11 Wethouders naar minister met plan ondertunneling A4 Wandelen met de kleine langs het kruiende ijs Maassluis wil goedkope regionale brandweer eerst zien, dan geloven Rotterdams Dagblad Rampscenario's voor dooi-ellende kunnen nog in de kast blijven Langdurig werklozen in Vlaardingen aan de slag Holy zonder verlichting 'MER-studie schat kosten milieuvriendelijke variant te hoog in' Boeing maakt mensen wakker Vrouw blust brand Meisje gooit met potten Aangehouden na mishandeling Agenten vinden gewonde man Man overleeft van 50 meter hoog vallende baksteen Waterweg Dinsdag 14 januari 1997 Door Carel van der Velden Schiedam De wethouders L.A. Hafkamp (Schiedam), K van der Windt (Vlaardin- gen) en J. Storm (Maassluis) praten donderdag met minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. In het gesprek presenteren de wethouders een min of meer uitgewerkt voorstel om de geplande rijksweg A 4 tussen de Bene- luxtunnel en de grens van de bebouwde kom van zowel Vlaardingen als Schiedam te ondertunnelen. De kosten kunnen minder hoog uitvallen dan het rijk veronder stelt, zeggen de gemeenten. De missie is bedoeld om de minis ter te weerhouden de weg tussen het Kethelplein en Delft op maai veldniveau aan te leggen. In deze goedkoopste vanant kost het stuk asfalt plus de bijbehorende ge luidsvoorzieningen 370 miljoen gulden. Ook minister De Boer (Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu) is inmiddels met deze goedkoopste variant ak koord gegaan. Op 30 januari de batteert de Tweede Kamer over de wijze waarop de weg zou moe- den worden aangelegd. De wet houders uit de drie gemeenten langs de Waterweg verzetten zich tegen de goedkoopste variant van de aanleg, die volgens hen ingrij pende gevolgen heeft voor het leefmilieu in Vlaardingen en Schiedam. Ook Maassluizers zul len de gevolgen merken, voor spelt wethouder J. Storm. Mid den-Delfland is een belangrijk re creatiegebied voor bewoners van deze stad. Het gebied wordt door midden gesneden door de geplan de weg. De drie gemeenten zijn ei genlijk voorstander van de nul variant, het voorstel waarin geheel wordt afgezien van aanleg van de ontbrekende schakel van zes kilometer in het traject Am sterdam Rotterdam-Antwerpen. Bij de wethouders leeft echter het besef dat zich net als in het begin van de jaren negentig een kamer meerderheid aftekent vóór aanleg van de weg. Daarom proberen zij er uit te slepen wat erin zit in het geval de weg inderdaad een vol dongen feit blijkt te zijn. Jorritsma ziet niets in milieu vriendelijker varianten als de aanleg van een zogenoemde U- polder (780 miljoen gulden) of een verdiepte bak met een dak (1710 miljoen gulden). Deze varianten leveren weliswaar milieu-winst op, maar zijn volgens de minister veel te kostbaar. De bedragen zijn berekend door Rijkswaterstaat. Volgens de Schiedamse wethou der L. A. Hafkamp zijn de bedra gen echter te hoog begroot. „Des kundige ambtenaren hebben be rekend dat het goedkoper kan." Ambtenaren uit de drie steden leggen op dit moment de laatste hand aan een voorstel, waarin de nieuwe weg tussen het Kethel plein en de grens van de bebouw de kom onder de grond verdwijnt. Het bestaande bovengrondse deel van de rijksweg tussen het Ke thelplein en de Beneluxtunnel verdwijnt m dit plan óók onder de grond. Volgens de ambtelijke be rekeningen kunnen de kosten per saldo minder bedragen dan de door Rijkswaterstaat begrote U- poldervanant. waarin de weg slechts gedeeltelijk onder de weg verdwijnt. Het voorstel van Hafkamp c.s. klmkt bijna te mooi om waar te zijn, maar de wethouders hopen de minister toch te kunnen over tuigen van de haalbaarheid van hun alternatief. „De aanleg van de tunnel is uiteraard duurder dan de U-bocht." zegt Hafkamp. „Het is tenslotte een ingrijpender optie dan het andere voorstel. Maar bedacht moet worden dal de grond dubbel kan worden ge bruikt. Op de tunnel kan des noods een woonwijk worden ge bouwd. De grondopbrengsten ko men ten goede aan de gemeente. Vlaardingen en Schiedam zijn echter best bereid deze opbreng sten geheel of gedeeltelijk aan het rijk beschikbaar te stellen om de tunnelvariant haalbaar te ma ken." WD-wethouder L. A. Haf kamp vindt dat er zwaarwegende