11 Burgemeester Scheeres trekt boetekleed aan Rotterdams Dagblad Leerlingen lopen gevaar in hun oude schoolgebouw 'Met bloedend hart' krijgt Stadserf 2,5 miljoen extra Publiekswerver moet zorgen voor volle zalen in Stadsgehoorzaal De Hoekstee start theatercafé Bon voor rijden zonder licht Hardrijders betrapt Dronken rijder aangehouden Schennispleger in park Botbreuken na metershoge val Bloementrappen zijn compleet 'Leegstand bij Noordvest over zijn piek heen' DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT - TEL. 0180-611100 KCNUNOdDUK Waterweg DU>*'- - .7 december 1996 Door Carel van der Velden Schiedam Morrend is de Schiedamse gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met een extra investering van 2,5 miljoen gulden op de gemeentelijke bouw aan het Stadserf. Het krediet was no* dig om een financieel tekort op het project weg te werken. Het CDA, het onafhankelijke raadslid Sanders en de PvdA'ers Siljee en Westenberg stemden te gen het voorstel. Het extraatje van 2,5 miljoen gul den betekende een nieuwe tegen valler voor de raad, die begin vo rig jaar reeds zeven miljoen gul den extra in het project pompte. Het aanvankelijke krediet van 45 miljoen gulden is nu per saldo met zo'n tien miljoen gulden over schreden, Op het Stadserf verrijzen op dit moment naast een theater, een bi bliotheek, een archief, een stads- winkel en een bestuurscentrum. De nieuwe investering kent vol gens burgemeester R. Scheeres drie componenten. Een deel van het extra geld is nodig om aan de verscherpte Arbo*wetgeving te voldoen. Achteraf bezien waren onderdelen van de bouwbegro- ling onrealistisch laag ingeschat. Verbeteringen in het oorspronke lijke plan van eisen zorgen vol gens de verantwoordelijk porte feuillehouder eveneens voor een opwaartse druk op de kosten. Het oppositionele CDA wenste gisteravond geen verantwoorde lijkheid te nemen voor de nieuwe investering. De christen-demo craten gingen in een eerder sta dium wel akkoord met het krediet van 45 miljoen en de overschrij ding van zeven miljoen gulden. „De blunders die nu aan het licht zijn gekomen, zijn echter niet meer uitte leggen," stelde fractie voorzitter B. Kaptein, doelend op het ontbreken van voldoende koe ling en brandpreventie in het oor spronkelijke plan van eisen. Ook de voorgestelde dekking kon de goedkeuring van het CDA niet wegdragen. De kosten worden on der meer betaald uit de verkoop van de bibliotheek aan de Lange Haven (begrote opbrengst 1 mil joen gulden). Het CDA wil dit geld liever bewaren voor een verbou wing van de Korenbeurs, een mo nument dat in de toekomst even eens een culturele bestemming zou moeten krijgen. Ook raadslid Westenberg (PvdA) plaatste mede namens zijn frac tiegenoot Siljee vraagtekens bij de dekking van het tekort, dat vol gens hem eigenlijk 3,5 miljoen gulden bedraagt „Het college zet ook een theaterreserve van bijna een miljoen gulden in. Dat bedrag valt buiten de kredietaanvraag van vanavond. Maar het geld wordt wel uitgegeven." Naast de verkoop van de biblio theek rekent het college op voor hand op een sponsorbijdrage van een mihoen gulden. Raadslid H. Metaal waagde de haalbaarheid van dit streven te betwijfelen. „Er wordt gezegd dat Schiedammers ruim de beurs hebben getrokken voor De Walvisch. Dat is een cala miteit. Vandaag hebben we moge lijk te maken met een stommi teit." Bocht Een meevaller voor het college vormde de onverwachte steun van Groenlinks, de college-partij die zich van meet af aan tegen de bouw van het Stadserf heeft ver zet. Ook onafhankelijk raadslid Schoenmakers, die verleden jaar als CDA'er nog tegen het extra krediet van zeven miljoen gulden stemde, ging nu door de bocht. „Het is vreselijk moeilijk om zul ke enorme bedragen uit te geven aan een eigen bouwwerkje," sprak B, Oomens (GroenLinks). „Wij kunnen zeggen 'bekijk het maar'. Wij waren tegen, zijn tegen en