14 ■g Bos stort zich nu op Kleine Groene Hart Alle verloven ingetrokken voor stadsverwarming 'Zes rijstroken A4 scheiden door verlichte veenribben' Café-restaurant in HAL-gebouw Laat kerstfeest voor Blijdorp-gorilla's Aanklaagster in Kobus-zaak neemt voorschot op pleidooien Natte matten in de strijd tegen 'orgelontstemmmg' Politiek volgt WBR- affaire met argusogen Nieuw record door koude, centrales draaien op volle toeren Rotterdams Dagblad Woensdag 8 januari 1997 C "r A "A Door Bcraadètte Iferiissen Rotterdam Warneer buiten :sfteeuw, vorst" es wind hun sehrikbewiad voeren en bbnen de vermming Sink wat streep- het niet alleen mens en dier eiie' het zwaar hebtea: ook toetsin- stnmientfin nichten - vaan iet- -tériijk- onder de extreme tera- peiatoren. Kertargèls, piano's en vleugels hebber, weliswaar niet direct telgfea van de bui- r ientemperatanti' maar des te meer van de bgeiadïlyöchüg- fheidsgoad die tie/eomlmBtie "war tou en. droogte .metiadx ?rnee6rengt'&n steekproef cm- der een aantal Bottodamse ter- ken' leert dat de orgels in de Maasstad iisJiiotna fe tanig •hebben gehouden. Kronrtrek- tend hout, ontstemde registers, rammelend mechaniek en ande- Botterdam hebben we, er (nog)" inaqiMiliitföééglÉta&T Hét hoofdorgel van dc- Inurens- tóthgvrxtóééid. met Só regis- ..tereCse'nSWpijpèniéénïaBde 1 (grootste orgels, vaa Néderiand," j klinkt noglsteeds als eert kMCv ErtGoed- »dahottd en correct? s&igedtagftfveridasst Beter i ftrahlSdiriptihetimitakel. .Van Rumpt is debaas van Pels van .Xeeuwen;-,het Bossche bedrijf dat de drie orgels van 'de Lau- reus'stemt „Daarbij temt dataïïe drie de Gr eets in de kerk nieuw zijn, dat wil zeggen, niet ouder dan 25 jaar. Je Hebt twee soorten orgels, -denieuwe, teals in de Launens- kerk, en de zeer gevoelige au thentieke -soms wd 150, 250 jaar oud. De lataenwrgds zijn san Deense makelij en ik denk dat we in het Europa van het •derde kwart van de 28ste eeuw toch in staat moeten rijn orgels te bouwen die bestand zijn te gen het Himaat varf-ïei tand in kwestie Dus w'nti irakel is het allemaal niet" Ook in Pemis bij de Hervormde Kerk rijn noveen'storingsmel dingen* binnen gekomen, zegt voorzitter van de kerkvoogdij C, Hoogwerf. „Maar goed ook, want éls ereenmaal schade is gaat het om vorstelijke bedre- Zoetermeer Al ruim twintig jaar ligt in de polder van Mid den-Delfland -tussen Delft en Schiedam/Vlaardmgen- een zanddijk van zo'n 60 centimeter hoogte, waarop rijksweg A 4 is gepland. Wat doen ze in Pemis om estand optimaal te houden? jiWehouden de verwarming con- - slant op 15 graden," aldus Hoog- 'ireif, „en zorgen ervoor zoveel jiwgriijk water in de lucht te brengen. Dat doen we via stenen .bakjes of, aah in de afgelopen weten' door de"kokosmatten in de paden met een grote gieter nat te maken. TsgXiioe wil je an dets zo'n grote ruimte a -ken?».- Na tientallen jaren discussie moet die A 4 een nieuwe verbinding worden tussen Amsterdam en Rotterdam, ter ontlasting van de overvolle A13 langs Delft, In de toekomst wordt de A 4 vermoede lijk de drukste ryksweg van Ne derland. Zeker als er begin vol gende eeuw ten zuiden van Rot terdam een schakel bijkomt die voor een nóg kortere aansluiting met Antwerpen zorgt, Maar nog altijd is niet beslist hóe de A 4 wordt aangelegd in het kwetsbare en kostbare natuurgebied van Midden-Delfland, dat mag wor den beschouwd als het 'Kleine Groene Hart' tussen Den Haag en Rotterdam. Eind januari buigt de Tweede Ka mer zich over die vraag. Minister Jomtsma houdt stug vast aan bo vengrondse aanleg, bovenop die 60 centimeter hoge zanddijk uit de jaren zeventig. Dit betekent wel dat er geluidswallen van mini maal 