13 Lambert Melchers: autopionier en maker van Trappistenbier STAATSLOTEN Rotterdams Dagblad Alleen de Elfstedentocht kan Westland Marathon nog stoppen GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT De Ridden archeoloog Vlaardingen Leerlingen oefenen in stratenmaken VERKOOPADRESSEN Duizenden rijden Westland toertocht Dieren- bescherming voert vogels bij, Tiende editie Schiedamse Schryfwedstryd Cursus yoga arinncif Waterweg Dinsdag 31 december 1996 Renaultdealer Dorzo heeft on langs een nieuw pand in gebruik genomen in het bedrijvenpark Hoogstad in Vlaardingen. Mazda- dealer Hoogwerf zat al haast Mc Donald's en de Meubelboulevard op het vroegere weiland van dok ter Moerman. ^BMW-dealer Kalfsbeek betrekt in 1997 een splinternieuwe regioves- ■tigingop'Vfijfsluizen in Schiedam, het oude werfterrein van Wilton Fijenoord. We hebben het in alle gevallen over garages met show rooms en kantoren op een opper vlakte van duizenden vierkante meters. Een eeuw geleden start Lambert Melchers het eerste autobedrijf van Schiedam in een pandje van nog geen honderd vierkante'me ter, een grote woonkamer naar huidige begrippen. In 1896 rijdt, zo is dit jaar uitge breid herdacht, voor het eerst een auto over Nederlandse wegen. Hoffotograaf Adolphe Zimmer- mans uit 's-Gravenhage haalt op 18 mei 1896 zijn daar per boot aan gevoerde Benz Victoria In Am- hem op. Hij betaalt 4000 DM voor de eencilinder vierzitter, wat tien maal het jaarsalaris is van de uit Duitsland meegekomen monteur/ instructeur, die vier dagen tot zijn beschikking staat. Zij rijden sa men via Utrecht en Leiden naar de woohplaats van 'Monsieur Adoiphe'. Schiedam doen zij niet aan. In de ze regio vergapen de bewoners zich pas tater aan een 'Ersatz für Pferde'. De juiste datum heb ik niet kunnen achterhalen, maar waarschijnlijk rond de eeuwwis seling stuurt de in 1871 geboren Lambert Melchers een 'paardlops voertuig' doorzijn woonplaats. Kenteken In 1898 wordt pas bij wet gere geld, dat voor het berijden van rijkswegen met een voertuig van meer dan 150 kg een vergunning nodig is. Dat levert de eerste re gistratie en eerste kentekens op. De volgorde van binnenkomst ANNO Dejaaiwisse- llng nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat Is gepasseerd. De Intrede van 1997 betekent ook het verdere aftellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks leven ingrijpend beeft veranderd. Hoe i de bewoners van Maas- Schiedam en Vlaardingen i deze eeuw In? Ben van Haren Mikt terug In een korte serie. van de aanvraag bepaalt het num mer, dat op het voertuig geschil derd moet worden. Zo krygen op 26 april 1898 twee gebroeders Van Dam uit Groningen de nummers 1 en 2 en de echte eerste Neder landse automobilist Zimmerman nummer 6. Vergunning nummer 348 van 25 april 1901 gaat naar Lambert Melchers. Zijn stadgenoot A van den Eelaart volgt in dat jaar op 18 juli met nummer 437. De eerste Vlaardinger is G.Lensveld op 8 september 1903 {nummer 833). Die data zeggen dus slechts, dat op dat moment de aanvragers in het bezit zijn van de auto's. Ze hebben vrijwel zeker eerder op plaatselijke wegen gereden. Lambert, oudste zoon van de steenrijke bankier/brander J.G. Melchers en ArM. van Gent, be gon vermoedelijk het eerste auto mobielbedrijf in deze streek. In de zomer van 1902 vraagt hy, volgens de burgetijke stand van beroep boekhouder, het Schie- damse gemeentebestuur een hin derwetvergunning voor het op richten van een 'herstelplaats van motorrijwielen. automobielen enz.' in het pand Westvest no,72. „Het pand is van steen en wordt begrensd door links en achter de tuin van J. T. Bertels en rechts de bewaarplaats van bouwmateri alen van T.J.M. Zoetmulder," schrijft hij in zijn aanvrage. Hij voegt een tekening bij van de be oogde inrichting van het pandje met als binnenmaten 7,5 x 12,5 meter. Alles staat