blijven tegen. We staan nu ech ter voor een fait accompli. En juist een voorziening als een stadswin- kel moet goed zijn. Keuzes zijn er nu niet meer. Vandaar dat we in stemmen met het krediet." Burgemeester R. Scheeres nam gisteren de schuld op zich voor de kostenoverschrydingen. „Ik trek me dit als eerste aan. Maar het gaat niet om de schuldvraag, het is belangrijker dat we hier lering uit trekken. Als we verleden jaar dieper hadden gegraven, hadden wellicht meer onvolkomenheden in de planopzet eerder aan het licht gekomen." Verschillende partijen meenden echter dat de burgemeester onte recht het boetekleed aantrok. „Dit college heeft een stevige grip op de kosten," verwees PvdA'er Groeneweg naar de keiharde op stelling van de door Scheeres aan gestelde projectmanager L. Mar tin. M. Houtkamp (D66) en W. van Wijk (WD) deelden zijn mening. ,.Dit hele verhaal roept vooral vra gen op over de voorbereiding. Wa ren deze kosten niet te voorzien geweest De beschuldigende vinger wees impliciet naar oud-wethouder C. Zijdeveld, die gisteravond leu nend tegen een pilaar van het mu seum het debat volgde. Hij voerde tussen 1989 en 1994 de regie over het project. De oud-wethouder merkte afgelo pen vrijdag in het Rotterdams Dagblad fijntjes op dat alle kos- lenoverschrijdingen na zijn tijd zijn ontstaan. w n De politie heeft gis termorgen op de Floris de Vijfde- laan; en op de Lepelaarsingel een verlichtingsactie gehouden. Bij dertig (brom)fietsers bleek de ver lichting niet te werken. Zij kregen een proces-verbaal. Maassluis—Bij een snelheidscon trole op de Industrieweg zijn gis termiddag 33 automobilisten be trapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 ki lometer. In totaal werd de snel heid van 466 automobilisten ge controleerd. Maassluis Een 64-jarige auto mobilist uit Maassluis is gister middag aangehouden met een be hoorlijke slok op. De man reed rond drie uur over de Industrie weg. Hij kreeg na de blaastest een boete voorgeschoteld van 650 gul den, die hij niet betaalde. Het pro ces-verbaal is daarom doorge stuurd naar justitie. Hoek van Holland—Bij de politie is gistermorgen melding gemaakt van een schennispleger in het park bij de Planciusstraat. Een onbekende man liet in het park zijn geslachtsdeel zien aan voor bijgangers. De politie heeft direct een buurtonderzoek ingesteld, maar heeft de schennispleger niet gevonden. Capelle aan den UsselEen 40-ja- rige man uit Schiedam is gister morgen in de Sibeliusstraat in Ca pelle aan den IJssel van een dak gevallen. De man viel tijdens werkzaamheden door nog onbe kende oorzaak. Hij kwam 4,5 me ter lager terecht op een steiger. De Schiedammer is met verschillen de botbreuken naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam overge bracht. Vlaardingen De Vlaardingse bloementrappen zijn sinds giste ren compleet. Ook de tweede trap is nu open. Na het voltooien van het nieuwe gebouw voor een kle- dinggigant kon ook de tweede Spaanse trap worden neergelegd. De Vlaardingse bloementrappen zijn een ontwerp van W. Kuil. Ze dienen als nieuwe verbinding tus sen het laag gelegen Liesveld en de hoger gelegen Hoogstraat. De trappen overbruggen een hoog teverschil van vijf meter en heb ben een totale lengte van 25 me ter. De Stichting Spaanse Trap pen heeft gisteren ook het eindbe drag bekend gemaakt van de sponsoractie. Het bedrag, 845.000 gulden, is overhandigd aan de gemeente Vlaardingen. Door Menno Haddeman Schiedam 's Zomers is het er bloedheet, 's Winters vaak ijzig koud en als het stormt levensge vaarlijk. Het schoolgebouw van de Rooms-Katholieke Sint jozef school aan de Nassaulaan in Schiedam is oud en gaar. Het uit 1920 stammende pand heeft in al die jaren niet één opknapbeurt Toch verblijven er nog iedere schooldag ruim driehonderd leer lingen. Ouders en docenten heb ben er nu schoon genoeg van, Gistermiddag overhandigden ze wethouder A G. Wiegman (finan ciën) een duizendtal kerstkaar ten met daarop hun protesthand tekening. Directeur van de Jozefschool M. J. Elsendoom kampt.al jaren met hetzelfde probleem?