19» Westwij k van B. Helieman is ook niet volgens plan afgebouwd Oud-raadslid Gelderblom nieuwe voorzitter IOBS Kwekerij opgerold Koopgekte woningen stijgt naar kookpunt in Maassluis I^jggnda -\>\ mm#* Rotterdams Dagblad Zaterdag 18 januari 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen In het centrum van Vlaardingen komt binnen kort de bouw van nieuwe woningen op gang. Voorts ligt na veertig jaar de beroemde Westwijk van Wim van Tijen op de tekentafel, die niet geheel volgens zijn ontwerp uit de jaren vijftig is afgebouwd. Vergelijkingen dringen zich op met de tijd waarin de volkshuisvesting in Vlaardingen voor het eerst aandacht kreeg. In 1901 werden gemeenten bij wet verplicht zich bezig te houden met woningbouw. Het gebeurde bijna vijftig jaar nadat met veel gevallen van cholera geconfron teerde artsen en architecten de discussie óver de 'volkswoning bouw' op gang hadden gebracht. Overal komen dan woningbouw verenigingen van de grond, die ij veren voor betaalbare woningen met 'meer licht en lucht'. In Vlaar dingen duurt het overigens nog tot 1908 voordat de gemeente zich met volkshuisvesting bemoeit. Gestuurd door landelijke autori teiten onderzoekt de 'Gezond heidscommissie Vlaardingen' in dat jaar het woonbestand tussen Afrol, Gedempte Biersloot, Rid derstraat, Straijckstraat, Maas- sluissedyk, Markt en Hbogstraat Plaatselijke 'timmerlieden', de burgeraannemers van die tijd, toetsen 969 woningen aan de eer ste gemeentelijke bouwverorde ning. Veruit de it- erderheid van Oud-raadslid N.Gelderblom-Hupseisdenfeuwevoorzittervande commissie bewonersondersteuning in Schiedam. Archieffoto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad handelswijze schandalig. Kljjzen verliet noodgedwongen zijn werk in Schiedam-Qost en Centrum. Van der Velden zei zijn de wijkor- ganisaties in Sehiedam-West en Noord vaarwel. De bestuursleden M. Reuderink en E. van Collen- burg werden als kwade genius achter dit gewraakte personeels beleid gezien, Schiedam Het vroegere CDA- raadslid N. Gelderblom-Hupse is benoemd tot nieuwe voorzitter van de commissie bewonerson dersteuning, het vroegere IOBS. Geiderblom-Hupse is de opvolger van de vroegere ambtenaar van de secretarie in Schiedam A. Noordzij. De Schiedamse raads commissie voor stadsvernieu wing en volkshuisvesting ipoet de benoeming nog bekrachtigen. Gelderblom-Hupse neemt de voorzittershamer over op een mo ment dat de commissie bewoners ondersteuning door een roerige periode is gekomen. Verleden jaar ontstond in bewonersland grote onrust toen het bestuur van het IOBS ging rouleren met haar me dewerkers. De opbouwwerkers H. van der Velden en F. Klijzen moesten te gen hun zin verwisselen van werkplek. De betrokken bewo nersvereniging noemden deze Schiedam Schiedamse politie agenten hebben gistermiddag in de Teijlerstraat in Schiedam een hennepkwekerij opgerold. De agenten stuitten tijdens een on derzoek in het pand op een ruimte waar ruim zevenhonderd planten stonden. Ook bevonden zich veer tien lichtarmaturen. een afzuikap een sproeipomp en een schakel kast in de ruimte. Al deze appara tuur en de planten werden door de politie in beslag genomen. De huurders van het pand waren tij dens de inval niet aanwezig. Te gen hen wordt wel proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Opiumwet en diefstal van energie. Vaarwater Gelderblom-Hupse is gevraagd de commissie bewonersondersteu ning in een rustiger vaarwater te loodsen. In de commissie komt zij twee vroegere collega's uit de