Jongerenwinkel wordt het aanspreekpunt voor de jeugd Eindelijk weer arrensleeën op natuurijs in het Westland Hulpverlening bij schulden op andere leest geschoeid w, 'wk i. De beste slechtste wensen Tentoonstelling van Beth Heesen Duo in Pandemonium Thema-avond over psychisch zieken Lezing over de Russische vorsten Rotterdams Dagblad Woensdag 8januari 1997 Een Nutsbedrijf is een bedrijf van openbaar nut, aldus het woorden boek. Maar daar schijnen re bij ENE CO, de geprivatiseerde leveran cier van kabeltelevisie, gas, en elektriciteit loeit anders over te den ken. Want of het nu vriest dat het kraakt of kwakkelt wanbetalers worden zonder pardon afgesloten. Doodleuk verklaart een ENECO- woordvoerden „Een auto op afbetaling wordt ook weggehaald als je de termijnen niet voldoet." Wat een krompraat.' Als de (vrijwillig ge kochte) auto wordt weggehaald, is er geen man overboord. Hooguit moet je gaan lopen, fietsen, de bus of trein pakken (mijn advies: niet op station Vlaard ingen-Centrumzie verder). Maar als de gaskraan wordt dichtgedraaid, vries je dood. Blijkbaar wordt het beleid by ENECO niet bepaald door het openbaar nut, maar door de winstcijfers. Tja, dat krijg je als een gemeente een nutsvoorziening verkwanselt aan managers. Want die leren bij het instituut met de vriendelijke leraren dat het niet uitmaakt of je nu gas of auto's verkoopt Dus zijn ze onverbiddellijk als de rekening niet betaald wordt/kan worden. Maar er is meer. Plotsklaps krijgen we er in VIaardingen vier televisiezenders bij. Ra ra, hoe kan dat? Duitsland 3 moest wijken voor Veronica, Eurosport sneuvelde ten faveure van SBS6 en Sport7 verdrong RTL. Dat kon niet anders, verklaarde een woordvoerder destijds (misschien dezelf de van die auto op afbetaling?), uitbreiding van het aantal zenders was alleen mogelijk na dure ingrepen in het kabelnet. En nu kan het ineens wel... Daarom gaan mijn slechtste wensen voor het nieuwe jaar naar ENE CO, dat de NS daarmee van de eerste plaats verdrijft. Want dit (ook al geprivatiseerde) bedrijf draait de enige verwarmde ruimte van sta tion VI aardingen-Centrum na sluitingstijd van het loket potdicht op slot Nu rookt de schoorsteen van het station, dus het gas kan niet zijn afgesloten door het geprivatiserde broertje. Afgezien van deze twee bedrijven wens ik iedereen, en met name Li- dia, een goed 1997. DICK VAN DER LÜGT Vlaardingen Beeldend kunstenares Beth Heesen toont van 11 ja nuari tot en met 2 februari in het Muziekmformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Westha- venkade 45 schilderijen, die geïnspireerd door mu ziek tot stand zjjn gekomen. Zo is er ondermeer een sene schilderijen te zien die zijn geïnspireerd op de 'Zeven Romances', de suite op gedichten van Alexan der Blok door Dimitri Sjostakovitsj. Hier komen drie uitingsvormen bijeen: beeld, muziek en tekst. De tentoonstelling, met als titel 'Ostinato Sostenuto', is te zien op werkdagen van 10.00 tot 12.00 uur. Op 11 en 12 januan en op 1 en 2 februari van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Het akoestisch muziekduo Hugo Remmelt en Thys Muus treedt zaterdag 11 januari op m muziekcen trum Pandemonium aan de Zomerstraat 41. Het re pertoire van de twee Haags/Hij sv/ykse songwriters bestaat uit zeer gevarieerde popsongs, waarin allerlei muziekstromen worden afgewisseld: rock, blues, funk, underground, ballads en folk. In september 1995 stonden ze 'voor de gelegenheid' voor het eerst samen op het podium. Maar