Ttr* 17 m A 'Een allochtoon stapt eerder naar een allochtoon toe' 8 Beleid strooizout verschilt sterk per gemeente PvdA klopt aan bij Haagse partijgenoten in strijd tegen A 4 Kinderen van De Violier rijden mini- Tocht der Tochten Een Turkse brigadier bij de Schiedamse politie Speurtocht onder ijs naar vermiste levert niets op Igenda Rotterdams Dagbïad Zaterdag 11 januari 1997 Viaardingen Om de gladheid op straat te bestrijden stellen de gemeenten in de regio strooi zout voor de inwoners ter be schikking. Maar het beleid ten opzichte van het goedje ver schilt sterk per gemeente: m de ene plaats is het zout gratis ver krijgbaar, terwijl een paar kilo meter verderop enkele guldens moet worden neergelegd om de gladheid te verhelpen. Zo vraagt de gemeente Viaar dingen van haar inwoners 3.50 voor een zak met tien kilo strooi zout. Volgens een woordvoerder is dat nodig om de kosten van aanschaf en het verstrekken van het zout te dekken. In Maassluis daarentegen kun nen de inwoners het zout gratis ophalen. Dat is volgens een woordvoerder onder meer moge lijk omdat het personeel van de gemeentelijke buitendienst het zout zelf verpakt. Daardoor wor den de kosten gedrukt. Volgens de woordvoerder van de ge meente had men aanvankelijk overwogen om het zout verpakt en al bij de leverancier te kopen, maar dat werd te duur bevon den „Als gemeente wil je dat de mensen gebruik maken van je diensten en als we het zout ver kochten, zou misschien nie mand het komen halen." Wel ad viseert de gemeente om gema tigd mei het zout om te gaan, omdat het spul anders op straat blijft liggen. In de deelgemeente Hoek van Holland wordt -net als in de rest van Rotterdam - het zout sinds vorig jaar gratis beschik baar gesteïd. Volgens een woordvoerder van de Roteb heeft dat te maken met het feit dat de gemeente met in staat is overal te strooien en de inwo ners op deze manier tegemoet wal komen. Maar in Schiedam moei de bur ger net als m Viaardingen weer wel voor het strooizout betalen. Een zak van tien kilo kost in de ze gemeente maar liefst vijf gul den. Het zout wordt bij het Openbare Nutsbedrijf (ONS) verkocht. Volgens oen woord voerder van het ONS hanteert hel bedryf al jaren die prijs. „Maar als dat erg af blijkt te wij ken van de andere gemeenten zullen we zien of we de prijs kunnen aanpassen, vooral als het lang blijft vriezen. En dat zou op korte termijn kunnen ge beuren.'' In Viaardingen is het zout te koop bij de gemeentelijke stads- werf aan de Burgemeester Heusdenslaan 387. De stadswerf is elke werkdag geopend van 7.30 tot 16.30 uur. Er worden maximaal vijf zakken per per soon verkocht. In Schiedam kan dat bij het ONS aan de Van Heekstraat 15, elke werkdag van 8,30 tot 17.15 uur. En op zaterdag van 9.00 tot 14.45 uur. In Maas sluis kan het zout worden afge haald aan de Helderingstraat 6. Dit kan van maandag lot cn met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 15.30 uur. Ook op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. In Hoek van Holland is dat mogelijk bij Gemeente werken aan de Prins Hendrik- weg 56. Dat is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.