13 Huurders schrikken zich rot na dreigbrief Woningbedrijf Rotterdams Dagblad Speurtocht naar vervangende ruimte voor De Singel verloopt moeizaam Natte handdoeken beschermen kerkorgel tegen de vrieskou Thuis winkelen kan straks in Maassluis SWV wil huurovereenkomst ontbinden voor komst lift Bezwaren tegen nieuwe Emmaboulevard verworpen i i Kerken willen een tolerant nieuwjaar vol verzoening Weer cursus Ken uw stad in Vlaardingen Harmonie start met een concert Leerlingen herstraten Doormanstraat Bekneld bij botsing Diefstal uit berging Dronken man aangehouden Brand in bedrijfshal Vuurwerk in beslaggenomen" Waterweg Vrijdag 3 januari 1997 I l "laardingen De wijkgemeente Ichthuskerk, de St. Wiilibrordus- parochie en de IKV-kem Vlaar- dingen houden in de eerste maan den van het komende jaar een ge- sprekskrmg over verzoening. Leidraad is een brochure over dit onderwerp. De eerste avond zal dominee P. van den Heuvel, hervormd predi kant in Vlaardingen, een tnlei- ,ding te houden over de theologi sche achtergronden. De daaropvolgende avonden wordt gesproken over onder meer tolerantie en vooroordelen, funda mentalisme, geweld en conflic ten. De knng wordt gehouden op dins dag 7 januan en de donderdagen 6 februari, 6 maart en 3 april in de Ichthuskerk aan de Van Maer- lantlaan 2. Deelname staat open voor ieder een. Er wordt een totale bijdrage in de kosten van 12,50 gulden ge vraagd. Aanmelden kan voor 4 ja nuari bij Jan Terwan (010- 4346527) of Piet van Driel (010- 4346494). Vlaardingen ïn januari gaat het Serviceteam van de WV Vlaar dingen weer van start met een cursus Ken uw stad. Deze cyclus "Vlaardingenkunde' laat cursisten kennis maken met verschillende facetten van de geschiedenis, mo numenten, musea, natuur, cul tuur, recreatie, specialiteiten van Vlaardingen. Er zijn twee cycli, bestaande uit dertien tot zestien bijeenkomsten op de maandagmiddag of avond, die elke week op een andere plaats, verspreid door de stad wor den gegeven. Met de uitgebreide samenvatting die na elke bijeen komst wordt uitgereikt, bouwen de cursistenzelf het 'Vlaardingen- handboek'op, De nieuwe serie Ken uw stad start maandae 6 januari. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bü de coördinator van het Service team WV Vlaardingen, per adres Drukkerij/Copyshop A, Ouwen- dijk Zn. aan de Kortedijk in Vlaardingen, telefoon 4353322 tij dens kantooruren of 4342474. De kosten voor de cursus bedragen zestig gulden. Maassluis Onder het genot van oliebollen en glühwein kunnen muziekliefhebbers morgenavond luisteren naar het nieuwjaarscon cert van de Maassluise Harmonie. De muziekvereniging, die in 1997 haar 75-jarig bestaan viert, treedt dan op in de grote zaal van de Ko ningshof aan de Uiverlaan in Maassluis. Op het programma staan optre dens van het orkest, het leerlinge nensemble onder leiding van Wil lem van Zee en big band The Har mony Masters onder leiding van Carel van der Wissel. Het concert begint om 19.40 uur. Kaarten kos ten jl, 50. Maassluis Een leeriingenploeg stratenmakers gaat op maandag 6 januari beginnen met het herbe- straten van de Karei Doorman straat in Maassluis. Gedurende de werkzaamheden, die ongeveer twee weken gaan duren, is de straat afgesloten voor het door gaande verkeer. De leerlingen krijgen onder lei ding van een vakbekwame leer meester een opleiding in het ka der van het leerlingwezen. Via het Samenwerkingsverband Prak tijkopleidingen Grond- water- en wegenbouw ySPG) volgen zij één dag per week beroepsbegeleidend onderwijs. De overige vier dagen wordt in de praktijk gewerkt aan het herbe- straten van de Karei Doorman- straat. In de directiekeet nabij het werk terrein is meer informatie