Stormvloedkering Waterweg al bijna klaar 'Milieu en ruimte' samen onder één dak TMF, MTV en TV 10 op Vlaardingse kabel Gemeten van winterkleuren Dirigent haalt examen met bijzonder concert Ik 'Wm- S Wethouder: 'Met samenvoeging Maassluise afdelingen gaat de kwaliteit omhoog' wm Bouw is al zover gevorderd dat de kering in februari al dicht zou kunnen Brand in woning Vlaardingen Zes vandalen aangehouden Vechtpartij op snelweg ufc. SSsa» Kerkganger mishandeld Nep-bezorgers aan de deur Mes in gezicht na onenigheid 'ts:«i ms-M Abonneeservice Maandag 23 december 1996 Inwoners van Vlaardingen kunnen vanaf dins dag 7 januari de televisiezen-, ders The Music Factoiy (TMF), MTV en TV 10 op de kabö ont vangen. Ook is een kanaal serveerd voor de regionale in het voo: visiezender die in het voorjaar start De extra zenders hebben geen verhoging van de abonne mentskosten tot gevolg. 1 Het aantal radiozenders wordt m januari eveneens uitgebreid met de Concertzender, Classic FM, WDR2, WDR 3 en BBC3.De uitbreiding 'van het zenderpak ket ia mogelijk dankzij techni-: sche aanpassingen van het net De nu gerealiseerde uitbreiding is geregeld in het contract dat de gemeente met ENECO over eenkwam bü de verkoop van het net in maart 1995. Het uitgangspunt van het ener giebedrijf was dat de zenderuit breiding niet zou leiden tot ho- f gere kosten voor de abonnees. Daarom worden commerciële zenders zoals Discovery Chan nel, die te duur zijn, niet doorge geven. De nieuwe zenderinde ling is vanaf 1 januari verkrijg baar by ENECO. Hoek van Holland Officieel is hij pas in oktober 1997 helemaal klaar. Maar in mei wordt de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg al voor het eerst getest. En de bouw is al zover gevorderd dat de kering in februari al dicht zou kunnen, mocht er toevallig juist dan een orkaan langs de Zuid-Hollandse kust razen Die kans is overigens klein. Als de stormvloedkering een halve eeuw geleden gebouwd zou zijn, dan zou hy, volgens de huidige veilig heidsnormen, tot op de dag van vandaag één keer zijn gesloten. Dat is dus niet veel. Ei. ook de eerstkomende decennia zullen de immense deuren van stormvloed kering naar verwachting mis schien eens m de tien jaar sluiten En toch is de kenng nodig. Want die hele kleine kans op een wa tersnoodramp wordt door de ke ring tot nul gereduceerd. Eén miljard gulden kost het huza renstukje, In 1991 werd de eerste paal geslagen voor de bouw van de twee enorme uit witte buizen gebouwde deuren. Je zou het niet zeggen als je erlangs loopt, maar de 'taartpunten' zyn bijna net zo lang als de hoogte van de Eifeltoren. Twee gigantische wanden vastge maakt aan de bui- zencontructie hou den het water straks tegen. Een taartpunt ligt op Hoeks grondge bied, de ander ligt aan de over kant van de Waterweg. Lang zaamaan stygtde spanning by de bouwers, want nog nooit zyn de deuren dicht geweest. En hoewel hoofd uitvoering Eien van der Knaap zeker weet dat er niks mis kan gaan, is het toch maar af wachten of alles werkt zoals is uit gerekend. De belangstelling voor de deuren is enorm. In 1995 kwa men 60.000 mensen kyken. Dit jaar kwamen meer dan 120.000 toeristen en dagjesmensen het bouwwerk bezichtigen. Menig museum zou smullen van zulke hoge bezoekersaantallen. Spe ciaal voor alle nieuwsgierigen is in maart het Keringhuis geopend. „We dachten het eerst wel af te kunnen met een voorlichtingsge- bouwtje zegt Loes Elshof, coör dinatrice communicatie van de kering. „Maar er kwamen meer en meer mensen. Vandaar dit ge bouw. Dat