14 Steeds jonger gedragsproblemen Meer hulp om spijbelaars terug in schoolklas te krijgen Hof vergaapt zich aan video met dansende Kobus 'Subsidie op damesslips moreel verwerpelijk' Van Gfnneke bij CD weg als fractieleider Energie wordt duurder •.Madam: nieuwe vakbond voor prostituees Vrouw dode gedetineerde naar medisch tuchtcollege Galand: beste acteurs Advocaat ziek, zaak aaagshouden Keuringsdienst test vuurwerk OPEN moet slechtzienden door Station Blaak leiden CP '86-deelraadslid de cel in voor diefstal en bedreiging Lange files door ongeval Bouwplaat Laurenskerk Overval mislukt Rotterdams Dagblad Woensdag 4 december T RotterdamHet raadslid W. van Ginneke is niet lan ger voorzitter van de CD-fractie m de Rotterdamse gemeenteraad. Na een botsing met bet landelijk be stuur en een aantal leden heeft de fractievoorzitter aan burgemeester Peper meegedeeld zijn functie 'tot aan het zomerreces' neer te leggen 'om de gelegen heid te scheppen zich in de politiek te verdiepen'. Fractiegenoot G. Rieff volgt hem op. De botsing is ontstaan nadat de CD-fractie tydens de begrotingsbehandeling voor een motie stemde om een anti-racismeproject bij de politie te steunen. Van Gmneke schrijft Peper dat de fractie 'bij nader inzien de belangen van onze kiezers en de partij' schade heeft toegebracht. Het landeiyk bestuur heeft 'eveneens' het Rotter damse kringbestuur ontbonden. J. de Keijne heeft het voorzitterschap moeten neerleggen en is '.at het hoofdbestuur gezet. Rotterdam—Energiegebruik wordt volgend jaar naar schatting vijf procent duurder. Die hogere kosten worden veroorzaakt door de hogere inkoopprijs van gas en de verdubbeling van de energiebelasting. Ver der zet energiebedrijf ENECO op 1 januari een stap jn de richting van gelijktrekking van de taneven bin nen haar verzorgingsgebied. Per 1 januari 1998 zijn de tarieven in het gehele ENECO-gebied gelijk. De basisprijs voor elektriciteit is nu in Den Haag, Voorburg, Rotterdam en Dordrecht en omstreken 15,7 cent. Inwoners van Vlaardingen en Maassluis betalen dan 16,1 cent. Rotterdam De stichting 'Madam' (in oprichting) gaat als een vakbond de belangen van prostituees be hartigen. De stichting zal een eigen plaats innemen naast de twee bestaande belangenorganisaties voor prostituees, de Hoerenbond en De Rode Draad. On derhandelingen over werktijden en diverse arbeids regelingen en het bevorderen van een goede relatie tussen prostituees en exploitanten van sekshuizen, worden enkele taken van de organisatie. Voorzitter Reina Brouwer, al 21 jaar prostituee, wil de positie van 'de dames' verstevigen. Ook exploitanten van sekshuizen, de gemeente Rot terdam en de politie zijn zich aan het voorbereiden op de afschaffing van de wet die bordeelbezoek ver biedt. Volgens H. Albert van de gemeente gaat de le galisering van de prostitutie op zijn vroegst in per 1 januari 1998. De(,echtgfnote van de 45-jarige M.., Wehrmann, die irioktober 1995 zelfmoord heeft ge pleegd'in' het Huis van Bewaring De Noordsingel in Rotterdam, gaat eey procedure aanspannen bij het medisch tuchtcollege. Op die manier wil de familie van Wehrmann alsnog proberen te achterhalen of er in het Huis van Bewa ring fouten zyn gemaakt bij de medische behande ling yan de gedetineerde. Volgens de familie waren er wel degelijk signalen dat het niet goed ging met de man, en heeft de leiding van de Noordsingel die sig nalen niet goed opgevangen. In de penitentiaire inrichting in Rotterdam hadden eind vorigjaarin korte tijd drie zelfmoorden en twee pogingen daartoe plaats. Uit een onderzoek dat in op dracht van justitie werd uitgevoerd, bleek begin dit jaar dat er geen sprake was van nalatig gedrag van het personeel Ook was er geen sprake van een ver hoogd risico op zelfmoord als gevolg van het regime en het