9 Acties moeten winkelcentra weer aantrekkelijk maken Monument voor gesneuvelde Vlaardingers De oude apotheek in beeld fJTgenda Maassluise ondernemers gaan samen winkelkwaliteit in stad verbeteren Kerstslinger oorzaak van flinke ruzie Onwel boven gasfornuis Aanvaller aangehouden Knokken in kroeg Man rijdt op plantenbak Schiedam verkoopt grond, al is het maar een beetje Zakenlui verkopen rommel op Vlaardingse Kerstmarkt Maassluis stuurt brief tegen A 4 Rotterdams Dagblad Maandag 16 december 1996 'PtfJic Door Pi eter Vermaas Maassluis De winkeliers verenigingen Koningshoek en Binnenstad erkennen de noodzaak van kwaliteitsver betering van de twee grote Maassluise winkelconcentra ties. Na de presentatie vorige week van het eindrapport van BRO Adviseurs over de positie en toekomst van de winkelcentra hebben de on dernemers zich achter de aanbevelingen geschaard. Ook de gemeente Maassluis omarmt het rapport. BRO concludeerde in zijn rapport dat Koningshoek en Binnenstad elkaar moeten aanvullen in plaats van elkaar uit concurrentie-öog- punt tegen te werken. Om dit te bereiken moeten beide centra aan kwaliteit gaan winnen met acties en projecten. Voorzitter van de winkeliersvereniging Konings hoek C. Booster onderschrijft de conclusies van BRO. „Er moeten verschillen worden aangebracht in de vervolmaking van de beide centra. Zij moeten collegiaal-con- currerend gaan werken." Volgens de voorzitter moeten de uitbrei dingskansen voor Koningshoek, met name in de niet-dagelijkse ar tikelen, worden benut. Op die ma nier zou de huidige situatie, waar in nog veel Maassluizers hun niet- dagelijkse koopwaar buiten de ge meentegrenzen aanschaffen, kunnen worden verbeterd. De te kleine ruimte in de Ko ningshoek noemde BRO een knelpunt. ,.De zelfstandige win kels en filiaalzaken zitten inder daad in een te klein jasje," meent Booster. ,Aegon (de eigenaar/be heerder van de Koningshoek, red.) en de gemeente hebben vori ge week in elk geval de indruk ge wekt dat zij naar een oplossing willen zoeken." Ondernemersvereniging Binnen stad is minstens zo positief over het rapport. Volgens voorzitter K. Paalvast is nu de belangrijkste vraag wat er met het rapport ge daan wordt. Twee richtingen „De begeleidingscommissie bij het onderzoek - met daarin verte genwoordigers van de Kamer van Koophandel. MK3 Nederland, ge meente Maassluis, Ondernemers Federatie Maassluis, de winke liersverenigingen, Aegon en de Consumentenbond - gaat nu ver der in twee richtingen: Konings hoek en Binnenstad. In januari gaan wij eerst praten over de aan bevelingen die wat makkelijker te realisren en te betalen zijn. In ju ni moet er een eindconclusie lig gen." De twee voorzitters bemerkten vorige week een positieve hou ding van de gemeente Maassluis. „Het is een goed rapport om de geschetste problematiek aan te pakken," bevestigt wethouder L. D. Wesenhagen-Kastelein (eco nomische zaken). De wethouder verwacht dat de gemeente voor de zomer van 1997 een plan van aan pak voor de binnenstad zal vast stellen. Voor Koningshoek wordt een iels ander traject gevolgd. De WD-wethouder haakt aan bij een belangrijke aanbeveling in het rapport: „Zowel by Konings hoek als Binnenstad is uitbrei ding mogelijk, maar we moeten dat goed en evenwichtig bekij ken. Dus in de Koningshoek lie ver geen winkels meer m de food- sector." Het aantrekkelijker ma ken van de twee winkelcentra is geen taak voor de ondernemers alleen, meent Wesenhagen. „Ook wij moeten een bijdrage leveren aan de conclusies van BRO. Som mige aanbevelingen kunnen zon der geld worden gerealiseerd, bij andere moet er geld tegenover ge zet worden. Daarbij speelt de tijd ook een rol: je moet niet alles in één jaar willen realiseren." Vlaardingen Ruzie over een kerstslinger was er zaterdag avond de oorzaak van dat twee mannen gewond naar het zieken huis moesten worden afgevoerd. Een 21-jarige Schiedammer en een 23-jarige man uit Kwintsheul kregen op de Koningin Wilhelmi- nahaven in Vlaardingen ruzie, waarop de Schiedammer met een bierflesje naar zijn opponent uit haalde. Deze raakte hierdoor ge wond. Een 22-jarige Hagenaar die het tafereel gadesloeg, raakte door rondvliegend glas ook ge wond, De Schiedammer is opge pakt. