Politiek steunt sloop flats aan Schubertlaan Schiedam hoopt op betere tijden voor toerisme Rotterdams Dagblad Schiedammer nam jerrycan mee om zichzelf in brand te steken 'Misverstand' leidt tot aanhouding asielzoeker Revolutie op komst in regionale nutssector Brand verwoest woning SPIJKENISSE HEEFT EINDELIJK HET HOORCENTER VAN DE TOEKOMST THQRBECKELAAN 8QA SP!JKEIilSSE TEki .-v Shell neemt optie op Broekpolder Man met hond mishandeld Illegale soldaten Maar geen hogere vergoeding voor huurders DeAppelmarktb'tig én de monumentefe gevëlwand vain de LaH^e Haven beborén toictè grootste toe ristische attracties van SchiedamOnbekend maakj echter onbemind. De mees£É»uitenlahdsë bezoekers van Nederland weten deoud-Hollandse stad nog niet te vinden. De campagne bet Geheim van Holland moet hier verandering in biehgën Archieffoto «oei Oijksirai-,: terweg Woensdag 22 januari 1997 Door Menno Haddeman Rotterdam/Schiedam— Had de 33- jarige Sehiedamse verdachte de jerrycan met benzine nu in de lin ker-'of in de rechterhand? Nam hij het ding mee naar buiten of liet hij het binnen ki het café staan toen hij ruzie kreeg met een bezoeker? Schroefde hij de dopop straat los of zat er een wit kraantj e op het met brandstof gevulde blik? Overgoot hij zijn opponent met de vloeistof of wist het slacht offer dat te voorkomen door. tegen de jerrycan te trappen? Had de Schiedammer nou één of twee aanstekers? En vonkte het ding of kwam er een vlammetje uit? Uiterst onduidelijk en verre van eenduidig bleken, gistermiddag de getuigenverklaringen tegen de 33-jarige Schiedammer. De man stond voor de Rotterdamse recht bank terecht' voor poging tot doodslag. In een dronken bui kreeg de Schiedammer vorig jaar zomer ruzie met een kroegbezoe ker die naar zijn idee te dicht bij zijn vriendin zat. Hij maakte het slachtoffer duidelijk het intieme tafereeltje niet te kunnen aan zien. De bezoeker liet zich echter niet opzij zetten en ruzie met de Sehiedamse driftkikker was een feit. De twee zijn vervolgens, op aanra den van de cafébaas die geen zin had in puinruimen, naar buiten gegaan. Daar werd door de twee kemphanen het een en ander uit gevochten. Hoe het er daar buiten op die warme zomeravond precies aan toe is gegaan, kwam gisteren tijdens de zitting niet erg uit de verf. „Ik had de jerrycan met benzine meegenomen omdat ik zelfmoord wilde plegen" vertelt de Schiedammer tijdens de zitting. „Ik wilde mijzelf in de brand ste ken maar ging eerst nog even langs het café om met mijn vrien din te praten. Het ging niet zo goed meer tussen ons en ik wilde weten hoe ze er aan toe was." Na de ruzie met de kroegbezoeker is de Schiedammer, naar zijn zeg gen, inderdaad naar buiten ge gaan 'om te praten met die man'. „Ik nam de jerrycan ook mee naar buiten en heb hem naast me op de grond gezet. Toen de man niet luisterde, wilde ik weglopen. Maar voor dat ik het wist lag ik op de grond. Hij had mij geslagen. Toen ik weer bijkwam was de poli tie voor het café en ben ik mee naar het bureau genomen." Uit getuigenverklaringen blijkt echter heel iets anders. De cafébe zoekers, die het i~ rident van ach ter de ramen hebben gevolgd, ver telden dat de Schiedammer heeft geprobeerd het slachtoffer in de brand te steken. Van praten was volgens hen geen sprake. Het slachtoffer heeft deze aanslag kunnen verijdelen door de jerry can uit de handen van de Schiedammer te schoppen en hem daarna met zijn vuist een dreun op het gezicht te geven. Officier van jusititie mr, E. Baars hecht veel waarde aan die verkla ringen. Volgens haar vertellen de getuigen wel niet allemaal precies hetzelfde, maar komt de informa tie over het incident in grote