15, Planten en struiken overwoekeren vluchtweg Veteraan Nico Olsthoorn (69) uit Hoek van Holland is wereldkampioen schaatsen 'Bij de A4 heb ik last van het rug-tegen-de-muurgevoel' Duimelot als mascotte Schermcursus Levensverhalen schrijven Rommelmarkten Halve finale Popprijs Schiedam Cursussen bij SVO Après-ski dansavond in De Hoekstee mm genda Rotterdams Dagblad Woun.-üag 15 januari 1897 Wethoudei Ton van der Steen zal wel in zijn handjes knijpen. Drie jaar geleden maakte hij zich grote zorgen over het slinkstad-imago van Vierdingen en nu gaat een Vlaardmgse ondernemer dat beeld enthousiast te lijf met bumpersticker, briefpapier, luciferboekje. T-shirt en meer van die public-relationsongem. Vlaardingen Zo heet de campagne, die hij deze maand lanceerde Een opgestoken duim vormt het in het oog springende beeldmerk. De man zal gedacht hebben: de uitgestoken wijsvinger is al van Grolsch. de middelvingei is met netjes, de ringvinger is voor echtpa- len en de pink is voor nuffige theedrinkende dames, dus laat ik maar de dun nemen: die is nog vrij Met die duim omhoog bestijgt onze chauvinistische ondernemer de kommumkasie-preekstoel, om ledeieen te laten weten dat we hier 'errug veel groen' en 'heeele mooie dingen' hebben, zoals de stads- kraan en de Spaanse trappen. Daar mogen wij 'best wel trots' op zijn. Als we dat nu maar vaak genoeg legen elkaar zeggen, gaan de smeer pijpen van Pernis verleidelijke geuren verspreiden, wil hij ons doen geloven. Maar dat gebeurt niet. want campagnes hebben zelden tot nooit ef fect. De jarenlange campagne voor condoomgebruik heeft niet tot een omzetverhoging van enige betekenis geleid. De voorlichtings campagne Let op Vet? De Nederlander heeft hetzelfde cholesterolge halte als twintig jaar geledenVoorlichtingscampagnes over roken en drinken? Sinds 1984 geven jongeren aan roken G5 procent en aan di inken 100 procent meer uit. Dat zou een diiecteur van oen bureau voor marketingcommunicatie toch moeten weten, want die functie bekleedt de geestelijk vader van de pro-Vlaardingen beweging. Als je het mij vraagt, weel hij dat ook wel. En daar heeft hij bij het ontwerp van het beeldmerk ook reke ning mee gehouden. Je kunt die sticker namelijk ondersteboven op je bumper plakken, zodat de duim naar beneden wijst. Wat is die man slim. zeg! DICK VAX DER LUGT Vlaardingen Schermverenigmg S. V. Trefpunt houdt m februari een introductiecursus schermen. Daarin leren de deelnemers van maitre Ab de Jong in twaalf lessen de grondslagen van de sehermspoit Cursisten kun nen kennismaken met verschillende schermwapens. De cursus word», gegeven in de sportzaal aan de Thor- beckestraat la in Vlaardingen. De eerste zes weken woixlt les gegeven op de donderdagavond, vanaf 6 fe- biuari van 19.30 tot 21.00 uur. Het tweede gedeelte van de cursus, dat op 18 maart begmt. is geïntegreerd in de vaste trainingsavond van Trefpunt op de dins dagavond van 20.15 tot 22.00 uur. De schermvereni gmg stelt alle materiaal en schermkieding ter be schikking. Deelnemers hoeven slechts te zorgen voor een T-shirt. trainingsbroek en zaalschoenen. De cursus kost ƒ85.