ge meenteraad opnieuw tegen. Het zijn M. Reuderink (PvdA) en E. van Coilenburg (WD), die de be stuursfunctie combineren met hetraadslidmaatschap. De benoeming betekent een te rugkeer in de gemeentelijke are na voor Gelderblom-Hupse. Ze stapte ruim een jaar geleden ge desillusioneerd uit de politiek in een periode dat het CDA-Schie- dam vechtend over straat rolde. Het vertrek van Gelderblom-Hup se vormde een episode in wat in Schiedam de 'affaire-Schoenma kers' is gaan heten. Zij was het niet eens met het advies van oud minister C. van Dijk, die oordeel de dat het veelbesproken raadslid Th. Schoenmakers zou worden gerehabiliteerd. Gelderblom behoorde tot het kamp van de tegenstanders van Schoenmakers, die zich naar haar oordeel had misdragen tijdens een raadsreisje naar Zweden. Dit incident vormde de aanleiding van een broederstrijd in het chris ten-democratische kamp. Naast Gelderblom stapte destijds ook fractievoorzitter D. Baart uit de Schiedamse politiek. Na het op trekken van de rookpluimen stap te verleden jaar ook Schoenma kers uit de CDA-fractie. Hij ope reert tegenwoordig zelfstandig in de gemeenteraad. wx*y. CR» i sA-! de huizen voldoet niet aan de ka rige normen van een minimum- woonoppervlak van 14 vierkante meter en een minimum-inhoud van 42 kubieke meter. In 1911 pas legt het christelijke werkliedenverbond Patrimonium de basis voor de eerste Vlaar- dingse woningbouworganisatie. Een toespraak van burgemeester H. de Bordes van het aangrenzen de, rijkere, Vlaardinger-Ambacht in de zaal Liefde en Vrede geeft de doorslag. Hij spreekt over „nauwe stegen, waar geen zonnestraal doordringt, met vochtige, vunzige woningen, die niet beantwoorden aan de eenvoudigste eisen" in Oud-Vlaardingen, „Met het oog op de volksgezondheid en het ze delijk peil is krachtig ingrijpen hier dringend noodzakelijk." Elf dagen na de lezing van De Bordes zijn 73 leden van het werk liedenverbond, onder wie ook veel slechtbehuisden, aanwezig op de oprichtingsvergadering van Het ontwerp van eenmodemearbeiderswijkmet350won[ngenvanverschj||endetypenenbijzontlerhe<lenalspoorten,hofjes,plant- soenen en winkels, dat Helleman in 1918 lanceert. Het plan voor deze eerste Westwijk, in een weiland aan de Markgraaflaan, zou model staan voor nieuwe woningbouw in Nederland, maar wordt later uitgekleed. TekeningstadsarchiefviaardingerVRepro Roei Dijkstra de vereniging Patrimoniums Wo ningen. Het doel is het bouwen en beheren van huizen die voldoen aan eisen van hygiëne en gerief lijkheid 'inzonderheid ten behoe ve van personen uit de arbeiders klasse'. Hubers-Helleman Binnen een jaar ligt het eerste bouwplan klaar. Met de gemeente wordt men het snel eens over de sloop van 133 krotten achter de Hoogstraat (tussen Afrol en Ach terstraat, nu Kuiperstraat). Aan nemer G. H. Rubers uit Dor drecht wordt aangetrokken voor uitvoering van zowel de sloop als de nieuwbouw. Een voor zijn tijd moderne, sociaal bewogen archi tect uit Vlaardingen, B. Helleman, zorgt voor de ontwerpen en de bouwbegeleiding. De eerste FW-woningen komen in november 1912 gereed aan de Kometis Speelmanstraat. De be nedenwoningen van de dubbele panden bestaan uit een woonka mer, een keuken en een slaapka mer en zijn bestemd voor kleine gezinnen. De bovenwoningen hebben twee slaapkamers op zol der extra. De huur blijft onder de drie gulden per week. Krotten doen één tot twee gulden, In de rij Na de nieuwbouw op de vrijgeko men grond in het centrum gerea liseerd te hebben, gaat Patrimoni ums Woningen