■H 11 'WbS moet beschuldiging over corruptie intrekken' Rotterdams Dagblad Meisje gewond bij aanrijding Vlaardingse ambtenaren geschorst Gezin vlucht huis uit door zuurstofgebrek Midden-Delfland aast op stortgelden Lickebaert Kritiek Maassluis op streekplan afgewimpeld iif Gemeente Schiedam verdenkt eigen medewerkers van schending van het ambtsgeheim Stankoverlast ia Waterweg 'Inbreker aangehouden Kapper beroofd door klant Schiedam krijgt bijna één miljoen gulden Vlaardingen krijgt cultuurvlag ;^Ejisa6ejthshóévsn,Ga(ldijlt 43 tel,0181-641988, "Hazzebas", Voorstraat 54 te!. 0181 -• Waterweg Donderdag 5 december 1996 Door Menno Haddeman en Carel van der Velden SchiedamDe Woningbouwvereniging Schiedam (WbS) moet publiekelijk afstand nemen van de suggestie dat bij het gunnen van de nieuwbouw op het Spinhuispad corruptie een rol zou spelen. Dat eist burgemeester R. Scheeres in een brief op poten aan de directie van de WbS. Volgens de gemeente heeft advocaat mr. Tomlow van de WbS deze suggestie gewekt tijdens de behandeling van een kort geding. Afgelopen maandag eiste de WbS dat ze opnieuw mag deel nemen aan de nieuwbouw op het Spinhuispad. Vlaardingen De politie heeft twee Vlaardingse ambtenaren van de Dienst Stadswerk aange houden die worden verdacht van verduistering tijdens hun werk. De twee, een 40-jarige en een 50- jarige Vlaardinger, hebben be kend dat ze parkeergelden heb ben verduisterd. De twee ambte naren zijn door de gemeente Vlaardingen met onmiddellijke ingang geschorst, Het is nog niet bekend hoeveel geld ze hebben weggenomen van de gemeente. De twee verdachten zitten nog vast op het politiebureau. Beiden hebben nog geen reden gegeven voor hun daad. De politie heeft vanmorgen nog een 25-jarige Vlaardinger aangehouden die wordt van verdacht van mede plichtigheid. De man is geen amb tenaar maar een relatie van de verdachten. De politie is bezig met een strafrechtelijke onder zoek. De gemeente heeft inmid dels extra maatregelen genomen om de kans op herhaling te mini maliseren. Viaardingen/Schledam Ruim dertig inwoners van Vlaardingen en Schiedam hebben gisteravond en vannacht de milieuklaehtente- Jefoon van de DCMRMilieudienst Rijnmond gebeld om stankover last te melden. De meeste mensen hadden last van een geur die om schreven werd als een 'gas', 'che misch' en 'zwavel'. Uit onderzoek van de DCMR blijkt dat de reuk afkomstig was uit het westelijk deel van het in dustriegebied Pemis. Doordat er sprake was van kortdurende over last, kon de exacte bron niet meer worden opgespoord. Maassluis Een 31-jarige Maas- sluizer is gisteren aan de hand van een signalement aangehou den voor een inbraak in een win kel aan de Niemvstraat. Dat ge beurde op het Willem Pijperplein. De verdachte was na de inbraak weggefietst De buit, wat klein geld, was op de grond gevallen. Na zijn aanhouding bleek dat ook de fiets waarop hij reed was gesto len. De man zit nog vast op het po litiebureau. Schiedam Een 38-jarige Schiedamse kapper is gistermid dag in zijn. zaak aan het Herenpad bestolen van 1500 gulden. Het geld zat in een portemonnee, die in zijn jas zat. De jas hing aan de kapstok. De vermoedelijke dader is een klant die het geld zag toen zij haar jas ophing. De vrouw heeft nog tien minuten op haar beurt gewacht maar zei toen dat ze eerst nog wat wilde gaan eten. Bij haar vertrek heeft ze het geld uit de jas van de eigenaar van de kapperszaak gestolen en is niet meer teruggekomen. De politie is op zoek naar getui gen van de diefstal Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van Egg® 14.00 tot 16.00 uur [r^^rrelefoon: 010 - 4004 444 Tomlow verwees naar een serie publicaties in het Rotterdams Dagblad, waann slopers de ge meente Schiedam beschuldigen van 'vriendjespolitiek' en 'corrup tie' bij het aanbesteden van sloop