Milieuhinderlijke bedrijven zullen moeten verhuizen 11 Rotterdams Dagblad Noodopvang De Singel snel uit de grond gestampt Snackbar-overvallers schrikken van eis forse gevangenisstraf Commissie niet meer in Helmond Toestand onderkoelde vrouw nog zorgelijk Redactie verhuist Tientallen miljoenen nodig 'Maar we weten nu in elk geval wat we willen' Deelraad verdeeld over verkeersmaatregelen OPHUIMING IN ALLE AFDELINGEN VAN BUUREN SCHOENEN Scholier trekt mes Pony op het politiebureau Arrestatie tóï-c Schiedam De 82-jarige Schiedamse die woensdag vol ledig uitgeput en zwaar onder koeld in haar woning aan de Rotterdamsedijk werd aange troffen maakt het niet goed. Na een dag in het Holy Zieken huis te hebben doorgebracht is ze gisteren naar het Sehieland Ziekenhuis overgebracht Haar toestand wordt door de artsen zorgelijk genoemd. De vrouw werd woensdagmor gen op de grond in haar wo ning door Schiedamse agenten gevonden. De huishoudster van de vrouw had de politie ge waarschuwd. Ze had namelijk al een aantal maal aangebeld zonder dat baar bazin open deed. De schoonmaakster rook onraad en belde de politie. De agenten zijn vervolgens snel naar de woning van de vrouw gereden en hebben de voordeur geforceerd. De be woonster werd in de woonka mer zwaar onderkoeld en uit gedroogd aangetroffen. Vol gens het ambulancepersoneel heeft de vrouw enkele dagen zonder eten of drinken op de vloer in haar ijskoude woning gelegen. Een woordvoerder van de poli tie meldt dat het slachtoffer ook heeft geprobeerd de aan dacht van haar buren te trek ken. Rondom haar lagen na melijk kapot gegooide spullen. Door die dingen tegen de muur te gooien hoopte de bewoon ster op een reactie van haar bu ren. Hoe de vrouw in haar huis is gevallen is bij de politie nog niet bekend. Ook kan de woordvoerder niet zeggen of de vrouw familie heeft. Er wordt in ieder geval niet uitge gaan van een misdrijf Schiedam—Een 16-jarige scholier is gisterochtend aangehouden na onenigheid bij een schoot aan de Burgemeester Honnerbge Grete- laan in Schiedam. De jongen kreeg ruzie met een 15-jarige scholier uit Hoek van Holland. De Vlaardinger bedreigde zijn rivaal met een mes. Het scherpe wapen is door de poli tie in beslag genomen. De Vlaar- dingse scholier werd na verhoor heengezonden. Schiedam—Agenten hebben don derdagmiddag een losgebroken pony meegenomen naar het poli tiebureau. Ze troffen de viervoe ter aan op de Parkweg. Het beest bleek om twaalf uur te zijn losge broken uit een wei in het Harga- park. De eigenaresse heeft de po ny op het bureau opgehaald. Schiedam —Twee mannen en een vrouw zijn gisteravond op de Broersvest aangehouden wegens winkeldiefstal. Ze liepen rond in winkelcentrum De Nieuwe Passa ge en gedroegen, zich vreemd. In hun sporttas bleek een gesto len trainingspak te zitten. Ze ble ken ook verf en een aansteker te hebben ontvreemd. Het drietal is meegenomen naar het bureau. Vlaardingen De redactie van de editie Waterweg van het Rotterdams Dagblad gaat ver huizen. Met ingang van zater dag 11 januari wordt de editie Waterweg vanaf Over de Veste 3 in Schiedam gemaakt Het postadres van de redactie is vanaf heden Postbus 373, 3100 AJ Schiedam. De redactie is vanaf maandag 13 januari te lefonisch bereikbaar op tele- foonnummer (010) '2732700. Ook het faxnummer veran dert (010) 4265227. Waterweg Vrijdag 10 januari 1997 Wethouder Storm: 'Ik noem geen bedragen, maar we redden het niet door er een krantenwijk bij te nemen'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Door Pieter Vermaas Maassluis Voor het verwezenlijken van het ingrijpende ROM-project 'Herstructurering haven en rivierfront Maas sluis' is de medewerking van drie grote, milieuhinderlijke be drijven van cruciaal belang. Als de bedrijven weigeren om binnen de gemeentegrenzen