4,30 meter langs moeten ko men. Mogelijk wordt de A 4 - zoals uit eindelijk ook de bedoeling is van Jomtsma- een twee keer drie- strooks snelweg. Dan zijn ver moedelijk beschermingswallen nodig van zes tot acht meter hoog. Om die reden hebben tal van in stanties, waaronder de provincie Zuid-Holland, de omringende ge meenten van Midden-Delfland en de ANWB by de minister en de Tweede Kamer aangedrongen op een verdiepte aanleg. Zy willen dat de A 4 tussen Delft en Schiedam/Vlaardingen in een met folie beklede bak komt, van 6,5 meter diepte. Jomtsma vindt die oplossing (780 mihoen gulden) echter veel te duur. Zij houdt daarom, met steun van milieu-mi- mster De Boer, vast aan het Ryks- waterstaat-voorstel om over te gaan tot bovengrondse ligging. Dan is ze 370 miljoen gulden kwijt, waarvan ongeveer 70 tot 80 miljoen gulden is bedoeld ter compensatie van de natuurscha- de die in het poldergebied wordt aangebracht. Diverse politieke partijen in de Kamer hebben al laten doorsche meren dat ze moeite hebben met de bovengrondse plannen van de beide ministers. Er bestaat veel begrip voor de pleidooien tot ver diepte aanleg. In die discussie meldt zich nu ook ïr. Willem Bos uit Zoetermeer, de man die het in Geluidswallen 4,5 tot 6 meter ftoog Voorstel kabinet A4 snelweg door Midden-Delfland Maaived Bos-variant: smalstromend verkeer tussen geiuidveenribben meter verdiept GPp/RoiMrdamj dagWw/fiH Rijkwaterstaat wil een bovengronds aanleg met geluidwalien van vele meters hoog (boven), de Bos-variant (onder) gaat uit van een licht verdiepte aanleg met rijstroken die stuk voor stuk worden omgeven door 'veenribben*. illustratie Sijftwif Per» de discussie over de Hogesnel heidslijn in zijn eentje opnam te gen het hele rijksapparaat en vriend en vijand ervan wist te overtuigen dat zyn ideeen voor een alternatieve route (langs de rykswegen, ter besparing van het grote Groene Hart) wel degelijk realistisch waren. Bos stort zich thans dus ook op het 'Kleine Groene Hart1, tussen Den Haag, Delft, Westland en Rotterdam. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de Zoetermeerse plannen maker dat de nieuwe rijksweg ei genlijk niet meer dan een meter boven het maaiveld zou mogen uitsteken, om te voorkomen dat het polderlandschap door hoge muren in tweeen wordt gehakt. Speciaal voor Midden-Delfland heeft Bos een oplossing bedacht om de geluidwerende voorzienin gen 70 laag mogelyk te houden, Zyn vondst houdt in dat de weg over een lengte van een paar kilo meter allemaal aparte ryslroken zou moeien krijgen. Zes m totaal. De stroken worden van elkaar ge scheiden door schuttingen, die bijvoorbeeld van veen kunnen worden opgetrokken. "Veenrib- Door Ellen Scholtens Rotterdam Rotterdam lijkt ein delijk gebruik te maken van haar ligging aan de rivier. Kort na de opening van het Maastheater en T.G.I Friday's op de rechter Maas oever heeft Dudok Holding toe stemming een café-restaurant te ontwikkelen aan de Wilhelmina- pier op de Kop van Zuid. In de voormalige vertrekhal van de Holland-Amerika Lijn (HAL), waar de nieuwe cruise-terminal wordt gerealiseerd, komt horeca bestaande uit vier verdiepingen. Een glazen pui moet toekomstige gasten het gevoel geven ere-tribu- ne te zitten aan de Maas. De eigenaars van de café-restau rants Dudok, Floor, De Harmonie en Herenhuys de Heuvel (voor heen Zochers') hopen deze zomer de deuren te openen; op zyn vroegst in juli als de rest van het gebouw wordt opgeleverd. Een naam voor het café-restaurant is nog niet gevonden, maar een va riant op 'de HAL', zoals de voor malige vertrekhal Wordt ge noemd, ligt voor de hand. Aanvankelijk had World Port Ex perience een