9 'Woonwijken de dupe van compromis A 4' Verzet tegen bouwplannen Het Balkon CDA: Niet alleen extra maatregelen voor koeien, ook voor mensen Arresleden op de vlieten bieden nostalgische plaatjes .0 /^leemte Stakers Mostert bereiken akkoord Brand in woning Brand in bouwkeet Vlam in de pan Bus-passagiers op de vuist Op heterdaad betrapt Vechtpartijen 'Rotterdam aan Zee' speelt hoofdrol in filmmuziek Le Pêcheur beste leerschool voor personeel restaurants Rotterdams Dagblad Maandag 13 januari 1997 Vlaardingen De ontevreden werknemers van het bedrijf' Mos tert Absorbents in Vlaardingen hebben na onderhandelingen met hun baas vrijdag een akkoord be reikt over een CAO. Begin vorige week hadden ruim twintig mede werkers van het bedrijf in absorb- tiemateriaal het werk neergelegd. Ze eisten een loonsverhoging en een aanvulling van de Ziektewet. Na een korte werkonderbreking ging directeur D. Mostert door de knieën. Vakbondsman W. van Bremen van de FNV is blij met het behaalde resultaat. „De on derhandelingen verliepen in een goede sfeer. De werknemers zijn tevreden." De loonsverhoging van 1,5 pro cent over 1996, en 3 proeent over 1997 en de aanvulling op de Ziek tewet tot 100 procent zijn het re sultaat van een grote inspanning van de vakbond. Ruim twee jaar is men al bezig een eind te maken aan de manter waarop directeur Mostert zijn bedrijf leidde. De di recteur maakte met zijn werkne mers individuele afspraken over onder meer vakantiedagen en loonsverhoging. Volgens de be trokken medewerkers was het niet mogelijk met de baas te pra ten over een collectieve overeen komst Het was daarom noodzakelijk de vakbond erbij te halen. „Een sta king bleek op den duur noodzake lijk," vertelt Van den Bremen. „Met Mostert viel in eerste instan tie nauwelijks te onderhandelen. Het is een stugge man." Het akkoord dat nu bereikt is om vat niet alleen de loonsverhoging en de aanvulling van de Ziekte wet. Er komen ook collectieve af spraken over overwerk,"vakantie- geld en vrije dagen. SchiedamIn een woning aan de Professor Kamerlingh Onneslaan Schiedam is zaterdagmiddag rond twaalf uur brand ontstaan. Nadat het vuur was gedoofd kon den de bewoners van aangrenzen de panden hun woning weer in. Voor de bewoners van de uitge brande woning wordt vervangen de woonruimte gezocht. Hoek van Holland Aan de Nieuw Oranjekanaal in Hoek van Hol- 'land is zondagochtend rond zeven uur een bouwkeet afgebrand. De brandweer kon voorkomen dat een nabijgelegen gastank intplof- te. De schade bedraagt tweehon derdduizend gulden. Vlaardingen In een woning aan de H. Roland Holststraat in Vlaar dingen heeft gisteren een frituur pan vlam gevat. De bewoners kon den het vuur zelf doven. Door rookontwikkeling moesten de be woners met ademhalingsmoei lijkheden worden overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. n—Een groep jongeren en een 45-jarige Vlaardinger zijn na onenigheid in een bus van de RET met elkaar slaags geraakt. Toen de man op de Sehiedamse- weg uitstapte, werd hij gevolgd door de groep. Daar ontstond een vechtpartij tussen één van de jon geren en de Vlaardinger. Na een onderzoek in de omgeving konden de jongeren worden aan gehouden. Achteraf bleek dat tij dens de vechtpartij de draagbare telefoon van de betrokkene was gestolen. Schiedam Een beveiligingsbe- ambtevan een bedrijf aan de Kommiezenlaan in Schiedam heeft vrijdagavond rond half tien een 24-jarige