10 Spectaculaire groei straatkranten Nieuwe voorzitter: 'Einde nog niet in zicht' Verkleumde Filipijnse zeelui eindelijk terug naar huis s u Prijs voor Preventie bij politie Gemeente kan niet uit regiobestuur stappen WD eert Ter Kuile met Thorbeckepenning Commissarissen rouleren bij Rijnmondpolitie Minder klachten bij DCMR over stank Meurs hoogleraar ziekenhuismanagement Internaat De Meerpaal krijgt ISO-certificaat Duizenden weer aan de slag Negen maanden cel geëist tegen verkrachters Ontslagbrief WBR-managers van de agenda Dolle stier valt man aan Rotterdams Dagblad Donderdag 9 januari 1997 Rotterdam—De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft in 1996 een kleine 1300 stankklachten minder ver werkt dan in het j'aar ervoor. Het aantal klachten be droeg vorig jaar 7431In 1995 lag het cijfer op 8711. In december 1995 behandelde de DCMR 375 klach ten over stank. Veel klachten (32) hadden betrekking op een chemische lucht die sommigen deed denken aan gas en anderen aan zwavel. Onderzoek naar deze stankgolf in de nacht van 4 op 5 december wees in de richting van Elf Atochem in Pemis, een fabriek die geregeld stankklachten veroorzaakt. Op het bedrijfs terrein was ditmaal geen aanwijsbare oorzaak te vin den. Behalve de industrie, veroorzaakt ook de landbouw soms stankmeldingen. Dat gebeurde in de eerste helft van de maand, toen bij het ploegen van akkers in Bergschenhoek half verteerde resten van toma- tenloof naar boven kwamen. Dit karwei leidde tot 32 klachten uit Rotterdam en Bergschenhoek. De overige klachten in december hadden betrekking op kleinere incidenten. In sommige gevallen kon de oorzaak niet worden achterhaald. Rotterdam Dr. P. L Meurs (1953) is benoemd tot bijzonder hoogleraar Ziekenhuismanagement aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Zij volgt prof. W. J. de Gooïjer op. De sociologe Meurs is voorzitter van Aletta, het landelijk Centrum voor Vrouwenge zondheidszorg. Daarnaast is zij onder meer voorzit ter van de Orde voor Organisatiekundigen en -advi seurs, en vice-voorzitter van de Universiteit voor Hu manistiek. Meurs promoveerde in 1982 met een proefschrift over machtsverhoudingen in algemene ziekenhuizen. Rotterdam Het schippersintemaat De Meerpaal krijgt op vrijdag 17 januari het International Stand ard Organization-certificaat. De Meerpaal is het eer ste internaat voor schippersjeugd in Nederland dat een ISO-certificaat krijgt. De meeste schipperskin deren verblijven, behalve in vakanties en weekein den, van hun zesde tot achttiende levensjaar in een internaat Met het uitreiken van het ISO-certificaat worden de kwaliteitseisen waaraan het internaat moet voldoen, gestandaardiseerd. Ieder paar jaar zal opnieuw worden gecontroleerd of het internaat vol doet aan de gestelde kwaliteitseisen op het gebied van organisatie, werkwijze, omgang met bewoners en economisch beheer. Op 17 januari worden tevens zestien nieuwe kamers op het internaat geopend. Rotterdam Een record aantal mensen is via de or- Vte Nieuwe ganisatie Nieuwe Banen Rotterdam Werkt aan de Banen Rotter- slag, blijkt uit de jaarcijfers. In totaal werkten 3350 dam Werkt ex-werklozen in 1996 onder meer via de banenpool of zijn weer dui- de Melkert-regelingen. Vorig jaar werd dat aantal be- zenden men- reikt omdat er voor ruim 1400 mensen werk werd ge- sen aan de vonden. Dat aantal werd nog niet eerder behaald, slag, ook om Ruim 740 werkzoekenden zijn aan een