iSlli 15 '96 Eerste voetballers goedgemutst het weiland in The Grannies willen elke dag wel Tai-Chi'en, net als de Chinezen 1..T - ■- - IgplgSSg: ave Schiedamse afvalkalender Overzicht werk Genk Fortuin Inleveractie van kerstbomen Veel meldingen milieu-overlast Stroomstoring in Ambacht Hangbuik/wijn achtergelaten Inbraakin tuinhuisjes Wegdek glad na blussen brand Traangas in auto Kortsluiting in de kerk Brand in schuur Usbaan Maasland geopend «ui Waterweg Vrijdag 27 december 1996 Schiedam De nieuwe afvalka lender voor 1997 van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam krijgt een volledig Schiedamse identi teit Twaalf inwoners van Schiedam die elk op zijn of haar eigen manier betrokken zijn bij het milieu, verleenden hun mede werking aan de kalender. Elke maand vertelt één van hen een verhaal rond een bepaald the ma dat die maand actueel zal zijn, bijvoorbeeld het gft-afval. wespen en bladafval in de herfst. De nieu we kalender wordt begin januari huis-aan-huis verspreid. Inwo ners die een sticker tegen onge- adresseerd drukwerk op de brie venbus hebben, krijgen de kalen der niet. Zij kunnen contact opnemen met het Nutsbedrijf. VlaardingenIn Aanloophuis De Groene Luiken aan de Oostha- venkade in Vlaardingen is tot 9 fe bruari een overzichtstentoonstel- ling te zien van de Maassluise kunstenaar Henk Fortuin. Hij ex- poseert ter gelegenheid van zijn tachtigste veijaardag werk dat hij tussen 1940 en 1990 maakte. Fortuin heeft in de loop der jaren verschillende technieken ge bruikt. Vroeger werkte hij vooral met olieverf of maakte hij aquarellen van oud-Vlaardingen en oud- Maassluis. Zijn laatste werken zijn meer abstract. In warme kleu ren roept hij een mystieke sfeer op. De expositie is tijdens de nor male openingsuren van De Groe ne Luiken te bezichtigen. Het Aanloophuis is zowel op Eer ste als op Tweede Kerstdag van 12.00 tot 17.30 uur geopend. Er is een speciaal kerstprogramma sa mengesteld. Maassluis Afgedankte kerstbo men kunnen woensdag 8 januari*» op verschillende -plaatsen in Maassluis worden afgegeven. Evenals vorig jaar is nu ook weer een wedstrijd .verbonden aan de inleveractie,Elke boom levert naast twee kwartjes ook een lot op dat wellicht hport bij één van'de vele prijzen. De bomen kunnen woensdagmid dag 8 januari ingeleverd worden op het grasveld op de hoek van de Burgemeester van Reesstraat en" de Lijsterlaan. Op de parkeerter reinen naast NS-station Maas sluis-West, van de Seringenflat, de G. A. Brederolaan op de hoek van de Van Lennepstraat, kunnen de dennen ook worden afgegeven. De bomen worden vervolgens door de gemeente op eenmilieu vriendelijke wijze verwerkt. Maassluis Inwoners van Maas sluis hebben afgelopen jaar bijna vierhonderd keer een milieu overtreding feftifleld hij de ge meentelijke milieucontroleur. Het gaat dan om klachten over af val dat naast de verzamelcontai- hers is gedumpt, illegaal afval en stankoverlast. In het merendeel van.de gevallen werden de klach ten tot tevredenheid van de kla ger opgelost. De milieucontroleur schreef in 1996 diverse processen-verbaal uit aan mensen die, ondanks alle voorlichting over afvalscheiding en het aanbieden van afval, toch in de fout gingen. Zo kregen en kele Maassluizers een boete omdat ze het groente-, fruit- en tuinafval niet of onvoldoende scheidden. Een fout die nog steeds veel wordt gemaakt, is het deponeren van gft-afval in een plastic zak. On danks het oplettende oog van de wijkmeester van Je Woning Stichting Maassluis, komt het eveneens voor dat bewoners