te krij gen over de praktijopleidingen in de grond- water- en wegenbouw en de opleiding voor stratenma ker. Door Menno Haddeman Vlaardingen Een aantal bewoners van de flats aan de Meer koetstraat en de Spechtlaan in de Vlaardïngse wijk Holy-Zuid is met gemengde gevoelens het nieuwe jaar ingegaan. Zij wer den vorige week getroffen door een zeer onprettige medede ling op de deurmat: een soort dreigbrief van een Rotterdams advocatenkantoor dat in opdracht van de Stichting Woningbe drijf Vlaardingen (SWV) handelde. In de brief dreigt een advocaat ren. In de brief staat dat de SWV van de SWV een rechtszaak tegen de huurders aan te spannen. Re den hiervoor is een lift die de SWV in de flats wil aanleggen en waar een groep bewoners weigert aan mee te betalen. De huurders zijn niet van plan een huurverhoging van ruim dertig gulden per maand te betalen voor iets dat ze helemaal niet willen. „We vinden het best als de SWV een lift wil aanleggen maar wij hebben er met om gevraagd en betalen en er dus niets aan mee," vertelt bewo ner B. Kruit. Het woningbedrijf probeert door een advocaat in de arm te nemen de druk op de bewoners op te voe- zich na de voortdurende weige ring van een aantal huurders om de liften te aanvaarden en met de daaraan gekoppelde huur- en ser- vicekostenverhogmg in te stem men, genoodzaakt voelt de kan tonrechter in te schakelen. De SWV wil met hulp van de rechter de huurovereenkomst met de be woners opzeggen zodat het liften- project toch kan worden uitge voerd. De hnef bevat tevens een formu- lierwaarmee de bewoners de drei gende rechtszaak nog tegen kun nen gaan. Ze moeten voor 15 ja nuari alsnog op dat formulier in vullen dat ze voor de aanleg van de liften zijn. „Dat zijn we met van plan," vertelt Kruit. „Het Wo ningbedrijf is al enige tijd bezig met het intimideren van de huur ders. Zij hebben al eerder ge dreigd dc huurovereenkomst te ontbinden als wij met instemmen met de aanleg van de lift en de huurverhoging. Het is te gek voor woorden hoe een sociale verhuur der als het Woningbedrijf te werk gaat." Gehorig Volgens A. Theissen, directeur van het SWV is niet het woningbe drijf de boosdoener, maar ligt een aantal bewoners dwars. „We zijn ai lange tijd bezig met het in ken nis stellen van de huurders in bei de flats. Een aantal bewoners wei gert echter te reageren." Volgens Theissen is de groep te genstanders zo klem dat diarmee geen rekening kan worden ge houden. „Het mèrendeel van de flatbewoners is voor de aanleg van de liften. We kunnen het wel of niet plaatsen van de liften niet laten afhangen van zo'n klein clubje tegenstanders." Een gang naar de rechter is volgens Tbeis- sen de enige manier om het gere zen probleem op te lossen. „We kunnen de huurders er voor het kantongerecht met toe dwingen de huurverhoging te betalen. Het enige dat wij als Woningbedrijf kunnen doen is de rechter te laten beslissen de huurovereenkomst te ontbinden." Bewoner Kruit houdt echter voet bij stuk. „Ze kunnen beter geld besteden aan het minder gehorig maken van de flats," meent hij. „Uit een woningmarktonderzoek dat de gemeente Vlaardingen heeft gehouden blijkt dat daar in Holy-Zuid veel meer behoefte aan is. In datzelfde onderzoek komt naar voren dat maar vijf procent een liftindeflatwü." Kruit is nu van plan de tegenstan ders te gaan organiseren om op die manier als een blok tegen het Woningbedrijf op te treden. Hij is niet bang om het op een rechts zaak te laten aankomen. Wanneer de zitting voor het kantongerecht plaatsheeft is nog niet bekend. Werklui halen de woensdag afgebrande school leeg. Er wordt naarstig gezocht naar alternatieve ruimte. Foto Dennes vanderWei/RoeiDijKstra