11 Regelingen minima moeten eenvoudiger Schiedam wil historische hoeve tegen vlakte gooien Acties voor het behoud van Oranjebuitenpolder Rotterdams Dagblad 'Rotonde Van Haarenlaan wordt levensgevaarlijk' 'r i', Veel uitkeringsgerechtigden maken geen gebruik van beschikbare voorzieningen Deelgemeenten stellen eigen prioriteiten over veiligheid Openingstijden GKB verruimd Hookstockll Schip lekt stookolie Vrachtwagen door rood Rijden met slok op Ruiten van kas vernield Waterweg Donderdag 16 januari 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen De verschillende financiële hulpregelingen die voor minima bestaan moeten veel toegankelijker worden. Eén van de belangrijkste maatregelen is het eenvoudiger maken van de aanvraagformulieren voor 'extraatjes' als bijzondere bijstand, koudetoeshg en de Rotterdampas. Vlaardingers die in i anmerking komen voor dergelijke bijdragen dienen actiever te worden bena derd. Verder moet het sociaal iso lement van mensen die langdurig rond moeten komen van een mi nimuminkomen - geen geld voor sportclub, avondje uit en krant - worden doorbroken Dat zijn de drie prioriteiten die de Vlaardingse politiek stelt in de discussie over armoedebestrij ding. Momenteel blijkt dat veel mensen die recht hebben op aller lei tegemoetkomingen daarvan geen gebruik maken. In bestuur lijk jargon wordt dat 'onderbezet ting van de beschikbare voorzie ningen' genoemd. Vlaardingen telt vierduizend huishoudens die op of onder het sociaal minimum leven, terwijl vorig jaar achthonderd aanvragen bij de gemeente binnenkwamen voor kwijtschelding van de lokale belastingen (waarvan er vijfhon derd zijn toegekend). Voor de koudetoeslag kwamen honderd aanvragen binnen. „Dat hadden er minstens tien keer zoveel moe ten zijn," aldus een ambtenaar. „Die aanvraag was ook veel te in gewikkeld mopperde A. Vugts (SP). De Vlaardingse kasbeheerder heeft vorig jaar 700.000 gulden overgehouden van het gereser veerde bedrag voor de bijzondere bijstand, wat inmiddels is be stemd om een deel van de ge meentelijke tekorten te dekken. De conclusie van burgemeester en wethouders is dat eerst moet worden gezorgd voor betere be nutting van de bestaande voorzie ningen. Die mening werd gister avond gedeeld door de raadscom missie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Pas daarna kunnen eventueel nieuwe dingen worden bedacht. Komende tijd wil men toeganke lijker brochures en aanvraagfor mulieren maken. Volgens diverse raadsleden zijn die maatregelen echter niet voldoende en daarom pleiten zij voor huisbezoeken, A. Attema (PvdA) lijkt hei echter 'doodeng' als dat door ambtena ren van de sociale dienst gaat ge beuren. Volgens haar kan dat door de cliënten als 'heel bedrei gend' worden opgevat. Zo'n amb tenaar zou al snel worden gezien als de man of vrouw die stiekem tandenborstels komt tellen of de belastinggegevens wil controle ren. Attema pleitte er daarom net als de meeste fracties voor om an dere partijen in te schakelen. Daarbij werd gedacht aan de Stichting Ouderenwerk, Vluchte lingenwerk en de GGD; instellin gen die toch al contact hebben met deze mensen. Taxibonnen W. van Rijn (D66) kreeg veel steun voor zijn pleidooi in de bejaarden centra een spreekuur van de so ciale dienst te houden. Dat was vroeger ook zo, maar het is enkele jaren geleden afgeschaft in ver band met gebrek aan belangstel ling. Volgens een ambtenaar was dat doordat ouderen zich scha men om in 'hun huis' naar een dergelijk spreekuur te gaan. Vroeger werd het spreekuur ook gebruikt voor het aanvragen van taxibonnen, maar dat gaat nu op een andere manier. „Ouderen redeneren dat ze het al meer dan 65 jaar hebben gered zonder hun hand op te hoeven houden. Om dan naar de sociale dienst te stappen wordt gezien