argumenten op tafel komen om de weg te ondertunnelen. „In het Groene Hart stelt het rijk bijna een miljard extra ter beschikking om de HSL-!yn gedeeltelijk te on dertunnelen. Het zou onverkoop baar zijn als een dergelijk bedrag wél voor koeien beschikbaar wordt gesteld terwijl 50.000 inwo ners van Vlaardingen en Schiedam met een bovengrondse rijksweg worden opgescheept11 Vlaardingen Vlaardingen kan met hulp van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid 37 langdurig werklozen aan een baan helpen. Burgemeester en wethouders zullen daar van daag naar alle waarschijnlijk heid positief over besluiten. "Vlaardingen is één van de 31 ge meenten die sinds 1 januari in. het kader van de regeling extra werkgelegenheid voor langdu rig werklozen banen in de collec tieve sector kan realiseren; de zogenoemde Melkert I-regeling. In totaal nemen nu 79 Neder landse gemeenten deel aan de regeling. Vlaardingen en de andere ge meenten zijn geselecteerd op grond van het criterium dat zij per medio 1995 meer dan dui zend bijstandsgerechtigden tel den. De kandidaten krijgen een baan van 32 uur aangeboden bij de gemeente of semi-overheids- instellingen. Dat kan de Stich ting Kinderopvang zijn, maar ook een verpleeghuis of -sinds kort - hulp bieden bij het onder houd van sportaccommodaties. Het ministerie subsidieert de loonkosten. Positief Het gemeentebestuur moet offi cieel nog instemmen met de re geling, maar volgens een woord voerder zal dat besluit positief uitvallen. In de loop van volgen de maand wordt bekend hoe de banen worden verdeeld. Schiedam Een Boeing 707 die gisteravond laat van Rotterdam- Airport naar Gatwick vertrok, heèft inwoners van Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam, Berg- schenhoek en Berkel veel lawaai overlast bezorgd. Bij de meldka mer van de DCMR Milieudienst Rijnmond klaagden gisteravond en vanmorgen 68 mensen over de geluidsoverlast die het vracht vliegtuig rond half twaalf veroor zaakte, De Milieudienst geeft de klachten door aan de Commissie Milieuhygiëne Rotterdam Air- port, die bij de provincie Zuid- Holland is ondergebracht. Deze commissie doet het klaehtenon- derzoek. Volgens een woordvoer der van de DCMR zal de betref fende vlucht rond dezelfde tijd in de toekomst vaker voorkomen. De luchthaven moet, zo zegt de woordvoerder, het vluchtschema van het vrachtvliegtuig toelaten. Hoek van Holland Een bewoon ster van de President J. van Wierdsmastraat in Hoek van Hol land heeft gisteravond een brand in haar woning met emmers water geblust. De vrouw zag vlammen uit haar broodrooster komen. Het vuur sloeg vervolgens over naar de gordijnen. Door het kordate optreden van de vrouw hoefde de brandweer niets te blussen. De brand is vermoede lijk ontstaan door kortsluiting. Hoek van Holland Een agent in burger heeft gistermiddag een 11- jarig meisje aangehouden nadat ze van een flat aan de President J. van Wierdsmastraat bloempotten had gegooid. Het meisje stond bo ven de deur van het portiek van de flat. Niemand raakte gewond door de projectielen. De ouders van het meisje hebben de aange richte schade betaald. Vlaardingen Een 23-jarige man uit Hoek van Holland is gister middag aangehouden nadat hij een 26-jarige Vlaardinger had mishandeld. De twee mannen kregen op de Westhavenkade in Vlaardingen ruzie. De 23-jarige gooide een pak melk naar de auto van de 26-jarige omdat hij vond dat de automobist gevaarlijk reed. De bestuurder stapte vervolgens uit en kreeg een paar dreunen van de dader. Deze liep daarna snel weg naar het station en stapte in de trein. De politie onderschepte de dader op station Maassluis. Te gen hem is proces-verbaal opge maakt. Vlaardingen—Politieagenten heb ben vanochtend vroeg een 42-jari- ge man, liggend op de Binnensin gel in Vlaardingen, aangetroffen. De man bleek het slachtoffer van een mishandeling. Hij is ter ob servatie overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. De dooi is in gezet, maar op de Nieu we Water weg drijven nog veel ijs- brokken.Ter hoogte van het uckebe sen Vlaardin gen en kruien de schotsen te gen de oever aan. Een jong stel wandelt met de kleine langs de wit te ijsvloer. Midden op riet water wordt hard gewerkt op een