11 Leerlingen Rijnmondschool mogen gebouw niet in 'Schitterend' koor Primeur energieteams voor steden langs de Waterweg S IS Rotterdams Dagblad Kerstboom ook symbool voor samenwerking 'Meeste Schiedammers gespaard voor verhoging OZB-belasting' Bedrijven in verzet tegen woningen op 'Kop van Oost' School door metrowerkzaamheden zwaar beschadigd wl wmR Controle op vogels Gevaarlijke verkeerslichten Chauffeur gewond Rollebollend 'over straat Gestolen jas onder eigen jas dé Vieux AUTOVERHUUR^ SOEBKOPE BRANDSTOF tfrt t, Waterweg Vrijdag 13 december 1996 Schiedam Leerlingen van de Rijnmondschool in Schiedam mochten gister ochtend hun school aan de Dr. Visserlaan niet in. Ze stonden nog net niet voor een dichte deur, omdat hun ouders woensdagavond tele fonisch al op de hoogte wa ren gesteld door de schoollei ding. Door grondwerkzaamheden naast de school was het schoolgebouw zodanig beschadigd dat de afde ling Bouw en Woningtoezicht van de gemeente besloot de boe! te sluiten. De kinderen hadden juist afgelopen week de klaslokalen vanwege het naderend kerstfeest versierd met lampjes, slingers en een kerstboom. De Rijnmond school ligt pal naast de toekomsti ge metrolijn in Schiedam. In au gustus volgend jaar zou het ge- bouw worden gesloopt omdat op het terrein over enkele jaren het station Troelstralaan moet verrij zen. Om die halteplaats mogelijk te maken is een aannemer sinds enige tijd bezig met het bouwrijp maken van de grond. De school k<u> tijdens de werkzaamheden gewoon - blijven staan. Maar woensdagmiddag bleek dat de grond zodanig was verschoven dat het schoolgebouw gevaar liep. Om risico's te voorkomen is op last van Bouw en Woningtoezicht besloten de school te sluiten. Zo stonden de leerlingen van de Rijnmondschool dus op straat. Niet voor lang overigens. Na het weekeinde betrekken ze een an der schoolgebouw en kunnen de kinderen weer aan de slag in het voormalig schoolgebouw van het Stedelijk Gymnasium aan de Hugo de Grootstraat. „Zeer spij tig," reageert J. de Klerk gemeen telijk coördinator van het me troproject. ..We hebben vooraf uit voerig metingen gedaan en bere keningen gemaakt. Dit hadden wc niet verwacht. Tijdens de werkzaamheden is een dikke laag 2and als voorbelasting op de grond gestort. Het aanbrengen van een zandlaag kan gevolgen hebben voor de ondergrond. Er kunnen horizontale en verticale verplaatsingen optreden." De berekeningen wezen niet uit dat de grond zoveel zou verschui ven. maar toch had de gemeente meetpunten bij de school ge plaatst. Volgens De Klerk is dat uit voorzorg gebeurd. Aan voor zorgsmaatregelen om te voorko men dat de school gevaar zou lo pen, is niet gedacht. Het plaatsen van bijvoorbeeld een damwand voor het schoolgebouw om ver schuivingen tegen te gaan is niet overwogen. „Volgens de bereke ningen was dat niet nodig. Daar bij is zo'n damwand een kostbare aangelegenheid." Vreemd Omdat de schoot volgend jaar au gustus toch wordt gesioopt is het niet ondenkbaar dat ook daarom is besloten geen damwand te plaatsen. Directeur van de Katho lieke Rijnmondschool J. C. Man- nie vindt het maar een vreemde situatie. „Ik snap er niets van," zegt hij. „Eerst hebben we weken lang last van langsrijdendcn zan- dauto's. De voertuigen maakten een enorm kabaal. De leerlingen konden zich daardoor slecht con centreren." „En nu," gaat Mannie verder, „moeten we hals over kop verhuizen. De leerlingen hebben niet eens iijd gehad afscheid te nemen van hun oude school. Ik had achteraf bezien graag de mo gelijkheid gehad in het begin van het schooljaar al direct naar een andere ruimte te gaan." G. Kruijt van de Dienst Educatie legt uit waarom daar bewust niet voor is gekozen. „Verhuizen ver oorzaakt onrust en als we de kin deren in het begin van het school jaar naar een vervangende school ruimte hadden gestuurd zouden ze twee maal moeten verhuizen." Dat achteraf blijkt dat er toch twee maal moet worden verkast, betreurt Kruijt. „We hebben