Melkert-baan de stad geholpen en 675 via de banenpool. schoon te De banenpoolers zijn vooral in de gezondheidszorg houden, aan de slag gegaan. Daar werken er nu 707. Ook zijn Archieffoto mensen via deze regeb'ng gaan werken in branches Rotterdams als onderwijs, dienstverlening, welzijn, sport en mi- oaguiad/jaap lieu. Nieuwe Banen Rotterdam Werkt is ook actief Razema voor de gemeentelijke diensten Rotterdam Schoon en Rotterdam Veilig. Daar werken ongeveer 350 vei ligheidsassistenten en 108 schoonmakers. Rotterdam Op verdenking van verkrachting, on tucht en mishandeling van een 14-jarig meisje heeft officier van justitie mr. P. Notenboom tegen drie jon gens van 14 en één van 15 jaar woensdag voor de rechtbank in Rotterdam negen maanden cel geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Drie maanden gevan genisstraf mogen worden vervangen door dienstver lening en cursussen sociale vaardigheden en seksu ele vorming. Volgens het Openbaar Ministerie heeft het viertal op 12 september vorig jaar in een kelder box in de Prins Alexanderpolder het meisje ver kracht. Een vijfde verdachte van verkrachting van 15 jaar moet zich later verantwoorden. Slachtoffer en verdachten zaten bij elkaar op school In de keider- box onder de woning van een van de jongens ge bruikten de kinderen softdrugs. Hierna zou het slachtoffer uit eigen beweging een 'striptease' heb ben opgevoerd, waarna het seksueel misbruik plaats had. Tijdens de rechtszaak ontkenden de verdachten tegenover rechter mr. S. de Pauw Gerlings hun schoolgenote te hebben verkracht Wel bekenden zij met haar gemeenschap te hebben gehad. Een van de verdachten gaf het meisje enkele karatetrappen en - klappen. Het slachtoffer heeft bij haar mentor op school melding gemaakt van de verkrachtingen, waarna zij bij de politie aangifte deed. Volgens de raadslieden van de verdachten heeft het Openbaar Ministerie de verklaringen van het slacht offer 'te zwaar' opgenomen. .Justitie," aldus advo caat mr. C. Jansen, „heeft veel te zwaar ingezet en de verklaringen van het slachtoffer zonder meer ge loofd." Wier van de verdachten zaten al 3,5 maand in voorar rest en missen nu een schooljaar. Vorige week heeft de rechtbank opheffing van hun voorlopige hechte nis bevolen. Uitspraak op22 januari. Rotterdam Het succes van de Rotterdamse straatkrant is overgeslagen naar andere Nederlandse steden. In Rotterdam liep de verkoop van de Straatkrant zo goed dat medio vorig jaar werd besloten de krant elke twee weken uit te laten ko men, in plaats van om de maand, doorgemaakt. De eerste straatkrant verscheen bij wijze van proef dik twee jaar geleden vlak voor Kerstmis m Utrecht. Inmiddels telt Nederland zes van dit soort periodieken met een gezamenlijke oplage van een kleine 150.000 exemplaren per maand. Ze worden gemaakt en op straat verkocht door naar schat ting vijfhonderd dak- en thuis lozen. Onlangs hebben de kranten hun krachten gebundeld in de Vereni ging Straatmedia Groep Neder land SGN. Op 23 januari presen teert deze organisatie zich voor het eerst met een symposium in Rotterdam. Saskia Warmer, voorzitter van de nieuwe vereniging, noemt de ont wikkeling van het fenomeen straatkrant opzienbarend. Het einde is nog niet in zicht. In Noord-Brabant, Limburg en Gro ningen bestaan vergevordende plannen om ook kranten uit te ge ven. Zinvol Volgens Warmer is de straatkrant het meest geslaagde activerings proces van de laatste jaren. „Hon