werk- en leefklimaat De nabestaanden van Wehrmann hebben altijd vol gehouden dat de zelfmoord van haar man mede te mis van Bewaring. Een speciale commissie conclu- qgerde dit jaar dat er in het Huis van Bewaring aan 'de Noordsingel geen verhoogd zelfmoordrisico be- Öe weduwe van Wehrmann is overigens niet geluk kig met de gang naar het tuchtcollege. Zij had liever gezien dat er strafrechtelijk was opgetreden tegen de (medisch) verantwoordelijken van de Noordsingel. Maar ook volgens haar raadsman ror. H. Seegers was dat niet mogelijk. Een uitspraak van het tuchtcollege opent de weg naar een mogelijke schadevergoeding. In penitentiaire inrichtingen in Nederland hadden dit jaar tot nu toe zestien zelfmoorden plaats. In 1995 waren dat er veertien, in 1994 drie, en in de jaren daarvoor gemiddeld zeven tot negen. RotterdamHet Rotterdamse Caland Lyceum is de grote winnaar geworden van het Scholieren Eenak terfestival 1996. De voorstelling 'Assepoestermate- naal' viel viermaal in de prijzen. Zowel de professio nele jury als de publieksjury maakten onlangs de uit slag bekend in het overvolle Hofpleintheater. Afke van Veen en Hidde Straasheïjm van het Caland College wonnen de zilveren Barbie en de zilveren Ken voor de beste vrouwelijke en mannelijke bijrol. Ook ging de Caland-wïsseltrofee naar de gelijknami ge school. De gouden Ken en Barbie voor de beste hoofdrollen gingen naar Wouter van der Torre van het IJsselcol- lege uit Capelle aan den Ussel en Mervill IJssel van het Olympus College. Deze school won eveneens een speciale prijs voor hun voorstelling. De beste mannelijke rol is volgens de publieksjury vertolkt d»r Jasper Merle van het Gemini College uit Ridderkerk en de beste vrouwelijke rol door Line- ke Klomp van het Mamix Gymnasium. De eerste prijs voor de beste vormgeving ging naar het IJssel- college. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft giste ren de rechtszaak tegen de van ontucht verdachte Schiedammer H. J. A. van der V. (48) voor maximaal drie maanden aangehouden. Rechtbank-president mr. F. J. W. M. van Dooren besloot hiertoe wegens ziekte van Van der V.'s raadsman mr. H. Bijlsma. Van der V, wordt er van verdacht zich gedurende drie jaar aan zeker drie jongens te hebben vergrepen. De verdachte deed dat als jeugdleider van de Schiedam- se voetbalvereniging HBSS. Rotterdam Leerplichtconsulenten in Rotterdam merken dat leerlingen op steeds jongere leeftijd problemen in hun gedrag vertonen. Het zwaartepunt ligt nog altijd bij de 13- tot 16-jari- gen, maar ook 10-jarigen veroorzaken soms al zó veel moei lijkheden dat ze op school vrijwel niet te handhaven zyn. In totaal hebben de leerplichtconsulenten afgelopen schooljaar 418 gevallen van gedragsproblemen op Rotterdamse scholen geregistreerd. In vergelijking met vorig jaar is het aandeel Nederlandse jonge ren in de groep leerlingen met ge dragsproblemen flink teruggelo pen. De percentages voor Turkse en Marokkaanse meisjes en jon gens zyn vergelijkbaar met die van vorig jaar. Het aantal geregis treerde gedragsproblemen van Surinaamse, Antilliaanse en Kaapverdische jongeren neemt toe. Jongens komen vanwege hun gedrag twee maal zo vaak met een leerplichtconsulent in aanraking dan meisjes. In vergelijking met vorig jaar is het aantal meldingen van ge dragsproblemen - toen nog 252 - enorm gegroeid. Dat wil, zo staat in het jaarverslag leerplichtbe- leid, echter met zeggen dat het aantal Rotterdamse leerlingen met problemen in absolute zin toeneemt. Waarschijnlijk is het zo dat scholen er sneller toe over gaan deze gevallen bij de leer plichtambtenaren te melden. Wel signaleren de ieerpiichteon- sulenten dat de hevigheid van de problemen toeneemt. Spijbelen is vrijwel altijd een teken dat de jon gere in kwestie ook nog andere problemen