werkzaamheden. De afgelopen ja ren werd negentig procent van het sloopwerk aan aannemer Bik gegund, terwijl andere sloopbe drijven vaak niet eens de kans kregen op het werk in te schre ven. Tegen de betrokken ambte naren loopt inmiddels een justiti eel onderzoek, Met een verwijzing naar de sloop- affaire merkte Tomlow op dat de gemeente óók het nieuwbouwpro ject op het Spinhuispad op voor hand aan één bouwbedrijf heeft gegund. Volgens de gemeente Schiedam wekt de WbS met die vergelijking de suggestie dat ook bij de aanbesteding van het pres tigieuze nieuwbouwplan van Er- kine sprake zou kunnen zijn van corruptie. „Een dergelijke, op kwaadsprekerij gebaseerde han delswijze is niet toelaatbaar in de omgang tussen de WbS en de ge meente Schiedam." De rechtbankpresident dacht er deze week anders over. Hij achtte het tijdens de zitting niet nodig dat de WbS-advocaat zijn woor den terugnam. „Ik heb de advo caat niet horen zeggen dat de ge meente in deze corrupt is. Hij maakt slechts een verwijzing naar een andere zaak. In associatieve In de sloopaffaire heeft het Schiedamse college van b en w, zoals eerder aangekondigd, giste ren aangifte gedaan tegen enkele van haar eigen medewerkers. Het onderzoek van de politie richt zich op geconstateerde onregel matigheden bij het aanbesteden van sloopwerk. Drie onder zoeksteams hebben de misstan den eerder onafhankelijk van eikaar geconstateerd. Een ambtenaar van de dienst Ge meentewerken deed de afgelopen jaren opvallend veel zaken met het Lekkerkerkse sloopbedrijf Bik. In strijd met de gemeentewet kreeg Bik veel werk direct uit de hand. Was er al een aanbesteding, dan mocht alleen een klein clubje insiders inschrijven. Volgens wet houder Hafkamp bestaat nu de verdenking dat het er bij de in schrijving niet eerlijk aan toe ging. De sloop-ambtenaar staat inmid dels op non-actief. Hij wordt ver dacht van het schenden van zijn ambtsgeheim. De politie onder zoekt onder meer of de ambtenaar offertes van concurrenten aaft Bik heeft doorgespeeld. Daardoor zou Bik kennis hebben gehad van de biedingen van andere mededin gers. Verantwoordelijk wethou der L. A. Hafkamp bevestigt dat deze verdenking bestaat. Er wordt vermoed dat de ambtenaar in ruil steekpenningen heeft aan genomen. Probleem bij het justitieel onder zoek is dat de ambtenaar veel dos- Schiedam De gemeente Schiedam krijgt 965.454 gulden voor de uitvoering van het Grote- Stedenbeleid. Wethouder A. Wiegman had na een vluchtig re kensommetje gerekend op slechts acht ton, maar de gemeen te blijkt bijna een miljoen gulden te krijgen. Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken maakte maandag bekend dat hij acht mil joen gulden beschikbaar stelde voor de zes nieuwe grote steden, waaronder Schiedam. De ge meenten die onder de noemer van het Grote-Stedenbeleid vallen, krijgen het geld om typische grootstedelijke knelpunten op te lossen. Binnenkort wordt bekend waaraan Schiedam het geld zal besteden. siers over het sloopbeleid heeft zoekgemaakt. Volgens raadslid Th. Schoenmakers, die met zijn collega's Reudermk en Sijjée de aanzet voor het slooponderzoek gaf, hoeft dit niet by voorbaat een probleem te zyn. „By de gemeen te ontbreken veel specificaties be treffende de aanbesteding en het meerwerk. Die moeten echter te rug te vinden zijn in de boekhou ding van de betrokken aanne mers. Dat maakt een reconstruc tie mogelijk. Daarbij is het een voordeel dat de gemeente Schiedam meestal zaken deed met één aannemer," Een 16-jarige Vlaardings meisje is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op deMa- rathonweg. Zij werd op haar snorfiets op de ftetsoversteekpInats geraakt door de auto van een 50-jarige Schiedammer. Het meisje is met onbekend letsel opgenomen in het ziekenhuis. De politie noemt vandaag nog een verklaring van haar op om achter de toedracht van het on geval te komen. Foto Roel Dijkstra In Schiedam arriveerde de sint niet op zijn trouwe schimmel, maar in een nostalgische brandweerwagen op het schoolplein van De Gorzen. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De winkels kunnen dan al dagen versierd zyn met kerstballen, kerststallen en kerstmannen; een kinderhart gaat hier echt niet harder door bonsen. Dat krijgt alleen Sint Nicolaas voor elkaar. Vanmorgen bezocht de sint samen met zijn pietermannen de lagere scholen in de regio. Uitgelaten en een tikkeltje gespannen stonden de kinderen op zyn komst te wachten. In Schiedam arriveerde de sint niet op zyn trouwe schimmel, maar in een nostalgische brandweerwagen op het schoolplein van obs De Gorzen. Na zyn bezoek toog de goedhejkg- man samen met zestien, als zwarte piet verkle de, leerlingen uit groep 8 naar het zorgcen trum Francois Haverschmidt. Al jarenlang ma ken de leerlingen van De Gorzen een surprise en gedicht voor bewoners van dit zorgcen trum. Dit jaar werden achttien bewoners ver rast met een presentje. De openbare basisschool 't Windas in Schiedam kreeg eveneens een bijzonder ca deau van de sint. Vorigjaar moesten veel zieke en oude bomen rond het schoolgebouw het loodje leggen. Enkele pieten die 't Windas on langs bezochten om de schoenen van de kinde ren te vullen, waren zich rot geschrokken van deze kaalslag. Ze vertelden het door aan sin terklaas. De goedheiligman liet er geen gras over groeien. Vanmorgen werd, tot groot ver maak van de kinderen en leerkrachten, een feestelyk ingepakte kastanjeboom bezorgd. De nieuwe boom kreeg een mooi plekje. VlaardingenDrie jonge kinde ren .en hun moeder zijn vanoch tend rond acht uur hun huis aan de Roemer Visscherstraat ont vlucht, nadat zij plotseling zeer misselijk werden. Eén kind raakte zelfs bewusteloos. Het ge zin is de woning van de buren binnengegaan en heeft daar de brandweer en de ambulance ge beld Het viertal is direct onderzocht en toen bleek dat ze een tekort aan zuurstof in hun lichaam hadden. Oorzaak daarvan was een te hoog CO, gehalte in de woning van het'gezin. ZIJ zijn onmiddellijk naar het zieken huis vervoerd. De brandweer kon vanochtend de veroorzaker van het verhoog de CO, gehalte niet vinden. Alle apparatuur in de woning werkte naar behoren. De brandweer vermoedt daarom dat het ver- brandingsgas via een ventilatie- gat de woning is binnengeko men. Dat betekent dat elders in het wooncomplex een kapotte installatie staat. Of dat een an dere bewoner een apparaat heeft aangesloten op het centrale ont- luchtingskanaai De brandweer en medewerkers van bouw en woningtoezicht on derzochten vanochtend nog uit welke woning het verstikkende Vlaardingen—Vanaf morgen heeft Vlaardingen een heuse cultuur- vlag. Tijdens de opening van de ten toonstelling van de zeventig nieu we kunstwerken voor de kunst uitleen in het HoUandiagebouv wordt voor de eerste keer de splin ternieuwe Vlaardingse cultuur- vlag gehesen. Vijftien hijsers op een ry onthul len rond vier uur 's middags deze cultuurvlag van Vlaardingen, die voortaan bij alle culturele festivi teiten en openingen m de stad zal wapperen. Beeldend kunstenaar Peter Dumas is de ontwerper. Inspiratie voor zyn ontwerp deed de Vlaardingse kunstenaar cp uit de maritieme seinvlaggen. In de internationale scheepvaart wor den die nog steeds gebruikt Elke letter van het alfabet heeft zyn ei gen vlag zodat schippers met de vlaggen boodschappen naar elkaar kunnen seinen. De cultuurvlag van Vlaardingen is volgens de maker een speels ontwerp vol kleine vlaggetjes in de kleuren van Vlaardingen. Door middel van kleurvlakken in rood, geel, blauw en zwart wordt letter voor letter het woord cultuur ge vormd. De letter c bij voorbeeld is een vlag in horizontale banen