Efteling-achtige kennismaking met de haven in gedachten voor de voormalige passagiershal, maar daarvoor •wordt nu een andere plek gezocht. „Het project bleek teveel naar binnen gericht en dat zou zonde zyn van het gebouw," zegt Ton van Zanten van Dudok Holding. Van Zanten en zijn compagnons Aad en Bart van der We] maken al zes jaar gebruik van de giganti sche ruimte die vlakbij publieks trekker Hotel New York ligt. Be halve voor feesten, partyen en be drijfspresentaties is de HAL het vaste 'meetingpoint' voor MTC- party's. De zalenverhuur meteen capaciteit van 2.500 bezoekers ('Dat is meer dan de Amsterdam se Beurs van Berlage') blijft zich afspelen op de eerste verdieping. Het café-restaurant dat 500 vier kante meter groot wordt, ligt voor een gedeelte op de begane grond en de eerste verdieping, maar heeft twee tussenverdiepingen, In het interieur zal 'het robuuste van de scheepvaart' terugkomen, onder meer door het gebruik van hout en metaal. „Maar," belooft Van Zanten, „het wordt geen high tech-zaak." De ingang van de horeca komt aan de kant van het water waar ook een wandelpromenade wordt gemaakt. Ten opzichte van de cruise-terminal is dat de hoek di rect naast de toekomstige koffer- opstalruimte. Als buren krijgt Dudok Holding de PTT, het World Port Center - met daarin onder meer het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam- en een woongebouw voor studenten, terwijl ook elders op de Kop van Zuid horeca-plannen in voorbereiding zyn. Van Zanten: „Het is een van de spannendste plekken in de stad; dat zie je aan de mensen die in het weekeinde over de brug naar de Kop komen wandelen. Het zal al leen al leuk zijn om binnen of van af het terras te kijken naar de cruiseboten die hier straks voor de deur liggen afgemeerd. Ik kan me zo voorstellen dat in de HAL overdag een congres wordt gehou den mensen om een uur of vijf in schepen op de Spido en dan de ha ven in gaan." Door John Bunte Rotterdam De Rotterdamse ge meenteraad volgt de recente ont wikkelingen bij het Woningbe drijf Rotterdam (WBR), die deze week met het ontslag van vijf ma nagers een nieuw dieptepunt be reikten, met argusogen. Binnen een aantal fracties is al gesproken over de problemen bij het veruit grootste woningbedrijf van de stad en de invloed die de politiek hier wellicht nog opkan uitoefe nen. Het Stadspartij-raadslid M. M. M. Kneepkens wil in ieder geval van verantwoordelijk wet houder H. Meijer (volkshuisves ting) antwoord op een aantal vra gen. Kneepkens neemt morgen het woord in de gemeenteraad, waar op de agenda de ontslagbrief van drie leden van de raad van commissarissen van het Woning bedrijf Rotterdam pnjkt. Het woningbedrijf was tot 1 ja nuari van het vorig jaar een ge meentelijke dienst en werd toen geprivatiseerd. De gemeente was nauw betrokken bij dat proces. De gemeenteraad stemde in met de benoeming van F. Erkens als di recteur. Erkens was werkzaam bij de Rijksgebouwendienst, waar hy volgens personeelsleden aldaar na de nodige interne problemen met stille trom vertrok. De ge meenteraad benoemde boven dien de leden van de raad voor commissarissen. Volgens één van de managers die maandag ontslag kreeg aange zegd moet de Rotterdamse poli tiek wel van zich laten horen. En dat niet alleen omdat de gemeen te diverse prestatie-afspraken over de volkshuisvesting in de stad met het WBR heeft gemaakt. Het woningbedrijf is met een klei ne veertigduizend woningen één van de grootste huisbazen van Ne derland. De woordvoerder van de vijf: „Er moet daar toch een zekere verant woordelijkheid worden gevoeld. Want de raad heeft ingestemd met de privatisering en een direc teur neergezet, die