heeft. In dat bcht is het een goede ontwikkeling dat leerplichtconsulenten steeds va ker zitting nemen in social teams op vbo/mavo-scho!en waarin des kundigen van verschillende disci plines samenwerken om leerlin gen met problemen te helpen. „Voordat de aanpak van jongeren met zware gedragsproblematiek echter sluitend is, moet nog het nodige werk worden verzet," staat in het jaarverslag. Bemiddelingen In Rotterdam bezetten de leer plichtambtenaren samen acht vol ledige banen. Dat waren er vorig jaar nog 4,2. Ondanks die uitbrei ding is de werkdruk voor de con sulenten met afgenomen. Dat komt mede doordat het aantal be middelingen aanzienlijk is toege nomen. Bij een bemiddeling scha kelt de ieerphchtamtenaar allerlei vormen van maatschappelijke zorg m om te trachten een spijbe lende jongere weer naar school ie knjgen. Vorig schooljaar werd in Rotterdam 1277 keer op deze wij ze actie ondernomen. Het aantal gesignaleerde gevallen van 'absoluut verzuim', dat wil zeggen dat de leerplichtige jonge re bij geen enkel onderwijsinsti tuut staat ingeschreven, steeg vo rig jaar licht naar 1877. Daarvan werd een groot deel opgelost door telefoontjes, brieven en verzoe ken tot gesprekken in de richting van de ouders. Leerplichtambte naren hielden zich vervolgens nog bezig met 837 gevallen van absoluut verzuim. Het 'relatief verzuim' -hiervan is sprake wan neer een leerling langdurig spij belt - daalde met enkele tiental len gevallen naar 1613 meldingen. Omdat het hier gaat om geregis treerde meldingen vermoedt de dienst Stedelijk Onderwijs, die de Leerplichtwet uitvoert, dat het werkelijke verzuim veel groter is. Lang niet alle scholen geven alle gevallen van verzuim door. Zo zijn ei middelbare scholen met meer dan duizend leerlingen die vorig schooljaar geen enkele mel ding deden van spijbelgedrag. De dienst Stedelijk Onderwijs constateert dat in Rotterdam en omgeving een tekort is aan voor zieningen voor interne opvang van jongeren met zeer moeilijk gedrag. Zo kan het gebeuren dat een jongere een jaar moet wach ten op een plaats in een internaat. Mede hierdoor zijn de consulen ten met in staat een passende op lossing te vinden voor 'dolende' jongeren. Om de problemen aan te pakken worden het komende jaar diverse signaleringssystemen als de Jeugdmomtor,de JWG-registratie en leerlingvolgsystemen opgezet. Onlangs is het Steunpunt Veilig op Schooi, dat onder meer zorgt draagt voor een time out (tijde lijke verwijdering van school), van start gegaan. Het projectbureau Geïntegreerd Veiligheidsbeleid begint met een 'Halt-achtige opvang' waann jon geren die niet meer te handhaven zijn op school extra begeleiding knjgen om toch een toekomst te kunnen opbouwen. Het is de be doeling dat volgend jaar op alle vbo/mavo-scholen in Rotterdam social teams draaien. De Keuringsdienst van Waren test 2oals elk jaar In december vuurwerk in een loods van de voormalige scheepswerf WiltOR-Fljen- oord In Schiedam. Over de gevaren van vuurwerk is op de Rotterdamse scholen een voorllchtingscampagane gepland. De stich ting Consument en Veiligheid is zijn campagne vandaag gestart in de Amsterdam Arena, in een schuur in Overschie heeft de poli tie gisteren 24S kilogram illegaal opgeslagen vuurwerk in beslaggenomen. Foto e<j oixtenaarderVANP. RotterdamEen experiment met de fabricage van gesubsidieerd damesondergoed by Multi- Bedrijven kan bij nader inzien beter worden afgeblazen. De proef, waar de raadscommissie werkgelegenheid en economische zaken in september reeds mee akkoord is gegaan, is strijdig met Europese regels en zou bovendien leiden tot marktvervalsing. Ook moreel is het experiment af te keuren. Lage lonen landen moeten een eerlijkekanskrijgen hun eigen ar beidsmarkt tc ontwikkelen. Dit zeggen burgemeester en wethouders na