heeft toch weer een paar miljoen gekost." In het Keringhuis wordt met filmpjes alies verteld over het project. Een druk op de knop en het ge zicht van actrice Liz Snoyink wordt ge- prrêeteerd op een beeld. Als een orakel vertelt ze over de ge- -H idenis van de Deltawerken. vier televisieschermen debat teren een ondernemer, een inge nieur, een omwonende en een ambtenaar vervolgens over het ontstaan en het nut van de kering in de Nieuwe Waterweg. De ke ring is inmiddels bijna klaar. De 'locomobielen', de apparaten die de deuren het water in duwen, zijn net geplaatst. Net als het com putersysteem dat straks zélf be slist wanneer de deuren gesloten moeten worden. Het beslis- en on- dersteundend systeem (BOS) checkt 24 uur per dag, steeds om de tien minuten, alle gegevens uit de omgeving. Dreigt een ramp, schakelt BOS BES (het bestu- rrngs elektronisch systeem) in. BES sluit vervolgens de deuren en na een half uur is de kering dicht. Tenminste, zo goed als. In werkelijkheid blijft een half me- tertje ruimte tussen de deuren. Vlaardingen In een woning aan de Brederostraat m Vlaardingen is zaterdagmiddag rond vyf uur brand ontstaan. De gordijnen in het huis hadden vlam gevat door dat brandende kaarsen te dicht bij de stof stonden, De brandweer had grote moeite het pand te be reiken omdat er auto's verkeerd waren geparkeerd. Uiteindelijk wisten de spuitgasten het vuur te bestrijden. De schade was aan zienlijk. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft zondagnacht zes jonge mannen aangehouden die vernie lingen hadden gepleegd. Hetzest- pj had op de Zwanesingel in Vlaar dingen tegen auto's geschopt en met stenen gegooid. De arrestanten varieren in leeftijd van vijftien tot en met zeventien jaar. J"Wnf de'.rgksweg aSO.T&iihsm-.; ibilist EénjSl-jarlg&ïlaaidin-, génde.Srtfl^i^.^nJ kto opifet Mfeea «éd stasia»1 s"het1te8^ken:wan dte,.daddt4p" j te schrijven ari:gmg. daarmee naar de.pditie. Dit bleek ach- - teratniet-nddigasant-déVIasi^ sprigepmeldde"atói%ïét]j9-* te rijgedrag.' Bè-pkticiibeeft»1 prëces-veroaal ,tegen*4ejiriftji 'sMkKef dpgeraËiKi,' «BjK# Vlaardingen Twee Vlaardingers (26 en 27) zijn zondagochtend aan gehouden nadat zy op het West- nieuwland in Vlaardingen een kerkganger hadden geslagen. Het tweetal maakte vervelende op merkingen tegen de gelovigen waarop één van de kerkgangers daarvan iets zei. De Vlaardingers haalden uit naar de man. Het duo werd even later aangehouden en bekende de mishandeling. Schiedam Drie jonge Rotter dammers (15 en 17) zijn gister middag aangehouden ..op de Van Brugghenlaan in Schiedam nadat zij buurtbewoners in de maling hadden genomen. De Rotterdam mers deden zich voor als bezor gers van de Maaspost en de Ha venloods en wensten de bewoners een gelukkig nieuwjaar. Eén van de verdachten had een kranten wijk in Rotterdam en ging met zijn wenskaartjes aan de slag in de Schiedamse wijk. De jongens hadden ruim honderd gulden op gehaald. Schiedam Een 29-jarige Schiedammer is vrijdagavond rond zes uur gewond geraakt aan zijn gezicht na onenigheid in een café. Een 38-jarige plaatsgenoot stak het slachtoffer in het gezicht met een mes. Waarom de twee ru zie hadden gekregen, is niet be kend. Het slachtoffer moest wor den behandeld in het ziekenhuis. Tegen de dader is proces-verbaal opgemaakt. Door Pieter Vermaas Maassluis Maassluis gaat de gemeentelijke afdeling Milieubeheer samenvoegen met de afdeling Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Economische zaken, In een besloten commissiever gadering heeft