Jan Anderson gunt publiek een kijkje in 'ia van de depotkast' fA ï&Êsm i Met gezondheidscentra moeten goede voornemens wel lukken Knotten bemoeilijkt door aanhoudende kou Tienerdisco op vrijdag Tentoonstelling Jan van Reeven Huiswerkbegeleiding Boek over veerboot Kerstmarkt (1) Kerstmarkt (2) Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 januari 1997 Vlaardingen De tienerdisco in Jongerencentrum Europe (Brussel- weg 20 m Holy) woidt vanaf 10 januari op vnjdag ge houden. Ook heet het jongerencentrum op vrijdag avond voortaan '4 10s\ De disco is voor jongeren van 13 tot en met 18 j«ar en kost een gulden per persoon. Het jongerencentrum is open van 19 00 tot 23.00 uur. In het jongerencentrum wordt vanaf 12 januan ook elke zondagmiddag een disco gehouden voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar. Holy-Swmgis de kinder disco in Vlaardingen waar het allemaal gebeurt. Ou ders mogen niet mee naar binnen. De jongste diseo- kids kunnen van 14.30 tot 17.00 uur lekker uit hun bol gaan. Ook hier bedragen de kosten een gulden. In Hollandia Galerie (Oosthavenkade 42) start vrij dag 10 januan de postume overzichtstentoonstelling 'Het Tijdsbeeld' van werken van de Vlaardingse beel dend kunstenaar Jan van Reeven. De één jaar gele den overleden Van Reeven was een geëngageerd schilder die in zijn vroegste periode bekend stond om confronterende 'protestschildenjen'. Later ken merkte zijn werk zich door een mildere, universele beelden- en vormentaal. De tentoonstelling duurt tot 24 januan, Vnjdag om 20 00 uur wordt hij geopend door Hans Paalman, oud-directeur van het Stedelijk Museum in Schiedam. In wijkcentrum De Erker kan op de dinsdag- en de woensdagmiddag van 16.00 tot 18.00 uur onder lei ding van dne docenten aan het huiswerk worden ge werkt. Zij helpen bij vragen en problemen met de leerstof. De begeleiding is niet alleen voor kinderen uit het voortgezet onderwijs, maar ook voor leerlin gen van de basisscholen en kost elf gulden per maand. Voor meer informatie en aanmeldingen kan worden gebeld naar de Erker (010) 4267767. Hoek van Holland Op 21 februari 1907 verging op de Noorderpier in Hoek van Holland de veerboot 'Berlin'. Het werd de grootste scheepsramp aller tijden op de Nederlandse kust Van de 144 opvarenden en passagiers overleef den slechts 15 mensen de ramp. Zij werden gered on der erbarmelijke omstandigheden. In 1956 schreef de journalist Barend Maaskant (1918-1982) de roman 'De Koperen Helm', waann de duikersfamilie Sper ling centraal staat, dezelfde familie waarvan enkele leden zo nauw betrokken waren bij de redding van de overlevenden. Het boek verscheen toen omdat het vyftig jaar geleden was dat de 'Berlin' verging. Op 21 februari 1997, precies negentig jaar na dato, volgt er een heruitgave van 'De .Koperen Helm'. Het boek wordt uitgebreid met tachtig foto's en het krijgt een' (till color omslag van kunstenaar R. van Rikxoort De onlangs in het Vlaardingse centrum gehouden Kerstmarkt werd, net als vorig jaar, een groot succes. Zo werd er voor het tweede jaar een evenement aan het Vlaardingse centrum toegevoegd dat er wezen mag. Gestart met de jaarlijkse ontsteking van de ver lichting van de Noorse kerstboom op de Markt door burgemeester Stam voltrok zich gedurende meer dan twee dagen een markt die werd bezocht door veie duizenden zowel Vlaardingers als mensen uit de om geving. De gezellige kerststemming zat er bij hen al gauw m. Zowel voor ouderen als voor ouders met kin deren waren er tal van attracties zoals de levende kerststal. Ook de vele concerten zowel in de open lucht als in de Grote Kerk werden door velen gewaar deerd. De kerstmarkt droeg zo een te waarderen steentje bij aan de sfeer