Jeroen Piket deelt eerste klappen uit Mutsaars ontsnapt aan 'kamikaze-atleet' Robin Punt Loek van Wely slaagt er tegen Short niet in ijzer met handen te breken Computerstoring en judoselectie Rijnland domineren Rotterdam Open Hockeyteam onderuit in Zuid-Afrika Zilver voor Ellen Wlegers 'Niet bevoegd' Oscar De La Hoya kegelt opnieuw reputatie omver Nerurkar en Smolders in Breda logische winnaars Nationale records voor Looije en Van Balkom Chiba snel in halve marathon van Tokyo Rotterdams Dagblad Maandag 20 januari 1997 Door Hans Reismann Wijk aan Zee De eerste klap is een daalder waard, moet Je roen Piket hebben gedacht In het openingsweekeinde van het 59e Hoogovens Schaaktoernooi deelde de Leiderdorper maar liefst twee klappen uit. Zaterdag versloeg hij de ge renommeerde Valeri Salov en gisteren moest de in ons land woonachtige Pedrag Nikolic er aan geloven. Met twee uit twee heeft Piket alleen de kop genomen en dat belooft wat. Jan Timman behoort met ander halve punt tot Pikets naaste ach tervolgers, maar, en dat is toch een tikje verbazingwekkend, Neerlands beste schaker van dit moment ontbreekt in dat mini-pe- lotonnetje. Loek van Wely ging in Wijk aan Zee van start met een vlekkeloze zege op de Fransman Joel Laurier, maar gisteren werd hy in een marathonpartij ge vloerd door Nigel Short. De En gelsman, de favoriet, had wat goed te maken na zijn onnozele nederlaag zaterdag tegen Alexan der Onitsjoek uit de Oekraïne. Dat lukte, maar dat had hy wel aan zijn tegenstander te danken. Van Van Weiy is bekend dat hy nog wel eens te hard van stapel wil lopen. Hij kreeg tegen Short onbetwist het betere van het spel, maar in het eindspel van wit paard (Van Wely) tegen zwarte lo per speelde zich rond de jeugdige Brabander een klein drama af. Geïrriteerd doordat zijn tegen stander remise aanbood op het moment dat hij (Van Wely) aan zet was, poogde de witspeler ijzer met handen te breken. Die opgave bleek zelfs hem te machtig, Loek van Wely liet het aankomen op een wedloop van twee vrijpion nen, die Short royaal in zijn voor deel besliste. De Engelsman zei er niet meer op gerekend te hebben, maar hij was er niet minder in z'n nopjes mee. De Nederlander liet zich na afloop niet meer zien en dat zei in zijn geval meer dan dui zendwoorden. Relaxed Nigel Short speelt volgens zijn zeggen meer relaxed dan een aan tal jaren geleden en hij zegt het spel ook beter te begrijpen. Voor Van Wely heeft hy veel respect. „Loek speelt zo sterk omdat hy zo fit is en zo hard werkt." DiscipÜne is volgens de voormalige uitdager van Gary Kasparov de sleutel tot het succes. „Hard werken en niet drinken, daar kun je ver mee ko men," aldus de man die op de val reep van het oudejaar in Gronin gen het Koop Tjuchem-toernooi op zijn naam schreef. Piket kreeg voor zijn tweede zege in successie, die op Pedrag Ni kolic, de publieksprijs en dat kwam hem dik toe. De Bosniër uit Oegstgeest en zijn 'buurman' uit Leiderdorp kennen elkaar van ha ver tot gort, ook al dank zij tal van onderlinge vluggertjes. De zon dagse party had veel weg van Pi kets ontmoeting met Karpov in Tilburg, waarin de Nederlandse grootmeester moeiteloos remise bereikte. Piket vond toen al dat zwart goed spel had en toonde dat deze keer opnieuw aan. De wijze waarop bij de beslissing forceerde was in één woord schitterend: van een paardoffer op g3 had Nikolic, die op de eerste dag good-old Vik tor Kortsjnoj had overvleugeld, niet terug. Het eerste succes boekte Piket te gen Salov, wel