yt^ 19, Schiedamse achterstandswijk is binnen twee jaar enorm opgekalefaterd Maassluizer wint prijs in Rozenburg Vlaardingers merken niets van OZB- tariefsverhoging fl genda 'Vroeger kwamen we om een potje te rammen, nu drinken we er koffie' Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 december 1996 DoorMenno Haddeman Schiedam De Siachthuisbuurt in Schiedam. De bewoners gevreesd, de buurt berucht. Wie er niets te zoeken heeft, blijft - er weg. Zelfs de politie waagt zich er alleen als het echt moet. CC Een vrijstaat van een bende criminelen die elkaar op straat naar het leven staan en hun hand niet omdraaien voor grof ge- weid tegen elke indringer. Kortom een buurt die zijn naam ''""-eer aandoet. Pa Keijzer: Zo n kinder boerderij is goed voor de buurt. Foto Roof Dijkstra - Ket beeld van de in de jaren vijf tig gebouwde wijk rondom het voormalige slachthuis in Schiedam is al jarenlang hetzelf- t'~ de. Het gebiedje met zes portiek- flats, ingeklemd tussen de Burge- CT meester van Harenlaan en de CC Vlaardingerdijk, deugt niet, is de u - gedachte van menig Schiedam- 1mer. Toch heeft er in de wijk de laatste jaren een kentering plaatsgevon den. Een aantal bewoners werd doodziek van het verrotte imago en minstens zo beroerd van de si tuatie in de buurt. Samen met een aantal instanties waaronder de - gemeente en de politie zyn zij be- l. gonnen aan het opkalefateren van de wijk. De meest recente ontwik keling is het plaatsen van paaltjes om het wildparkeren tegen te gaan. De metamorfose van de m de volksmond meest onveilige buurt nS, van Nederland begon zo'n drie O?* jaar geleden. Voor het eerst sinds jaren zocht een aantal bewoners uc contact met de gemeente. Het groepje onder leiding van buurt bewoner Carel Beljaars besloot naar een bijeenkomst van het wijk-en buurtbeheer te gaan. t. Opbouwwerkers en poïitieagen- ten hadden voor die tijd al ver schillende pogingen ondernomen contact te leggen met de bewo ners. Keer op keer mislukte dit. De bewoners bleken niet geïnte resseerd. De buurt werd gere geerd door een aantal potentaten die bepaalden wat er gebeurde en wat niet. Carel Bedaars (46) kwam ruirq vier jaar geleden in de wyk wo nen. Familieproblemen waren destijds de reden dat hij vanuit de Schiedamse wijk Nieuwland naar de Siachthuisbuurt verhuisde. Hij zocht een betaalbare woning en kreeg van de woningbouwvereni ging een huisje in de Slachthuis- buurt aangeboden. „Natuurlek dacht ik in het begin 'wil ik daar wel wonen?'," vertelt hij. „Maar ja, ik had een huis nodig en daar bij was ik door alle verhalen best een beetje nieuwsgierig ge maakt." Junkies Het viel Beljaars reuze mee in de wyk. „Maar het grootste tuig had de wyk toen ik er kwam wonen al verlaten. Er zaten nog wel veel junkies en daar hadden we veel last van. Ze braken de schuurtjes naast de flats open. Ook werd er overdag veel in de flatwoningen ingebroken." Beljaars is kort na zyn komst een aantal keren naar de woning bouwvereniging gegaan. Hij wil de dat zij iets deden aan de in braakgevoeligheid van de wijk. „Ze deden niets," vertelt Bedaars. „Ik kon praten wat ik wilde maar er gebeurde helemaal niets." Toen de gemeente in het kader van het wijk- en buurtbeheer een bijeenkomst hield, zagen Beljaars en een aantal medebewoners van de Siachthuisbuurt hun kans schoon. „We zyn toen naar het buurtcentrum De Erker gestapt en hebben met de ambtenaren van de gemeente gepraat," Kort na dit gesprek bleken ineens wel allerlei dingen mogelijk. Ook de woningbouwvereniging wide meehelpen iets te doen aan de leefbaarheid in de wijk. En zo kwam het eerste 'leefbaarheids project' in de wijk op gang. Hek ken rondom de schuurtjes om het inbrekers moeilijker te maken goederen uit de bergplaatsen te gappen, Ook werden tampen op gehangen om de bewoners zich wat veiliger te laten voelen als ze in het donker hun