hun. afVal op de galerijen van hun flat plaatsen. Dit mag niet uit het oogpunt van overlast en veiligheid. In het nieuwe jaar gaat de milieu controleur meer aandacht beste den aan wjjk- en buurtbeheer. Het motto 'schoon, heel en veilig' blijft gehandhaafd. De gemeente hoopt een schone woonomgeving voor elkaar te krijgen door een goede samenwerking te creëren tussen verschillende organisaties en bewoners. Voetbal is van het volk. Het fiasco van de zender Sport 7 heeft in 1996 duidelijk gemaakt, dat de Nederlander zich het voetballen als kijksport niet laat ontnemen. Voetballen is bovendien de meest beoefende sport. Het aantal spe lers is weliswaar teruggelopen de laatste jaren, maar de KNVB is nog steeds de grootste sportbond van ons land. Ook in de 'Waterwegregio', met thans ongeveer 9.500 geregis treerde leden by 28 clubs, gaat dit op. In Schiedam en Vlaardingen hebben reeds enkele fusies plaatsgevonden. De gesprekken over herstructurering en samen smelten gaan moeizamer. Het ge zamenlijk bespelen van gedrai neerde gemeentenvelden is mak kelijker bespreekbaar dan het de len van de centraal verwarmde kleedkamers en kantines. Een eeuw geleden kwam de voetbal- sport in ons land tot ontwikke ling; op knollenvelden zonder kleedkamers. Nadat Pim Mullier een bal mee brengt vanuit Engeland en in 1879 met vrienden in Haarlem (het thans Koninklijke) HFC heeft opgericht, ontstaan overal in ons land voetbalteams. Eind 1889 vormen in 's-Gravenhage acht clubs de Nederlandsche Voetbal en Atlhetiek Bond. Daarbij zit ten geen clubs uit Schiedam, Vlaardingen of Maassluis. Hermes In het logo van Hermes DVS staat 1884 als oprichtingsjaar vermeld, maar in de tachtiger jaren van de vorige eeuw wordt hier helemaal nog niet gevoetbald. In de kran ten uit die tijd lees je hoogstens .iets over kolven in de Schiedamse sociëteit Harmonie. Notulën"vaiu ^een vergadering van 8 apr^J|84'T - gehouden ten huize van dé fami lie Van der Schalk, vermelden uit sluitend de oprichting van 'cricketclub Hermes', die voor 50 gulden per jaar een veld aan de Damlaan huurt' De spelers dra gen een rood-wit shirt. In 1890 verandert de zaak. Het Hermesbestuur ontvangt een brief uit Rotterdam waarin cricket- en footballclub Sparta meedeelt dat het 'ook buitenle den' accepteert die willen voetbal- ANNO De jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat Is gepasseerd. De intrede van 1997 betekent ook het verdere aftellen van de laatste Jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks leven ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. len, In september van dat jaar be sluit de Algemene Vergadering van Hermes tot de oprichting van een voetbalafdeling. Voorzitter G. Vormer treedt twee maanden la ter prompt af als besloten wordt beide afdelingen samen te voe gen. De eerste voetbalwedstrijd speelt Hermes tegen Rapiditas in Rotterdam. De voetbalafdeling van Hermes leidt een moeizaam bestaan en re gelmatig komt opheffing ter spra ke. Opluchting geeft in 1905 de komst van een groepje HBS-schö- lieren, dat speelt onder de naam DW. Het tenue wordt aan de nieuwe.''ngv.n aangepast, de kleur rood Mwijnt. Het shirt wordt blauw-w in verticale scheiding, de broek .zwart en een witte ijs muts vormt de bekroning. In Vlaardingen hebben zich dan ook al fusies voorgedaan, In 1896 spelen hier jongens in een blauwe visserstrui mIT'fiaarop de club naam Urqpn.