aangegeven, zelfs de plaats voor een aambeeld je. Verder de bankschroeven op twee werkbanken, een gastoestel, een boormachine en een draai bankje. In het kader van de vergunning- procedure krijgen omwonenden een uitnodiging eventuele bezwa ren in te dienen. Zo ook de rooms- kathoüeke kerk aan de Lange Ha ven, de school tussen Lange Ha ven en Westvest en de 'Gasthuis- kerk'. Niemand reageert. De directeur Gemeentewerken en de commissaris van politie stellen een onderzoek in. Het gaat om een uitgebroken branderij, stellen zij vast. Verder hebben ze geen aanmerkingen. Binnen een maand heeft Melchers zijn ver gunning. De enige voorwaarde is, dat voor het gloeiend maken van voorwerpen gas wordt gebruikt. Stoom Ruim een halfjaar later, in maart 1903, krijgt Lambert Melchers - vergunning tot oprichting 'eener inrichting tot het vervaardigen en herstellen van automobielen en aanverwante artikelen in het pand staande aan Korte Haven 25'. In deze procedure wordt naast de,commissaris van politie en de directeur Gemeentewerken ook de Inspectie van de Arbeid in 's- Gravenhage geraadpleegd. Moge lijk heeft dat te maken met de plannen die Melchers, zelf rijdend in een auto.met benzinemotor, heeft met stoomauto's. In het oudste telefoonboek dathet Schiedamse archief bezit, 'Officiële gids der Nederlandsche Bell-Telephoon Maatschappij voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis' van januari 1906 staat Twee zussen van Lambert Melchers aan het begin van de 20ste eeuw gefotografeerd Ineen van de eerste auto's van de later trappist geworden autopionier Uit Schiedam. Foto collect» J. Melchera/Repro Germ de Heus onder nr. 185 vermeld: Lambert Melchers, Automobielen, Moto ren, Verlichtingen. Korte Haven 23-25. Hij woont volgens de ge meentelijke administratie uit die tijd van 1894 tot 1913 ook in dat onlangs opgeknapte 'Gebouw Paulus'. Ik zie twee mogelijkheden voor de vroege belangstelling van Lam bert Melchers voor de automobiel. Zijn oom Willem, J.W.N Melchers L2., is kunstenaar in Parijs en werkt als correspondent voor de Nieuwe Schiedamsche Courant Onder de naam Fidelius schrijft hij tweemaal per maand een 'Parijsche Kroniek'. Hij volgt de politiek en1 bezoekt bijvoor beeld ook de beroemde wereld tentoonstellingen. Frankrijk is natuurlijk een vroeg autoland. Al twintig jaar is daar met gasmotoren gewerkt als in 1882 het eerste octrooi op een auto wordt aangevraagd. In 1887 pre senteert de Duitse autofabrikant Carl Benz zijn eerste auto op de Parijse wereldtentoonstelling. Dat is dus allemaal ruim voordat de eerste auto's in Nederland arri veren, maar wel de tijd waarin Fi delius zijn uiteindelijk meer dan 25 jaar durende correspondent schap in Parijs vervult. Hij schreef over nieuwigheden en zal erbij bezoeken aan Schiedam ook wel oververteld hebben. Nijmegen Meer waarschijnlijk acht ik overi gens dat Lamberts belangstelling voor auto's in Nijmegen is ge wekt. De Keizer Karelstad had in M, W. Aertnijs, bierbrouwer en rij wielhandelaar, de eerste impor teur van auto's. Hij haalt zelf in 1P97 zijn eerste Benz Vélocipéde op in Mannheim en rijdt deze de Duits-Nederlandse grens over. Later importeert hij ook de mer ken Mors en Darracq. In 1905ver koopt hjj zijn 250ste auto. Nijme gen ging de twintigste eeuw in als 'de autostad van Nederland' maar tevens als woonplaats van de ou ders van Lambert Melchers. Zelf verruilde Lambert voordien als 21-jarig het ouderlijk huis aan de Lange Haven 97/99 in Schie dam en vestigt zich op 13 juni 1892 in Nijmegen. Hij keert op 12 april 1894 terug naar Schiedam en gaat dan wonen aan de Korte Ha ven 23-25. Studeerde hij mis schien korte tijd op het Canisius- college van de jezuïeten of woon de hij en liep hij stage bij een van zijn vele familieleden in Nijme gen. Zijn ouders gaan er wonen in 1897, het jaar waarin Aertnijs