blauw, wit, rood, wit, blauw ge streept. Dumas koos voor de seinvlaggen en het woord cultuur omdat ze re fereren aan Vlaardingen en aan vlaggetjesdag. Maar vooral ge bruikte hy de seinvlag vanwege de maritieme betekenis ervan Bovendien heeft het woord cul tuur volgens de kunstenaar een extra symbolische waarde. De c staat namelijk voor 'ja' en de r be tekent 'ik vaar langzaam.' Door Ben van Haren Vlaardingen Het recreatieschap Midden-Delfland gaat bij de Raad van State in beroep tegen het schrappen uit het streekplan Rijnmond van de vuilstortplaats in het Lickebaertgebied. Reden hiervoor is het gemis van bijna zestig miljoen gulden aan inkom sten uit de stortgelden. Pas als Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland of de ministeries van VROM (Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer) en LNV (Landbouw, Natuur en Vissery) deze aderlating com penseren, zal het schap zyn be roep intrekken. Voorzitter J. Wolf van het alge meen bestuur van Midden-Delf land, tevens gedeputeerde voor onder meer milieuzaken in Zuid- Holland, heeft dit gisteren gezegd na afloop van de vergadering, waarin tot dat beroep werd besla ten. „Natuurlijk zijn wij zelf er ook best blij om dat die vullstort niet hoeft door te gaan. Het bete kent dat het milieubeleid van pro vincie en VROM een gunstige uit werking heeft gehad op de totale afvalstroom. De consequenties hiervan mogen niet op ons schap alleen afgewenteld worden. Het gaat ons erom, dat toch gelden voor ons beschikbaar komen. Wij hebben rekening gehouden met die 59,5 miljoen." Als enige Vlaardingen, in het MD-bestuur vertegenwoordigd door de wet houders T. W. van der Steen en K. van der Windt, stemde als enige tegen het beroepschrift. De verte genwoordigers van de overige aangesloten gemeenten, provin cie en het ministerie van LNV schaarden zich achter de bezwa ren tegen het uit het plan schrap pen van de afvalberging in Licke baert. Provinciale Staten motiveert, zo stelt advocaat mr. P. S. A. Overwa- ter namens het schap, niet waar om de Maasvlakte de voorkeur krijgt boven Lickebaert als even tuele vervolgstort by het vollopen van de Derde Merwedehaven bij Dordrecht. Het provinciebestuur heeft bo vendien nagelaten om naar een oplossing te zoeken voor het bij behorende geldprobleem vp Midden-Delfland. Toch is in ja nuari 1994 door Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat pas van reservering van de grond voor af valberging in Lickebaert afgezien kan worden als voor deze fmanci- le problemen een bevredigende oplossing is gevonden. Niet serieus Vlaardingen ondersteunt wel de brief, die het schap eergisteren aan GS van Zuid-Holland heeft gezonden en waann op snelle, concrete voorstellen voor com pensatie van het inkomstenver lies wordt aangedrongen. Na een historische opsomming van de ontwikkelingen sinds in 1983 met inkomsten uit de Lickebaertstort concludeert het schap in zyn brief aan GS: „We hebben niet het ge voel dat u met de belangen van het schap, waarin u deelnemer bent, serieus omgaat." Wolf onderstreepte gisteren de mogelijkheid om het beroep bij de Raad van State in te trekken als voor Midden-Delfland een finan ciële oplossing wordt gevonden. Hij meent overigens, dat niet al leen de provincie aangesproken kan worden op de consequenties van het veranderde afvalbeleid, „Het ministerie van VROM en ze ker ook LNV hebben een taak in deze." Tegen de afvalberging is twee jaar geleden massaal geprotesteerd door duizenden Vlaardingers en Maassluizers. Zij plantten in twee dagen vele duizenden jonge boompjes op de gereserveerde plek in het Lickebaertgebied. Het daarmee ontstane 'valksbos' is in middels aardig gegrold en wordt regelmatig bijgehouden door vrij willigers van de Stichting Groei end Verzet Door Pieter Vermaas voor een belangrijk deel neer by de Stadsregio