verder iri het uit breidingsgebied Oost. Met de combinatie Hubers-Helleman worden in de moeilijke oorlogsja ren 1914-1918 zo'n tweehonderd dubbel- en eengezinswoningen gebouwd aan de Spoorsingel en daarachter, wat de zeehelden buurt wordt. Huurders staan in de rij voor nieuwe PW-huizen. Zij worden door loting aangewezen. Op de hoek van de Cornelis Houtman en de 2e Van Leyden Gaelstraat bouwt de vereniging zelfs een prachtig volksbadhuis, datin 1919 wordt opgeleverd door de in pro blemen geraakte aannemer. Architect Helleman maakte al in 1915 het ontwerp, maar de bouw stagneerde. Ondanks de neutrali teit van Nederland heeft de Eerste Wereldoorlog hier toch invloed. Schaarste aan materiaal, stijgen de rente, levermgs- en looncon- flicten nekken Hubers, die PW in 1916 meldt dat hij het woningen complex ernaast niet voor de over eengekomen prijs kan afbouwen. De woningbouwvereniging komt hem een heel klein beetje tege moet, maar gaat voor haar nieuw bouw in het volgende uitbrei dingsgebied Vlaardingen-West (het toenmalige weiland achter de Markgraaflaan) met andere aan nemers in zee. Primaat Architect B. Helleipan blijft de bouwkundige leidsman van Patri moniums Woningen..Hij lanceert in 1918 een ontwerp voor een mo derne arbeiderswijk met 350 wo ningen van verschillende typen en bijzonderheden als poorten, hofjes, plantsoenen en winkels. Het plan zou model staan voor nieuwe woningbouw in Neder land, maar wordt later uitgekleed. PW i s op dat moment zijn primaat op het gebied van woningbouw in Vlaardingen kwijt. Vanuit andere bewegingen dan het christelijk werkliedenverbond zijn inmid dels voortgekomen de woning bouwverenigingen Samenwer king (1914), De Werkmanswoning (1915) en Ons Ideaal (1919). De ge meente, waar PWs administra- ArchitectB. Helleman, een sociaal bewogen architect van chris telijke huize, is de bouwkundige leidsman van Patrimoniums Wo ningen in de eerste decennia van het bestaan van de woning bouwvereniging. Eerst als architect, later als secretaris. Foto Stadsarchief VlaardlngerVfiepro Roel Dijkstra teur P. van den Broek op de afde ling huisvesting en woonruimte verdeling werkt, kan daar ook niet omheen. Tot grote teleurstelling van Helle man mag PW 'slechts' 225 wonin gen bouwen in 'zijn' Westwijk. Daaronder ook het hofjeVan Len- nepsplaats met twee poorten en een plantsoen. De andere vereni gingen bouwen de rest. De over heid bezuinigt in die tijd boven dien aanzienlijk op de rijksbijdra gen voor woningbouw en beheer. Toch krijgt Helleman van het FW- bestuur nog goedkeuring in 1920, als aan de Markgraaflaan het hoogste punt wordt bereikt, om de bouwvakkers te voorzien van 'de gebruikelijke feestgave, bestaan de uit een kilo vleesch, een half- pond vet en vijf sigaren per man'. De geplande 'winkelhuizen' aan de Catsstraat worden in 1922 op geleverd. Hieraan beleven mid denstand en PW geen plezier. De Volkshuisvesting in Vlaardingen IISSiSiliKf8 huurders krijgen geen klanten. Zij klagen drie maanden na de opening, dat de late oplevering van hun panden de ooizaak is van het gebrek aan klandizie uit de buurt. „Zij waren reeds van vaste leveranciers voorzien." In 1934 worden de winkelhuizen geheel tot woning omgebouwd on der leiding van architect Jac. van der Vlis, die de ontwerptaak heeft overgenomen van de in het be stuur getreden B. Helleman. Die ombouw is een troostprijs voorde nieuwe architect, wiens ontwerp voor 83 eengezinswoningen aan de Burgemeester Pruissingel in het begin van de jaren dertig door het ministerie