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis vervoerd. VlaardingenEen 50-jarige Vlaar- dingse is met brandwonden in het Holy Ziekenhuis opgenomen na dat zij onwel was geraakt boven de pannen. Haar keukenschort en trui vatten vlam toen zü na het aansteken van het gasfornuis voorover viel in haar woning aan de Van Kinsbergenplaats. Haar dochter sloeg direct een deken om haar heen, waarna ze werd om wikkeld met natte doeken. De GGD constateerde lichte brand wonden op haar bovenlichaam. VlaardingenDe dader is bekend, nu het slachtoffer nog. De Vlaar- dingse politie arresteerde gister-" avond rond negen uur een 17-jari- ge Vlaardinger die een bromfiet ser heeft mishandeld. De agenten troffen de man bij een zoektocht in de omgeving van de Westland- seweg aan. De jongen sloeg direct op de vlucht, maar werd in de kraag gegrepen. De politie kwam in actie nadat een bromfietser had gemeld dat zijn vriend op de brug bij de Vlaardingse Vaart werd mishan deld. Na de arrestatie waren het slachtoffer en de vriend die de po litie heeft gewaarschuwd echter in geen velden of wegen te beken nen. De politie zoekt hem nu, want zonder aangifte kan de poli tie niet optreden tegen de dader. Hoek van Holland—Tientallen jon geren gingen gisteravond met elkaar op de vuist in een café aan de Zeekant in Hoek van Holland. Jongeren trokken de lampen van het plafond en gooiden met bier glazen. Na korte tijd keerde de rust terug. De eigenaar stelde geen politie-bemoeienis op prijs. Niemand heeft aangifte gedaan, waardoor de zaak voor de politie afgesloten is. SchiedamEen 22-jarige man uit Spijkenisae is zondagochtend rond half zeven licht gewond ge raakt toen hij op de Nieuwe Dam- laan met zijn auto frontaal tegen een plantenbak reed. De brand weer moest er aan te pas komen om te voorkomen dat de auto in de brand zou vliegen. Het slacht offer is overgebracht naar het Sehieland Ziekenhuis. intormatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van ■gïgj 14.00 tot 16.00 uur g^gTTeiefoon: 010-4004444 Op eën druk bezochte Vlaardingen i Op een druk be zochte begraafplaats Emaus in - Vlaardingen is zaterdagochtend' een gedenkteken ter nagedachte^ nis aan df Vlaardingers onthuld. -De elf mannen stierven als mili tair tijdens de oorlog in Neder- lands-Indië. Burgemeester L.W. monument voor Vlaardingse Oud-lndiégangers onthuld. Foto Roeiotjtoêa Stam en de oud-militair en Vtear- dingse oud-Indiëganger J. van der Marei verzorgden de plech- tigheid. De meeste Vlaardingers sneuvel- den als dienstplichtig militair in de leeftijd tussen de 21 en 32 jaar. Op de steen die zaterdagochtend werd onthuld staan.de namen van de elf gevallenen. Stam ratelde in zijn toespraak dat een monument voor gesneu velde Indiëgangers een initiatief is dat de gemeente Vlaardingen van harte heeft ondersteund. Ook zei hij dat de elf slachtoffers die de strijd direct of indirect met de dood moesten bekopen, het niet aangerekend kan worden dat nu velen op het standpunt staan dat de acties in voormalig Nederlands-Indië moeten wor den veroordeeld. Na de onthulling van de steen speelde Muziekkorps Liberté ko- raalmuziekenlegden Stamen G. de Jong, voorzitter van de Vereni ging; Oud Militairen Indiëgan gers, eemkrans voor het monu ment. De