15,i Voorlichting wijst scholieren op de feiten Vlaardingse scholieren klaar voor vorst door 'wakzwemmen' Hoek van Holland loopt niet achter bij verzorging van ambulancedienst Bier en fusies Schilderijen in poli Natuurcentrum zoekt begeleider leerlingen 'Leef bewust' in De Erker Tachtig jaar Henk Fortuin Maaslandse hobbyisten kunnen zich melden Belerende vinger komt niet voor in schoolproject over verslaving Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 december 1996 'P s\$S? Van verbazing viel ik zondag byna uit mijn auto toen ik de gehandi capte sporter Willem Noorduin op Radio Schiedam hoorde terugblik ken op het Sport Gala ofwel de kampioenenhuldiging. Willem was pissig over het feit dat hij niet was genomineerd voor de sportprijs. Hij had er overigens wel een uitleg voor. De club die de juryleden de meeste biertjes aanbiedt, komt op het podium. Dat is klip en klaar voor de kogelstoter. Gelukkig maakte ik torn persoonlijke redenen) geen deel uit van de jury én ben ik geen bierdrinker, anders had ik de keuzeheren niet kunnen verdedigen. Dat Ursus-aanhangers na de prijsuitreiking bladen bier het podium opschoven, was voor Noor duin helemaal the bloody limit„Een echte sportploeg doet zoiets niet." Ik vraag me af wat de paralympics-ganger er dan van vindt als de landskampioen voetbal met champagne "het ligbad induikt om de titel te vieren. En de jury? Democratischer kan het niet. Het Sport Gala behoeft eigenlijk geen betoog. In Schiedam huldigen ze de sportkampioenen al jaren in een geweldige entourage. Mis schien dat het wel aan te raden is voortaan een sportploeg, sportman, sportvrouw van het jaar in de schijnwerpers te zetten. Het zou de avond een nog groter hoogtepunt kunnen bezorgen. Wat ook altijd boeiend is op de bijeenkomst van sporters, bestuursle den er, lieden die zich graag laten zien, is het gekrakeel in de nabij heid /an de bar. En hoe meer er geconsumeerd wordt, hoe leuker de gesj-rt^en voor een nuchtere luisteraar worden. Gooi vervolgens het onderwerp fusie op tafel en de beer is los. Frans van Krugten, voorzitter van de sportraad, stak onlangs zijn vi sie niet onder stoelen of banken. SW samen met SMC? Zou tot de mogelijkheden moeten kunngn behoren. Enfin, zo ver schijnt het nooit te komen. Maar SMC heeft meer bewegingsvrijheid nodig om zich op het hoogste amateumiveau te manifesteren. En dat kan niet op Thurlede. Wel op Harga. HBSS fuseren met PPSC op Thuriede waar het SMC-pnderkomen wordt ingerichte» als jeugdhonk. SMC naar het 'stadion' van HBSS. En Ursus dan? Waar laten we Ursus, want dat wil op termijn toch een eigen complex. Trainer Jan van der Velden kwam vrijdagavond met het antwoord. „Hermes DVS zei Jan, „zou eens de handdoek moeten oppakken en met Ursus moeten gaan praten Ursus heeft 106 ledenen geen jeugd. Het is maar een ideetje hoor." Jan juicht tusies ook toe, „Minder clubs; een grotere toeloop van het publiek," legde hij uit. „Een stuk of negen, dat is alleen maar goed voor het Schiedamse voetbal." Jan, heeft gelijk. En Frans van Krugten? Hij weet bij welke clubs hij binnenkort eens op de koffie moet. Koffie? Ja, koffie! Want als je een biertje aanneemt, zouden er wel eens mensen kunnen zijn die den ken dat je je laat beïnvloeden. SANDERSONNEMANS Vlaardingen Schilderijen in aquarel en acryl van de hand van Gonny van den Nouwelant uit Maassluis en kera miek van haar zus Ria Ruijzenaars 2ijn tot 31 januari 1997 te zien in de polikliniek van het Holy Zieken huis in Vlaardingen. Voor deze tentoonstelling heeft Gonny schilderijen gemaakt van de Zuidbuuit, de schilderachtige ver bindingsweg tussen Maassluis en Vlaardingen. Ook hangen er composities met bloemen en stillevens. Het keramische werk van zus Ria heeft meestal een zogenaamde blaasvorm als basis. Deze holle bolvorm van klei wordt daarna van buitenaf beïnvloed. Na