te verhuizen, komt het gehele project op losse schroeven te staan. De drie bedrijven, Key en Kramer De verplaatsing van de bedrijven - - vormt de belangrijkste kosten post voor het ROM-project langs de oever van de Nieuwe Water weg. Dat project beoogt een recre atieve functie voor het meest wes telijk gelegen gebied De Oever; achthonderd buitendijkse wonin gen op 'Het Balkon' direct ten westen van bedrijventerrein Nieuwe Waterweg Noord; een be ter evenwicht tussen wonen en werken in en rond de haven, die een (bescheiden) recreatieve functie krijgt; uitbreiding van de woonfunctie en een versterking van de recreatieve functie van het gebied De Kade; woningen en be drijven in het meest oostelijke ge bied, De Dijk, dat mede een recre atieve fünetie krijgt. Ruberoid BV, Conline Coatings BV en Keijzer/Westland Beton BV, bevinden zich in een sterke onderhandelingspositie. Ze heb ben al aangegeven best te willen verhuizen, maar stellen daarbij voorwaarden. De gemeente denkt dat tientallen miljoenen nodig zullen zijn om de bedrijven tot een verplaatsing te bewegen. Wet houder J. Storm (ruimtelijke or dening en milieu) hoedt zich er voor in het openbaar precieze be dragen te noemen. „Ik ga geen be dragen noemen; dat zou heel on verstandig zijn. Maar het is niet zo dat we het als burgemeester en wethouders redden door met z'n vieren een krantenwijk te ne men," De financiële gevolgen voor Maassluis, dat onder preventief fi nancieel toezicht van de provincie staat, liegen er niet om. Uitvoe ring van het totale project levert een tekort op van tenminste hon derd miljoen gulden (exclusief BTW). Meerkosten door eventuele bodemsaneringen zijn in die schatting nog niet verwerkt. De ambities, zo maakte wethouder Storm gisteren duidelijk in de burgercommissie milieu, kunnen daarom slechts worden verwezen lijkt als het ministerie van VROM in de buidel wil tasten voor Maas sluis. De D66-wethouder aeht Maassluis niet kansloos. „Ik ga niet ontzettend positief doen, maar we spreken hier wel over een kwaliteitsproject dat ook voor VROM belangrijk is." Maar de grootste belanghebbende is uiteraard de gemeente zelf. Vooral de achthonderd woningen in Het Balkon bouwt Maassluis, dat het grootste woningtekort van de regio kent, liever vandaag dan morgen. Hel vertrek uit Maas sluis van kapitaalkrachtige gezin nen kan er immers mee tot stil stand worden gebracht, waardoor ook de plaatselijke middenstan ders weer wat optimistischer kun nen worden. Meer inwoners bete kent bovendien meer geld voor de gemeente, waarmee gemeentelij ke voorzieningen op peil kunnen blijven. Een buitendijkse wijk - enige ja ren terug werd om het idee nog gelachen- is mogelijk, zo heeft de gemeente onderzocht. Wel vormt een extra ontsluitingsweg voor de wijk een fors probleem, omdat de deltadyk en het spoor moeten worden overgestoken. Een viaduct of tunnel is ruimte lijk zeer moeilijk inpasbaar en kostbaar: tien tot vijftien miljoen gulden, De NS weigert bovendien het aantal spoorwegovergangen uit te breiden. Dus is er in de plan nen ruimte voor slechts één, ver schoven, spoorwegovergang naar Het Balkon. File Verschillende commissieleden maakten er zich gisteren zorgen over. P. C. Stamperius meende dat het aanleggen van een tweede ontsluitingsweg 'gewoon een ver eiste' is. Hij wees erop dat ook de gemeente zelf over een onder zoeksrapport beschikt dat twee wegen aanbeveelt. Als de enige ontsluitingsweg geblokkeerd raakt, zou dat veel ongemak be zorgen, om nog maar te zwijgen over zo'n situatie bij calamiteiten. Commissielid M. M. Vellekoop vreesde meer alledaagse onge makken. „Eén ontsluitingsweg: sta je dan al in de file om de wijk uit te komen?" .Gemeentelijk projectleider E, Wierda, die het ROM-project gis teren aan de commissie presen