het college vo rige week het groene licht ge kregen voor de reorganisatie plannen. Achttien uitvoerders van de ge meentereiniging van de afdeling Milieubeheer vormen een uitzon dering. Zij zullen, vooruitlopend op een mogelijke privatisering richting de Afvalverwerking Rijn mond, bij de afdeling Civiele wer ken worden ondergebracht. „Met de samenvoeging gaat de kwaliteit omhoog," zegt wethou der L. Timmermans (personeel en organisatie) over de bundeling van krachten. „Het geeft meer mogelijkheden om gezamenlyk projecten te gaan trekken." Tim-( mermans geeft de ROM-projecten - over wonen, werken en leven aan de Waterweg - en het beleid voor binnenstad en Koningshoek als voorheelden. Reserves Raadsleden van de speciaal voor deze gelegenheid gecombineerde raadscommissie (Stads- en Mi lieubeheer én Personeel en Orga nisatie) bevestigen het groene licht voor de ingreep van b en w. Niettemin houden zij hun reser ves over een ermee samenhan gende, vertrouwelijke eindrap portage van interim-manager P. Cassé over de toekomst van de sector Stads- en Milieubeheer, waaronder de nu samen te voegen afdelingen vallen. De interim-manager verlaat Maassluis deze maand. Het vlot trekken van de in problemen ge raakte sector Stads- en Milieube heer vormtT. et onderwerp van het slotstuk van de interim-manager. Die operatie is nog niet voltooid, blykt uit uitlatingen van raadsle den. In zijn rapportage schrijft Cassé ook over de personele pro blemen in de sector. Reden waar om de raadscommissie de rappor tage achter gesloten deuren heeft besproken. Overhoop Betekent dat de chefs van ver schillende afdelingen binnen de sector met elkaar overhoop lig gen? „Ja, dat met alleen," meent PvdA-fraetievoorzitter P. E. H. Kromdyk. „Het gaat erom dat iedereen bin nen de afdelingen zyn ei kwijt moet kunnen. Mensen moeten zich niet belemmerd voelen. Hoe is net toch gekomen dat deze af deling zo moeilijk is gaan draai en? En hoe is dat in de toekomst te voorkomen? Op dat soort vra gen hebben we als commissie nog geen antwoord gekregen." WD fractievoorzitter J.F. Scheerstra vindt het 'niet zo interessant' om dieper in te gaan op de verhoudin gen binnen de Stads- en Milieube heer. „Het gaat niet alleen om structu ren maar ook om mensen. Dat verdraagt zich niet met openbaar heid." Scheerstra wil nu eerst een pas op de -riaats maken en wach ten op de xomst van het nieuwe sectorhoofd J. V muis, die op 1 ja nuari begint, Wij willen eerst zijn mening ow de rapportage van Casse noren. Als nieuw hoofd moet hy daarna maar met een plan van aanpak komen," 'T 77% Door Pieter Vermaas Schiedam Het Prinses Beatrix- park ligt er verlaten bij. Uitgere kend op één van de mooiste zater dagen van 1996. December de eenentwintigste, de entree van Koning Winter. Sportvelden lig gen er verlaten by, wandelaars wagen zich slechts in warme win kelcentra. Het park is uitgestor ven. Hoewel, uitgestorven Bijna uitgestorven, want een groep kin deren loopt zingend met een be brilde Kerstman de Kerstballen- tocht door het park. Met fe»me pas zijn ze vertrokken vanuit'de kinderboerderij 'tHoef-( blad. De paden op, de lanen in. En' zo genieten zij van wat bijna heel Schiedam die middag links laat liggen: natuurschoon. Hel clubje kinderen komt slechts één gelijk gestemde ziel tegen. Een vader die met zijn dochtertje vanaf een bruggetje eenden, ganzen en meerkoeten in de ijskoude plas voert. De vogels watertrappelen om het hardst naar het halfje wit. De kinderen hebben zich niet la ten afschrikken door sikkeneuri ge