n 11 Vlaardingse ambtenaar gaat korter werken De Maatjes schitteren in kerstmusical Nieuw bestuur voor verdeelde Democraten lotterdams tagiad Moo! boekwerkje met veel open deuren over ontwikkeling Schiedams centrum Wethouder sluit principe-akkoord met vakbonden ï--. --~*s-- - - 1 :-1 WbS wil vergoeding voor forse schade Spinhuispad SsE us Dronken Rus klimt in kerstboom Auto over de kop Aangevallen op drukVeerplein Vlaardinger bedreigd Oude vrouw .meegesleurd Man bedreigd door fietser Waterweg Donderdag 19 december 1996 DoorMenno Haddeman Schiedam Na een serie i sprekken over de ontwikkeling van de Schiedamse binnenstad, aan het begin van dit jaar, presen teerde wethouder L. A. Hafkamp gisteren met gepaste trots een boekwerkje met voorstellen. De brochure is volgens het voor woord een samenstelling van de vele tijdens de gesprekken aange dragen opmerkingen en invallen. Maar concrete maatregelen ont breken in de mooi vormgegeven brochure. „Dat klopt," benadrukt Hafkamp, „Daar gaan we in fe bruari weer over praten." De stadsgesprekken werden in ja nuari en april dit jaar gehouden. De bedoeling van de bijeenkom sten was om bewoners, onderne mers, ambtenaren en andere be langhebbenden van de binnen stad met elkaar te laten praten, denken, dromen, kortom te laten 'brainstormen' over het Schiedamse centrum. Er bestond veel onenigheid over de vraag hoe de binnenstad verder moet wor den aangepakt. Om te voorkomen dat het bij vruchteloos kissebis sen bleef, vatte de gemeente, on der leiding van wethouder Haf kamp, het plan op om met behulp van gesprekken tot constructieve oplossingen te komen. De meningsverschillen over de ontwikkeling van de binnenstad hebben de stadsgesprekken met weg kunnen nemen. Van con structieve oplossmgen voor het hart van Schiedam is ook nog geen sprake, maar een mooi boek je over de Schiedamse binnenstad ligt er wei. 'Met het oog op het oor' is de titel van de brochure die be gin volgend jaar naar iedere deel nemer van het stadsgesprek wordt gestuurd. Het oor uit de ti tel slaat op de vorm van de bin nenstad. De havens en singels vormen met een beetje fantasie vanuit de lucht bezien de contou ren van een oorschelp Het oog staat uiteraard voor het onder de loep nemen van het centrum. Helaas dekt de vlag dt lading niet helemaal. Voor een niet- Schiedammer geeft de tekst in de brochure een aardig beeld van de binnenstad van de oude Jenever- stad. De vormgeving, de verde ling m onderwerpen (Ontmoe tingsplekken, Bereikbaarheid, Wonen, werken en recreeren en Het waterverband) en de foto's in de brochure zijn een plezier voor het oog. Jammer is echter dat uit het boek werk niet blijkt dat de opdracht gever (de gemeente Schiedam) zijn oor optimaal heeft gebruikt tijdens de gesprekken. Tijdens de bijeenkomsten werd door de deel nemers regelmatig geyraagd om concrete maatregelen. Bewoners wülen rust en recreatie was één van de pleidooien. Anderen stel den het Hemaplein voor als 'park achtige relaxplek'. Verder was er een oproep de stad niet verder te verkwanselen aan projectontwik kelaars. In het boekwerk zyn deze plei dooien slechts op vrijblijvende wijze verwerkt. Er is geen concre te uitwerking aan gekoppeld. Het blijft bij open deuren en reeds lang bekende visies als: het is een taak van publieke en private orga nisaties met elkaar de stad opti maal te beheren. Of het stations gebied zal stedenbouwkundig worden gekoppeld aan het cen trum en: we moeten de Schie opti maliseren, etaleren, eren en voor al gebruiken. Wethouder Haf kamp erkent dat in de brochure nog geen concrete maatregelen zijn te lezen. Daarvoor houden we op 4 februari weer een bijeen komst. Dan gaan we weer met de mensen in de binnenstad praten maar dan in de vorm van work shops. Een ieder kan zich op een onderwerp inschrijven en vervol gens zijn ideeen kenbaar maken." Na die bijeenkomst is het dan de bedoeling dat de gemeente maat regelen gaat bedenken. Hafkamp memoreert aan een idee dat hij in het vooijaar lanceerde: ,.Zo zou er bijvoorbeeld kunnen worden be sloten weer meer een ontmoe tingsplek van de Koemarkt te ma ken door de eettentjes onder te brengen in het voormalige C&A- gebouw." Maatregelen hoeven de bewoners en winkeliers in de binnenstad dus