er al tijd we! een beetje rekening mee- gehouden, maar hadden het niet verwacht." Kruijt benadrukt dat hij de ontstane situatie dubbel be treurd. „Niet alleen de verhui zing. maar ook de werkzaamhe den die in de afgelopen weken zijn verricht zorgde voor veel overlast voor de school. Daar zijn we van geschrokken. De zandau- to's maakten meer herrie dan ons door het projectbureau Benelux- lijn is verteld. Samen met de school heeft de Dienst Educatie daarom ook een brief oppoten ge stuurd naar het projectbureau. Zy hebben ons niet goed voorge licht." Kruijt zegt te vrezen dat in de toekomst meer scholen op een minder prettige manier worden geconfronteerd met de werk zaamheden voor de aanleg van de metrolijn. „Er liggen meer scho len langs het geplande traject van de metro. Ik hoop niet dat de gang van zaken rond de Rijnmond school exemplarisch wordt voor de rest van de werkzaamheden. We gaan daarvoor maar weer eens met het projectbureau praten." Door Anke van Bree Schiedam Het gospelkoor The New Life Singers heeft gister avond in de sfeervolle kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest in Schiedam een gevarieerd decembereoncert ge geven. Het koor, onder de inspire rende leiding van gastdirigent Aad Contze, liet gisteren een aan tal verschillende kanten zien. Rustig ingetogen nummers wer den afgewisseld met een swin gend nummer als 'How majestic is Your name'. Naast het gospel koor trad gisteravond ook het duo Musica Francesca op, dat bestaat uit dwarsfluitiste Anneke Loos en pianiste Joke Veltman. De mu ziek die het tweetal maakte werd slechts even door het publiek ge waardeerd. Al snel werd het door gebabbel, geschuifel en gedraai onrustig in de kerk. Behalve de te lange muziekstukken hebben de twee beginnende muzikanten geen contact kunnen maken met het publiek en was ook de presen tatie zeer vlakjes door te veel aan de tekst vast te zitten. The New Life Singers lieten daarna werken horen, waarbij de redelijk homo gene en dynamische rijkdom prettig waren om naar te luiste ren, maar de regelmatig te laag in- tonerende sopranen en de na drukkelijke zetjes op de laatste noot van de liederen waren nogal storend. Toch verdient het koor een compliment, want het komt de presentatie zeer ten goede als zo veel muziek met enthousiasme wordt gezongen. Het concert werd afgesloten met 'A very merry christmas' in een arrangement van Cam Floria. Een schitterend koor was de mening van de mees te bezoekers. „Van mij hadden ze wel wat meer mogen zingen," zei een bezoekster en zij verwoordde de gevoelens van velen. VlaardingenDe politie heeft gis teren in de omgeving van de Soendalaan een controle gehou- dénpjahet houden van bescherm de vogels en verboden vangmid- dék^rin totaal werden twintig volfëres gecontroleerd. Een bewo ner van de Madoerastraat kreeg een proces-verbaal omdat hij vier ongeringde Nederlandse be schermde vogels houdt en in het bezit is van een klepkooi. De eige naar kan een boete tegemoet zien van zo'n kleine 2000 gulden. Maassluis De verkeerslichten op de kruising van de PC Hooft- laan en de opril naar de A 20 en op de kruising van de Laan 1940-1945 met de Bilderdijklaan functione- ren niet gqcd,Detpp;jfe h^h;.,. middels de gemeente Maassluis hiervoor,gew^iu'schuwd. De jgoli^ tie constateerde""op" He'eersfiT kruising dat het verkeer van de PC Hoofllaan oranje licht heeft en op hetzelfde moment staat het verkeerslicht voor het rechtdoor- gaand verkeer op groen. Dit is vol gens de politie te gevaarlijk, omdat er altijd een zekere ontrui- mingstijd nodig is om een kruising vrij te maken. Op de Laan 1940-1945 deed de verkeers- installatie het helemaal niet. Schiedam Een 48-jarige vracht- wSgeWÖiauffeur uit Berghout is gisterochtend rond half twaalf ge- wj&digpraakt doordat hij een re clamebord op zijn hoofd kreeg. De man was bezig in een opslagplaats aan 'de!Calandstraat in Schiedam. Hij probeerde een wankelend bord.in bedwang te