met veel tamtam zijn autohandel start. Lambert Melchers Schiedam staat te boek als vertegenwoordi ger van de stoomauto Gardner Serpollet. Stoomtraetie is in Ne derland nooit aangeslagen. Lam bert vertrekt in het jaar dat zijn vader overlijdt (1913) naar Roche- fort {België). Jos Melchers, ken ner van de familiegeschiedenis, vertelt dat Lambert met drie broers daar het Trappistenkloos ter in gegaan is: en als broeder Georgius de leiding kreeg van de bierbrouwerij. Hij is in 1933 over leden. Volgens de in Schiedam wonende Rein Melchers, de laatste firmant van de branderij Locomotief, zit het in de familie om zich met nieuwighe4en bezig te houden. Zo had zijn vader een van de eer ste telexen en wire-recorders. De Nieuwe Schiedamsche Cou rant van 5mei 1886 meldde al zo'n modernisme. De fabrieken van T. C. Melchers kregen elektrische verlichting met tachtig Edison gloeilampen. Aangebracht door Willem Smit Co. uit Slikker veer. „Een nieuwe, zeer belangrijke vinding is bij deze verlichting toe gepast: iedere lamp namelijk is voorzien van een kraan, waardoor men den stoom kan afbreken en het licht uitdooven, als men zulks verlangt," schreef de redacteur, die nog nooit van stroom en scha kelaars had gehoord. Bronnen: Stukken Gemeentear chief Schiedam; Contactgroep voor documentatie van de Neder landse Automobiel- en Motorrij- wielhütorie (Conam); Rijksar chief, Den Haag; boek Het Paard- loze Voertuig, Ariejan Bos, Hans van Groningen, Gijs Mom en Vin cent van der Vinne, uitgave Klu iver Voertuigtechniekinformatie Jack, Jos en Rein Melchers Vlaardingen—Tim de Ridder is de nieuwe gemeentelijk archeoloog in Vlaardingen. De Ridder neemt de graafwerkzaamheden naar ou de spullen in Vlaardingen over m van Jeroen ter Brugge. Hij ver- al. trok naar de provincie Utrecht om daar het één an ander boven de grond te halen. De Ridder is niet onbekend met •J de gemeente Vlaardingen. Hy 4, spüte al enkele malen in de grond van de gemeente. Ook is De Rid- der bekend met wat er nog in Vlaardingen te vinden zou moe- V ten zijn. De Ridder staat een aar- dig project te wachten: het arche- .•- - ologisch werk op het terrein van £Xjhèt huidige zwembad dat zal gaan 4., plaatsvinden na de opening van Th het nieuwe zwembad. Maassluis Een leerlingenploeg stratenmakers gaat op maandag 6 januari beginnen met het herbe- U straten van de Karei Doorman- straat Gedurende de werkzaam- «1 heden, die ongeveer twee weken 5J gaan duren, is de straat afgesloten 4 voor het doorgaande verkeer. De leerlingen krijgen onder lei- «w-ding van een vakbekwame leer- meester een opleiding in het ka- der van het leerlingwezen. Via het Samenwerkingsverband Prak tijkopleidingen Grond- water- en wegenbouw (SPG) volgen zij één dag per week beroepsbegeleidend onderwijs. De overige vier dagen wordt in de praktijk gewerkt aan het herbe- straten van de Karei Doorman- straat In de directiekeet naby het werkterrein is meer informatie te krijgen over de praktijopleidin gen in de grond- water- en wegen bouw en de opleiding voor stra- tenmaker. Schisdam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat55. Tel. 010-4267613 SchiBdam Tabaksspeciaaizaak B.F.K. Janse Broersvest 8A. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakshop Gonneke de Bot Winkelcentrum Hof van Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam De Blockshop Groenelaan 103. Tel. 010-2730720 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Primera Wil van Velzen Geuzenplein 17, W.C. de Woudhoek. Tel. 010-4705470 Schiedam VVV Schiedam Buitenhavenweg 9. Tel. 010-4733000 Maassluis Jan Booster-Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 010-5913243 Vlaardingen Multishop Boden Dr. W. Beckmansingei 53. Tel. 010-4359164 Vlaardingen VVV/ANWB Markt 12. Tel. 010-4346666 Vtoardlnfiwi-- Na de verplichte familiebezoeken rond de haard en