derden dak- en thuislozen zijn er bij betrokken, als verkoper, als distributeur, als schrijver of in de technische productie. Het biedt hun niet alleen een zinvolle dag besteding, maar ook een beschei den inkomen. Bovendien doet het een beroep op hun eigen verant woordelijkheidsgevoel." De verkopers schaffen voor een gulden per stuk zoveel kranten aan als ze denken to kunnen ver kopen. Die brengen ze vervolgens in winkelcentra en op andere drukke punten voor twee piek aan de man. De SGN heeft met de so ciale diensten afgesproken dat de verkopers zelf opgeven hoeveel ze daarmee verdienen. „Vanuit die sector krijgen we alle mogelijke medewerking. Wat wij doen, sluit dan ook optimaal aan bij het bestaande beleid om daklo zen meer verantwoordelijkheid te geven en hen te stimuleren actie ver te zijn met betrekking tot hun eigen welzyn." De kranten verschijnen momen teel in Utrecht. Amsterdam, Rot terdam. Den Haag. Arnhem/Nij megen on sedert eind vongc maand ook in Haarlem. Sommi gen eens per maand, anderen elke veertien dagen. Ze hebben alle maal hun eigen identiteit. Ze besteden veel aandacht aan de specifieke problematiek van men sen die geen eigen thuis hebben. Daarnaast is er vaak ruimte voor plaatselijk nieuws en voor infor matie afkomstig van andere straatkranten in hel buitenland. Die uitwisseling geschiedt mid dels een internationaal netwerk waarbij wereldwijd ongeveer der tig bladen zyn betrokken. Zie verder pagina 11 Achterin de volgden de F1 lipljnse zeelui de veiling van de Griekse tanker Leader L.T. Folo Niels Rotterdams Kt,W "y"-' Rotterdam De ontslagbrief van de drie commissarissen van het Woningbedrijf Rotterdam is van de agenda van de vergadering van de gemeenteraad gehaald. Enkele raadsleden hadden al het voorne men vandaag bij dit punt het woord te vragen. Verantwoorde lijk wethouder H. Meijer (volks huisvesting) deelde dit gisteren in een korte besloten extra zitting van de raadscommissie stadsver nieuwing en volkshuisvesting mee. Meyer wil eerst een aantal gesprekken voeren alvorens het college van burgemeester en wet houders een standpunt bepaalt Ket is de gemeenteraad die nieu we commissarissen moet aanstel len. Het drietal stapte op na een meningsverschil met andere com missarissen over de wijze waarop het slepende personeelsconfiict by het woningbedrijf moest wor den opgelost De dne kozen daar bij niet langer onvoorwaardelyk partij voor directeur F. Erkens. Dc resterende commissarissen besloten begin deze week in over leg met de directie om ontslag aan te zeggen aan de vyf managers, die het het vertrek van Erkdos verlangen. Rotterdam Geestelijk zaten ze er al langer doorheen, de afgelo pen week raakten ze ook nog ver kleumd tot op het bot. Maar giste ren konden de 23 Filipijnse zeelie den, die sinds september op de Griekse tanker Leader LT in de Merwehaven op hun achterstalli ge loon wachtten, opgelucht ademhalen. Voor de rechtbank werd het schip bij opbod en mijn verkocht voor 23 miljoen gulden. Daarmee is zeker gesteld dat de bemanningsleden hun geld, zo'n 300.000 gulden, alsnog krijgen. Het geld wordt binnen acht dagen overgemaakt aan een bank op de Filipijnen. De bemanningsleden zelf stapten gisteravond in het vliegtuig naar hun hoofdstad Ma nilla, Enkelen hunner waren 's ochtends aanwezig bij de verko ping, maar leken aanvankelijk niet goed te beseffen dat de sle pende kwestie een voor hen gun stig einde had gekregen. „Wat ze willen