14 Grieks drama tussen knipoog en hartstocht Toegetakelde Malewich grotendeels schoon Vlucht uit het ingewikkelde heden Nieuwjaarsrede van Rien Vroegindeweij Rob Scholte schrijft 'auto biografie' Componist Burton Lane overleden Beryl Bainbridge krijgt Whitbread- literatuurprijs Topjaar voor Rijksmuseum Guinese traditie Rotterdams Dagblad Dinsdag 7 januari 1997 n- Rob Scholte schrijft op verzoek van uitgeverij Vassal- lucci zijn autobiografie. De kun stenaar spreekt zelf van een bio grafie. Na de bomaanslag eind 1994 waarbij hij beide benen ver loor, heeft hij zijn rijbewijs moe ten inleveren. Een 'auto'-biografie is dan niet zo op zijn plaats. Vassallucci heeft Scholte bena derd omdat hü een fenomeen is, een "kunstenaar die ook interna tionaal interessant is'. De uitge verij bracht eerder biografieën van Bardot en Rabin uit. in april verschijnt de geautoriseerde bio grafie van Johan Cruijff door Ba rend en Van Dorp. De biografie van Scholte ligt in september in de winkel. Scholte is nu nog bezig aan het boek waarin hij een 'knalharde beschrijving' van de 'facts' geeft. „Honderd procent de waarheid en niets anders dan de waarheid, zo helpe hem God almachtig," zo schrijft hij in de catalogus van Vassallucci. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag op zijn leven is nooit be kend geworden. Eerder dit jaar zei de schilder voor honderd pro cent zeker te weten wie de dader is: een tot voor kort bevriende dichter. De Amsterdamse politie zag geen aanleiding om de uitla tingen nader te onderzoeken. In de typische Rob Scholte-stijl geeft de kunstenaar alvast een voorproefje van De biografie: „De Waarachtige Historie over de op komst en bloei van het postmo dernisme. Hoogmoed, hebzucht, afgunst, toom, gulzigheid, luiheid en liederlijkheid. Liefde, vriend schap en verraad. Sex, drugs wapens." In staccato-zinnen vervolgt hjj: „Scholte leeft in de hel van Dan te." Scholtes copyright op het copyrightteken. Zijn daim op het goddelijkste recht. Het recht op reproductie. How to aan het eind van een Millennium. Scholte is de immobiele koning." Het boek belooft ook antwoord te geven op vragen. „Wat zijn de on verbiddelijke consequenties van Rob Scholtes historie? Wat ver bindt de mannenbroeders van Prins Bernards Driehoek-Knok ploeg uit 1Ö44 met de Grote Berg van de vermoorde Bruinsma?" En: „Wilt u echt weten waarom Rob Scholte alleen van vrouwen houdt?" New York - De Amerikaanse Bro- adway-musicalcomponist Burtori Lane is zondag op 84-jarige leef tijd overleden, zo heeft zijn fami lie gisteren bekendgemaakt. La ne, die samenwerkte met tekst schrijvers als Alan Jay Lemer en Ira Gershwin, was al lange rijd ziek. Lane, die voortijdig van school af ging, heeft meer dan twintig Hol lywood- en Broadwaymusicals op zijn naam staan, waarin sterren speelden als Al Jolson, Fred Astai- re, Judy Garland, David Wayne en Mickey Rooney. Zeer bekend wer den zijn liedjes 'Dancing on a Di me', 'How About You', 'On a Clear Day You Can See Forever' ei» 'Eveiything I Have Is Yours'. Lane zei zelf altijd dat hij ook de maker was van het liedje met de langste titeh 'How Can You Belie ve Me When I Said I Loved You, When You Know I Have Been a Liar All My Life', dat hy samen, met Lemer schreef. Londen - De Britse schrijfster Beryl Bainbridge krijgt de Whit- bread-prijs voor haar roman 'Every Man for Himself, over de ondergang van het schip de Tita nic in 1912. De prijs, waaraan een bedrag van 21.000 pond (ongeveer 62.000 gulden) is verbonden, is na de Booker Prize de belangrijkste Britse literatuurprijs. In haar boek vertelt de 62-jarige Bainbridge de ondergang van de Titanic vanuit het gezichtspunt van de neef van de reder. De jury spreekt van een onvergetelijke ro man. Zelden werden de wisselval ligheden en gevaren van het le ven volgens haar zo boeiend ver teld. Bainbridge