13 Sportclubs moeten verhuizen Nieuw Tijdsbeeld toont oude doorkijkjes Iepziekte steekt de kop weer op I Rotterdams liagiiad Schiedamse jeugdleider ontkent verkrachting Inbraken Maassluis opgelost Gewonde bromfietser rijdt door Meerderheid raad betreurt vertrek van verenigingen uit Westwijk Raad Vlaardingen achter bestemmingsplan Broekpolder 'We schenken koffie, maar het tennissen staat voorop' Douanepost blijft in Vlaardingen Tuinceirtrum/ Bloeinsiérkunst a De Kloosterhof Tot zien* in de winket itoE teuhe ideeën! 'teïetoon^sf -ifsass5 Waterweg Woensdag 4 december 1996 Door Sander Sonnemans i De jeugdleider die ervan wordt verdacht bij voetbal vereniging HBSS zes pupillen seksueel te hebben misbruikt, heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam ontkent één van de jongetjes te hebben verkracht. Tot een behandeling van de zaak kwam het niet. Omdat de advo caat van de verdachte zich kort voor de zitting ziek afmeldde, voelde de rechtbankpresident zich genoodzaakt de zaak aan te houden. De Schiedamse ingenieur H, van der V. wordt verweten bij de jon gens, nu variërend in leeftijd van 6 tot 16 jaar, seksuele handelin gen te hebben verricht. Volgens de tenlastelegging is hij bij één - van de voetballertjes met een vin ger de anus binnengedrongen. J)at ontken ik ten stelligste," rea geerde Van der V. op het laatstge noemde zedendelict. „Ik heb die jongen niet misbruikt. De andere vier wel ja, maar bovendien niet zo frequent en niet gedurende de periode zoals wordt beweerd." De rechtbank achtte de behande lingvan de zaak zonderdeaanwe zigheid van de raadsman van de verdachte op voorhand uitgeslo ten, maar trok zich toch even te rug. De gedragstherapeut J. Pijnaker van de reclassering liet weten dat de ontuchtpleger in ja nuari zou kunnen starten met deelname aan een gedragstber^. peutisch behandelingsprogram ma. De rechtbank had aan een kort beraad genoeg om daar niet op in te gaan. De zaak is voor maximaal drie maanden aange houden. De verdachte kreeg wei de kans iets te zeggen. Snikkend maakte hij daar gebruik van. „Ik wii tegenover iedereen die. hier aanwezig is,-royn spijf betuigen. Ik heb mijn gevoel laten prevale ren en bied daarvoor mfin veront schuldigingen aan." Op de aanwezige ouders en be trokkenen, maakte zijn spijtbe tuiging kennelijk weinig indruk. „Je denkt er een streep onder te kunnen zetten en dan moetje de ellende toch weer drie maanden met je meedragen. Dat is een te genvaller," reageerde één van hen. Maasslu isHet woninginbraken- team van de politie in Maassluis sluit met de aanhouding van drie Maassluizers een onderzoek af naar zeven woning- en vier auto inbraken. .De inbraken werden gepleegd in oktober en november in het cen trum en oosten van Maassluis. Op basis van signalementen kon den de 22-, 23- en 26-jarige ver- dachten worden aangehouden. -Het groepje ging in wisselende sa- menstelling op roverspad. Samen hebben ze alle inbraken bekend. De gestolen goederen, onder meer stereo-installaties en fotoca mera's, werden doorverkocht en met het geld kocht het drietal drank en drugs. De drie zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Schiedam—Een 23-jarige Rotter- damse automobilist raakte gister middag rond één uur op de Troel- stralaan licht gewond aan zijn nek, na een aanrijding met een bromfietser, De'.'pian schepte de bromfietser toen hy een andere brommer wil de ontwijken. De automobilist moest hard op de rem trappen waardoor een in de achterbak geplaatste kist tegen de nek van het slachtoffer viel. De geschepte bromfietser was plotseling uit een steegje komen rijden zonder dat hij goed om zich heen keek. Hij raakte gewond aan zijn hand, maar klom na het incident direct weer op zijn tweewieler en reed weg. De politie is op zoek naar deze bromfietser. Vlaardingen Een meerderheid van de gemeenteraad be treurt het vertrek van enkele sportverenigingen uit de West- wijk, maar de verhuizing naar de Broekpolder is volgens de raad wel noodzakelijk om woningbouw in de Westwijk moge lijk te maken. „Sport in de wijk zou moeten kunnen," zei J. Ranshuijsen (W2000), „maar de ruimte is beperkt en we moe ten dus consequent zijn. Het is wel met pijn in het hart dat de verenigingen uit de Westwijk verdwijnen." J. van der Kolk {Groenlinks) tuna en CION, de