11 Meer wonen en werken langs rivier Rotterdams Dagblad Vraagtekens bij dekking tekort Stadserf 'Laat bedrijven onderling emissierechten verhandelen' Maltha Miiieuprljs 1996 Is voor aardappel-droogschiller Bergen op de dijk Schiedam en Vlaardingen willen samen markt op met nieuwe terreinen Benefietconcert van Kroatisch ensemble Illegale fokkerij Gewond na aanrijding OE KUYPER Penning Zuid-Holland voor Vlaardinger Van Ooststroom voor kantoor- vèrpakking- én decoratiemateriaal Tel: (9186) 604866 Waterweg Donderdag 12 dieemher 1996 Schiedam De PvdA en Ge meentebelangen zetten vraagte kens bij het krediet voor de kos- tenoverschrijdmg van bet Stadserf in Schiedam. Een deel van dat geld moet binnenkomen door het werven van sponsors, M. Süjée (PvdA) zette gister avond tijdens de commissie fi nanciën grote vraagtekens bij het onderdeel van de sponsor gelden. Pas na firaetieberaad dat vanavond plaatsheeft zal duide lijk zijn of de PvdA het voorstel steunt De gemeenteraad zal maandagavond beslissen over een extra kredietaanvraag van 2,5 miljoen gulden. Ook H. W". Metaal (Gemeentebe langen) vond dat de gemeente geen sponsorgelden kon opvoe ren als dekking voor het tekort De huid wordt volgens hem ver kocht voordat de beer geschoten is. „Dat geld moet bovendien in juni al binnen zijn" versterkte Metaal die twijfel nog eens. Wet- hodler A Wiegman (financiën) was heel wat minder somber over het binnenhalen van spon sorgelden. „Als we nu kijken wat we met fondsenwerving bij voorbeeld voor molen De Waü- visch binnenhalen dan maak ik me daar geen zorgen over," Na een eerdere kostenover- schrijding van zeven miljoen wordt de raad maandag ge vraagd, opnieuw geld beschik baar te stellen voor het Stadserf. De totale kosten van de gemeen telijke bouw op het Stadserf ko men daarmee op zo'n 55 miljoen gulden. In de aanbouw van het stadskantoor verrijzen een bi bliotheek, een theater, een ar- „,chieJU*rfstadswinkel en een bestuurscentrum. Het gebouw wordt in de kwtrvan het volgend jaar opgeleverd Met kunst- en vliegwerk wordt het nieuwe tekort op het Stadserf nu ia leder geval op pa pier gedicht Naast de sponsor gelden moet een deel komen uit 1 de verkoop van de gebouwen. die nu nog door de instellingen worden gebruikt die uiteindelijk een plek zullen krijgen in het nieuwe Stadserf. En ruim zes ton komt uit de reserve bijzon dere werken. Wethouder A Wiegman zag zich gisteravond genoodzaakt om al les nog een keer op een rijtje te zetten, „De suggestie is gewekt dat de gebouwen die r«u ver kocht worden al eer&r pp de be groting voor het Stadserf heb ben gestaan. Dat is niet zo. Er blijft een aantal mensen die dat stelselmatig bezweert en dat ook blijft doen, maar het is dus niet het geval," zei hij. Vertraging Uit de reserve bijzondere wer ken kan geld worden gehaald, doordat het hele project vertra ging op heeft gelopen. „Door die vertraging is er rente op die re kening bijgeschreven en dat ge bruiken we nu." De raadsleden waren gisteravond nog maar amper bijgekomen yan de uitleg in de raadscommissie algemene en economische zaken over de kostenbewaking van het Stadserf-project in tót verleden. De pogingen om de klus binnen het oorspronkelijke raadsbud- get van 45 miljoen gulden te kla ren, waren weinig professioneel, maakte extern projectmanager L. Martin eerder deze week dui delijk. „De bonnen werden ge teld, meer niet De Dienst Ge meentewerken beschikte niet over een kostenbewakingssys teem." Voor DfifTer M Hout kamp was de hele gang van za ken rond de kostenbewaking nog steeds onbegrijpelijk. „De mensen die destyds fouten heb ben gemaakt, komen .daar nu goed vanaf. Het is jammer dat zij daar niet voor hoeven te bloe den. Ook als raadsleden moeten we ons afvragen waarom we des tijds niet hebben doorgevraagd. Iedereen kun je daarover verwij ten maken," zei hij gisteravond. D~vor Ben van Haren VJaardingeo/Schiedam Woningbouw is gewenst op beide hoofden van de oudste havens van de twee steden. Vlaardin gen beeft zelfs mogelijkheden tot verstedelijking in de gehele strook tussen Buiten- en Kon. Wilhelminahaven. In Schiedam daarentegen is woningbouw langs haar Wilhelminahaven