plechtigheid werd afge sloten methetsp^en van het Wil helmus. Schiedam Als voormalig rood bolwerk houdt Schiedam tot op de dag van vandaag vast aan het sys teem van erfpacht. Particulieren mogen niet speculeren met grond, luidt de filosofie. Derhalve behoort grond toe aan de gemeen schap. Gemeentelijke grond wordt nooit verkocht. Particulieren kunnen het perceel slechts huren. Mensen die deze pacht in één klap afkopen, beta len in de praktijk vaak evenveel als de marktwaarde van de grond zelf. Onder druk Het systeem staat inmiddels on der druk, net als veel andere on derdelen van de collectieve sec tor. In Schiedam is dat niet an ders. Onder druk van WD en D66 wordt inmiddels een studie uitge voerd om het particulier bezit meer ruimte te geven, Grondver- koop moet kunnen, menen deze partijen. Zuinigjes heeft wethou der A. Wiegman (PvdA) een studie beloofd, maar op de uitkomst wil hij nog niet vooruitlopen. Op de agenda van de komende raadsvergadering staat echter reeds de verkoop van gemeente lijke grond. Is de PvdA bij voorbaat bezweken voor de argumenten van haar li berale tegenstrevers? De naamlo ze vennootschap De Vernieuwde Stad mag grond aan het gemeen schappelijk bezit onttrekken, zo luidt het voorstel van het college van b en w aan de gemeenteraad. Wordt hier een precedent gescha pen? „Nee," zegt een woordvoer ster van de gemeente Schiedam. „Het betreft slechts een heel klein stukje grond, zo'n 9,5 vierkante meter. De Vernieuwde Stad bouwt op de hoek van de Vlaar- dingerdijk en de Rembrandtlaan een appartementencomplex. Ze hebben de meeste grond in eigen dom, maar ze bouwen een klein stukje de stoep op. Die grond is van de gemeente. Vandaar deze transactie." Ondoenlijk Volgens het college is de transac tie gerechtvaardigd omdat anders in juridisch opzicht een ondoenlij ke situatie zou ontstaan. Het nieu we gebouw wordt gesplitst in ap partementen. De bewoners zou den bij het uitblijven van de transactie grond moeten kopen en tegelijkertijd een piepklein erfpachtcontract met de gemeen te moeten afsluiten. Om bureau cratische rompslomp te voorko men, verkoopt de gemeente Schiedam de grond. Verkoop van grond is zeer zeld zaam in Schiedam, maar volgens de woordvoerster is het geen uni cum. Uit praktische overwegin gen knepen zelfs vuurrode colle ges in het verleden weieens een oogje dicht. Voor rechtzinnige aanhangers van het erfpachtsys teem heeft wethouder Wiegman in dit geval een doekje voor het bloeden. De gemeente Schiedam heeft een belang van vijftig procent in De Vernieuwde Stad, waardoor per saldo eigenlijk slechts de helft van het snippertje grond in parti culiere handen komt. Maandag 16 december ROTTERDAM De Doelen. Gr,z. Kerstconcert, 20-OOu uitverkocht. Onafhankelijk Toneel. Onafhankelijk Toneel speelt Heden Toekomstmuziek, 20.00u. RO Theater. Het Cryptogram, 20.15u. Dinsdag 17 december SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21. OOu. VLAARDINGEN Grote Kerk. Kerstconcert Gloria Toonkunst, aanvang 20.15 uur. Korpsgebouw Leger des Heils- Kerstconcert, aanvang 19.30 uur. ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Kerstconcert, 2Q.00u uitverkocht. Luxor Theater. Hoera, we zijn normaal, 20.15u. Po pular. Biemans concern, 21.00u. Dizzy. Dick de Graaf Quartet, 22.OOu. RO Theater. Het Crypto gram, 20.15u. Theater Zuidplein. Liefde op de Knm, 2Q.15u. Rotter damse Schouwburg. Kl.z. De Meis jeskamer Het Moederskind, 20.30u. Lantaren/Venster. Jonge Dans 4. Zaal De Unie. NCRV Volgspot live, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Secrets and Lies' (a!) