13 Maassluis buitendijks Rotterdams Dagblad Vlaardingse arts vrijgesproken van uitlokking moord op vrouw Bonden en Maassluis nog lang niet op één lijn k Uspret zit spook- zwemmen dwars Mini-Elfsteden Hoeksejeugd Kleding onder jas verstopt Brand in slooppand Aangehouden na vernieling Auto schiet 'op het ijs Kogels gevonden in plantsoen Autodief aangehouden a Woonwijk met tfTjChOa" achthonderd huizen bij NS-station SP Vlaardingen hekelt beleid Woningbedrijf Verhuurders en huurders Schiedam gaan samenwerken KONUNENDUK DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT - TEL. 0180-611100 KONMNENDUK Woensdag 8 januari 19 97 Waterweg Rotterdam/Vlaardingen— De 50-ja- rige Vlaardingse arts H. B. is gis teren door de Rotterdamse recht bank vrijgesproken. De arts werd er van verdacht in 1988 zijn neef opdracht te hebben gegeven om zijn ex-vrouw EUa Achterberg te vermoorden. De Vlaardingse poli tie liet H. B. vorig jaar maart in het ziekenhuis in Engeland waar hij werkte arresteren. Dat ge beurde nadat de neef, die een ge vangenisstraf voorde moord erop had zitten, belastende verklarin gen over zijn oom had afgelegd, Het duurde vervolgens bijna een jaar voordat de rechtbank tot een uitspraak kwam. De verdachte heeft ai die tijd ontkend. Zijn raadsman mr. M. Mos2kowicz bracht tijdens de zitting allerlei aanwijzingen naar voren waaruit zou moeten blijken dat de neef het verhaal over de opdracht had verzonnen. Rechtbank-president mr L. C. P. Goossens oordeelde dat er te weinig bewijsmateriaal was om de arts te veroordelen voor uitlokking van moord op zijn ex-vrouw. De officier van justitie mr. Van Heijningen, die zijn eis van vijftien jaar voornamelijk ba seerde op verklaringen van de neef, ving bot. Tijdens de zitting twee weken geleden was hij er nog stellig van overtuigd dat H. B. zwaar zou worden gestraft Tijdens het eerste deel van de be handeling van de zaak tegen de arts, een maand geleden, werd de neef S. A als getuige gehoord. Hij verklaarde van zijn oom de op dracht te hebben gekregen een huurmoordenaar te zoeken om Ella Achterberg te doden. Vol gens de neef wilde zijn oom dat omdat 'de kop van de slang moest'. Zijn ex-vrouw probeerde hem na de scheiding kaal te pluk ken en er moest alles aan gedaan worden dat een halt toe te roepen. Toen een aantal pogingen om een moordenaar in te schakelen mis lukte, kreeg S.A, volgens zijn zeggen, van zijn oom te horen dat hij zijn tante moest ombrengen. Met een pistool ging S.A acht jaar geleden op pad en schoot zijn tante op het fietspad achter het Holy Ziekenhuis dood. Kort daar na werd hij door de politie aange houden en bekende de moord, Geen enkele keer heeft hij tij dens die verhoren of op de recht bank verklaard dat zijn oom hem de opdracht gaf. Dat was, vertelde S. A. een maand geleden, om zijn oom buiten elke verdenking te houden. S.A. werd vervolgens veroor deeld voor doodslag omdat hij de rechtbank had verteld niet de be doeling te hebben gehad zijn tan te te vermoorden. Na vijfeneen- half jaar gevangenisstraf kwam hfj weer vrij. Een jaar na zijn detentie meldde hij zich op het Vlaardingse politiebureau en ver telde wat er volgens hem werke lijk was gebeurd. Uit wroeging en omdat hij zijn geweten wilde schonen sprak hij met de recher cheurs, verklaarde hij. Tijdens de zitting tegen H.B., een maand geleden, werd de neef gehoord als getuige. Hij was toen over bepaaldi details, waaronder de betaling door zijn oom, zeer onduidelijk. De raadsman van H. B., mr. M. Moszkowicz, maak te daar gretig gebruik van en pro beerde de