er in negen maanden in is geslaagd eerst drie naaste medewerkers kwyt te ra ken, drie commissarissen ontslag te laten nemen en nu dus vijf ma nagers de laan uit laat sturen. Dat moet hen toch aan het denken zet ten." Kneepkens: „Bij het WBR zie je welke nadelen aan privatisering kleven. Zoiets kun je bij een wo ningbedrijf niet doen, dat blijkt nu. We moeten daar sowieso ont zettend voorzichtig mee zijn en controle willen houden. Neem zo'n ENECO, ook geprivatiseerd en meteen bloedserieus aan het afsluiten. Dat kan toch niet?" De gorilla-familie in Diergaarde Blij dorp heeft gisteren een verlaat kerstfeest gevtórdiVerzorger Tom SJmonte beeft voor'rijn' acht apen oude kerstbomen verzsme™, H&tbftjksr. üKfitcfesnds spceisSjgctoa Bigd^jprpheert «üe> zoo-bewoners zo intensief mogelijk bezig te hóuden. Behalve de gorilla's hebben bok de wapJÖherten kerstbomen gekregen om mee te spelen. FotocorVos 1 i!s -?■ - - j ben', noemt Bos ze daarom. Omdat deze schuttingen zo dicht op de ry-gedeelten staan, hoeven ze niet extreem hoog te worden. In zyn totaliteit moet de A 4 wei enigszins verdiept worden aange legd. De zanddijk zal dus moeten worden afgegraven. Maar de ver dieping kan in het Zoetermeerse plan beperkt blyven tot één a twee meter beneden poldernive au. De veenribben steken dan nauwe lijks boven het land uit. De rigou reuze en kostbare afgraving van ruim zes meter, zoals bepleit door provincie, gemeenten en ANWB, is dan niet nodig. Bos tekent hier nog bij aan dat in de 'ribben' ook een soort plïntverlichting kan worden aangebracht, zodat de licht-uitstralmg van de A 4 s nachts beperkt kan blijven Het nbben-gedeelte zou volgens Bos moeten lopen tussen de Kruithuisweg in Delft en onge veer de Shnksloot, middenin de polder. Aan de Rotterdamse kant zou de weg iets dieper de grond in moeten, m combinatie met een kleine ophoging van het land schap. Daarmee ontstaat een 500 meter brede groene bult. In de woorden van Bos zelf: 'Een weide- plateau'. Die kan als een ecologi sche brug fungeren. De extra kosten van deze aanpak bedragen volgens de Zoetermeer se plannenmaker in totaal niet meer dan 100 miljoen gulden ten opzichte van bovengrondse aan leg met zeer hoge wallen. Door Onno Buiter RotterdamDe stadsverwarming moet in Rotterdam door het win terse weer op volle toeren draaien. Het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH) heeft de verloven voor het bedienings- en onder houdspersoneel ingetrokken om te voldoen aan de vraag naar warmte. De stadsverwarming boekte op 2 januari bij meer dan tien graden on der nul op een ze ker moment een record van maar liefst 540 mega- Watt aan warmte. De twee stads- verwarmingcen- trales aan de Ga- lüeïstraat in Rotterdam-West en in de Prins Alexanderpolder draaiden op volle toeren en ook zeven van de negen hulpcentrales inde stad'stondenbij'. Het vorige record is van begin fe bruari vorig jaar, toen een piek van 530 megaWatt aan warm te-op wekking werd genoteerd. In een 'gemiddelde' Nederlandse winter wordt in Rotterdam een top van 400 megaWatt gehaald. Ter verge lijking: één gemiddelde woning 'trekt' maximaél vijf lot zes kilo- Watt. Dat is hetzelfde als vyf tot zes kilojoules per seconde, de eenheid waarin het energiebedrijf de nota presenteert. Deze week konden vier van de hulpketels in de stad bij zo'n mm vijf graden weer in de 'wacht' wor den gezet. Maar de noodmaatre gelen blyven van kracht. „Over werken, beperking van het vakan tieverlof. Voor de twintig mensen voor wie die maatregelen gelden is het allemaal geen pro bleem," zegt Ton Sinoo van de EZH. „We noemen ze 'bedonarissen'. Dat staat voor bedienings- en