Rotterdamse inbre ker op heterdaad betrapt. De man had zich verstopt onder een tafel. De beambte alarmeerde de politie die de dader meenam naar het bu reau. De man had zich toegang tot het pand verschaft door een ruit in te slaan. Schiedam Twee Schiedammers van 29 en 44 jaar oud zijn gister avond omstreeks tien uur aange houden na een vechtpartij. De twee waren op de C. Huijgens- straat met elkaar slaags geraakt. De aanleiding ligt in de relatie sfeer. Omdat de mannen elkaar flink hadden geraakt, zijn ze naar het Holy Ziekenhuis gebracht. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De CDA-fractie in de Tweede Kamer is bang dat Vlaardingen en Schiedam de dupe worden van het compromis dat de regeringspartijen overeenkomen over de A4. Volgens woordvoerder G. Leers schuiven PvdA en D66 steeds verder op in de richting van minister Jorritsma en haar WD. we verbinding tussen A13 (bij Zestienhoven) en A16 (Terbregseplein), vertelde Van „Het grote gevaar dat dreigt voor Vlaardingen en Schiedam is dat in het compromis, dat de rege ringspartijen sluiten om de goede lieve vrede te bewaren, alleen ex tra maatregelen worden getroffen voor Midden-Delfland. Om ook de woonwijken in Vlaardingen en Schiedam te ontzien is dan geen geld meer." Deze mogelijke strategie ont vouwde het oppositionele CDA- Kamerlid tijdens een werkbezoek aan Vlaardingen. Hij was daar op uitnodiging van de raadsfractie van de christen-democraten. Leers nam een kijkje bij het tracé tussen Kethelplein en de noord rand van Holy en Groenoord/ Woudhoek. En hij wilde van de Vlaardingse CDA'ers suggesties voor een betere inpassing van de weg horen. Hij toonde zich niet geïnteres seerd in argumenten waarom de A 4 niet moet worden aangelegd, want dat is volgens Leers 'onont koombaar'. De A 4 tussen Kethel plein en Delft is volgens het Ka merlid een onmisbare schakel in de economisch steeds belangrij kere route Amsterdam-Rotter dam-Antwerpen. „Laten we maar eerlijk zijn, die A4 komt er," al dus Leers. Van zijn Vlaardingse partijgenoten wilde het Kamerlid horen waarom de rijksweg met op maaiveld-niveau tussen de woon wijken mag komen. A. Kool, K. W. van Netten en F. van der Krans dienden hun partijgenoot van re pliek in de fractiekamer in het stadhuis. Ze vertelden dat 50.000 mensen direct in hun woongenot worden aangetast. En dat er geluidsscher men tot dertien meter hoog ('Dat is flathoogte') tussen Schiedam en Vlaardingen staan gepland. Vlaardingen wordt al zo zwaar be last door industrie en verkeer, vertelden de Vlaardingers. En dat allemaal terwijl erop regionaal ni veau wordt gewerkt aan een beter evenwicht tussen economie en milieu. Aftakken Het Vlaardingse raadslid Van der Krans poogde de Vlaardingse (en ook Schiedamse) belangen te ver dedigen door bij het Kamerlid een pleidooi te houden voor een A 4 via het Westland en de Oranjetun nel naar Voome Putten. Twee an derealternatieven vormen de ver breding van het bestaande we gennet en de aanleg van een nieu- der Krans. Van Leers had er geen boodschap aan. Want, herhaalde hij nog maar eens, de A 4 moet er komen. „Waar het ons om gaat," zei Leers, „is een kwalitatief goe de inpassing. De Tweede Kamer fractie van het CDA stelt zich op het standpunt dat als Jorritsma een miljard uittrekt voor een tun nel in het Groene Hart, er zeker ook extra geld moet komen voor een kwalitatief hogere inpassing van infrastructuur in woongebie den. Als