man als een gestoorde en familiezieke man af te schilde ren. Volgens de strafpleiter had de neef namelijk uit eigen beweging gehandeld. Hij kon het niet ver kroppen dat de Nederlandse wouw Ella Achterberg het Hm- doestaanse gezin B. ten gronde richtte. Ook vond de neef, vol gens Moszkowicz, dat tante Ella één van haar dochters had ver waarloosd en S.A was een beetje verkikkerd op dat meisje. Dat zijn cliënt af en toe wat inge wikkelde en complexe verklarin gen aflegde, had volgens Mosz kowicz te maken met de Hindoe- staanse cultuur waartoe H. B. be hoort. De familiebanden spelen een grote rol en zo kon het vol gens de raadsman gebeuren dat H. B. als familie-oudste toch nog verantwoordebjk was voor zijn neef, de man die zijn ex-vrouw vermoorde. Zo kon volgens de raadsman worden verklaard waarom H.B. de neef na zijn detentie financieel steunde. De betalingen waren volgens Mosz kowicz geen afbetalingen. Na twee weken beraad besloot de rechtbank gistermiddag dat het bewijsmateriaal dat de officier te gen H. B. had aangedragen te ma ger was en sprak de arts vrij. H. B. had al bijna een jaar in voorarrest in de gevangenis doorgebracht. Het Openbaar Ministerie beraadt zich nog of zij in hoger beroep te gen de uitspraak gaat. Volgens mr. K van der Meijde van het advocatenkantoor Mosz kowicz is nog niet bekend of hun dient van plan is een schade claim tegen de staat in te dienen. „Zijn hoofd staat daar momenteel nog niet naar. Hij was na de uit spraak door het dolle heen. De spanning had veel van hem ge vergd/Volgens van der Meijde is het voor H.B. juridisch gezien geen probleem zijn beroep van chirurg weer op te pakken. „De naam van cliënt is echter wel be schadigd. Ook in Engeland, waar hij werkte, zijn er verhalen over hem in de kranten verschenen. Client was daar nog niet in vaste dienst, dus het zal moeilijk wor den om terug te keren." Hoek van Holland De kinderen van de Hoekse basisscholen krij gen morgenmiddag hun eigen mi ni-Elfstedentocht. Het bestuur van de IJsclub Hoek van Holland gaat er samen met de kinderen en de onderwijzers van de scholen een mooi feest van maken op de baan aan de Prins Hendnkweg. Uiteraard wordt er in leeftijds groepen gereden en er zijn leuke prijzen beschikbaar. De mim-Elf- stedentocht begint om 12.00 uur en duurt de hele middag. 1 Schiedam Een 29-jarige Rotter damse vrouw is gistermiddag in de Kreupelstraat aangehouden. De vrouw had in een winkel ktn- 1 der kleding van enkele honderden guldens weggenomen en onder haar eigen kleding verstopt. Ze werd betrapt door het personeel. Schiedam—In een slooppand aan de Westmolenstraat is gistermid- 1 dag brand uitgebroken. De brand- weer heeft de brand geblust. 1 Daarbij bleek dat er meerdere brandhaarden waren. Brandstich ting wordt niet uitgesloten. Schiedam Een 19-jarige Rotter- dammer is gisteravond op de Hoogstraat aangehouden. De man had samen met een andere ver dachte een ruit van een winkel vermeld en daarna enkele goede ren weggenomen. Getuigen, die de daders aan het werk hadden gezien, konden één van de man- nen vasthouden en overdragen aan de politie. De andere dader sloeg op de i vlucht. Een getuige is met schou- 1 derletsel naar het Holy Zieken- 1 huis gebracht. Vlaardingen—De auto van een 26- jarige Vlaardingse is gistermor- gen op het ijs van de Vlaardingse Vaart beland. De vrouw startte haar wagen, maar had niet in de gaten dat de auto in de versnel- f Hng stond. 