als een vernedering," aldus de amb tenaar. CDA-woordvoerder W. Baris stelde voor de spreekuren ook voor andere - minder gevoe lige- onderwerpen te bestem men zodat die drempel wordt ver laagd. Wethouder A Kool zegde toe deze suggestie 'mee te ne men'. De rest van de discussie ging vooral over het eenvoudiger ma ken van alle procedures: zoveel mogelijk afschaffen van drempel bedragen, vermijden van het in vullen van ellenlange formulieren voor elk wissewasje en flexibeler gebruik van de regelingen. Bij voorbeeld automatisch elk jaar vijfhonderd gulden overmaken aan bijstandscliënten om duurza me goederen (zoals een nieuwe koelkast) aan te kunnen schaffen als die het begeven. Voor een aantal bijdragen (voor schoolreis kinderen van alleen staanden bijvoorbeeld) bestaat die werkwijze al. .Automatisch wat automatisch kan," aldus de PvdA. Al die regels maken uitvoe ring alleen maar ingewikkeld (en duur). Isolement Sommige partijen legden nadruk op het sociale isolement dat ont staat voor mensen die jaren ach tereen in de bijstand zitten. Bur ger Belangen pleitte daarom voor een gratis lidmaatschap van een sportvereniging en een tegemoet koming in het abonnementsgeld van een krant. Eind volgende maand heeft wet houder Kool alle zaken op een rij tje gezet en wordt ook duidelijk wat de diverse voornemens zullen kosten. Vermoedelijk in maart be sluit de gemeenteraad wat er ge daan kan worden in de armoede bestrijding en hoeveel extra geld daarvoor wordt uitgetrokken. Gis teravond werd een bedrag van een half miljoen gulden genoemd. Hoek van Holland De Rotter damse deelgemeenten zullen in de toekomst eigen prioritei ten stellen ten aanzien van de veiligheid in de wijken. Dat is een van de belangrijkste uit gangspunten van de samen werkingsovereenkomst die vandaag is ondertekend door burgemeester Peper en wet houder Simons van Rotter dam. De overeenkomst wordt mede ondertekend door' de yoomttersvan -de' deelge meenten, de hoofdcommissa ris'en de districtschefs van de politieRotterdam-Rijnmond en ;de,,hoofdofficier renvan'juStitie. Doelstelling is>- het terugdringen vumerimina-' iitëit/'het" verminderen" vaaf overlasten het bevorderen van het veiligheidsgevoel bij de in- wocersA-De deelgemeenten krijgen "een budget toebedeeld, ..waarby zij zichverplichten een wijkveiligheidsplan op te stel- 'led, Daarin moeten concrete projecten en maatregelen wor den opgenomen. Door de:.sa~ menwerkingsovereenkomst krijgen, de deelgemeenten- meer zeggenschap over.het geld, maar ook een grotere ei-- is de tweede1 keer dat'een Sr- gelijke overeenkomst wordtaf- gesloten. Afgelopen jaren is op deze manier-gewerkt aan een veiliger-A Rotterdam,' waarbij ook delbetrokkenheid van-de bewonêrsjs vergroot. Die heb ben via dè deelgemeenteraden ■inspraak jn' het samenstellen van "de plannen. De Geïnte- greerde Veiligheidsrapportage 'van 1996 toontaan dater een mentaliteitsverandering is" op hetgebied.openbare orde en t veiligheid. 'Er zijn'minder klachten van'de inwoners en de mensen denken positiever over de veiligheid in hun eigen buurt, tfi< De overeenkomsten met elf Rotterdamse deelgemeenten,, waaronder'Hoek van Holland,1 gelden.-voor een periode van driejaar. - - n De openingstijden van de Gemeentelijke Krediet Bank (GKB) aan de Schiedamse- weg in Vlaardingen zijn veran derd. Dat is een gevolg van het samen gaan van de kredietbank met het Bureau Schuldhulpverlening. Die samenwerking is in de loop van vorige maand feitelijk in wer king getreden. Een en ander maakt het mogelijk de openings tijden voor het publiek verder te verruimen. De GKB is nu veertig uur per week geopend. Op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 16.30 uur. Mensen kunnen b\j de bank op de Sehiedamseweg terecht voor een krediet