heroverweging van een idee, dat oorspronke lijk werd ingebracht door de Werkgelegen- heids Advies Raad (WAR). Het college vond het aanvankelijk een goed plan om damesslips te maken die dankzij een gemeentesubsidie goedkoper op de markt gebracht kunnen wor den dan slips uit Tunesië. Maar het college is daarop teruggekomen na kennis te hebben ge nomen van de mening van de Amsterdamse hoogleraar ontwikkelingseconomie J. C. Bre- man. De om een 'second opinion' gevraagde Bre- man is van mening dat West-Europa niet de concurrentieslag moet aangaan met lagelo nenlanden, maar juist zijn inspanningen moet richten op groei van de internationale handel. Dat is, meent ook de vooraanstaande econoom J. Tinbergen, een veel betere garantie vooreen groeiende welvaart in zowel het Westen als de DerdeWereld. Eerder al werd in de Tweede kamer kritiek ge- uitophet gesubsidieerde ondergoed door VVD en D66. Deze partijen vonden het Rotterdamse idee verwerpelijk omdat het concurrentiever valsend zou werken. Voor het experiment bij MultiBednjven was honderdtachtigduizend gulden beschikbaar. Het project zou werkgelegenheid opleveren voor tien mensen. Een van de argumenten om het WAR-advies in praktijk te brengen was dat subsidiëring van het project goedkoper uitviel dan een uitkering aan tien werklozen. Dat kost de overheid 220.000 gulden. Directeur A.W. van Nes van MultiBedrijven zou het 'uitgesproken jammer' vinden als de raadscommissie volgende week zou besluiten dat het experiment niet door mag gaan. Van Nes benadrukt dat de proef niet allereerst tot doel had een scherpgeprysd, concurrerend produkt op de markt te brengen. „Het ging er vooral om, werkgelegenheid te scheppen met gebruikmaking van uitkeringsgeld." Rotterdam Op Station Blaak gaat in februari een proef van start die het blinden en slecht zienden gemakkelijker moet ma ken hun weg te vinden door het gecompliceerde openbaar-ver- voerknooppunt. Ongeveer 45 per sonen zijn geselecteerd om mee te doen aan de proef. De proefpersonen zullen worden uitgerust met ontvangers en met behulp van zenders door het sta tion worden geloodst. De signalen aan de ontvangers worden afgege ven bil het passeren van infra- roodstralen; ze activeren in het ontvangstaparaat ter grote van een brillenkoker teksten die de blinde of slechtziende verder ge leiden. Die hebben daarbij de keuze uit vietverschillende talen. Station Blaak wordt gezien als een 'lastig' station, met op drie verschillende - niveaus drie vormen van1 openbaar vervoer: tram&^metro's en treinen. Vol gens organisaties voor blinden en slechtzienden is het slecht toegankelijk. De proef met het ge- leidesysteem wordt genomen in overleg met de stichting Mobili teit (een koepelorganisatie voor blinden en slechtzienden) en Vi sio, een opleidingsinstituut voor blinden en slechtszienden. De proef in Rotterdam wordt uit gevoerd door het stadsvervoerbe drijf RET en de Nederlandse Spooiwegen. Gelijktijdig zullen er proeven worden genomen in Londen en Parijs. De Europese Commissie subsidieert het pro ject voor de helft en heeft daar een miljoen gulden voor. Dat bedrag wordt naar omvang van de projec ten in de drie steden verdeeld. De andere helft van de kosten komt in principe voor rekening van de openbaar-vervoerbedrijven zelf. De studie wordt begeleid door de Universiteit van Portsmouth. Het project heeft de naam OPEN meegekregen: - Oriëntatie voor Personen met behulp van Elek tronische Navigatie. