14 rdam Verkeerslichten massaal vervangen Meer 'groene golven' mogelijk door vernieuwing van oude installaties 'Ex-innïtrant niet actief in Kohus-organisatie* Spannende tijd voor Turks schoolinternaat Drie gewonden bij ongeluk 'Maak een Mensentuin van het Roel Langerakpark' 'RandstadRail mag niet ten koste gaan van ander openbaar vervoer' Flitslicht op Euromast Charlois wil af van 'met-meepraters' Containeraanbod ECT stagneert op 2,4 miljoen Drogisterij na een eeuw hofleverancier 500 Kerststeniruen in De Doelen Rotterdams Dagblad 13S Dinsdag 10 december 1996 Drie mensen zijn gistev.anavurid op de Slinge in Rotterdam- Zuid gewond geraakt. Ds auto waarin zij zaten botste togen «en links van de rijbaan staande boom en een verkeersbord. De IS-Jarige bestuurder werd uit de auto geslingerd en kwam op het wegdek terecht. Hij werd mot ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis Dijkzigt vervoerd. Een 14-Jarlge passagiers raakte bekneld en werd door de brandweer bevrijd. Zij liep nekletsel op. Een 17-Jatigo inzittende werd met een gebroken pols en een hersenschudding naar het ziekenhuis overge bracht. Na het ongeval vloog de auto in brand. Die werd geblust door snel reagerende politiemensen, foïö John de Pater Rotterdam Veertig lichtflitsen per minuut geven sinds afgelopen weekeinde de Euromast ook een rol als lichtbaken. Bovenop de 185 meter hoge uitzicht toren is een 160 Watt kwikdamplamp gemonteerd. Zes draaiende lenzen bunden het licht tot een krach tige straal. Het lichtbaken is het antwoord van de Euromast op de 'uitliloting' van de Erasmusbrug, die nog voor de officiële opening tot het nieuwe beeldmerk van Rot terdam werd gebombardeerd. Euromast-directeur W. G. van Hartesveldt heeft het 'knipperlicht' afge keken van de Amsterdamse Rembrandttoren. Rotterdam—Het bestuur van de deelgemeente Char lois onderzoekt de mogelijkheid om zes leden van de fracties van CP '86, CP en SP uit de commissies te stoten. Ret werken binnen de meeste commissies is vrijwel onmogelijk geworden omdat de zes door gaans niet komen vergaderen. In twee jaar tijd heb ben ze al ruim tweehonderd vergaderingen niet be zocht, terwijl ze daarvoor wél betaald hebben gekre gen. Bij herhaling kunnen vergaderingen niet beginnen omdat het vereiste quorum ontbreekt Dit ligt voor namelijk aan de zes, die bijna 25 procent van de deel- gemeenteraad omvatten. Charlois wil van deze 'on werkbare en hemelschreiende' situatie af. In eerste instantie probeert men de zes via een scJiriftdijk ver zoek te bewegen de commissiezetels op vrijwillige basis in te leveren. Mocht dit niet lukken, dan wil het bestuur trachten deze af te dwingen. Om vanavond een vergadering van de deelraadscommissie sociaal beheer te kunnen laten doorgaan, is gisteren een 'noodbesluit' genomen. Rotterdam Het aantal containèrs dat de ECT dit jaar verwerkt (20- en 40-voeters) zal dit jaar ongeveer evengroot zijn als vorig jaar: 2,4 miljoen stuks. „Het kunnen er misschien iets meer zijn, maar het schommelt rond dat aantal," zegt directeur J. R.M. Nijman van de ECT Delta Terminal op de Maasvlak te. Hij heeft dit gisteren gezegd tijdens een werkbe zoek van een delegatie CDA-Kamerleden aan de Maasvlakte en Voome-Putten. Nijman liet weten optimistisch te zijn over de ver voersmogelijkheden over water en spoor. Zodra de binnenvaartschepen bij de ECT-terminal kunnen ko men - dat zal zijn als de Beerdam doorgestoken is - zal dit aandeel snel groeien. Ook het vervoer per spoor zal het transport over de weg verder terugdringen. De prognoses gaan uit van 49 proeent van de containers over de