je extra maatregelen neemt voor koeien, moet dat ze ker ook voor mensen. Wat dat be treft heeft minister Jorritsma met de HSL-tunnel door het Groene Hart een enorm precedent ge schapen." Leers vindt dat terecht. „Wij zijn er niet voor om overal as falt neer te leggen, maar aan de andere kant moetje reëel zijn en dienen de verbindingen met het achterland goed te zijn. En dat is niet eenvoudig in een klein land. Daarom moet de inpassing van de infrastructuur in de toekomst kwalitatief hogerzün." En daarbij hoort volgens de CDA'er ook een verdiepte aanleg van de A 4; zowel door Midden- Delfland als tussen Vlaardingen en Schiedam. Geen tunnel, want dat is volgens hem veel te duur. Een verdiepte aanleg moet vol doen. „En anders niet," aidus de CDA'er. Van der Krans: „Die weg ligt er voor de eeuwigheid. Drie-, vierhonderd jaar. Dus als ie een maal bovengronds wordt aange legd, dan wordt deze niet over een paar jaar, als er meergeld is, afge graven en ondertunneid. Boven dien wordt het één van de drukste rijkswegen van Nederland." De Kamer debatteert 30 januari over de A 4. Toegejuicht doorhonder den enthou siaste men sen lieten de nngrijders hun vaardig heden op de wieten z en. Foto Roel Dijkstra Maasland Voor Maaslands IJs- vermaak kan de viering van het tachtigjarig bestaan nu al niet meer stuk. De gisteren op de vlie ten gehouden ringrijderij voor ar resleden was het mooiste aanloop je dat het bestuur zich bij een der gelijk jubileum kon bedenken. Precies op de dag dat de dooi in trad, nam de Maaslandse ijsclub een voorschotje op het in maart te vieren jubileum. Want wat is er mooier dan een feest op het ijs, zo als dat er gisteren was. De dooi was nog net geen spelbreker, bet ijs was immers dik genoeg. Wel kwam er al een beetje water op het ijs, maar dat kon de pret van het spektakel niet drukken. De ringrijderij kon gewoon door gaan en de schaatsliefhebbers konden de ijzers nog een keertje onder binden voor de Westlandse toertocht. De draverij moest ech ter worden afgeblazen. Louter en alleen omdat het op en rond de stukjes Middeiviiet en Trekvliet tussen Maasland en Maassluis te druk was. Het zag op de kant én op het ijs zwart van de mensen. Om de veiligheid van publiek en deelnemers door de snelheid niet in gevaar te brengen, nam de ijs- club het verstandige besluit de draverij van het programma af te voeren. Niemand die daar om maalde, want de fraaie spannen boden tijdens de ringrijderij al ge noeg vermaak. In voorgaande jaren kon er nog wel eens een ringrydery op de ijs baan worden gehouden. Maar zo'n nostalgisch evenement op de vlieten, dat moet volgens speaker en bestuurslid Jan van Vliet tien tallen jaren geleden zijn geweest. Iedereen genoot, het gejuich en applaus was niet van de lucht. De tafereeltjes op de vlieten konden zo met de collectie van Anton Pieck worden vergeleken, waar van menig fotograaf en filmer dan ook goed gebruik maakte. Bij en kele zwaar stampende tweespan ners trilde het ijs wel eens een beetje, maar met een dikte van dertig tot veertig centimeter kon dat allemaal geen kwaad. „Hier durf ik met een vrachtwagen wel ep te rijden," grinnikte Jan van Vliet. De ijsclub maakte van de gelegen heid meteen gebruik om de Maas landse deelnemers aan de Elfste dentocht te huldigen. Elf leden van de ijsclub hadden de tocht met goede afloop volbracht en ontvingen het felbegeerde Elfsfe- denkruisje. Onder hen bevond zich