11 Gemeente gaat pijn Spaland-Oost delen met projectontwikkelaars mr Bewoners praten over hun buurt Journalist vermoord in komische thriller Angst voor bouwmogelijkheden in Broekpolder blijft bestaan Rotterdams Dagblad Meldpunt is totaal onbekend bij slachtoffers van discriminatie Vergoeding kinderopvang voor alleenstaande ouders Vraagtekens bij financiële haalbaarheid Schiedamse nieuwbouwwijk Verkeersbeeld Hoek van Holland gaat drastisch veranderen VE Slagboom in het gezicht Beroofd van sieraden Bewoners overvallen Straten afgesloten door gaslekkage Getuige volgt overvaller Te lang kaartspel vöörkanióór- verpakking- en decoratiemateriaal Tel.: (0186) 60^48 66^ N. us Wa erwe* Donderdag 28 november 1998 Schiedam Bewoners uit Schiedam Zuid en West zijn vanavond welkom in Clubhuis Zuid om te praten over hun lee fomgeving. In het kader van de stadsgesprekken nodigt de ge meente Schiedam de bewoners uit met oplossingen te komen voor allerlei problemen in hun buurt. Vorige week hield de gemeente al gesprekken met bewoners uit de stadsdelen Centrum, Oost en Nieuwland. Tijdens deze bijeen komsten stonden de onderwer pen milieugedrag, groen in de wijk, afvalinzameling en vuii en verkeer centraal. Door de bewoners werden aller lei ideeën aangedragen om de leefbaarheid in hun buurt te ver beteren. Extra retourettes, dui delijk herkenbare afvalbakken die worden gesponsord door winkeliers en bedrijven, meer bewaakte fietsenstallingen en vuilcontroleurs zijn daar voor beelden van. Vanavond vanaf half acht kunnen bewoners van Zuid en West hun ideeën op het gebied van de leefomgeving spuien. De oplossingen die de Schiedammers aandragen wor den door de ambtenaren van de gemeente uitgewerkt tot pro jectvoorstellen. De bewoners die hebben meegedacht worden overzo'n drie maanden uitgeno digd het projectvoorstel te be spreken. Als beide partijen zich in het voorstel kunnen vinden worden de aanbevelingen over genomen in het Milieubeleids plan 1997-2000 van de gemeente. Vtoardfngen Vlaardingers die het slachtoffer worden van discri minatie wenden zich niet snel tot het speciaal daarvoor ingestelde meldpunt Anti-Discriminatie, Bij het meldpunt, dat in het politie bureau is gevestigd, kwamen tus sen mei 1994 en april 1996 welge teld drie klachten binnen. Dit ter wijl via de meldkamer van de poli tie in dezelfde periode zeventien keer aangifte van discriminatie werd gedaan, de politie zelf twin tig uitingen van discriminatie op muren constateerde en er daar naast nog eens 41 meldingen door burgers en instellingen aan de po litie werden doorgegeven, Daarnaast vinden Vlaardingers nog andere manieren om hun klacht kenbaar te maken. Veel mensen wenden zich met hun klachten ook tot het spreekuur van de burgemeester. Voor burge meester Stam staat het dan ook vast dat in de gemeentewei dege lijk behoefte is aan een meldpunt, omdat ook in Vlaardingen veel wordt gediscrimineerd. Maar omdat het aantal klachten bij het meldpunt daarmee niet in overeenstemming is, zijn ook an dere mogelijkheden onderzocht. De twee onderzochte alternatie ven zijn echter niet haalbaar of niet betaalbaar, blijkt uit het eva luatie-onderzoek naar het meld punt. Een aansluiting bjj het re gionale Radar is te duur en het lukt ook niet om de klachtenregis tratie onder te brengen bij de bur gerraadslieden. Burgemeester Stam pleit er dan ook voor om de huidige situatie te handhaven. Wel vindt hij dat er moet worden gekeken naar de registratie van klachten over discriminatie bij de verschillende instanties. Bij het meldpunt worden bijvoorbeeld andere formulieren gebruikt dan bij een melding aan de politic. Dat de klachten niet direct by het meldpunt terecht komen, is vol gens B, E, van der Velde (Groen links) vooral te wijten aan de plek. „Het politiebureau is ge woonweg