tuurlijke, organische vormen die doen denken aan stenen, schelpen, noten en pitten zijn een kenmerk voor haar werk. Ook dieren inspireren, haar. De collectie omvat niet alleen zuivere siervoorwer pen, maar ook schaaltjes met of zonder deksel en en kele spaarpotten. De polikliniek van het Holy Zie kenhuis aan de Holysingel is op werkdagen geopend van 06,00 lot 17.00 uur. Voor dit schooljaar is het Natuur-Milieu-Educatief (NME) centrum op zoek naar iemand die groepen leerlingen wil begeleiden tijdens bezoeken aan het centrum. Een must is liefde voor de natuur en plezier in het werken met kinderen van 7 tot 12 jaar. Het is de bedoeling dat de vrijwilliger de leerlingen helpt bij opdrachten in de maanden september tot november en de periode maart tot j uni, omdat dan de meeste projecten plaatshebben. Het centrum biedt mogelijkheden om korte, praktische cursussen te volgen zoals didactische werkvormen en biologische basiskennis. Bij het NME-centrum aan de Harreweg in Kethel werken twee medewerkers natuur- en milieueduca tie van de gemeente, Zy verzorgen projecten over bij voorbeeld de honingbij, de seizoenen, de poldersloot of vogels voor leerlingen van alle Schiedamse basis scholen. De projecten, die zo'n vier weken duren, be staan uit veel doe- en buitenopdrachten. Per dag wor den er twee groepen leerlingen ontvangen. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Desireevan derJagt, Marlëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Bij voldoende deelnemers start buurthuis De Erker half februari een cursus met de titel leef bewust. Het doel van de cursus is het bewust worden. Deze cursus is bedoeld voor vrouwen die mondiger willen worden en beter met hun gevoelens willen leren omgaan. Er kunnen maximaal tien deelnemers meedoen. Voor meer informatie kan men bellen naar Paula 010- 4356992 of Dienie 010-4266443. Coby Lammers-Noordam, voorzitter van de Vrienden van het Gemeentemuseum Maassluis, opent van- avond de tentoonstelling Henk Fortuin 80 jaar. De opening heeft plaats om 20.00 uur in het Gemeente museum. De expositie is tot en met 26 januari te zien. Creatieve inwoners van Maasland die anderen willen laten zien waartoe zij in staat zijn, kunnen zich opge ven voor de tentoonstelling van hobbyisten. Deze tentoonstelling wordt elke twee jaar gehouden in zaalTavenu. 'Alle inwoners kunnen deelnemen aan de expositie die van 7 tot en met 23 februari wordt gehouden. Het gaat hoofdzakelijk om schilderijen, handgemaakte voorwerpen, foto's enzovoorts. Deelname is gratis. Om een inzicht in het aantal exposanten te krijgen, is voorinschrijving noodzakelijk. Dat kan vanaf heden tot uiterlijk 15 december bij Anneke Haak, Ruwaard 10 in Maasland. De benodigde inschrijfformulieren zijn in de bibliotheek verkrijgbaar. Maassluis In het kader van het project 'Doe effe normaal1 zijn de GGD en de Maassluise politie afgelopen maand begon nen met een voorlichtingscampage over verslaving. Op alle basisscholen in Maassluis en Hoek van Holland krijgen de leerlingen les over gokken, roken, drinken en softdrugs. Het project richt zich vooral op het gedrag van scholieren in groep acht. Volgens deskundigen beginnen kinderen uit juist deze groep met het experimenteren met genotmiddelen. In de serie lessen wordt aandacht besteed aan de middelen en wat er met het lichaam gebeurt. Het belangrijkste aspect van het pro ject is het gedrag, „Je ziet dat scholieren het gedrag van de groep volgen," vertelt René van der Most van de GGD. „De oudste leerlingen van de basisschool worden de jongsten op de middel bare school. Om er dan toch een beetje bij te horen gaan die jonge leerlingen het gedrag van de ou dere scholieren nadoen. Roken is daar een belangrijk voorbeeld van." In het verslavingsproject wordt aandacht besteed aan dit gedrag. Het idee is dat door kinderen te laten zien waarom ze