- Iedere dag weer moet hü zijp leerlingen ontvangen in 'een ruimte die niet meer voldoet aan dé moderne ei- sen die worden gesteld aan een schooL Daarnaast is het ouder wetse gebouw in een zeer slechte staat Als het hard waait doen de leerkrachten de gordijnen dicht omdat ze bang zijn dat de verrot te kozijnen het begeven. Een aan tal maanden geleden is, gelukkig in het weekeinde, een volledig raamkozijn naar binnen geklapt. De wind blies het hout met glas werk en al het lokaal in. Sinds die tijd is er voor sommige raamwer ken een plastic plaat getimmerd. Die ramen kunnen nu niet meer open. De meeste ramen konden overi gens toch al niet meer open. Het houtwerk is zo vermolmd dat open en dicht doen een te groot risico is. De kinderen zitten dus 's zomers in een benauwd en bloed heet klaslokaal. 's Winters is het iedere ochtend weer hopen dat de uit 1920 stam mende verwarming werkt. Doet 'ie het niet, dan zitten de leerlin gen in de kou. Door de gaten en kieren in de kozijnen waait een ij zige wind de lokalen binnen. Leerlingen met sjaals om in de klas is in de winter geen vreemd gezicht. In sommige lokalen brokkelt de steen van de muren. Ook verf bladdert van de door doorslag vochtig geworden wanden. In de toiletten op de gang stinkt het dag in dag uit naar urine. Schoon makers kunnen schrobben en boenen wat ze willen, maar de Een leerkracht van de Sint Jozefschool toont de bladders verf die van de muurvalten. Gelukkig deed de verwarming het gisteren, zodat de leerlingen geen sjaal om hoefden in de klas. Foto Owines van derWeURMl Dijkstra door menig kind gemorste plas is in de 75-jarige historie van het ge bouw in het graniet van de vloe ren gedrongen, Borstels en alles- reiniger kunnen niet op tegen die ingebakken stank. Fonteinen ontbreken in de toilet ten. Krijgen de leerlingen thuis geleerd direct na de boodschap hun handen te wassen, op de Sint Jozefschool kan dat niet. Daar moeten ze de klas in om hun han den af te spoelen. Ook buiten de school is het een en ander mis. De speelplaats is naar landelijke normen veel te klein. Bovendien is het speel plein bij storm levensgevaarlijk. Verboden terrein voor leerlingen. Docenten mogen zich er op eigen risico begeven. Het dak is name lijk zo verrot dat de pannen, er van af schuiven. Elsendoom kan nog wel het één en ander toevoegen aan het lijst je, maar is het opsommen beu. „Er moet nü eindelijk maar eens wat gebeuren. Iedereen is op de hoogte van de situatie op school maar er is niemand die wat doet Uitgezonderd ouders en leer krachten natuurlijk. Wij probe ren van alles maar helaas zonder veelresultaat." De onderhandelingen met de ge meente lopen via het bestuur van de school, de Stichting Interste delijk Katholiek Onderwijs (SI- KO). Dat heeft tot op heden nog niet veel klaar kunnen maken bij de gemeente. Schiedam. „Wethouder Wiegman had ons beloofd voor het einde van vorig schooljaar met een aanvaardbare oplossing te komen. Tot nu toe hebben we nog geen voorstel ge had," vertelt Elsendoom. „Wel zijn er medewerkers van een architectenbureau op bezoek geweest," gaat de directeur ver der. „Zij hebben bekeken of er mogelijkheden waren de school te renoveren. Voor 1 december zouden we wat horen, maar nu, twee weken later, heb ik nog nie mand gesproken." Renoveren is volgens Elsendoom niet de oplossing. „Het gebouw aan de Nassaulaan is prachtig, maar te klein. Zelfs na renovatie. Het gaat me na jarenlang lesge geven te hebben in dit schoolge bouw best aan het hart maar het moet echt nieuwbouw worden," Wethouder Wiegman die gister middag ruim duizend handteke ningen op zijn bureau kreeg uit gestort, is bereid mee te zoeken naar een oplossing. Hij xs echter van