niet haalbaar, maar aan de Buitenhavenweg zouden misschien naast de Verenigde Glasfabrieken en distilleerderij De Kuy- per mensen kunnen wonen. Dit staat in de reactie van de stuurgroep Herstructurenng Ri vierzone Schiedam-Vlaardingen op de ontwikkelingsvisie 'Nieuwe oevers aan de Maas' die de Keide- mij schreef in het kader van het ROM-project Rijnmond Datheeft als doelstelling het versterken van de economische functie van het Rotterdamse havengebied in samenhang met het verbeteren van het woon- en leefmilieu. De stuurgroep staat onder leiding van de Vlaardmgse wethouder drs. K. van der Windt en bestaat uit vertegenwoordigers van Vlaar dingen, Schiedam, de Kamer van Koophandel, Scheepvaartvereni ging Zuid, Havenbedrijf Rotter dam en de ministeries voor Eco nomische Zaken en voor Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Heidemij Advies constateert dat de rivierzo ne er nu verloren by ligt met veel braakliggende stukken grond ter wijl het veel potenties heeft. Met de Bene1 uxcomdor als knoop punt van wegen, met straks een doel groept trook voor zakelijk ver keer, en eigen havens kunnen beide steden aantrekkelijk zijn voor aanvullende werkgelegen heid op de grootschalige ontwik kelingen op Rotterdams grondge bied. Voorts kunnen bij de herin richting van de rivierzone tussen de Rotterdamse Merwedehaven en recreatiegebied De Lickebaert grote delen van de oeverstrook toegankelijk gemaakt worden. Door woningbouw aan het water zou een levendige verbinding met de stadskernen langs historische assen tot stand komen. Een vermenging van de functies wonen en werken is op een aantal plekken langs de rivier haalbaar, meent de stuurgroep. Alleen de Kamer van Koophandel voelt hier niets voor. Hij vreest dat de werk gelegenheid hierdoor in de knel zal komen, Verwezen wordt naar de huidige normen van de Wet Geluidhinder, die woningbouw ten zuiden van de spoorlijn Vlaar- dingen-Schiedam niet toestaan. 'Oprukkende woningbouw' brengt volgens de KvK bestaande bedrijvigheid in gevaar. Pas als het ministerie voor VROM de be oogde gebieden als experiment erkent in de regeling Stad Mi lieu zullen de wettelijke garanties voor het bedrijfsleven komen, die ook de SVZ eist Het gemeentebestuur van Vlaar dingen stelt de raadscommissies stadsontwikkeling, milieu, econo mische zaken en financiën, die vanavond in een gezamenlijke vergadering het herstructurering rivierzone bespreken, voor om het gebied rond de Buitenhaven voor het S&M-project aan te melden. Schiedam deed dit al voor het westelijk deel van bedrijvenge bied Nieuwe Maas (ex-Gusto) en de Buitenhavenweg. Twee flinke bergen zand blok keren deze week de West- landseweg in Vlaardingen. Wegens werkzaamheden aan het riool is deze normaal druk bereden doorgaande weg voor enige tijd doodlopend. Iedere weggebruiker, zelfs voetgangers, moet de dijk af en een stukje verder de vroegere waterkering weer op. Met wat geïmproviseerde bordjes metdaarop pijlen worden de verwarde ver keersdeelnemers omgeleid. De oude noodpersrioieering tussen de Asterstraat en het Buizengat, die ter plekke on der het wegdek loopt, wordt vervangen door een nieuwe. In een persiiool worden uit werpselen en ander afval in tegenstelling tot een normaal riool met een pomp onder druk door de leidingen ge jaagd. In een gewoon riool wordt het afval met behulp van transporteerd. I heden rondom de Westfand- seweg duren nog enkele da gen. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een ongeluk komt nooit alleen. Tijdens de oorlog heeft het historische plaatsje Sten een belangrijke rol gespeeld om als bufferzone te fungeren ter be scherming van het schiereiland Peljesac en deZuid-Kroatische ei- f landen. Na de oorlog werkte Ston al aan de opbouw en ontwikkeling om op 5 september 1996 geschokt te zijn - door een vreselijke aardbeving. De beving hield lang aan, wel vijf tien seconden met een kracht van 7,7 op de schaal van Richter. Vele gebouwen raakten vernietigd en gelet dat de aardbevingen nog ie dere dag merkbaar zijn, staan er nog maar weinig gebouwen die ongeschonden zijn gebleven. Om de pijn en de angst van de winter voor ouderen, maar vooral voor