13 Grote aannemers opnieuw buitenspel bij sloopklus Speurwerk levert Hoogendijkprijzen op Lichtobject reflecteert opknappen wijk Nieuwland Hondenpoep centraal op zeer slecht bezocht stadsgesprek Rotterdams Dagblad Politieman krijgt Leefbaarheidstrofee Bik krijgt opdracht afbraak technische school voor 760.000 gulden Eigenaar kluis teruggevonden Controle op verlichting Kabouters gestolen - liófivfcvfc Wswopi* Waterweg Vrijdag 29 november 1996 Door Menno Haddeman en Care! van der Velden Schiedam Grote aannemers als NBM-West, HWZ, Lekkerkerker. Hofstede en Schotte zijn opnieuw op voorhand buitenspel gezet bij het gunnen van een grote sloopklus in Schiedam. Vandaag precies drie weken geleden gunde de ge meente Schiedam de sloop van een technische school aan de Monseigneur Nolenslaan aan het Lekkerkerkse sloopbedrijf Bik. Met de opdracht is 760.000 gulden gemoeid. De Gemeen tewet stelt dat dergelijke klussen openbaar moeten worden aanbesteed. Bik verwierf de opdracht na een zogenoemde meervoudige onder handse aanbesteding. De ge meente Schiedam vroeg zes sloopaannemers een prijsaanbie- ding te maken. Naast Bik behoor den onder meer de aannemers Struijk. Van Hal en Mes tot de uit genodigde partijen. Select clubje Deze aannemers weten al twintig jaar van elkaar dat zij in Schiedam behoren tot het selecte clubje dat om het werk moet con curreren. De aanbesteding is geregisseerd door de sloopambtenaar die in middels is geschorst. De gunning vond maanden plaats nadat de ge meentelijke sloopeommissie (be staande uit de raadsleden Siljée. Reuderink en Schoenmakers) het college voor het eerst waarschuw de dat het 'fout' zit met het aanbe stedingsbeleid. De school moet weg als onderdeel van de voorbereidingen van de metrobouw. Sloopbedrijven be schuldigen de gemeente Schiedam van 'vriendjespolitiek* en 'corruptie'. De laatste jaren heeft Bik negentig procent van al het sloopwerk in Schiedam bin nengesleept. De conclusies van de raadscom missie worden in grote lijnen ge deeld door de accountantsbu reaus Morct. Ernst Young en VB-acountants. Ook zij troffen on regelmatigheden in de sioopar- ehieven van de Dienst Gemeente werken van Schiedam. Op grond van deze uitkomsten is de zaak in handen van justitie gesteld. De meest betrokken ambtenaar is in middels geschorst. Niets veranderd De hardleersheid van de gemeen te verbaast me enorm," zegt raadslid en onderzoeker M. Reu derink (PvdA), geconfronteerd met recente informatie dat Bik de klus om de technische school te slopen heeft binnengehaald. „De Dienst Gemeentewerken heeft weer precies dezelfde sloopbedrij ven uitgenodigd een prijsopgaaf te doen." Het is volgens het raads lid net alsof de gemeente nog niets gelegen heeft laten liggen aan de inhoud van de rapporten. Het raadslid is dubbel verbaasd omdat hem door M. D. van Dijk. interim-directeur van de Dienst Gemeentwerken. is verzekerd dat er voor sloopklussen andere be drijven zoyden worden uitgeno digd. „Van Dijk heeft gezegd dat voor alle nieuwe sloopopdrachten nieuwe slopers zouden worden uitgenodigd een prijsopgaaf te doen," vertelt Reuderink. „De man verzekerde ons dat het pro ject Noordmolenstraat het laatste sloopobject was waar alleen de ou de hap (Struijk, Hal. Van Santen, Venus. Mes en Bik) voor zou wor den uitgenodigd." Aangezien de aanbesteding van dc sloop van de panden aan de Noordmolen straal op 30 septem ber aanving en die van de techni sche school pas eind oktober, voelt Reuderink zich in de maling genomen. „Er is blijkbaar naast een laatste keer ook een allerlaat ste keerzegt het raadslid geïrri teerd. „Er moet nu echter wel een eind aan komen." Wethouder Hafkamp verklaart dat de procedure