fiets wilden stallen. „Je ziet," vertelt Arno Mol, ge meentelijk coördinator van het wijk- en buurtbeheer, „dat als het initiatief van de bewoners zelf komt het snel kan gaan. Ze moe ten er zelf in geloven. De gemeen te was bereid te helpen en heeft de woningbouwvereniging erbij gesleept. Daarmee is de verbete ring van de wyk in gang gezet." Mol vertelt hoe vervolgens een balletje ging rollen. „Het beter be veiligen van de schuurtjes was één. Niet alleen de boxen waren slecht beveiligd, ook sommige mensen voelden zich niet op hun gemak in de buurt. Ik ben by ie mand thuis geweest die rond haar raam een koperen draad had ge spannen. Ze had de draad verbon den met het stopcontact. Levens gevaarlijk schrikdraad voor een boef maarook voor de bewoonster natuurlijk. Het beveiligen van de huizen hebben we toen ook maar gelijk meegenomen." Ook bij de politie ondervond men een mentaliteitsverandering bij de bewoners van de Slachthuis- buurt. Agent Van Slobbe bekom mert zich samen met zijn collega Dirk van der Vlies al jaren om de Siachthuisbuurt. Het duo is te genwoordig regelmatig te vinden in de Schiedamse wyk. „Het ver haal gaat dat wij vroeger de buurt niet in durfden," zegt Van Slobbe. „Dat is niet waar. We kwamen er welmaar alleen als het echt nodig was." Het aantal criminelen in de wijk was volgens de agenten hoog. „Ie dereen die niet spoorde en zich zelf elders in Schiedam onmoge lijk had gemaakt, werd in de Siachthuisbuurt gedumpt. Een groot gedeelte van de bewoners trok zich niets aan van het gezag." Vechtpartijen waren in de oude Siachthuisbuurt aan de orde van de dag. Junkies kwamen naar dealpanden. Incidenteel werd er geschoten en heel af en toe viel er een dode. „Vooral op de doodlo pende Slachthuislaan gebeurde van alles. Daar woonde het echte tuig," vertelt Van Slobbe. „Rondrijden deden we nauwe lijks. Een praatje maken met de bewoners was al helemaal on denkbaar." Dat die situatie nu volledig is ver anderd, rekent Van Slobbe de be woners aan. „De bewoners heb ben weer het idee gekregen dat er van de wijk wat valt te maken. Ook de houding van de politie is natuurlijk veranderd. Vroeger gingen we naar de Slachthuis- buurt om een potje te rammen. Nu drinken we er een kopje koffie en maken een praatje." Problemen Maar het is niet zo dat er helemaal niets meer gebeurt. Van Slobbe: „Er zijn natuurlijk nog wel eens problemen. Zo zyn er twee ROA- woningen (asielzoekerswonin gen) in de wijk. Dat levert nog wel eens wat spanningen op. Ook wo ninginbraken en diefstallen ko men, net als in alle andere wijken van Schiedam, nog steeds voor in de Siachthuisbuurt." Na het beveihgingsproject van de schuurtjes en de woningen zijn de bewoners in samenwerking met de gemeente en de woningstich ting begonnen aan het opknap pen van de plantsoentjes tussen de flats. Met door de plantsoenen dienst beschikbaar gesteld ge reedschap zyn de flatbewoners aan de slag gegaan. De heggen, waar de plantsoenendienst al ja ren lang niets aan had gedaan, werden weer gesnoeid. Het gras gemaaid en de struiken gefatsoe neerd. De bewoners kregen zelfs zo de smaak te pakken dat ze een kin derboerderij hebben gemaakt. De Slachthuisbewoners pakten de zaak voortvarend aan. Op het stuk groen, dat dienst deed als openba- De Vrijwil» gerspnjs 1996 van de gemeente Ro zenburg ging naarA. J. M. Tetteroo (links) en mo- enaar N Groenheide (rechts). Foto Rozenburg/Maassluis Met een smoes waren ze naar het gemeen tehuis van Rozenburg gelokt: N. Groenheide en A. J. M. Tetteroo. De eerstgenoemde dacht een ge sprek te hebben met een aanne mer over het onderhoud van ko renmolen De Hoop. de ander was gevraagd een artikel te schrijven over de uitreiking van de Vrijwil- - ligersprijs 1996. Maar beide man- 'u nen waren uitgenodigd om in de raadzaal uit handen van burge meester H. W. den Duijn de leg penning van