degelijk nog altijd een wereldtopper, die met een ge waagd experiment in de Petros- jan-vari mt van de Dame-Indiër voor de dag kwam. „Gewaagd maar interessant," vond de Lei derdorper het idee van de zwarte korte rochade op de löe zet. Hij kon kiezen uiteen kwaliteit of een pion, koos voor het laatste en wik kelde probleemloos af naar een gewonnen eindspel. „Gelukkig zag hij d5 (zet 27) over het hoofd," aldus Piket. „Daarna ging het vrij wel vanzelf." Timman speelde gisteren een kleurloze remise tegen de Ameri kaanse kampioen Alex Yer- molinksy, de vervanger van ïvantsjoek, die het tot grote woe de van de organisatoren heeft la- ten afweten. Yermohnksy, The Yerminator zoals hij in Ameri kaanse kringen wordt genoemd, is in Europa een tamelijk onbe kende, hoewel hij vorige maand in Groningen van zich deed spre ken door het open toernooi met 9 uit 11 op zijn naam te schrijven. De import-Amerikaan bewees za terdag uit het goede hout gesne den te zijn door het volle punt te scoren tegen Julio Granda Zuniga uit Peru. Timman was derhalve gewaarschuwd en vandaar wel licht dat hij in de tweede ronde weinig risico's nam. Schlemiel De negenvoudige Nederlandse kampioen was gestart met een zwaar bevochten zege op ïgor Giek. De voor het Duitse Bochum uitkomende Rus ging na ruim vijf uur, met een kwaliteit minder, door zijn vlag, hetgeen hem de volgende dag eveneens over kwam tegen Lautier, nota bene kort nadat hij remise uit de weg was gegaan. De prijs voor de grootste schlemiel van het eerste Hoogovens-weekend komt hem derhalve wel toe. „Dit VTaagt veel van je uithou dingsvermogen," verzuchtte Tim man na zyn party tegen Giek. „Ik hoop niet dat dit te vaak gebeurt." Hij werd de volgende dag op z'n wenken bediend, hoewel zijn ei gen bydrage niet mag worden on derschat. Dat Nigel Short op de openings dag met lege handen bleef tegen Alexander Onitsjoek uit de Oekraïne, die zijn plaats temid den van de elite dankte aan zijn zege vorig jaar m de B-groep van de Hoogovens, was een klein mi rakel. In een Spaanse wildwest- partij was de winst voor Short, die het bord al op de elfde 2et in brand stak met een stukoffer, nog slechts een kwestie van tijd. In verloren stelling besloot Onit sjoek in arren moede zijn 'dode' toren van h8 op g8 te posteren, hoewel wit een loper op f7 had staan. Short nam het 'offer' met aan, en naar het waarom moest hij lang na afloop ook zelf nog gissen. „Ik kan er met m'n pet niet bij. Als ik die toren sla, kan hij met een opgeven," merkte hij hoofd schuddend op. Short had spoken gezien die er niet waren en dat kwam hem duur te staan. Vandaar kunnen de heren groot meesters al op adem komen, want dan is de eerste rustdag. Nigel Short verlaat de de nooduit gang. Er Hikt symboliek uit te spreken: de Engelse fa voriet In Wijk aan Zee be leefde een weekeinde waarin geen lachje af kop„ ook niet na de winst op Van Wely. Foto Raymond Rutting/ Durban Het Nederlands man nenhockeyteam weet weer wat verliezen is. De ploeg van bonds coach Roelant Oltmans ging gis teren onderuit in een oefenwed strijd tegen Zuid-Afrika. De thuis ploeg won in Durban met 3-1, Nichol maakte alle treffers voor de Afrikaanse formatie. Oranje bleef vorig jaar zowel tijdens de Olympische Spelen in.Atlanta als tijdens de Champions Trophy in India ongeslagen. Bij beide toer nooien won Nederland goud. De selectie van Oltmans neemt deze week deel aan een drielanden- toemooi in Durban, met Zuid- Afrika en Argentinië. Voor het trainingskamp in Zuid-Afrika