ook wedstrijdrijder Paul Ro bijn, die als 54ste en precies een uur later als winnaar Henk An- genent 'over de finish kwam. In Willem Nell, die met een vlag de tv-beelden haalde, werden alle toerrijders gehuldigd. Als heuse helden maakten Robijn en Nell in de slee van Maaslander Meindert van Buuren nog een ererondje over het parcours. Het stuk land langs het wa ter tussen het NS-sta- tion en het bedrijventer rein moet groen blij ven, vinden inwoners van Maassluis- West. Foto Roel Dijkstra Door Pieter Vermaas De pas opgerichte Maassluise actiegroep 'Behoud Groene Oever' verzet zich tegen de mogelijke komst van ongeveer achthonderd woningen in het ge bied 'Het Balkon'. Zij probeert de bewoners van Maassluis-West te mobiliseren en heeft een jurist in de jirm genomen. De strook langs het water tussen NS-station Maas sluis-West en bedrijventerrein Nieuwe Waterweg Noord wil de groep groen houden Behoud Groene Oever meent dat de gemeente zich aan haar woord moet houden. „Kopers van huizen kregen de laatste jaren te horen dat het gebied een groene invul ling zou kragen," aldus woord voerder B. van Vessem. Aanvankelijk waren slechts bewo ners van de Lisztstraat tegen de bouw van woningen aan de ande re kant van het spoor. Zij trokken aan de bel bij wethouder J. Storm (ruimtelijke ordening en milieu), die hen volgens Van Vessem 'smeekte' met de acties te stop pen. Tevergeefs. Bewoners en be drijven hebben inmiddels een fonds opgericht en een jurist in de arm genomen om de gemeentelij ke bouwambities in Het Balkon te temperen. Uit de bocht Volgens Van Vessem wordt het verzet onder de burgers breed ge dragen. „Compleet Maassluis- West zegt: dit is onze plek om te recreëren. We zijn bezig een handtekeningenactie te organise ren. Op basis van een opiniepei ling verwachten we dat tussen de 5000 en 7500 bewoners ons zullen steunen. Als de D66-wethouder een referendum over het onder werp zou houden, 2ou hij het nooit halen. Voor Maassluis-West is het roet zijn plannen niet meer pret tig wonen: dit is een verkeerd be leid." Van Vessem vindt dat de ge meente zich te veel laat leiden door de financiële voordelen die woningbouw geeft. De actiegroep wijst er verder op dat de gemeente slechts één ont- sluitingsweg voor de nieuwe wyk in gedachten heeft en koppelt dat aan de gevaren vanaf het water. „We praten over de drukstbeva- ren route van heel Europa. Als een schip uit de bocht vliegt, kun nen mensen maar via één ontslui- tingsweg over het spoor wegko men." De bouw van de woningen in Het Balkon maakt deel uit van het ROM-project dat een mix beoogt van wonen, werken en recreëren langs de Nieuwe Waterweg en in en rond de Maassluise haven. Het project staat nog in de kinder schoenen. Niet alleen is verplaat sing van minstens drie milieuhin- derlijke bedrijven noodzakelijk, ook heeft de gemeente nog geen financiële toezeggingen gekregen van het ministerie van VROM voor het project, dat minstens honderd miljoen zal kosten. Woensdag 15 januari presenteert de gemeente de ideeën aan de in woners in het stadhuis aan de Ko ningshoek. De informatieavond begint om 20.00 uur. Hoek van HollandHet mocht nog net een Nieuwjaarsconcert heten, maar voor de juiste sfeer kwam het eigenlijk een weekje te laat. Het belangrijkst was evenwel dat de liefhebbers van goede harmo- niemuziek zaterdag volledig aan hun trekken kwamen. Dirigent Coert Zonneveld greep heel hoog bij zijn