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Ca lypso 2: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Calypso3: 'Emma' (al) dag. 4-6.45- 9.30. ma.di. ook 1.15. Cinerama 1: The Long kiss goodnight' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'F LED' (16) dag 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 3: Twister' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 4: 'Independen ce day' (12) dag. 9.15. ma.di.wo. ook 2. The adventures of Pinocchio' (al) dag. 6.45. CineramaS: Thenut- ty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: The nutty professor' (al) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Imax Theater: 'Special Ef fects' (al)dag.(beh.ma.) 2-4. 'Survi val Island' (al) dag. (beh.ma.) 3. '2- in-lshow' (al); 'Speed&Thejoumey inside', di.wo. 12. 'Independence Day' (12) dag. 9. 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (N) dag. 5.30- 7.15. Venster 1: 'Secretsand lues' (al) dag. 7.30ookmatineewo. 2. 'All things fair' (al) dag. (beh.ma.) 10. 'SneakPreview'.ma. 10. Venster 2: Shakespeare-verfilmingen: 'Hamlet' ma.di.wo. 730, ook matinee wo. 2.30. '0 Amor Natural' (at) dag. (beh- .do.) 10. ook matineewo. 2.30. Ven ster 3: 'Les affïmtés Electives' (al) dag. 8-10. Venster 4: 'Chacun cher- che son chat' (16) dag. 8. 'Beautiful thing' (16) dag. Lumfèr© 1: 'Jingleali theway'fal) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: 'Naardeklote!'(16) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Lu- mlère 3: 'Chain reaction' (16) dag. I.15-4-6.45-9.30. Lumlère 4: 'Ca ble guy' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Pathé 1: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag 7.15-9.50, ma.di. ook2.05-4.40. Pathé 2: The nutty professor* (al) dag 11.40- 2.10-4.45-7.10-9.45, wo. alleen II.40-2.10. Pathé 3: 'Independen ce day' (12) dag 11.50-2.50-6- 9.10. Pathé 4: 'Sleepers' (al) dag. 11.20-2.30-5.50-9. Pathé 5: The longkissgoodmght' (16) dag. 11.35- 2.35-6.30-9.20. Pathé 6: The Fan' (12) dag. 6.50-9.30. ma.di. ook 11.15-1.45-4.20. Pathé 7: 'Jingle all the way' (ai) dag 11.45-2.15-5- 7.20-9.30. Door Mcnno Haddeman Vlaardingen Koud twee weken nadat Sinterklaas het land heeft verlaten is de Vlaardinger al weer in de ban van het volgende koop festijn. Om dat gevoel wat te ver sterken werd, net als vorig jaar, de Markt in Vlaardingen afgelopen weekeinde omgedoopd tot Kerst markt. In houten tuinhuisjes, ge posteerd rondom de Grote Kerk, toonden ambachtslui de bezoe kers hun kunsten. Dit jaar had ook een aantal slim me zakenlui hun intrek genomen in de huisjes. In hun winkels stal den zij de meest verschrikkelijke kerstrommel uit. Een. 'Jingle Bells' spelend kerststuk en engel tjes voor in de kerstboom. Kaar sen in allerlei vormen en maten en niet te vergeten een sprekende kerstman: 'Hco,hoo,hoo'. De vele bezoekers van het tuin- huisjescomplex rondom de Grote Kerk vonden het echter prachtig en kochten zich suf. De zakenlui stonden de kooplustigen handen wrijvend te woord en dat was niet omdat het zo koud was. De slordig in elkaar geflanste kerstukjes vlo gen over de geïmproviseerde toonbanken en ook de ringende kerstman vond gretig aftrek. Om toch nog wat van de eigenlij ke kerstgedachte aan de man te brengen, had ook een aantal hulp organisaties een huisje gehuurd. Zo stonden de medewerkers van onder andere Amnesty Interna tional, Unicef en de Wereldwinkel in de minst bezochte houten tuin huizen op de Vlaardingse kerst markt. Tussen het kopen door zorgden verschillende Vlaardingse mu ziekgroepen voor een welluidend intermezzo. Muzikanten van het Leger des Heils konden uiteraard niet ontbreken op het festijn. Wat ook niet kon ontbreken op de markt was een levende kerststal. Met een glas glühwein in de hand liepen de bezoekers nieuwgierig de stal in. De meesten stonden echter snel weer buiten. De leven de kerststal bleek niet meer dan een als