sindsdien hebben ze al meer dan honderd keer samen opgetreden en begint hun samenwerking steeds meer een permanent ka rakter te krijgen. Eind juli vong jaar vormden zij het slot op het Vbetpopfestival in Leidschendam (vijfdui zend toeschouwers). Thijs Muus is nationaal geen onbekende. Met zyn band Easy Meat (gitaar/zang) heeft hij behoorlijk wat podia afgerockt. Met Hugo covert hij ook enkele nummers van de laatste Meat-CD. Hugo Remmelt treedt geregeld op samen met Johnny Runaway (ex- Urban Heroes) en is een van de frontmannen van de Haagse formatie de Human Bang. Het optreden begint om 23.00 uur. De toegangsprijs is 3,50 gulden. De Vlaarriingse werkgroep 'In Perspektief houdt maandag 13 januan een thema-avond over psychisch zieke mensen en de omgang met hen. Te gast is Frans Zegers, coördinator van het psychiatrisch cen trum 'Joris' Nieuwe Waterweg-Noord. Op de vorige avond was hij verhinderd, maar nu zal hij een inlei ding houden over de omgang van de professionele hulpverleners met de familieleden. Met daarbij ant woorden op enkele vragen, zoals: Welk rechtop infor matie en betrokkenheid bij de benadeling hebben zij? Waar en hoe kunnen zij zelf gesteund worden? Na de inleiding is er gelegenheid tot gesprek. Ook zal er informatie worden gegeven over een zelfhulp groep en het werk van 'In Perspektief. En er is infor matiemateriaal beschikbaar. 'In Perspektief is een interkerkelijke werkgroep die zich richt op ondersteuning van familieleden van psychisch zieke mensen en op mentaliteitsverande ring ten opzichte van psychisch zieken en hun fami lieleden. De avond wordt gehouden in aanloophuis 'De Groe ne Luiken' aan de Oosthavenkade 8 en begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. De Stichting Vrije Aeademie voor Kunsthistorisch Onderwijs houdt maandag 13 januari een eenmalige lezing in het Stedelijk Museum Schiedam over de Russische vorsten Peter de Grote (1672-1725) en Ca- tharina de Grote (1729-1796). By de lezing wordt over het leven van beide vorsten verteld en is er met name veel aandacht voor de kunst die zij verzamelden. De lezing is een goede voorbereiding op een bezoek aan de twee exposities in Amsterdam (tot 13 april 1997 te zien in de Nieuwe Kerk en het Amsterdams Histo risch Museum). De lezing wordt gegeven door de enthousiaste kunst historicus Fredenke Upmeijer. Deze lezing is voor ie dereen toegankelijk en begint om 14.00 uur. De toe gangsprijs is 10 gulden. Reserveren is met mogelijk en bezoekers wordt aangeraden om tijdig aanwezig te zijn zodat ze niet het risico lopen dat de zaal vol is. De Peter en Catharina-lezing vormt tevens de intro ductie van het nieuwe cursusseizoen in Schiedam dat vanaf eind januan begint. De Schiedarr.se kunst stichting organiseert dit seizoen diverse kunsthisto rische cursussen. Het gratis programmaboekje met het volledige cursus- en excursie-aanbod is telefo nisch aan te vragen bij de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs. Tel. 020-6655050. Het boekje is ook af te halen bij de bibliotheek. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desiree van derJagt, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carol van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: SanderSon- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Manette Olsthoom Vlaardingen Zwartgeblakerde muren en dichtgespijkerde ramen. Een jaar geleden zag het door brand beschadigde pand aan de Zomerstraat 41J er nog heel anders uit. Inmiddels heeft de ruimte een bestemming gekregen en heeft het een metamorfose ondergaan. Vanaf komende vrijdag kunnen Vlaardingse jongeren van 12 tot en met 24 jaar er terecht met klachten, vragen en ideeen op allerlei gebied. De muren zyn beschilderd in maisgeel. lichtblauw, groen, rose en donkerrood Houten eetkamer tafels doen dienst als bureau. Kunstige spiegels sieren de wand en op kasten en planken staan planten en modieuze fotolijstjes. Het heeft iets huiselijks, de Jon- gerenwmkel-Vitamine J, wat de indruk moet vermijden dat het hier om een jongerencentrum gaat, zegt jongerenwerker Ronald van Nieuwenhuyzen. Uit ervaringen met voormalig jon gerencentrum Question in hartje Vlaardingen zag hij daar totaal het nut niet van in. Van Nieuwen huyzen: „Je krijgt vooral pro bleemjongeren over de vloer en daardoor anderen juist met. Omdat je aan die groep weinig sturing kan geven, ben je eigen lijk alleen een opvangplek." Ook in de andere twee centra, VAJO en Europe, vonden de jon gerenwerkers dat zij te weinig toekwamen aan het verlenen van hulp. „Een jongerencentrum is toch meer een café-achtige ruim te. Je staat achter de bar en hebt wel contact met jongeren, maar je kunt niet echt uit de voeten met problemen die hen bezighouden." De Jongerenwinkel-Vitamine J, een initiatief van Het Bureau Wel- zynsprojecten, moet daarom een servicepunt worden voor Vlaar dingse jongeren De kantoorruim te van het jongerenwerk is er ge vestigd, het ambulante werk, ook wel straathoekwerk genoemd, wordt er gecoördineerd en het is een plek waar jongeren informa tie kunnen krijgen over werk en scholing, uitgaan, relaties en seks, uitkeringen, drugs en wo nen. Spil Het is volgens Van Nieuwenhuy zen de bedoeling dat de jongeren- winkel het contactpunt voor jon geren wordt. De spil in het net werk van instanties die met de Vlaardingse jeugd te maken heb ben, Overleg met de wijkagent en de jeugdhulpverlening is er al. Contact met de sociale raadslie den moet nog worden gelegd. Bu reau Halt zou in de documentatie- rmmte z'n spreekuur kunnen draaien. En de jongerenwerker kan zich ook voorstellen dat er in de toekomst tijdens de zomer maanden uitzendbureaus bij de Jongerenwinkel aankloppen met de vraag om vakantiewerkers. De Jongerenwinkel moet met al leen drempelverlagend werken bij de jeugd, die volgens Van Nieuwenhuyzen de weg naar de hulpverlening zelf vaak met vindt. Ook is het voor instellingen handig dat zij voortaan met een Jongerenwerker Ronald van Nieuwenhuyzen in De Jongerenwinkel-Vitamine J: 'Hier kan de Vlaar dingse jeugd terecht met klachten, vragen en ideeën'. Foto Dennes van der Wei/Roei Dijkstra centraal aanspreekpunt te maken hebben, meent hy. De Jongerenwinkel wordt be mand door drie jongerenwerkers en een tienerwerker Angela van Peufflik houdt zich voornamelijk bezig met zaken rondom drugs, relaties, seksualiteit en opvoe ding. Ingrtd Meijer heeft kennis van vrijwilligerswerk, meiden- werk enjongerenpanels. Speciali satie van Dick van Tongeren is het tienerwerk. Scholing, werk en homoseksualiteit liggen in het straatje van Ronald van Nieuwen huyzen. Op woensdagmiddag kan de Vlaardingse jeugd in de Zomer straat aankloppen voor informa tie. Verder is er doordeweeks van dinsdag tot en met vrijdag altijd wel iemand in het pand aanwezig die hulpvragers te woord kan staan. De informatie die er te krij gen is, is vergelijkbaar met die van de landelijke Jongeren Infor matie Punten (JIP's). Niet alle fol ders zijn echter