^oli'zijdragen een witte muts, die echter net als hun witte broek is voorzien van een groene bies. Een van hen is A. Beugelink, die halverwege deze eeuw een beschrijving gaf van de start van de voetbalsport in deze regio. Hij ziet in de zomervakantie van 1895 voor het eerst jongens uit de gegoede familie^ als van Humme- linck, Van Linden van den Heu vel, De Zeeuw en Van Buuren van Heijst voetballen in Vlaardingen. De kampioensfoto van 'Olympia', begin 1905 gemaakt in de studio bij de promotie naar de landelijke bond. De mutsen waren afge schaft. MetdelauwerkransomzijnnekstaatA. G. Beugelink, dietien jaareerderbetrokken was bijj de oprichting van de eerste Vlaar- dingse voetbalclub 'Union'. Naast hem van links naar rechts K. Poortman, A. Groeneveld, W. Riedijk en J. Dorsman. De naam van de man met de bril is niet bekend. Zittend van links naar rechts M. BoerdamT. van Krieken, A. Beerdam, J. Riedijk en Iz. Hoogendijk. Het vaandel vermeldt, dat Olympia in 1898 werd opgericht. Foto Stadsarchief Vlaardingen/Repro Dennes van der Wet/Roel Dijkstra thelweg. De aanwezige greppels tiénaar de 3 e klasse van de lande- De club valt in 1913 uiteen, spe- Het gebeurt op een weiland tus sen de Schiedamseweg en de Ho- geiaan in Vlaardingen. Het initia tief komt van een paar Engelse jongens, die logeren bij de familie Hummelinck (oprichter van melkfabriek Hollandia, opgegaan in Nestlé). Beugelink: „Mijn vriendjes en ik, zo ongeveer elf jaar, vonden dat hardlopen achter en trappen te gen een grote bal erg prachtig en besloten ook te gaan voetballen. We pakten de zaak ernstig aan en richtten een vereniging op onder de naam 'Union'. Andere leden waren de broers Hoogendijk, Van Dusseldorp en Van West en Frits Voogd en Jan Dorsman!" Olympia Reder Koos Hoogendijk steltëen grasveld van 60x35 meter be schikbaar in het bos bij zijn bui tenplaatsi-Het. Nieuwelant, in de buurt vari de Kethelweg.Hij schenkt Ujnion. zelfs, een* éigen vaandel, als ze vinnen van de' tweede Vlaardingse club, 'Olym- - pia' van Boerdam, Riedijk; Habra- kenen Poeschmarm. 'Qom Rqps', zoals de grootvader van de "jon gens van Hoogendijk door de Üni- on-voetballers wordt genoemd, zorgt ook voor de vergoeding (in de vorm van tien grote kabeljau wen) voor het gebruik in vijf win termaanden van een dichter bij de officiële maten komend stuk weiland van een boer langs de Ke- mogen niet dicht gegooid worden. In die wei oefenen Beugelink en zijn vrienden tegen clubjes uit Schiedam en Rotterdam. Union bloedt dood en Beugelink stapt met de andere 'echte' voet ballers, Jan Dorsman, les en Jan Hoogendijk, over naar Olympia waar Thijs Boerdam de leiding goed in handen heeft. Een wei land aan de Groeneweg, waarvan de greppels met koolas worden dicht gegooid, is het speelveld als Olympia zich aanmeldt bij de Rot terdamse Voetbal Bond. Tegen standers mopperen over bet 'zwa re' veld in Vlaardingen, maar Boerdam praat steeds alles goed bij de bond en de modderpoel ver hoogt delwinstkansen en conditie van de Vlaardingers. Ze gaan lo pend naarCharlois of Katen- drecht voor het spelen van uit wedstrijden en doen bij terugkeer., ook nog vgé het eerste thuis is. Ze winnen voorts regelmatig prijzen bij hardloopwedstrijden van de RVB. Een beter speelveld wordt gevon den tussen twee sehuttiiigen.in het nieuwe bedrijfsgebied naast de oostelijke uitbreiding van de Kon. Wilhelminahaven, ongeveer op de plek waar later de Magne- siet- en Amarilfabriek zich ves tigt. Voor materiaalopslag en ver kleden wordt een ruimte, onder het (nu verdwenen) viaduct aan de Binnensingel gebruikt. Promo- lijke bond vereist in 1905 een 'echt' veld met voorzieningen. De familie Hoogendijk zorgt voor het