niet de juiste plaats om zo'n meldpunt onder te brengen," vindt hijToch is daaraan volgens Stam momenteel met veel te doen. „De aftoeging om het meld punt bij de politie onder te bren gen is vooral een centenkwestie geweest." Schiedam—Alleenstaande ouders met kinderen uit Schiedam kun nen aanspraak maken op een fi nanciële vergoeding voor kinder opvang. Op die manier kunnen zij uit een sociaal isolement komen en krijgen ze de kans om zich te scholen of zich op de arbeids markt te begeven. De gemeente haakt met deze vergoeding in op een gunstige regeling van het rijk voor twee jaar. Ouders met bij voorbeeld een bijstandsuitkering krijgen de kosten van kinderop vang volledig vergoed als zy aan bepaalde voorwaarden voldoen, De regeling vervangt de bijzonde re bijstand. Volgens een bereke ning kunnen straks 27 kindplaat sen in de Schiedamse kinderdag verblijven worden bezet door kin deren van alleenstaande ouders. Als de gemeente kans ziet voor 31 december dit jaar veertien kind plaatsen te bezetten, ontvangt ze van het rijk een bijdrage voor alle beschikbare plaatsen. Dit bete kent een voordeel voor de ge meente van ruim twee ton. De ou ders die voor de regeling in aan merking kornen, zijn inmiddels door de gemeente benaderd. Schiedam De gemeente Schiedam wil met drie projectont wikkelaars een exploitatiemaatschappij opzetten voor het be heer van de grond in de nieuwbouwwijk Spaland-Oost. De ge meente en de voor de wijk uitgekozen marktpartijen nemen elk een belang van vijftig procent in de onderneming. Op de exploitatie van de gronden dreigt een miijoenentekort. De ge meente wil de pijn eerlijk verdelen. De raadscommissie stadsvemieu- De wijk krijgt een autoluw karak- wing en volkshuisvesting gaf gis teren in meerderheid het groene licht voor het afsluiten van een zo genoemde intentie-overeenkomst met de projectontwikkelaars Bokx, Bemog en Amstelland. Met deze drie partijen bekijkt de Schiedam de komende maanden of het ter tafel liggende Master- plan haalbaar is. De stedenbouw kundige schets is opgesteld door de Zweedse architect R_ Erskine. Het voorziet in de bouw van vier woonkernen in het gebied tussen het huidige Spaland en de spoor lijn Sehiedam-Delft. ter. Verder valt het ontwerp op door de ruime opzet met veel wa terpartijen. Het centrumgebied doet qua opzet denken aan de Schiedamse binnenstad. Wethou der A. Reijnhout is op dit moment op zoek naar architecten die het Scandinavische concept verder vorm kunnen geven. Op het 32 hectare metende terrein moeten 973 woningen verrijzen. De PvdA plaatste gisteravond bij monde van raadslid M. Reuderink vraagtekens bij de intentieverkla ring. De partij weigert vooralsnog 'ja' te zeggen tegen de overeen komst ..Waar moeten we eigen lijk ja' tegen zeggen? Ik lees al leen dat er hoop is dat het tekort op de grondexploitatie beheers baar zal zijn. Bedragen worden echter niet genoemd." Wethouder Reijnhout vertelde dat het doorrekenen van de plan nen de komende maanden plaats vindt in een haalbaarheidsonder zoek. Een gedetailleerde opzet voor de grondexploitatie en een ondernemingsplan voor de ont wikkelingsmaatschappij worden in het voorjaar van 1997 aangebo den aan de gemeenteraad. Ook dc VVD maakt zich zorgen over de financiële haalbaarheid van de ambities. Raadslid E. van Collenburg: „Er komen minder woningen dan eerder aangekon digd. Dat betekent dat we ook minder uit de knelpuntenpot van de stadsregio ontvangen," De WD-politiea noemde het jam mer dat de sociale verhuurders in Schiedam zijn afgevallen in de se lectie van de projectontwikke laars. „Aan de eisen die de ge meente stelt aan de solvabiliteit van haar partners kunnen de Wb$ en Noordvest onmogelyk vol doen." Verhuur In een later stadium is er wellicht toch nog een rol weggelegd voor de sociale verhuurders