Vlaardingen Koortsachtig wordt momenteel overlegd tussen ge meente en schoolbestuur van de woensdag afgebrande Vlaar- dingse openbare basisschool De Singel Na de felle brand die nieuwjaarsmorgen woedde en die het gebouw aan het Kruidenpad grotendeels in de as legde, wordt naarstig gezocht naar vervangen de ruimte voor de 340 leerlingen. De kinderen moeten volgende week weer naar school, maar des- peurtoeht naar noodopvang ver loopt niet vlotjes. De directeur van de school is door de brand zo van slag dat hij niet in staat is een reactie te geven. Een woordvoerder van de gemeente meldt op haar beurt dat een aantal mogelijkheden om de kinderen in onder te brengen de revue is ge passeerd. Maar die opties wii ze niet noemen: „Ze zouden een ei gen leven kunnen gaan leiden en dat is niet de bedoeling." Het is wel de bedoeling om de leerlingen van De Singel zo dicht bij elkaar mogelijk onder te bren gen. Er wordt zoveel mogelijk voorkomen dat de kinderen over de gehele stad worden verspreid. Dat is alleen maar verwarrend voor de scholieren. Ook willen de instanties dat er dicht in de buurt van de afgebran de schooi vervangende ruimte wordt gevonden. Vooral voor de kleuters is dat belangrijk. Ouders willen dat die dicht in de buurt van hun woning naar school gaan. „Het valt niet mee om in de Holy een alternatief te vinden," vertelt de woordvoerder van de gemeen te. „Het aantal inwoners van de wijk is de laatste jaren enorm ge stegen. Dat geldt uiteraard ook voor het aantal schoolgaande kin deren, Er staan daarom geen schoolgebouwen leeg zoals dat wel het geval is in andere wijken van Vlaardingen." Gisteren zijn werklui de hele dag bezig geweest met het leeghalen van de afgebrande school. Het ge bouw mag door ...emand anders dan de werklui worden betreden. Bekeken wordt of de tafels en stoeltjes nog bruikbaar zyn. Vanochtend hebben de ouders van de leerlingen van De Singel een brief gekregen waarin staat dat de kinderen waarschijnlijk volgende week donderdag weer naar school kunnen. Tot die tijd hebben de leerlingen vrijaf en kunnen ze in tegenstelling tot hun kameraadjes van andere scholen die maandag weer begin nen, de hele dag naar hartelust schaatsen op de vele bevroren vij vers en singels in de Holy-wijk. Aad Zoutendijk koestert het orgel in de Grote Kerk. Met deze hydroceel en met natte doeken hoopt hij dat het instrument goed de winter door komt. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Begin vorige week zag hij de bui al hangen. Toen is Aad Zoutendijk al voorzorgsmaat regelen gaan nemen om zijn orgel in de Grote Kerk in Vlaardingen te beschermen tegen de barre winterkou. De strenge vorst in combinatie met de vloerverwar ming maakt de lucht in de kerk erg droog wat fataal is voor het muziekinstrument. Maar niet alleen het orgel, ook de gildenborden en de kansel heb ben volgens de organist van de Grote Kerk te lijden onder de vrieskou. „De kachel moet voort durend branden om de tempera tuur in de kerk rond de dertien graden te houden. Prachtig hoor die centrale verwarming, maar voor historische spullen is het de sastreus," vindt Zoutendijk. Oude dekens, handdoeken, dwei len, alles wat hij maar te pakken kan krijgen, sleept hij naar de kerk op de Markt. „Er ügt onder tussen heel wat badhanddoeken," lacht de organist „Met een plan- tengieter maak ik ze eerst goed nat en dan hang ik ze over de stoe len. Ook de vloer besproei ik in met water," Nu het kwik ook overdag beneden nul blijft, loopt Zoutendijk wel drie keer per dag even naar de Grote Kerk om de lappen de be vochtigen. 