16 ferdam Jonge Turken niet vatbaar voor fundamentalisme 'Nos Kousa is nog zeker niet failliet' Opzoomer-kerstbomen uitgedeeld 'Hij was specialist in het ontmaagden van jongens' uJ i-'s, ff®r «r 7# Schippers steunen binnenvaartcentrum 'Rekeningrijden al in '98' ECT protesteert tegen inspectieplicht containers Onderzoek gevraagd naar 'misstanden' zmok-school Goede relaties met Nederlanders en Nederlandse samenleving belangrijker Schorsingen bij WBR blijven Snel door stad De Coolsi De stad onder professoren Rotterdams Dagblad k"» i" jg r« Woensdag 11 december 1996 Rotterdam—Een toekomstig binnenvaartcentrum in Rotterdam heeft de steun van veel schip* vs. Dat blijkt uit een enquête die het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam heeft gehouden onder 276 bezoe kers van de onlangs gehouden beurs Binnenvaart en Visserij in Aho/. Het nieuwe centrum zou tal van zakelijke en sociale belangen onder één dak kunnen brengen. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld ontmoetingen met bevrach ters, de Rijksverkeersinspectie, de boekhouder, de verzekeraar en uitzendbureaus. Negentig procent van de ondervraagden gaf de voorkeur aan dergelij ke diensten. Niet-zakeüjke diensten scoren 76 pro cent De gemeente Rotterdam streeft er naar het centrum over drie jaar te openen. De plaats Maashaven/Rijn haven bij de Kop van Zuid maakt de meeste kans. Den HaagRekeningrijden moet al in 2998 starten, in elk geval in Rotterdam en Amsterdam. De voorge nomen nationale invoering in 2001 is te Iaat. De intro ductie van snelle metro-achtige verbindingen (light- rail) in de Randstad moet bovendien met spoed wor den aangepakt. Het totale budget voor infrastructuur zou met vier miljard gulden extra per jaar omhoog moeten vanaf de volgende kabinetsperiode. Dót betoogde D66-woordvoerster Van 't Riet gister avond tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Ze vindt dat minister Jorritsma snel met plannen te komen om vanaf 1998 een flink aantal projecten gereed te hebben voor directe uitvoering. Volgens de PvdA is zo'n aanpak niet realistisch. Bouwbedrijven kunnen op zo'n korte termijn geen bestekken klaar hebben. Van 't Riet verweet de PvdA juist zelf ook voor een extra bedrag van vier miljard te hebben gepleit. PvdA'er Van Gijzel stelde evenwel dat hij dat bedrag niet in één keer beschikbaar wil hebben. Desnoods gebeurt dat pas in de kabinetspe riode die start na de eeuwwisseling, zo nuanceerde hij zijn eerdere voorstel. Den HaagHet containeroverslagbedrijf ECT is het niet eens met de verplichte inspectie van de veilig heidsplaten van de containers met explosieve stof fen. Daarom heeft ECT zich gisteren in een beroeps zaak tegen de provincie Zuid-Holland voor de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag tegen de verplichting verzet. De provincie heeft ECT in de milieuvergunning ver plicht tot inspectie van de platen van de containers met explossieve stoffen om een veilig milieu te ga-' randeren. Uit de inspectie zou moeten blijken dat de containers niet beschadigd zijn. Volgens ECT is het praktisch onmogelijk de platen op de containers te bekijken. ECT zegt dat die inspectie veel tijd kost en tot vertraging leidt. Rotterdam Twee voormalige medewerkers van de Max J. Schreudersehool, een school voor speciaal on derwijs in Hillegersberg, hebben de Tweede-Kamer commissie voor Onderwijs om een onderzoek'ge vraagd naar vermeende misstanden op de school. Volgens beide therapeuten zijn leerlingen van de zmok-school, voor kinderen met ernstige ge dragsproblemen, geslagen en geschopt De medewerkers Jantine Callec en Maurice Feringa hebben de onderwijsinspectie vorig jaar om een on derzoek gevraagd. Die wees het verzoek af nadat het schoolbestuur door een vertrouwensman een onder zoek had laten instellen. De inspecteur meende wel iswaar dat het pedagogisch klimaat op de school voor verbetering vatbaar was. maar vond verder