in Spa land-Oost. Bouwen Amstelland, Bemog en Bokx de nieuwe wijk, de sociale verhuurders kunnen daarna een deel van de woningen voorde verhuur kopen. Het aantal is beperkt. Er worden 200 woningen in de so ciale sector gebouwd. Een deel van de woningen in deze catego rie wordt bovendien direct ver kocht aan particulieren. De reste rende 773 woningen worden ge bouwd in de duurdere sectoren. De drie projectontwikkelaars zijn uit 43 belangstellende onderne mingen gekozen. Ze zijn door een Werkgroep Strategie geselecteerd op basis van de criteria professio naliteit, solvabiliteit en affiniteit. In een schriftelijke bijdrage aan de vergadering noemde raadslid Schoenmakers de keuze 'helaas arbitrair'. Ook de PvdA wilde weten waarom juist deze dn* projectontwikke laars zijn gevraagd. In een andere sector (sloop) ligi de gemeente op dit moment stevig onder vuur bij de wijze waaropzij haar zakelijke partners uitkiest. Wethouder Reijnhout: „We heb ben gezocht naar ontwikkelaars die op het niveau van de hele wijk kunnen denken en werken. Het organisatievermogen van andere ondernemingen is soms beperkt. Weer anderen hadden negatieve opmerkingen over de architect of de opzet. Met dat soort mensen moetje niet in zee gaan." Voordat een vernietigende recensie over hotel De Zeven Kabouters in de krant verschijnt, wordt de schrijver van het stuk dood aangetroffen in het hotel in kwestie. De journalist blijkt vermoord, maar door wie? De bewoners van bejaardencomplex De Valkenhof in Vlaardingen weten inmid dels wie de dader is van deze brute aanslag. Zij bezochten gisteravond een try- out van de komische thriiler 'Een gast te veel' van Ton Davids. Regisseur Lia van der Schalk van de Viaardingse toneelvereniging Varia maakte een bewerking van het stuk. Met veel pijn en moeite vond zij elf spelers bereid mee te werken aan deze avondvullende productie. De toneelvereniging die al 125 jaar bestaat, telt dan wel tachtig leden maar daarvan is slechts een twintigtal actief. Van der Schalk die bij het Zonnehuis werkt, ronselde enkele collega's. ,,Deze club Is zeer enthousiast en ik hoop dat ze na de voorstelling door willen gaan," aldus de regisseur die zelf ook een rol op zich neemt. Liefhebbers van het ko- misch-spannende genre kunnen de voorstelling op 7 december om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal In Vlaardingen zien. De entree bedraagt 12,50. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen De functies natuur en recreatie mogen dan de hoofd moot vormen van de Broekpolder in het bestemmingsplan dat nu in procedure is gebracht; toch heerst bij velen in Vlaardingen nog angst voor de bouwmogelijkhe den die overblijven. De vrees wordt onder meer geuit, dat in de voor intensieve recreatie aange wezen zuidrand veel steenzal ver rijzen, De stichting Groeiend Vernet in de Lickebaert bijvoorbeeld heeft gisteren aangekondigd de geplan de horecavoorziening 'tot in hoog ste instantie' te zullen aanvech ten. Vice-voorzitter T. Jegen noemde de planvorming voor de Broekpolder een mooi staaltje van salamipolitiek. „Stapje voor stap je worden direct belanghebben den en de Viaardingse bevolking gewend aan zaken waar ze eigen lijk helemaal niet aan willen wen nen. Elke stap is te weinig voor een massaal protest, maar het eindresultaat maakt niemand blij." Het gemeentebestuur komt vol gens hem met 'een sprookje van Niels Holgersson'. Hij zinspeelde daarmee op de belangrijkste kan didaat voor de horecavoorziening, partycentrum Niels Holgers. „Waar behoefte is aan een gezelli ge kiosk met een terrasje waar fietsers en wandelaars ijs, koffie en fris krijgen gereserveerd, komt nu ruimte voor een partykeet die veel autoverkeer zal aantrekken." Jegen verwierp het argument van het gemeentebestuur, dat een kleinschalige voorziening