weergoden. Koud? Ijsblokjes tussen je tanden, da's pas koud. Welnee, ze zijn dik ingepakt en stappen zich warm. En dat uit de gekregen pennen de bevroren inkt nauwelijks stroomt, wat maakt 't uit? Wie binnen blijft, heeft juist die middag heel wat ge mist in het park. Daar kan geen Rintje of Fafko tegenop. Zoals de strakke, diepblauwe hemel waar in de verwarmende zon vrij spel heeft. Zoals bomen die hun blade ren hebben verloren, maar een sjaal omhebben in de gedaante vaneen klimop. De dieren van de kinderboerdery snappen dat ook. Dus hoeven zij niet zo nodig hun binnenverblij- ven in. Gewapend met vacht en veren treden zij de winterkoude tegemoet. Kippen en kalkoenen stuiven alleen even opzij als de kinderen op hun af komen ren nen. Maar de jeugd heeft geen In het Prinses Beatrixpark begon de zoektocht naar kerstballen. Met de kerstman In hun klelzogging een groep kinderen zaterdagop pad. Foto Roel Dijkstra kwade bedoelingen. Ce loopvo gels halen de kerst wel. Van bal tot bal lopen de kinderen langs de 'gagelroute', die is ge markeerd met gele, houten paal tjes. De kerstballen bungelen aan touwen in de bomen en geven drie mogelyke antwoorden op vragen op het blauwe papier. En precies op het moment dat de verveling toe dreigt te slaan, is iedereen weer terug op de boerderij, waar kerstkransjes en warme drank wachten. Vooral in 't begin is het enthousi asme groot. Aangespoord door de Kerstman, gaan de kinderen zelfs zingend op pad. 'O dennenboom' en 'Jinglebells' schallen door 't park. Totdat de kinderen Santa's repertoire zat zijn en meer eigen tijdse songs in petto hebben. Maar nauwelijks hebben drie meiden 'Last Christmas' ingezet, of zij ontwaren in de verte een kerstbal „Jaaaaaü" gillen zij en ze sprinten op de grote, rode bal af. „Als je een kerstboom gaat ko pen," lezen zy hijgend de by beho rende vraag voor, „kun je kiezen uit vele soorten en maten. Is de echte kerstboom is een den? Een spar? Of misschien toch een la- riks?" Ze fronsen de wenkbrau wen, spieken bij elkaar, en alsook dat geen soelaas biedt, is daar nog kerstman Piet Hinten, die tussen baard en lippen door wat tips geeft. En verder trekt het gezel schap door het park. Hoewel natuureducatie het doel van de tocht is, Ls gelukkig lang niet voor alle wagen een 'natuur- knobbel' vereist. Ook het paraat hebben van kerstvideo-kennis is meegenomen. Als je tenminste de vraag Welke kleur heeft de neus van Rudolf?' goed wilt beantwoor den. De komende twee vakantie weken staat de Kerstballentocht nog op het programma van 't Hoefblad. Belangstellenden kun nen zich bij de tentoonstellings ruimte van de kinderboerderij melden voor de vragen. De tocht, adviseert de afdeling Natuurontwikkeling van de ge meente Schiedam, kan door het hele gezin worden gelopen. Maar alleen kinderen van zes tot der tien jaar kunnen er prijzen mee winnen, die op 5 januari, om twee uur 's middags, worden uitge reikt. Het kamerkoor Ani- mato brengt na lan ge tijd weer werk van Bach ten gehore in Vlaardingen. Foto Roel Dijkstra Door Anke van Bree Vlaardingen Een al lang uitver kochte kerk maakt het voor de luisteraars haast noodzakelijk om ruim voor het openen van de kerk in de bittere kou te gaan staan wachten om toch maar van een goed plaatsje verzeker te zyn. Het Weihnachtsoratorium van J.S. Bach is echter een werk waar me nigeen het toch wel graag voor over blijkt te hebben, want om kwart voor zeven vrijdagavond stonden de eersten al voor de kerkdeur. Het was een bijzonder concert omdat dit grote werk al sinds eni