ÜÖ tot 16.00 uur en op de laatste zaterdag van de maand van 10.00 tot 3 4.00 uur. Viaardingen De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Viaardin gen heeft een brief over de rijks weg A 4 gestuurd aan de partijge noten in de Tweede Kamer. Daar in doen de Vlaardingers 'een drin gend beroep' op de Kamerleden om 'alles in het werk te stellen de aanleg van de A 4 te voorkomen'. „Mocht deze wens met op een Ka mermeerderheid kunnen reke nen dan dient de aanleg volgens de meest milieuvriendelijke va riant in combinatie met dubbel grondgebruik bepleit te worden," aldus de raadsfractie. Een tunnel dus. De Vlaardingse socialisten wijzen de partijgenoten in Den Haag er nogeens op dat de gemeenteraad van Viaardingen 'zich al jaren in grote meerderheid tegen de aan leg van de A 4 verzet'. Alleen de VVD is" voor een rijksweg door Midden-Delfland. Volgens de libe ralen, die onlangs» in ven brief bij Bolkestein c.s. aandrongen op een verdiepte aanleg, is de A 4 tussen Delft en de Beneiuxiunnel nood zakelijk voor dc economische ont wikkeling van het Waterweg-ge- bied. Maar WD-minister Jorritsma heeft de milieuvriendelijkere va rianten zonder pardon naast zich neergelegd. Ze vindt dat allemaal veel te veel geld kosten en heeft het kabinet achter zich gekregen om de weg op maaiveldhoogte aan te leggen. „Op geen enkele wijze is er ook maar één concessie ge daan aan deze overlast veroorza kende snelweg. De allergoed koopste variant wordt gekozen, extra middelen voor duurzame in vesteringen m de infrastructuur zouden zijn uitgeput. Dit besluit zal de raad van Vlaardmgen ster ken in zijn strijd tegen de A 4 tot dat alle wettelijke middelen zijn uitgeput," aldus de Vlaardingse Schiedam De kleinsten waan den zich in Friesland en hadden na afloop het idee dat ze de volle tweehonderd kilometer hadden gereden. Het leek ook allemaal zo echt gis teren tijdens de mini-Tocht der Tochten in het Beainxpark. De groepen drie tot en met acht van basisschool De Violier uit Spaland reden er ter hoogte van de Riet kraag een alternatieve Elfsteden tocht. Vanuit de 'Violier-hal' waren de tweehonderdtwintig kinderen 's middags vertrokken naar het Elf steden parcoursEen tocht langs de elf Friese steden waarin zelfs hier en daar gekluund moest wor den over stukjes vloerbedekking. Onderweg zorgden docenten en ouders dat de dik ingepakte deel nemers geen stempelpost voorbij zouden r oden. De groepen zeven en acht startten als eerste vanuit Leeuwarden. Met z'r» veertiger, stormden dc fa natiekelingen even later op de eerste stempelpost af, die deze in vasie amper kon verwerken. Het werd dringen geblazen, waarop een aantal leerlingen gewoon door mocht rijden en de stempel later op de kaart kreeg bijgezet. Boven verwachting gleden de eer ste rijders al na vijf minuten over de eindstreep. Toen ging het erom wie de meeste Elfstedentochten kon schaatsen. Anderen hadden voor het eerst de ijzers onderge bonden en legden het parcours als het ware stapvoets af. Vanaf de kant weiden zij aangemoedigd door enthousiaste ouders die in groten getale op het evenement waren afgekomen. Voorafhadden de deelnemers een aantal adviezen van school gehad. Aangeraden werd een sjaal en een muts te dragen. Handschoenen verplicht en van te voren goed eten. luidde een andere tip. Maar de meesten hadden afgelopen za terdag aan de buis gekluisterd ge zeten en waren voorbereid op een barre tocht. Er was er zelfs een die zich had ingesmeerd met vaseli ne. De EHBO-post had een mak kie: er hoefde slechts een pleister te worden uitgedeeld aan iemand die in het prikkeldraad was gere den De allerkleinsten waren op school gebleven, maar voor de groepen drie en vier was er op hetzelfde parcours een Elfsledentocht uit gezet Na afloop was er chocolade melk. Maandag op school krijgen alle deelnemers een diploma uit gereikt. Geen enkel politiekorps in Nederland heeft zo'n hoog percentage al lochtonen in dienst als het korps Rotterdam Rijnmond, waaronder ook het Waterweggebied valt Toch heeft dat succes ook een keerzijde. Ondanks alle stimulerende maatregelen gaan er meer allochtone poli ticmensen weg f31) dan er bij komen. „Zorgelijk hoog," noemde com missaris Bakker