-. Wie voor 28 januari betaalt, krijgt een tientje korting. Belangstellenden kunnen terecht bij Jeroen van der Velde, telefoon 4353196 of Jacques van der Windt, telefoon 4352183 (ook fax). Tn dienstencentrum Soenda begmt op 27 januari de nieuwe cursus Levensverhalen schrijven, bestemd voor 55-plussers die hun herinneringen op willen te kenen. Onder leiding van Nel BI enk en Jopie de Wilt gaan de deelnemers op zoek naar een onderwerp om over te schrijven en wordt bekeken hoe ze dat het beste kunnen doen. Eén van de manieren om herin neringen op te halen is het bekijken van foto's. Cur sisten hoeven geen schrijfervaring te hebben om mee te doen. De cursus wordt gegeven op maandag van 10.00 tot 11.30 uur. De kosten bedragen ƒ60,-. In formatie bij Map van Brandwijk, telefoon 4454511. De Stichting Welzijn Nieuwland houdt zondag 19 ja nuari een rommelmarkt in Wijkcentrum Dreesplein (Dr. Willem Dreesplein 2). De verkooptijden zijn van 11,00 tot 15.00 uur. De entree bedraagt een gulden. Kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van een ouder mogen gratis naar binnen. Voor meer informatie kan gebeld worden naar tel. 4738671. Op dezelfde dag wordt in KJuphuis Oost (Galilei- straat 86) weer de maandelijkse rommelmarkt ge houden. Het begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Door het hele gebouw staan zestig tafels opge steld. De gratis rommelmarkt is alleen bedoeld voor particulieren die eigen spullen willen verkopen. Uit de voorronden van Popprijs Schiedam zijn door juryleden Dick Makelaar en Gerard Wold acht halve finalisten gekozen. Op de vrijdagen 17 en 24 janauri strijden de bands om de drie finaleplaatsen. De eer ste vrijdag speelt The Eye of Isis om 21.00 uur. Bean om 22.00 uur, Subhead om 23.00 uur en Panic in De troit om 24.00 uur. Een week later treden op: Mon day's Generation om 21.00 uur, Big P the seven dwarfs om 22.00 uur, Snowball om 23.00 uur en Ice- party als laatste. Bij de Stichting Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisaties gaat op 21 en 23 januari een tweetal cur sussen van start. Op dinsdagavond begint dc cursus 'Grenzen stellen, hoe doe je dat?'. In zes wekelijkse bijeenkomsten leert Nely Koetsier de deelnemers hu n eigen grenzen aan te voelen en dit te verduidelij ken naar anderen. Er wordt gewerkt met creatieve en expressieve middelen zoals tekenen, dramatische vormingstechnieken, ontspanningsoefeningen en li chaamsgerichte oefeningen. De kosten zijn ƒ100.-. Aanmelden moet uiterlijk voor 20 januari bij de Stichting SVO 4734545. De cursus Ritme en Dans start op donderdag 23 ja nuari. Hierin komen zowel Afrikaanse als Zuid-Ame- nkaanse ritmes aan bod. De beginnerscursus wordt gegeven van 19.00 tot 20.30 uur. Kosten zijn 175.-. Hoek van Hoiland In de foyer van De Hoekstee wordt zaterdagavond 18 januari een dansavond gehouden. Het thema is après-ski. De foyer wordt voor doze gelegenheid om gebouwd tot skihut. Classic five verzorgt de muziek. Het feest begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danïëlle Hermans, Desireevan derJagt, Mariêtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Caret van der Velden Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportrcdac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Vlaardingen Als het gehele westen van Vlaardingen in lich ter laaie staat of de ene na de andere chemische fabriek aan 'de overkant' ontploft, kunnen de bewoners van de Westwijk via een vluchtroute hun woonplaats snel verlaten. Aan de Gijsbrecht van Amstelstraat ligt een stuk asfalt dat tijdens ca lamiteiten kan worden gebruikt. Het enige obstakel op deze vluchtroute is een groot hek. Dit