mening dat het schoolbe stuur in eerste instantie verant woordelijk is voor de katholieke Jozefschool. Het probleem vol gens de wethouder is dat er in de wijde omtrek van de huidige school geen geschikte plek voor nieuwbouw te vinden is. Persoon lijk is Wiegman voor renovatie. Op de school waar hij zelf heeft leren rekenen. VlaardingenDe Stadsgehoorzaal in Vlaardingen gaat een zoge noemde publiekswerver aanstel len om de zaal beter te vullen. De bezettingsgraad van de grote zaal ligt nu lager dan het landelijk ge middelde. Omdat de Stadsgehoor zaal minder geld krijgt van de ge meente is het volgens directeur S. Góra noodzakelijk om meer kaart jes te verkopen. Hij zei dat giste ren bij de presentatie van het plan 'De Stadsgehoorzaal op weg naar het jaar 2000'. Verzelfstandiging De presentatie is de eerste stap op weg naar de verzelfstandiging. Het komend jaar wordt gebruikt als proef voor de ondernemende Stadsgehoorzaal. In de zomer van 1998 kan de stichting dan worden opgericht. Door de bezuinigingen binnen het gemeentelijk apparaat is de jaarlijkse subsidie van an derhalf miljoen gulden inmiddels al verlaagd naar 1,2 miljoen gul den. Door de bezuiniging en de aankomende verzelfstandiging is de directie van de Stadsgehoor zaal genoodzaakt om een be drijfsplan te maken. Door het aantrekken van meer publiek zullen de inkomsten vol gens de verwachting van direc teur Góra hoger worden. Maar om een groter publiek aan te trekken zullen weer meer publiekstrek kers moeten worden aangetrok ken. Volgens Góra heeft dat geen gevolgen voor de kwaliteit van de voorstellingen. „Als er bekendp acteurs meespelen of beroemde titels worden gevoerd, dan is men eerder bereid een kaartje te ko pen," vertelt hij. „Dat betekent niet dat we alleen nog voorstellin gen brengen waarvan we zeker weten dat de zaal vol zit. Per jaar worden in de Stadsgehoorzaal 130 voorstellingen gegeven en die kun je niet alleen maar vullen met publiekstrekkers. De ruimte voor de experimentele en moeilijkere producties blijft gewoon be staan." Inkoopbeleid Naast het aanstellen van de pu bliekswerver wordt ook het in koopbeleid veranderd. De Stads gehoorzaal werkt nu voorname lijk mpt het partage-svsteem. Zowel de gezelschappen als de Stadsgehoorzaal krijgt volgens dit systeem een deel van de kaart verkoop. De directie van de Stads gehoorzaal loopt bij dit systeem zo min mogelijk risico. Als er weinig kaarten worden verkocht dan kost het nu geen extra geld. Het boeken van gezelschappen volgens het uitkoopsysteem le vert voor de Stadsgehoorzaal meer risico op, maar ook meteen meer geld. De directie wil dit sys teem geleidelijk aan invoeren, omdat de opbrengst van de kaart verkoop dan in zijn geheel naar het theater gaat. Vooraf moet wel meer worden betaald aan de ar tiesten/gezelschappen, maar doordat met hulp van de publieks werver meer kaarten zijn ver kocht, levert het uiteindelijke re kensommetje meer geld voor de Stadsgehoorzaal op. De exploitatie van de Stadsge hoorzaal zou nog verder kunnen verbeteren als het gebouw ook overdag wordt gebruikt. De ge meente is momenteel aan het on derzoeken of de muziekschool en de vrije academie bij de Stadsge hoorzaal kunnen worden onder gebracht. Achter het theater zou op de par keerplaats nog plaats zijn om een nieuw gedeelte aan de Stadsge hoorzaal te bouwen. Die nieuwbouw zou betaald kun nen worden uit de opbrengsten die verkoop van de grond in de Meidoornstraat (muziekschool) en de verkoop van het Hollandia- gebouw (vrije academie) zouden opleveren. Ook de overige gebrui kers van het Hollandia-gebouw (amateur-toneelverenigingen) verhuizen dan mee naar de nieuwbouw. Begin volgend jaar moet duidelijk worden of het plan uitvoerbaar is. Voor de Stadsgehoorzaal zou dat betekenen dat ook overdag ge bruik gemaakt kan worden van het gebouw. En de gemeente wil een centrale plek maken voor alle