teerde, benadrukte het voorlopige karakter van zijn verhaal. Er zijn volgens hem immers nog veel on zekerheden. „Dit is geen plan. Zo als het hier op papier staat, wordt het nooit. Het is meer^en ambi tie, een visie." „Maar we weten nu in elk geval wat we willen," meende wethou der Storm. „En we kennen nu de bottlenecks, .We zijn dus al veel verder dan drie jaar geleden. Het is winst dat we nu concreet Het Balkon gaan aanpakken." Ouders en kinderen komen af en toe al een kijkje nemen bij de noodschool, in afwachting van het moment dat de kerstvakantie van hun kroost voorbij is. Foto Roel Dijkstra Door Danielle Hermans Vlaardingen Openbare basis school De Singel kan een deel van haar scholieren binnenkort weer een dak boven het hoofd bieden. De eerste noodlokalen zijn giste ren geplaatst bij het op nieuw jaarsdag door brand getroffen schoolgebouw aan het Kruiden- pad in Vlaardingen. De installatie van de noodopvang wordt bemoeilijkt door de aan houdende vrieskou. Het grasveld je achter de school, waar in eerste instantie tien noodlokalen ge plaatst zouden worden, js te hard om bepaalde voorzieningen als riolering en elektriciteit aan te kunnen leggen. Daarom kregen drie noodlokalen voorlopig een plaatsje op straat, tegenover buur school Het Anker. De overige lo kalen woiden op het grasveldje geplaatst. Directeur H. Robers hoopt dat en kele lokalen begin volgende week klaar zijn voor gebruik. Het is vol gens hem in ieder geval uitgeslo ten dat alle 340 leerlingen van De Singel maandag a! terecht kun nen in de noodvoorziening. Ro bers: „Ik durf geen datum te noe men omdat er elk uur van de dag weer wat kan veranderen. Afhan kelijk van de oplevering van de lo kalen zal er met wisselroosters worden gewerkt. De kleutergroe pen komen waarschijnlijk het eerst aan de beurt." Niet alleen de vorst gooit roet in het eten. De school kan pas meu bilair en dergelijke zaken aan schaffen als de verzekering klaar is met het in kaart brengen van de schade. „Op dit moment wordt nog zorgvuldig bekeken welke meubelen en materialen te 'beredderen' zijn, zoals de verze kering dat noemt. Een gespeciali seerd bedrijf is ingeschakeld om bruikbare tafels en stoelen schoon te maken. We weten nu nog niet hoeveel inventaris onge schonden uit de brand is geko men," aldus Robers. De directeur heeft met de betref fende leveranciers al gunstige le veringscondities afgesproken. De meeste spullen worden binnen 24 uur geleverd en dat is een tijd winst van acht weken. De basisbe nodigdheden om les te kunnen geven, bestelt De Singel deze week. Het lesmateriaal komt dan volgende week op aflevering bin nen. Back-up Hoe het met de schoolcomputers is afgelopen, kan Robers niet zeg gen. „Ik krijg nog bericht van het bedrijf dat de apparatuur op dit moment repareert. Ik verwacht dat een deel van ons computerbe stand bruikbaar is. Onze school had een stevig informatiepro gramma opgezet. Gelukkig heb ben we daar back-ups van ge maakt. Ook de leerlingenadmini stratie is bewaard gebleven." Hy huivert bij de gedachte dat juist die gegevens in vlammen op gegaan zouden zyn. „Dan kun je met een bloknoot en een potlood de deuren langs om te vragen of er kinderen wonen die op onze school zitten. Bovendien zou je dan ook persoonlijke gegevens van scholieren kwijt zijn," De directeur haalde enkele uren na de brand overigens alle ver trouwelijke gegevens uit het sys teem, „Ik wil absoluut voorkomen dat derden toegang hebben tot leerlingendossiers. Daar heeft niemand wat mee te maken," licht hij toe. Robers maakt sinds de 'ramp' op 1 januari soms dagen van twintig uur. Er moet vreselijk veel wor den geregeld. „Ik ben niet de eni ge die lange dagen maakt. Ik heb een prima schoolteam achter me staan. Niemand haakt af. Mensen die eigenlijk vrij hebben, steken