de copieuze kerstdiners binden Uefhebters.de/laatste dagen massaal de schaatsen onder voor* een tochtje op-het IJS. Op de Vlaardingse Vaart ziet het de laatste dagen zwart van de mensen. - r- Dat merken ook de organisato ren yan dé WesÜandTbertp^tï; ij die voor de tweede keer dit jaar wordt gereden. De tocht, onder auspiciën van de KNSB, werd eind januari ook al gereden. In de laatste dagen van dit achaatsryke jaar laten duizen den schaatsers hun kaart af stempelen bij kanovereniging Natsec in Vlaardingen. Traditiegetrouw voert de tocht naar Maasland, Schipluiden, pe Lier en Wateringen, waar ó>fé De Bonte Haas voor schaatsers uit Vlaardingen als een mijlpaal geldt Omgekeerd beschouwen Westlandse schaatsers Vlaardingen als de beloning van hüri schaatsmis- sie. Na het ontvangen/van het begeerde stempel by Natsec rijden de echte doorrijders graag een paar kilometer extra om in de Vlaardingse binnen stad voor een uurtje of wat van het ijs te stappen. Eerst gaat de wandeling naar bakker Hazenberg, die dezer dagen speciaal voor de West landers zijn IJsmoppen bakt. Een stempel op de kaart is leuk, voor het thuisfront vormen de smakelijke koekjes het enige echte bewijs van hét bezoek aan Vlaardingen. Naast Hazenberg ligt café De Kroon, waar het dezer dagen, bal isi De schaatsers hossen en dansen er op de tafels. Zelfs met windje mee is de terug tocht naar Poeldijk en Honse- lersdijk altijd een stuk zwaar der, weten de Westlanders. Liefhebbers van het 'snelle werk' op hef ijs worden goed bediend. Het is nog geen jaar geleden dat de laatste editie van de Westland Marathon werdgereden. Donderdag scheuren deschaatscracks opnieuw tussen de Vlletlanden, Ijs, weder en een Elfstedentocht dienende. Archieffoto Roei mjkstra Maasland Maasland is klaar voor de Westland Marathon. Deze schaatswedstrijd voor marathon rijders over honderd kilometer wordt donderdag 2 januari verre den over de Vlieten, het natuurge bied tussen Maasland en Vlaar dingen. Sneeuw, ijzel en lichte dooi hebben het aanvankelijk schitterende ijs een flinke opdof fer gegeven, maar de Maaslandse vrijwilligers zijn inmiddels druk bezig met het keurig prepareren van het parcours. Abeen de Elfstedentocht kan nog roet in het eten gooien," weet Maaslander Jan van Vliet, met ijs meester Jaap van der Lely en Jan Kroes de stuwende krachten ach ter de organisatie die zoals altijd in handen is van Maaslands Ijs vermaak. „Als de Elfstedentocht vrijdag wordt gereden, blazen we de zaak af. Zo'n Westland Mara thon één dag voor de tocht der tochten, heeft geen zin. De beste rijders komen dan niet en de Westland Marathon is geen twee derangs wedstrijd." Vorig jaar werd de A-klassieker nog gewonnen door Arnold Gaasenbeek. „Ook toen speelde de Elfstedentocht. Toen ontbrak bij voorbeeld Erik Hulzeboseh die niet alle wedstrijden reed met het oog op de tocht der tochten. In principe zijn echter alle grote na men nu van de partij. Maasland maakt deel uit van een serie van twaalf wedstrijden, die tot de zo genaamde A-klassiekers behoren. De winnaar van dat klassement strijkt een aardig bedrag op. Maar het is duideüj k dat winst in de Elf stedentocht nog belangrijker is." Met betrekking tot de laatste edi tievan de Westland Marathon laat zijn geheugen Jan van Vliet ech ter een beetje in de steek. Huize bosch, zondag nog winnaar van de Holland-Venetiëtocht rond Giet hoorn, was de vorige winter wel degelijk van de partij. Toeschou wers herinneren zich hoe Erik Huizebosch tot in de laatste vijf minuten van de wedstrijd vocht voor de overwinning. Met de meet in zicht kwam 'Erik de Noorman' echter ten val. De grote favoriet voor een overwinning in de Elfste dentocht werd na zijn binnen komst bestonnd door journalis ten, fotografen en cameraploe gen. Winnaar Gaasenbeek stond twintig meter verderop in stilte van zijn overwinning