iets doen, ze het juist niet doen. „In het project wordt niet het wijsvingertje om hoog gestoken en gezegd 'dat mag je niet doen'," vertelt Van der Most. „Er wordt uitgelegd wat de genotmiddelen inhouden en waarom ze slecht voor het lichaam zijn. De scholieren moeten bepa len wat ze met die informatie doen." De rol van de politie in het project is ook niet die van de belerende oom agent. De politie-agent, die in het kader van het schooladoptie project, toch al veel contact heeft met de school, geeft informatie over hoe het gebruik van genot middelen kan leiden tot recalci trant gedrag. Het is niet de taak van de agent de scholieren te ver bieden een biertje te drinken of een blowtje te roken. De uitvoering van het project ligt in handen van de leerkracht. Één malig wordt de school bezocht door vrijwilligers van de werk groep verslaving die met de leer lingen een aantal praktijkgeval len bespreken. „Het zwaartepunt ligt echter bij de leerkracht," ver telt Van der Most. „Hij of zij moet ook in de gaten houden hoe de leerlingen op het project reage ren. Het is natuurlijk goed moge lijk dat erbij sommige scholieren allerlei zaken bovenkomen. Zo kunnen ze thuis met verslaving te maken hebben. Een vader of een moeder. Maar ze kunnen ook zelf al met een verslavingsproblemen zitten. De leerkracht moet dat sig naleren." Ook de ouders van de scholieren worden betrokken bij het project. Voor hen heeft de GGD een bro chure gemaakt. In het boekje 'uw kind en genotmiddelen' wordt de ouders het één en ander verteld over hoe zij met hun kind over verslaving kunnen praten. „Er v/orden ook bijeenkomsten op school georganiseerd waar ouders naar toe kunnen. Om te voorko men dat het kind meer weet over verslaving en genotmiddelen dan de ouders worden informatie avonden gehouden. Ook voor de ouders van buitenlandse kinde ren zijn er speciale bijeenkom sten. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat we een kind door middel van voorlichting juist opzadelen met een dilemma," aldus Van der Most. Het project is eind vorige maand al gestart en wordt in alle groepen acht van de z.estlen basis scholen in Maassluis en Hoek van Holland gehouden. Het project loopt tot het eind van het school jaar. Van der Most: „Het is voor het eerst dat we deze lessenreeks in deze vorm houden. Als blijkt dat het project goed draait, be staat de kans dat deze in de gehe le regiowordt overgenomen." r«"1f Met dikke winterkleding springen de Vlaardingse basisscholieren in het warme water van het Kolpabad. Midden in het bad ligt een'oefen wak', waarmee de kinderen worden voorbereid op een strenge winter. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra Door Desiree van der Jogt VlaardingenÏJs op de sloten ligt er nog niet, maar met de steeds verder dalende temperaturen kan dat niet lang meer duren. De kin deren van de groepen 5 en 6 van de Vlaardingse basisscholen zijn in elk geval klaar voor de winter. Deze week halen ze in het Kolpa bad en in zwembad Holy het ijson- gevallencertifieaat. En daarmee weten de ongeveer 1500 scholie ren hoe ze in geval van nood op het ijs moeten handelen, In het instructiebad in het Kolpa bad is een 'jjssitualie' nageboost. In het bad ligt een zeil met daarin een 'wak'. Een stuk verderop ligt een langgerekt stuk zeil, waarop de kinderen leren zich voort te be wegen alsof ze zich op gevaarlijk ijs begeven. Het grote verschil met buiten is natuurlijk de onder grond. Het water in het zwembad is ongeveer dertig graden en dat is in vergelijking met de ijsperio- de een wereld van verschil. Ondanks die tropische tempera turen hebben de kinderen alle maal een echte winteruitrusting aangetrokken. Aan de rand van het bloedhete bad staan de leer lingen met ijsmutsen, sjaals en dikke winterjassen zenuwachtig te wachten op de instructies van de badmeesters. De brutaalsten staan