ingrijpen niet nodig. Vorig jaar heeft Maurice Feringa, die op de school als psychomotorische therapeut werkzaam was, de mis handelingen door werknemers aangekaart bij het schoolbestuur. Volgens hem worden leerlingen re gelmatig onnodig pijn gedaan. „Niet alleen in geeste lijke zin, maar ook in lichamelijk opzicht. Er 2ijn en kele werknemers die zeer onbeheerst leerlingen te lijf gaan en ze onnodig pijn en schade toebrengen." Zelf zegt Feringa dat hij heeft gezien dat op een leer ling van ongeveer 9 jaar, die op de grond lag, werd in- geschopt, Ook was hij er getuige van dat een werkne mer een leerling bij de haren pakte en hem met ge weld op de grond beukte. Verder is volgens hem een leerling van ongeveer 11 jaar keihard met zijn hoofd tegen een muur aangegooid. In de brief somt hij daarnaast nog op: 'het oorverdo vend en kleinerende schelden op de leerlingen wat zeer mensonterend aandoet', 'het regelmatig zitten op de rug van leerlingen die op de grond zijn ge werkt' en 'het geven van een klap of stomp in het ge zicht van een leerling'. Feringa heeft een soort log boek bijgehouden van alle misstanden die hij te genkwam. Jantine Callec, de voorgangster van Feringa, nam drie jaar geleden zelf ontslag omdat ze het, vanwege de manier waarop met de kinderen werd omgegaan, te moeilijk vond om op de school te werken. Zij zegt in een telefonische reactie dat ze zelf nooit getuige is geweest van fysieke mishandeling. Wel heeft ze ge zien dat de kinderen slecht werden bejegend. Volgens Maurice Feringa werd tijdens werkoverleg- gen op de school ook over 'de excessen' gesproken. Het bestuur liet een onafhankelijk persoon een on derzoek uitvoeren. De onderwijsinspecteur wilde wachten met maatregelen totdat deze vertrouwens persoon zijn werk had gedaan. In juli werd dat onderzoek afgerond. Het bestuur zei dat de klachten zorgvuldig waren behandeld en dat sancties tegen werknemers niet nodig waren. Het be stuur beschouwde de zaak verder als afgehandeld. De twee medewerkers niet. Zij hebben het onder zoek van de vertrouwenspersoon nooit mogen inzien en vermoeden dat directie en bestuur feiten achter gehouden hebben. Zij schrijven de Tweede Kamer dat andere medewerkers bereid zijn hun verhaal te bevestigen. Vertegenwoordigers van de school willen niet ingaan op de actie in de richting van de Tweede Kamer die de twee voormalige personeelsleden hebben onder nomen. Directrice H. J. Timmers verwijst naar be stuursvoorzitter C.O.A, baron Sdilmmelpeirninck van der Oije. Deze laatste verwijst op zijn beurt weer naar de onderwijsinspectie. Rotterdam De meeste jonge Turken laten zich niet beïnvloe den door fundamentalistische stromingen in het land van her komst. Zij vinden goede relaties met Nederlanders en de Ne derlandse samenleving belangrijker. Dit blijkt uit een onder zoek onder leden en bestuurders van zeventien Turks-islami tische organisaties in Rotterdam. De ondervraagden menen dat islamitische organisaties een positieve en constructieve bijdrage leveren aan onze samenle ving. Zij zijn ook bereid zich daarvoor in te zetten. Dit schrijft T. Simier in zijn studie 'Islam in beweging. Turkse jonge ren en islamitische organisaties'. Aan de Vrije Universiteit Amster dam is hij hierop gisteren gepro moveerd. Sunier beoordeelde de islamitische organisaties niet al leen als religieuze verenigingen. Hij beschouwt ze ook als sociale bewegingen. Zij ondernemen po litieke acties en proberen zo hun belangen te beschermen. Turkse jongeren, ook wanneer ze de Nederlandse nationaliteit heb ben, zien in de islam een moge lijkheid zich een gelijkwaardige plaats in de samenleving te ver overen. Hun geloof vormt vooral een ethische leidraad voor hun le ven in Nederland. Hierin verschil len zij nauwelijks van jonge chris telijke gelovigen. De islam is voor hen zeker niet een meegebrachte traditie, die in ere moet worden gehouden, zoals vaak gedacht wordt. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat veel Nederlanders een scheef beeld hebben over isla mitische organisaties. Die blijken niet uitsluitend conservatieve ideeén te bevorderen. Ook van een afkeren van de samenleving is geen sprake. Deze organisaties zijn steeds meer gericht op sa menwerking met Nederlandse in stellingen, schrijft Sunier. De rol van de Turkse organisaties is sinds de jaren zestig ingrijpen de veranderd. Moslims gingen vanaf het eind van de jaren zestig vooral op zoek naar gebedsruim- ten. Dat gebeurde met hulp van Nederlandse 'tussenpersonen', die ervan overtuigd waren dat de Turken dat zelf niet konden. Naarmate duidelijker werd dat steeds meer Turken in Nederland zouden blijven, stichtten zy hun eigen organisaties. Moskeeën gin gen een belangrijke rol spelen in het dagelijks leven van de mi granten, met thee- en koffiehui zen, winkels en andere facilitei ten. Pogingen van Turkse religieuze bewegingen om door middel van de godsdienst hun invloed in West-Europa te vergroten, had den uiteindelijk weinig effect op de positie van de jeugdige Tur ken. De nieuwe leiders bleken veelal sterk verwesterd. Zij zoch ten allereerst aansluiting bij.de Turkse politieke situatie, maar weldra volgde een breuk met hun verleden. De groepen kregen op een andere manier met elkaar te maken en met de in Nederland wonende Turken. Er volgde een breuk met het verleden. De groepen kozen voor aansluiting bij de Nederland se samenleving. Ook de overheid koos voor integratie. Uiteindelijk veroveren de mos lims een eigen positie binnen de Nederlandse samenleving en ver mindert de gerichtheid op het land van herkomst Sunier con stateert dat deze beschrijving vooral opgaat voor organisaties van jonge Turkse Nederlanders. Ouderen werken binnen diezelf de organisaties vanuit heel ande re modeven. Zij beschouwen hun lidmaatschap van deze moslim organisaties vooral als een uiting van hun islamitische identiteit. RotterdamDe zes leden van het managementteam van het Wo ningbedrijf Rotterdam (WBR) blijven geschorst. Dat heeft kan tonrechter mr. Reusink vanmor gen bepaald in een kort geding dat door de zes was aangepannen. De managers waren door de direc tie geschorst nadat zij in een open brief aan de raad van commissa rissen op het ontslag van direc teur Erkens hadden aangedron gen. In gevoerde verzoemngsge- sprekken toonde het zestal zich alsnog bereid loyaliteitsverklarin gen te ondertekenen, maar voor de directie was dat niet genoeg. Twee van de zes managers zou den niet in hun huidige functie te rug mogen keren. De directie zeg de vorige week tegenover de kan tonrechter toe uiterlijk vandaag tot een akkoord over de nieuwe functies voor die twee te willen komen. Dat is niet gelukt. Rotterdam Met een 13-jarig meisje naast zich heeft een 17-ja- rige joy-rider gisteravond met een snelheid van 140 kilometer per uur door Rotterdam gereden. Die snelheid werd enkele malen ge haald toen de politie hem achtei volgde. Hij kon worden aange houden in de Grote Visserijstraat. Hij had de auto, die van een ken nis was, ongevraagd gebruikt. De zeven wa gens van de Wijk Onder- houas Ploeg (WOP) van Delfshaven reden van ochtend aan. De eer ste dertig van men voor de ODenne- boom-actie van het bu reauOp- zoomer Mee waren ai om kwart voor acht per vrachtwagen op het Heem raadspiein gearriveerd. De WOP-me- konden per rit vijf kerst bomen mee nemen. ver volgens wer den de zes meter hoge bomen door heel Delftsha ven ge plaatst Het is dit jaar de dat de actie 'O Denne- boom' plaats vindt. In heel Rotterdam worden deze week zeshon derd kerstbo men ge plaatst. Vorig jaar warenm dat er 'slechts' vier honderd. Foto N els van dar Den Haag Arnhemmer Mar- tinus S. (35) was volgens de vele tientallen misbruikte mindeija- rige knullen in een aantal Rotter damse 'privéhuizen' voor homo's, de 'ergste en me «t perverse' van alle klanten. „In de beleving