nog niet te verwachten. Wel mogen ze op dinsdag 4 februari opdraven om nu in de vorm van workshops verder over het cen trum te 'brainstormen'. Vlaardingen De Vlaardingse ambtenaren gaan vanaf 1 juli 1997 gemiddeld 32 uur werken. Dat is de uitkomst van het principe-akkoord dat wethouder A Kool (personeel en organi satie) gisteren sloot met de vakbonden. Het Vlaardingse ak koord is een gevolg van de landelijke afspraken waarin de werkweek van ambtenaren van 38 uur naar 36 uur gaat. Deze arbeidsduurverkorting leidt in Vlaardingen tot een 32-urige werkweek, omdat de ambtenaren sinds 1 januari 1996 al 34 uur werken. De 32-urige werkweek kan om roostertechnische redenen nog niet vanaf 1 januari worden inge voerd. Over bet eerste half jaar krijgen de ambtenaren daarom zes verlofdagen om die twee uur te compenseren. Voor de herbe zetting van de vrijvallende uren "komt 600.000 gulden beschikbaar. Hiermee kunnen ongeveer zes mensen worden ingezet. Binnenkort wordt een begin ge maakt met de Inventarisatie van de knelpunten die door de nieuwe roosterwijzigmgen kunnen ont staan. Op basis van die inventari satie wordt weer de herbezetting ingevoerd- Ook is door beide par tijen afgesproken dat de roosters van de werknemers meer gericht worden op de dienstverlening. Dat betekent dat er gedurende vijf dagen per week sprake moet zijn van voldoende kwantitatieve en kwalitatieve bezetting bij alle afdelingen van de gemeente. In het principe-akkoord is ook een vervoersplan geregeld. Hier mee willen beide partijen een bij drage leveren aan het terugdrin gen van het auto-verkeer en het openbaar vervoer bevorderen. Werknemers die geen gebruik meer maken van hun auto krijgen een bonus. Wethouder Kool denkt dat met de uitkomst van het akkoord goed is te werken. Enkele weken geleden nam het hoofd personeelszaken J. A. de Kok al een voorschot op de onderhandelingen door een voor keur uit te spreken voor het uitbe talen van de twee uur en om niet opnieuw de arbeidsduur te ver korten, Dit omdat dat roostertech- nisch beter uit zou komen. Kool ziet dat niet zo somber. „We doen eerst een onderzoek naar de her bezetting, maar ik denk dat met dit akkoord goed werkbaar is." Ook districtsbestuurder T. de Jong van de Abva/Kabo vindt dat uit de onderhandelingen een re delijk evenwichtig akkoord is ge komen. Maar een riant akkoord wii hij het niet noemen. „De scherpe kantjes zijn er een beetje vanaf. Bij het vorige akkoord werd nog met strakke roosters ge werkt, waardoor de werkdruk heel hoog werd. Dat is een verbe tering," vindt hij. Dat de arbeids duurverkorting niet volledig wordt herbezet gaat hem als vak bondsbestuurder na aan het hart. „Het gaat om ongeveer zes men sen en dat is natuurlijk niet zo gek veel." Schiedam De Woningbouwver eniging Schiedam overlegt mor gen met advocaat mr. B. E. J, M. Tomlow over een vervolg van de juridische procedure tegen pro jectontwikkelaar Breur en de ge meente Schiedam. De WbS werd afgelopen zomer op een zijspoor gezet bij de ontwikkeling van een stadsvemieuwingsproject op het Spinhuispad. De rechter zag deze week geen aanleiding om deze stap ongedaan te maken, maar volgens de WbS liggen er moge lijkheden om de opgelopen scha de vergoed te krijgen. Volgens directeur F. de Graaf heeft de WbS tussen de 3,5 en 4 ton geïnvesteerd in het project, dat 2ij samen met Breur zou ont wikkelen. De zakelijke overeen komst werd na twee jaar verbro ken toen de WbS en Breur het niet eens konden worden over de bouwprijs. Voor de bouw van vijf tig woningen voor de WbS eiste Breur anderhalf miljoen gulden meer dan het door de WbS gebo den bedrag. De gemeente Schiedam hakte hierop de knoop door en gunde de klus geheel aan Breur, die 146 wo ningen in het binnenstedelijk ge bied bouwt. In een voorlopig oor deel achtte de Rotterdamse recht bank deze star gerechtvaardigd. Rechter mr. Boot noemde het on waarschijnlijk dat Breur en de WbS bij nadere onderhandelin gen alsnog het tekort hadden kunnen wegwerken. Directeur F. de Graaf noemt de uitspraak 'teleurstellend', maar tegelijkertijd ook wel begrijpelijk. „Tijdens de zitting werd eens te meer duidelijk dat Breur niet met ons wil onderhandelen. Als een partij zo overduidelijk niet wil, kan ik het plaatsen