vooraan en die springen dan ook met zichtbaar gemak met kleren en al het water in. Ze ver dwijnen onder het zeil en komen via het wak weer boven. „Het is heel belangrijk dat de kinderen liggend het wak uit klauteren en dan op het droge komen," vertelt Linda Coenders, hoofd zwemza- ken in het Kolpabad. „Als ze dat rechtop doen dan is de kans gro ter dat het ijs verder afbrokkelt en ze helemaal niet eruit kunnen ko men." De eerste groep bij het 'wakzwem men' probeert eerst op de buik uit het wak te komen en daarna volgt een tweede ronde op de rug. Echt makkelijk is het niet, blijkt al snel. Een aantal kinderen blijft drijven doordat hun jas wordt ge vuld met water. Het is dan nage noeg onmogelijk om onder water te zwemmen. De jas wordt een zwemband. Me* hulp van een bad meester die de kinderen toch on der het zeil doorloodst naar het wak, lukt het ze wel om uit het wak te komen. Het grote voordeel is dat ze sowieso blijven drijven. Nieuw onderdeel Het behalen van het ïjsongeval- lenccrtificaat is een nieuw onder deel in het schoolzwemmen in Vlaardingen. „De meeste kinde ren die hier nu in het water liggen hebben al één of meerdere diplo ma's. Voor die groep is het leuk om met iets nieuws te komen," vertelt Coenders. Daarnaast is het volgens haar ook zeer belangrijk dat kinderen weten hoe ze moe ten handelen als ze door het ijs zakken. „AL zou hierdoor slechts in één geval iemand welen hoe die moet handelen dan heeft dit al succes gehad." In één les zijn de leerlingen voor bereid op het 'wakzwemmen'. Zo hebben de kinderen geleerd hoe te handelen als ze onverhoopt on der het ijs terecht mochten ko men. Op dat moment moet naar een afwijkende plek in het ijs wor den gezwommen. „Vaak wordt ge zegd datje alleen naar de donkere plek moet zwemmen, maar dat gaat niet altijd op. Een donkere plek kan ook ijs zijn waar een pak sneeuwop ligt," legt Coenders uit. De techniek bij het wakzwemmen hebben de kinderen overigens al een keer zonder winterse uitrus ting uitgeprobeerd. Zowel de kinderen ais de leraren van de scholen zyn heel enthousi ast over de nieuwe richting in het Vlaardingse schoolzwemmen. „De ouderwetse manier is er een beetje van af," zegt Coenders. „Schoolzwemmen is eigenlijk al lang niet meer alleen baantjes trekken. Dat saaie is er al een tijd je van af, maar met dit soort apar te cursussen proberen we toch ie dere keer weer iets nieuws te doen" Dat enthousiasme blijkt ook uit de belangstelling van de ouders. Op de maandagmorgen is de tri bune in het Kolpabad redelijk ge vuld, terwijl normaal gesproken bijna geen ouder nog naar het schoolzwemmen komt kijken. Het ijsongevallencertificaat is voor de medewerkerks van de "Vlaardingse zwembaden de eerste stap naar de vernieuwing van het schoolzwemmen In het voorjaar worden de scholieren getraeteerd op het zogenaamde overievings- zwemmen. Ook inde zomermaan den moeten ze zich weten te red den op en rond het water. In het zwembad maken de wakken dan plaats voor bootjes. Voor de scholieren ligt die cursus nog ver weg. Eerst moeten ze zich nog een weg zien te banen door het 'ijs' in het Kolpabad. En met het certificaat in de hand zijn ze kiaar voor een strenge winter. Dinsdag 3 december SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u. MAASSLUIS Gemeentemuseum Maassluis. Opening tentoonstelling Henk For tuin 80jaar, 20.0Ou. ROTTERDAM Ahoy. 6e Hemeken Night of the proms, 20.00u, Luxor Theater. Spooktrein, 20.15u. Plan C. Ope ningsfestival, 21.30u. Dizzy. Green and Blue, 22,00u, Rotterdamse Schouwburg. Kl.z. De dooie hoek, 20.30U. SKVR Foto en Vi- deoschool. Achter de schermen, 2Q.00u. Zaal De Unie. Avond rond ontwerper Benno Wissing, 20.30u. Woensdag 4 december ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Lunchconcert, I2.45u. Gr.z. The Chippendales, 20.15u. De Buurman. Jamsession, 19. OOuLuxor Theater. Spooktrein, 20.15u. The Act. Jamsessie, 21.OOu. Plan C, Opemngsfesttval, 21.3Qu. Lantaren 1, Nachtwerk, 20.30u. Rotterdamse Schouw burg. Kl.z. De dooie hoek, 2Q.30u. Gr.z. Nederlands Dans Theater ill, 20.15u. Jeugdtheater Hofplein. Sinterklaasverhaal, 14.00 en 15.30u. Droomtheater. Minos van Knossos, 15-OOu. de Evenaar. Aan winsten hedendaagse fotografie, 20.15u. Zaai De Unie. NCRV Volgspot üve, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Cable Guy' (12) dag. I.