ijzeren vlechtwerk dat in ge val van nood kan worden geopend, moet voorkomen dat kwaadwillenden de vluchtweg te pas en te onpas gebruiken. Het hek is echter zo weinig open geweest dat struiken en plan ten er welig tieren. Een aantal bewoners heeft hierop vei ontrust geteagcerd. Een vluchtroute moet volgens hen eenvoudig te gebruiken zijn. Het mag natuurlijk niet zo zijn dat eerst de plantsoenendienst moet uitrukken om de struiken te kap pen voordat de bewoners hun wijk kunnen verlaten. Een politie agent die naast de sleutel van het hek ook een snoeischaar m de au to heeft liggen is ook geen goed plan. menen de vei ontruste bewo ners In een bioscoop bijvoorbeeld mag er ook niets voor een nood uitgang worden neergezet. Als daar een stoel of asbak staat moet die meteen worden weggehaald. Zo vinden de inwoners van de Westwijk dat ook het hek vrij van planten en struiken moet worden gemaakt. Een woordvoerder van de ge meente zegt na de opmerking van de bewoners direct een ploeg van het wijkbeheer naar het hek te hebben gestuurd ..Als er een klacht van bewonen komt gaan we daar meteen iets aan doen Volgens de wooidvoerdei leunt het dichtgegioeide hok echtei geen gevaai hjke -ïtuanes op .Bij calamiteiten ujdt bijvooibeeld eerst een brand we ei wagen dooi het geopende hek \ertelt de wooidvoeider. „Dc/e tie kt alle struiken en planten mee en maakt op die mamei de weg vnj voor de auto's van de bewoners Een probleem levest het dus niet op." De politie van Vlaardingen be heert de sleutel van het nood hek Bij calamiteiten opent een agent het hek en ïegelt dat het \erkeer ordentelijk de rijksweg oprijdt „Het ligt er natuurlijk aan wat er precies is gebeurd en hoe bij voor beeld de wind staat."' vei telt een woordvoerdei van de politie „Ook kan het zijn dat we bij een ramp bussen inzetten om tc voor komen dat iedereen met zijn ei- De nooduit gang van de Vlaardmgse Westwijk wordt behoor lijk be lem merd door het oprukkende groen Foto Roei uijKstra gen auto de weg opgaat en ei chaotische taferelen ontstaan De vluchtroute is in het leven ge- loepen nadat bewoners van de Westwijk daai twintig jaai gele den bij de gemeente op aan had den gedrongen. Tot. nu toe is het nog niet eén keer voorgekomen dat de weg moest worden ge- biuikt Door Leen van Ooijen Hoek van Holland De Friezen be jubelden zondag ra Ids Postma en Tonny de Jong twee Europese kampioenen, maar ook Hoek van Holland heeft een onvervalste we reldkampioen op de schaats. Vete raan Nico Olsthoorn (69), de tuin der van de Nieuwlandseduinweg, heeft in Berlijn met grote over macht de wereldtitel by de 65- tot 70-jangen veroverd. En wat de nieuwe Europese titelhouders met lukte, deed de kernverse we reldkampioen wel: hij v»on alle vier de afstanden, over 500,1000, 3000 en 5000 meter. In Berlijn gingen 137 schaatsers uit tien landen van start. Daarbij waren Noien, Finnen, Zweden, Canadezen en Nederlanders, on der wie naast Olsthoorn Leo Schoenmeijer als tweede Hoeke- nees. Hij behaalde bij de 50-plus* sers een zeer verdienstelijke vijf de plaats, ook al was hij nauwe lijks hersteld van de inspannin gen van de Elfstedentocht. De jongste rijders waren tussen 25 en 30 jaar oud, de oudste groep iiep van 70 tot 85 jaar. Een groep waaarm twee Finnen van 85 nog een uitstekende prestatie neerzet ten., Net als op het EK in Heerenveen moesten de deelnemers in Berlijn In drie dagen lijd viei