's Morgens heel vroeg, 's avonds laat en als het nodig is zelfs twee keer tussendoor. „Vriest het 's nachts een graad of drie en is het overdag boven nul, dan maak ik me nog niet zo druk. Moeilijk wordt het pas als het 's nachts flink vriest en het overdag ook min vijf is. Als die temperatu ren twee of drie weken aanhou den, wordt het een probleem." Om te voorkomen dat het mis gaat, heeft de organist er al die moeite graag voor over. Boven dien woont hij maar een paar mi nuten lopen bij de kerk vandaan. „Het is me alles waard." zegt Zou tendijk uit de grond van zijn hart. „Want ik ben zelf de sigaar als het mis gaat." Ook vorig jaar heeft Zoutendijk door zijn goede zorgen de nodige ellende kunnen voorkomen. Maar andere kerken in Vlaardingen is het toen anders vergaan, weet hij. Hoewel het hem uren extra werk per dag kost, zit er volgens Zou tendijk niets anders op dan de Hoek van Holland De nieuwe Emmaboulevard langs de Nieuwe Waterweg wordt uitgevoerd vol gens de oorspronkelijke plannen. De Hoekse deelgemeenteraad moest daarover snel een besluit nemen, omdat anders de subsidie dreigt te vervallen. Met de Emmaboulevard is in to taal 4.9 miljoen gulden gemoeid, maar volgens deelraadsvoorzitter L. Vreugderiml knjgt Hoek van Holland daarvoor dan ook een schitterend recreatiegebied als voorloper van het Waterwegcen trum. Een wandelgebied met uitzicht op de Nieuwe Waterweg, goede ver- keersvoorzieningen, een mari tiem museum met daarin onder meer een onderzeeboot en tal van andere faciliteiten voor de bezoe kers. Toch was vooral het CDA niet echt tevreden met de plannen zoals die zijn gepresenteerd. CDA-fractie- leider P. van der Wel vond het plan teveel 'Rotterdams' en te weinig 'Hoeks'. „De Rotterdamse tekenaars hebben zich al vaker vergist in ruimtelijke aspecten en die fout willen we in Hoek van Holland niet maken, vond hij. Het CDA diende maar liefst tien wijzigingsvoorstellen in. Eén daarvan is het verplaatsen van de straatverlichting van de zuid- naar de noordzijde. Van der Wel meent dat daardoor 's avonds het uitzicht wordt verbeterd en als bijkomend voordeel noemde hij dat amoureuze paartjes in de auto dan minder direct in het licht zit ten. Het dagelijks bestuur kon zich in die argumenten vinden. Maar in de voorbieden over extra parkeervoorzieningen een brede re rijweg, gescheiden fietspaden en bebouwing van het grasveld stonden de confessionelen alleen. Wel werd men het eens over het gegeven dat de begroeiing op het grasveld laag moet blijven om ook de bewoners van het Seinpad uit zicht te garanderen. Ten aanzien van de toiletten gaf voorzitter Vreugdenhil de garan tie dat alle restaurants die zich in het gebied vestigen, verplicht worden hun toiletten voor ieder een toegankelijk te maken. Voor het merendeel van de raad was dat ruim voldoende om het plan te aanvaarden, maar volgens het CDA bood het bedrag van 4,9 miljoen gulden meer mogelijkhe den en de fractie stemde daarom tegen. Maasduts De winkelcentra in de Maassluise binnenstad en Ko ningshoek krijgen er een geduch te concurrent bij. Binnenkort be gint in Maassluis, Maasland en gemeenten in het Westland een proef met het zogenoemde home shoppen, correct Engels voor thuis winkelen. Met behulp van de afstandbediening van de tele visie kunnen kijkers aangeboden spullen bestellen. De'waren wor den aangeboden op het Internet. - Middels een zogenoemde combi- box wordt de informatie van de elektronische snelweg vertaald naar het televisiescherm. Er wordt begonnen met een proef, waaraan tussen de vijfhonderd en duizend abonnees van CAI- Westland deel kunnen nemen. Binnen twee maanden start het tweedimensionale winkelcen trum WinkelNet Het initiatief voor WinkelNet is naast CAI Weaü&nu oude* luccï gcftonicii door het facilitaire bedrijf