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: The Hunchback of the Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 3: 'Emma' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The Nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Cine rama 2: 'F LE D' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: Tm cup' (al) dag. 6.45-9.30. di. ook 1.15-4. Cinerama 4: 'Independence day' (12) dag. 12.15-3.15-6.15-9.15. Cinerama 5: 'Atimetokill' (16)dag. 6.15-9.15, dl .ook 12.15-15.15. Corso: 'Naar de klote!' (16) dag. 6.45-9.30, di. ook 1.15-4. Imax Theater. 'Special Effects' (al) dag.2- 4. 'Survival Island' (ai) dag 3. '2-in-l show' (al) di .wo. 12. 'Independence Day* (12) dag. 9. 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (N) dag 5.30- 7.15. Venster 1: 'All things fair' (al) dag 7.30-10. Venster 2: 'fl Gat- topardo' (al) di.wo. 10, ook matinee wo. Venster 3: 'Like grains of sand' (al) dag 7.30. 'Chacunchercheson chat' (16) dag. 10. ook matinee wo. 2.30. Venster 4: 'Beautiful thing' (16) dag 8-10. 'Breakingthe waves' (16) Alleen in matinee wo. 2. Lumfè- re 1: 'Cham reaction' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière3: 'Escapefrom LA.' (16) dag. 6.45-9.30, dr.ook 1.15-4. Lumière 4: 'Sleepers' (16) dag 8.30. di. ook 1.15-5. Pathé 1: "The Hunchback of the Notre Dame' (al) dag. 7.15-9.50. di. ook 2.05-4.40. Pathé 2: Naar de klote!" (16) dag. II.55-2.15-4.45-7.15-9.45. Pa thé 3: Twister' (12) dag. 16.20- 6.55-9.30. di. ook 11.10-1.45. Pa thé 4: The nuttyprofessor' (al) dag 11.40-2,25-4.50-7.15-9.50. Pa thé 5: 'Sleepers' (16) dag. 11.20- 2.30-5.50-9. Pathé 6: The fan' (12) dag. 11.15-1.45-4.15-6.45- 9.25. di. vervalt 11.15. Pathé 7;in dependence da/ (12) dag 11.50- 2.50-6-9.10. Kindermatinees: Cinerama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) wo. 1.15-4. Cinerama 5: Toy story' (N) wo. 1.15-4. Corso: De Klokkenluider van de Notre Dame' (ai) wo. 1.15-4. Lumière 3: 'Babe een buitengewone big' (al)wo. 1.15- 4. Lumière 4: Tom and Jerry' the movie (al) wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) za. zo.wo. 11.30-2.05-4.40. di. 11.30. 'Lange leve de Koningin' (al) wo. 11.30-1.45. Venster 1: 'Lotta loopt weg' (at) wo. 2. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland Dat het deel raadslid Van Wijngaarden in sep tember geruime tijd op een ambu lance moest wachten, is dus een uitzondering. Uit een onderzoek blijkt dat de verzorging door de ambulancediensten in Hoek van Holland zeker niet slechter ver loopt dan in de rest van het gebied Nieuwe Waterweg Noord. Hoek van Holland heeft zelfs nog het voordeel dat bij directe hulp verlening een beroep kan worden gedaan op de ambulance in 's- Gravenzande, die in de meeste ge vallen heel snel ter plaatse is. Dat betekent niet dat er nooit sprake is van overschrijding van de li mietvan vytuen minuten, die lan delijk is voorgeschreven voor spoedvervoer. Maar ook hierbij is een afwijking van vijf tot tien pro cent elders niet ongebruikelijk, al dient dat zoveel mogelijk te wor den vermeden. In de Hoekse deelgemeenteraad werd tijdens de begrotingsverga- dering een motie van het CDA aangenomen, waarin de ongerust heid over het functioneren van de ambulancedienst aan de orde werd gesteld en waarin zelfs werd gezegd dat zonodig via de minis ter van Volksgezondheid gepro beerd moet worden om in Hoek van