op maat en voor hulp bij financiële problemen. Schuldhulpverlening werkt vol gens afspraak, telefoon 4344000. Expediteursverwachten vooralin de ochtendspits gevaarlijke situaties als degemeente Schiedam de plannendoorzet om de drukke kruising Van HaarenlaaiVTroel- stralaan te voorzien van een rotonde. Foto Roei Dijkstra Schiedam Expediteurs en an dere bedrijven aan de "Wilhelnü- nahaven in Schiedam en omge ving verzetten zich feltegen aan leg van een kleine rotonde op de drukke kruising Van Haaren- laan/Troelstralaan. Chauffeurs vrezen dat er 'levensgevaarlijke situaties' op de kruising ont staan. Dagelijks steken een klei ne tweeduizend scholieren de Van Haarenlaan over, die inten sief wordt bereden door het vrachtverkeer. De bezwaren van de expediteurs komen aan bod op een hoorzit ting, die op 29 januari in het stadskantoor wordt gehouden. Het bedrijfsleven in het havenge bied, dat de krachten heeft ge bundeld in de Belangengroep Wilhelminahaven, vreest echter dat de bijeenkomst een wassen neus is. Reeds op 23 januari start de Dienst Gemeentewerken de aanbestedingsprocedure voor de aanleg van de rotonde. Dit duidt er volgens de chauffeurs op dat de gemeente zich op voorhand niks aantrekt van de bezwaren. De gemeente pretendeert met de rotonde de situatie op het bewus te kruispunt juist veiliger te ma ken. Op dit momentwordt de ver-" keersafwikkeling geregeld door verkeerslichten, maar in de prak tijk negeert met name het langza me verkeer regelmatig het rode licht De rotonde vormt een onderdeel van de totale reconstructie van de Burgemeester van Haarenlaan, nu nog een belangrijke verkeers ader in de stad. Met de rotonde wil de gemeente het belang van de Van Kaarenlaan reduceren. De weg wordt door de gemeente Nieuwland gezien als een onge wenste barrière tussen de ver schillende buurten in de naoor logse wijk. De expediteurs vinden op hun beurt dat de gemeente hen geen alternatief biedt. De eerste jaren is er nog geen uitzicht op open stelling van de zogenoemde oor tjes bij de Beneluxtunnel. Dat zou dechauffeurs de kans bieden dicht bij hun uitvalsbasis de rijksweg op te gaan naar de zuid oever van de Nieuwe Waterweg. „Nu rijden we noodgedwongen over de Van Haarenlaan en de Nieuwe Damlaan naar de oprit van de A 4," zegt woordvoerder P. van der Kooij van de Belangen groep Wilhelminahaven. „De ge meente heeft wel eens gezegd dat onze chauffeurs bij de Benelux- tunnel richting Rotterdam de rijksweg op kunnen draaien. Dan kunnen ze er in Sebiedam-Noord weer af en aan de andere zyde de rijkswegweer op richting Spijke- nisse. Maar dat werkt natuurlijk niet" Levensgevaarlijk De expediteurs zijn van plan in elk geval de eerste jaren nog ge bruik te maken van de Van Haarenlaan. Zij vrezen echter de rotonde, die naar hun oordeel on nodig klein is ontworpen. Des kundigen van Logistiek Neder land hebben de plannen met de rotonde bekeken. Zij noemen het ontwerp 'levensgevaarlijk'. „Zeker met een oplegger moetje onnodig veel manoeuvreren op zo'n kruising. Als een chauffeur rechtdoor wil, moet hij op een ro tonde eerst naar links rijden en dan op het laatste moment het stuur omgooien. De spiegels van de vrachtwagen hebben een dode hoek. Een bromfietser met haast kan er op zo'n moment zó onder schieten." Een woordvoerder van de ge meente Schiedam noemt de vrees van de chauffeurs overdre ven. Ter plekke wordt de weg vier meter breed. Dat is volgens berekeningen voldoende om op leggers van zestien meter over de kruising te loodsen. Nu rijden da gelijks zo'n 10.000 auto's over de Van Haarenlaan, In de nieuwe si tuatie is er capaciteit om de ver wachte groei tot 13.900 voertui gen op te vangen. De nu ruim opgezette Van Haarenlaan wordt volgens de ge meente versmald, omdat het tra cé in de