in de Vlaardingse binnen stad. Het is jammer dat het artikel in het Rotterdams Dagblad van 16 december een andere indruk wekt als die van de bezoekers van de Kerstmarkt. Daar naast wordt een goed initiatief - om de historische markt de ambiance te geven die haar toekomt - de grond ingeboord. De VW vindt het erg jammer dat een enthousiaste poging om het leefmilieu van de stad Vlaardingen te verbeteren zo ongenuanceerd wordt bekritiseerd. De chagrijnige visie op dit gezellige festijn van jour nalist Menno Haddeman doet gelukkig geen afbreuk aan de mate waarin de kerstmarkt door velen op prijs werd gesteld. Daarom is het goed dat de organisato ren zich nu al hebben voorgenomen volgend jaar weer een Vlaardingse kerstmarkt te organiseren. WV Vlaardingen Naar aanleiding van het artikel van Menno Had deman van maandag 16 december moet mij als bewo ner van de Markt in Vlaardingen en als Üd van de Vereniging Historische Markt Vlaardingen, een ver eniging zonder winstoogmerk maar met het doel de historische omgeving van de Markt onder de aan dacht van het grote publiek te brengen, toch even iets van het hart. In het bewuste artikel wordt op een nogal negatieve toon geschreven over de door de be woners van de Markt georganiseerde Kerstmarkt. Goed, er stonden houten tuinhuisjes. Er stond een aantal -zoals Haddeman dat noemt-commerciële kramen. Dat had een reden: tenslotte diende het geld voor het organiseren van de kerstmarkt wel op tafel te knieën. Overigens dat is op dit moment nog niet volledig het geval. Het begrotingstekort is nog niet geheel gedekt Pertinent onjuist is overigens de ge dachte dat de door de heer Haddeman als hulporga nisaties aangeduide 'bewoners1 van de houten huis jes deze dienden te huren. Deze ruimtes werden gra tis ter beschikking gesteld aan deze organisaties. Over de niet op winst gerichte activiteiten spreekt de heer Haddeman nauwelijks. Ook de levende kerst stal oogst kritiek. Het is Haddeman blijkbaar ont gaan dat -toegegeven niet op vrijdagavond- het Vlaardings Musicalgezelschap zeer verdienstelijk de drie "Wijzen, uit het Oosten heeft uitgebeeld. Ook rept de heer Haddeman niet van het optreden van de Mid- wmterhoomblazers uit Maasland, die veel succes oogsten. Kortom, wat mij betreft is de Kerstmarkt voor herhaling, verbetering en gezien de publieke belangstelling wellicht voor uitbreiding vatbaar. J. van Geest, Vlaardingen. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desireevan derJagt, Marietta Otsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3031BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Zomaar een koffie-, thee-, tabaks-en si- garenzaakje uit vroeger tij den op de In de etalage staan allerlei sigarenkist ste d. waar van er velen op de ten toonstelling Vlaardings Depot te zien Zijn. Fotocollectie Vlaardingen Het was niet zijn bedoeling er iets moois van te maken. Dat is de nieuwste tentoonstelling in het Streekmu seum van Jan Anderson dan ook niet geworden. Vlaardings Depot laat 'de andere kant' van het museum zien. Niet de meest oogstrelende stukken, maar een bonte verzameling voorwerpen uit het magazijn van het museum aan de Kethel- weg, die daar in de afgelopen 45 jaar zijn beland. Van een ge signeerd boekje van dokter Moerman tot de accordeon van componist Dick Borst. Van een selectie grammafoonplaten van muzikale Vlaardingers tot het bord met de tekst 'Vlaardin gen kernvrije gemeente'. Jan Anderson bewaart naar eigen zeggen 'alles wat de tijd symboliseert'. „Het idee van de tentoonstelling is het publiek een kijkje te laten nemen in de la van de depotkast," zegt de verzamelaar. „In 28 vitri nes zijn voorwerpen te zien van verenigingen, feesten, kerken, boeren