te genieten. Kwaliteit Maasland was met Leeuwarden en Ankeveen ook in de race voor het Nederlands kampioenschap. „Het ging echter niet", zegt Van Vliet. „We durfden hei niet aan om de tocht voor maandag uit te schrijven. De kwaliteit van het ijs stond het niet toe. Het ijs was nog niet sterk genoeg. En je weet als organisatie dat er veel publiek op zo'n evenement afkomt. Mede daarom is het Ankeveen gewor den. Inmiddels is de vloer wel goed, hoewel de regen en de sneeuw van gisteren het ijs niet goed hebben gedaan. Maar we gaan nu met zijn allen keihard aan het werk, het ijs ligt er don derdag perfect bij". De schaatsers vertrekken donder dag in Maasland om half elf. Schiedam Omdathet/ciaar bljjft vriezen zyn de Dierenbe scherming Vlaardingen/^as- sluis ai het Schiedam overgegaan tpfjhet bijvoeren van vogels. Ondanks de kou kunnen veel vogefejach nog prima redden, nmaf$pajal:y: de reigers en de roerdompen hebben het moeüyk. Eej?$ik- ke yslaag scheidt dezehrissers' van hun prooi/ V A Voor de eenden worden wak ken opengehouden. Met man en macht strijden deze weer vogels tegen het oprukkende ijs. Mede dankzij de letk ge temperde vorst lulct het opep- houden van wakken op dit mo- ment nog, maar in de loop yan de week staat hen een nfepwe aanval van geduchte vorst te waditen. De Dierenbescherming ryëpt - Vl^^ Schiedammers op de, "doodde handje té helpen. Mensen brood en' zaden.. Thuis In3de tuin kunnen vetbollen worden opgehangen Be" wtewogels •zijn met name geïnteresseerd DejIHèfénbeschfirini%!eflpe Vogelwacht houden dagelijks verzamelplaatsen van vogels.' Zo nodig worden dè ypgèls/éxM tóbygevoerih De insteffiiigerii sluiten ectiternietuitdat'zy pp/: hun rondgang deur de kou tie-t dreigde vogels missen. Om dte reden doen de Bierenbescber-f coingec d&Voeejw&hieoi be roep op mensen om melding té doen van plekken w&wjtóingfry rende^fater^pg^z^jfea-' méten. Hetnunuiten'^n^^^ Schiedam Voor de tiende keer houdt de literaire commissie van het Filmhuis Schiedam een schrijfwedstrijd. By de vorige edi tie waren er meer dan hon derdvijftig inzendingen. De commissie hoopt deze keer op een nieuw record. De eerste ver-; halen en gedichten zijn al binnen. De afzenders komen uit alle delen van het land en zelfs uit België. Deelname is mogelijk in de cate gorie verhalen en gedichten en het thema is vrij. De in het Nederlands geschreven werken, dienen getypt op papier van A4-formaat en moeten in vijf voud worden ingestuurd. De wer ken mogen niet eerder bekroond of gepubliceerd zijn. Per deelne mer mag één verhaal worden in gestuurd van maximaal 1500 woorden. Wat de gedichten be treft, mag een deelnemer maxi maal drie gedichten insturen van maximaal 32 regels elk. Insturen kan tot uiterlijk 1 fe bruari 1997 onder vermelding van naam adres, telefoonnummer en leeftijd op de eerste pagina van het werk. Op de envelop moet de categorie worden vermeld. Inzen den naar: Tiende Schiedamse Schrijfwedstrijd, Het Filmhuis, Postbus 4117,3102 GC Schiedam. Elke inzender ontvangt na de sluitingstermyn een uitnodiging voor de prijsuitreiking op zondag 20 april in Het Filmhuis. Voor informatie kan men contact opnemen met Anneke Blok, 010- 4751785 of Dick de Dobbelaar, 0104716116. Schiedam In wijkcentrum De Erker in Schiedam begint maan dag 6 januari van 10.45 tot 11.45 een cursus geneeskundige yoga en bio-energetica. In deze cursus worden technie ken en oefeningen geleerd die mensen kunnen helpen allerlei klachten aan te pakken. Onderde len van de cursus zijn onder meer goed leren ademen, ontspanning, bio-energetische oefeningen en remigingsoefeningen. De lessen worden gegeven door Astrid Looymans, beëdigd thera peut en lid van de LUNG/ANG/ NGS. De cursus kost ƒ125,- voor twaalf lessen. Voor meer informa tie, bel 010-4267767. v- t~r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1