van Binnenlandse Zaken is getorpedeerd. De huren 4,50 tot 5 per week) zijn te hoog voor de meeste arbei ders en er zijn voldoende goedko pe woningen leeg in "Vlaardingen, krijgen gemeente en Patrimoni um te horen. PW-bew;.ir en SD- •AP-raadslid J. Buis weerleggen dat, maar zij vinder geen gehoor. De Bruijn In de gemeenteraad van Vlaardin gen vindt in die periode een in grijpende wijziging plaats. Buis wordt de eerste 'rode' wethouder in het college en de 29 jaar jonge, pas als melkboer voor zichzelf be gonnen, T. de Bruijn wordt voor zitter van de, met zeven man grootste, SDAP-raadsfractie. De Bruijn, elf geboren en opge groeid in krotten in de binnen stad, geeft in de gemeenteraad van 21 januari 1936 zijn visite kaartje af met de opmerking dat de minister niet weet hoe groot de nood is in de gezinnen van de werklozen. Er staan in Vlaardin gen geen andere woningen met huren onder de drie gulden leeg dan 'onverklaarbaar bewoonde' krotten in oude stegen, meldt hij. De zittende macht vindt de kri tiek van De Bruijn dan allemaal nog veel te rebels. In de volgende jaren ondervindt hij meer begrip. Volgende aflevering: Gemeente groeit dankzij woningnood in Rotterdam. De serie Volkshuisvesting in Vlaardingen is gebaseerd op drie recente publicaties'Bouwen aan de stad van tnorgen, 85 jaar Patri moniums Woningstichting Vlaar- dingen' (Klaas Komaat), 'Histo risch Jaarboek Vlaardingen 10%, Teun de Brjiijn, onbetwiste bouwer van Viaardingen' (Her man van der Lee) en Vit nood ge boren' Stichting Woningbedrijf Vlaardingen, verschijnt in maart 1997 (Frans W. Assenberg) en op eigen archiefonderzoek. Door Carel van der Velden Maassluis De Oudejaarsioterij is net geweest, maar in Maassluis zijn opnieuw honderden mensen in de ban van het toeval van het lot. Maandag vindt een loting plaats waarbij 32 woningen aan potentiële kopers worden toege wezen. Voor het nieuwbouwpro ject Vliethorst in het centrum van Maassluis meldden zich deze week maar liefst zeshonderd be langstellenden op een informatie avond in zalencentrum de Ko ningshof. De huizen worden gebouwd door aannemer/projectontwikkelaar Koudijs en verkocht door de Maaslandse makelaar Roest Ze komen op de plaats van de vroegere huishoudschool by de Zuidvliet. Het gebouw, tot voor kort in gebruik bij het Maascolle ge, is overbodig geworden door de bouw van een nieuwe schoolloka len aan de Kastanjedreef. Koudijs heeft de grond en opstallen direct gekocht van het schoolbestuur. De woningen worden verkocht op een moment dat de sloop van het schoolgebouw nog moet begin nen. De voor de woningbouw noodzakelijke artikel 19-proeedu- re wordt op dit moment gevolgd bi. provincie Zuid-Holland. On geen bezwaren tegen de gevraagde vrijstelling op het gel dende bestemmingsplan zijn in gediend, kan deze juridische hob1 bel vermoedelijk binnen een paar weken worden genomen. Enorm Makelaar R, Roest noemt de be langstelling voor de woningen 'enorm'. Aan het eind van de in formatie-avond werden mensen deze week bijkans onder de voet gelopen bij het uitdelen van de koopbrochures. Toch heeft de koophonger hem niet helemaal Het nieuwbouwproject Vliethorst in het centrum van Maassluis. verbaasd. „In Maassluis bestaat een groot tekort aan eengezinswo ningen in de koopsector. Dankzij een subsidie zitten er 21 wonin gen bij die worden verkocht voor 227.000 gulden. Tegenwoordig is dat min of meer te geef. Met name starters op de koopmarkt zijn zeer geïnteresseerd." De woningen worden gebouwd op een rechthoekig stuk