volkomen eer lijk is verlopen. „We hebben een aantal bedrijven gevraagd een prijsopgave te doen. Bik bleek de goedkoopste." Volgens de wet houder is de aanbesteding van de technische school nog wel geeoöd- ineerd door de inmiddels ge schorste ambtenaar. „Hij heeft daarbij wei hulp' gekregen van een tweede medewerker van de Dienst Gemeentewerken." aldus de wethouder. Wanneer Bik precies gaat begin nen aan de sloop is bij Hafkamp niet precies bekend. De school, vanwege z'n vorm in de volks mond ook wel vergeleken met een concentratiekamp, staat ai lange tijd leeg. Maassluis Scheidend hoofd G. Laurens, van de basiseenheid Maassluis-Hoek van Holland heeft gistermiddag de Leefbaar heidstrofee gekregen. De politieman die 1 januari naar depolitie in Rotterdam-vertrekt, kreeg de-onderscheiding voor zsjninzet in tal van projecten die de leefbaarheid in de eerste ge meente aan de Waterweg ten goede kwamen. Laurens heeft zich inde gemeen te .beziggehouden met onder meerihet wijkbeheer, het project voor scholieren 'Doe effe nor maal' en de verslavingszorg. Laurens kreeg de trofee tijdens zijn afscheid gistermiddag in het stadhuis van Maassluis. Sinds *89 De Leefbaarheidstrofee werd be gin 1989 door de stuurgroep klei ne criminaiiieit ingevoerd. De onderscheiding wordt toegekend aan personen of instanties die zich hebben ingezet voor de leef baarheid in de gemeente Maas sluis. In de loop der jaren hebben di verse personen en organisaties de trofee in ontvangst genomen. De onderscheiding werd vorig jaar uitgereikt aan de bewoners commissie Klaver Vier. Sinds 1994 is ^an de Leefbaar heidstrofee een- bedrag van dui-' zend gulden verbonden. De win-" - naar dient dit bedrag te besteden aan een project die de leefbaar- heid in de gemeente Maassluis ten goede komt. Waar Laurens het geld aan besteedt, is nog niet bekend. Schiedam De politie heeft de ei genaar achterhaald van de kiuis die enkele weken geleden in de Voorhaven in Schiedam werd ge vonden. De kluis is ongeveer drie jaar geleden gestolen uit een bed denzaak in Rijswijk. Naast che ques en bankbescheiden zaten in de kluis volgens de eigenaar ook enkele tientallen guldens. Het geld was uit de kluis gehaald, voordat die in het water werd ge gooid. De duikers van de brand weer stuitten tijdens een oefening per toeval op de kluis. Op de plek waar de kiuis werd gevonden lig gen normaal schepen. Op de dag van de vondst toevallig niet. D. Dekkers (links) en A. P. van Vliet (rechts) sleepten beiden een Hoogendijkprijs in de wacht. Foto Dennes van oerwet/Roei Dijkstra Vlaardingen Het waren zware tijden voor de vissers uit het Maasmondgebted tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Bij de oor logshandelingen rond de inname van Brielle op 1 april 1572 gingen veel vissersschepen uit Deifsha- ven, Maassluis en Vlaardingen verloren. Daama herstelde de vloot zich weliswaar en groeide met name het visserijbedrijf in Maassluis. Vanaf 1583 echter kre gen de Maasmondse haringvis sers te maken met kapers, die vanuit Duinkerken en andere ha venplaatsen in zuidelijk Neder land opereerden. Tussen 1585 en 1647 kregen 889 schepen te ma ken met plundering, vernietiging of opbrengen. Honderden vissers vonden de dood omdat ze door ka pers overboord werden gegooid. Anderen zaten maanden vast in Vlaamse gevangenissen. De Maassluise historicus A.P. van Vliet heeft dit uitgezocht en ont ving hiervoor gisteren in het Vis serijmuseum de Hoogendijkprijs ter waarde van 1000 gulden. De prijs is in 1992 ingesteld door de Vereniging Vrienden van het Vis serijmuseum voor de beste publi catie op het gebied van de Neder landse zeevisserij in het verleden. Een jury, bestaande