oagger- schuit. Daar naast stuurt een schipper zijn rijnaak door het steenkoude water. Foto Dijkstra Door Pieter Vermaas Schiedam Draaiboeken en rampscenario's uit de kast. Cri sisteams en koortsachtig beraad aan de tafel. En onderaannemers stand-by, met waterstofcuigers en pompen. De Schiedamse Wo ningstichting Noordvest, kortom, leek op alle mogelijke overlast voorbereid die de intredende dooi zou gaan veroorzaken. Te vergeefs. De dooi kwam wel, maar de overlast bleef uit Dat er problemen zouden komen, daarvan was iedereen, dus ook de Noordvest, overtuigd- De overlast die was ontstaan in de koudste vorstdagen zou in het niet gaan vallen bij de problemen die de dooi zou geven. De voorbereidin gen waren immers niet zo maar getroffen. Leidingen zouden springen, solderingen zouden knappen. De telefoon van de ver huurder zou roodgloeiend staan. „Het was wachten op wat er over ons heen zou komen, letteriyk en figuurlijk," zegt W. Hoüerhoek, technisch beheerder van de Noordvest „Maar gelukkig is het tot nu toe heel erg meegevallen. Net als anders hebben we in de normale bezetting kunnen wer ken, met één persoon in de 24- uurs wachtdienst. Er zjjn maar een paar vervelende ontdooiin gen geweest. Maar we moeten niet te snel juichen. Er zit bijvoor beeld nog veel kou in bouwkun dige constructies." Toch is de op luchting in stem van de technisch beheerder hoorbaar. De vrees bij Schiedams grootste sociale ver huurder dat de schade nog veel groter zou worden, was immers aanwezig. En die schade was al flink. De wo ningen van de Noordvest kregen klappen van de koude, bemerkte Holierhoek. „Ik loop nu al heel wat jaartjes mee bij de Noordvest, maar zoals het deze winter is ge gaan, heb ik nog nooit meege maakt, Complete verwarmings buizen in flats bevroren. Ook rio leringen bevroren soms. Dat be tekent dat we nu behoorlijk veel kosten hebben te slikken." Het leeuwendeel van die kosten hoest de armlastige Noordvest zelf op. Alleen in die gevallen, waarin er heel duidelijk sprake is van grote nalatigheid van de huurder, komen de kosten voor rekening van de huurder. Schiedam Een 32-jarige metse laar uit Groningen heeft gisteren een ongeluk overleefd, waarbij een baksteen van vijftig meter hoogte op zijn hoofd vieL De man droeg geen helm. Het ongeval ge beurde in Schiedam tijdens bouw werkzaamheden in een schoor steen van een fabriek. Het Slachtoffer stond in de schoorsteen te metselen op tien meter hoogte, toen zijn collega bo venop het zestig meter hoge bouwwerk een speciekuip pakte. Vanaf die plaats viel een baksteen in de schoorsteen naar beneden. De Groninger werd met hersen letsel overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzïgt. Zijn toestand is stabiel. Vlaardingen Vlaardingen-Holy heeft gisteravond urenlang zon der straatverlichting gezeten. Ook de lampen op de galerijen van flats en de verlichting van de rijksweg A 20 deden het niet Volgens de storingsdienst van ENECO werd het mankement veroorzaakt door een defect in de inschakelapparatuur. Dit apparaat zorgt er normaal ge sproken automatisch voor dat de straatverlichting op tijd gaat branden. Maar gisteravond werd het sig naal niet verstuurd. Medewerkers van het energiebe drijf zagen even na negen uur kans om een groot deel van de verlichting te laten branden door het signaal vanuit Vlaardingen- Oost te sturen. Maar dit noodverband werkte niet voor de Dreven- en Hoevenbuurt. De mensen met een elektrische boiler in dat deel van Holy waren helemaal de dupe. Want normaal gesproken moet dezelfde inscha kelapparatuur ervoor zorgen dat het water 's nachts met goedkope stroom wordt opgewarmd. Een woordvoerder van ENECO re kende er vanmorgen op dat het mankement vanavond zou zijn verholpen. Door Pieter Vermaas Maassluis De gemeente Maas sluis wil eerst de financiële gevol gen weten, voordat zij instemt met de totstandkoming op 1 ja nuari 1998 van een brandweeror ganisatie voor het gehele Water weggebied. De 'fusie' met Schiedam en Vlaardingen -in een later stadium kan Hoek van Holland nog aanhaken - leidt tot één centraal geleide organisatie. Het blussen van Maassluise bran den blijft in handen van de lokale spuitgasten. De lokale brand weerpost is en blijft