eerste officiële voetbalveld aan de Kethelweg in Vlaardinger-Am- bacht, compleet met afzetting, clubhuis en later zelfs tribune. VFC Er volgt in dat jaar een tweede fu sie. Het naar de 2e klasse van de tienjarige RVB gepromoveerde DAVO komt erbij. Het is een club je van zoons van weer andere re ders (o.a. Van derDrift, Van Abs- hoven, Katan, Sparrius) en fabri kanten, dat aan de Maassluisse- dijk een slecht veld heeft. Vlaar- dingsche Football Club (VFC) wordt de naam en geel-zwart de clubkleuren. Een belangrijke uitwedstrijd te gen. Hermes in Schiedam, die VF.C met 1-0 wint door een .doel- - punt van aanvoerdcr/trainëTVan Krieken, leidt in die tijd.tpk^ip- portersrellen. Politie en Henries- spelers begeleiden de VFC'ers naar hun gesloten rijtuigen, die met stenen worden bekogeld. Ruiten sneuvelen maar er vallen geen gewonden, volgens de toen als rechtsback spelende rechts buiten Beugelink. - Dat eerste VFC overleeft niet. Spelers gaan buiten de stad wer ken of stoppen na hun trouwen en de aanvoer van nieuwe spelers uit de 'betere kring' is onvoldoende. leis vertrekken verschillende kanten op. Overstappen naar de (net als SW) in 1904 opgerichte, arbeidersclub Fortuna kunnen ze moeilijk en ook Hermes in Schiedam of een daar dan ook al spelend Excelsior zien ze niet zit ten. De meeste spelers van het eerste elftal gaan naar DVS in Rotterdam, dat. in de 2e klasse NVB speelt. Supporters en spelers van lagere elftallen beginnen van onderaf, waardoor voor het huidi ge, ook in geel-zwart spelende WC 1913 als oprichtingsjaar geldt. In 1919 ontstaat Hermes DVS uit een fusie met de Rotterdamse club, die zoveel Vlaardingers telt. De Schiedamse club kiest op nieuw voor het tenue van de nieuwkomers; blauw shirt en wit te broek. Daarin wordt in 1928 de le klasse (het hoogste van Neder land) bereikt. Veelzeggend is dat heden ten da ge de contributierekeningvan de biauw-witten uit Schiedam op naam staat van. C&FC He-mes DVS Vlaardingen. Bronnen: 'n Halve eeuw Groen en Wit, w Vlaardingen 1931-1981, Cock Eijkenbroek; 75 jaar KNVB, Wessei Oudewortel, Niemeyer 1964; Honderd jaar Hennes DVS, 1884-1984, eindredactie Bas van Bochove; Vlaardingse voetbalhis torie door Stugua in clubblad DVO'32 van 1968. Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen Terwijl buiten de auto's over het natte wegdek voor bijrazen, heerst in het wijkge- bouw in de Indische Buurt een voelbare rust. Uiterst geconcen treerd volgen zes leerlingen Eg- berth Thomas in zijn vloeiende, sierlijke bewegingen. Op de ach tergrond klinkt traditionele Chi nese muziek afgewisseld met het geluid van een bamboefluit Benen stappen uit, voeten draai en, het gewicht gaat van voor naar achter, armen en handen maken cirkels. Lage schouders en een rechte rug drukt de leermeester de groep meerdere malen op het hart tijdens de in elkaar overlo pende bewegingen. Ontspannen, dat is de kunst. Het is donderdagochtend, half twaalf. Tijd voor het wekelijkse uurtje Tai-Chi van The Grannies. De naam zegt het al: het gaat hier niet om zomaar een groepje sport- ievelingen bij elkaar. The Gran nies bestaat uit zeven grijze da mes en een oudere heer. De mees ten zijn de zeventig reeds gepas seerd. Bij het ouderenwerk maak ten ze zo'n twee jaar geleden ken nis met deze eeuwenoude Chine se bewegingsleer. Sindsdien is het niet meer weg te denken uit hun leven. Voor de 71-jarige Margriet Jansen is Tai-Chi een manier om op oude re leeftijd soepel te blijven. Niet alleen lichamelijk maar ook gees telijk ervaart ze de bewegingsleer