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft vorige maand het CP'86-deelraadslid R. Hageraats veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien maanden voor diefstal en bedreiging. Twee an dere rechts-extremisten kregen celstraffen van 21 en 24 maanden. Hageraats zit voor de extreem rechtse partij CP '86 in de deel raad van Delfshaven in Rotter dam. Eind juli heeft de politie hem en zijn partijgenoot R. van Tubergen en sympathisant J. de Wit aangehouden. Het drietal had onder bedreiging van geweld een televisietoestel weggehaald bij ccn man met wie Hageraats in on min leefde. Van Tubergen kwam na enkele weken op vrije voeten maar werd weer gearresteerd omdat hij het slachtoffer opnieuwhad bedreigd. Hij kreeg voor zijn aandeel twee jaar gevangenisstraf. De Wit en Hageraats kregen res pectievelijk 21 en vijftien maan den cel opgelegd. Hageraats heeft een lange staat van dienst in het extreem-rechtse milieu. Hij is on dermeer veroordeeld wegens een aanslag op een Turks theehuis in Schiedam in 1986. De rechts-extremist Van Tuber gen kwam eerder dit jaar in hét nieuws nadat GroenLinks-wpt- houder H. Meijer aangifte had ge daan van mishandeling. De wet houder zou in de hal van het stad huis door Van Tubergen zijn ge slagen en geschopt. Van Tuber gen is de fractieassistent van het Rotterdamse CP'86-gemeente- raadslid M. Freling. Volgens het Openbaar Ministerie is nog geen besluit genomen ofVan Tubergen ook in deze zaak gaat worden ver volgd. Een poging tot infiltreren in de 'kringen rond Kobus L.', een ge heim dat vooral bij officier van Justitie mr, R, de Groot berustte, bepaalde tot dusver het hoger beroep in de zaak tegen L. en de andere verdachten in deze zaak. 'Niet slim' werd het verzwijgen van deze recherche-techniek ge noemd, zeker niet na de recente ophef rondom opsporingsmetho den. Dit, plus het feit dat veel ge tuigen eerdere verklaringen In trekken, zijn de voornaamste wapenfeiten in het proces dat zich in het Haagse gerechtshof afspeelt Deze week staat in het teken van enkele videobanden die vooral handelen over de be zoekjes van de hoofdverdachten en hun advocaten aan Suriname. De plek waar, volgens justitie al thans, de ten laste gelegde smok kel van drugs naar Nederland zou zijn begonnen. Door Marcel Potters Rotterdam Het filmpje, dat het midden houdt tussen een kome video en een vakantie-tape van een reisbureau, toont de hoofd verdachten Kobus L en Lambert S. op een tuinfeestjein Suriname. Eerstgenoemde in een kleurig overhemd, de ander in het blauw, beiden in opperbeste stemming. Ze vallen echter m het niet bij de fleurige, gezellige maar ietwat lij vige dames, die de party opluiste ren. Het duo schudt veelal onbe kende handen, drinkt wat en - dat vooril - danst in het rond. De zittingszaal in het gerechtshof is eventjes een knusse huiska mer. Advocaat mr. H. van Dijk, raadsman van Lambert, leunt zelfs amicaal op het bureau van procureur-generaal mr. C. Flint- van Noort om de video die na wat startproblemen nu op volle toeren draait, goed te kunnen aanschou wen. De vrolijkheid op het televi siescherm slaat zelfs over op rech ter mr. J. M. E, in 't Velt-Meyer, tot dan toe nog slechts aandachtig toeschouwer. Want eerlijk is eerlijk: na de 'hout banden' -een wat trillerig beeld- verslag van een houttransport in 1994- en c-en interview van de advocaten mr. Van Dijk én mr. *Q. van der Spoel met Bouterse is de terugblik op de feestelijkheden in Paramaribo een welkom toetje. Enkele mede-verdachten krijgen een lachstuïp bij het aanschou wen van het gehos op de televisie, zelfs de doorgaans zo norse vech tersbazen bij de deur kunnen een glimlach nauwelijks onderdruk ken. Op zeker dat het bij de Hak kelaar in Amsterdam niet half zo gezellig is. Het tonen van de videobanden, op verzoek van de verdediging, moest gisteren in Den Haag de stelling ondersteunen dat Kobus en Lambert slechts voor zaken in Suriname waren. En dus niet om daar - om maar eens een zijstraat te noemen- cocaïne in boom stammen te stoppen. Wat wél bo venaan de lijst met verdenkingen prijkt: een zending van 357 kilo gram coke, weggemoffeld in