onderhoudsfunc- tionarissen. Dat zijn na de Elfste dentocht de helden van dit mo ment. Supermannen zijn het, die in vrijwel elke centrale de weg we ten en van de ene op de andere dag van hun normale onder houdswerk kunnen worden ge haald om de ketels te bedienen. De mensen bij de elektriciteitsbe drijven hebben nogal eens het imago om ambtelyk te werken. Maar in feite zijn ze zo flexibel als wat," zegt hi). Door Marcel Potters Den Haag De mededeling van procureur-generaal mr. C.M.P, Flint-van Noort, ergens halverwe ge de middag, moest zelfs bij de meest gehaaide Köbus-ganger de moed in de schoenen doen zin ken, „Nu komt het meest saaie stuk," sprak de tot dan toe frivool wegbabbelende aanklaagster, na dat ze al uren had geciteerd uit af getapte telefoongesprekken, de vele verslagen van verhoren van verdachten en getuigen plus an der bewijsmateriaal. „Het is een taaie kwestie," sprak ze nog eens ten overvloede. Dat haar requisitoir zo'n tijdro vende aangelegenheid zou wor den, was vooraf te voorspellen. Het zogeheten 'Laundiy-onder- zoek' tegen Kobus L. en tien ande re verdachten - in hoger beroep in het Haagse gerechtshof- is immers niet zomaar een simpel zaakje; jarenlang recherchewerk ging eraan vooraf, er werden vele duizenden telefoongesprekken afgeluisterd, mede resulterend in een vijftig ordners tellend dos sier. Een kleine zeven uur had mr. Flint-van Noort gisteren nodig voor haar Elfverdachtentocht. Ze ging allereerst terug naar het begin van Laundry, noemde het proces-verbaal dat de start van het onderzoek markeerde: „Uit Het hoger beroep in de zaak tegen Kobus L, en tien mede-verdachten nadert zijn ontknoping. Gisteren was het woord aan de procureur-ge- neraalom de eisen te formuleren, wat uiteindelijkbijna de hele dag in beslag nam. Centraal stond het verwijt aan het adres van de meeste beklaagden dat zij hadden deelgenomen aan een organisatie met als oogmerk het plegen van misdrijven. Drugshandel vooral, vond de aan klaagster, en verder onder meer valsheid in geschrifte. De zet is nu aan de advocaten die ongetwijfeld de gehanteerde opsporingsmetho den op de korrel zullen nemen. diverse bronnen is informatie bij de politie Rotterdam binnengeko men dat L. vanaf begin jaren '80 leiding geeft aan een criminele or ganisatie in Nederland, die zich bezighoudt met de im- en export van hard- en softdrugs, het wat- wassen van uit misdrijf verkregen gelden, omkoping en intimida tie." Daarnaast, klonk het, wordt L. „CID-matig verantwoordelijk gehouden voor een niet nader te noemen aantal liquidaties in het criminele milieu". Rechercheurs Het balletje ging in mei 1991 rol len toen L.'s naam opdook in het onderzoek naar de smokkel van 357 kilo cocaïne vanuit Suriname naar Nederland. In de woning van een van de verdachten, een later in de Kobus-zaak van meineed be schuldigde 33-jarige man, werd een fax met een verwijzing naar L. gevonden. Dat leidde uiteinde lijk mede tot de start van het ge rechtelijk vooronderzoek, waarby vijftien rechercheurs waren be trokken. Het werd een omvangrijk geheel: naast de '357 kilo-zaak' kwamen destijds onder meer diverse trans porten van soft-drugs boven wa ter, werd meermalen valsheid in geschrifte vastgesteld en consta teerden politie en justitie dat er sprake was van samenwerking tussen de verdachten. Wat leidde tot de verdenking van het bestcan van een criminele organisatie rondom L. Kobus werd in Rotterdam veroor deeld tot twaalf jaar cel en hoorde gisteren een eis van vijftien jaar gevangenisstraf plus een boete van vyf miljoen gulden 'Tweede man' Lambert S. -L.'s boekhou der - kan wat de aanklaagster be treft twaalf jaar achter de