'Via de berm reed de wagen het ijs op. De politie takel de de wagen weer op de weg. Vlaardingen Een medewerker jvan de Plantsoenendienst heeft i gisteren een plastic doosje met 49 kogelpatronen aangetroffen. Hij deed dat tijdens het prikken van zwerfvuil nabij de Westlandse- weg. De munitie is door de politie veiliggesteld. Vlaardingen Een 37-jange man luit Rotterdam is vannacht aange houden omdat hij in een auto reed die enkele dagen eerder in Vlaar dingen was gestolen. De bedra ding van de auto was doorverbon den. De man zit nog vast. Maassluis Het ziet ernaar uit dat het bouwen van een nieu we woonwijk met ongeveer achthonderd huizen op het bui tendijkse terrein in Maassluis mogelijk is. Daarbij wordt ge dacht aan het gebied bij NS-station Maassluis-West Het ge vaar van ligging langs het water blijkt geen belemmering te zijn. Ook het milieu -de huizen liggen tegenover Euro- poort- is volgens de gemeente geen probleem. De plannen voor de opzienbaren- of er financiële steun kan worden de woonwijk worden volgende week woensdag tijdens een pu- bhekspresentatie nader bekend gemaakt (aanvang 20 00 uur in de Koningshof). Dan verschijnt een nota over het 'buitendijks bouwen op het Balkon', zoals hel terrein tussen het NS-station en bedrij venterrein heet. Het gaat nog om vry globale idee- en en uitgangspunten. Er worden nog niet direct beslissingen geno men over concrete zaken. De ver dere ontwikkeling en uitwerking van deze ideeën kan echter wel van groot belang zijn voor de toe komst van Maassluis. De stad Maassluis heeft nog meer plannen voor de strook langs de Nieuwe Waterweg. Die moeten zorgen voor een betere woon-, werk- en recreatie-omgeving „Natuurlijk zijn er nog heel wat haken en ogen aan de verbetering van het Maassluise haven- en n- vierfront, Een groot deel zal bij voorbeeld afhangen van de vraag gevonden," aldus een woordvoer der. De bouwplannen langs de Nieuwe Waterweg houden in zekere zm verband met de eerdere plannen om een stukje Maasland te an nexeren. Die uitbreiding naar Maasland (de Dijkpolder) is vorig jaar door de provincie gedwars boomd. Toen'weïd de noodzaak om snel-andere bouwplekken te zoeken, wel dringender. „Onze stad is bijna helemaal vol gebouwd," vertelt de woordvoer der. „Maar we hebben toch veel behoefte aan eengezinswoningen, We zijn jarenlang bezig geweest om richting Dijkpolder uit te brei den, maar dat is niet doorgegaan. Nu dat niet doorgaat, moeten we verder kijken. Het terrein van het Balkon is dan een uitwijkmoge lijkheid. Misschien dat het terrein sowieso was bebouwd, maar nu gaan de plannen in een hoger tempo." 'ML Zwemmen is niet wat de Maassluise jeugd de ze dagen bezig houdt. Ondanks dat de leiding van Dol-Fijn hot sport- en recreatiebad gister avond 'zeer eng en spannend' had ingericht voor het spookzwemmen, kwamen slechts en kele tientallen Jongeren opdagen. „Een paar jaar geleden waren dat er nog drie- tot vier honderd," aldus Jack van den Nouwelant van Dol-Fijn. „Ik denk dat de ijsspret ons dwars zit." Er waren zo'n vijftien verschillende monsters die gisteravond in het door de speciale mu ziek, rook en fakkels spookachtige bad rond waarden. Voor de kinderen die vanavond en morgen niet het ijs op willen, wordt het spook zwemmen tussen 18.00 en 20.00 uur her haald. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De Socialistische Partij (SP) in Vlaardingen vindt dat de bewoners van de flats aan de Meerkoetstraat en de Specht laan niet hoeven te betalen voor de aanleg van een lift De beheer der van de woningen Stichting Woningbedrijf Vlaardingen wil de huur verhogen om de aanleg mo gelijk te maken. Een aantal bewo ners weigert daarmee akkoord te gaan, waarop het woningbedrijf nu voor de rechtbank de huur overeenkomst met de 'dwarslig gers' wil laten ontbinden. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen laat de SP weten het met eens te zijn met de manier waarop het woningbedrijf om gaat met haar huurders. De SP vindt het geen stijl dat een sociale ver huurder via de rechter mensen uit hun huis wil zetten omdat ze wei geren huurverhoging te betalen voor iets waar ze nooit om hebben gevraagd. Van burgemeester en wethouders wil de grootste oppo sitiepartij in de gemeenteraad we ten of de woningstichting niet een subsidie heeft gekregen om het plan met de liften te realiseren. Ook wil de SP weten of een huur verhoging gevolgen heeft voor de huursubsidie die sommige bewo ners van de flats krijgen. Belang- ryke vraag is of er bewoners zijn die als gevolg van de huurstijging buiten de subsidie vallen. Door Pieter Vermaas Maassluis De gemeente Maas sluis en de vakbonden hebben gisteren nauwelijks vooruitgang geboekt in de besprekingen over de toekomst van de gemeentelij ke groenvoorziening en reiniging. De bonden blijven tegen een af slanking van de groenvoorziening en een privatisering van de reini ging. „Inhoudelijk zijn we elkaar nog geen millimeter genaderd," meent T. de Jong van de ABVA KABO. Maassluis wil, zonder gedwongen ontslagen, snijden in de groen voorziening. Voor werknemers die met de VUT of pensioen gaan, komt geen vervanging. Hetzelfde geldt voor ambtenaren van de groenvoorziening die binnen de gemeentelijke organisatie van baan veranderen. En werknemers die een eigen bedrijf in de gioen- voorzieningsbranche willen op starten, wil wethouder L. Tim mermans (personeel) met ge meentelijke steun 'op het paard helpen'. 'Broddelwerk' Die combinatie van maatregelen staat beschreven in een rapport dat adviesbureau Coopers Ly- brand in opdracht van de gemeen te samenstelde. ,3roddelwerk," noemt ABVAKABO-bestuurder De Jong het rapport echter. „Het rammelt aan alle kanten. Het hoort zo te zijn dat je besluiten neemt op basis van goede infor matie. Maar dit stuk bevat veel te veel tegenstrijdigheden, onduide lijkheden en open eindes." Vol gens De Jong is bijvoorbeeld met aangegeven hoeveel ruimte de ge meente nodig heeft om de iepen ziekte te bestrijden en pakken de kosten voor de personeelsingre pen mogelijk duurder uit dan Co opers Lybrand de gemeente voorrekent. De bonden hebbende gemeente daarom om een 'second opinion' verzocht. Timmermans heeft dat verzoek naast zich neer- De bonden betwijfelen verder of de gemeente haar belofte kan waarmaken dat de kwaliteit van de groenvoorziening op peil zal bfijven. Bovendien willen de bon den horen hoeveel banen er bij de groenvoorziening verdwijnen. De Jong. „Uit de maatregelen kun nen we geen getallen opmaken. Het aantal banen dat verdwijnt kan varieren van twee tot veer tig." Wethouder Timmermans heeft toegezegd vóór 1 juli met een percentage te komen. De plannen om de gemeentelijke reiniging te privatiseren richting Afvalverwerking Rijnmond vindt De Jong voorbarig. Volgens de vakbondsbestuurder moet de ge meente ook andere opties onder de loep leggen. De ABVAKABO denkt bijvoorbeeld aan een sa menwerking met Schipluiden, of met Vlaardingen en Schiedam. Alleen procedureel hebben de partijen wat terreinwinst geboekt. Timmermans: „Op basis van stukken die we de vakbonden hebben toegestuurd, hebben wij ons standpunt uitgelegd." Op 10 december haalde de CDA- wethouder zich nog de woede van de vakbonden op de hals door de plannen met de groenvoorziening en de