uit prof.d- r. J. R. de Bruyn (hoogleraar Zee geschiedenis te Leiden), drs. E. S. van Eijck van Heslinga (directeur collecties van het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amster dam), dr. R. van Ginkel (visserij- anthropoloog en docent aan de Universiteit van Amsterdam) en M. A. Struijs (Stadsarchief Vlaar dingen) kende een zelfde prijs toe aan Diewertje Dekkers voor haar studie over de visserijschilderijen van Jozef Israels. HetUcntob- jectvan A. Veldman waanndebe woners van Nieuwland hun eigen buurt kunnen herkennen. tigen foto SchiedamHet onlangs geplaats te kunstwerk aan het Dr. Willem Dreespiein wordt maandag 2 de cember onthuld door de prijswin naars van de speciaal daarvoor uitgeschreven tekenwedstrijd. Op het kunstwerk -een lichtob ject - zyn de verschillende buur ten in de wijk Nieuwland te zien. Het lichtobject is ontworpen door ir. A, Veldman, die werkzaam is bij de woningstichting Noordvest. Hij heeft het kunstwerk ontwor pen voor de bewoners van de wijk. Het lichtobject weerspiegelt de trots van alle verbeteractiviteiten op het gebied van woningen, win kels en voorzieningen die de afge lopen jaren hebben plaatsgehad. Het lichtobject kon worden gerea liseerd met het geld, dat de wijk verdiende door derde te eindigen in de competitie voor de Stadsver- nieuwingsprijs van de provincie Zuid-Holland. De woningstich ting Noordvest won die prijs in 1994. Ook heeft een aantal spon sors een financiële bijdrage gele verd aan het kunstwerk. Speciaal voor de onthulling is door de wo ningstichting een kleurwedstrijd uitgeschreven waaraan alle leer lingen van de zes basisscholen in Nieuwland mee kunnen doen. Voor de wedstrijdde wijk Nieuw land gezien vanuit de lucht' heb ben de kinderen een kleurplaat van het iuchtobject ingetekend. Om te zorgen dat iedere school een prijswinnaar levert voor de of ficiële onthulling van het kunst werk is voor een prijzensysteem gekozen. De kinderen zullen maandag 2 de cember om 16.30 uur het lichtob ject onthullen. Maassluis Tijdens meerdere verlichtingscontroles in Maas sluis heeft de politie gisteren ne gen verkeersdeelnemers be keurd. Op de Wagenstraat kregen twee fietsers en een brommer een prent. In de Rietdijkstraat waren zes fietsers en een brommerrijder de pisang. Op de Zuidbuurt bekeurde de po litie één fietser en kregen vijf be rijders van niet-gemotoriseerde tweewielers een reparatiebrief mee met het verzoek snel iets aan de belabberde situatie van hun verlichting te doen. VlaardingenEen 78-jarige bewo ner van het Nagelkruid in Vlaar dingen is gisteravond bestolen van een aantal tuinkabouters. De mannetjes stonden in de tuin van de Vlaardinger en zijn door onbekenden meegenomen. De politie stelt een onderzoek in naar de verdwenen kabouters. Door Pieter Vermaas Schiedam Een schonere wijk door bestrijding van hondenpoep, fietsvriendelyke verkeersdrem pels en multifunctioneel gebruik van schoolpleinen. Het is zo maar een greep uit de tientallen ideeën die een handjevol Schiedammers uit de wijken Zuid en West gister avond lanceerde. Inhoudelijk werden er af en toe zinvolle idee- en aangedragen, maar qua op komst bleek het door de gemeen te georganiseerde 'stadsgesprek' over het thema milieu een uitglij der. Vooral over de bestrijding van de hondenpoep, steevast hoog geno teerd in de topvijf van ergernis sen op wijkniveau, raakten de deelnemers niet uitgepraat. Dat het ONS zich reeds verzoend lijkt te hebben met dit even eenvoudi ge als onoplosbare probleem, vormde geen belemmering. Ver schillende oplossingen streden in Klubhuis Zuid om voorrang. Zo als het plan om op Schiedamse grasvelden duidelijk aan te ge ven, welk deel voor honden