hebben diverse topspelers van het Nederlands team afgezegd. Malmö Ellen Wiegers heeft by de Europese kar pioenschappen shorttrack in het Zweedse Malmö de zilveren medaille behaald. De 16-jarige Twentse had na vier af standen in het eindklassement vier punten achterstand op de Ita liaanse Marinella Canclini. De Russin Elena Titsjanina werd der de, de tweede Nederlandse Penelope di Lella gedeeld zeven de. Bij de mannen eindigde Dave Versteeg op de zesde plaats, Mare Velzeboer werd gedeeld veertien de. De Europese titel ging naar de Italiaan Fabio Carta, voor zyn landgenoot Mirko Vuillermin en de Fransman Bruno Loscos. In de koppelkoers werden de Neder landse mannen tweede, «ehter Groot-Brittannië. De vrouwen werden vierde. Zoetermeer De arbitragecom missie van de Nederlandse ys- hockeybond (NIJB) acht zich niet bevoegd te oordelen in het me ningsverschil tussen Geleen en het sectiebestuur topijshockey. Dat strafte de Limburgse club on dermeer met puntenaftrek en ue verplichting 4000 gulden over te maken aan de gedupeerde clubs Dordrecht en Heerenveen. Ge leen, dat ook een civiele procedu re heeft aangespannen, liet eind vorig jaar bij competitieverplich tingen in Heerenveen en Dor drecht verstek gaan door gebrek aan spelers. Over het uitstellen en opnieuw vaststellen van die duels zijn vele misverstanden gerezen. De tuchtcommissie van de NIJB kwam onlangs tot de slotsom dat het bondsbestuur in deze ook blaam trof. Zo hoorde Dordrecht veel te laat van de afgelasting waardoor onnodig kosten zijn ge maakt. De zege kan Alex Mutsaars in Maassluis niet meer ontgaan en hij kan het zich dan ook permitteren in het 2icht van de haven z'n dochtertje over de bol te aaien. Foto Fred Emst/corvos Door Jan van den Bos Maassluis Het leek gisteren in Maassluis heel lang op het spelle tje Wie van de drie'. Wie zbu zich tot winnaar van de Sporteon Bies heuvelloop kunnen laten kronen? Zou het de agressief lopende Rot terdammer Robin Punt worden, die met zevenmijlslaarzen, steeds maar voorop, tussen de kassen door denderde? Of maakte de volgzame 'thuisloper' Domien Brandsma met zijn 'bionische' knie een. kans, nu hij zo sterk aan het terugkomen is? Of zou het misschien toch weer die uitge kookte Alex Mutsaars worden? En ja hoor, na de reis van het drie tal vol vraagtekens ontpopte Mutsaars zich in de slotfase - net als in de Havenloodsloop van no vember - als de sterkste, zette zijn turbo aan en sloot de halve marathon winnend af in 1.08.35. Het bleek net 21 tellen te kort voor de premie van honderd gul den, verbonden aan de verbete ring van het parkoersrecord van vorig jaar van Nieis Koole. Brandsma en Punt volgden uitge blust in 1.09.06 resp. 1.09.22. Kon de dag van de van oor tot oor smüende Mutsaars niet meer stuk. winnares Jessie Hulst (in 1.19.13) sprak zelfs over een wéék met louter hoogtepunten. „Ik kreeg een nieuw huis en ben ook nog in één keer geslaagd voor m'n rijbewijs, We hebben dus een feestje gehad, ik ben volop aan het klussen geweest, ben steeds laat naar bed gegaan en heb ook nog keihard getraind. O ja, ik heb ook nog een tentamen gedaan. Ik zat er dus een beetje door van daag. Vandaar die wat mindere tijd," aldus de toch wel tevreden studente medicijnen. Veelzeggend was de uitspraak van de ontevreden Charles Tim mermans (zesde in 1.10.50) na af loop van de race. De Voorne-at- leet, na gisteren achter Punt der de in het algemeen klassement van de ZuiderSter-Ioopserie: „Die Punt heeft met zijn krankzinnige