toch de handen uit de mouwen." Hij is ook vo! lof over de inzet van het schoolbestuur en de mede werkers van gemeentelijke dien sten. „Ik ben niet ontevreden over de vorderingen die we maken. Moet je voorstellen. Op een kaal grasveldje met daarop alleen wat ijs stampen we binnen twee we ken zomaar een noodschool uit de grond. Normaal gesproken gaat er twee jaar van vergaderen over heen voordat een nieuwe school kan worden gebouwd." Volgens Robers staat iedereen in de startblokken om de lessen weer op te pakken. Gekscherend: „Als een colonne mieren dende ren we voort. Over een half jaar tje, tijdens de zomervakantie, zul len we wel instorten. Zakt ons per manentje in en zo. Maai vourdat het zover is, gaan we gewoon door." 0 Hoek van Holland De Hoekse deelgemeenteraad blijft verdeeld over een aantal verkeersmaatre gelen die in de nabije toekomst moeten worden getroffen. Die maatregelen vloeien voor een deel voort uit de totstandkoming van het Waterwegcentrum. Voor een ander deel zijn ze het gevolg van het besluit om in vrijwel heel Hoek van Holland een 30 kilome ter zone in te stellen. Met name het CDA stribbelde op een aantal punten tegen. Zo kun nen de christen-democraten zich niet vinden in het aanleggen van haakse parkeerplaatsen in een deel van de Planeiusstraat. Woordvoerder J. Dekker wil eerst wachten op het verkeerscircula tieplan dat in de komende maan den zal worden samengesteld. Maar het deelraadsbestuur, ge steund door de andere fracties, is van mening dat de uitbreiding van de parkeerplaatsen los kan worden gezien van dit plan en dat eventuele aanpassingen weinig geld zullen kosten, „Wanneer we op korte termijn winkels willen bouwen op de Hoekse Brink, dan verdwijnen daar de parkeerplaat sen bij het Herman Visserhuis. Gezien de parkeerdruk in het cen trum moeten we daarvoor alvast een deel van de oplossing beden ken", meende deelraadsvoorzitter L. Vreugüenhil. Een motie van het CDA werd ver worpen en de parkeerplaatsen kunnen dus worden aangelegd. Een tweede motie van de de oppo sitiepartij kon worden ingetrok ken omdat het deelraadsbestuur toezegde dat er op de Harwichweg verkeersremmende maatregelen zullen worden genomen. De raad steunde wel unaniem de plannen voor de reconstructie van de Columbusstraat en de Van Spilbergenstraat. Afhankelijk van de reactie van de nutsbedrij ven zullen hier aan beide kanten parkeerkommen worden aange legd. Ook de speelplaats krijgt een opknapbeurt. De snelheids- remmende maatregelen die hier moeten worden uitgevoerd ten behoeve van de 30 kilometer li miet zullen een zodanig karakter moeten krijgen dat de jaarlijkse jeugdwielerronde er niet door be lemmerd zal worden. De organisa toren hadden laten weten dat ver keersdrempels een onoverkome lijke hinderpaal zullen vormen. Dordrecht Op de avond van 22 oktober vorig j$ar werden twee medewerkers van een snackbar aan de Patrijspoort in Zwijn- drecht opgeschrikt door het be zoek twee mannen, onder wie een Vlaardinger en een Schiedam mer, met (nep)vuurwapens. „Dit is een overval," zei één van hen, en voegde daaraan toe: „Vul deze zak met geld, en snel hè." De buit bedroeg een kleine tweeduizend gulden. Door puur toeval werden de man nen al snel na de overval door de politie in de kraag gevat; omwo nenden hadden twee van de in to taal vier verdachte mannen zien lopen en dachten te maken te heb ben met een stel autodieven. Gis teren stond het viertal terecht voor de Dordtse rechtbank. Ge schrokken hoorden de vier man nen de forse gevangenisstraffen die de officier eiste, Verdachte A. R, M. (25) uit Schiedam was eerst naar binnen gegaan. Rechter mr. J. Brand be greep niet helemaal waarvoor. „U had drie vrienden in de auto zit ten en komt terug met enkel een kaassoufflé. Waarom was dat?" Brand veronderstelde