deze uitstroom. Ook voorzitter K. de Neef van de vak bond NPB ziet donkere wolken aan de hemel. „Ondanks de goede be doelingen van velen worden er nog steeds allochtone collega's op een onjuiste wijze begeleid," meent hij. De Neef vindt dat de politie juist haar voordeel kan doen met speciale achtergrondkennis en vaardigheden van allochtonen. „Dat besef be vordert de acceptatie en aanpassing binnen de politie," meent De Neef. Maar in de praktijk gaat het nog met vallen en opstaan, zoals blijkt uit het portret een allochtone politieman in Schiedam. Hamid Kara- kus vertelt over zijn ervaringen. Hamid Karakus: 'Een allochtoon stapt eerder naar een allochtoon toe.' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Schiedam Hamid Karakus (31) is brigadier bij de politie in Schiedam. Zijn moedertaal is Turks. Hij ging in 1987 naar de po litieschool in Lochem. „Ik had totaal geen beeld van hoe het daar was, ik wist niet eens dat er allochtonenbeleid bestond bij de politie. Praktisch was het grootste probleem dat er geen re kening was gehouden met het eten, maar dat heb ik opgelost. Voordat ik naar schooi ging, heb ik een taalcursus gevolgd. Ik heb nooit het gevoel gehad dat men mij niet accepteerde, maar men moest wel aan mij wennen. Intern heb ik weinig tegenwerking ge had, maar op straat merk je wel dat de mensen denken Wie ben jtj eigenlijk iccl?, al zegt men het niet met zoveel woorden. Het was ook een vreemde gewaarwording dat Nederlandse burgers tegen mij gingen klagen over Turken, terwijl ik zelf ook een Turk ben! Turken zelf beschouwden me soms als een verrader, maar de meesten zijn trots. Gaandeweg komen de mensen uit die groep dan naar jou toe, en dat geldt ook voor Marokkanen en Surinamcrs onderling. Een allochtoon stapt eerder naar een allochtoon toe. In 1990 was de politie zeer actief in het werven van allochtonen, maar men liet veel steken vallen. Er werd veel energie gestoken in het aannemen van allochtonen, maar het schortte aan de begelei ding. Veel instromers hadden niet het juiste niveau, dat had beter gecoördineerd moeten worden tussen de opleiding en de korp sen. Waarom werd er niet meer aandacht besteed aan de zwakke punten van de mensen? Verder kregen allochtonen te veel her kansingen. Dat wekte wrevel bij autochtone collega's. Als het mis gaat, ligt dat meestal aan twee partijen. De allochtonen hadden beter voorbereid moeten zijn, ze hadden zich ook beter moeten le ren aanpassen. Natuurlijk zijn er vooroordelen, maar daarmee moet je lersn omgaan. De alloch toon moet beseffen dat hij in een strakke organisatie komt. De or ganisatie moet ervoor zorgen dat de allochtoon zich thuisvoelt. Als het misgaat, is dat soms omdat mensen niet weten wat ze van elkaar te verwachten hebben. Ook het eergevoel speelt een rol. Ik heb het idee dat mensen door hun familie naar voren worden ge schoven omdat het statusverho gend werkt om iemand bij de poli tie te hebben. Dat is uiteraard geen goed motief voor zo'n baan. Toch zie ik vooruitgang. De men sen leren omgaan met cultuurver schillen. Er wordt ook beter uitgelegd wat het belang is van de instroom van allochtonen." DoorMenno Haddeman Maassluis De hele dag is de Maassluise politie gisteren in de vrieskou op zoek geweest naar Maarten Sonneveld. De markante Maassluizer verdween tien dagen geleden spoorloos nadat hij in zijn stamkroeg Moriaan aan de Haven in zijn woonplaats oud en nieuw had gevierd. De politie vermoedt dat Sonneveld, onder invloed van alcohol, m de haven is gevallen. Met een lange stok met daaraan een felle lamp en een videocame ra bevestigd, speurden de agen ten onder het ijs naar het lichaam van de Maassluizer. De