ly- nen overeen. „Verschillende ge tuigen hebben gezien hoe de ver dachte het slachtoffer overgoot met benzine. Daarna hebben meerdere kroegbezoekers gezien hoe de Schiedammer heeft gepro beerd een aansteker te ontsteken. Dat het de- verdachte uiteindelijk niet is gelukt het slachtoffer in de brand te steken heeft meer te ma ken met het weigeren van de aan steker dan met het handelen van de Schiedammer." Volgens de officier is het delict van dien aard dat een gevangenis straf van achttien maanden op zijn plaats is. Óok zou de verdach te zich voor zijn alcoholprobleem moeten laten behandelen. Uit rap porten van deskundigen blijkt na melijk dat de man lijdt aan de ziekte van Korsakow. De raadsman van de verdachte, mr. H. Toxop-; vindt dat zijn cliënt moet women vrijgespro ken. Volgens hem zijn de getui genverklaringen zo verschillend dat er nooit een veroordeling kan volgen. „Üe één zou hebben ge zien dat mijn cliënt de jerrycan mee naar buiten heeft genomen. De ander verklaart dat het ding binnen in hot café is blijven staan. Weer eo" ander heeft het over vonk- t een aansteker, wat on - rr ii is als je bedenkt dat cliënt is aangehouden met een elektrische aansteker zak." De verdachte zelf hoort het plei dooi van zijn advocaat wat ongeïn teresseerd aan. Een sterke indruk maakt hij op de zitting niet. Op de vragen van de rechtbank over zijn drankprobleem antwoordt hij ont kennend. Zelfs als de rechter hem confronteert met de bevindingen van de deskundigen blijft de ver dachte volharden. „Ik drink niet veel en heb geen drankprobleem. Ook heb ik niet geprobeerd de man in de brand te steken. Die ge tuigen verzinnen maar wat." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen De arrestatie van de Iraanse asielzoeker Ali berust op een misverstand tussen de Vlaardingse vreemdelingenpoli tie en de IND blijkt uit onderzoek van de Immigratie en Naturalisa tie Dienst (IND) van het ministe rie van Justitie. "Vorige week woensdag werd de man door twee agenten in zijn wo ning in Vlaardingen opgepakt. De volgende dag zou hy op het vlieg tuig naar Iran worden gezet. Na een nacht in de cel werd hij don derdag laat in de middag weer vrijgelaten. De Iraniër had via zijn advocaat een voorlopige vcm - ziening aangevraagd. Hiern^ zou hij het beroep dat hij had aan getekend, tegen de tweede afwij zing van zijn asielverzoek, In Ne derland mogen afwachten. De Vlaardingse asielzoeker, had al eerder een voorlopige voorziening toegewezen gekregen, (.meldt een woordvoerder van de IND. „Meestalis'het zo dat een tweede voorlopige voorziening wordt af- gewèzeit, jmaaï '"ömdat 'dé eerste aanvraag door de rechter was toe gewezen, wordt de tweede als de eerste gezien," De:woordvoerder noemt de aan houding van de Iraniër, 'een be treurenswaardig misverstand waar meneer de dupe van is1.: Schiedam De organisatie van de nutssector in Schiedam gaat ko mende tijd flink op zijn kop. Die verwachting leeft in Schiedam nu directeur H. Eikenbroek van de NV Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) eveneens is be noemd tot eerste man bij ENECO "Waterweg-Noord, hrt geprivati seerde energiebedrijf van Vlaar dingen en Maassluis, Eikenbroek onderzoekt de ko mende maanden de mogelijkhe den tot nauwere samenwerking tussen ENECO en ONS. Volledig samengaan van de energietakken van beide bedrijven is de mogelij ke uitkomst van dit proces. Ande re onderdelen ran het Openbaar Nutsbedrijf (de kabeltelevisie, de vuilnisophaal en de servïcedienst) gaan volgens de verwachting ook op in nieuwe verbanden. Meerderheidsbelang Schiedam heeft een eigen nutsbe drijf sinds 1870. De Sehiedamse politiek hecht van oudsher