uit China als een verrijking. „Be- jaardengymnastiek is niets voor mij," zegt ze monter. „Dat is zo hoekig, ik hou van dansen en zwieren. Op Tai-Chi kun je je heerlijk laten gaan, het is heel gracieus." Ook Non Neelemaat haalt meer uit Tai-Chi dan de bewegingen op zich. Met haar 79 jaar is zij de oud ste van het steL Het werkt ont spannend en geeft, haar kracht van binnenuit, zegt ze. „Dikwijls kom ik hier moe naartoe, maar na afloop ga ik energiek weer weg." De 71-jarige Henny van Marle knikt instemmend. Ze heeft al 23 jaar reuma. Wat er ook gebeurt, ga door met Tai-Chi,' adviseerde haar huisarts. Of het door de Chi nese sport komt durft ze niet te zeggen, maar met de reuma gaat het 'ontzettend goed'. „Ondanks de soepele bewegingen heb ik toch spierpijn na afloop. Maar ik ga opgeladen weer naar huis, dan kan ik de hele wereld weer aan," zegt ze opgetogen. Volgens Jan van Eseh is Tai-Chi eigenlijk een dynamische vorm van meditatie. Wat hij vooral wil voorkomen is dat de discipline, die vele stijlen kent, als vaag en zweverig overkomt. „Tai-Chi is gewoon een prettige manier van bewegen," meent hij. „Maar dat kun je het beste ervaren door het zelf te beoefenen. Dan merk je pas dat je niet alleen met je lichaam bezig bent. Je mediteert eigenlijk ook." Tai-Chi is een manier van leven, ervaren The Grannies. Voor de meesten houdt het dan ook niet op na A ene uurtje op de donder dagochtend. Voor Margriet Jan sen is het een bijna dagelijkse routine gewordt1 - En ook Jan van Esch is er zo'n i tje elke dag mee bezig. Al is het alleen maar in gedachten. Non Neelemaat is he lemaal verkocht. „Ais ik in een be jaardenhuis zou zitten, zou ik elke dag willen Tai-Chi'en. Op het dak, net als de Chinezen." Gaandeweg worden de bewegin gen ingewikkelder. Thomas haast zich tijdens de draaiende oefenin- Tai-Chi kan tot op hoge leeftijd wor den beoe fend. Sporf- schoolhou- der Egberth Thomas: 'Veel oude ren die in aanraking komen met Tai-Chi ont dekken dat ze veel meer kunnen dan ze gedacht hadden. Door de be wegingen kunnen ze de soepelheid van een kind behouden.' Foto Dennes van der Wel/Poet Dijkstra gen van de ene naar de andere kant zodat de leerlingen zijn han delingen kunnen volgen. Af en toe klinken er heilige Chinese woorden uit zijn mond, mantra's, om de gedachtenwereld tot rust te krijgen en het bewustzijn te sti muleren, vertelt hij later. Thomas: „Door de bewegingen bewust en geconcentreerd te ma ken, krijg je energie. Levensener gie, waardoor je optimaal kunt ge nieten van je lichaam en het zijn op aarde." Datje Tai-Chi tot op hoge leeftijd kunt blfjven doen, is volgens de sportschoolhouder het mooie van de discipline. „Veel ouderen voe len zich afgedankt en denken dat er niets meer voor hen is," is zijn ervaring. „Als ze in aanraking ko men met Tai-Chi ontdekken ze dat ze veel meer kunnen dan ze gedacht hadden. Door de bewe gingen kunnen ze de soepelheid van een kind behouden." Voor de. oudste groep deelnemers heeft hij het programme enigs zins aangepast. Normaal gespro ken zijn de beenbewegingen ho ger en dieper Thomas: „Boven dien kunnen de bewegingen wor den aangepast aan de eigen be perkingen. Iemand die last heeft van z'n knieën maakt de buigin gen gewoon iets minder diep." Non Neelemaat zou de Chinese sport aan alle oucteren willen aan raden. „Als ik op één been moet staan, sta ik wel te wankelen, maar ook dat is aan te leren. Ik voel me helemaal niet oud en ben soepeler dan mijn leeftijdgeno ten. Je zal mij nooit stil 2ien zit ten." Tai-Chi is art Het