weg in het jaar 2005, maar Nijman meent dat dit minder dan veertig procent zal zijn en dus ten gunste van spoor en weg zal zijn. Rotterdam Héél bijzonder, zoniet een unicum. Zo mag het bezoek worden omschreven, dat het echt paar Mout vanmiddag ten deel viel. De eigenaren van een kleine drogisterijwinkel aan de Ebenhaëzer- straat in de Camissebuurt hebben uit handen van Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mevrouw J.M. Leemhuis-Stout, een bord overhan digd gekregen met daarop het koninklijk wapen en de tekst Hofleverancier. Heel uitzonderlijk dat een kleine middenstandswin kel dit predikaat krijgt toegekend, meldt het kabinet van de Commissaris. Leemhuis overhandigde het echtpaar, dat de zaak al bijna een halve eeuw drijft, de bijbehorende oorkonde. Drogisterij Firma A. Mout is nu gerechtigd het koninklijk wapen te voe ren. De zaak bestond vandaag op de kop af 101 jaar. De heer en mevrouw Mout beschouwen de onder scheiding als de kroon op hun werk. RotterdamAlles bij elkaar zo'n kleine vijfhonderd zangstemmen zijn Ttoeede Kerstdag te horen in De Doelen als het Schipperskerstfeest wordt gevierd. Het feest begint 's middags om half zes. Het ge mengd koor Praise Him uit Dordrecht en het meis jeskoor Laudate Deum uit Sliedrecht treden op. Ver der zijn aanwezig het kinderkoor Laudate Deum uit Sliedrecht en het Mannnkoor De Gouwestem uit Waddinxveen. Voor kinderen tot 4 jaar is een crèche aanwezig. Jon geren tot 10 jaar kunnen hun kerstfeest in de feest zaal van De Doelen vieren. Rotterdam De komende maanden worden in Rotterdam op grote schaal verkeerslichtinstallaties vervangen. Het gaat hier om apparatuur, die minimaal twintig jaar oud is. Met de vervanging, op vijftien plaatsen in de stad, is een bedrag van ruim 5,3 miljoen gulden gemoeid. Het gebeurt onder meer aan beide zijden van de Maastunnel Daarnaast zal ook de controlekamer, van waaruit alle verkeerslichtinstallaties kun nen wordem bestuurd, worden uitgebreid. Het beleid van de gemeente Rot- lichten. Waar mogelijk worden terdam is erop gericht uiterste te- verkeerslichten zelfs verwijderd, rughoudendheid te betrachten bij Op de vijftien plaatsem waar nu de plaatsing van nieuwe verkeers- toch nieuwe installaties worden geplaatst kan daar geen sprake van zijn. Het gaat om kruispunten waar handhaving van de vejkeersrege- li ng ook in de toekomst (uil veilig heids- of doorstromingsoverwe gingen) noodzakelijk zal blijven. Andere maatregelen, zoals ver smalling van de weg of de aanleg van een mini-rotonde, zijn er niet mogelijk. De apparatuur zat al leen in werking zijn op de tijdstip pen dat zulks echt noodzakelijk wordt geacht. Bij de nieuwe installaties wordt 'automatisch' voorrang gegeven aan het openbaar vervoer. Thans is dat al bij 65 procent van de ap paratuur het geval. Daarnaast krijgen voetgangers en (bromfiet sers) 'minstens een gelijkwaar dige behandeling' ten opzichte van automobilisten. Ten behoeve van visueel gehandicapten zullen de nieuwe verkeerslichten wor den uitgerust met zogeheten ra- teltikkers. Het zal straks voorts, via de dan aangevulde controlekamer, op meer plaatsen in de stad mogelijk zijn voor 'groene golven' te zorgen. Het zal daarbij met name gaan om verbindingen van het ene naar het volgende knooppunt. De gemeente Rotterdam ziet ech ter weinig in gegarandeerde groe ne golven omdat daardoor het lan ge verkeer en het openbaar ver voer te zeer benadeeld zou kun nen worden, De vyftien plekken waar de in stallatie wordt vervangen zijn: Boszoom/Pnnsenlaan, Adriaan Voikeriaart/Dwarsdijk, 's-Gravcn- dij kwal/Nieuwe