atletiekvereni- pleitte er voor om de verhuizing ging Fortuna en de jeu de boules- van de voetbalverenigingen For- vereniging tegen te houden. „Die verenigingen moeten gemakke lijk bereikbaar zijn en dus in de wijk blijven." De meerderheid van de raad stemde echter met de verhuisplannen in. Grote vraagtekens waren er gis teravond over de financiering van de verhuizingen. Bij de zo ge noemde herstructurering van de veldsporten, waarover de raad gis teren een beslissing nam, zit al leen een indicatie van de kosten. Voor een deel zijn daar al specifi caties van gemaakt. Voor het ove rige deel is een vertrouwelijk stuk opgemaakt. CDA'er F. van der Krans vroeg zich af of de verenigingen rechten kunnen ontlenen aan de bedra gen die in dat vertrouwelijke stuk worden genoemd. Volgens wet houder T. W. van der Steen is dat niet het geval. „De getallen in dat stuk zijn alleen een schatting. Bo vendien is het stuk niet voor niets vertrouwelijk opgesteld en gaan we er nog steeds vanuit dat het niet ergens bij de verenigingen rondzwerft.'' Begin volgend jaar moet ook dui delijk worden wat met de aan Shell gelieerde sportverenigin gen op Vijfsluizen gaat gebeuren. Van der Steen is hoopvol gestemd dat ook die verenigingen kunnen verhuizen naar de Broekpolder. De gemeente wil Vijfsluizen daar na geheel inrichten als industrie gebied. SchiedamDe gevreesde iepziekte heeft dit jaar fors zijn tol geëist onder de Schiedamse iepen. Leek vorig jaar met slechts tachtig ziekeiepen een gunstig keerpun t bereikt te zijn, dit jaar moesten opnieuw 153 bomen worden gerooid - door de plantsoenendienst j De iepziekte is een schimmslzjekterflte boven- j gronds door de iepenspintkever en ondergronds - door wortelcontact wordt overgebracht;'Als de schimmel in de houtvaten van de boom ütj rea geert de boom hierop. Hij sluit de houtvaten af, maar richt zichzélf hierdoor wel ten gronde. De boom krijgt door het afsluiten van de houtvaten geen vocht meer en sterft door verdroging. Om ervoor te zórgen dat niet alle iepen ten gron de gaan aan de ziekte, injecteert de plantsoenen-^ dienst sinds drie jaarinde maanden mei én juni'v als proef-verschillende-jopen met verzwakte schimrnds.-Bèzeschimmels brenge^^afyveei^. reactie op ganffdie deboom echte iepenziekteschurirheL meente een groot aantal iepen van deondërj te redden Het iryecteren gèeft echter geen garantie dat het aantal zieke bomen minder wordt.„De iepziekte is een moeilijk voorspelbaar fenomeen," zegt me- dewerker B. Steenks van de plantsoenendienst „We dachten datwe het ergste wel hadden gehad de afgelopen jaren, maar dit jaar is het aantal toch weer gestegen. Het is duidelijk dat we het lek nog niet boven hebben." •- In 1995 werden tachtig bomen gerooid én in de ren daarvoor lag het gemiddelde op tweehonderd; iepen, „De vraag waardoor de zfekte;nu weï;toe£ neemt, ligt behoorlijk gecompliceerd. Allerlei' factoren spelen een rol. Eén doorslaggevende re den is niet te geven." Feit is dat dit jaar in Schiedam weer vele iepen moesten verdwijnen. Of ze ook worden vervan gen, is nog de vraag. Daar breekt men op dit mo ment de hoofden over bij de gemeentelijke groenafdeling.Jn Groenoord hebben we er voor gekozen om de iep te vervangen door de esdoorn. Maar de vraag is of je dat overal moet doen. Als gemeente moetje ook moeite doen om de iep te bewaren," vindt Steenks. „Bovendien blyft het voor een groenman wel heel erg moeilijk om een schitterende iep te vellen." •- Eentriestbeeld aan de Noordvestslngel: ge veld door de iepziekte. Wat rest is een Stronk. FOto Roel DiJhstra Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond na tientallen jaren discus sie het bestemmingsplan voor de Broekpolder aangenomen. Het gebied heeft daarmee definitief de bestemming recreatie gekre gen, waardoor het behouden blijft als groengebied. Naast mogelijk heden voor recreatie zullen in het zuidelijke deel van de polder sportaccommodaties komen en is daar ruimte voor een horeca-gele- genheid. Vooral dat laatste zorgde gister avond voor verdeeldheid in de ge meenteraad. Alle fracties waren blij met de totstandkoming van het bestemmingsplan, maar de Socialistische partij en Groen links gingen niet akkoord met het plaatsen van de horecagele genheid in het bestemmingsplan. De twee partijen