houden maar hield het ding niet en kwam onder de houten plaat terecht. Medewer kers,yan de opslagplaats hebben hem. üit zijn benarde positie be vrijd, De man is met rugklachten naar,hét ziekenhuis vervoerd. Schiedam Twee Schiedammers (18 iöi'22 jaar) hebben donderdag middag rond vier vanwege een ru zie-over geld vechtend over de Hoogstraat gerold. Bij hun bezoek a^ri'ëën speelautomatencentrum werHêh ze het niet eens over de verdeling van het geld, waarna ze begonnen te vechten. De 18-jarige man bedreigde de ander met een sfilètt'o. Beide mannen is de toe- garig.tot het centrum ontzegd. De politie nam de stiletto in beslag. Schiedam Een 57-jarige Schiedamse is gisterochtend aan gehouden nadat zij een jas uit een winkel aan de Nieuwe Passage had gestolen. De vrouw had de jas onder haar eigen jas verborgen, maar werd door een medewerk ster gesnapt. De winkelbediende ging achter de dader aan om de jas terug te halen.'Passerende po litieagenten hebben de winkel dief aangehouden en overge bracht naar het bureau. Netwas de af- waarin het pro ject 'de wfjkis voor ons alle maal'centraal stond, maar daarnaast was het ontsteken van de verlich ting van de kerstboom in deSchiedarn- se wljkNIeuw- land gister avond wellicht ook weer een begin. Voor het plaat sen van de kerstboom werd het sa- - memverkings- verband tu»f; ting welzijn Nleuwtand en"~ de bewoners-r nen en levert Nleuwtand' nieuw leven in geblazen. De j kerstboom, dl© op het dr,Wll- i lomDreesplein staat, Is daar- door niet al leen een sym bool voorde aankomende feestdagen, maar ook oen j symbool van ïsamènvw&kV- ^Wng.;Hetcp-:-> tuigen van de v kerstboom Is voor de Nieuw-' landers ook een manier om ledereen die mee heeft gp-, werkt aan de verbeteringen In de wijk te bedanken, Foto Peter Molken t>oer Vlaardingen Met een soepel ge zette handtekening hebben de milieu-wethouders van de ge meenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gistermiddag het startsein gegeven voor het eerste regionale energieteam in Neder land. Het intergemeentelijk pro ject richt zich op energiebespa ring in onder meer de detailhan del, de horeca en de sociale wo ningbouw. De Europese Unie heeft. 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor het initiatief, dat in Europees verband overigens geen pioniersgeest ademt. In Europa bestaan inmiddels tachtig van dergelijke regionale ener gieteams, die de Europese Unie als een prima mogelijkheid ziet ora energiebesparing te bewerk stelligen. De regionale klusters Wérkén'saffidh'mët taf gëlykbSrè eenheden in andere landen. Schiedam, Vlaardingen 'en Maas sluis zijn ingedeeld in een samen werkingsverband met de steden Helsinki (Finland), Gratz (Fin land) en Mol/Geel (België). Het ligt in de bedoeling dat vertegen woordigers uit de verschillende landen elkaar tweejaarlijks ont moeten. Op de bijeenkomsten wordt technische kennis op het vlak van energiebesparing en communicatie met de doelgroep uitgewisseld. Uit het late inhaken van Nederland op het fenomeen regionale energieteams kan vol gens de milieu-wethouder K. van der Windt niet worden afgeleid dat Nederland op dit viak achter loopt. „Integendeel zelfs. In Ne derland is heel veel gebeurd op het vlak van energiebesparing. Misschien zijn wij alleen niet zo goed in het aanboren van Europe se potjes. Langs de Waterweg brengen we daar vandaag veran dering in." Wethouder J. Storm (Maassluis) valt hem bij: „Neem een stad als Schiedam. Die heeft een grote reputatie als energiebe- spaarder." Kennis D.e (wethou.ders verwachten veel vaii het è'anhaïén van Hé onderlin ge contacten in de Waterwegste- den. Dë afgelopen jaren is al naar voiletevredenheid samengewerkt op terreinen als afvalinzameling en natuur- en milieu-educatie. Ook op het vlak van de energiebe sparing denken de gemeenten veel aan eikaars kennis te heb ben, vertelde de Schiedamse wet houder A. F. de Leede, die in de winterse kou per fiets naar de pre sentatie van