Binnenweg. Rmgdijk/Wilgenlei. Mathenesser- laan/Roehussenstraat, Van Lim burg Stirumplein, Groenedyk/ Vondelmgenweg, Abraham van Stolkweg'Stadhoudersweg, Kreekhuizenpiem, Korperweg Waalhaven 02, Bergweg/Zwart Janstraat, Maastunnel Noord. Maastunnel Zuid, 's-Graven- dijkwal/Ie Middeilandstraat en Pretonalaan/Putselaan. Door Ben Maandag Rotterdam Het Roel Rangerak- park verdient beter. Verwaarloosd en verlaten ligt het uitgestrekte park er op dit moment bij, in een vergeten hoek achter Diergaarde Blijdorp, achter de spoorlijn naar Schiedam, achter de rijksweg, achter alles eigenlijk. Daarom is het de hoogste tijd het park nieuw leven in te blazen. Maak er een echte Mensentuin van, vindt de stichting De Mensentuin. De Mensentuin moet een drukbe zocht park worden waar alle Rot terdammers kunnen recreëren en zich tegoed doen aan multicultu rele uitingen. Een cultureel park dus, waar, zo zegt het bestuur van de stichting, iedereen zijn hart moet kunnen ophalen. Op een zomerse dag moeten ze er uitgebreid kunnen barbecuen, op speciaal daarvoor aangelegde bar becue-plaatsen. Ze moeten er kunnen wandelen en fietsen. Ze moeten er naar theatervoorstel lingen kunnen gaan, die worden opgevoerd in het speciaal daar voor gebouwde openluchttheater met 450 zitplaatsen. Ze moeten een hapje kunnen eten in het res taurant, dat een rustgevend uit zicht biedt over de aanwezige wa terpartij en over de activiteiten die in het park worden ontplooid. Centraal in dat nieuwe park staat 'De Bruid van Rotterdam', een metalen constructie, die 116 me ter hoog over alles en iedereen uitkijkt Een kabelbaan voert zijn gondeltjes langs flanken van haar rijzige gestalte omhoog en weer omlaag. Wie zich door de bruid Iaat ontvoeren, ziet alle bezighe den beneden langzaam geredu ceerd tot gekrioel aan zijn voeten, waarna het adembenemende uit zicht over de stad de overhand krügt. Het idee is nog niet eens zo lang geleden ontstaan. Zo'n anderhalf jaar geleden werden de eerste ideeën voor de Mensentuin ont wikkeld. „Er is behoefte aan zo'n cultureel park," zeggen bestuurs leden Berend Dikkers en Ursul Schaap. „Want zo'n park hebben we niet in Rotterdam. Het Roel Langerakpark lijkt niemand echt te interesseren. Terwijl het een mooi punt is waar je de toeristen die Rotterdam bezoeken kunt op vangen." De Mensentuin. een initiatief van een enthousiaste groep dertigers, wil een leemte vullen die er in het gemeentelijke kunstbeleid gaapt: aandacht voor alle culturele uitin gen, een park waar iedereen, oud en jong, naar binnen kan om iets op te steken, om zelf muztek te maken, om kennis te maken met andere culturen, om de inwendi ge mens te versterken. Inmiddels is de stichting zó ver met de plannen gevorderd, dat een subsidie-aanvraag is inge diend om het plan werkelijkheid te laten worden. Begonnen moet worden met een onderzoek, waar in wordt nagegaan of het bestem mingsplan ruimte biedt aan de voornemens van de stichting. Vervolgens moet worden bekeken hoe het plan verder kan worden verwezenlijkt Ook ziet de stichting uit naar het 'veldonderzoek onder diverse be volkingsgroepen' waaruit naar vo ren moet komen of instellingen en verenigingen belangstelling hebben voor een voorziening ais de Mensentuin die als hun po dium kan dienen. De Diergaarde Blijdorp staan in grijpende plannen voor vernieu wing en uitbreiding te wachten. Dus waarom nemen we in het kielzog van de dierentuin het hele Roel Langerakpark niet mee, vraagt de stichting De Mensen tuin zich af: naast de dierentuin is er volop ruimte voor zo'n mensen tuin, in plaats van het sterk ver waarloosde enge plekkenpark