vielen vooral over het woordje 'grootschalig'. „Het is maar hoe het uiteindelijk wordt uitgelegd," zei A.R. van Immerseel. „Voor je het weet staat er dadelijk een pretpark." Verantwoordelijk wethouder K, van der Windt (PvdA) vond die vrees ongegrond. „We moeten hier niet praten over een partyge legenheid. In het bestemmings plan staat duidelijk dat de horeea- voorziening een duidelijke meer waarde moet hebben voor de Broekpolder. Een grote feestzaal valt dan snel af." ffij kreeg daarin bijval van zijn fractiegenoot P. Roovers. „Waar hebben we het hier nou eigenlijk over. De 800 vierkante meter, die daarvoor is uitgetrokken, valt in het niet bij de concentratie van al die sport verenigingen, vond hy. De maximale mogelijkheden die de sportverengingen hebben om in de Broekpolder te bouwen, baarde enkele raadsleden meer zorgen. De WD had eigenlijk het plan om tijdens de raad een amen dement in te dienen om zo acht hectare meer te reserveren voor de sportaccommodaties. „Wij ma ken ons zorgen over de beschik bare ruimte. Dat is volgens ons niet afdoende," vond LM. de Beer. De WD zag echter af van het in dienen van een amendement, omdat daardoor het risico zou ont staan dat de nieuwe exploitatie- opzet vertraging zou oplopen bij de behandeling door de provincie. Van der Windt vond bovendien dat de liberalen nogal voorbarig waren in de conclusie dat er al ruimtegebrek zou zijn voor dë sportverengingen. „Dat is een kwestie die we moeten bekijken als uiteindelijk blijkt dat er te wei nig ruimte is. Dat moet apart wor den beoordeeld..Wellicht dat we dan niet alleen moeten kijken naar uitbreiding in de Broekpol der, maar naar andere plaatsen in de gemeente. Een bestemmings plan kunnen we uiteindelijk altijd aanpassen." Schiedam In Tennispark Spie- ringshoek in Schiedam draait het puur om het tennissen. Daar be staat volgens eigenaar J. van der Torre geen twijfel over. „Wij zijn geen horecabedrijf, we verhuren tennisbanen. Natuurlijk schen ken we onze gasten een kop koffie en kunnen ze iets .eten, maar dat staat niet voorop.'kv Van der Torre is tevreden met de" uitspraak van het College van Be roep voor het bedrijfsleven. Die besliste onlange/dat het tennis park zich niet langer hoeft in te schrijven bij het Bedrijfschap Ho reca. „Het Bedrijfschap is in het leven geroepen voor de horeca. Hier gaat het om de sport," luidt zijn commentaar, „Bezoekers zijn niet verplicht iets te consumeren. Sommigen nemen zelf iets te eten ofte drinken mee." Veranderingen binnen het Be drijfschap Horeca waren voor de exploitant van het Schiedamse tennispark aanleiding om twee jaar geleden de verplichte in schrijving en de daarbij behoren de heffingen aan te vechten. Meerdere activiteiten zouden hem in de richting van een com merciële horeca-instelling dwin gen. Terwijl de kantine van het tennispark puur en alleen voor bezoekers van de tennisbanen was bedoeld. Ook moest de eige naar meer gaan betalen voor de inschrijving bij het bedrijfschap, Toch was geld niet de belangrijk ste reden om van de verplichte in schrijving af te willen. Hoewel het tennispark voortaan zo'n 1200 gulden contributie in de zak kan houden, gaat het hier volgens Van der Torre om een principekwes tie, en wel om het recht om zich wel of niet in te schrijven. Ver plichte inschrijving voor het ten nispark is hier ongepast, vindt de exploitant. De omzet vanhet hore- cadeel is volgens hem te verwaar lozen :ten:ppzichte.^jie omzet die wpreltlfehaaldiriiégni^ctiyi- teiferiL-' Bovendien: zegt Vair der Torre, doet het bedrijfschap niets voor het tennisplrk. „Iri reclamecam pagnes zijn,altijdelende mensen in restaurants te zien. Het bedrijf schap zal nooit mensen tonen die aan het tennissen zyn. De doel- groepisalbepaald." Het Bedrijfschap was van mening dat het tennispark ingeschreven moest staan omdat volgens haar sprake is van commerciële hore ca. Dat het College van beroep an ders besliste, daar heeft het Be drijfschap zich by neergelegd. Bang as' meerdere exploitanten het voorm eld van het Schiedam se tennispark zullen volgen, zoals de Vereniging van Tennispark Di recties voorspelt, is het Bedrijf schap volgens een woordvoerder - niet. i „De rechter heeft gekeken naar de specifieke omstandigheden van het bedrijf. Dat wil niet zég gen dat geen