terrein, tus sen de mgr. Bekkerslaan, de Jan Luykenstraat, de Van Alphen- straal en hel water van de Zuid- vliet. Het complex wordt gecom pleteerd door elf duurdere wonin gen met uitzicht op de Zuidvliet en een jachthaventje. De prijzen van deze vrijesectorwoningen met twee verdiepingen liggen tus sen de 339.000 en 389.000 gulden. Tot en met maandagmiddag heb ben belangstellenden de kans zich te melden. Het wekt in Maas sluis enige verbazing dat de wo ningen niet volgens de tot voor kort gehanteerde toewijzingsnor men van de gemeente worden verdeeld. In die methodiek werd voorrang gegeven aan Maasslui- zers die een goedkope huurwo ning achterlaten. Daarna kwamen andere inwoners van de eerste stad aan de Waterweg aan bod. Pas in laatste instantie kwamen in dit systeem buitenstaanders in aanmerking. Bingomachine In het particuliere project is 'gelij ke monniken, gelijke kappen' het advies. Alle belangstellenden krij gen een nummer toegewezen. De projectontwikkelaar trekt de ge lukkigen met een bingomachine. Dat gebeurt maandagavond op het makelaarskantoor van Roest. Sommige belangstellenden had den liever gezien dat de notaris de trekking verricht. Nu is er vol gens hen geen garantie dat de ver deling eerlijk verloopt. De make laar bezweert echter dat er niet zal worden gesjoemeld bij de loterij. Volgens een gemeentewoordvoer der is er een simpele verklaring dat in dit project van het gemeen telijke toewijzingssysteem wordt afgeweken, „Het mag niet meer. Er ligt een nieuwe huisvestings- wet bij de Raad van State die het voortrekken van de eigen bevol king verbiedt. Vandaar dat de ge meente zich niet met de gang van zaken bemoeit." De grote belangstelling voor Vlie thorst vormt voor wethouder J. Storm (volkshuisvesting) een nieuw bewijs dat de woningnood groot is in Maassluis. „Cijfers wij zen uit dat in de Rijnmond het te kort nergens groter is dan in Maassluis. Veel jonge gezinnen verlaten op dit moment helaas on ze stad omdat we hen weinig of niets te bieden hebben." Koophonger Storm zelf werd deze week ook met de enorme koophonger ge confronteerd. Dat was bij de pre sentatie van de studie in het ka der van het ROM-project naar de kansen op woningbouw langs de Nieuwe Waterweg in Maassluis- West In het gebied kunnen in de wat verdere toekomst mogelijker wijs achthonderd woningen wor den gebouwd. „Mensen vroegen of ze al een huis konden kopen," zegt Storm. „Het geeft aan hoe hoog de nood is gestegen." Zaterdag 18 januari 1 SCHIEDAM Stedelijk Museum. Orgelconcert door Geert Bieding, lAOOu. DC Soenda. Schaakkampioenschap! 55-plussers, 13.00u. De Harg. Za-1 terdagmiddag-bongo, 14.00u. Dc de 4 Molens. Stekenbal, 2Q.30u. Grote Kerk, Schiedams Christelijk Mannenkoor, 2Q.Q0u. Theater de Teerstoof. Utile Dulci met Kom, doe eens wat, 20.15u. Filmhuis. Angel'? 8abvr20.30u. VLAARDINGEN Vredeskerk/lchthuskerk. Film: Platvoet en zijn Vriendjes 4,10.30u en 14.00uk(Vredeskerk) en 13,OOu (fchthuskerk). Stadsgehoorzaal. Chinese acrobatenshow, 20.00u. - HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Dansavond. Aanvang 20.00uur. ROTTERDAM Theater Zuidplein Gr.z. Hoera, we zijn normaal, 20.15u. Kl.z. Vincent; Bijlo, 20.30u. De Doelen Gr.z. Ne- derlandsStudenten0rkest,20.15u. I Bibliotheektheater. Sense, 20.30u.l'Esprit. Red Rooster, 22u. Rotown. New York, 22u. Luxor Theater. Youp van 't Hek, 20.15u, - Rotterdamse Schouwburg Gr.z.; Een goed ontbijt, 14.30u.Kl.z.Ange- lika Oei Company, 20.30u. Lanta- ren 1. Bemadetje,20.30u. 