Holland weer een eigen am bulance te krijgen. Portefeuillehouder Dennie Du- kers (welzijn) heeft hierover in middels een gesprek gehad met directeur A. van der Wulp van de GGD Nieuwe Waterweg Noord en G. de Jel, hoofd alarmcentrale van de Regionale Hulpverlenings dienst Rotterdam-Rijnmond. „Hei hebben van een eigen ambu lance zou in theorie mogelijk zijn," zegt Van der Wulp. „Maar dat zou dan wel betekenen dat de deelgemeente jaarlijks zo'n acht ton zou moeten bijdragen m de kosten. Bovendien wordt aan het ambulancepersoneel van Nieuwe Waterweg Noord bijzonder hoge eisen gesteld. Er moet regelmatig worden bijgeschoold en een eigen ambulance voor Hoek van Hol land zou zo weinig ritten maken dat het personeel achterop raakt inde praktijk-ervaring." Benadering Toch nemen Van der Wulp en De Jel de klachten vanuit Hoek van Holland wel serieus, al is hun be nadering duidelijk verschillend. De Jel, die de Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) onder zijn hoede heeftbekijkt het allemaal van de zakelijk kant. Naast bud getten heeft hij ook met allerlei voorschriften te maken. Daar naast zijn er ook nog eens ver schillende soorten van vervoer. De directe hulpverlening heeft plaats bij levensbedreigende situ aties, maar ook bij ongelukken op de openbare weg of in openbare gebouwen. In die gevallen zal de ambulance zo snel mogelijk ter plaatse zijn. De laatste jaren is gestreefd naar meer efficiency binnen de ge zondheidszorg en dus ook binnen de ambulancediensten. Dat bete kent dat veel kleine vervoerders, die vaak een ambulance hadden naast het taxibedrijf, hun ambu lance vrijwillig of min of meer ver plicht hebben ingeleverd. In het gebied van de Regionale Hulpver leningsdienst Rotterdam-Rijn mond, waaronder dus ook Nieuwe Waterweg Noord ressorteert, zijn nu nog zeven ambulancediensten werkzaam, waaronder drie GGD's. Het totale gebied omvat 22 gemeenten met 1,2 miljoen in woners. Marginaal Volgens de statische gegevens, die ook aan het deelraadsbestuur ter inzage worden gegeven, is het aantal overschrijdingen in tijd marginaal. „Maar vaak zien de mensen niet het verschil tussen direct urgent vervoer en de ver voersvormen die minder haast hebben," zegt De Jei. „Natuurlijk proberen we altijd om mensen zo snel mogelijk in een ziekenhuis te krijgen. Maar als wij op een be paald moment een keus moeten maken tussen een patient met een hartinfarct en iemand die met een gebroken been op een voet balveld ligt. dan kiezen we dus duidelijk voor die eerste patient. Een gebroken been hoe pijnlijk ook, is trouwens geen urgent ver voer, maar valt in een lagere cate gorie. Hetzelfde geldt voor men sen die per ambulance vervoerd moeten worden voor niet-spoedei- sende behandelingen of voor be zoek of onderzoek. Daarvoc wordt weliswaar een tijd afgespro ken, maar als er spoedeisende za ken tussendoor komen dan kan er weieens een flinke wachttijd ont staan." De opzet is om in het kader van de centralisatie met zo weinig moge lijk wagens zoveel mogelijk ritten te maken. Dat is volgens de leider van de CPA het gevolg van de overheidsmaatregelen in de ge zondheidszorg. Volgens GGD-di- reeteur Van der Wulp vormt Hoek van Holland toch een grensge bied. Vanuit het Waterweggebied is de bereikbaarheid niet altijd even groot, erkent hij. Van der Wulp veronderstelt overi gens dat de problemen in Hoek van Holland voor een groot deel terug te voeren zijn op een gevoel van onveiligheid. „De mensen hebben het idee dat de ambulance ver van hen verwijderd is. Maar dat is niet waar. Juist door het in schakelen van het Wesiland is Hoek van Holland even snel be reikbaar ais welk ander punt in de regio ook. En hoe we ook ons best doen met z'n allen, tijdsover schrijdingen zullen er blijven omdat we nu eenmaal te maken hebben met prioriteiten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3