Rotterdam. Die zou Maassluis na eerder toegezegde steun als een baksteen hebben la ten vallen. „Ik ben heel verrast. Maassluis heeft zijn deelconve nant met de stadsregio uiteinde lijk getekend, nadat de regio zei: laten we nu eens met zyn allen een vuist maken voor Maassluis over de Dijkpolder en de Oranje- buitenpolder. Maar zoiets wordt kennelijk alleen maar gezegd op een moment dat Maassluis iets moet ondertekenen. In het deel convenant staat die steun aan Maassluis trouwens nog ver meld." De Stadsregio, meent'hét raadslid, heeft nagelaten emjJfè verbale steun in daden om te zet ten. „Het is gewoon een wassen neus geweest." Maassluis'Ongegrond' en 'met- ontvankelijk'. Met die kwalifica ties hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland de Maassluise bezwaren tegen het streekplan Rijnmond getorpedeerd. Met na me D66 is hevig gepikeerd over die beslissing en legt de zwarte piet neer bij de Stadsregio Rotter dam, die de belangen van Maas sluis zou hebben verkwanseld. Tegen de negatieve beslissing van Provinciale Staten op de Maassluise bezwaren tekenen burgemeester en wethouders geen beroep aan. Het college ver wacht er geen heil van. Op drie punten tekende Maas sluis in april van dit jaar bezwaar aan tegen het streekplan Rijn mond dat Zuid-Holland begin 1996 aannam. De gemeente is te gen de aanwijzing van de Orarye- buitenpolder als locatie voor een Agrarisch Distributiecentrum. Maassluis vreest voor het milieu tussen Hoek van Holland en Mid den-Delfland en ziet het distribu tiecentrum daarom liever ver schijnen op de zuidoever van de Nieuwe Waterweg. Provinciale Staten noemen dit bezwaar onge grond. Ten tweede protesteerde Maas sluis tegen de Oranjebuitenpol- der als mogelijke startlocatie. Pro vinciale Staten zeggen nu echter de-polder als reserve-locatie te willen handhaven. De Oranjebui- tenpolder komt overigens pas in beeld als startlocatie als het agra risch distributiecentrum er niet komt. Tenslotte had Maassluis er be zwaar tegen dat de provincie de Maaslandse Dijkpolder niet heeft aangewezen als woningbouwloca tie voor Maassluis. Maar ook hier krijgt de gemeente nul op het re kest Het bezwaar acht de provin cie om twee redenen niet-entvan- kelijk: het is te laat ingediend en de Dijkpolder valt niet onder het gebied dat onder het regime van het streekplan Rijnmond valt. 'Wassen neus' De Maassluise raadscommissie voor stads- en milieubeheer heeft teleurgesteld gereageerd op het provinciale besluit D66-raadslid F. M. L. Wensveen legt de schuld Doortrekken A20 De liefde van Wensveen voor de Stadsregio is duidelijk omgesla gen in wantrouwen. Wordt Maas sluis er wel serieus genomen, vraagt hij zich af. „Er wordt in de stadsregionale stuurgroep over deze onderwerpen wei over Maas sluis gepraat, maar niet met Maassluis. Nee, ais we deze drie zo belangrijke 2aken verliezen, zullen we bij de vierde zaak ook wel het onderspit delven." Daar mee doelt Wensveen op de strijd die Maassluis momenteel voert over het doortrekken van de A20 naar Hoek van Holland. Omdat de Maasdijk als verbin dingsweg tussen Hoek van Hol land en Maassluis slecht functio neert, zal de A20 worden verlengd en direct langs de Nieuwe Water weg gaan lopen. Als het aan Maas sluis Egt, zal dat gebeuren vanaf het kruispunt bij Westerlee. Dat stuit echter op weerstanden bij gemeenten in de regio Haaglan den (byvoorbeeld Maasland len Naaldwijk), die menen dat-dat knooppunt dan teveel wordt be last. Krijgen de Haaglanden-ge meenten hun zin, zoals Wensveen vreest, dan begint het doortrek ken van de A20 al bij de afrit Maassluis-West, direct langs de Steendykpolder. In dat geval krijgt het milieu in de Oranjebui- tenpolder een hardere klap dan by de door Maassluis voorgesiel- devariant

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1