tralies en één miljoen gulden boete beta len. Max S., verdacht van koeri ersdiensten, hoorde een eis van vier jaar. De rest van de gevraag de straffen varieerden van vrij spraak voor één verdachte tot dri eënhalf jaar brommen. Onrechtmatig Uiterst precies trachtte mr. Flint- van Noort het gras voor de voeten van de verdediging weg te maai en. Zélf opende ze de discussie over de ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie, iets wat doorgaans pas in de pleidooien van de diverse raadslieden aan bod komt Haar conclusie: „In mijn visie is er in het onderhavige opsporingsonderzoek geen spra ke geweest van enig onrechtma tig optreden." Toch ging ze apart nog even in op een aantal kwesties, dat zeker door de verdediging ter sprake zal worden gebracht. Zoals de inzet van 'politionele infiltranten' - tussen juni 1993 en januan 1994 - in een poging om in de om geving van L. door te dringen. Iets wat door officier van Justitie mr. R. de Groot voor de Rotterdamse rechtbank werd verzwegen omdat het een volgens hem mislukte ac tie was én er geen bewijs tegen Kobus uit voortkwam. De infiltratie-poging was noodza kelijk, vond mr. Flint-van Noort, omdat het Laundiy-onderzoek moeizaam verliep. „Klassieke op sporingsmethoden als de tele foontap leverden niet voldoende en effectief bewijs op." Dat er niet eerder van de infiltatie is gerept, benadrukte ze, „Is geenszins ge schied om de rechter te misleiden en evenmin om de verdachten in hun verdedigingsbelang te doen schaden." Nog een heikel punt: de afspra ken met twee getuigen, van wie er een eind 1993 werd geliquideerd en de ander vastzit in Marokko. Eerstgenoemde was in augustus 1993 aangehouden in verband met invoer van softdrugs. Omdat de politie bij zijn arrestatie een vuurwapen aantrof, werd hij daar over aan de tand gevoeld. De re volver had hy van L. gekocht, zo zei hij de rechercheurs, en hy droeg het wapen bij zich omdat 'ie zich door Kobus bedreigd voelde. De man werd 'doorgesluisd' naar twee Laundry-rechercheurs. Er werd gesproken over een deal tus sen justitie en de betrokkene waarby het voorstel was dat hij niet zou worden vervolgd voor de feiten waarbij hy zelf strafrechte lijk was betrokken, eventuele li quidaties uitgezonderd. Tot slui tende afspraken kwam het echter niet, omdat de kroongetuige-in de-dop zelf sneuvelde. Wél had hij de politiemensen al wat wetens waardigheden over L. toever trouwd, naar later bleek van on schatbare waarde voor de Kobus- jagers. Het tweede geval - door de Rot terdamse rechtbank ook als 'deal' gekenmerkt- is wat ingewikkel der. Mr. Flint-van Noort erkent dat, indien er inderdaad van een deal tussen justitie en deze ver dachte sprake is, 'niet (geheel)' is voldaan aan de procedurevoor schriften die daaraan zijn gesteld. Zo heeft ze niet kunnen vaststel len of er overleg met de hoofdoffi cier van justitie en met de procu reur-generaal is geweest, voordat aan deze getuige toezeggingen zijn gedaan. Het kwam er in elk geval op neer dat er in maart 1993 een belastende verklaring over L. op papier kwam én werd onderte kend. „Naar de reden waarom beiden zyn gaan verklaren is ook door de verdediging gezocht. Was het wraak, waren er bedreigingen ge uit of was er sprake van schulden waar betrokkene op deze manier vanafwilde komen? Mij is niet ge bleken dat de aanleiding om te gaan praten in een van beide ge vallen zodanig was dat je om die reden een zeer groot vraagteken bij de inhoud van de verklaringen zou moeten zetten." De zaak tegen Kobus L en de an dere verdachten wordt vrijdag voortgezet met de eerste pleidooi en van de advocaten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2