niet TendabeS is. „Rentabiüteitsvraag- st' ikken doen zich bij uitstek voor bij grote feestzalen, die er alles aan moeten doen om hun capaci teit te benutten. Feestgedruis zal zich in toenemende mate ver plaatsen van de stad naar de Broekpolder met alle verstoring vandien." De stichting Groeiend Verzet verzocht wethouder K. van der Windt de zaak door een onaf hankelijke deskundige kritisch te laten beoordelen. Behalve de Socialistische Party en Groenlinks stemmen alle raadsfracties inmiddels in met de komst van 800 vierkante meter horecavoorziening plus parkeer ruimte, PvdA'er P. Hoovers, die aanvankelijk dwars lag, spreekt nu over een voorziening die ge ring is van omvang in vergelij king met de vele hectaren aan na tuur- en recreatiegebied. „Per sportvereniging gaan we in de zuidrand van de Broekpolder ai uit van 500 vierkante meter be bouwing en als twee verenigingen kiezen voor een gezamenlijke huisvesting 2elfs van 750. Dat scheelt dus niet veel. Ik heb meer zorgen over de plannen voor extra overdekte voorzieningen. Wat moet ik bijvoorbeeld denken als de jeu de boulesclub praat over een 'bouledrome'." Sinds korte tijd is het gemeente bestuur ook in gesprek met Shell over een eventuele verplaatsing van de ROVS-sportvoorzieningen van het park Vyfsluizen. Bij ver huizing van de sportclubs uit de Westwijk naar de Broekpolder is er in de strook langs de rijksweg nog wel ruimte over, maar lang niet zoveel als Shell nu langs de Schiedamsedijk bezit. Als het aan de WD ligt, zo ver woordt L. M. de Beer, krijgt een deel van het nu voor natuur gere serveerde, aan de sportstrook grenzende stuk Broekpolder als nog de besteraming intensieve re creatie erbij. „Want het SheUpark gaat natuurlijk een keer weg van waar het nu zit en het zou mooi zijn als we dat snel kunnen rege len." Inpassing Wethouder "Van der Windt ver klapte, dat ook in het college over een mogelijke inpassing van Shell in de Broekpolder is gespro ken. „We hebben toen besloten geen extra reserveringen in ons plan op te nemen omdat er te veel onzekerheden zijn." Hij relativeerde de omvang van de geplande horecavoorziening. „Zij is nadrukkelijk bedoeld ter ondersteuning van de recre atiefunctie van het natuurgebied. De omvang wijkt ook nauwelijks af van voorzieningen als er bij voorbeeld ai op de golfbaan, bij de jachthavens en op sportvelden staan. Er is helaas een speciaal stempel opgezet, maar natuurlijk mag er ook in de Broekpolder geen overlastgevende situatie ontstaan. Het is trouwens nog he lemaal niet zeker wie of wat er uit eindelijk komt." L. den Hoedt (D66) vindt het niet leuk, dat in de toelichting by het bestemmingsplan staat: „De optie van verstedelijking op lange ter mijn mag niet onmogelijk wor den." Hij zou liever dit bouwrisieo geheel uitsluiten, maar accepteer de de uitleg, dat dit op nadrukke lijk verzoek van de Provinciale Planologische Commissie uitslui tend is gedaan om een juridische conflict met het bestaande Streekplan te vermijden. Overi gens staat daarin ook de bestem ming recreatie- en bosgebied ge noemd. Hoek van HollandHet verkeers beeld in Hoek van Holland zal de komende vijfjaar een drastische verandering ondergaan. De deel- gemeenteraad heeft besloten dat in de gehele bebouwde kom een snelheidsbeperking van dertig kilometer per uur gaat geiden. Die maatregel wordt niet alleen genomen voor zijstraten en woonerven, maar ook voor de doorgaande wykverbindingswe- gen als de Rijpstraat, de Adriaan van de Kloosterstraat en de Prins Hendrikstraat De zones zullen niet alleen worden aangegeven met borden, maar er worden ook andere maatregelen genomen om automobilisten te dwingen zich aan de beperking te houden. Omdat er aan de maatregelen nogal wat voorbereiding vast zit, zal er sprake zijn van een gefa seerde uitvoering. De Adriaan