in de Jongeren winkel voorhanden. „Dat zou zon de van het geld zijn," meent Van Nieuwenhuyzen. „Hegels veran deren zo snel dat de folders bin nen de korste keren verouderen." Doorverwijzen naar andere in stanties behoort ook tot de taken van de Jongerenwinkel. Naar de Kamer van Koophandel bijvoor beeld. „Voor veel jongeren is de stap naar de Kamer van Koop handel te groot. Wij kunnen ze helpen bij het starten van een ei gen bedrijfje," legt de jongeren werker uit. Naast het organiseren van allerlei cursussen voor jongeren, wordt ook het ambulante werk voortaan vanuit de Jongerenwinkel gecoör dineerd. Hierbij gaat het vaak om overlast op plekken waar veel jon geren rondhangen. Wanneer om wonenden daarover klagen bij de politie, gaat het ambulante jonge renwerk op zoek naar een oplos sing voor beide partijen. Jongeren die steeds worden weggestuurd van hun hangplek, kunnen een beroep doen op de Jongerenwin kel. Burgemeester Stam verricht op vrijdag de officiële opening van de Jongerenwinkel-Vitamine J aan de Zomerstraat 41J, telefoon 4341179. $A~*t-H.-ffiiptitsh''* Vtewfci^^SWIsnietmeer. Het Schiridhttipveriening» Pre- ventteOnfirikSdings^Team; een project vande;gemèenten Schie dam en VJaan&igen; zegt haar taaktehebben volbracht Schuld- hulpverienmgsimtanties hebben meer begrip gekregen vow bud getteringsproblemen éi zyn nu beter op dé hoogte van de moge lijkheden can mensen met finan ciële problemen te helpen. En daarmee is het doel van SPOT be reikt De SPOT-medewerkers ho pen dat door het gekweekte be grip het hebben van schulden uit de taboesfeer is gehaald Want al leen door tijdige signalering ktrn- nen schuldproblemen worden voorkomen, aldus SPOT. SPOT werd in oktober lS95 in het leven geroepen. De bedoeling was schuldeisers en hulpverle- "noodzaak vanhet -voorkomen van financiële problemen. Vaak wordt er volgens de SPOT-mede- werkers te laai aandacht besteed aan geldzorgen en schulden van cliënten, waardoor de problemen flink uit de hand kunnen lopen, - Door alerter te reageren ende cli ënten al in een vroeg stadium te adviseren of ze nam* schuldhulp- verlenende instanties te verwij zen, kunnen een hoop problema tische schuldsituatiesworden -voorkomen, aldus de medewer kers van het project Het ministe rie van Sociale Zaken en Werkge legenheid steunde het project vanwege het 'vernieuwende ka rakter' met een eenmalige subsi die van 95.000 gulden. Het afgelopen jaar -maakte SPOT onder meer een sociale kaart met instellingen die te maken hebben met schuldproblematiek. Ook is "erheen informatiemap ontwik- keld met tips over omgaan met geld en financiële problemen. Maar vooral functioneerde SPOT als vraagbaak voor schuldeisers, hulpverlenende instanties en de bestaande schuldhulpverle- rningsteams. Deze twee instanties helpen al zo'n vijfjaar inwoners .uit Schiedam en Vlaardingen roet hun financiële problemen en schulden. Doordat beide bureaus per .jaar met zo'n vijfhonderd hulpvragen te maken krijgen, blijft er weinig tijd over om aan preventie te besteden. Hoge werkdruk Het isde bedoeling datde schuld- hulpverleningsteams van Schie dam en Vlaardingen de preven tie-activiteiten van SPOT voort zetten. Wat zij precies gaan doen is echter nog niet duidelijk. „We gaan nu kijken welke activiteiten binnen onze normale taken ge realiseerd kunnen worden," zegt L Derwort van Schuldhulpverle ning Vlaardingen. Grootste vij- and daarbij is,volgens de coördi nator de hoge werkdruk. „De wachtlijsten stijgen weer