opening de wedstrijd een beetje naar de knoppen geholpen. Wordt er in een normaal tempo gestart, dan krijg je een heel ander ver loop te zien. Nu hebben Mutsaars en Brandsma zich uit de naad ge lopen om Punt te achterhalen. Uiteindelijk heeft Punt zichzelf opgeblazen." De openingskilometer van Robin Punt leek inderdaad op die van een baanwedstrijd. Via de tussen tijden 2.45,5.44 en 8.53 snelde hy naar het 3 km-punt, alwaar Muts aars en Brandsma pas weer aan sluiting vonden bij de ontketende Rotterdammer. Vanaf dat mo ment voerde Punt een waar schrikbewind uit. In zijn beken de, enigszins 'slingerende' stijl ijl de hij voort, niemand voor zich duldend. Mutsaars, die voorzich tig enkele poginkjes waagde om de kop over te nemen, zag zich steeds door de boomlange tempo- beul achterhaald. Brandsma, die dit seizoen geen problemen heeft met zijn door metaalwaren verste vigde knie, moest zich slechts be perken tot volgen. Het was min of meer zyn 'afscheidswedstryd'. Over enkele maanden verhuist hij naar Deventer. Via 31.39 en 48.25 bij de 10- en 15 km-markermgen snelde het drie tal rond km 18 Maassluis weer binnen. Mutsaars: „Ik miste in eens. Punt en even later Brands ma. Toen dacht ik: het is nu allés of niets en ik heb het tempo opge schroefd." Punt, die na zeven wedstrijden in de loopserie tweede staat achter de (nu nog) leidende Van der Smissen: „Tot 15 km ging het uit stekend. Daarna kreeg ik stijve benen. Vooral in m'n knieen voelde ik de vermoeidheid, ik zat er door en moest lossen, 't Is jam mer, ik had liever in de eindsprint verloren." Hij constateerde dat zijn prestaties vandaag de dag wat minder aanspreken dan voor heen. „Privé leid ik ook een ander ieven. Maar ik s»la er aardig voor in dit circuit. Ik denk, dat ik het daarom maar afmaak ook." Door Rik Bakker Rotterdam Ruim tweeënhalf uur later dan gepland begon za terdag in de Energiehal het vijf tiende 'Rotterdam Open', het in ternationale judo- en jiu jitsukam- pioenschap van Rotterdam. De techniek staat voor niets, maar zorgt ook voor verwarring als zij het laat afweten. Al jarenlang geldt het door Prank Bos ontworpen wedstrijdpro gramma voor judotoernooien als hèt voorbeeld in geautomatiseerd judoland, maar toen een software- foutje eergisteren het complete ochtendprogramma noodgewon- gen naar de middag deed verhui zen, sloeg ook Bos de schrik even om het hart. „Normaal is het check en dubbel- check," aldus Bos, „maar dat schoot er vrijdagavond voor het eerst in al die jaren bij in. Dat is dus de goden verzoeken. Dat bleek „fterdag wel weer." Ondanks de vertraging slaagde de organisatie er door het inleve ren van pauzes en nog eükienter gebruik van de veertien beschik bare wedstrijdmatten in de 'scha de' binnen de perken te houden. De judoselectie van het Duitse district Rijnland/Westfalen druk te zaterdagavond haar stempel op het mannentoemooi in de Ener giehal. In vijf van de zeven ge wichtsklassen legden Duitsers be slag op de eerste plaats. Nog niet eerder in de geschiedenis van het Rotterdam Open was de overheer sing van de buitenlandse deelne mers zo groot. Bij de lichtgewichten. (-60 kg) bleef Hoogvlieter Robert Verhoef in de finale zyn Duitse opponent Ali Aiimirzaie de baas. De tweede 'Nederlandse' titel was voor de naar ons land (Nymegen) uitge weken Georgier Valeri Tsarkviani die m de klasse tot 71 kilo zyn Duitse opponent Karpinski voor een vol punt uittilde. Organisator Aad Hagendoorn en zyn team van vrijwilligers hadden hun zaakjes in de