toekomst ruimte moet bieden aan een tramlijn aan de noordzijde van de Van Haaren laan. Ketst dit project af, dan zou den er extra woningen langs de weg gebouwd kunnen worden. Een woordvoerder van de ge meente erkent dat de rotonde hierdoor relatief smal wordt Fietsers enbromfietsers beschik ken niet over een aparte strook en dat zou verkeersveiliger zijn. „Gelet op het mogelijke ruimte beslag is dat echter niet moge lijk." Toch is de vormgeving van de kruising nog geen gelopen race. De aanbestedingsprocedure is nog niet in de zogenoemde gun ningsfase. Pas dan worden met de aannemer definitieve afspra ken gemaakt over de uitvoering. „Het is mogelijk dat de inge brachte ideeën tijdens de hoorzit ting de wethouder nog op andere ideeën brengen. Gebeurt dit niet, dan kunnen de expediteurs een schorsing aanvragen by de Raad van State," De Historische Verenlgingin Schiedam wil de eeuwenoude maar vervallen boerderij aan de Polderweg behouden. Als het aan de gemeente ligt wordt de hoeve gesloopt. Foto Roei Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam De gemeente Schiedam is van plan een eeu wenoud boerderijtje aan de Pol derweg te slopen. Het gebouw, nog voor een groot gedeelte in or- ginele staat, is nauwelijks onder houden en volgens een woord voerder rijp voor de sloop. De ge meente is al meer dan dertig jaar in het bezit van het pand maar heeft er nooit iets aan opgeknapt. De kleine hoeve is nu zo vervallen dat renoveren geen zin- meer heeft. Zodra de huidige bewoon ster het boerderijtj e verlaat wordt de historische 'bouwval' zonder omhaal tegen de vlakte gegooid. De gevel van het boerderijtje wordt ontsierd door flinke scheu ren. Het houtwerk van de kozij nen en de later aangebouwde ser re is verrot. Al jaren staathetbloot aan de verwoestende werking van regen en wind. Een aannemer heeft wat provisorische maatrege len genomen, maar de vele op de kozijnen gespijkerde dekplaatjes bieden geen soelaas meer. Ook het dak van het boerderijtje is verrot. Als het flink regent sij pelt het regenwater langs de mu ren de woning in. Volgens de ge meente is renovatie van de boer derij te kostbaar. „De gemeente heeft het pand zo'n dertig jaar ge leden gekocht omdat zij plannen had met de grond. Het boerderij tje zou worden gesloopt, waarna op de vrijgekomen grond indus trie moest komen. Toen jaren ge reden bleek dat die plannen niet doorgingen, was het boerderijtje al zodanig vervallen dat opknap pen geen zin meer had." Volgens de woordvoerder is het pand ook niet van zulke histori sche waarde dat het móet wordep opgeknapt. De boerderij staat niet te boek als rijksmonument. Daar naast ligt de prioriteit bij andere oude panden in de gemeente, R.W. Poels van de Historische Vereniging in Schiedam is het niet eens met die stelling. Volgens hem is het pandje wel van histo risch belang voor Schiedam. „De gemeente wil de Polderweg en de wetering behouden. Deze boerde rij maakt met een aantal panden aan de overkant van het water deel uit van de oude bebouwing van dat gebied. Ik vind dat het uit historisch oogpunt bewaard moet blijven." Volgens Poels zijn er al zoveel ou de panden aan de Polderweg ge sloopt en moet dat niet doorgaan. Hoek van Holland Twee jaar ge leden herleefden de jaren zestig en zeventig in De Hoekstee tij dens Hookstoek I. Dat wordt za terdagavond I maart nogeens dunnetjes overgedaan in Hoek van Holland. Tussen de optredens van de Clarks door geeft een showgroep een demonstratie. Ex-dj Arno Ou- werling verzorgt de muziek. Kaarten voor Hookstoek II kosten ƒ25,- en zijn te koop bij de Hoek stee aan de Mercatorweg. Maassluis Organisaties van be woners, natuurbescherming en recreatie gaan samen met de ver eniging 'Tot het behoud van het natuurgebied Oranjepolder' ac ties