van de slachtoffers zijn zij door hem verkracht. Hij was gespeciali seerd in het ontmaagden," zo leid de aanklaagster mr. J. Dekkers gisteren bij het Haagse gerechts hof haar eis tegen Martin S. in: drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. Die tijd heeft hy overigens reeds in voorarrest uitgezeten. De ex- bedrijfsleider van een grote seks shop is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot drieën eenhalf jaar onvoorwaardelijke celstraf. Hy is inmiddels echter voorlopig op vrije voeten gesteld in afwachting van de behandeling van het door hem ingestelde ho ger beroep. Met hem stonden gis teren in hoger beroep de twee ex ploitanten van de omstreden jon gensbordelen terecht Die zitten nog wel vast Hoofdverdachte Lo th ar G. (35) die drie bordelen in Rotterdam-Zuid beheerde, en Henk S. (40) die een kubuswoning aan de Overblaak tot jongensbor deel had omgetoverd, zijn het niet eens met de celstraffen van res pectievelijk zes en vijf jaar die de Rotterdamse rechtbank hen heeft opgelegd. De twee zouden hebben 'gehan deld' in -uit Nederland, Duits land en Polen- afleomstige min derjarige jongens, ze hebben ge dwongen tot prostitutie in borde len of via escort-service en boven dien zouden ze zich zelf aan hen hebben vergrepen. En wel op sm- wijze. De zaken tegen de twee ex ploitanten werden echter na een enkel getuigenverhoor uitgesteld tot 4 februari omdat er nog meer getuigen moeten worden ge hoord. Op 19 november zijn by het hof achter gesloten deuren al een aan tal minderjarige getuigen ver hoord en videofilms afgespeeld waarop te zien was hoe Arnhem mer Martin S. gewapend met sm- tuig, waaronder stroomschokap- paraten, tekeer ging met zijn slachtoffers. Gisteren werden er bovendien nog verslagen voorge lezen van afgeluisterde telefoon gesprekken tussen klant Martin S. en de sexhuisexploitanten. Dat was om aan te tonen dat Mar tin S. expliciet om minderjarigen had gevraagd als escort, zoals bij voorbeeld 'een lekker jong ding voor de kerstavond'. De Arnhem mer ontkent namelijk dat hij be wust met minderjarige jongens seks had. Hij geeft toe dat hij fout is geweest door niet zorgvuldiger te handelen, maar had dat 'niet expres gedaan'. Aanklaagster Dekkers gelooft niet zo in het onschuldige karak ter van de Arnhemmer en schil derde dat aan de hand van het vol gende voorbeeld uit een afgeluis terd telefoongesprek. Daarin bood Lothar G. hem een jonge knul aan die alleen 'dat ene nog niet had gedaan', „Doe maar een beetje rustig aan met hem," had de seksbaas gezegd. „Als ze echt niet willen, kan je ze niet dwin gen." Maar dat moest de seksbaas maar aan klant Martin S. overlaten; „Daar heb ik ervaring mee, ik ïeg ze op de keukentafel en dan neuk ik ze kort en klein." Maar volgens Martin S. waren dat maar stoere praatjes geweest van hem. „Ik ge loofde Lothar heus niet als hij zei dat zo'n jongen nog maagd was. Dat waren gewoon verkooppraat jes." De aanklaagster had een aantal beschuldigingen tegen Martin S,, zoals het verkrachten van de jon gens laten vallen, na de getuigen verhoren op 19 november, en kwam daardoor op een lagere eis uit dan het strafvonnis van de Rotterdamse rechtbank. „Ik kan dat nu niet bewijzen, zoals dat hier in de dagvaarding staat, op technische gronden dus." Maar het misbruik van minderjarigen blijft staan wat haar betreft. Advocaat mr. J. Ie Cocq d'Armandville vroeg vrijspraak op juridische gronden of anders een lagere straf dan was geëist in verband met de mildere veroorde lingen van 'andere klanten'. Het hof doet over twee weken uit spraak. Rotterdam Hemel en aarde heeft voorzitter H. Elemans van de deelgemeente Hoogvliet bewo gen om aandacht voor 'zijn' Antil- lianen te krijgen. Meestal met slechts beperkt resultaat - inte resse was er vaak wel, maar zel den werd de portemonnee getrok ken. „Er is ons ooit eens tweehon derdduizend gulden toegezegd," klinkt het somber. „Nou, die moe