het project in Vlaar dingen was gekomen. „De schaal van Schiedam is te klein om een f- dergelijk project op te zetten," vertelde De Leede, die met zijn collega's veel milieuwinst denkt te behalen bij het midden- en kleinbedrijf. „Die doelgroep is voor het opzetten van energiepro jecten moeilijk te bereiken. Dank zij onderlinge samenwerking hebben we nu voldoende kennis om te helpen bij het maken van zogenoemde 'energiescans', Daar mee kan de efficiency van het energieverbruik dankzij een grondige analyse worden verbe terd." Kleine bedrijven kunnen volgens de wethouders door deel te nemen flink besparen op het budget voor energieverbruik. TNO, de NOVEMemde, energie? nen het project Bearijven mei ex treme pieken in het energiege- bruikkunhëhdankzyde'hülp van de energieleveranciérs éénvoudig" worden opgespoord. Het project, gericht op het sparen van grond stoffen en emissies, heeft een looptijd van drie jaar. De samen werking staat de reeds bestaande gemeentelijke energiebeleids plannen niet in de weg. De.drie steden streefden al vergelijkbare doelstellingen na. Schiedam De gemeente Schiedam wil de meeropbrengst van de onroerend-zaak-belasting (OZB) direct teruggeven aan de inwoners door een tariefsverla ging in te voeren. De OZB-op- brengst zou het komende jaar met 7,3 miljoen gulden stijgen door herwaardering van woningen en andere onroerende zaken. Alle woningen in Schiedam zijn de af gelopen tijd opnieuw getaxeerd. De gemiddelde stijging van de waarde bedraagt 57 procent. De prijs van een gemiddelde woning in Schiedam bedraagt na de her taxatie 116.000 gulden en dat was 74.000 gulden. Vooral de waarde Door Ben van Haren Vlaardingen De discussie over de herstructurering van de rivier- zone in Vlaardingen spitst zich toe op de mogelijkheden voorwo- ningbouw bij het Oosterhoofd. Voor- en tegenstanders zijn het overigens met elkaar eens dat het gebied rond de Koningin Wilhel- minahaven hard toe is aan een op knapbeurt. De stuurgroep voor dit door het rijk op gang gebrachte ROM-pro- ject heeft gekozen voor een ver menging van de functies wonen en werken op de 'Kop van Oost', zoals GroenLinkser J. van de Kolk het gisteren al noemde. „Daarmee hebben we niet het ad vies gevolgd van de Heidemij, die het gehele gebied voor woning bouw wil reserveren. We hebben rekening gehouden met de aan wezigheid van watergebonden be drijven," benadrukte stuurgroep- voorzitter, wethouder K. van der Windt. „Het gaat om een unieke plek in onze stad." Onder de para plu van de Industriële Kring Vlaardingen (IKV) hebben negen tien rond de Koningin "Wilhelmi- nahaven gevestigde bedrijven hun bedenkingen geuit tegen eventuele woningbouw bij het Oosterhoofd. De afstanden tussen wonen en werken worden onaan vaardbaar klein en er kan geen re delijk aanvaardbaar woonmilieu ontstaan, redeneren zij. IKV en de betrokken bedrijven ervaren de aandacht van de gemeente voor de renovatie van het gebied we! als positief. Vergunningseisen mogen echter niet verder worden aangescherpt en de vastgestelde geluidszones moeten in acht worden genomen. De afgelopen jaren hebben ver schillende bedrijven zich reeds grote investeringen getroost om een milieuhygiënisch aanvaard bare situatie bij de bestaande af standen tussen huizen en bedrij ven te bereiken, zo hebben de be drijven de gezamenlijke commis sie stadsontwikkeling, milieu, fi nanciën en economische zaken la ten weten. Een ruime vertegen woordiging van de bedrijven praatte gisteren mee in de infor matieve commissievergadering. Sinds het vooraar zijn zij, zo ver telde hun woordvoerder M. H. L. Weststrate, betrokken bij de be sprekingen over de toekomst van de rivierzone. „Hoe je het ook re gelt, op zeker moment gaan de be woners van die huizen klagen over geuren, herrie, stof of stank en komen wij als bedrijven in de knel." 