Rozenburg te ont vangen. Een complete verrassing dus. „Maar ik voelde wel nattigheid toen ik mijn dochter en schoon zoon zag binnen komen," gaf Tet teroo toe. „Zo naïef ben ik ook niet. Het is wel geinig. Ik heb in 1964 al eens een medaille van de koningin gekregen omdat ik een bepaald aantal jaren als vrijwilli ger bij de BB en EHBO werkte. Vervolgens kreeg ik om de zoveel jaar een oorkonde met jaartallen." Rozenburg zocht de vrijwilligers dit jaar in de hoek van het indus trieel en cultureel erfgoed. Tette roo is al heel veel jaren de vrijwil lige conservator van Rozenburg. Hij houdt zich bezig met het op sporen en conserveren van oud heidkundige en historische vond sten. Hij verzorgde ook publicaties over de geschiedenis van Rozen- brug, zoals die over de naamsoor- sprong. Tevens maakt hij deel uit van het bestuur van de Histori sche Vereniging. Tetteroo heeft echter aangekondigd in 1997 te stoppen. „Je moet ervoor waken datje bedryfsblind wordt." Daar zal Groenheide, de andere vrijwilliger, voorlopig geen tast van krijgen. Hij is helemaal gek van molens en ging in '91 op eigen verzoek als vrijwilliger werken bij korenmolen De Hoop. Sinds 1992 is hij de opvolger van molenaar J. TT '"r. De Maassluizer verzorgt -ien het onderhoud en geeft inleidingen aan bezoekers. Hy was in zijn nopjes met de prijs. „Het geeft een stukje erkenning voor het werk dat je doet," zei Groenheide. „De meeste vrijwilli gers krygen zulke iovende oorden niet snel te horen. En die penning komt op een plek in huis te staan waar we hem in de gaten kunnen houden." re stortplaats, werd een hek neer gezet, een schuur gebouwd en een vijver gegraven en de kinderboer derij was een feit. Beesten haalden de bewoners overal vandaan. Geiten en var kens werden van de slacht gered. Eenden en ganzen kregen ze van het dierenasiel, evenals een stuk of vijftien konijnen. Bij een mane ge haalden ze een zwaar verwaar loosd paard weg. Binnen korte tijd was het op het landje een flin ke beestenboel. En vanuit een oude caravan hou den de bewoners de boel in de ga ten. Binnen pruttelt een koffiezet apparaat de hele dag. „Mooi hè," zegt bewoonster mevrouw Keijzer van de boerderij. „Ik ben hier de hele dag bezig met de dieren. Het is een soort hobby. De brandweer vult elke maand de vijver met wa ter. Van de politie hebben we zelfs een angora konijn gehad." Meneer Keijzer komt net het hok van de drie hangbuikzwijnen uit. Het verblijf van de zwarte beesten moest worden schoongemaakt. „Als ik vry heb, ben ik hier aan het werk," zegt hy met bezweet gezicht. Ook de zonen, de gebroe ders Keijzer, zijn in het boerderij tje aan het werk. „Beetje schep pen en de dieren te vreten geven," zegt één van de jongens. Met zijn lang rafelig haar en felle ogen ziet hij er niet bepaald liefelijk uit. Toch blijft niets van zijn vervaar lijke uiterlijk over ais hij met een bruin konijn in zijn armen staat. „Het is ook goed voor de buurt, zo'n kinderboerderij," zegt pa Ke ijzer. „Het brengt de bewoners dichter bij elkaar. De kinderen vinden het natuurlijk ook erg leuk." Arno Mol van de gemeente is ech ter iets minder opgetogen met de kinderboerderij. „Aan de ene kant is het een goed initiatief. Aan de andere kant moeten de bewo ners wel weten dat ze niet zomaar alles kunnen doen, In het kader van het wijk- en buurtbeheer pro beren we als gemeente juist sa men te werken. Zonder toestem ming een landje inpikken en er een boerderijtje beginnen is niet de bedoeling." De bewoners van de Slachthuis- buurt kan het vooralsnog niet zo veel schelen. Zolangze niet horen dat de boerderij weg moet, blijven ze zitten. Carel Beljaars is enorm tevreden over de manier waarop de bewoners in de Slachthuis- buurt op dit moment met elkaar omgaan. „We zijn nog niet klaar," zegt Beljaars. „Dat zyn we pas als er over een tijdje door de Schiedammer wordt gevochten om in de Siachthuisbuurt te wo nen." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat het tarief voor de onroerende-zaakbelasting tij delijk verhogen. De gemeente heeft meer tijd nodig om een manier te zoeken om de gevol gen van de hertaxatie van de on roerende zaken op een zo goed mogelijke manier te verdelen. Vanaf 1 januari 1997 is het door de invoering van een nieuwe wet niet meer mogelijk om het tarief te verhogen. „Zodra dui delijk is wat de gevolgen van de hertaxatie zijn, wordt het tarief naar beneden toe bijgesteld," zegt wethouder H.C.J. Roljers (financiën). De Vlaardingers zul len volgens hem uiteindelijk niets van deze tariefsverhoging merken, In de gemeente Vlaardingen val len de nieuwe wet Waardering Onroerende Zaken' (WOZ) en de vijfjaarlijkse hertaxatie van het woningbestand samen. De wetis opgezet omdat door de hertaxa tie de waarde van de woningen explosief is gestegen. Vooral de waarde van goedkopere wonin gen is de afgelopen jaren sterk vermeerderd. In sommige geval len gaat het zelfs om een ver meerdering met 70 procent Door de herwaardering van de woningen wordt de OZB-aan- siag voor alle Vlaardingers sowieso hoger, maar om dat be drag nog redelijk,in toom te hou den wordt nu naar een manier gezocht om een explosieve ver hoging van de aanslag te voorko men. Na de invoering van de WOZ, die komende week nog wel door de Eerste Kamer moet worden aangenomen, is het niet meer mogelijk om tijdens een belas- tinsaar het tarief te verhogen. Omdat in Vlaardingen pas in fe bruari de gevolgen van de her taxatie in kaart zijn gebracht, kiest de gemeente er nu voor om het tarief op voorhand hoog te stellen. „Maar daar moet niet te veel waarde aan worden ge-, hecht," zegt Roijers. Door de hertaxatie gaan veel mensen bij een gelijkblijvend ozb-tarief meer belasting beta len, Deze stijging is niet evenre dig verdeeld: woningen stijgen meer in waarde dan bedrijven en goedkope woningen stijgen meer dan dure woningen en gro te bedrijven. Een algemene ver laging van de tarieven zoals door de gemeenteraadin november is vastgesteld is niet voldoende om dit probleem te ondervangen. Niet alleen in Vlaardingen stelt de hertaxatie het ambtenaren apparaat voor problemen. Ook landelijk is dit probleem onder kend. In de WOZ zijn de moge lijkheden neergelegd die een ge meente kan gebruiken om het probleem te ondervangen, Vlaardingen kiest op voorhand om verschillende tarieven in te voeren voor woningen en niet- woningen en om een korting door te voeren op de belasting aanslag als gewenningperiode voor de effecten van de verho ging van de waarde. Maar differentiatie van de tarie ven is volgens Roijers niet mak kelijk. „In Vlaardingen is de ver houding woningen/niet-wonin- gen 60 procent tegen 40 procent. De niet-woningen (in veel geval len bedrijven, red.) moeter dan een hoger tarief gaan betalen om het drukken van het tarief bij de woningen mogelijk te ma ken." In totaal wil de gemeente Vlaar dingen het komende jaar 24,3 miljoen gulden binnenhalen aan OZB-gelden. Zonder maatrege len zou dat bedrag 6 miljoen gul den hoger uitvallen. In het voor jaar moet duidelijk worden wat de gemeente Vlaardingen gaat doen om die 6 miljoen direct te rug te laten vloeien naar de be- lastingbetalers. Zaterdag 14 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kerstconcert, 15.00uRoad Houz. Reunre de Uit braak, 21.00u. Podium. Peter de Vnes' AH Star 8and, 22.00u. Film huis. CycioTran Ahn Hung, 20.30u. VLAARDINGEN Wiliborduskerk. Adventsdienst, 16.00u. Grote Kerk. Cantatedienst, 19,00-20.00u.Eben HaèzerKerk. Adventskoor- en samenzangavond, 19.30u. Wij kge bouw De Deel. Kerstbal, 20.15u. Stadsgehoor zaal. 