ten we nog steeds krijgen." Een jaar geleden sprak hij nog over een 'tikkende tijdbom'. Kansloze jonge AntÜlianen ble ven maar naar Nederland komen. En de groep die er al woonde, werd ouder en ouder. Ze groeien op, stelde de deelraadsvoorzitter, in een gevaarlijke, gecriminali seerde cultuur. „Hun referentie kader bestaat uit een omgeving vol desintegratie, normloosheid en staiusverhogenrie criminali teit. Ze krijgen er op steeds jonge re leeftijd mee te maken." Nos Kousa was een moedige po ging van Hoogvliet om het tij te keren. Een breed pakket van maatregelen, met als trefwoorden samenwerking, integraal, brug gen slaan, coördinatie. En met in dividueel succes: het veel ge roemde Opboxen bij Jan Schild- kamp is één voorbeeld, Veilig op Straat van de Hoogvlietse politie een ander. Het project Opstap geeft aan dat de deelnemende kinderen vooruitgaan op school. Toch, blijkt uit het tussenrapport 'De som en de delen' - opgesteld door het steunpunt voor Antil- lianen en Arubanen Forsa - heeft Nos Kousa nog niet het effect waarop zo was gehoopt. Omdat, zo meldt de evaluatie, het 'niet van uit een gedegen analyse van de si tuatie' is gestart, de prioriteiten onduidelijk zijn en niet blijkt van uit weike optiek doelen zijn ge steld. „Ondanks de beschikbaar heid van een beleids-en een pro jectenplan voer men blind." Ook wreekt zich het ontbreken van een eigen budget en de 'lage prio riteit van het Antillianen-beleid'. Ondanks het feit dat veel perso nen en instanties zich met hart en ziel inzetten voor de projecten, dreigt Nos Kousa af te glijden. Ge brek aan voorwerk (analyse van de potentiële doelgroep, over dracht van kennis) brengt nu aan het licht dat het project als los zand aan elkaar hangt. De 'omge keerde onstaansgeschiedenis' van Nos Kousa - eerst de projec ten, dan het beleidsplan en ver volgens het plan van aanpak- laat zijn sporen na. Koninkrijkjes Hoogvliet krijgt de aanbeveling om in het kader van de armoede bestrijding de kansarme Antil- Üanen tot prioriteit Ie verheffen. Verder moet op verschillende ni veaus beter overleg komen tussen de betrokken partijen en een 'her overweging' van de beleidsuit gangspunten, doelstellingen en werkwijzen binnen het planvan aanpak Nos Kousa. Aansluiting moet er komen met wat stedelijke en landelijke ontwikkelingen, zo als het grote-stedenbeleid. En Hoogvliet moet streven naar een eigen coördinator voor Nos Kou sa. Van de betrokken organisaties moet worden geëist dat ze 'nauw gezet en doelgericht' met elkaar samenwerken. Elemans gaat ze ker niet bij de pakken neerzitten. Het Nos Kousa-rapport legt vol gens hem de vinger op de zere plek, en geeft aan dat. het voor een 'lagere overheid' moeilijk is op dit gebied een stevig beleid neer te zetten. „Het blijkt opnieuw hoe erg de maatschappij is verkokerd, al die koniiikrykjes waarmee je hebt te maken," zegt hij. „Voor bepaalde projecten moesten we geloof ik by zes verschillende subsidiegevers aankloppen." Elemans: „Het valt ook niet mee, als de doelgroep per half jaar ver andert Er komt telkens een nieu we club jongeren, rechtstreeks van Curagao, die na verloop van tijd verdwijnt. Dat maakt het zo moeilijk om hen te bereiken. Toch," gaat hij verder, „heeft Nos Kousa nu al een meerwaarde. Als er weer zo'n bende wordt opge rold, kwam in het verleden een flink percentage uit Hoogvliet. De laatste keer waren dat nog maar drie personen." 