terwijl wij alleen maar minder gaan wer ken. De vraag is wat we met onze huidige bezetting aan preventie kunnen gaan doen." Ideeën zijn er genoeg. Op het ge bied van voorlichting, zoals fol dermateriaal over'de werkwijze van instanties die te maken heb ben met mensen met financiële problemen. Of bijvoorbeeld een nieuwsbrief die naar al die in stanties en schuldeisers wordt gestuurd. Derwort: „Maar hef be langrijkste is de contacten die we in het projectjaar met schuldei-' sers en hulpverlenende instan ties hebben opgebouwd, te conti- nueren. Die contacten waren er al wel, maar werden niet onderhou-, den, waardoor we soms langs elkaar heen werkten." - Een eerste' aanzet is al gegeven met de uitgave van de 'Let op je geld-kalender' voor 1997. Hierin worden allerlei aspecten .van het? omgaan met geld belicht Elke maand wordt er een financieel onderwerp onder de aandacht ge bracht, zoals de uitverkoop In ja-' nuari, vakantiegeld in mei, het aanvragen van huursubsidie in juni en cadeaus in november en december. De cliënten van schuldhulpverlening krijgen de kalender toegestuurd. Woensdag 8 Januari ROTTERDAM De Doelen. Rotterdams Philhar- monsich Orkest, 20.15u. Snakesong Trilogie: deel 3 LeDesir, 2Ö.15uK!z. AnoukvanDijk,20.30u. Blauwe Vis. Talent Scout, 22.00u. Luxor Thea ter. Youp van 't Hek, 20.15u, uitver kocht. Zaal De Unie. NCRVVolgspot Live, 20.30u. Donderdag 9 januari VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12,45- 13.15u. ROTTERDAM Theater Zuidplein. La Gran Scena Opera Company di New York, 20.15u. Zaal De Unie. De avond van...,20.30u. Popular. Jazz in Po pular, 21.00u.De Doelen. Gr.z. Rot terdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15u, uitverkocht Rotter damse Schouwburg. Gr.z. Ion, 20.15u. Bibliotheektheater. Schrijvbrsschooi Café SKVR. Popu lar. Open Podium, 20.15u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Sleepers' (16) dag. Ca lypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag, 12.45-3.30-6.15-9.15. Cinerama 1: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (al) dag. 1.15-4-6.45. The nutty profes sor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3: The longkiss goodnight' (16) dag. 6.45- 9.30. Cinerama 4: The Fan' (12) dag. 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Survi ving Picasso' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag, 6.45-9.30. Imax Theater 'Special Effects' (al) dag. 2-4. 'Survival Island' (al) dag. 3. 'E VI TA'(al) dag. 7-9.30. Lantaren 1: 'L'Uomo Delle Steile' (al) dag (beh.wo.)8. 'All things fair' (al) dag. ibeb.wo.) 10. Venster 1: 'Secrets and Les' (a!) dag. 7.30- 10.15 ma. niet om 10.15. Venster 2: 'Subamarekha' (al) wo. 7.30. 'Out of the present' (al) dag. 10. Venster 3:Les Affmités Electives' (at) dag. 8- 10. Venster 4: 'Chacun chergeson chat' (al) dag. 8. 'Oamor natural' (al) dag. 10. Lumière 1: 'Jingle all the way' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'EVITA* (al) dag 12.15- 3.15-6.15-9.15. Lumière 3: 'Inde- pendenceday'(12)"dag.6.15-9.15. Lumière 4: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rexane: 'Hateand love' (16)t/mwo. Pathé 1: 'E VI TA'(al) dag. 11,55-2.45-6.35- 9.25. Pathé 2: 'Sleepers' (16) dag. 5.50-9. Pathé 3; 'Mathilda' (al) dag. 11.15-1,40-4.15-6.55-9.10. Pa thé 4: The long kissgoodni^t' (16) dag 11.35-2.35-6.30-9.20. Pathé 5: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 7.15-9,50, Pathé 6: 'JAC K' (al) dag. 11.10-1.55-6.40-9.30. Pathé 7: 'Jingle al! the way' (al) dag. 11.45-2.15-5-7.20-9.40. Kindermatinees: Calypso 2: The Leopard son' (al) wo. 1.15-4. Cine rama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag. 4.30. Cine rama 4; 'De avonturen van Pmokkio (al) 4. Corso: 'De Klokkenluidervan de Notre Dame' (al) 4. Imax: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (al) dag. 5. lumière 3: 'Deavonturen van Pmokkio' (al) wo. 4. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) wo. 4.10. 'De avonturen van Pi- nokkio' (al) wo. 11.05-1.20-3.35. Lantaren 1: TheadventuresofPino- cchio' (al) vr.zo. 2. Maasland Floor weegt zo'n ne genhonderd kilo schoon aan de haak. Het enorme werkpaard moet een arrenslee met drie vol wassenen achter zich aan over het ijs sleuren. Voordat al die kilo's zich op gladde ijzers over de Vaar ten kunnen begeven moet het echt gevroren hebben. De arrensleetocht van vereniging De Aanspanning over natuurijs is nog zeldzamer dan de Elfsteden tocht. In 1985 werd de tocht langs Maasland, Vlaardingen en Schip luiden voor het laatst gehouden. Daarvoor was de laatste keer in 1963, al weten de leden van de ver eniging dat eigenlijk niet precies meer. Behalve voorzitter Nic Sos- ef: „Ik was toen een jaar of zeven en ik kan me herinneren dat ik ze toen tegenkwam. Dus volgens my heeft de rit ook in 1963 plaats ge vonden." In beide genoemde jaren vroor het hard genoeg om een Elfste dentocht te houden. Ook dit jaar vond de Tocht der tochten plaats en meestal betekent dat, dat ook het Westlandse ijs weer dik ge noeg is voor De Aanspanning om met de paarden en de sleeën het ijs op te gaan. Meestal, maar niet altijd want ook in 1986 vond een Elfstedentocht plaats, maar was het ijs in het Westland toch te slecht voor de arrensleetocht van Dc .Aanspanning. Wennen Dit jaar is het ijs dik zat. Maan dagmiddag gingen vijftien arre- sleeen met paard en al daarom het ys op voor de zeldzame tocht. Dat was even wennen voor de meeste paarden. Niet voor Floor natuur- lyk, die het ijs op staptalsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Op kunstijs of ondergespoten veldjes heeft hij al ervaring opge daan. Veel onrustiger is de Hack ney van J. Boon. Een klein paard je van zo'n driehonderd kilo dat even tot rust gemaand moet wor den. „Dit soort heeft tempera ment hè," vertelt Boon. „Boven dien is hij is voor het eerst op het ijs." Fraai opgetuigd lopen de paarden zich warm. Er zit van riles bij: Fnese, Gelderse, fjordenpaarden en ook. twee witte pony's, uitge rust met toeters en beEen. Samen trekken ze een van de grotere ar- rensleeen over het ys Het gerin kel van de belletjes geeft de in druk of de kerstman nog even komt kijken m Maasland. Alle paarden zijn voorzien van zoge naamde 'stiften' m hun hoefijzers. IJzeren puntjes die ervoor zorgen dat ze met kunnen uitglyden. „Op deze manier galopperen ze nog makkelijker op het ijs dan op de straat," vertelt Nic Sosef. De paar den hebben het niet koud. De le den van De Aanspanning houden zich met dekens en iets te eten en te drinken op temperatuur. Wie de paarden deze week nog eens in actie wil zien moet zondag van 14 00 tot 16 09 uur bij party centrum De Oude Veiling zijn. Dan vindt op dezelfde vaart het traditionele ringsteken plaats. Toeschouwers kunnen op de kade bij Van Dijk aannemersbedrijf het spektakel bekijken. Vijftien arrensleeën gingen voor het eerst in twaalf jaar weer de Middelvtlet op. Foto westiandsfotoburo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3