en bakkers, souvenirs en dingen uit de politiek en van bij zondere Vlaardingers. Maar," voegt Anderson daar aan toe „het is slechts een fractie van wat er al lemaal in het depot te vinden is. Ik had met gemak nog drie hallen kunnen vullen". Gereedschap, klederdrachten en ambachten heeft hij daarom weg gelaten. Wel heeft hij allerlei re clamemateriaal van Vlaardingse bednj ven naar boven gehaald. Zo als de reclame-asbakken van het Rotterdamsch en het Vlaardings Dagblad. „Dat is nou een typisch voorbeeld van tijdsbeeld," meent de samensteller. „Niet alleen de kranten bestaan niet meer, nie mand zou het nu meer in z'n hoofd halen om een asbak weg te geven," Souvenirs Maar er is meer. Bij de ingang van het museum staat de Kleine Waag uit 1683 die voor de expositie van nieuwe weegschale n en touwwerk is voorzien. Boven begint de ten toonstelling pas echt. Naast de vaste opstelling van het museum is tussen alle voorwerpen en sou venirs het naaimandje van de huishoudster van de Pastoor der Hoogstkerk en een collectezak van de Gereformeerde Kerk te vinden. Hierin is een soort ijzeren constructie bevestigd zodat kerk gangers geen graai naar de in houd van de zak konden doen. Ook van de vooroorlogse Rooms Katholieke processievereniging, die jaarlijks met de boot naar Den Briel vertrok, zijn spullen be waard gebleven. „In 1572 rijn daar drie priesters vermoord door de martelaren van Gorkum," ver telt Anderson. „De organisatoren van de tocht naar Den Briel droegen altijd een onderscheidingsteken. Aan boord werd gecollecteerd. Die gebor duurde geldzak en het zilveren draaginsigne zijn op de tentoon stelling te zien." In een vitrine met volkskunst ligt een verzameling houtsnijwerken van Vlaardingse vissers. Ander son: „Bij windstil weer hadden de vissers niets te doen en doodden zij de tijd met het versieren van griffelkokers en scheerdozen. Sommige zijn heel kunstig. In de ze is zelfs een rebus gesneden," zegt de verzamelaar terwijl hij het puzzeltje ontcijfert. 'Vat de tijd en leer de wereld kennen' staat erop. Zo heeft Jan Anderson bij elk voorwerp wel een verhaak Eén van zijn favorieten hoort bij het zilveren bonbonschaaltje uit 1910. „Het schaaltje is gemaakt van oor ijzers uit de Vlaardingse kleder dracht," vertelt hij. „Begin deze eeuw werd het ijzer massaal door de vrouwen afgezworen en zijn er honderden omgesmolten. De fa milie Versteegh heeft het ijzer om laten kloppen tot een zilveren schaaltje. Een jaar of twintig gele den heeft mevrouw Versteegh het aai het museum geschonken." De tentoonstelling Vlaardings De pot duurt tot en met 15 maart. Dit weekeinde is de expositie voor het* eerst te bezichtigen op zaterdag. Verder elke zaterdag en eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 7 januari VLAARDINGEN Ichthuskeik, Gespreksknng over verzoening, 20.00uur. ROTTERDAM Dizzy. Ami na Rgarova-BartPlatteau, 22-OOu. Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15u uitverkocht. Rotter damse Schouwburg. Gr.z. Snakes- ong Trilogie: deel 3 Le Desir, 20.15u.KJjz. Anouk van Dijk, 20.30u. Zaal De Unie. Stad-Zon- der-Eigenschappen-Show, 20.30u, Woensdag 8 janui H SCHIEDAM WC De Erker. 11 activiteiten-tour, 13.30-15.00u. Woon-& Zorgcen trum Thurlede. Bingo, aanvang 14.00 uur, toegang 2,50 gulden. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Film: de Boefjes, aan vang 14.00 uur. Entree 3 gulden. ROTTERDAM De Doelen. Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Rotte rdamsPhilharmonsich Orkes 20.15U. SnakesongTnlogie; deel 3 Le Desir, 20.15u. KJ.z. Anouk van Dijk, 20.30u. Blauwe Vis. Talent Scout, 22.00U. 't Kapelletje. Tus sen de Muzen, kunst voor ouderen, 14.30u.Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15U, uitverkocht Zaal De Unie. NCRV Volgspot Live, 20.30u. Bioscopen SchiedamVan de meeste goede voornemens komt in veel geval len uiteindelijk niets terecht Ou de gewoontes blijken ook in het nieuwe jaar nog steeds lekker en afvallen of stoppen met roken valt ook na de jaarwisseling niet mee. De gezondheidscentra springen daar vol goede moed en met veel aanmoedigingspraatjes op in. In 1997 gaat het anders, luidt de be lofte: 'Het afvallen en het stoppen met roken gaat iedereen die écht wil gewoon lukken.' De internist en sportarts Th. J. Wljihuizen start dinsdag 14 janua ri met een nieuwe afslankpro- gramma bij Fitland Schiedam. Hij doet dit op basis van een speciaal programma, de BIA-methode. BIA staat voor Bio-elektrische Im pedantie Analyse, een snelle elek tronische meting die een exact computermodel v&«i iemand li chaamssamenstelling oplevert (vetpercentage, spiermassa, li chaamswater). In Duitse ziekenhuizen, waar de ze methode is ontwikkeld, wordt BIA gebruikt om de voedingstoe stand van ernstig zieke patiënten te melen waarop hun.voeding dan optimaal wordt aangepast. Ook bij afslanken kan dit programma ef fectief zijn. Wie op deze manier wil afslanken kan op 14 januari eer, eerste meting uit laten voeren in het Fitland. Eenmaal begonnen met de BIA-methode kan elke week de dokter worden geraad pleegd in het Fitland aan de Slim me Watering 5. Preventiecentrum Een ander steuntje in de rug is te krijgen in het AFP PreventieCen- trum Schiedam. Om iedereen lek ker te maken is de maand januari gebombadeerd tot gezondheids- maand. Vier weken lang staat het preventiecentrum aan de Nieuwe Haven geheel in het teken van ge zondheid. Dus van afvallen, het verbeteren van de eonditite tot en met het stoppen met roken. Alle met gezondheid samenhangende onderwerpen worden behandeld. Bij het preventiecentrum kan een op de persoonlijke voorkeur afge stemd bewegingsprogramma worden samengesteld, waarmee getracht kan worden om de goede voornemens dit jaar wel te laten lukken. Vooral bewegen is daarbij volgens het preventiecentrum heel belangrijk. Uit de praktijk blijkt dat mensen die veel wegen minder gevoelig zijn voor stress, minder snel aankomen en een kleinere kans hebben op hart- en vaatziekten dan mensen met een passiever leefpatroon. AFP heeft bewegen als uitgangspunt geno men voor de ontwikkeling van ge zondheidsbevorderende bewe- gmgprogramma's en program ma's die een meer therapeutische bedoeling hebben. Ook voor mensen die in het nieu we jaar extra aandacht wil besto den aan specifieke aspecten van de gezondheid kunnen preventie ve cursussen volgen. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan voeding. Veel mensen denken dat gezond en lekker eten niet samen kun nen gaan; De diëtiste van het AFP Preventiecentrum wil aantonen dat dat niet het geval is. Voor tips, een individueel bewegingspro gramma en herstelprogramma's kan men terecht in het AFP Pre ventiecentrum aan de Nieuwe Ha ven 245 in Schiedam. ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 1.1b 4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Sleepers' (16) dag. di. ook 1.15. Calypso 3: 'Secrets and Les' (al) dag. 12.45-3.30-6.15- 9.15. Cinerama 1: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (al) dag. 1.15-4-6.45. The nutty professor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3: The long kiss good night" (16) dag. 6.45-9.30. Cine rama 4: The Fan' (12) dag. 6.45- 9.30. di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (al) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30. di. ook 1.15-4. (max Theater Special Effects' (al) dag. 2-4. 'Survival Island' (al) dag. 3. 