ondernemen. Aard en om vang van de acties worden nog na der bepaald. Volgende week dins dag bespreken de stadsregio Rot terdam en vertegenwoordigers van enkele Westlandse gemeente besturen voorstellen tot het aan leggen van een ontsluitingsweg voor Hoek van Holland door de Oranjebuitenpolder. Dit toekom stige natuur- en recreatiegebied mag echter niet worden aange tast, vinden wijk- en buurtvereni gingen, sportorganisaties, ruiter- verenigingen, agrariërs, onderne mingen en natuur- en miiieu-or- ganisaties, die zyn gevestigd in en nabij de polder. Ook het ge meentebestuur van Maassluis is onaangenaam verrast door de ambtelijke voorstellen. Immers, gemeenten en provincie hebben afspraken gemaakt om dit laatste open gebied van formaat in het Westland voor recreatie en natuur te behouden. De ruim driehon derd hectare grote Oranjebuiten polder, bestaande uit akkers, gTaslanden en plassen, is het laat ste grote open gebied aan de noor doever van de Nieuwe Waterweg. Voor dieren als roofvogels en ree- en in het nevenliggcnde Stael- duinse Bos heeft de Oranjebui tenpolder een belangrijke functie. De overheid gaf vorig jaar te ken nen dat in de polder 110 hectare grond voor natuur- en recreatie gebied moet worden geworven. Een ontsluitingsweg voor Hoek van Holland door de Oranjebui tenpolder zou die plannen door kruisen. Hij meent dat de gemeente in aï die jaren dat ze niets aan het boer derijtje hebben opgeknapt ge noeg geld heeft opgespaard om een flinke renovatie uit te voeren. „Mocht dat niet het geval zijn, dan vind ik dat de gemeente de boer derij voor een zacht prijsje aan een particulier moet verkopen met de restrictie dat het pand wordt opgeknapt Slopen zou echt eeuwig zonde zijn," Zie ook pagina 13: 'Als ik naar een flat moet kunnen ze me beter meteen achter de kerk leggen'. Vlaardingen De brandweer van Vlaardingen is gistermiddag met een flink aantal auto's uitgerukt om assistentie te verlenen bij een olielekkage in de Koningin Wil helminahaven. Door een ge scheurde leiding in een schip spoot stookolie over het schip en - de steiger. Een onbekende hoeveelheid olie kwam in het water terecht. Rijks waterstaat liet het verontreinigde oppervlaktewater schoonmaken. De rivierpolitie en de scheep vaartinspectie stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de lei- dingbreuk. Schiedam Een 43-jarige inwo ner van Rotterdam raakte gister ochtend omstreeks half elf licht gewond bij een aanrijding op de Churchillweg in Schiedam. De man kwam vanaf de afrit A 20 Schiedam-Noord, toeneen vracht wagen op de afrit A 20 (noord- baan) door rood reed. De 20-jarige vrachtwagenbestuur der uitUgchelen probeerde de au to te ontwijken, maar kon een bot sing niet voorkomen. De vracht wagen kwam tegen een elektrici- teitsmast tot stilstand. De Rotter dammer is met nekklachten over gebracht naar het Holy Zieken huis in Vlaardingen. De veroorza ker van het ongeval kreeg proces verbaal. Maassluis Twee automobilisten uit Maassluis zijn gisteren betrapt op het rijden onder invloed van al cohol. Een 48-jarige man moest 's- ochtends rond acht uur op het Burgemeester Dommisseplein in zijn woonplaats blazen. Hij had bijna 0,7 promille alcohol in zijn bloed. Een 49-jarige plaatsgenoot was vroeg op de avond het haasje. Hij werd op de Maasdijk gecontro leerd en blies ruim 0,75 promille. De Maasslulzers wilden de aange boden transacties van enkele hon derden guldens niet betalen, zo dat justitie de zaak verder zal af handelen. Hoek van Holland Een inwoner van Hoek van Holland deed gis teravond aangifte van vernieling in zijn volkstuintje aan de Kaap- weg. Een onbekende vermelde de ruiten van zyn kas en een motor- pomp. De hoogte van de schade is niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1