ge tijd niet meer in Vlaardingen is uitgevoerd en nu bovendien nog door een klein koor. Het kamer koor Animato viert dit jaar haar derde lustrum en doet dit onder meer door vier cantates uit het Weihnachtsoratorium ten gehore te brengen. Een extra bijzonder heid is wel dat de 27-jarige diri gent hiermee één van zijn twee af- stuurprojecten voor het diploma Uitvoerend Musicus Koordirectie tot een goed einde heeft moeten brengen. Het is gebruikelijk dat de twee onderdelen van het eind examen in een één uur durend concert ten gehore worden ge bracht voor onder meer de exa mencommissie, maar by dirigent; Wiecher Mandemaker is het on derdeel met orkest wel een beetje erg uit de kluiten gewassen, be aamt hij zelf. Mandemaker vindt het bijzonder om dit werk als examenproject te mogen uitvoeren alhoewel Bach ontzettend moeilijk is. „Ik vind het ook een groot voordeel dat de extern deskundige van de com missie, concertmeester Pleun van der Linden, voor mij zit, zodat hij ook kan zien wat ik met mijn ge zichtsuitdrukking aangeef." Ook de overige leden van de commis sie hadden zich een strategisch plekje vergewist. Energiek Het concert begon al direct met een zeer energiek, feestelijk en genuanceerd Jauchzet, frohlock- et! waarbij de balans tussen het derig man sterke koor en orkest prima was. Mandemaker maakt via zyn koor echter de meeste in druk in de koralen waarin hij een enorme emotie en bewogenheid ten gehore heeft laten brengen. De dynamische schakeringen zijn groot en ook de spanningsbogen volgen logisch de zinnen van de koralen. De koorklank van Ani mato is fraai homogeen, al zyn de tenoren by enkele solo-inzetten daar een uitzondering op. Het koor heeft zich voor de gele genheid van dit feestelijke con cert vergewist van vier uitsteken de solitsten. De alt Eleonora Vol- kert ontroerde onder meer in Schlafe mein Liebster en wist daar een heel intieme sfeer over te brengen. Ze valt op door een zeer warme stem die ook in de ho gere en snellere noten fraai van timbre blijft. Het was een beetje jammer dat de solisten soms ean wat sneller tempo zongen dan Mandemaker het orkest aangaf en dat veroorzaakte wat storende ongelijkheid. Het was tenor Frank Fritschy die daar in zijn aria het meeste last van had. Het duet met sopraan Hanneke Kaasschieter en de bas Bas Ram- selaar overtreft echter alles. Deze twee uitstekende samenklinken- de stemmen lieten een zo intens doorleefde vertolking horen dat menigeen daar diep van onder de indruk was. Koor en solisten zijn begeleid door het bijzonder alert reagerende Randstedelijk Bege- ieidings Orkest met als concert meester Pleun van der Linden en aan het orgelcontinuo Bas de Vroome. Terecht kregen alle mu sici een staande ovatie. Een klein half uur na het concert kwam ook voor Mandemaker het verlossen de woord. Voor het concert, dat zijn examen was, kreeg hy van de commissie een negen. Maandag 23 december VLAARDINGEN VOJ Clubhuis 'tTrimpad. Klaverjas sen, 20.00u. Grote Kerk. Kerstcon cert Vlaardmg's Mannenkoor Orp heus, 20.00u. ROTTERDAM UjnbaanhaJIen. Jeugdstad, lO.OOu. VOJ Clubhuis 't Trimpad. Kerststukjesmaken, 13.30u. Klaver jassen, 20.00u. Grote Kerk. Kerst concert Vlaardmg's Mannenkoor Or pheus, 2Q.OÖU. De Doelen. Gr.z, Deo Cantemus, 20.00u,Grote-ofSt. Laurenskerk. Het Weihnachtsoratonum van J.S. Bach, 20.15u. R'dams Centrum voor Theater. 'Een winterse avond rondom een kerstgedachte', 19.30u. OnafftankeliJkToneei. Dn- afhankelijk Toneel speeltHeden Toe komstmuziek, 20.00u. Theater Zuldplein. Tineke Schouten, 20.15u. Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de wereld, 14.00u. lanta ren/Venster. Kindermatmee, 14.00u. Rotterdamse Schouw burg. Gr.z. Lord of the Flies, 14.30u. Droomtheater. Minos van Knossos, 15.00u. Dinsdag 24 december VLAARDINGEN Lijnbaanhallen. jeugdstad, lO.OOu. VOJ Clubhuis 't Trimpad. Kerststukjes maken, 13.30u. Film avond, 20.00u. Grote Kerk. Kerst- Zangavond, 19.30u. Woensdag 25 december SCHIEDAM Podium. Kersyam, 21.30u. Stich ting Servicewinkel. Dinerdansant. Nederlands gedistilleerd Mu seum. Muziekoptreden,14.30u. ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Volkskerstzang, 19 en 21.00u. Popular. Volle Maans feest, 21.30u. Dizzy, TheAuratones, 22.00U, R'dams Centrum voor Theater. 'Een winterse avond rond om een kerstgedachte', 19.30u. Theater Zuidplein. Gr.z. Het Inter nationaal Danstheater, 14.00u. Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de wereld, 14.00u. Lantaren/Ven ster. Kindermatinee, 14.00u. Rot terdamse Schouwburg. Gr.z. Lord oftheFiies,2G 15u. Droomtheater. Minos van Knossos, 15.Q0u. ROTTERDAM Calypsoli The Hunchback of Notre Dame' '(al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Sleepers' (16) dag. 6-9. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Cine rama li 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (al) dag. 1.15-4-6.45. The nutty professor' (ai) dag. 9.30. Cfnerama 3: TheLongki'ssgoodnight'(16)dag. 6.45-9.30. Cinerama 4: The Fan' (12) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (ai) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30. Imax Theater: 'Special Effects' (al) dag. 2-4. 'Survi val Island' (al) dag. 1-3. 'EViTA'(al) 7- 9.30. Venster 'Secrets and Lies' (al) dag 7.30 ookmatmeema. 2. 'Alf things fair' (al) dag. (beh.ma.) 10. 'Sneak Preview' ma. 10. Venster 2: Vrouw in het zand' (al) ma. 7.30. Shakespeare-verfilmingen: 'Richard III* ma. 2.30. 'Beautiful thing' (16) dag. 10. Venster 3: 'Les Affimtés Electives' (16) dag 8-10. Venster4: 'Chacun chergeson chat' (al) dag. 8. 'Oamor natural' (al)daglO. ma. ook 2.30. Lumière 1: '/inglealltheway' (ai) dag 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 2: 'EVITA' (al) dag. 12.15-3.15- 6.15-9.15, Lumière 3: 'Independence day' (12) dag 6.15- 9.15. Lumière 4: The nutty profes sor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Pa- thé 1: 'EVITA' (al) dag. 11.55-2.45- 6.35-9.25. Pathé 2: 'Sleepers'(16) dag 5.50-9. Pathé3: 'Mathilda' (al) dag. 11.15-1.40-4.15-6.55-9.10. Pathé 4: The long kiss goodnight' (16) dag 11.35-2.35-6.30-9.20. Pathé 5: The hunchback of Notre Dame'(al) dag 7.15-9.50. Pathé 6: 'JACK' (al) dag 11.10-1.55-6.40- 9.30. Pathé 7: 'Jmgleall the way' (ai) dag 11.45-2.15-5-7.20-9.40, Kindermatinees: Calypso 2: The Leopard son' (al) dag. 1.15-4. Cine rama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag. 2-4.30. Cine rama 4: 'De avonturen van Pinokkio' (al) dag. 1.15-4. Corso: 'De Klok kenluider van de Notre Dame' (al) dag. 1.15-4. Imax: 'De klokkenlui der van de Notre Dame' (a') dag. 11.00-5. Lumière 3: 'Deavonturen van Pinokkio' (al) dag. 1.15-4. Pa thé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag 11.00-1.35-4.10. 'De avonturen van Pinokkio' (al) dag. 11.05-1.20-3.35. Venster 3: 'Klei ne Nemo: avonturen in dromenland' (al) ma. 2. Informatie over Bezorging van de krant: maandag t/rr. vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur taterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: Ö10-4004 444 Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1