is onmiddellijk naar huis. Elke dag langer hier in deze kou is er een teveel," aldus T. Nonoy van de steungroep Filipijnse zeelie den, De stemming onder de mannen was al tijden gedeprimeerd. Vier maanden in een vreemde haven wachten op je geld, zonder de ze kerheid dat het ook betaald wordt, gaat niemand in de kouwe kleren zitten. Verveling was troef, bij ver schillenden langzaamaan over gaand in wanhoop. Want omdat zij niet betaald kre gen van hun in fmancièle moei lijkheden verkerende baas Atlan tic Trader Nay., bleef ook het thuisfront op de Filipijnen versto ken van geld. „Sommigen hebben al te horen gekregen dat hun ge zinnen uit huis zijn gezet omdat ze de huur niet meer konden beta len," aldus Nonoy. De Filipijnse gemeenschap in de Rijnmond heeft er alles aan ge daan hun leed te verzachten. Zij zorgde samen met de internatio nale zeeliedenbond ITF voor het dagelijks voedsel, ook organiseer de zij uitstapjes en ontvangsten bij families thuis. Tijdens de kerstdagen kregen de beman ningsleden cadeautjes en verble ven zij bij gastgezinnen. „Filipijn se mannen huilen niet, maar nu heb ik het ze zien doen," aldus No noy. Met het invallen van de kou ver dwenen de laatste restjes moraal. De woon- en slaapniirntes in het schip waren weliswaar in novem ber voorzien van radiatoren, maar die konden by lange na niet op boksen tegen de extreem lage temperaturen. De mannen kon den het ook in hun driedubbele winterkleding, waarin de mees ten ook sliepen, niet warm hou den. Ook gisterochtend waren zij er niet best aan toe, sommigen had den tevens griep. Ze hielden er vlak voor de verkoop nog reke ning mee dat die op niets zou uit lopen, en zij hier nog veel langer zouden moeten blijven. De tanker was in november aan de ketting gelegd, onder meer door de ITF, namens de zeelie den. Omdat de reder geen geld had werd tot gerechtelijke ver koop overgegaan. Het schip werd voor 23 miljoen gulden gekocht door de Franse bank Societé Gé nérale, geliëerd aan de Rotter damse Generale Bank aan de Blaak. Societé Générale heeft de hypotheek op het schip aan de Griekse reder verstrekt, en is dus zelf ook schuldeiser. De bank wil het schip op laten knappen en het vervolgens verkopen, in de hoop het verlies zoveel mogelijk te be perken. Behalve de bank en de bemanning eisen verschillende leveranciers schulden van de re der op. De 23 Filipijnen hoeven niet bang te zyn dat de andere schuldeisers er met de opbrengst van het schip vandoor gaan, zodat er voor henzelf niets overschiet. In wetten is vastgelegd dat bij kwesties als deze de bemanning voor gaat op de overige schuldei sers. Daarom ook had de Société Générale gistermiddag al de vliegtickets" voor de mannen klaarliggen. Rotterdam Een dierenarts hééft" gistermiddag op do Bermweg in Capelle aan den TJssel een dolle stier met een verdovingsgeweer tot zwygen gébracht. Het ander half jaar oude dier. 500 kilo zwaar, had iemand aangevallen zonder die persoon te verwonden. Dc ei genaar heeft de stier weer naar de stal gebracht. Rotterdam De politie in Kralin* gen-Crooswijk heeft de jaarlijkse vernieuwingsprijs van het regio- korps Rotterdam-Rijnmond ge wonnen. Een jury onder voorzit terschap van hoofdofficier van justitie mr. L.AJ, M. de Wit meent dat de preventieparty's die in dit deel van de Maasstad wor den gehouden daadwerkelyk meehelpen aan de bestrijding van de kleine criminaliteit. De prijs is gisteren tijdens de nieuwjaarsbij eenkomst van de regiopolitie in het World Trade Center uitgereikt door korpschef J. W. Brinkman, Aan de naar wylen commissaris Jaap Karei vernoemde wisselbe ker is een geldbedrag van 10.000 gulden verbonden. Voor dat be- drag zullen de medewerkers van dit project een goededia-projector 1 en een laptop-computer aanschaf- feo. De projecten milieutechniek (nieuwe meetapparatuur die de< opsporing van milieudelicten ver betert) en orca (tegengaan van rij den onder invloed) ontvingen een eervolle vermelding. 