de kinderen, een beetje te verlich ten, houdt de stichting Samen Sterk voor Kroatië uit Vlaardin gen samen met het Kroatische Wereldcongres Nederland drie benefietconcerten in Nederland. De concerten worden gegeven door de groep Heco Nostalgico, die is samengesteld uit vier lera ren van de muziekschool Va- tros lav Lisinki uit Zagreb. Hun repertoire bestaat uit liedjes van het begin van deze eeuw tot he den. Spaanse, Napolitaanse en ook klassieke muziek behoort tot de mogelijkheden. Naast de mu ziek bestaat ook de mogelijkheid om kennis te maken met de spe cialiteiten uit de Kroatische keu ken en met Kroatische wijnen. Het eerste concert wordt morgen avond gehouden in het wijkcen trum De Erker aan de Jan van AvennessJraat 32 in Schiedam, Het gezelschap is zaterdag 14 de cember opnieuw in Schiedam. Dan treden ze op in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach- plein. Dit concert begint om 20.00 uur. Het laatste concert wordt zondag 15 december om 18,00 uur in het Kroatisch Huis aande Witte Kade 111 in Amsterdam gegeven. De toegang voor de concerten be draagt 12,50 gulden. 1 F Door Pieter Vermaas Schiedam De uitstoot van stof fen in het milieu kan met de hui dige regelgeving en vergunning verlening niet verder drien. Met minder regels en meer zelfregule ring in de markt is daarentegen meer milieuwinst te behalen. De ze opmerkelijke suggestie deed de DCMR Milieudienst Rijnmond gisteren tijdens het mini-sympo sium 'Duurzame Innovatie Rijn mond 2005' in Schiedam. Via een op te starten systeem van 'verhandelbare emissierechten' wil de DCMR de uitstoot van zwa veldioxide en stikstofoxiden, ver oorzakers van verzuring, terug brengen. Bcdryven en installaties krijgen rechten op emissie tot be paalde grenswaarden. Deze rech ten moeten zij onder elkaar kun nen verhandelen. Dit levert finan ciële voordelen op voor bedrijven, terwijl het milieu er als geheel niet op achteruit gaat Het sys teem zou effectiever moeten wer ken dan de huidige situatie, waar in aan elke afzonderlijke installa tie eisen worden gesteld op basis van de huidige 'stand van de tech niek'. In de benadering van de DCMR staat een 'overall aanpak' in de regio Rijnmond centraal, geen strikte vergunningverlening per individueel bedrijf. Voor een deel wordt de Wet Milieubeheer losgelaten. Een veranderde aanpak is nodig, hield ir. J.W. Roozenburg van de DCMR op het symposium aanwe zige politici, bedrijven en milieu organisaties voor, „De laatste tien jaar zijn emissies van lucht en wa ter weliswaar sterk gedaald, maar de effecten van het beleid drogen nu op. Alleen met 'minder regels, meer markt' zijn verbeteringen nog mogelijk. We moeten nu voor al de aandacht richten op grote bedrijven en installaties, waarbij we op een goedkope manier de be- langrijkste knelpunten aanpak ken." Overgewaaid Het idee f2n verhandelbare emis sierechten is overgewaaid uit de Verenigde Staten, waar het sys teem volgens de DCMR redelijk werkt. De milieudienst onder zoekt nu of en hoe een dergelijk systeem in Nederland zou kun nen worden ingevoerd. Het idee kreeg gisteren veel steun op het mini-symposium. Zo ston den directeur FLC. Goetzee van Shell Nederland, directeur W.K. Scholten van. het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en J. Rutteman van de Zuid-Hollandse Milieufederatie, sympathiek te genover de basisgedachte ervan. De Schiedamse milieuwethouder AF. de Leede waarschuwde ech ter voor een te weinig doordachte uitvoering. „Ook ik ben vooreen dergelijk proefproject, maar we moeten het beperken tot stoffen die niet direct hinderlijk zijn voor de directe omgeving. Het kan niet de bedoeling zyn dat burgers in de stank bleven zitten doordat twee grote ondernemers in zyn stad even een deal hebben geslo ten." Rompslomp Dat het opleggen van als maar meer en strengere milieuregels aan het bedrijfsleven zijn grenzen kent, werd door op het symposi um aanwezige bedrijven van har te onderschreven. Zij zien de DCMR Milieudienst vaak ais 'las tig' en 'onvriendelijk' in de hand having. Ook de 'rompslomp' die het voor bedryven betekent, wordt slecht gewaardeerd. Die werkt bovendien soms contra-pro