Energiehal weer goed voor elkaar. Ook kandi- daat-bondscoach Theo Meijer, voor het eerst met een selectie van zyn Leusdense sportschool aanwezig, was onder de indruk. „Petje af," vond Meijer. „Er lig gen hier niet alleen veertien, wed strijdmatten, ze zijn ook van in ternationale afmetingen. Voor het strMoreryüdo is dat normaal, maar als je ziet op wat voor postzegels de jeugdjudoka's op veel toernooien hun wedstrijden moeten afwer ken, dan is dit evenement echt een verademing." Topdrukte »n de Energiehal, waar dit weekeinde de vijftiende 'Rotterdam Open' judo plaatsvond. Ondanks proble men met de software hadden de organisatoren hun zaakjes goed voor elkaar. „Petje af," vond ook kandidaat- bondscoach Theo Meijer. Foto Fred emst/Cor Vos Las VegasOscar De La Hoya heeft opnieuweën re putatie omvergekegeld. Na de schier onoverwinnelij ke Julio Cesar Chavez vorig jaar, moest zaterdag voor 16.000 toeschouwers in het Thomas Mack Center in Las Vegas een andere Mexicaanse boksmatador eraan geloven. Miguel Angel Gonzalez, nog ongesla gen in 42 profpartijen, had geen schijn van kans te gen de 'Golden Boy' van het Amerikaanse boksen en mocht blij zyn dat hij staande het einde haalde. De La Hoya, Olympisch kampioen in Barcelona 1992, daarna prof geworden en sindsdien ongeslagen in, nu, 23 gevechten (20 k.o.'s), wil de eerste bokser in de geschiedenis worden met wereldtitels in zes verschil- lende gewichtsklassen. De teller staat inmiddels op drie. De trots van East LA veroverde de titels in het vedergewicht, in het superveder (hij was de voorgan ger van RegilioTuur als houder van de WBO-titel) en is houder van de WBC-titel in het lichfcwelter. De verwachting is dat hy nu snel zal overstappen naar het weitergewicht en dan zijn landgenoot Per- nell Whitaker zal uitdagen voor de WBC-titel. Mam- het kan ook zijn dat hij eerst nog probeert de in Sydney woonachtige Rus Kostya Tszyu de IBF-ver- sie van de üehtweltertitel te ontfutselen. Tszyu, ook nog ongeslagen, bokste op hetzelfde Top Ranfc-gala in Vegas, behield zijn titel, maar zal daar weinig ple zier aan hebben beleefd. Tegenstander Leonardo Mas uit Puerto Rico simuleerde al in de eerste ronde een knock-out na een treffer van Tszya na het com mando 'break'. De supervisor vond dat de Rus weinig viel te verwijten en bepaalde dat sprake was van een 'technisch onbeslist'. Tszyu bleef op die manier on geslagen en in het bezit van de titel. De ringarts con stateerde later bij de uitdager een ontwrichte kaak. Voor een regelrechte sensatie zorgde de Columbiaan Mauricio Pastrana in zijn duel met Michael Carbajal. De uitdager bracht de IBF-lichtvlieggewichtkampi- oen serieus in de problemen en zegevierde verdiend op punten. Eén van de juryleden, een Amerikaan, zag nochtans met ruim verschil (116-112)in zijn land genoot Carbajal de winnaar. Pastrana vertelde na af loop dat de onttroonde kampioen al jarenlang zyn idool was en dat hij zyn zoontjes had vernoemd naar de boksende gebroeders Carbajal: Michael en Danny. Breda Richard Nerurkar en Anja Smolders waren gisteren in Breda de twee logische winnaars van de 28e Internationale Sprintcross. De Engelse nummer vijf van de Olympische marathon en de Belgische nummer elf van het EK cross liepen op het deels gladde parcours in het Mastbos al kilometers voorde streep weg van de verzamelde internationale tegen stand. René Godlieb verraste met een. zeer sterk optreden in de achtervolging op Nerurkar. De 30-jarige atleet weerstond veel van de