is en welk deel voor spelende kinderen Maar vooral de mentaliteit van menig hondenbezitter moet om; liefst via een 'positieve aanpak', menen de bezoekers. Ideeën Uit elke mouw werden ideeën ge schud: een thema-avond voor hondenbezitters met Martin Gaus als spreker, persoonlijke brieven aan onverbeterlijke baasjes, wijk agenten die cadeaubonnen uitde len aan hondenbezitters die uit het goede hout zijn gesneden, de krant die best wel een positief- educatief stukje wil plaatsen, en mobiele hondencursussen. Dui delijk was dat regel één van het brainstormen gisteren in het stadsgesprek met verve werd na geleefd. Geen idee is te gek, luidt die stelling. Met veel tamtam heeft de gemeente Schiedam dit jaar het stadsgesprek geïntrodu ceerd. Burgers kunnen er recht streeks hun adviezen aan het stadsbestuur.in kwijt. Op die ma nier wil de gemeente niet alleen goede ideeën oppakken, maar ook de afstand tussen burger en poli tiek verkleinen. In theorie is het een aardig idee en over dc eerste ervaringen met het fenomeen stadsgesprek (onder meer over de binnenstad) toont de politiek zich bijzonder tevreden. Niet thuis Maar de Schiedamse burger gaf gisteravond niet thuis. Met ge schreven uitnodigingen, belron- des en een volle gemeentepagina in het Nieuwe Stadsblad waren Schiedammers uit Zuid en West de afgelopen weken bestookt. Die schoten bleken voornamelijk luchtte hebben getroffen. Het mi lieu lijkt 'uit' als thema. Slechts zo'n twintig mensen wa ren naar Klubhuis-Zuid gekomen om de politiek gratis advies te ge ven. Van die twintig bleek echter de helft milieuambtenaar of wet houder. En van de overige bezoe kers behoorde weer bijna de helft tot de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. Het zijn precies de actievelingen die de politiek toch wel weten te vinden en daar voor geen stadsgesprek nodig hebben. De externe adviseur die de avond leidde besloot het geplande aantal discussiegroepjes terug te bren gen van vijf naar twee. De milieu bewuste Schiedamse burgers wa ren immers letterlijk op de vin gers van één hand te tellen. Dat was hem niet meegevallen, er kende milieuwethoudeT A. F. de Leede. „De kleine groep mensen op deze vierde wijkbijeenkomst verrast me. Ik had juist bij Zuid en West de indruk het milieu er veel meer leefde." Milieubeleidsplan De wethouder kon zich troosten met de wetenschap dat elders in Schiedam zich vorige week meer dan zeventig Schiedammers had den gemeld. Bovendien waren gisteren toch heel veel ideeën ge lanceerd die de kwaliteit van het Milieubeleidsplan 1997-2000 ten goede kunnen komen. Een paar van de beste suggesties uit het stadsgesprek worden zelfs in 1997 al uitgevoerd. Binnen drie maan den laten milieuambtenaren aan de deelnemers van het stadsge sprek weten, hoe de ideeën van de man in de straat worden 'uitge-. werkt tot ambtelijke projectvoor stellen'. Het waren ambtenaren zelf die, voordat de bijeenkomst officieel was begonnen, twijfel zaaiden over de vraag uit wiens brein de uiteindelijke projectvoorstellen nu zouden voortspruiten. Terug blikkend op een eerder stadsge sprek in de milieureeks. Het één zich ontvallen: „Het viel niet mee om de discussie in de richting van het project te sturen." Een collega, over een ander mi lieuthema dat kennelijk een mati ge discussie had opgeleverd, stel de zich gerust met de opmerking: „Daar komt toch geen project uit" Het zijn dit soort opmerkingen waardoor wantrouwende geesten zich afvragen of de uiteindelijke projectvoorstellen niet reeds lang op het stadskantoor gereed lig gen. •jevSè' it** ie IJRfl f\st C/,M CS* UT Al a»*s?33'* niihlÉi MAAEI Ulf mvMbbidrn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1