won in 1977 ook al de Whitbread-prijs. Zij liet nu onder anderen de winnaar van de Boo ker Prize, Graham Swift, achter zich. De Ier Seamus Heaney, die in 1995 de Nobelprijs voor literatuur won, kreeg voor zijn dichtbundel The Spirit Level' de Whitbread- poëzieprijs. Debundel is de eerste van Heaney in vijfjaar. Door Bert Jansma Een onbekende Euripides op een ongebruikelijke plek in de Konin klijke Schouwburg: een grote, klassiek beschilderde, tegelvloer die vanaf het toneel de van stoe len ontdane zaal bedekt. De toe schouwers ziften op de overgeble ven stalles-plaatsen of op het bal kon boven en rondom het speel vlak. De schouwburg op een ande re manier, Eunpides eveneens. Een Grieks drama waarom ook gelachen mag worden. Ton' (uit circa 411 voor Christus) behoort tot de 'romances' van de tragedieschrijver. Eunpides was, vergeleken met Aischylos en Sop hocles, een vernieuwer. Hij pro beerde de grote mythes los te la ten, koos de zijde van de mens en zijn emoties en had daarbij een ei gen kijk op de godenwereld. In een drama als Ton' zelfs een op vallend ironische, in woordkeus en toon benadrukt in de vertaling van regisseur Ger Thijs. Eunpi des als voorloper van de Griekse Nieuwe Komedie* een 'spel der vergissingen' vol wisselende emo ties. Ion is dienaar in de tempel van Apollo en weet met beter of hij is een wees. Zijn moeder is echter de Atheense koningsdochter Kre- ousa, op haar zestiende verkracht door Apollo. Ze heeft haar baby op de piek van de verkrachting ach ter gelaten, denkt dat het kind met meer leeft en is getrouwd met Xoetos Hun huwelijk blijft kin derloos en het tweetal trekt naar de tempel van Apollo om de god om hulp te wagen. Xoetos krijgt te horen dat de eerste man die hij ziet zyn zoon is. Ion dus. Kreousa is wanhopig, ziet zich voorgoed m de rol van onvruchtbare stiefmoe der en wil de 'nieuwbakken' zoon Ion doden. Apollo's priesteres, de Pythia, en Pallas Athene komen - typisch voor Eunpides - als 'deus ex machina' de boel redden. Regisseur Ger Thijs maakt helder dat we de monumentale Griekse tragedie zijn gepasseerd. De brok stukken van Apollo's beeld sieren de wand: goden zyn bijna op het niveau van de mens gekomen en Apollo is de malicieuze aanstich ter van een familie-melodrama. Soms verrassend licht van toon, met een 'happy end' en een knip oog. En tegelijkertijd een drama van jaloezie, poging tot moord, met centraal de zeer wezenlijke emoties van Kreousa. Knipoog en drama blijken met ge makkelijk samen te gaan. Voor die ironie is een superieur ensem ble nodig en de jonge acteurs in de bijrollen zijn er zeker niet aan toe. Oudgediende Herman Frank is het subtielst met zyn inleiding en afsluiting als boodschapper van de goden. De jonge Hylke van Sprundel houdt zich in zijn hoofd rol net staande als de onwetend heen en weer geslingerde Ion. An- ne-Wil Blankers speelt haarzuiver de laaiende emoties van de on recht aangedane heldin, maar ze staat hier zo goed als alleen, op een gevoelseiland. Het maakt de ze 'Ion' hoogstens interessant, soms amusant, maar verder voor al cuneus. Gezien in Koninklijke Schouw burg Den Haag; in de Rotter damse Schouwburg op 9 en 10 ja nuari (grote zaai Amsterdam - Het schilderij 'Sup rematisme 1920-1927' van Kazi- mir Malevich, dat afgelopen zater dag in het Stedelijk Museum door de Russische kunstenaar Alexan der Br ener met een spuitbus met groene verf werd voorzien van een enorm dollarteken, is inmid dels grotendeels schoongemaakt. Een lichtgroene waas over 'het breed wit kruis op grijs' herinnert nog aan de brute beschadiging. Hoogstwaarschijnlijk kan het doek over een week weer worden bezichtigd. Rudi Fuchs, directeur van het Stedelijk Museum was op vakan tie in Engeland, toen hem het be richt bereikte van een nieuwe be schadiging m zijn museum. „Ik kreeg vochtige ogen toen ik het