11 k. De preventieparty's zijn ontleend' aan de meer bekende tupperwarei, oarty's. Het principe is hetzelfde^ Tien tot twaalf bewoners uit eén straat komen by elkaar.- Rozenburg/Rotterdam—Zodra de Stadsregio Rotterdam ophoudt te bestaan, op 1 januari 1998, wordt deze opgevolgd door een zogenaamde pre-provintie. Dat houdt in dat gemeenten die uit het regionaal bestuur willen stappen, zoals Rozenburg, daar wettelijk geen mogelijkheid toe hebben. Dat is één van de mededelingen die staatssecretaris Van de Von dervoort van binnenlandse za ken gistermiddag had voor de gemeenten Rozenburg, Vlaar- dingen, Schiedam en Maassluis. De verkiezingen voor de 'pre provincie' worden pas in maart '98 gehouden, maar voor de pe riode tussen januari en maart wordt een wettelijke voorzie ning getroffen, waardoor de ge meenschappelijke regeling for meel van kracht blijft. In maart van het vorig jaar keerde de ge meenteraad van Rozenburg, als een van de eerste in de regio, zich tegen de plannen voor de Stadsprovincie. Met de kleinst mogelijke meerderheid nam de raad toen een motie aan dat de gemeente zich zou terugtrekken uit het regionale bestuur zodra dat wettelijk mogelijk zou zijn. Maar dat moment komt er dus niet Vertegenwoordigers van de vier gemeenten waren gisteren bij Van de Vondevoort op bezoek om te horen over de voortgang van de regiovorming. Zij had de gemeenten niet alleen uitgeno digd om hen op de hoogte te brengen, maar ook om dé me ning van de regiogemeenten over een aantal zaken te horen. Vanmiddag he .-ft ze een soortge lijk gesprek met onder meer Wat er in. de uiteindelijke wetten overblijft van de inbreng van de regiogemeenten, die eind vorig' jaar allemaal om hun standpunt is gevraagd, blijkt in apriL Dan wordt de zogenaamde Interim- wet behandeld door de Tweede Kamer. Volgens de Rozenburgse wet houder J. P. Don, die het overleg gistermiddag namens zijn ge meente bijwoonde, heeft de ont moeting weinig duidelijkheid opgeleverd over de toekomstige taakverdeling tussen de ge meente en over de verde) ing van de financiële lusten en lasten. „Wel zijn wij vieren na afloop tot de conclusie gekomen dat er bij de staatssecretaris een willig oor isvoor de randgemeenten, meer dan wy dachten althans. En dat lijkt ook voor de Tweede Kamer te gelden." Rotterdam Gemeenteraadslid H. C. ter Kuile-van der Hoeven is gisteravond door de WD onder scheiden met de Thorbeckepen ning, een landelijk eerbetoon aan liberalen die zich ook buiten de partij verdienstelijk hebben ge maakt. „Dankzij Ella ter Kuile heeft de WD in Rotterdam altijd een socialer gezicht gehad dan in de rest van het land," aldus voor zitter A van Leeuwen-Gijsberts van de kamercentrale Rotterdam. Ter Kuile kreeg de penning opge speld door hoofdbestuurslid W. M. C. de Vrey-Vrmger, tevens burgemeester van Nieuwkoop. De fractie in de gemeenteraad was voorafgaande aan de bijeen komst in het Scandia-hotel uit eten geweest