afstanden afleggen. Voor Nico Olsthoorn en Leo Schoenmeijer, die wekelijks twee keer op de fiets naar de Uit hof in Den Haag rijden om daar ruim een uur op kunstijs te trai nen. leverde het natuurijs in Ber lijn aanvankeiyk wat problemen op. Olsthoorn heeft achteraf wat moeite om over zijn prestatie te spreken. Hij is meer het type van een doener. „Maar het is natuur lijk wel een schitterende beleve nis.'" wil de wereldkampioen toch wel kwijt. „Wij komen daar als twee mannen uit Hoek van Holland met onze tas met spullen. En wat zie je? Compleet uitgeruste equipes met begeleiders en masseurs, het hele circus. En wij? Wij hebben elkaar gecoached tijdens de wedstrij den." Bewonderfhg Leo Schoenmeijer, die heel tevre den was met zijn vijfde plaats bij deaO-plussers, heeft bewondering voor zijn oudere schaatsmaat „Je staat toch behoorlijk onder druk, als je dat daar allemaal ziet.Maar Nico bleef helemaal zichzelf, al waren wij de meest amateuristi sche formatie." Nico Olsthoorn nam in 1956 een keer deel aan de Olympische Spe len in Cortina d'Ampezzo. Hy kwam in dit Italiaanse winter sportdorp niet verder dan een achttiende plaats. In 1993 werd hij bij de wereldkampioenschappen voor veteranen op drie afstanden eerste en een twee keer tweede. Op de 5000 meter werd hij echter gediskwalificeerd door een ver keerde wissel. In 1834 veroverde hij op de WK in Haarlem de zilveren medaille. „Maar dit resultaat geeft me toch wel een heel apart gevoel," bekent hij. „Ik reed bovendien met een blessure. Het is een ontsteking aan mijn been die achteraf nog ernstiger is dan ik dacht," zegt de Hoekse tuinder na een bezoek aan de dokter. Wereldkampioen NicoOJsthoorn (links) enLeoSchoernnefjerkunnentevredenterugblrkkenophun schaatsprestaties in Berlijn. Foto Leen van Ooyen/Sijthofl Pers Woensdag 15 januari VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Muziektheater- show. Hans Visser Friends. 20.00u. ROTTERDAM De Buurman, Jamsessie, 20u. Theater Zuidplein Gr.z. Astor Piaz- zolla Project. 20.15u. Kl.z. Beppe Costa, 20.30u Dodorama. Astral Peril, 20.30u. Luxor Theater. Youp van 'tNek, 20.15u. uitverkocht. KVO 1980. De Brand, 20.30u. Zaal De Unie. NCRV Volgspot Live: De Nieu we Snaar, Di Gojim en... 20.30u. Donderdag 16 januari VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert. 12.45- 13.15u. Stadsgehoorzaal, 'Singin in the ram', 20.00u. SCHIEDAM DC de Woudhoek. Bingo, 13.30u. Filmhuis. Angel Baby, 21.30u. MAASSLUIS Het Carillon. Intercultureel Vrouwen Netwerk (IVN) viert nieuwjaarsfeest, 19.30u. Theater Schuurkerk. Extra film: Mission Impossible, 20.30u. ROTTERDAM Ahoy'. Laura Pausmi, 20.15u. Thea ter Zuidplein Gr.z. La Bohème, 20.15u. Kl.z. Beppe Costa, 20.30u. De Doelen KI .z. Suites voor cello so lo, 20.15u. LuxorTheater.Youpvan 't Hek, 20.15u. uitverkocht. Lanta ren 1. Bemadetje, 20.30u. Rotter damse Schouwburg Kl.z. Angeiika Oie Company, 20,30u. Lantaren 2. Ontkalmt, 21u. SKVR Caland- straat. Het Vraagteken, 10 en 19.30c. Goethe Institut. Thorsten Becker leest uit Schones Deutsch- land, 20u. Popular. Open Podium, 20.15u. ROTTERDAM Calypso 1: 'The Hunchback of Notre Dame' (al) 1.15-4-6.45-9.30. Ca lypso 2: The Leopard Son'(al) 1.15- 4. 