grote waarde aan de plaatselijke organi satie van de distributie en ver koop van gas en elektriciteit. Het Openbaar Nutsbedrijf werd in 1991 geprivatiseerd. Maar de ge meente Schiedam bezit een meer derheidsbelang in het bedrijf. ENECO en ONS werken al lange re tijd samen. De gemeente Schiedam is aandeelhouder van ENECO. Omgekeerd bezit het re gionale energie- en communica tiebedrijf een belang in het ÜNS. Op verzoek van ENECO verzorgt ONS op dit moment reeds de dis tributie en de verkoop van gas en elektriciteit in de Rotterdamse wijk Overschie. Monteurs van de ONS en ENECO draaien verder om beurten storingsdiensten in de gemeenten langs de noordelij ke oever van de Nieuwe Water weg, Ook wordt er samengewerkt op het vlak van de automatisering en inkoop. In energieland staat het ONS be kend als een klein bedrijf. Het be drijf heeft bestaansrecht dankzij de bundeling van een groot aantal activiteiten. De zogenoemde over head wordt nu verdeeld over de verschillende sectoren van het be drijf. Tot deze kosten behoren de huisvestingslasten, de investerin gen in kapitaalgoederen en de or ganisatiekosten. De raad van commissarissen van* ONS heeft Eikenbroek de op dracht gegeven de gevolgen van de nieuwe Wet op de Energiedis tributie te onderzoeken. Samen voeging van ONS en ENECO kan hiervan het gevolg zijü. Het parlement vindt dat de nuts sector transparanter moet wor den. In de praktijk eist de wetge ver dat iedere activiteit in een aparte BV met een eigen verües- en winstrekening wordt onderge bracht. In de Sehiedamse situatie betekent dit onherroepelijk de ontmanteling van het ONS. De bestaande banden tussen het kabelbedrijf, het energiebedrijf, de vuilnisophaal en de service- dienst moeten derhalve worden doorsneden, In energieland be staan sterke twijfels by de vraag of Schiedam groot genoeg is voor separate bedrijven voor energie- verkoop,kabeltelevisie en de vuil nisophaal. De benoeming van Eikenbroek tot directeur van ENECO en ONS is een vingerwijzing dat de com missarissen de separate bedrijven in regionaal verband willen ftise- ren. Dat zou kunnen betekenen dat ONS-energie samengaat met de energietak van ENECO Water weg-Noord. Volgens Eikenbroek is er sprake van een 'jaar van be zinning'. Zijn rapport wordt later dit jaar besproken door de raad van commissarissen. Als aandeel houder heeft de Sehiedamse ge meenteraad het laatste woord over de vorm waarin de verande ringen worden gegoten. Zie ook pagina 15: 'Nutstaken zijn in goede handen bij energie- NVY. VlaardingenDe gemeente Vlaar» dingen en Shell hebben gisteren de wens uitgesproken om in de Broekpolder een groot, mul tifunctioneel sportcomplex te, rea liseren. Het huidige Sheil-sport- park De Vijfsluizen verandert dan ineen bedrijventerrein. Shell en 'gemeente volgen daarmee het rapport dat Ron Steens in hun op dracht heeft gemaakt. Wethouder T. W. van der Steen (sport) houdt r.no£ een slag om de arm. „We gaan I 'nulonderzoeken of het een haal bare kaart is. In elk geval zijn zowel Shell als wij verheugd om een vervolg aan het rapport van Steens te geven." Het zal vooral om het geld gaan of de plannen kunnen worden uitge voerd. Van der Steen heeft de sportverenigingen die naar de Broekpolder moeten beloofd dat ais ook de Shell-verenigingen meeverhuizen, dat een meerwaar de voor het in de zuidelijke rand van het recreatiegebied aan te leg gen complex moet hebben. Maar -. dracht miljoen gulden die de ge meente klaar heeft liggen voorde herstructurering van de sportsee- !Ifdr!is daarvoor bij lange na niet voldoende. De vraag is hoeveel Shell bij wil dragen van de winst die de verkoop of verhuur van De •~i