bij culinair artiest Rob Baris, maar Ter Kuile had op dat moment nog niets vermoed van wat haar te wachten stond. De WD draagt haar op handen. Afde lingsvoorzitter Van Leeuwen noemt haar het sociale gezicht van de WD. „Ook op terreinen waar je meestal geen WD'ers verwacht was ze zeer actief. Duimdrop, dc Sociale Dynamo, het Sociocratisch Cen trum, ze was altijd bezig, nooit moe, en enthousiast riep ze altijd mensen op om politiek actief te worden. Liefst bij de WD natuur lijk, maar belangrijker vond ze het dat mensen hoe dan ook aan politiek doen," aldus Van Leeu- wen-Giisberts. Ella ter Kuile, het sociale ge zicht van de WD. Foto Ingrid van Beek Ella ter Kuile krijgt de penning niet voor haar 21 jaar dat ze func ties in de actieve politiek be kleedt, maar vooral voor al die an dere activiteiten, waardoor vele Rotterdammers zich gestimu leerd voelden," aldus Van Leeu wen. Eila ter Kuile werd onlangs als fractievoorzitter van de WD in de Rotterdamse raad opgevolgd door M. D. Teenstra-Verhaar. Het ligt in de verwachting dat zij zich in 1998 niet herkiesbaar stelt. Rotterdam Commissaris H. Jansen, nu nog chef van de Re gionale Recherchedienst (RBD), is kandidaat vuor de nieuwe ftinctie directeur justitiële be drijfsvoering bij de regiopolitie Rotterdam-Rynmond. Samen met directeur bedrijfsvoering H.' Karreman ondersteunt dit be oogde duo de korpsleiding, be staande uit korpschef J.W. Brinkman enplaatsvervangend- korpschef C. Ottevanger. De be noeming is een zaak van de mi nister van Binnenlandse Zaken en moet uiteindelijk door de Kroon worden bekrachtigd. De nieuwe unit 'operationele planning en coördinatie', een adviesorgaan van de korpstop, zal als het aan Rotterdam ligt in handen komen van A Noordzij, nu nog de baas van de Riverpoli- tie. Zyn plek zou dan worden in genomen door commissaris E, J. M. in het Veld van district Ridderwaarden. De plannen gaan verder uit van een ver plaatsing van commissaris P. van den Hengel (De Noordhoek) naar de BRD, waarmee hij ver moedelijk plaats maakt voor Th. J. Prenen, nu nog chef In district De Eilanden. Hoofd M. M. Keizerwaard van het bu reau criminaliteitsbeheersing tenslotte staat op de nominatie om het zware district Groot-IJs- setmonde -met-wellichtdaarbij Ridderwaarden- te gaan lei den. De personele veranderingen zijn een direct gevolg van de komst van korpschef Brinkman, enkele maanden geleden. Op een nieuwjaarsreceptie voor het politiepersoneel lichtte hij zjjif plannen gisteren nog eens toe: ,Jn de tyd lijkt het dat het snel' op de reorganisatie van de poli tie volgt. Alleen is er sprake van een zekere urgentie. Het is ove rigens meer een verfijning dan een reorganisatie. De impact is m?t gering. Wat we gaan doen ifc* i een soort veredeling van de staande situatie." f De korpschef uitte nogal watkrp tiek op het functioneren van de organisatie. Zo vindt hij dat er te weinig wordt samengewerkt, te veel wordt vergaderd en het korps bestaat uit teveel 'losse ei landjes', ofwel districten. Hij wil terug van twaalf naar ongeveer zes districten. „Wat decentraal kan," legt hij echter uit, „zal de centraal blijven. Zoals bijvoor beeld de Jeugd- en Zedenpoli tie." Belangrijk in de nieuwe werk wijze is het onderdeel 'operatio nele planning en coördinatie'. Die evalueert de activiteiten van de politie op verschillende fron ten, zoals recent het optreden by Feyenoord-Ajax. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2