dat de recht bank zo oordeelt." De rechtbank sloot niet uit dat de WbS in het conflict het morele ge lijk aan haar zijde heeft. „We slui ten niet uit dat de gemeente Schiedam en Breur misschien te lichtvaardig tot de conclusie zijn gekomen dat de cijferopstellin gen van de WbS in de praktijk on aanvaardbaarwaren." Deze passage biedt voor de wo ningbouwvereniging mogelijkhe den om de opgelopen schade te vorderen. Dit zou moeten gebeu ren in een zogenoemde bodem procedure, die enkele jaren in be slag kan nemen. „We hebben in ieder geval recht op een vergoe ding voor de opgelopen schade," meent F. de Graaf. De gemeente Schiedam is tevre den over de uitslag van het kort geding, maar vindt het nog steeds spijtig dat de woningbouwvereni ging naar de rechter is gestapt. „Het heeft de verhoudingen in de Schiedamse volkshuisvesting op scherp gezet, meent wethouder A. Reijnhout (volkshuisvesting). Het licht in openbare basisschool De Maatjes in Vlaardingen ging gister avond plotsklaps uit. Een paar teilen later doemden uit het niets 33 flakke rende kaarslichtjes op. Deze beschenen de stralende gezichten van de leer lingen van groep 5 en 6 die nadat ze hun plek op het podium hadden ingeno men, een mooi lied zongen. De kinderen lieten hun ouders en vrienden gis teravond zien dat de wekenlange repetities voor de musical 'Het meisje met de zwavelstokjes' niet voor niets waren geweest. Het publiek raakte volledig in de ban van de zuivere zangstem van hoofdrolspeelster Melissa Boomsma en de andere spelertjes. Het sprookje van Hans Christian Andersen kreeg in plaats van het treurige einde een open einde zodat de meeste aanwezigen met droge ogen het pand konden verlaten. Op een enkel ongelukje na, een van de zangertjes moest even verstek laten gaan omdat hij kaarsvet op zijn hand had gemorst, verliep de musical prima. Foto Roei Dijkstra Politieagenten en brandweermannen hebben hun handenvol aan een dronken Rus die eerst in de kerstboom op de Markt was geklommen en er daarna uit viel. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Straalbezopen is gisteravond een 39-jarige Russi sche zeeman in de kerstboom op de Markt in (aardmgen geklom men. De Rus had voordat hij de boom beklom, zwalkend door de Vlaardingse binnenstad gelopen. Toen hij de grote kerstboom voor het Vlaardingse stadhuis zag, kon hij de verleiding niet weerstaan. Zeemansliederen zingend klom hij naar het topje van de den. Bewoners van de Markt hoorden de Rus hard zingen, zagen hem in dc boom zitten en belden de poli tie. Op het moment dat de agen ten aankwamen, gleed de Rus van een tak en viel. Met zijn voet bleef hij ondersteboven hangen aan de draden van de verlichting. De agenten konden niet veel voor de man doen en alarmeerden de brandweer. Het plan was om de dronken zeeman met een ladder wagen uit zijn benarde positie te bevrijden. Dat bleek echter met nodig. Vlak voordat de brandweer aankwam, had de Rus zich weten te ontdoen van de verlich tingsdraden en smakte tegen de grond. Schoppend en schreeu wend is de zeeman daarna m de boeien geslagen. Op het politiebu reau kwam dc Rus zijn eveneens zwaarbeschonken maat tegen. Deze was op de Oosthavenkade opgepakt nadat hij daar lallend de buurt had wakker gehouden. VlaardingenB. vanNieuwenhui- zen is gekozen als nieuwe voorzit ter van de Vlaardingse afdeling van D66. Hij staat aan het hoofd van het zeskoppige bestuur, dat onder meer wordt belast met de voorbereiding van de raadsver kiezingen in 1998. De Democraten hopen met het bestuur een nieu we start te maken na een periode van onrust. Naast Van Nieuwenhuizen ma ken onder meer G. Drost (secreta ris) en A. Roiman (penningmees ter) deel uit van het nieuwe be stuur. Van Nieuwenhuizen geldt binnen D66-Vlaardingen als een representant van de 'gevestigde orde', de club waartoe ook oud gedienden als fractievoorzitter W. van Rijn en D66-wethouder T. van derSteen behoren. Bij de stemming ging Van Nieu wenhuizen deze week met de hak ken over de sloot. Veertien leden steunden zijn kandidatuur, twaalf D66'ers stemden tegen. De ver deelde stemming duidt erop dat D66 nog steeds kampt met twee spalt. De tegenstanders stuurden twee maanden geleden het oude bestuur naar huis. De toenmalige D66-top