'E VIT A' (al) dag.7-9.30. Lantaren 1: 'L'UomoDelleStelle* (a!) dag. (be- h.wo.) 8. 'All thingsfaFTal) dag, (be- h.wo.) 10. Venster li 'Secrets and Lies' (al) dag, 7.30-10.15 Venster 2: 'Subamarekha' {al)~dLwo. 7.30 ook matinee wo. 2.30. 'Out of ttor- present' (al) dag. 10. Venster 3:'Les Affimtés Electrves' (al) dag. 8-10, Venster 4: 'Chacunchergesonchat' (al) dag 8. 'Oamor natural' (al) dag. 10. Lumfère 1: 'Jingle all the way' (al) dag 1.15-4-6.45-9.30. üimJè- re 2: 'E VI TA' (al) dag. 12.15-3,15- 6.15-9.15. Lumière 3: 'Independence da/ (12) dag 6.15- 9.15. Lumière 4: The nutty profes sor* (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rexane: 'Hateand love' (16)Vmwo. Pathé 1:'EVITA'(al) dag. 11,55- 2.45-6.35-9.25. Pathé 2; 'Slee pers' (16) dag 5.50-9. Pathé 3: 'Mathilda' (al) dag 11.15-1.40- 4.15-6.55-9.10. Pathé4: The long kiss goodnight' (16) dag 11.35- 2.35-6.30-9.20. Pathé 5: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 7.15-9.50. Pathé 6: M A C K' (al) dag 11.10-1.55-6.40-9.30. Pathé 7: 'Jingle al! the way' (al) dag 11.45- 2.15-5-7.20-9.40. Kindermatinees: Calypso 2; The Leopard son' (a!) wo. 1.15-4. Cine rama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag. 2-4.30. Cine- ramaA: 'De avonturen van Plnokklo' (al) wo. 1.15-4. Corso: 'De Klokken luider van de Notre Dame' (al) wo. 1.15-4. Imax; 'De ktokkenluidervan de Notre Dame' (al) dag 5. Lumière 3: 'De avonturen van Pinokkio' (al) wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenlui der van de Notre Dame' (al) wo. 11- 1.35-4.10. 'De avonturen van Pinok kio' (af) wo. 11.05-1.20-3,35, Ven ster 3: 'Kleine Nemo: avonturen in dromenland' (al) wo, 2. Minder koffie drinken Is een voorbeeld van zo'n goed voornemen dat velen zich hebben opgelegd. De gezondheidscentra In Schiedam bieden ook daarbij een extra steuntje in de rug. Archieffoto Rotterdams Dagblad Maasland Zo'n vijftien vrijwilli gers togen zaterdagochtend om tien uur aan de slag om bomen te knotten aan het einde van de Kwakelweg in Maasland. Zij hiel den het werk na de lunch echter voor gezien: de kou was ze de baas. ELke drie weken trekken de ver- emgingsleden er op uit om elzen, wilgen en essen te knotten. „Dat moet," legt voorzitter Hans van Buuren uit, „omdat boeren vroeger met het knotten zijn be gonnen. En als je eenmaal een boom hebt geknot, moet je dat blijven doen." Vroeger gebruikten de boeren het hout om zichzelf of melk te ver warmen en om veevoeder te ma ken. Ook maakten ze er palen van of gereedschap. Dat is nu uit de tijd, maar de bomen staan er r<og steeds. „Een knot is een zwakke plek. De takken, die er op groeien, worden na een aantal jaren te zwaar. Als de boom niet wordt geknot, kan die omvallen." Dat gaat de na tuurliefhebbers van de vereni ging te ver. Dus zetten zij zich op vrijwillige basis in om de bomen in Midden-Delfland bij te houden. Elk jaar van november tot april proberen zij zoveel mogelijk bomen te knotten. Afgelopen za terdag waren dat er tien. Twintig bomen werden bijgewerkt Met handzagen worden de dikke stukken afgezaagd. Vervolgens gaat Van Buuren met de motor- zaag nog eens de overgebleven Testen netjes afzagen, zodat de knotten glad worden afgewerkt. De takken worden aan Natuurmo numenten geschonken, die ze ge bruikt voor de beschoeiing langs de oevers in het natuurgebied Vlietlanden. De vijftien knotters, die afgelopen zaterdag kwamen opdagen van de dertig actieve leden, zaten aan de middagmaaltijd bij tuinder Piet de Jong aas dc Kwakelweg. De erwtensoep, de gebruikelijke lunch, ging er goed in. „Dit is luxe, dat we hier mogen zitten," glundert Van Buuren. „Soms zit ten we in een koeienstal, of ge woon buiten." L "i 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1