'Lach Vegas', door Tineke Schouten, 20.00u MAASSLUIS Koningshof. Kerstmarkt, 10.00- 17-OOu. Theater de Schuurkerk. And ré Manuel met Krang??? ,20.30u. ROTTERDAM De Blokhut. Helloise. Grote-of St Laurenskerk. Christmas Carols, 20.15u. Zondag 15 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Koffieconcert, 11.30uPodium, Dezondaganders, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. 'Alleen opde we reld', door Geert van den Berg, 15.00U. HOEKVAN HOLLAND Parade. Optreden The Backs cratchers. MAASSLUIS Andreaskerkzaal van Koningshof. Kerstgroet uit Hongarije, 12.30 uur. ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Zondagochtend concerten, ll.OOu. Rotterdams Phiiharmonisch Orkest, 14.15u.The New London Chorale, 20.15u. Kl.z, Kamermuziek van de twintigste eeuw,20.15u. Kamermuziekopzon- dagmorgen, ll.OOu. Muziek en theater voor kinderen, 14.00 en 16.00u. ROTTERDAM Calypso is 'Secrets and Lies" (al) dag. 12.45-3,30-6.15-9.15. Ca lypso 2: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 3: 'Emma' (al) dag. 4-6,45- 9.30. ma.di. ook 1.15. Cinerama!: The Long kiss goodnight' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'F L E D' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 3: Twister' (12) dag. 6.45-9.30. ma.di, ook 1.15-4. Cinerama 4: 'Independen ce day' (12) dag. 9.15. ma.di.wo. ook 2. The adventures of Pmocchio' (al)dag.6.45.Cfnerama5: Thenut- ty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: The nutty professor' (al) dag. 6.45-9.30, ma.di, ook 1.15-4. Imax Theater 'Special Ef fects' (al) dag.(beh.ma.) 2-4, vr.za. ook 8.30. 'Survival Island' (al) dag, (beh.ma.) 3. za.zo, ook 1. '2-in-l show' (al): 'Speed &Thejoumey insi de', di.wo. 12. 'Independence Day' (12) dag. (beh. vr.za.} 9. vr.za. 9.30. 'De Klokkenluider van de Notre Da me' (N) dag. (beh. vnza.) 5.30-7.15. vr.za. 5-6,45. zo. ook 11.15. Ven ster 1: 'Secrets and Lies' (al) dag. 7,30 ook matinee zo.wo. 2. 'Atl things fair' (al) dag. (beh.ma.) 10. 'Sneak Preview' ma, 22. Venster 2: Shakespeare-verfilmingen; 'Hamlet' ma.di.wo. 7.30 ook matinee zo.wo. 2.30. 'Henry V'za.zo. 7.30. 'O Amor Natural* (al) dag 10. ook matinee zo.wo. 2.30. Venster 3: 'Les affini- tésElectives' (al) dag. 8-10. Venster 4: 'Chacun cherche son chat' (16) dag. 8. 'Beautiful thing' (16) dag. Lu mière Si 'Jingle all the way* (al) dag. I.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Naardek!ote!'(16)d3g. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Lumière 3: 'Chain reaction' (16) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: 'Cable guy* (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Pathé 1: The Hunchback of Notre Dame' (at) dag. 7.15-9.50. ma.di. ook 2.05-4.40. Pathé 2: The nutty pro fessor' (al) dag. 11,40-2.10-4.45- 7.10-9.45, wo. alleen 11.40-2.10. Pathé 3: 'Independence day' (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10. Pathé 4: 'Sleepers' (al) dag. 11.20-2.30- 5.50-9. Pathé 5: The long kiss goodnight' (16) dag. 11.35-2.35- 6.30-9.20. zo. vervalt 11.35. Pathé 6: The Fan" (12) dag. 6.50-9.30. ma.duookll.15-1.45-4.20. Pathé 7: 'Jingle all the way' (al) dag. 11.45- 2.15-5-7.20-9.30. za. vervalt II.45. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Daylight'(16)za.00.15. Lumière2: The long kiss goodnight' (16) za. 00.15." Lumière 3: 'Chain reaction' (16) za.0Q.15. Lumière 4: 'Escape from LA.' (16)za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 3: 'lang leve de Koningin' (al)za.zo.wo. 1.15. Cinerama 2: 'De avonturen van Pi- nokkio' (al) za.zo.svo. 1.15-4. Cine rama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Corso:De Klokken luider van de Not re Dame' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Lu mière 2: 'Deavonturen van Pmokkio' (a!) za .zo.wo. 1.15-4, Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (a!)zö.zö.wo.li.30-2.ö5-4.40.rnd- .di. 11,30. De avonturen van Pmok kio' (al)za.zo.wo. 11.15-1.45-4.15. Venster 4: 'Lotta loopt weg' (al) zo.wo. 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1