zoektocht liep echter op niets uit. Tever geefs zochten de agenten langs de gehele kade naar Sonneveld. „Meestal is het zo dat iemand die in het water valt en verdrinkt op precies dezelfde plek als waar hij erin is geduikeld wordt gevon den," vertelt één van de agenten. „Het kan zijn dat het met die laag ijs op het water anders is en dat het lichaam zich opeen geheel an dere plek in de haven bevindt. Toch proberen we het." In een politiebus volgen agenten op een beeldscherm wat er onder het ijs op de bodem van de haven is te zien. Nauwlettend speuren zij naar oneffenheden in de blub- benge grond. Rond half elf 's och tends denken de agenten het li chaam van Sonneveld te hebben gevonden. Op het beeldscherm zien zij iets dat lijkt op een li chaam. Om iets dichter bij het ob ject te komen moet de stok waar aan de lamp en de camera zijn be vestigd, worden verlengd. Als dat is gebeurd zien de agenten dat het niet het lichaam van Sonneveld is maar een grote steen. Het ding ligt half in de bodem en heeft zo op het eerste oog de vorm van een mens. De politiemannen geven het echter niet op en zoeken ge concentreerd verder. Centrum Sonneveld verdween op nieuw jaarsochtend rond half zes. Hij had de uren daarvoor doorge bracht in café Moriaan aan de Ha ven. „Hij wandelde altijd dezelfde weg naar huis," vertelt een kennis van Sonneveld. „Langs de haven naar zijn huis in het centrum van Maassluis. Het kan natuurlijk best zijn dat Maarten onderweg in het water is gevallen." De schoondochter van Sonneveld, die als bardame werkt in café Mo riaan, houdt vanaf haar werkplek de zoektocht met een half oog in de gaten. De agenten zijn vlak voor de deur van het café bezig, maar de vrouw durft maar af en toe te gaan kijken.Ik vind het al lemaal maar mets. Volgens mij ligt hij ook met in het water. Hij was altijd bang voor de haven en liep een eind van het water van daan. Het kan gewoon niet dat hij onder het ijs is terecht gekomen. Waar hy wel is, dat blijft de waag Op straat weten alle passanten wat de agenten aan het doen zijn. ..Die zoeken zeker naar Maarten," zeggen ze. Bij veel Maassluizers is Sonneveld bekend. Regelmatig reed hij op de flets door de bin nenstad. Altijd vergezeld van zyn hondje. Die zat dan met zijn voor- Met een camera aan een stok wordt onder het ijs gezocht naar de vermiste Maarten. Foto Roei Dijkstra poten op het stuur en met zijn achterpoten op het been van Son neveld. De meeste Maassluizers leven mee met de familie van de vermiste. „Ais ze hem nou maar vinden weten de nabestaanden tenmiste waar ze aan toe zyn," merkt een oude dame op. Aan het eind van de middag, als de agenten tot op het bol toe koud zijn geworden, wordt de zoekactie gestaakt. Waarschijnlijk wordt ge wacht totdat de dooi invalt. Als Sonneveld in de haven is gevallen zal hij volgens een brandweerman vanzelf boven komen drijven. Zaterdag 11 januari VLAARDINGEN Triangel. Film: The Rock, 19.30u. Pandemonium. Concert: Hugo Remmeit en Tmjs Muus, 23.00u. Grote Kerk. Cantatedienst, 19.00u. SCHIEDAM Grote Kerk. Inloopconcerten, Aan vang 15.00u. De Teerstoof. Hans Dorrestem met Dorrestem viert Oud en Nieuw, 20.30u. Filmhuis. Im mortal Beloved, 20.30u. Zaal Beatrix. Vrydansen met orkest Mustang van 19.00 tot 24.00 uur, 7,50 gulden. Podium. Ah Lev Cha, 22.00U. ROTTERDAM De Buurman, jamsessie, 20u. Po- pufar. Mini Jazz-Festival, 21u. C5Jazz. Al! Generation Band, 21.30u, l'Esprit. Juke Joints, 22u. Sensi Café. Totaal Veriept, 22u. Ca fé Floor. Finalist Kleumjk Talent, 23u, Zondag 12 januari SCHIEDAM Woon- Zorgcentrum Thurlede, Zondagmiddagconcert. Aanvang 14.00 uur. Wc. Dreesplein. FIippo- ruilbeurs.13.30u-15.00u. Podium. De Zondag Anders, 21.30u. VLAARDINGEN De Hoogkamer. Nieuwjaarscon cert, 15.