hoorde," zei hij gisteren, „En maagpijn. Het is alsof je met een mes wordt gestoken." Volgens Fuchs is Brenerte ver ge gaan met zijn 'artistieke daad', zo als de vandaal zijn actie zelf om schreef. „Zo'n artistiek experi ment is pathetisch. De weerloos heid van een schilderij in een mu seum baart zorgen. Vaak worden dit soort vernielingen gepleegd door kunstenaars die door over tuiging daartoe gebracht wor den." Nadat Brener het grote groene dollarteken op het schilderij had aangebracht, meldde hij zich on middellijk bij een suppoost. Even later werd hij ingerekend door de politie. Restaurator Elisabeth Bracht was snel ter plekke om het voor vijftien miljoen gulden ver zekerde doek eerste hulp te verle nen. „Mijn eerste gedachte toen ik het zag was: dat is total loss. Met wattenstaafjes met terpenti ne kon ik de verf echter vrij mak kelijk verwijderen, omdat deze nog nat was. Als het al droog was geweest, krijg je het er waar schijnlijk nooit meer af. De over gebleven lichtgroene waas moet nu op minutieuze wijze worden weggehaald. Of dat helemaal lukt, is no g niet zeker," Het is niet de eerste keer dat in het Stedelijk Museum een schil derij wordt toegetakeld. In 1986 werd het doek 'Who's afraid of red, yellow and blue' van Newman bewerkt met een stanleymes en afgelopen j uni wer d over het doek van de Duitse kunstenaar Polke met potlood het woord 'crap' (rot zooi) gekalkt. Volgens Fuchs is de kracht van zijn museum tegelijk de zwakke plek.„De tolerantie is ook de re den dat dit soort interventies hier meer voorkomen dan ergens an ders. Wij zijn een van de weinige musea ter wereld waar werken als van Malevich nog niet achter glas hangen. Wij willen een vriende lijk museum zijn. waar de devotie van de kunstenaar ten volle tot uitdrukking komt, en geen ge vangenis. Iemand als Brener ver pest dat genot voor anderen." Overigens is Fuchs niet van plan verregaande beveiligingsmaatre gelen te nemen, zoals doeken voorzien van een glasplaat „In het geval van het schilderij van Malevich kun je het dan net zo Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een topjaar achter de rug. Het aantal bezoe kers steeg in 1996 met 30 procent naar 1.275.000. Dat is het grootste aantal sinds 1976. Het museum schrijft de stijging onder meer toe aan aan de ope ning van de nieuwe Zuidvleugel en het succes van de tentoonstel lingen 'De Lelijke Tijd', 'The Great American Watercolour' en 'Jan Steen'. De laatste expositie loopt tot en met 12 januari. Het Stedelijk Museum in de hoofdstad kreeg in 1996 bijna 475.000 mensen op bezoek, 20.000 minder dan in 1995. De directie toont zich niettemin tevreden. In 1995 waren er tal van jubileumac tiviteiten in verband met het 100- jarig bestaan van het museum. Topjaar tot dusver is 1992 met 522.000 mensen. De populairste tentoonstellingen vorig jaar waren 'Het Amerikaan se perspectief met de collectie van het Whitney Museum in New York, het door Gerrit Komrij sa mengestelde 'Kijken is bekeken worden' en de expositie 'Munch en na Munch'. Directeur Rudi Fuchs van het AmsterdamsStedelijkMuseumkijkthoegrootdeSChadenu nog Ismetln zijn handeenfoto van de'artis tieke daad': 'Ik kreeg vochtige ogen toen ik het hoorde- En maagpijn. Het is alsof je met eert mes wordt gestoken'. rotoCorMuWw/ANp goed niet ophangen. Glas maakt het koud, alscf je het door ijs ziet." Brener staat als kunstenaar be kend om zijn bizarre 'per formances'. Op een groepsten toonstelling ruim een jaar gele den in Stockholm vernielde hij ook al een schilderij van een colle ga en voor het Poesjkhunuseum in Moskou zorgde hij voor een wei heel speciale kunstuiting: hij co puleerde in het openbaar met zijn vrouw. Na zijn actie in Stockholm gaf Brener een verklaring voor zijn vernielzucht: „Ik heb beslo ten dissident te worden en mijn klappen uit te delen in het donker