van der Klooster straat en de straten op het vroegere campingterrein worden dit jaar al voorzien van de borden met de snelheidsbeperking. Daarna volgen de Prins Hendrik straat, de Johan Mauritsstraat, het vroegere korfbalterrein, de Mahustraat en omgeving, Plan Oost, Plan Noord en de omgeving van de 's-Gravenzandseweg In verband met de ontwikkeling van de Hoekse Brink staat de Rietdijkstraat voor het jaar 2001 als laatste op de lijst. Maar wan neer de plannen eventueel ver sneld worden uitgevoerd, zal dit gebied daarbij worden meegeno men. In de gereconstrueerde De Cordesstraat zullen nieuwe over steekplaatsen voor voetgangers worden aangelegd en er komt hier ook een fietsstrook. De Bru- nelstraat zal worden afgesloten voor alle verkeer en het zal een voetgangersdomein worden. VlaardingenEen 32-jarige Viaar dingse is gisteravond rond mid dernacht gewond geraakt toen zij de slagboom van de parkeergara ge aan het Liesveld in haar ge zicht kreeg. De vrouw was met haar auto iets voorbij de betaalau tomaat gereden en probeerde door half uit het raam van haar voertuig te hangen toch nog geld in de machine te gooien. Dit lukte, maar direct daarna gleed de vrouw met haar voet van het koppelingspedaal van haar voertuig. De auto schoot daardoor naar voren en kwam precies on der de inmiddels geopende slag boom terecht. De geschrokken vrouw had er echter geen erg in dat de slagboom weer omlaag kwam en werd door het stuk ijzer geraakt in haar gezicht en nek. Het slachtoffer is met verwondin gen naar het Holy Ziekenhuis overgebracht. Schiedam Een 16-jarig, Schiedams meisje is gisteravond rond twaalf uur onder het viaduct op de Nieuwe Damlaan in Schiedam mishandeld en beroofd van haar sieraden. Het slachtoffer liet haar hondje uit toen ze door drie mannen werd aangesproken. De mannen beroofden haar en lie ten het meisje gewond achter. De Schiedamse is voor behandeling naar het Schieland Ziekenhuis vervoerd MaassluisIn een woning aan de Vijzelmolen in Maassluis zijn gis teravond drie bewoners overval len. Twee mannen drongen de wo ning binnen en bedreigden de slachtoffers met een vuurwapen. Vervolgens werd het drietal vast gebonden en gingen de overval lers er met een nog onbekende buit vandoor. De beroofden ble ven ongedeerd. Maassluis De Leeuwerikstraat en de Kievitstraat zijn gistermid dag rond twee uur door een gas lekkage voor enige tijd afgesloten geweest. Tijdens graafwerkzaam heden bij de sloop van een sport zaal is een gasleiding lekgeraakt, waarna een vlam ontstond. Uit metingen van de brandweer bleek dat er explosiegevaar bestond. Daarop zijn de twee straten afge zet. Binnen een uur was het ge vaar geweken en werden de stra- ten weer opengesteld. VlaardingenEen 74-jarige Viaar dingse is gistermiddag op het Heemtuinpad in haar woonplaats beroofd van haar schoudertas. Een overvaller duwde de vrouw op de grond en ging er met de tas vandoor. Een 27-jarige getuige zette daarop de achtervolging in. De berover schrok hier zo van dat hij de tas van de vrouw weggooi de. De getuige heeft de tas gepakt en teruggegeven aan het slachtof fer. De vrouw is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. SchiedamEen café aan de Park-- weg in Schiedam is gisternacht rond vier uur op last van de politie gesloten. Na klachten van omwo nenden bleek dat de eigenaar van het café nog met zes klanten aan het kaarten was. De politie heeft de kaartspelers naar bed ge stuurd, Tegen de eigenaar is pro ces-verbaal opgemaakt. Hij had om twaalf uur zijn zaak al moeten sluiten. informatie over öezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Showroom: Buitendijk 6Ingang Oranjestraat - 3274 BAHONENOORD Openingstijden: Maandag van 9.00 -21.00 uur - Dinsdag t/m Vrijdag vanö.OO-17.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1