dat er nu langzaam ligt te verkomme ren. Het bestuur van de stichting praat deze week met het Project bureau Werk over de plannen. Langs do wa terpartij van net park is plaats voor een restau rant, dat aan de achterzij overioopt in een open luchttheater met450 plaatsen. Links de me- van de Bruid. Vertex Visualisaties - De voormalig poli- tie-irfiltrant Hob van S. is vol gens zijn advocaat mr. R.D. Meerman niet door de criminele inlichtingendienst (CO) in Rot terdam ingezet a» in de bende van Kubus L. binnen te dringen. Wel heeft 4jn diént in zijn Ttardtse'lsriöde voor de C1D in die stad een keertje hasj gekocht bij L, zo bleek vorige week reeds voor het Hof 3h Den Haag. Daar dient oj dit moment het hoger beroep in de zaak tegen Kbbus, die eerder in Botterdam tot twaalf jaar cel scetd veroordeeld wegens grootschalige drugshan del. Van S. werd afgelopen vrijdag als getuige aan de tand gevoeld Daarbij verteide hij uitgebreid over de "pseudokoop' in Zwijn- drecht van eind 1890. Hij kocht namens de Dordtse politie drie kilogram'hasj van Ktsbus met 12.500 gulden van de CID. Procu reur-generaal mr. C. M. P. Flint- van Nooit vroeg het Hof vervol gens proces-verbaal wegens meineed op te laten maken. Dat werd afgewezen. Ze vond dat zijn uitlatingen op gespannen voet stonden met hetgeen onder an deren de Rotterdamse Cttkrffr- der van Justitie mr. R. de Groot had verklaard „De procureur-generaal laaide hijriogtegoedheeftvandediver-- twee dingen door elkaar," zegt se CID's waarvoor hij als burger mr. Meerman, „want bij de QD-infiltrant heeft gewerkt. Een eer- Rotterdam heeft hij wat betreft der verzoek om ee n voorlopig ge- het onderzoek naar Kubus L niet tuigenyerhoir'-" werd door de gewerkt. Als er dus door Rotter damwen werd gezegd dat ze hem niet kenden, dan is dat correct En van andere infiltraties weet mijn diént niets at" Volgens rijn raadsman zaiVan S., die in mei van dit jaar werd veroordeeld tot zes jaar cel voor zijn aandeel in de smokkel van 442,5 kilogram cocaïne, een vor dering van enkele honderddui zenden gulden indienen bij de Staat Dal zou het bedrag zjjn dat rechtbank in Den Haag afgewe zen. .y- - „De politie," stelt mr. Meerman, jsomt zijn afspraken niet na. We hebben het hierover de rijd van voor Van Trsa. iaéri je nog een wildgroei bij dé CID's had. tón gen werden niet goed doorge sproken met justitie of superieu ren. Dot dusver werd mijn (diént van het kastje naar de muur ge stuurd." Projectleider A. Erdal, hier te midden van bewoners van het Turks schoolinter naat 'Deze week is cruciaal', r Nlel» van der HoevwV Rotterdams Dagblad Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Leerlingen en bege leiders van het Turks schoolinter naat Het Centrum beleven span nende tijden. In de komende we ken moet duidelijkheid ontstaan over de vraag of de instelling kan blyven bestaan. Het internaat, dat 55 Turkse jongens opvangt, kampt met een huurachterstand van zestigduizend gulden. Boven dien acht de leiding de tijd rijp om enkele professionele krachten in dienst te nemen. Daarvoor heeft het Turks schoolinternaat twee- a driehonderdduizend gulden sub sidie per jaar nodig Sommige ouders laten hun zoon bij wijze van voorzorgsmaatregel naar het internaat gaan nadat het met een oudere broer op school fout is gegaan. Anderen hebben zo weinig zicht op het Nederland se onderwijssysteem dat zij het voor hun kind het beste achten de begeleiding uit handen te geven. Doel is steeds dat de jongeren op het internaat, in leeftijd variërend van 12 tot en met 16 jaar, zonder kleerscheuren de middelbare school doorlopen. Of in