omdat ik niet mee wil doen aan een spelletje (de tentoonstelling, red.) dat bij voorbaat verloren is." Volgens Fuchs behoort Brener tot de categorie 'werkelijkheids- pathetiei'. „Veel andere kunste naars hadden commentaar op ie mand $nders. Zo schreef Duchamp bijvoorbeeld dat hij 'een Rembrandt zou willen'glad- strijken'. Het verschil is dat Duchamp het opschreef en Bre ner het doet. Op het moment dat een kunstenaar iets doet waar door hij het werk van iemand an ders beschadigt, is een grens overschreden." Kazimir Malevich is samen met Piet Mondriaan 'een;varrdef"be- Tangrijkste grondfcggers^van de abstractekunst.Tn 1958 kwam het grootste deel van zijn schilderijen en geschriften in bezit van het Stedelijk Museum. De 40-jarige Brener is gistermiddag voorge leid aan de officier van justitie in Amsterdam. Door Dolf Welling Veel mensen voelen zich ont heemd in deze tijd of in het land waar ze verblijven. Dat wekt bij sommigen een verlangen naar meer kennis over hun 'roots': hun culturele herkomst. Ook de snelle technologische ontwikkelingen en de gevolgen daarvan voor het dagelijks leven kunnen ver vreemdend werken. Daardoor is een regressieve hunkering opge komen naar een minder ingewik kelde situatie: een 'terug naar de matuur'. Er zijn kunstenaars die alle artistieke verworvenheden willen negeren om met een scho ne lei te beginnen. Daarbij laten ze zich graag inspireren door pre historische of 'primitieve' kunst. Zo had aan het eind van de vorige eeuw 'negerkunst' al veel invloed op de moderne Europese. In Lausanne en in Zwolle zijn mu sea die zich specialiseren in crea- tieve uitingen van mensen die niet of nauwelijks gebukt gaan onder de verworvenheden van on ze beeldende cultuur. De schilder Dubuffet verzamelde tekeningen en andere uitingen van geestelijk gestoorden en zonderlingen. In 1984 is in het Museum of Modem Art in New York een grote ten toonstelling gehouden van wer ken die in dienst hebben gestaan van stamtradities in Zwart Afrika, Oceanië en andere buiten-Euro- pese gebieden. Daarnaast werden van moderne kunstenaars wer ken getoond van 'primitivisti- sche' aard. Oerbesef Die laatsten volgden een richting in de moderne kunst, een 'isme', ze waren gekunsteld. Na New York volgde in 1989 Parijs met de trendsettende tentoonstelling 'Magiciens de la terre' (kunst uit oerbesef) en het jaar daarop gaf een expositie in New York een overzicht van Afrikaanse kunst van deze eeuw. In galerie Serruys zijn nu bladen te zien van Gitte Christensen; een Deense in Rotterdam. Het zijn voorbeelden van primitivisme. Gitte schept papier op geelste pla ten, zodat de vellen een door haar veroorzaakte structuur hebben en brengt er dan gekleurde tekenin gen op aan. Het zyn ideografische voorstellingen. Dat zijn tekens, zoals die in alle tijden door kleu ters in een bepaald stadium - die van het 'poppetjes tekenen'- worden gemaakt. Maar Gitte doet het met een zeer volwassen esthe tisch raffinement. Haar bladen lij ken door de tijd aangetast te zyn. De tekeningen doen denken aan die van voorhistorische holen- mensen. We kunnen er een ver langen naar een elementaire beel dende drang in zien, geen naïeve uiting. La Troupe De leden van 'La Troupe' daaren tegen werken zo argeloos als in deze tijd maar mogelijk is. In het restaurant van 'De Bijenkorf is momenteel een tentoonstelling van tegeltableaus die door en kelen van hen zijn gemaakt - met technische assistentie van de ke ramist Ben Hosman, Bij de te kens voor een mens is 2elfs een kopvoeter (figuur zonder romp) in kleutertrant. De produktie is op touw gezet door de Stichting Voorzieningen voor Verstandelijk Gehandicapten Rijnmond. De deelnemers plegen ook te expose ren in de galerie Herenplaats aan deSchiedamseVest. De tableaus stralen opgewektheid uit. Een muurgroot exemplaar is aangebracht in het metrostation