werd ver weten slecht te communiceren en voor een 'onduidelijk beeld naar buiten' te zorgen. Het bestuur trok uit deze aanval zijn conse quenties. Binnen de afdeling be stond ook veel kritiek op het func tioneren van wethouder Van der Steen en de gemeenteraadsfrac tie. Die trokken destijds geen con sequenties uit de kritiek. J. T. Knieriem, woordvoerder van de dissidenten in D66, vindt het jammer dat de afdeling het moet stellen met een nieuwe voorzitter die geen breed draagvlak heeft. „Dat maakt bet niet gemakkelijk. De problemen zijn nog niet opge lost, al heb ik zeker vertrouwen in een aantal mensen in het nieuwe bestuur. De nieuwe voorzitter is een prima boekhouder, maar geen bruggenbouwer. Gegeven de bestaande oppositie 'had ik in zijn schoenen de taak niet op mij genomen." In het bestuur hebben de critici van de partijtop twee zetels ver worven. Voor de voorzittersstoel had de groep rond Knieriem geen tegenkandidaat gesteld. „We had den voor deze post geen alterna tief voorhanden," geeft de D66-er toe. „Zelf had ik geen ambitie om voorzitter te worden en anderen ook niet." Afgelopen zomer werd de notitie Startpunt opgesteld, waarin de kritiek op de fractie en de be stuurstop impliciet op een rijtje zijn gezet. De conclusie was dat de raadsfractie zich duidelijk zou moeten profileren in de Vlaar dingse politiek. Tot ergems van de achterban wordt er weinig ver nomen van de D66-raadsleden, van wie bekend is dat zij veel ge meentelijke commissievergade ringen laten schieten. De fractie heeft beloofd in een vergadering op de notitie Start punt te reageren. Dat is tot dusver niet gebeurd. Knieriem heeft er alle vertrouwen in dat op korte termijn een volwaardige reactie van de partijtop verschijnt. „Dat is ook nodig. De betrokkenen moeten de voorgestelde verbete ringen oppikken. Anders blijft er onrust" Knieriem hoopt met het bestuur dat D66 de periode van interne strijd snel kan afsluiten. „Als par tij heb je eerst een goede struc tuur nodig, die is gebaseerd op sa menwerking. Alleen met zo'n or ganisatie heb je de kiezer iets te bieden. Alleen dan kun je effec tief werken aan het verwezenlij ken van je denkbeelden." Vlaardingen De auto van een 23- jarige Vtaardmger is gisteren op de Deltaweg over de kop geslagen nadat de man een fietser moest ontwijken. De tweewieler stak plotseling de weg over waarna de automobilist een ruk aan zijn stuur gaf en tegen een lantaarpaal i eed De auto kantelde en bleef op z'n kop liggen. De bestuurder is voor observatie naar het zieken huis overgebracht. Vlaardingen—Een 50-jarige vrouw heeft zich gistermiddag op een drukbezocht Veerplein m Vlaar dingen in haai- eentje moeten ont doen van een belager. De vrouw werd plotseling van achter vastge pakt door een jongen die haar tas wilde hebben. Het slachtoffer liet zich echter met kennen en sloeg haar belager met haar elleboog. Ook schopte ze hem een aantal keren flink. In het winkelcen trum, waar het op dat moment erg druk was, stak niemand een vin ger uit. De overvaller liet uitein delijk de vrouw los en vluchtte. Het slachtoffer behield haar tas, maar mist haar zilveren horloge. Vlaardingen Drie mannen heb ben gisteravond rond midder nacht een 49-jarige Vlaardinger geprobeerd te overvallen. De man liep op het trottoir langs de Am- sterdamlaan toen hij van achter werd beetgepakt. Er ontstond een worsteling tussen de Vlaardinger en de drie mannen. Het slachtof fer wist zich los te trekken. Eén van de aanvallers bedreigde de man toen nog met een mes, maar de Vlaardinger wist hard weg te rennen. Vlaardingen —"Een 75-jarige Vlaar dingse is gistermiddag in haar straat een eindje over het trottoir gesleurd. Een man wilde er met haar handtas vandoor gaan maar de vrouw liet dat niet toe. De da der sleurde de tas met vrouw en al mee. Uiteindelijk Het hij toch los en vluchtte. Schiedam Een 47-jarige auto mobilist uit Spijkenisse is gister avond op de Korte Haven be dreigd en diverse malen geslagen. De man maakte bij het nemen van een bocht een inschattings fout en raakte een fietser. Deze viel op de grond, maar bleef onge deerd. Toen de Spijkenisser uit zijn auto stapte werd hij door de fietser bedreigd eng

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1