programmakeuze, maar niet te hoog; het concert getuigde van een gedegen voorbereiding en veel concentratie bij de muzi kanten van de harmonievereni- ging 'Rotterdam aan Zee'. Akoestiek Dat was ook nodig, want de zaal van de gereformeerde kerk is geen schoolvoorbeeld van goede akoestiek. Bovendien namen slechts zo'n honderd mensen de moeite het concert te bezoeken en een zaal die voor minder dan de helft gevuld is doet geen goed aan de klank. Dat desondanks een muzikaal hoogstandje werd gele verd, mag dan ook als een extra complimentvoorde uitvoerenden worden beschouwd. Hoogtepunt Onbetwist hoogtepunt was de concert suite uit de film 'Dances with Wolves'. In de bioscoop speelt Kevin Costner de hoofdrol, tijdens het concert van 'Rotter dam aan Zee' speelde het zware koper, dat een mooi stuk muziek ten gehore bracht, die rol terwijl in dit register sprake is van onder bezetting. Er waren evenwel meer mooie werken, zoals een selectie uit 'The Young Amadeus' en John Wil liams in concert, waarin filmmu ziek uit rolprenten als 'E.T,\ 'Jaws' en 'Star Wars'. Martin Aalbregt toonde zich een vaardig trombonist in 'Capriccio for trom bone and band' van Jan de Waart. Het populaire werk werd vorm ge geven in Walt Disney's 'Fantasia' en de 'Earth Song' van Michael Jackson. De afsluiting van het concert, de Radetzky Mars, bracht toch nog even wat nieuwjaarssfeer. Bege leid door handgeklap van het pu bliek sloot 'Rotterdam aan Zee' het concert af. Daarmee werd tevens het start schot gegeven voor de herden king van het 80-jarig bestaan, dat in 1997 tot een aantal activiteiten zal leiden. Maandag 13 Januari SCHIEDAM NPB Schiedam. Lezing, Voorbij de grenzen van het ego, drs. A. Kroese, 20.00u. VLAARDINGEN Oe Groene Luiken. Thema-avond regionale werkgroep'ln Perspektief, 20.00u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. SeroemtieBarokor- kesten, 2Q.15u, Rotown. John van der Bijl, 22u. De Focus. Paraclub De Focus, 20u. Bibliotheektheater. De meesters en de hiërarchie van mededogen. Lezing, 20.15u. Dinsdag 14 januari SCHIEDAM DC Soenda. Kunst- en cultuurmid- dag. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. 55+ Schaakkampioenschap, 13.00- 17.00ü. J.C. Europe. Start cursus zelfverde diging voor meisjes, 18.30. ROTTERDAM Dizzy. Akki Haak Band, 22u. Luxor Theater. Voup van 't Hek, 2Q.15u. uitverkocht. Theater Zuidplein Gr.z. Introdans Surprise, 20.15u. Ven ster 2. Achter de schennen, 20u. ROTTERDAM Calypso 1: The Hunchback of Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: "The Leopard Son' (al) dag. 1.15-4. 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag. 12,45-3.30-6.15-9.15. Cine-1 rama 1: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (a!) dag. 1.15-4-6.45. The nutty professor' (al) dag. 9.30. Cinerama 3: The Longkissgoodn ight' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Ci nerama 4: The Hunchback of the Notre Dame' (al) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Surviving Picasso' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1.15-4. Imax Theater 'Special Effects' (al) dag. (beh.ma.) 2-4. 'Survival Island' (a!) dagjbeh.ma.) 3. 'Evita' (al) dag.7-9.30.Venster 1: Film Festival Rotterdam Sneak Preview met 'Basquiat' ma.10. Venster2: 'ttmo- mento della verita' (al) ma.di.wo. 7.30, wo. ook2.30. 'Boccaccio '70' (al) dag. ma.di. wo. 9.30. Venster3: Wallace and Gromtt are back!' (al) wo. 2. 