ductief, Bedrijven die actief voor op willen lopen op het vlak van duurzame innovatie, gaven aan juist op een positieve manier ge stimuleerd te willen worden door DCMR en overheid. De overheid moet hen ruim baan geven, niet hordes opwerpen. In het verlengde daarvan zijn be drijven graag bereid suggesties aan lokale overheden te doen over milieubeleid en communicatie daarover. Dit ervoer de gemeente Schiedam, die de afgelopen maand bedrijven en burgers uit nodigde om ideeën te spuien voor een beter gemeentelijk Milieube leid Tot verbazing van milieuwet- houder De Leede gaven, waar bur gers het soms lelijk lieten afwe ten, juist bedrijven massaal ge hoor aan de oproep van de ge meente om oplossingen voor mi lieuproblemen aan te dragen. Imago-probleem Milieudoelen en economische groei vormen niet altijd tegen strijdigheden. Vaak gaan zij hand in hand. Dat was één van de cen trale thema's op het symposium in Schiedam. Milieu-investerin gen kunnen zelfs een voorwaarde voor economische groei zijn. J.W. Roozenberg (DCMR): „Ook al zijn de emissie van stoffen, gassen en water de laatste tien jaar gedaald, mensen koppelen geluid, stank en stof toch direct aan de volksge zondheid. Je zit dan met een ima go-probleem. En een goed imago is juist zo belangrijk voor het ves tigingsklimaat in een regio en daarmee voor de economische groei daarin." Naast het idee van de verhandel bare emissierechten werden op het mini-symposium ook de voor- en nadelen van andere proefpro jecten besproken. De projecten hebben het slaan van een brug tussen economie en milieu ('duur zame groei') met elkaar gemeen. Een meerderheid van politici, be drijven en milieuvertegenwoordi gers sprak zich uit voor de volgen de praktijk-experimenten: sche pen die met chips en sensoren worden uitgerust om hun milieu- en energieprestaties te meten; het opnemen in bedrijfsmilieuplan nen van mogelijkheden voor her gebruik van stoffen ('kringloopbeheer'); en het inzet ten van waterstof-brandstofcellen voor schepen, om de CO,-uitstoot te beperken. Schiedam De politie van Schieoam heeft gistermiddag een illegale honden- en kattenfokke- rij opgerold. Samen met mede werkers van de dierenbescher ming haalden de agenten acht honden, vier katten en zes nesten met daarin 21 puppy's en de drie poesjes uit een woning aan de Nieuwe Damlaan waar de fokkerij was gevestigd. De 54-jarigi bewoonster van het pand was dt, buurt met haar fok kerij tot overlast. Na een aantal tips kwam de politie in actie. Te gen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. De vrouw ontkende dat er sprake was van een fokkerij. Volgens haar had ze de drachtige honden van haar zoon gekregen om de dieren tydens het werpen te beg- leiden. De puppy's weiden vervol gens via advertenties in diverse bladen verkocht. Schiedam Een 45-jarige Schiedamse automobilist is gis teravond rond half acht gewond geraakt op de Scheepvaartweg na een aanrijding met een 48-jarige Vlaardingse automobilist. De Schiedammer reed op de Kasteel- weg en verbeende geen voorrang aan de Vlaardinger, die vanaf de Scheepvaartweg kwam aanrijden. De Schiedammer liep een hoofd wond en nekletsel op tydens de botsing. Hij moest voor een be handeling naar het ziekenhuis. Vlaardingen Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland hebben de provinciale landsehapspenning 1996 toegekend aan Vlaardinger F. van Ooststroom. De Vlaardinger wordt daarmee beloond voor zyn 'belangenloze inzet voor het behoud van het landschap, de natuur en de cul tuurhistorie van Midden-Delf land'. Vanaf de oprichting in 1977 is Van Ooststroom actief lid van de Midden Delflandvereniging. Deze vereniging behartigt de be langen van het karakteristieke gebied Midden-Delfland, dat, in geklemd tussen Rotterdam, Den Haag en het Westlandzeer kwets baar is. De jury zegt in hoge mate het en thousiasme, de vasthoudendheid en de grote persoonlijke inzet van Van Ooststroom te waarderen. De Vlaardinger loopt voorop in de strijd voor het behoud van de kwaliteit van het landschap in het 'groene hartje' ten noorden van de steden langs de Nieuwe Water weg. Een andere landschapspenning is toegekend aan ir. J. Rooien, die