uur is bijna om als Thomas de oefeningen afsluit met een stil staande ontspanning. The Gran nies hebben een kring gevormd. De armen gaan omhoog. Adem in, adem uit, zegt de docent op rust gevende toon. Alle ogen zijn ge sloten, de ademhaling is rustig vanuit de buik. Dat is ook de plek waar de handen eindigen: op elkaar. Het wekelijkse uurtje Tai- Chi zit er op. „Sommigen zeggen dat Tai staat voor lichaam en Chi voor ademha ling," zegt Egberth Thomas na af loop. „Toen ik aan mijn leraar vroeg wat Tai-Chi betekent, zei hij: 'no beginning, no end". Het zijn allemaal ronde bewegingen, zonder begin en zonder einde. „Tai-Chi is art, zei hij altijd. Daar zijn geen woorden voor. Dat moet. jc gewoon beleven." Vlaardingen Kerstvierders in de wijk Vïaardinger Ambacht heb ben op Eerste Kerstdag anderhalf uur zonder stroom gezeten. Het licht viel tussen half zes en ze ven uur 's avonds uit en tijdens het begin van het kerstdiner za ten de mensen in het donker. ENECO heeft direct een noodver- binding aangelegd. Onderzoek moet nog uitwijzen wat de oorzaak van de storing was. De storing zat in de hoogspan ningskabel en ENECO vermoedt dat het aan een kapotte verbin ding lag. In verband met de kerst viering werd niet direct een on derzoek ingesteld. Vlaardingen Bij de surfplas in Vlaardingen is tijdens kerst een hangbuikzwijntje gevonden. Het ongeveer drie weken oude beestj e is ondergebracht in een dieren- pension. De politie vermoedt dat het dier in de polder is gedumpt. Vlaardingen In het park Zoute- veen (gelegen achter de Hoe- vebuurt) is gisteren 'een aantal tuinhuisjes opengebroken eri ver nield. Een aantal goederen is weg genomen. De dader kon het park bereiken doordat dé sloten van het park waren dichtgevroren. Vlaardingen Door onbekende oorzaak is gisteravond eenvuil container in de brand geraakt De containers stond op de hoek van de Kuiperstraat/Groen van Prin- stererstraat De brandweer heeft het vuur geblust maar door het bluswater werd de weg spekglad. De gemeente móest daarna strooi en om dé weg weef toegankelijk temaken. Vlaardingen In de auto van een 21-jarige man uit Dirksland heeft de Vlaardingse politie gistermor gen een busje traangas aangetrof fen. De man werd gecontroleerd óp de Galgkade. Het buge werd in be slag genomen en de bestuurder kreeg proces-verbaal. Schiedam Iri een kerk aan de Monseigneur. Nolenslaan in Schiedam is - Eerste Kerstdag brand uitgebroken. De brand is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting in of rondom de kerststal. Ervaren geen mensen in de kerk aanwezig. De kerststal, de kerst boom en een aantal bankjes in de kerk zijn door de brand bescha digd. Schiedam Door een overhitte pan is kerstavond brand ontstaan in een schuur aan de Oostsingel. Een 42-jarige Schiedammer was tijdens het bakken van oliebollen even naar zijn woning gelopen. Toen hij terugkwam, stond de schuur in brand. De man heeft de brand grotendeels zelf-geblust met een behulp van een tuins lang. De. schuur is door de brand beschadigd. Maasland Maaslands Ijsver maak heeft haar ijsbaan aan de Koningin Julianaweg geopend. Het ijs bleek voldoende op sterk te, zodat de verlichting kon wor den aangebracht. Diverse schaat sers hebben tijdens de kerstda gen van de ijsbaan gebruik ge-, maakt. Deijsclub, die in maart het tachtigjarig bestaan herdenkt, heeft bij aanhoudende vorst weer de nodige activiteiten op net pro gramma staan. III- fljutetHAAl taiiflonHottsmam-wostj hui ifcKUAM iet. om-4//4ü99/hut

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1