'Les affimtés électives' (al) dag. 8. 'Zero Kelvin' (al) dag. 10. Venster 4: 'Secrets and Jies' fa!) dag. 7.30-10.15, wo. ook 2. Lumiè- re I: 'Ransom' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumlère 2: 'Jingle all the way* (al) dag. 115-4-6.45-9.30. Lumière 3: The nutty professor' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Independence Day' (12) dag. 6.15- 9.15, ma.di, ookl2.15-3.15.Rexa- ne: 'Pnncess Seka' (16) ma.di.wo. door).voorst.Pathél:'Ransom'{16) dag. 11.50-2.40-6,45-9.35. Pathé 2: 'Sleepers' (16) dag. 5.50-9, ma .di. ook 11.20-2.30. Pathé 3: 'Ma tilda' (al) dag. 11.15-1.40-4.15- 6.55-9.10. Pathé 4: 'Evita* (al) dag 11.55-2.45-6.35-9.25. Pathé 5: The long kiss goodnight' (16) dag. - 6.30-9.20, ma.di. ook 11.35-2.35. Pathé 6: 'Jack' (al) dag. 11.10- 1.55-6.40-9.30. Pathé 7: 'Jingle al! the way' (al) dag. 11,45-2.15-5- 7.20-9.40. Kindermatinees: Cinerama 3; 'De Klokkenluider van de Notre Dame" wo. 1.15-4. Cinerama 4: 'De avon turen van Pmokkio'wo. 1.15*4, Cor so: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' wo. 1.15*4. Lumière 4: 'De avonturen van Pmokkio' wo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenluidervande Not re Dame' (al)wo. 11-1.35-4.10. 'De avonturen van Pinokkio' wo. 11.05- 1.20-3.35. Venster 3: "Waliaceand Gramit are back!' wo. 2. zaken als personeelsbeleid, deel name aan SHV-activiieiten, oplei dingsresultaten, doelgroepenbe leid en opleidingsklimaat. In de jury waren de werkgevers en de werknemers in de horeca verte genwoordigd. Ook mensen van het SVH-Onderwijscentrum en de winnaar van het vorig jaar be hoorden tot de scheidsrechters. Le Pècheur staat bekend als een van de betere restaurants in Schiedam. Volgens de jury ver dient ook het personeelsbeleid een ruime voldoende. Middels het Leerlingwezen is Le Pêcheur in staat jong, relatief goedkoop per soneel in huis te halen. Volgens het juryrapport is er ook sprake van idealisme. Het bedrijf dient als springplank voor mensen die in de horeca aan de bak willen. Als winnend leerbedrijf kreeg Le Pêcheur de 7jailing Teitsma Troffee uitgereikt. Voor de perso- neelspot had het Onderwijscen trum Horeca een bijdrage van 375 gulden in petto. De verkiezing Leerbedrijf van het Jaar heeft tot doel de waarde te benadrukken die de leerbedrijven van het SVH Leerlingstelsel voor de bedrijfs tak horeca hebben. Schiedam Het Schiedamse res taurant Le Pêcheur mag zich een jaar lang de beste leerschool voor koks, barpersoneel en obers in restaurants noemen. De verkie zing tot leerbedrijf van het jaar vond plaats tijdens het zogenoem de Horecava Trend Event in de Amsterdamse RAI. Le Pêcheur, gevestigd aan de Nieuwe Haven in Schiedam, is een van de vele horecabedrijven in Nederland dat participeert in het SVH Leerlingstelsel. Aanko mend horecapersoneel krijgt in dit systeem buiten de school banken de kans praktijkervaring op te doen. Volgens de jury ver vult Le Pêcheur deze begeleiden de taak op uitmuntende wijze. Le Pêcheur werd enkele maanden geleden voor de titel voorgedra gen door J. van Beveren, consu lent-manager van het SVH On derwijscentrum in deze regio. Uit de voordrachten werden in eerste instantie dertig bedrijven gese lecteerd. In de finale legden uit eindelijk elf bedrijven het af te gen Le Pêcheur. De jury voerde gesprekken met alle bedrijven. Bij de beoordeling lette de beslissende instantie op

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1