het meest ge schikt voor brandbestrijding en hulpverlening in 95 procent van de incidenten. In de raadscom missie voor algemene bestuursza ken stelde burgemeester J Ster- kenburg-Versluis gisteravond te vens dat de grote Maassluise vrij willige tak van de brandweer be houden blijft. Niettemin zijn de gevolgen voor de brandweer groot, blijkt uit een eerste inventarisatie van de brandweercommandanten van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. A P. M. van Leeuwen, projectleider voor de fusie en be oogd commandant in de regionale opzet, zal de komende maanden als 'kwartiermaker' de gevolgen meer in detail uitwerken. Voor de financiële gevolgen is Maassluis wat huiverig. In verge lijking met Schiedam en Vlaar dingen werkt Maassluis met veel vrijwillige -en dus goedkopere- brandweermannen. Het heeft slechts drie beroepskrachten. Bij een regionale samenwerking, waarin alle kosten eerlijk worden verdeeld over de drie Waterweg gemeenten, ontstaan dus meer fi nanciële lakten, mpende WD- fractievoorzitter J. F. Seheerstra. „Integratie gaat de Maassluise burgers wat dat betreft geld kos ten." Daarnaast blijkt volgens de WD uit de rapportage van de comman danten dat de druk op vrijwilli gers om professioneler te worden hoger wordt en dus meer geld kost. De WD heeft verder moeite met de passage in de rapportage dat regionale samenwerking 'ui teraard niet ten koste mag gaan van arbeidsplaatsen'. „Dat is geen goede voorwaarde," aldus Seheer stra gisteren, „want daarmee geef je een deel van het efficiencyvoor- deel uit handen." De fractievoor zitter van de WD zou wel kunnen leven met een verlies aan arbeids plaatsen via natuurlijk verloop. Seheerstra concludeerde dat de WD eerst een betere onderbou wing wil zien van in het rapport oorspelde effieiencyvoordelen. te commissie volgde de WD- uacticvoorzittcr. Maar burgemeester Sterkenburg nam een deel van de bezorgdheid in de raadscommissie weg. „Laat ik een misverstand uit de wereld helpen. Al uw wagen, die wij als WD-fractievoorzitter Seheerstra. 'Bij een regionale samenwer king, waarin a lie kosten eerlijk worden verdeeld over de drie Wa terweggemeenten, ontstaan meerfinanciële lasten,' meent hij. burgemeesters van de drie ge- Het uiteindelijke plan van de pro meenten ook nog beantwoord wil len zien. komen nog terug. Het gaat er nu alleen om of u instemt met de beleidsuitgangspunten. jectleider leggen we u opnieuw voor." Volgens Sterkenburg is vergaan de brandweersamenwerking be langrijk, juist in deze regio. De in gewikkeldheid van risico's in de samenleving nemen toe, en aan de brandweer worden steeds zwaardere eisen gesteld. Maar er zijn meer voordelen: gezamenlij ke inkoop, uitwisselbaarheid van het materieel, afstemming van opleidingsplannen en een effec tievere aanpak van gemeente grens overschrijdende inciden ten. Daarnaast is het voor politie en DCMR Milieudienst Rijnmond handig als zij de zelfde preventie- eisen voor bedrijven in alle drie de Waterweggemeenten kunnen stellen. Seheerstra bleek nog niet geheel overtuigd. Hij uitte nog maar eens zijn zorgen: „Toch moet inzichte lijk wonden gemaakt dat, ook fi nancieel, er een meerwaarde moet zijn. Dat kan alleen aan de hand van cijfers. En gezien onze financiële positie - we staan on der preventief toezicht van de provincie- zullen we onze bur gers wel de voordelen moeten kunnen uitleggen." Sterkenburg zegde toe dat de rapportage van de projectleider die (financiële) meerwaarde zal aangeven. Dat rapport zal ook meer duidelijk heid geven over de nieuwbouw van een Maassluise brandweerka zerne in de nabije toekomst Op welke juridische grondslag de regionale brandweer van start moet gaan, is nog niet duidelijk. Nadat de stadsprovincie was afge ketst, bleven de Waterwegge- meenten achter het idee vooreen regionale brandweersamenwer king staan. De burgemeesters van de drie gemeenten legden toen in een convenant vast dat vormen van samenwerking onderzocht moesten worden. Gedacht werd in eerste situatie aan een gemeen- schapelijke regeling. Na het ad vies van de commissie-Andries- sen over de regiovorming is ook een stadsprovinciale brandweer nog in beeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1