'De som en de de len' wordt eerst besproken met de betrokken instanties, waarna de politiek in Hoogvliet het eindre sultaat onder ogen krijgt Wat Ele mans betreft is Nos Kousa -on danks de kritische noten die wor den gekraakt - nog lang niet aan het einde van zijn Latijn. „Het is in mijn ogen zeker geen failliete boedel," concludeert hij. Kor Kegel De Lijnbaan mogen ze van prof. dr. Arjo Klamer meteen afbreken en vervangen dooreen winkel centrum zoals de America Mali bij Minneapolis. Aantrekkelijk is Rotterdam niet, vindt Klamer. „Buitenlandse bezoekers kunnen er met een beetje moeite een dag nuttig doorbrengen, maar dan hebben ze het wel gehad." Hij vindt dat de strakke lijnen en rechthoekige vormen van het mo dernistische bouwen een leegte creeren, een deprimerende kaal heid, en dat terwijl de geest van deze tijd verrassende tegenstel lingen en contrasten nodig heeft. Klamer schrijft dat Rotterdam een nieuwe identiteit nodig heeft, maar niet goed weet te kiezen tus sen doordeweekse bourgeois, zon dagse rechtvaardigheid en vrij- dagavond-aristocratie. Klamer prikkelt. Het gemeentebestuur heeft de mond vol van werk, werk. werk. Nu is er aan de Erasmus Universiteit werk genoeg te doen want onderzoek houdt nooit op, en ook in de stad zijn er volop be zigheden; hoe meer mensen om aandacht wagen, hoe meer werk er is. Maar daar speelt het ge meentebestuur niet goed op in, vindt Klamer. Ik heb zijn stuk met een bravo-gevoel zitten lezen Elk hoofdstuk van 'Rotterdam naar 2005' roept een hieperdepïep op, een hoera van fyn dat het alle maal eens naast elkaar staat. Tien visies vanuit de wetenschap: de A bundel is de bijdrage vanuit de Erasmus Universiteit Rotterdam aanhetStadscongresdatzater- dag in De Doelen wordt gehou den. Het boek is een feest. Zelfs het gortdroge artikel van dr. Joop de Jong en dr. Henk van der Molen over de kennisinfrastructuur is indrukwekkend door alle aanbe velingen die de secretaris en voor zitter van het College van Bestuur doen om Rotterdam een interna tionale reputatie als kennisstad te bezorgen. Het boek is een feest omdat het perspectief biedt op een vernieuwde economie en het is een feest omdat het de Rotter dammers centraal stelt. De vrouw van prof. dr. Hans Galjaard wil niet verhuizen 'omdat zij de men sen in de Rotterdamse regio zo aardig, eerlijk en behulpzaam vindt'. Actieve wijkbewoners krij gen veel bijval van de hoogleraren van Erasmus. Investeren in de woon- en leefomgeving is een 'noodzakelijke voorwaarde' voor economische groei, stellen prof. dr. Leo van den Berg en drs. Erik Braun, Dat mogen opzoome- raars als steun in de rug opvatten. Het boek is afwisselend en veel zijdig. Het schetst de verhoudin gen in de Rijnmond en positio neert Rotterdam in Europa. Het koppelt geschiedenis aan toe komst, waarbij prof. dr. Jan van Herwaarden niet schroomt te mo raliseren: „Men moet weer door krijgen dat inspanningen ten be hoeve van de gemeenschap het voortbestaan daarvan garande ren." Voor bestuurders moet er een prachtige laak liggen om de inwoners van hun gemeente zo ver te krijgen dat zij de publieke ruimte terugveroveren, meent prof. dr. Arthur Ringeling. De ste delijke cultuur zal erop vooruit gaan als de gemeenschap erin slaagt vroegere bedrijfsterreinen en gebouwen een nieuwe culture le bestemming te geven, als de stadsvernieuwing wordt voortge zet en als de binnenstad haar vita liteit weet te vergroten, zegt prof. dr. Ton Bevers. Graag zou ik alle hoogleraren citeren. Het is echt zo'n boek, als ik René Diek- stra was, zou ik het helemaal wil len overschrijven, om te getuigen en aan de mensen door te geven. Twee eigenaardigheden. In het door prof. dr. Anton C. Zijderveld geredigeerde boek staat meer dan eens 'gedachtewisseling', zonder n, ofschoon het zelfs al vóór de laatste spellingswijziging mét n was: gedachtenwisseling. Wil Zij derveld ermee zeggen dat binnen een groot denkraam alles één vloeiende gedachte is? Een missertje is het gemak waar mee prof. Galjaard afstand neemt van de'brede school', een voor- 1 treffelijke manier om het onder wijs te koppelen aan andere maat schappelijke functies. Galjaard meent dat het haaks staat op het ideaal om hooggeschoolden met ondernemingszin binnen te ha len. Hij heeft de betekenis van de 'brede school'niet goed door grond. Maar vooruit, daar zijn 191 prachtpagina's aan voorafgegaan. V,/ f-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2