'Sleepers' (16) 6-9. Calypso 3: 'Secrets and bes' (ai) 12.45-3.30- 6.15-9.15. Cinerama 1: 'Daylight' (12) 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Matilda' (al) 1.15-4-6.45. The nutty professor" (al) 9.30. Cinerama 3: 'The long kiss goodnight' (16) 6.45-9.30. Cinerama 4: 'The Hunchback of the Notre Dame' (al) 6.45-9.30. Cinerama 5; 'Surviving Picasso' (al) 1.15-4-6.45-9.30. Corso; 'Daylight' (12) 6.45-9.30. Imax Theater: 'Special Effects' (al) 2-4. 'Survival Island' 3. 'Evita' (al) 7- 9.30. Venster 1; 'Terra Estrangeira' (al) 2-8-10 Venster 2: Tl momento de!iaventa'(al)2.30-7.30. 'Boccac cio '70' (a/) 9.30. Venster 3: Walla ce and Gromitare back!' (al) 2. 'Les affimtésélectives' (al) 8. 'Zero Keivin' (al) 10. Venster 4: 'Secrets and lies' (al)2-7.30«10.15.Lumièrel; 'Ran som' (16) 1.15-4-6.45-9.30. Lu- mière2:'Jingle all the way* (al) 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: Thenutly professor' (al) 1.15-4-6.45-9.30. Lumière4: TndependenceDay'(12) 6,15-9.15. Rexane: 'PnncessSeka' {16)doorl.voorst. Pathé 1: 'Ransom' (16) 11.50-2.40-6.45-9.35, Pathé 2: 'Sleepers' (16) 5.50-9. Pathé 3: "Matilda'(al)dag. 11.15-1.40-4.15- 6.55-9.10. Pathé 4: 'Evita' (al) 11.55-2.45-6.35-9.25. Pathé 5: The long kiss goodnight' (16) 6.30- 9.20. Pathé 6: 'Jack' (al) 11.10- 1.55-6.40-9,30.Pathé 7: 'Jingle all the way' (al) 11.45-2.15-5-7.20- 9.40. Kindermatinees: Cinerama 3; 'De Klokkenluider van de Notre Dame" 1.15-4. Cinerama 4: 'De avonturen van Pir.okkio' 1.15-4. Corso: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' 1.15-4. lumière 4: 'De avonturen van Pinokkio' 1.15-4. Pathé: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' (al) 11-1.35-4,10. 'De avonturen van Pinokkio' 11.05-1.20-3.35. Venster 3: 'Wallace and Gromit are back!'2. Door Carel van der Velden Vlaardingen/Schiedam Groen links in Vlaardingen heeft be zwaren tegen de gekozen tactiek, maar in de politiek in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis blijkt forse steun te bestaan vcor het initiatief van drie wethouders om bij minister Jorritsma te pleiten vooreen zo milieuvriendelijke in passing van rijksweg A4. Al blijft het 'heulen met de vijand', want het liefst zien de drie gemeente besturen dat de weg na dertig jaar definitief van de tekentafels verdwynt. ,.Als het aan ons ligt, dan komt die weg er niet." zegt Peter Groe- neweg. fractievoorzitter van de PvdA in Schiedam. „We zijn en blijven tegen, maar dat betekent niet dat we de hersens op nul moeten zetten. We moeten na tuurlijk niet al onze kansen weg gooien. Dit is het juiste moment om de minister te zeggen hoe we er over denken. Niet aanleggen dus. Tegelijkertijd moeten we echter aangeven dat als de Ka mer de A4 toch wil, dat er dan een hele goede inpassing moet ko men. De variant-Hafkamp heeft dan zijn waarde." De Tweede Kamer debatteert op 30 januari over de aanleg van de zes kilometer lange strook snel weg, die een ontbrekende scha kel vormt in de geplande nieuwe verbinding Amsterdam-Rotter- dam-Antwerpen, Jorritsma op teert voor de goedkoopste va riant, een aanleg op maaiveldni veau die 370 miljoen gulden kost. De gemeenten Vlaardingen en Schiedam zijn daar mordicus te gen. Ter beperking van de ge luidshinder zijn op sommige plekken in deze gemeenten ge luidsschermen van achttien me ter gepland. Kethelplein De Schiedamse wethouder Haf kamp bedacht een variant waarin de weg ter hoogte van de woon wijken in Vlaardingen en Schiedam geheel ondergronds komt. Ook hel reeds bestaande baanvak van de A4 in Schiedam tussen het Kethelplein en de