ieder ge val met hun opleiding een eind op streek komen. De 55 bewoners verblijven zeven dagen per week in Het Centrum. Ze brengen vakanties en eenmaal in de drie weken een weekeinde thuis door. In het internaat is 's avonds huiswerkbegeleiding. Het contact tussen internaat en scho len -de 55 leerlingen bezoeken zeventien verschillende onder wijsinstellingen- is intensief. Elke twee maanden vindt over elk kind een evaluatiegesprek plaats tussen vertegenwoordigers van school en internaat. Ook de band met de ouders is hecht Regelmatig zijn np het in ternaat ouderavonden waar ou ders niet alleen kunnen spreken over hun kind maar ook algemene informatie krijgen over onderwer pen als het kiezen van een vak kenpakket. „Wij zijn de interme diair tussen school en ouders," zegt projectleider A Erdal. Het internaat is een 'tussenoplos sing', benadrukt Erdal. „Het is ze ker niet de bedoeling dat wij de opvoeding overnemen," vertelt hij. „We proberen ouders en jon geren dusdanig te begeleiden dat de kinderen na twee jaar terug naar hun ouders kunnen. Het gaat om tijdelijke steun." Van de 55 bewoners van Het Centrum komt iets minder dan veertig pro cent van buiten Rotterdam. De problemen zijn zo'n anderhalf Den Haag De investeringen in RandstadRail, het nieuwe hoog waardige systeem van openbaar vervoer waarin na 2010 forenzen tussen Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer reizen, mogen niet ten koste gaan van de bestaande verbindingen. Deze waarschu wende woorden heeft de Rotter damse weihouder J. var. der Tak (verkeer en vervoer) gisteren la ten horen in het Zuid-Hollandse Provinciehuis tijdens een mfor- matie-avond over RandstadRail. „De plannen klinken goed, het is een mooi systeem," zei Van der Tak namens de Stadsregio Rotter dam, „maar als het betekent dat geld voor RandstadRail weer by andere bus- of tramlijnen wordt weggehaald, dan schieten we he lemaal niets mee op." Volgens de plannen van de stuur groep RandstadRail, met daarin vertegenwoordigers van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, de provincie Zuid-Holland, Stadsregio Rotterdam en Stads gewest Haaglanden, gaat binnen vier jaar een nieuwe, metro achtige trein rijden. Op de Hof- pleinlïïn (tussen Rotterdam-CS en Den Haag-CS) en de Zoeter- meerlijn worden dan zogenoemde tight-rail-voertuigen ingezet. In een latere fase, tussen de eeuw wisseling en 2010, wordt de Hof- pleinlijn aangesloten op het Rot terdamse metronet. Ook komt er tussen de Maasstad en Zoetermeer een directe railver binding, aangeduid als de Zo-Ro- lijn. Welk tracé dit spoor gaat vol gen, is nog onbekend. Rotterdam en Den Haag zijn het over het te volgen traject niet eens. Volgens de Zuid-Hollandse gedeputeerde T. Jansen beïnvloeden Rand stadRail en Zo-Ro-lijn elkaar wel, zonder dat de aanleg van een van de twee sporen vertraging dreigt op te lopen. Op dit moment wordt een rapport opgesteld over de mi lieu-effecten van de Zo-Ro-lijn. Randstadrail voorziet in een grote frequentie. In de spits rijden ieder uur acht tot tien voertuigen, in de daluren gaat het om zes ritten. Met de eerste fase van de plannen is een investering van 3,2 miljard gulden gemoeid. Stuurgroep-lid D. Couvée merkte namens het ministerie van Ver keer en Waterstaat op dat de aan passing van de Hofpieinlijn en de Zoetermeerlijn zo'n 65 miljoen gulden gaat kosten. Om tijdens de eerste planfase Rotterdam-CS te kunnen verbinden met de Hof pieinlijn wordt aan de Me- lanchtonweg bij Schiebroek een nieuw TramPlus-station geves tigd. Vandaar zorgen tramlijnen voor de aansluiting. Ook moeten de 'zware' rails