internationale tegenstand en nam met de vierde plaats revanche ten opzichte van zijn matige optreden vorige week in de halve mara? thonvanEgmond. Richard Nerurkar kwam optimaal voorbereid aan de start. De Engelsman had drie weken op hoogte ge traind in Kenya om zich via enkele veldlopen geheel te richten op de marathon van Londen die in april op zijn kalender staat. De relatief lange 33-jarige atleet had daarmee een streepje voor op zijn voornaamste tegenstanders John Kiprono (vorige week winnaar van de halve marathon van Egmond) en Jacob Losi- an, die de afgelopen weken al diverse wedstrijden in het koude Europa achter de kiezen hadden. Nerurkar maakte het zichzelf echter niet makkelijk met een valpartij bij de doorkomst na één van de vijf rondes. Met de vorst in de grond en daarop enkele centimeters verregende en modderige toplaag was het parcours vooral in de bochten verraderlijk. Nadat hij op de been was, toonde Nerurkar echterzijn over macht Anja Smolders rekende verrassend eenvoudig af met de enig overgebleven concurrente Chepkemei. „Toch heb ik nog niet het idee dat ik al op mijn top ben," meldde de Belgische luchtmacht-korporaal. „Dus ik hoop het te kunnen vasthouden tot en met de wereldkampioenschappen in maart." Nummer drie Irma Heeren bevestigde bij de vrou wen haar suprematie in het Nederlandse veldloopwe reldje. Te vroeg naar de zin van de Zeeuwse moest Heeren het leidende duo laten gaan, maar de afstand met de achtervolgende groep was toen al dusdanig dat ze na ruim zes kilometer een halve minuut over had ten opzichte van regerend nationaal kampioene Mieke Aanen en baanatlete Yvonne van der Kolk. GentLaurens Looije heeft het Nederlands indoor- record polsstokhoogspringen gebracht op 5.51 m. Dat gebeurde 'gisteren tijdens de Vlaamse kampioen schappen in Gent. Het oude record stond ook op zyn naam. In 1993 wipte Looije in Den Haag over een hoogte van 5.50. De prestatie van Looije is nog niet voldoende voor een startbewijs bij het WK mdoor, be gin maart in Parys. De kwalificatie-eis voor dat toer- nooibedraagtS.öO. Ook in Gent verbeterde Patrick van Balkom het Ne derlands record op de 200 m indoor. De sprinter liep tijdens de Vlaamse atletiekkampioenschappen in de series 21,21 sec. Daarmee was hij sneller dan Rob van Klundert in 3989 die de recordtijd van 21,27 realiseer de. In de finale scherpte de atleet van Hellas het re cord aan tot 21,00. Met die tijd plaatste Van Balkom zich ook voor de WK indoor in maart in Parijs. De Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft die vastgesteld op 21,25. De pupil van trainer Peter Verlooy is de eerste Nederlander die zich voor de we reldtitelstrijd heeft gekwalificeerd. Eerder verbeter de Monique de Wilt haar record polsstokhoogsprm- gen met 19 centimeter. De nieuwe hoogte is 3,60 m. TokyoDe Japanse atlete Masako Chiba heeft giste ren de halve marathon van Tokyo gewonnen in een bijzonder goede tijd. Ze liep de ruim 21 km in 1 uur, 6 min en 43 sec. Dat is maar drie seconden verwijderd van het officieuze wereldrecord dat al bijna tien jaar op naam staat van de Noorse Ingrid Christiansen. Chiba, die in Atlanta vijfde werd op de 10.000 meter, had een minuut voorsprong op de Kenyaanse Tegla Lcrupe, de winnares vars de marathon van New York in 1994 en '95. Bij de mannen was de Australiër Dar ren Wilson de beste: 1.00.02. De Mexicaan Armando Quïntanilla, de winnaar van vorig jaar, werd nu twee de op 26 sec.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3