Be- neluxtunnel zou in dit plan onder de grond moeten verdwijnen. Voordeel is dat een kilometers lange strook grond 'dubbel' kan worden gebruikt. Het voorstel is ingrijpender dan de 'meest milieuvriendelijke va riant' die in de MER-studie be treffende de aanleg van de A4 wordt genoemd. Dit betrof de zo genoemde U-constructie, waarin de weg m een verdiepte bak is ge situeerd. Deze variant (kosten 780 miljoen gulden) is door de mi nister vanwege de hoge kosten van de hand gewezen. Ambtenaren in Schiedam en Vlaardingen twijfelen aan de hoogte van dit bedrag. Volgens hun berekening kan het gehele traject op Sch'cdam* op VI par* dings grondgebied per saldo zelfs voor een lager bedrag geheel on der de grond worden gestopt. De vrijkomende grond zou kunnen worden benut om woonwijken en recreatieve voorzieningen aan te leggen. De opbrengsten kunnen in het plan van Halkamp worden gebruikt om de kosten van de tunnelbouw te drukken. „Als de weg er toch komt. moet het op die manier meent PvdA'er Groeneweg. .Anders krijgen we te maken met een on gelofelijke hoeveelheid overlast. Ik steun het initiatief van de wet houders om te gaan lobbyen van harte.'" Alternatieven Volgens zijn Vlaardmgse partij genoot Anny Attema zi t er weinig anders op. „Bij de At heb ik zo langzamerhand last van het rug- tegen-de-muur gevoel. Er is to taal niet serieus gekeken naar de door de stadsregio en de gemeen ten aangedragen alternatieven. Er tekent zich helaas een meer derheid af voor de weg. Aanleg op maaiveldniveau is en blijft on denkbaar. Er moet echter iets ge beuren." Volgens Attema is het 'goed' dat wethouder Van der Windt in actie komt. „Hij kan niet anders, als eerstverantwoordelijk bestuur der in Vlaardingen. Hy heeft daarvoor ons fiat. Het is bij deze lobby ontzettend belangrijk dat degemeenten gezamenlijk optre den." Ondanks de pogingen van de dne steden vreest Attema dat zij op korte termijn de spandoeken uit de kast moet halen. „Je merkt dat iedereen in Den Haag moe is over de infrastructuurdiscussies. Na de discussies over vliegveld Beek en de HSL-lijn lijkt er weinig be langstelling te bestaan voor de A4.' „Zelfs Remi Poppe gaat akkoord met de weg. hy dient een motie m om dc weg in Midden Delfland te ondertunnelen, net als in het Groene Hart gebeurt met de HSL Het is allemaal te zot voor wooiden. De natuur lijkt tegen woordig belangrijker dan de mens. In Holy en Groenoord mo gen mensen straks in de takke- herric wonen. Dan kunnen, ze in hun vrije tijd lekker rustig fiet sen in Midden Delfland." Pieter Kromdijk (PvdA) is in Maassluis aanvoerder van de kri tische oppositie, In de ontwikke lingen rond de A4 heeft hij echter alle waardering voor de aanpak van D66-wethouder Jan Storm. „Ook wij staan niet te trappelen, maar de politieke realiieit ge biedt het om nu m actie te ko men." „De timing lijkt me niet slecht. Waren de wethouders eerder ge weest. dan had het verzet tegen de weg ongeloofwaardig geklon ken. Nu de aanleg van de weg een voldongen feit fijkt, is het een goed moment om in actie te ko men. Het kan vanuit deze regio ook een belangrijk signaal zijn met het oog op toekomstige pro jecten. Op het infrastructurele vlak staat er de komende tijdhet nodige te gebeuren. Denk alleen maar aan de tweede Maasvlakte en de tweede ontsluitingsrveg tussen Maassluis en Hoek van Holland."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3