actief is in de Vereniging Behoud Biesbosch. De provincie Zuid- Holland kent ook een land- schapsprijs. Dit jaar is de vereni ging voor agrarisch natuur- en landschapsbeheer Den Haneker uit de Alblasserwaard in de prij zen gevallen. De prys bedraagt vijfduizend gulden. De ontvan gers van de landsehapspenning mogen duizend gulden naar eigen goeddunken besteden. De jury stond onder leiding van oud-gedeputeerde J. Borgman van de provincie Zuid-Holland. Van Ooststroom ontvangt zijn prijs op een moment dat de be dreigingen voor het stiltegebied Midden-Delfland opnieuw actueel zijn. Minister A Jorritsma van Verkeer en Waterstaat sprak on langs haar voorkeur uit voor bo vengrondse aanleg van de A4, de rijksweg die volgens de plannen Midden Delfland doormidden gaat snijden. De Midden-Delilandvereniging poogt in gesprekken met overhe den haar bijdrage te leveren aan het afstemmen van de belangen van natuurbeschermer?, recrean ten en boeren in het gebied. Het gebied is het afgelopen decenni um ingrijpend heringericht. Bin nen de Midden-Delflandvereni- ging woedt op dit moment een discussie over de toekomstige koers van de vereniging, die le den heeft in steden als Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Schipluiden en Naaldwijk. Schiedam—Aan het bedrijf Mar tin Scholten Projected de Mal tha Milieuprijs toegekend. Het bedrijf uit Roermond verdiende de prijs van 50.000 gulden met het ontwikkelen van een inrich ting voor het droog schillen van aardappelen. Tydens het mini symposium 'Duurzame Innova tie Rijnmond 2005' in Schiedam ontving M. Scholten de prijs uit handen van M.E.E. Enthoven, di recteur-generaal Milieuzaken van de Europese Commissie, De droogschiller kan een forse milieuverbetering tot stand brengen bij de aardappelverwer- kende industrieën, die tot dus verre met behulp van water schillen. De milieuwinst van de nieuwe aardappel droogschiller is groot. De schiller bespaart gro te hoeveelheden water en ener gie, en voorkomt stankoverlast, slibafval en schilaTval. Zonder verdere bewerking kunnen de overgebleven schillen worden gebruikt als veevoeder. De inrichting bestaat uit een 'schilunit', aangevuld met een aanvoerlijn, verdeelstation en lo gistiek systeem. Voor de manier van verwerken zijn lagere inves teringskosten nodig dan bij con ventionele installaties. Bij het overhandigen van de prijs sprak directeur-generaal Enthoven namens de jury de hoop uit dat de droogschiller ver der wordt verspreid op de markt. Een internationale doorbraak be hoort volgens hem tot de moge lijkheden. „Nederland staat bekend als een aardappeltelend land en het zou mooi zijn als een milieuvriende lijke verwerkingsmethode voor de aardappel vanuit Nederland verspreid wordt." Klrine bedrijven In de Schiedamse Korenbeurs werden nog twee prijzen uitge-, reikt. De Amsterdamse stichting Collusie legde met haar 'project milieuzorgassistenten' beslag op de tweede plaats, goed voor der tigduizend gulden. De assisten ten richten zich op kleine bedrij ven, die van gemeentelijke over heden in het algemeen weinig aandacht krijgen. Met concrete adviezen over het gebruik van water en energie bewegen zij de bedrijven tot een bijdrage aan het milieu. Ook met betrekking tot preventie van afval en verwij dering van bedrijfsafval verza melt en verspreidt Collusie ken nis. «h. De derde prijs, twintigduizend gulden, verdiende Chromoluxbv uit Rotterdam met een verbete ring in het galvanisch proces. Door het op een nieuwe, elektro- lytische wijze van verwijderen van zink uit ijzerslib kan de hoe veelheid te deponeren slib, die dan minder sterk is vervuild, met 45 proeent worden vermin derd, By toepassing in heel Ne derland kan een slibieductie ont staan van duizend ton per jaar? Het is het vierdejaar dat de Mal tha Milieuprijs wordt uitgereikt Nederlandse instellingen of per sonen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor een scho ner milieu maken elk jaar kans op de prijs. Showroom: Buitendijk 61 Ingang Oranjestraat - 3274 BA HBNENOORD Openingstijden: Maandag van - 2 5.00 uur - Dinsdag Vm Vrijdag var. 9.CD -17.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1