cultuur. „Het verplaatsen van de Stadsge hoorzaal is niet erg waarschijn lijk," zei cultuur-wethouder K. van der Windt. „Vandaar dat we proberen om ook de andere instellingen naar de Stadsgehoorzaal te halen." Door Pieter Vermaas Schiedam De leegstand waar mee met name de Schiedamse Woningstichting Noordvest kampt, is over zijn piek heen. Stonden er een aantal maanden geleden nog vierhonderd huurwo ningen leeg, inmiddels is dat aan tal gedaald. Dat zegt Noordvest- öirecteur J. FeijteL „Wij hebben zelf aan de bel getrokken en een aantal maatregelen genomen. De stijgende lijn is nu omgebogen." Verhuurproblemen bij woningen met een maandhuur van meer dan 800 gulden blijven echter be staan, erkent FeijteL Ook in gale rijflats van drie en vier hoog zon der lift bestaat relatief veel leeg stand. Over leegstand bij woning- coiporaties in de regio heeft De Maaskoepei een rapport geschre ven. De conclusies van deze over koepelende organisatie van socia le verhuurders komen voor een groot deel overeen met die van Noordvest, het vroegere Gemeen telijk Woningbeheer. Uit de analyse van De Maaskoepel blijkt bovendien dat leegstand en moeilijke verhuurbaarheid in de regio te maken hebben met sterk gestegen huren en een ongunsti ge prijs/kwaliteitverhouding bij sommige complexen. De aanhou dend lage rentestand speelt ook een rol. Die leidt tot grotere con currentie vanuit de koopsector. Maar dat is niet het enige. Voor Schiedam wijst De Maaskoepel erop dat de Noordvest moeite heeft met het verhuren van de wat duurdere flatwoningen in Nieuw- land, Centrum en Oost. De moei lijke verhuurbaarheid heeft soms nauwelijks met de woningen zelf te maken. Het gaat vooral om de ligging van de woningen: de om geving wordt als met-aantrekke lijk ervaren. Groot-onderhoud heeft naast de bedoelde verbeteringen ook een tijdelijk averechts effect. Doordat een buurt er in zo'n onderhouds periode rommelig uitziet, zijn de woningen niet gewild, wat overi gens een tydeljjk zaak is. De Maaskoepel constateert nog een ander gevoelig probleem voor de Noordvest. „In Schiedam-Oost is ook een lastiger verhuurbaar complex uit de jaren dertig/veer tig. Dit bestaat uit kleinere, gesta pelde woningen, waar tot voor kort enkele grote families bij elkaar woonden. Ineens zjjn die vertrokken en het blijkt lastig nieuwe bewoners te vinden. De achtergebleven bewoners zijn er op gespitst dat er geen allochto nen komen wonen en maken dat aan de verhuurder en de allochto ne woningzoekenden duidelijk," schrijft De Maaskoepel in haar rapport. Zie ook pagina 13:'Woonbonnen- systeem is juist goede spiegel' Hoek van Holland Het wijkge- bouw 'De Hoekstee' in Hoek van Holland start in januari met een theatercafé. Twee keer per maand zal de foyer openstaan voor begin nende of gevorderde artiesten van welke aard dan ook, die zich kunnen laten horen, „Nu de culturele commissie niet meer actief is, valt er juist op het vlak van de cultuur toch een be hoorlijk gat," constateert Gerard Stoevelaar, beheerder van het wijkgebouw. „We willen proberen dat gat op te vullen, maar we kunnen geen du re voorstellingen neerzetten. Met het theater-café hopen we toch een bepaald publiek te trekken." Er zijn voorlopig vijf avonden vastgesteld. De eerste is op vrijdag 24 januari en daarna op 7 en 21 februari en 7 en 21 maart, De mensen die in het theater-café optreden, krijgen daarvoor geen vergoeding. De optredens zijn bo vendien in de foyer zodat men er rekening mee moet houden dat er sprake is van een wisselend pu bliek. „Die in- en uitloop kan weieens wat storend zijn, maar juist het open karakter heeft beslist ook een positieve uitstraling, vindt Stoevelaar. „Er zal geen sprake zyn van drempelvrees en omdat er geen entreeprijs wordt gehe ven zal ook dat geen belemmering MXKtNSnm» HXJKOWrUWO rsnnEWVfï KONMNENDIJK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1