dat M. ei genlijk was gaan kyken hoe het zat met de beveiiingscamera's. „Nee," zei M. „ik was te stoned en te veel bezig met m'n kaassoufflé om daarop te letten." De raads man van M., mr. P. J. Silvis, hield de rechtbank voor dat zijn cliënt nooit van tevoren op de hoogte kon zijn geweest van het plan de snackbar te overvallen. .Anders had hij zijn kornuiten bij het zien van de camera wel gewaar schuwd." Toen de overval was gepleegd, liep het voor de daders verkeerd af. De 20-jarige Hagenaar R. J. B. kwam samen met de Vlaardinger D.P.W. (19) de zaak uitrennen, maar bij de flats waar de vluchtau to zou moeten staan was M. met zijn auto niet aanwezig. Toen zij begonnen te lopen kwamen zij per ongeluk bij het politiebureau terecht. Of de overval was beraamd, daar over verschilde het viertal van mening. De één meende dat tij dens de rit van Vlaardingen - waar de wapens werden opge haald- naar Zwijndrecht wel over een mogelijke overval werd gerept, maar dat dit gekscherend was bedoeld. Officier van justitie mr. L. C. Dubbelman vond echter dat wel degelijk van tevoren het plan had bestaan de eetgelegen heid te beroven. De 20-jarige Hagenaar R. J. B. was één van de mannen die daadwer kelijk de snackbar was binnen ge gaan om de overval te plegen. Tij dens ondervraging door de politie had de man verklaard dat erin de auto al over de overval was ge sproken. Ter zitting ontkende hy dat in alle toonaarden. De officier van justitie wil B. daarom voor meineed laten vervolgen. De Hagenaar en Vlaardinger had den samen met de 19-jarige M. E. A. uit Middelburg ook nog een straatroof op hun geweten. In Vlaardingen had het drietal twee meisjes geld afgeperst en van hun Australian-trainingsjacks be roofd. De Schiedammer moest zich ook nog verantwoorden voor een vechtpartij met zijn ex-vrien- din. Voor alle vergrijpen eiste Dubbelman voor B., W, en A vier jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Tegen M. werd een half jaar meer geëist. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Schiedam De commissieverga dering van financiën van 16 okto ber 1996 had nooit in Helmond mogen worden gehouden. Dat is de mening van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Een commissievergadering moet vol gens het ministerie gehouden worden op een plek die redelijk in de buurt ligt en goed bereikbaar is. Voor Helmond geldt dat in bei de gevallen niet. Omdat wethouder A. Wiegman zich van geen kwaad bewust was over de alternatieve plek voor de commissievergadering, heeft het Platform Schiedam de hulp inge roepen van de staatssecretaris. Het hoofd van de afdeling bestuur en wetgeving schrijft namens de staatssecretaris aan het Platform: „Met het beleggen van een open bare vergadering op een locatie die ver buiten de gemeentegrens ligt, wordt bij voorbaat een ontoe laatbare drempel opgeworpen. De omstandigheid dat zich geen in sprekers hebben gemeld of de verwachting dat de inhoud van de agenda geen belangstellenden zal trekken zijn geen Tedenen die een inbreuk op de eis van toeganke lijkheid rechtvaardigen. Ik ben dan van mening dat de desbetref fende openbare commissieverga dering niet in Helmond had mo gen worden gehouden." Conse quenties of sancties worden daar niet aan verbonden. De vergade ring werd volgens het college uit praktische overwegingen in Hel mond gehouden. De raadsleden waren op werkbezoek in de Bra bantse gemeente. Bovendien had den zich geen insprekers aange meld waardoor volgens het colle ge het inspreekrecht van de bur ger geen geweld is aangedaan. Tijdens de commissievergadering kwam een verhoging van de ar chiefleges aan de orde. De leges werden vastgesteld inde vergade ring van 28 oktober. Ook toen zijn er insprekers aangemeld. $52i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1