geschikt worden gemaakt voor de nieuwe 'lichte' voertuigen, Met RandstadRail hopen de Rot terdamse en Haagse bewindvoer ders mensen uit de auto en in het openbaar vervoer te krijgen. Haa glanden-bestuurder H.J. Meijer wees op de noodzaak van 'flanke rende' maatregelen', een verho ging van de accijnzen, vormen van rekening rijden en hogere parkeertarieven in de steden. De plannenmakers hopen uiterlijk in februari een bestuurlijke over eenkomst af te sluiten. Dan duurt het nog zeker drie jaar voor de eerste 'lichte' trein door de Rand stad kan razen. jaar geleden begonnen, toen de brandweer het internaat opdroeg maatregelen voor de brandveilig heid te treffen. De instelling liep daarnaast een huurachterstand op. „De ouderbijdrage bedraagt 350 gulden per maand. De ouders betalen daarnaast nog eens zak geld, schoolgeld en reisgeld. Vaak zijn er nog broertjes en zusjes thuis. We vinden dat we de ouders niets extra's kunnen vragen." Het Centrum kon altijd op veel enthousiasme van de gemeente rekenen. Vandaar dat Erdal hier terecht kwam voor financiële steun, Die kwam er, éénmalig ne gentigduizend gulden, waardoor de problemen die op korte termijn speelden konden worden opge lost. Maar de beslissing voor een subsidie op langere termijn blijft maar uit. Erdal: „We worden elke keer van het kastje naar de muur gestuurd." Het is niet zozeer onwil dat de ge meente Rotterdam nog niet over de brug is gekomen. De gemeente speelt zelfs met het idee in de toe komst intemaatplaatsen voor pro bleemjongeren in te kopen, zo maakte wethouder Den Ouden dammer (onderwijs) vorige week nog duidelijk tijdens een commis sievergadering. Probleem is dat het project 'categoraal' is - in dit geval alleen gericht op Turkse jongeren- en daarmee prece dentwerking kan veroorzaken. De gemeente is bang dat straks ook Antilliaanse, Marokkaanse en Chinese groepen om subsidie voor een internaat komen vragen. Beleidsmedewerkster C. Haas- dijk van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe), die bezig is een plan voor het in ternaat op te zetten, ziet evenwel mogelijkheden Het Centrum on der te hrengen bij het Integraal Jeugdbeleid. „Het internaat biedt een aanvulling op de opvoeding en heeft daarnaast een preventie ve werking voor schooluitval en criminaliteit," vindt zij„Dus daar lijkt het me op zijn plaats Wel vindt Haasdijk dat nog eens na der naar de hoogte van de ouder bijdrage moet worden gekeken. „Daarnaast komt veertig procent van de jongens niet uit Rotter dam. Dus we kunnen overwegen ook andere gemeenten een bijdra ge te vragen." Omdat het bij de gemeente Rot terdam zo lang duurt, heeft Erdal ook actie ondernomen in de rich ting van de Tweede Kamer. Drie Kamerleden hebben onlangs een bezoek gebracht aan Het Cen trum en het Kamerlid M. Rabbae (Groenlinks) heeft een motie in gediend met het doel de schoolin ternaten te betrekken bij het be leid om onderwijsachterstanden weg te werken. Ook binnen de ei gen organisatie is het nodige in beweging. Om af te komen van het stempel 'categoraal' zijn twee Marokkanen en een Surinamer benaderd om in het bestuur van het internaat zitting te nemen. Marokkaanse organisaties, die veel zien in het concept van het internaat, hebben contact gezocht met Erdal om in de toekomst mo gelijk tot een vorm van samen werking over te gaan. Het plan van SoZaWe is donderdag onder werp van overleg binnen de ge meente. Als zich op het laatste moment geen wijzigingen voor doen, komt vanmiddag al de mo tie van Rabbae in stemming. Er dal; „Deze week is cruciaal."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2