Jozef verklede man met een staf. En een in lappen geklede vrouw die met een plastic kind als Jezus op haar arm tussen de gei ten liep en haar best deed de ge lukkige Maria gestalte te geven. Het tafereel kon de bezoekers niet boeien. Zonder iets te zeggen of het potje voor een vrijwillige bij drage een blik waardig te keuren, vluchtten de bezoekers de stal uit. Terug de markt op waar een vol gend huisje met kersttakken, kaarsen en slingers wachtte. Rond vijf uur werd gistermiddag de markt afgeblazen, De kooplui konden de rekening van tweeën halve dag flink verkopen opma ken, Uiteraard zullen de organisa toren van de kerstmarkt (Vereni ging Historische Markt), net als vorig jaar overigens, besluiten dat de markt ook dit jaar een groot succes was en dat volgend jaar op nieuw een kerstmarkt zal worden gehouden. Vlaardingen Naast de dokter/ chirurgijn heeft de apotheker al tijd voor onze gezondheid ge zorgd. In het oude Vlaardingen waren er twee, Eén op de Hoog straat en de andere op de kop van de Schiedamseweg, die van apo theker Van Walrave. Uit de vroegere zaak van Van Wal rave heeft het streekmuseum Jan Anderson dit jaar veel antieke voorwerpen en patiëntenboeken gekregen, zoals van de laatste daar functionerende apotheker Van de Pol. Van zijn voorganger zoals mejuffrouw Hoedemaker en de heren Walrave, Zembsch en Van de Gon zijn onder meer pil lendoosjes en foto's te zien. Het houten bureautje waarin de recepten van de verstrekte ge neesmiddelen werden opgebor- gen, het patiëntenregister 1885/89 en het eompositionboek vanaf 1826 worden in de vitrine geëxpo seerd. Via de koperen droogsto ven, macereerbussen en co- leertrechters werden de prepara ten bereid en met houten zetpil lenpers, tablettenpers en pillen- bank werden ze gebruiksklaar ge maakt De diverse opium registers geven de accuratesse aan waar- In het streek museum van JanAnderson is momen teel een ten toonstelling te zien over apotheken uit de Vlaar dingse oud heid. Foto Streekmuseum JanAnderson mee vroeger de middelen werden bijgehouden en een inventarisa tielijst uit 1944 Iaat ons de voor raad zien. Tot maart rijn de apo- thekersspullen in het streekmu seum te zien. Het museum staat aan de Kethel- weg 50 in Vlaardingen en is iedere zaterdag en eerste zondag van de maand van 14 00 tot 16.00 uur open. Maassluis Het college van b en w van Maassluis heeft met een brief aan de vaste Kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat nog eens laten weten tegen de aanleg van de A 4 te zijn. Het ka binet heeft onlangs besloten, on danks protesten van de drie Wa- terweggemeenten, de rijksweg tussen Delft en Schiedam op maaiveldniveau aan te leggen. De gemeente Maassluis heeft zich, ook in het verleden al, op het standpunt gesteld dat de aanleg van de A 4 tezamen met de aanleg van de Blankenburgtunnel de de finitieve doodsteek betekent voor het Midden-Delflandgebied. Doorsnijding van dit gebied is, volgens de gemeente, een grote aantasting van de landschappelij ke en natuurlijke waarde. Bovendien vraagt het gemeente bestuur van Maassluis zich af of de oplossing van het probleem van het groeiende autoverkeer niet moet worden gezocht in het versterken van de rol van het openbaar vervoer. Het college is van mening dat de noodzaak van het op termijn aanleggen van ex tra wegcapaciteit tussen Delft en Schiedam en Rotterdam zeker nog niet is aangetoond. Mocht in een onderzoek wel wor den aangetoond dat meer asfalt nodig is, dan stelt de gemeente voor de A13 te verbreden en de A13/A16 aan te leggen. Doorsnij ding en versnippering van het Midden-Delflandgebied wordt op deze manier voorkomen. Dit ge bied is volgens het college van grote waarde voor Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1