Beurs. De exemplaren in De Bij enkorf zijn te koop. Een tableau van 28 tegels kost 700; een van 12 tegels 300; de prijs van een prent dus. Ben Hosman, die de groep vertegenwoordigt, is op maan-, dins- en donder dag bereikbaar onder tele foonnummer 0180-618673. j Poedels Op een andere uitweg uit het overgecultiveerde van de kunst i- de Amerikaan Koons ve> i voorgegaan. Het gaat daarbj om het sterk uitver groten en overdrijven van gebrui kelijke kitschvoorwerpen. Mitsy Groenendijk toont bij Cokkie Snoei geestige, één meter hoge vazen in de vorm van vertroetelde poedels. Ook het met boerse ruit jes prijkende exemplaar is ge- Poedel van Mitsy Groe nendijk. Foto Galerie Cokkie Snoei trimd en bepruikt. Weer een ande re poedel houdt een slang in de bek. Eén exemplaar is zwart. In de opening bovenin zyn bloemen ge plaatst of bonbons. De hondse va zen zijn van een nieuwe gipssoort gemaakt: keramiekgips. Geestig is ook het werk van de schilderes CA Wertheim, die dit maal bij Snoei reliëfdrukken toont en tekeningen. Wertheim breit. Dat is vandaag in de kunst niet uitzonderlijk. De bekende schilder Rob van Koningsbrug- gen begon met broddellapjes en beeldhouwster Marijke de Goey heeft vroeger naaldwerkjes ge maakt Wertheim drukt haar mo noprints op een gebreide onder grond waardoor ze reliëf krijgen. Dat van een gebreide sok bijvoor beeld, of van 'Een boterham met tederheid'. Enkele voorstellingen zyn suggestiever. Er hangen ook getekende breipatronen. WTCen CBK Originele prenten van Jef Diede ren Ger Lataster, Cole Morgan en andere bekende kunstenaars zijn te zien en te koop in de galerie van het World Trade Center (WTC). Er is ook een speciale aanbieding van bladen waarvan maar één exemplaar beschikbaar is 250, met lijst). Er is alweer een ontluisterende naam bedacht voor het grote werk in Prinsenland van Frans de Wit dat door de kunstenaar Vierkant eiland in de pias' is genoemd. Maar er is ook een mooie foto-re portage over gemaakt. Rinie Bleeker heeft hel ontstaansproces vastgelegd. De foto's zijn afge beeld in een boek met verklaren de teksten. Het Centrum Beel dende Kunst (CBK) heeft er een mooie uitgave in cassette van ge maakt. La Troupe In De Bijen korf i (voorio- l pigk I Gitte Chris tensen en Jan Meijer: Galerie Serruys, Antonius Binnenweg 33, dagelijks 10-17 uur tot 10 febr. Mitsy Groenendijk en CA Wert heim: Cokkie Snoei, Mauritsweg 55. Do t/m zo 13-18 uur t/m 2 febr. Moderne prenten: WTC (Beursgebouw), vr. t/m zo 12.30- 17.30 uur tot 5 febr. 'Cultuur is in Rotterdam in de eerste plaats een kwestie van ge bouwen, van steen, glas, beton en silliconenkit Ik wil hiermee niet zeggen dat er cultureel niets aan de hand is in Rotter dam. Integendeel. Maar het is helaas nog steeds 20 dat het gro te geld allereerst voor de har dware wordt uitgegeven. Als er weer eens een cultuurpaleis ge opend is, staat er altijd wel een wethouder of een stedelijke cul tuurpaus op om te verkondigen dat we nu wel genoeg gebouwen, dus hardware hebben en dat er meer aandacht aan de software besteed dient te worden. Daar komt zelden of nooit iets van terecht De koningin heeft het lint nog niet doorgeknipt of de kunstbobo's beginnen al om een nieuw gebouw te roepen, om een verbouwing, een uitbrei ding, een dependance. Alsof het allemaal niks kost Met 'moeite wordt er nog wat geld bijeen ge schraapt om een kunstwerk te kopen. Ik vind het tenminste een raadsel dat bijvoorbeeld voor de miljoenen cUè aan de aanstaande uitbreiding, en ver-, bouwing yan Boymans, besteed gaanwordeh, geenkunstwwft gekocht Ruimte genoeg. Ais ik door Boymans loop rieik overal lege plekken op de muren waar1 beat nog een kunfetwérkje bij kan.,.V'3r v Neem Tiet idee .vna-tóOnder-, kunsthal Bespptöglijlq Kinde; ten hoeyen geen kpnst^die rijn, waar' ooit een grote zandbak met wat speeltuig wasjwaèrik