enkel tennispark by het Bedrijfschap ingeschreven hoeft te worden." j- Volgens de woordvoerder heeft het schap al met dertien van dit soort zaken te maken gehad. In slechts twee gevallen mocht de aanvechter zieh laten schrappen uit het register. Door Ben van Haren Vlaardingen Het linkerdeel van bijgaande foto van J.F.H. Roovers uit 1954 is nog steeds her kenbaar op de T-kruising van de Bredesteeg en' de Zomerstraat. Langs de afgeronde muur met de gedenksteen, die eraan herinnert dat de 13-jarige Truus Wapenaar op 17 september 1936 er de eerste steen legde voor nieuwbouw, en de aansluitende bouwwand bie den nu parkeerkommen met me ters ruimte aan auto's. De Rotterdamse fotograaf vereeu- wigde42 jaar geleden het moment waarop een bakker zijn carry had gestald om het brood te bezorgen bij zijn klant op de hoek van de Baan straat. Broodbezorgers be staan niet meer, hun driewielers staan in het museum en het door kijkje op de muurreclame tegen de winkel van Van Heusden, bij de samenkomst van Kerksteeg, Vleersteeg, Dayer, Landstraat en Zomerstraat, is ook verdwenen. Alle panden aan de rechterzijde van de Zomerstraat en de Dayer zijn in de loop der jaren gesloopt ten behoeve van het autoverkeer. De door het Stadsarchief inge huurde fotograaf legde in het be gin van de jaren vijftig op gevoeli ge plaat vast wat kans liep om aan de wederopbouw ten prooi te val len. Veel hiervan is in het foto boek terug te vinden. Het nieuwe deel in de serie Tijdsbeeld van Vlaardingen behandelt het gebied tussen Markt en Nieuwe Maas, de Zuidbuurt en de Koningin Wilhel- minahaven en bevat tientallen van dergelijke doorkijkjes. Een vakfotograaf als Roovers maakte dankbaar gebruik van de, span ning tussen licht en schaduw, waartoe de smalle straten en ste gen zich zo goed leenden. Hy kroop ook graag op hoog gelegen delen van gebouwen om de omge ving in beeld te brengen. In het pas verschenen deel 3 van Tijdsbeeld, dat Wouter C. den Breems en Eric van Rongen sa menstelden, zijn bijvoorbeeld fo to's te zien, die Roovers maakte vanaf de Grote Kerk, de Pelmo len, 't Platje en het in maart 1955 geopende Deltahotel. Die laatste twee standplaatsen ga- ven hem toep zicht op veel water. Behalve in de havens en de Nieu we Maas spiegelt ook het water, dat tussen de nieuwe Maasboule vard en de oude Galgkade met het havenblubber is meegekomen bij de in die tijd uitgevoerde opspuit- werkzaamheden. Later verrezen daar flatgebouwen (Maasboule vard, Olivier van Noortlaan, Abel Tasmanlaan en De Bolder) en de uitbreiding van Unilever. Op de grond maakte Roovers be halve doorkijkjes ook andere fraaie straatbeelden, waarop bij voorbeeld nog het Handelsge bouw aan de Parallelweg en de monumentale Sint Josephschool aan de Maassluissedyk tussen ka rakteristieke dijkwoninkjes staan. De nieuwe uitgave geeft in 130 foto's een goed beeld van Vlaardingen in die tijd. De aflo pende betekenis van dc visserij voor de stad is af te lezen aan de opgelegde loggers langs lege ha- De Zomerstraat bij de Bredesteeg in oktober 1954. Alle panden aan de rechterzijde van dezefotc van J. F. H. Roovers zijn aan het autoverkeer opgeofferd. Repro Roei Dijkstra venkades. Langs de Oude Haven opbouw. Maas), Wouter C. den Breems ea staan op hoge poten trechters van Tijdsbeeld van Vlaardingen, Eric van Rongen, Boekhuis Den Lensveld vol zand voor de weder- deel 3 (Van Markt tot Nieuwe Draak, 37,50. Vlaardingen Het aangiftepurit van de douane aan de Mercurius- straat in Vlaardingen blijft behou- den. Eris lange tijd sprake van ge weest dat de activiteiten van de. douane naar Rotterdam zouden worden verplaatst. De Industriële Kring Vlaardingen, de gemeente Vlaardingen en diverse bedrijven hebben kenbaar gemaakt tegen een verhuizing van de douane post naar Rotterdam te rijn. Het zou voor veel Vlaardingse transportbedrijven veel geld en tijd kosten naar Rotterdam te gaan om daar de douanehandelin- gen uit te laten voeren. Het Vlaar dingse college van burgemeester en wethouders heeft samen met het bestuur van de Industriële Kring Vlaardingen aan de Direc tie Douane Nederland verzocht af te zien van het opheffen van de douanepost. De douane-autoritei ten zijn gevoelig gebleken voer de argumenten van de Vlaardingers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1