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Optreden Gi psy Quintet Youchka, 13.00u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Galaconcertdag, 12.30u. Kl.z. Kamermuziek op zon dagmorgen, llu. C5Jazz. The Jazzy Rabbits, 15u. Dodorama. Maiy Oliver Pieter Smidhutzen, 15u. Schielandshufs.VeriorenVerhaien, 12 en 14uy Gezangen uit het litur gisch kerkelrjkjaar, 15u, Doelenca fé. Jazz at the Doelencafé, 15,30u. Dizzy. Barwars, 16u. Jazz Podium. Cambrinus,16u. De Buurman. Jam session, 19 en 20u. Luxor Theater, üesbeth Ust, 20.15u. l'Esprit Workshop, 21u.Café Floor. Floorop Zondag, 11.30u. Bibliotheekthea ter. Bomen, 14u. 't Kapelletje. Op weg naar Tar, 14,30uDe Brink. De Brand15u. Rotte rdamseSchouw- burg. Gr.z. Scapmo Rotterdam, 14.30u. Kl.z. Parijs in de XXe eeuw, 15u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Carypso 2: "The Leopard Son' (alj dag. 1,15-4. 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag, 12.45-3.30-6.15-9.15. Clne- rama 1; 'Daylight' (12) dag 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda* (al) dag. 1.15-4-6.45. The nutty professor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3: TheLongkissgoodmght'(16)dag 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Ci nerama 4: The Hunchback of the Notre Dame' (al) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30- Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. I max Theater: 'Special Effects' (al) dag (beh,ma.)2-4, 'Survival Island' (al) dag.(beh.ma.) 3, za.zo, ook 1. 'Evita' (a!) dag7-9.30. Venster 1: Terra Estrangeira'{al)dag.(beh.ma.) 8-10, do.vr.zo.wo.ook2. Film Festi val Rotterdam Sneak Preview met 'Basquiat'ma.lO.Venster2:'llmo- mento della venta' (al) ma.dr.wo. 7.30, zo.wo. ook 2.30. 'Boccaccio '70' (al) za.zo. 7.30-10.15, ma.di- ,wo. ook 9,30. Venster 3: "Wallace and Grcmit are back!' (a!) zo.wo. 2. 'Les affinstés électives' (al) dag. 8. 'Zero Kelvm' (al) dag. 10. Venster 4: 'Secrets and lies' (al) dag. 7.30- 10.15, wo. ook 2. 'Schijnsel' (al) zo. 2.30. Lumière 1: 'Ransom' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Jingle all the way' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The nutly professor' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 4: 'Independence Day' (12) dag. 6.15-9.15, ma.di. ook 12.15-3.15. Rexane: 'Seduc tion of Cmdy* (16) za.zo. 'Pnncess Seka' (16) ma.di.wo. doori.voorst. Pathé 1: 'Ransom' (16) dag. 11.50- 2.40-6.45-9.35. Pathé 2: 'Slee pers' (16) dag. 5.50-9. ma.di. ook 11.20-2.30. Pathé 3: 'Matilda' (al) dag. 11.15-1.40-4.15-6.55-9.10. Pathé 4: 'Evita' (al) dag. 11.55- 2.45-6.35-9.25, Pathé 5: The long kiss goodnight' (16) dag. 6.30-9.20, ma.di. ook 11.35-2.35. Pathé 6: 'Jack' (a!) dag. 11.10-1.55-6.40- 9.30. Pathé 7:'Jingle all the way* (al) dag. 11.45-2.15-5-7.20-9.40. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: "Ransom' (16) za. 00,15. Lumière 2: 'Daylight'(16) za, 00.15. Lumière 3: The Fan' (16) za.00.15. Lumière 4: The long kiss goodnight' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 4; "De avonturen van Pmokkio' za.zo.wo. 1.15-4. Corso: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' za.zo.wo. 1.15- 4. Imax: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (a') zs. 5, zo. 11-5 Lu mière 4: 'Deavonturen vanPmokkio' za.zo.wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klok- kenluidervan de Notre Dame' (al) za .zo.wo. 11-1.35-4.10. 'De avontu ren van Pinokkio' za.zo.wo. 11.05- 1.20-3.35. Venster 3: "Waliaceand Gromit are back!' zo.wo. 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1