'Geen gezicht' „Het gebied ten oosten van de Buitenhaven is van oudsher in dustrieel gebied. Zoals het er nu uitziet, is het inderdaad geen ge zicht, maar je kan het ook opknap pen door er recreatieve voorzie ningen te ontwikkelen. Woning bouw is, met de nodige vuiltjes in de grond daar, ook niet betaal baar," hield Ransdorp van Vlaar dingen Oost Scheepsreparatie de commissieleden voor. De vertegenwoordigers van CDA, WD en SGP/GPV/RPF toonden zich gevoelig voor de argumenten van de bedrijfsvertegenwoordi- gers. C. Oostrom van het CDA ver woordde hun mening: „Het be drijfsleven heeft voorrang. Zy zit ten daar en jaag ze dus niet met woningbouw in een hoek." PvdA, D66 en GL spraken zich uit voor onderzoek naar de mogelijk heden van woningbouw tussen Buitenhaven en KW-haven. So ciaal-democraat P. Roovers be toogde: „We praten nu over ont wikkelingen, die in de komende decennia gewenst zijn. In het be wuste gebied zitten lang niet veel bedrijven meer die aan water ge bonden zijn. Zij zijn daar geko men na het wegvallen, veertig jaar geleden, van een andere, veel werkgelegenheid biedende be drijvigheid, de haringvisserij. De havengebonden economische ac tiviteiten schuiven steeds verder naar het westen op." „Momenteel is er veel vraag van de woonconsument naar huizen met uitzicht op het water en debe- dryvigheid in de haven. Kijk maar naar de lange wachtlijsten voor de huizen aan de Maasboule vard. In dat gebied is trouwens ook veel werkgelegenheid te vin den, bij URL. De spanning tussen wonen en werken maakt een ge bied juist boeiend," aldus Roovers. Van der Windt verzette zich tegen het voorop stellen van de belangen van het bedrijfsle ven. „Voor mij staat voorop het belang van de stad en daar maakt natuurlijk het bedrijfsleven wel deel van uit. De geschiedenis van Vlaardingen is altijd verbonden geweest met het water, maar nu zitten bedrijven aan het water die dat niet nodig hebben. We moeten nieuwe invulling geven aan dit gebied om verpaupering te voor komen. De waterkant is nu de achterkant van Vlaardingen. Het behoort de voorkant te zijn." van de goedkoopste huizen, de bo ven- en benedenwoningen -in totaal gaat het om 7724 wonin gen - is enorm gestegen: van ge- middel 43.000 gulden in '94 naar 75.000 gulden nu. De opbrengst van de OZB heeft de gemeente voor 1997 begroot op ruim 21 miljoen gulden. Het tarief dat Schiedammers betalen is een vast bedrag per 3000 gulden (wordt 5000) getaxeerde waarde van hun woning. Bij een gelijk blijvend tarief zou dc explosieve waardestijging van het onroerend goed hebben geleid tot een forse kostenstijging voor de Schiedam mer. Voor woningen bedraagt de gemiddelde tariefsdaling 40 pro cent. Bij niet-woningen ligt het percentage op 17. Met een gediffe rentieerde tariefsverlaging denkt de gemeente Schiedam een oplos sing voor het dreigende probleem te hebben gevonden. Ook het ruime kwijtscheldingsbeleid in de OZB blijft mogelijk. Zo gaat de ei genaar van een woning met een waarde van 200.000 gulden bij voorbeeld een tientje meer beta len om de kwijtschelding van de OZB bij de lagere inkomens mo gelijk te maken. De 'echte minima' krijgen in Schiedam al jaren geen aanslag OZB meer in de bus. En dat wil wethouder Wiegman ook zo hou den. Het bedrag voor de kwijt scheldingen wil de gemeente ver hogen van 220.000 gulden naar een half miljoen. M. Esbach (D66) vond na de presentatie van het plan in de commissie financiën dat de gemeente de kwijtschel ding ook door moet voeren voor mensen met een Melkertbaan. Voor zijn voorstel kreeg hij steun van een meerderheid van de raadscommissie, M. Sftjée (PvdA) wilde nog verder gaan. „Dan zou den alle groepen die van een mi nimum rond komen, zoals bij voorbeeld RWWers of AOWers, ook daarin betrokken moeten worden." Wethouder A. Wiegman zegde toe het voorstel van Esbach te onder zoeken. Voor andere groepen ligt vrijstelling wettelijk moeilijker. WASSTRAAT(alteenRotterdam-West} |Rt ÏR 'A - i-Tel Di8-4774099/BOi: MZUIP.Arigjrtriggrart 12jyTal,c-ks-y. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1