reiniging slechts mondeling mee te delen aan de bonden. „Het is nu een positief overleg geweest, er werd naar elkaar geluisterd," meent Timmermans. Ook De Jong ziet enige winst. „De kou is in zoverre uit de lucht dat nu is afgesproken dat er geen on omkeerbare besluiten worden ge nomen, voordat de onderne mingsraad van de gemeente een advies over het onderwerp heeft uitgebracht en op basis van dat advies overleg met de bonden heeft plaatsgevonden." De angst dat de vakbonden inhou delijk weinig in de melk te brok kelen zouden, hebben is volgens De Jong afgenomen. „We hebben de wethouder m het overleg let terlijk gevraagd of we er voor de kat z'n viool bij zaten. 'Nee', ant woordde hij. Dus kunnen we ook over de inhoud meepraten." Schiedam De Woningbouwver eniging Schiedam (WbS) en het Schiedams Overleg Bewoners Or ganisaties (Snboi ondertekenen morgen een participatie-overeen komst. De verhuurder en de huur ders leggen daarmee vast wan neer het Sobo moet worden geïn formeerd, wanneer ze gekwalifi ceerd adviesrecht heeft en op welk vlak ze instemmingsrecht heeft. Met de ondertekening wordt een jaar lang overleg en on derhandelen tussen de verhuur der en de huurders afgesloten. Door de overeenkomst krijgt het Sobo bij onder meer statutenwij zigingen of bij algemeen beleid over sloop of verkoop en bij het huurbeleid het zogenoemde ge kwalificeerd adviesrecht. Dat houdt m dat de WbS het advies van de huurders niet zomaar naast ztch neer kan leggen. Het eerste jaar zal vooral worden gebruikt om ervaringen op te doen om eventuele knelpunten op te sporen. Voor beide partijen is het eerste jaar dan ook een proef jaar. Maar ondanks de overeen komst kunnen de twee partijen ook verschillen' van mening, staat nu al in de statuten. As ze daar niet uitkomen dan wordt een ge schillencommissie gevraagd om uitspraak te doen. De beslissing van deze commissie is bindend. De commissie bestaat uit een lid van de Sobo en één van de WbS. Het derde lid wordt door de reeds benoemde leden benoemd. Met de overeenkomst maakt de woningbouwvereniging een be gin met een nieuwe manier om met huurders om te gaan. Per jaar zullen beide partijen minstens vier keer met elkaar overleggen. Onderwerpen in de ruimste zin van het beleid van de overheden zoals bijvoorbeeld het huurprijs beleid of woonlasten kunnen daarbij aan de orde komen. Het Sobo heeft bijvoorbeeld instem mingsrecht waar het gaat om het reglement van de klachtencom missie van de woningbouwvereni ging. Wel blijven de rechten en plichten die staan beschreven in de huur overeenkomsten van kracht. De privacy van huurders en bewo ners dient in alle gevallen te wor den gewaarborgd. Klachten van individuele huurders worden in het gezamenlijk overleg niet be handeld. Alleen als een huurder op eigen verzoek daarom vraagt en als de klacht over het functio neren van de werkorganisatie van de verhuurder gaat, kan de klacht aan de orde komen. Naast de-overeen':omst met het overkoepelend orgaan van huur ders wil de WbS ook soortgelijke overeenkomsten sluiten met de wijk- of complexgebonden bewo nersorganisaties. Deze overeen komst verschilt op enkele punten met die morgen wordt onderte kend. Het Sobo heeft als overkoe pelend orgaan van alle bewoners- verenigingen inmiddels inge stemd met de overeenkomst. De ondertekeninging heeft plaats tussen 19.30 en 20.00 uur in het kantoor van de Woningbouwver eniging Schiedam aan de Kerk- laan. De Amazing Stroopwafels zorgen voor de muzikale omlijs ting. keuaNsruD» -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1