hard hout, in 1991 en van 2500 kuub hout in 1994. De onderschepping van dit laatste transport moest destijds dé klapper van justitie worden, samen met de arrestatie van Kobus, Zij het dat er geen co caïne in het hout zat en de hoofd verdachte ontsnapte. Oerwoud Met de bleke, vermoeid ogende S. - geen schim meer van de danser uit 1991 - en een opgewekt ogen de L. op de eerste ry, werden de video's geshowd. Na even te zijn getrakteerd op een verkeerde band, met daarop een telefone rende Lambert in een hotelkamer en een flits van het interieur van een auto, volgde de uitvoerige do cumentaire van het transport in 1994. Met S. in de hoofdrol, eerst bij de kap van de bomen - bijrolletje voor Ronnie Brons wijk- en vervolgens het vervoer over de Suriname Rivier naar het schip SalamM. Daarna het verslag van het recen te bezoek van Kobus' advocaat mr. Van der Spoel en mr. Van Dyk aan Bouterse. De naam van de ex- legerleider viel in het verleden re gelmatig in grote drugszaken, óók in die tegen L. De raadslieden, die een officieel verhoor in Suriname zagen gedwarsboomd, kozen de informele weg en voelden hem tij dens een soort persconferentie aan de tand. En ofschoon ze slechts één cruciale vraag beant woord wilden zien -kent Bouter se hun cliënten Kobus en Lam bert?- werd het interview een felle aanklacht tegen Nederland. Want Holland wilde Bouterse slechts in een kwaad daglicht zet ten, zo klonk het uit de mond van de opgewonden Surinamer, en dat is een beetje hypocriet, want juist Nederland is hét drugsland van de wereld en hij werd als ge zagsdrager alleen maar door het slijk gehaald. „Het is een grote grap," besloot hij zijn tirade, „een verkapte vorm van Donald Duck." En, o ja, Lambert en Ko bus kende hij niet. Waarna de derde band volgde. Eerst beelden van Kobus en Lam bert die uit een vliegtuig stappen - een stukje barokmuziek op de achtergrond- en vervolgens de trip naar het hotel, een bezoekje aan de minister van volksgezond heid en als klap op de vuurpijl het feest. Telkens moest het filmpje worden gestopt, omdat óf rechter mr. In 't Velt-Meijer óf aanklager mr. Flint-van Noort wilde weten met wie de heren ritten te keuve len. Kobus, bij één van die interrup ties: „Die ene met dat kale koppie, dat is volgens mij de minister van landbouw." Naast hem schudde Lambert het hoofd. „Nee, dat is een gewone ambtenaar die veel naar Nederland komt om onder delen van auto's te importeren." Om niet al te veel tyd te verdoen werd de band versneld afge draaid, wat de diverse polonaises een geheel nieuwe dimensie geeft. Het verzoek van mr. Van der Spoel om een kopie van de video band te krijgen werd, na nog te gensputteren van de procureur- generaal, toegestaan. Hij wil sa men met een Suriname-kenner de beelden bestuderen, om en kele feestgangers alsnog te kun nen identificeren. Het hoger beroep tegen Kobus, Lambert en de andere verdachten wordt vrijdag voortgezet. Rotterdam Een ongeval op de A13 (richting Delft) heeft gister avond een lange file veroorzaakt. Op de A 20 en de A13 stond hgt verkeer geruime tijd stil. Bij het ongeval, waarbij acht auto's be trokken waren, raakte een per soon lichtgewond. Rotterdam—Van de Laurenskerk is een nieuwe bouwplaat ge maakt. Het model is vandaag aangeboden aan directeur E. van der Grijp van de Laurenskerk en ENECO-directeur S. Bullinga. De 302-delige bouwplaat is tot stand gekomen dankzij een bijdrage van ENECO. De plaat is voor ƒ39,95 te koop in de kerk. RotterdamEen 28-jarige man is vannacht op de hoek Bergweg/ Noordsingel in het Oude Noorden door twee nog onbekende man nen mishandeld. Hij werd aange sproken door het duo, van wie er een vervolgens zijn keel dicht kneep en geld eiste. Uiteindelijk kon de man zich losrukken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2