NetFa- ce. De proefneming beperkt zich voorlopig tot de mogelijkheid om een winkel "binnen te gaan', rond te kijken en met de afstandsbe diening te bestellen. Als eerste doen Gall Gall en Centraal Be heer mee aan de test, maar in de loop van volgend jaar openen tus sen de tien tot vijfentvrintigorga nisaties een vestiging in het vir tuele winkelcentrum. Dc combi- box biedt meer voordelen. Met het apparaat kunnen televisiekij kers het Internet op zonder dat daarbij een computer nodig is. Winkeliers en dienstverlenende bedrijven voor consumenten hebben besloten een nieuwe be langenvereniging op te richten met het oog op het toekomstige winkelen via Internet. Grote be drijven als Albert Heijn, Ikea, Kwantum, NOS, VNU en Weh- Irnrpp rijn bij bet ir'tiri'*^ Ko. trokken. De bundeling is in eer ste instantie gericht op het virtu ele winkelcentrum. Het gaat de aangesloten bedrij ven allereerst om thema's als kwaliteit, huisstijl en eenduidig heid van het navigatiesysteem. In verband met de Wesüandse primeur hebben de bedrijven de vereniging WinkelTV Westland opgericht Omdat het systeem ook buiten dit gebied toepassing ??1 vinden, hebben de bedrijven tevens de vereniging WinkelTV Nederland opgericht Onlangs hebben vier grote kabel maatschappijen, waaronder Casema, toegezegd hun netten geschikt te maken voor tweezij dig verkeer. Over drie jaar moe ten ook elders in het land onge veer twee mifjoen huishoudens de mogelijkheid hebben via de kabel en het televisietoestel toe gang tot Internet te krijgen. Bij de zestien bedrijven die zich in de nieuwe vereniging hebben ge- •bundeld bevinden zirh wwW fleurop, Randstad, Shell Nedér- land en de Nationale Sporttotalb sator. vochtigheid met de natte lappen op peil te houden. „We hebben ooit een apparaat in de kerk ge had dat een soort nevel gaf. Dat was aangesloten op de waterlei ding. Maar door het koude water ont stond er oxidatie op de koperen kronen, dus dat werkte ook niet," vertelt hij. Bezoekers van de kerk staan wel even raar te kijken als zij bij bin nenkomst overal vochtige doeken en dweilen zien liggen. „Sommi gen denken dat we hier de was aan het drogen zijn," zegt de orga nist lachend. „Maar mensen die hier vaak komen, weten wel wat er achter zit Bovendien wordt al les bij activiteiten in de kerk weg gewerkt en is er niets meer van te zien." Vlaardingen— Op de Zwanensin- gel is gisteravond een automobi list bekneld geraakt by een bot sing. De man raakte de macht over het stuur kwijt toen hij een andere auto inhaalde. De bestuur der werd naar het ziekenhuis ge bracht. Naar de oorzaak van de aanrijding wordt een onderzoek ingesteld. Vlaardingen— Uit een berging aan de Kamerlingh Onneslaan zijn gisteren een brommer en hockey schaatsen gestolen. De inbreker heeft vermoedelijk gebruik ge maakt van een loper of een valse sleutel. MaassluisEen 40-jarige man uit Maassluis is vannacht aangehou den, omdat hij onder invloed van drank achter het stuur zat. Hij kreeg een boete van 850 gulden. Schiedam In een bedrijfshal aan de De Gheynstraat is gister morgen brand ontstaan in het dakbeschot en de dakbedekking. De oorzaak van de brand was een weggeschoten schoorsteenpijp, waardoor de hete lucht tegen het houten opzeidak aankwam. De brandweer kon de brand snel blussen waardoor de schade be perkt bleef. Schiedam De politie heeft gis termiddag twee Schiedammers van 12 en 14 jaar aangehouden op de Borodinlaan omdat ze daar vuurwerk afstaken. Surveilleren de agenten hoorden de knallen van de rotie* en kwamen de jon gens op hét spoor. In totaal had den de twee een kilo vuurwerk bij zich. Het vuurwerk is in beslag genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1