yaak/ op mooie zomermiddagen-'met< mfin kinderen heb gezeten, ligt nu scherp zand en hondestront, waar bomen en struiken ston den, geeft een wezenlos asfalt- vlakte uitzicht aan de patiëntjes t van een kinderziekenhuis met de naam Sophia, die wijsheidbe- tekent Maak daar weer een speelplaats, een vijver/ een zandbak, laat er gras, bloemen en bomen groderi, maar zet erin godsnaam geen gebouwneer, Neem hetSchouwburgplein, die" natte en spekgladde didom van Rotterdam, dat geldverslinden de prestige-objectvan ja-knik-- kers die geen olie uit'de grond - halen, maar slechte het schaarse licht van een schemerlamp ver spreiden over een vlakte yan y- zeren platen en rubberen mat- ten. Het grootste podium van de stad, met voetlicht, waarvoor je tenminste een toneelopleiding moet hebben gehad om het zon der plankenkoorts over te ste ken. Daar is iedere notie van warmte en gezelligheid, maar bovenal van kind, bejaard en ze ker van invalide zijn weggestuft door het gum van een land schapsarchitect die zijn kunsten beter in de Botlek Iran vertonen. Nog gekker is wellicht dat de en tree van deze bibliotheek wordt verbouwd omdat er twee keer per week een patatkraam van Bram Ladagevoor de deur staat Kosten, geloof ik, drie miljoen. De gebouwen worden talrijker, duurder, postmoderner, krank zinniger. Maar de kunstenaars in Rotterdam leiden een armoe diger bestaan dan ooit Ateliers worden steeds duurder en schaarser, de ene galerie na de andere verdwijnt na een kori- stondigbestaan. Op het gebied van de literatuur hebben we, qua beleid, een krankzinnige periode achter de rug. Hóewei er nu gelukkig een eind is gekomen aan het bewind van een schizofrene ambtenaar die de ene na de andere aan vraag van een Rotterdamse schuiver of diehtér voor een sti pendium afwees, maar die on dertussen van bet uitgespaarde geld ten eigen bate de wereld „rondreisde.,. v* Gelukkig, wasrer tegenwinden imre^SdruStenfri Rotterdam en'eenderde is'ih de maak. Sr" ius'tó^h geïnvesteerd in "rijhét mondjesmaat Geest en geld zijn twee groothe den die elkaar niet Roeven uit te sluiten. Het tó róetrzóoder bete kenis dat het mooiste, in jeder geval meestgelezen gedicht van de jaren negentig niet door een dichter maar boor de Postbank is geschreven, een distichon dat u elke dag pp het, schimmige scherm van de giromaat kunt zien: Uw geld/wordt geteld. Het ismijn taak als beroeps-Rot terdammer een beetje te kanke- jnmon- elk geval wakker van en ik hoop altijd dat ik er een paar mensen wakker mee maak'. - (Gedeelte nit de nieuwjaarsre de van dé Rotterdamse schrij ver/dichter 1 Rien Vroeginde weij, uitgesproken in het Bi bliotheektheater op zondag 5 januari)." artiest Sona Diabaté bum 'Garé garé' label •PopularAfncan Music/Munich u u 50:45 mm. Sinds haar vorige album voor het label Popular African Music is er veel veranderd in de muzikale benadering van Sona Diabaté. 'Kankeli-ti' was een schijf vol met tot de kale eenvoud teruggebrachte traditionele muziek. Een mooi en emotievol album, maar bij vlagen wel erg mist roostig. Na een langdurige infectieziekte heeft de Guinese zangeres echter weer reden tot blijdschap en dat klmkt hier duidelijk door. Met een grote band steekt ze zelfs het meesterwerk 'Le destin' van landgenoot Sékou- ba Bambino Diabaté naar de kroon. 'Garé garé' bulkt van de krachtige, veelgelaagde Guinese muziek vol sublieme vocale interacties. De kab belende kora- en balafonpartyen worden ondersteund dooi hel spran kelend gitaarwerk van Djessou Mory Kanté (geen familie van) en strak basspel. Dit is een opvallend vrolijk, maar verre van pretentieloos en ui terst gevarieerd album. Deze cd onderstreept nog eens dat Guinee in de opsomming van muzikaal belangwekkende Afrikaanse landen vaak on terecht wordt overgeslagen. JoopBreedveld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2