't Kapel- j letje. Op de rand van de drempel, 20.30u. Lantaren 2.0ntkalmt,21u. j Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de wereld, 19u. j Zondag 19 januari SCHIEDAM i ruphuls Oost. Rommelmarkt, ll.00-16.00u. Theater De Teer-, stoof. Jacques Vriens met Groot- moeder wat heb je grote oren, 14.00Ü. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Intermezzo; Group met Tour '97,15.00u. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Kamermuziek op zondagmorgen, lluJZondagmati-' nee, 14.30u. Dizzy. Las Siete Pote- cias, 16u. Cambrinus. Jazzpodium, 16u. Cl -• Buurman. Jamsession, 19' en 20u. Nighttown. Groovsrider, 22u. Rotown. Knackerbrod Sessie, 22u. De Doelen Gr.z. Rotterdams» Phi.harrr.onisch Orkest. 14.15u. in-': leiding 13.15u. VNijktheater Post West-DeBrand, 15u. Rotterdamse* Schouwburg Gr.z. Een goed ontbijt, 14.30uiKl.z. Stil, detrommelaar, 15u. Zjaak. Gezinsworkshop Dans, 14u. Jeugdtheater Hofplein. Al- leen op de wereld, 14u. Biblio theektheater. Er komen andere tij- den, 14u. Schielandshufs. Oude- beelden in jong Bisdom, 14u. Mu-! seum Bol/mans Van Beunrngen. t Hetzeestuk als historie en metafoor, 15u. ROTTERDAM Calypso 1: The Leopard Son' (al) dag. 1.15-4. 'Sleepers' (16) dag. 6- 9. Calypso 2: 'Secrets and Lies' (a'ï dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Ca lypso 3: The Hunchbackof the Notre Dame' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The first Wives Club' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'Daylight' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: The Long kissgoodnight'(16)dag.6.45-9.30, Cinerama 4: 'Jingle al! the way* (al) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Cinerama; 5: 'Surviving Picasso' (al) dag. 6.45- 9.30. Corso: 'Courage under f re' (16) dag. 4-6.45-9.30.1max Thea ter 'Special Effects' (adag. (beh. ma.) 2-4. 'Survival Island' (al) dag. (beh.ma.) 3, za.zo. ock 1. 'Ransom' (16)ciag.7-9.30. Venster 1: 'Secre- tsandlies'dag. 7.30, zo. ook 2. 'Cold Fever* dag. (beh.ma.) 10.15. Sreak Preview, ma.10.15. Venster 2: Tokyo Drifter' 7.30, zo. ook 2.30. 'Memory of the unknown' za.zo.;r 7.30. 'Boccaccio '70 za.zo. 9.30. Venster 3: 'Wallace and Gromit are back!' dag. 8 zo. ook 2. 'Zero Kelvin' i dag. 10. Venster 4:'Paris was a wo-T manzo. 2.30. Terra estrangeira (Fo- reign Land) dag. 8-10. Lumière li 'Ransom' (16) dag. 1.15-4-6.45-] 9.30. Lumière 2: 'Daylight' (12); dag 1.15-4-6-45-9.30. Lumière 3: The nutty professor' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Indepen-1 dence Day' (12) dag. 6.15-9.15.; Rexane: 'Luseious' (16) do.Vm zo. r dooit voorst Pathé 1: 'Ransom'(16) dag. 11.50-2.40-6.40-9.30. Pathé' 2: The long kiss goodnight' (16)] dag.6.30-9.20, Pathe 'Sleepers'! (16) dag. 5.50-9. Pathé 4: 'Courage under fire' (16) dag. 11.25-2.15- 6.20-9.10. Pathé 5: The First Wives Club' (al) dag. 11.40-2.10-4.45- 7.15-9.45. Pathé 6: 'Jack' (al) dag. 6.40-9.30. Pathé 7: 'Evita'(al) dag. 11.55-2.45-6,35-9.25. Kindermatinees: Cinerama 3: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' za.zo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Ma-, tifca'za.zo. 1.15-4. Corso: 'De Klok- kenluider van de Notre Dame' za.zo..' 1.15. Imax: 'De klokkenluider van de Node Dame' (ai) za. 5, zo. 11-5. tu- mière4: 'DeavonturenvanPinokkio'-" za.zo. 1.15-4. Pathé: 'De Klokken luider van de Notre Dame' (al) za.zo.- 11-1.35-4.10. 'DeavonturenvanPi-l nokkio' za.zo. 11.15-1.30-3.45., 'Matilda'za.zo. 11.05-1.20-3.35. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1