Vijfeluizen de oliemaatschappij ^dpfévert Overigens is het volgens Van der Steen nog 'helemaal, on duidelijk' hoeveel de hele opera tie gaat kosten. Hoek van Holland Een 73-jarige man uit Hoek van holland heeft gisteravond rond elf uur een trap tegen zijn rug gekregen van ie mand op een brommer. De man liet zijn hond uit op de Dirk van de Burgweg toen een brommer langs hem reed. De bijrijder op de bromfiets schopte de man zonder enige aanleiding in de rug waar door de man viel. Het slachtoffer heeft aangifte gedéan.D Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft na een onder zoek vanochtend vroeg drie Vlaar- dingers op de Riouwlaan aange houden. De mannen worden er van verdacht illegaal kleding te hebben opgehaald. Al een tijdje kreeg de politie klachten binnen van jinwemera van de gemeente -die' vertelden te zijn benaderd mannen die zich uitgaven -woop soldaten van het Leger des Heils en kleding kwamen halen. Navraag bij het Leger des Heils leerde dat er helemaal geen kle- "dingacties waren gepland. De po litie begon direct met een onder zoek en hield de mannen vanoch tend aan, Zij waren folders aan het verspreiden met daarop tijden 'dat de bewoners oude kleding in zakken op straat konden zetten. Bij huiszoeking bleek de hoofd verdachte, een 26-jarige Vlaardin- ger, 68 volle kkHingzakken in zijn kelder te hebbc-i?.'staan. Waarom de drie de lorren ophaalden is nog niet bekend. Zij moeten nog wor den verhoord. Inwoners van Vlaardingen die recentelijk kle- dingzakken voor het 'Leger des Heils' hebben buiten gezet, wor- denwerzocht contact op te nemen tnetde politie in Vlaardingen. De Vlaardingse brandweer is gisteravond een half uur bezig ge weest met het blussen van een brand in de Huïjgenstraat. Foto Dennes van der Wel/Roe) Dijkstra Vlaardingen Een korte uitslaan de brand heeft gisteravond een woning aan de Huïjgenstraat in Vlaardingen verwoest. De brand brak rond tien uur op zolder uit. Grote vlammen sloegen uit de ra men van het pand. Toen de brand weer ter plaatse kwam hadden de bewoners de brandende woning reeds veriaten. Een naast bet brandende pand wonende vrouw moest door de po litie uit haar huis worden gehaald. Zij lag op de bank te slapen en had niets gemerkt van alle com motie. Brandweerlieden forceer den de deur en de vrouw kon haai huis verlaten. Na een half uur waren de spuit gasten de brand meester. De slaapkamer in de woning brandde geheel uit, twee andere kamers werden zwaar beschadigd, Hoe de brand heeft kunnen ontstaan is nog niet bekend. Het vermoeden bestaat dat kortsluiting de boos doener is. De schade wordt ge schat op twee ton. De bewoners moesten na de brand elders wor den ondergebracht. Door Pieter Vermaas Maassluis De twee Ele- mentumflats aan de Schu bertlaan in Maassluis kun nen tegen de vlakte. Daar stemde de politieke partijen gisteravond mee in. Verder bleek in de gecombineerde raadscommissie voor stads en milieubeheer en sociale 2aken dat de gemeente geen financiële bijdrage levert aan een hogere vergoeding voor verhuis- en herinrichtings kosten aan huurders van de te slopen flats. Als enige partij pleitte de PvdA er voor dat de gemeente het bod van de Woning Stichting Maassluis (WSM) aan de Huurdersraad Maassluis (HEM) -per woning een vergoeding van vierduizend gulden plus twee maanden huur - zou aanvullen tot de wens van de HRM: zesduizend gulden plus twee maanden huur. De WSM heeft toegezegd het bedrag van vierduizend gulden alleen te verhogen als zij ruimte kan vin den in de exploitatie-opzet van de nieuw te ontwikkelen wijk. Vol- *gens de PvdA moet de gemeente echter nu bijspringen en het potje 'risicoreserve WSM' benutten, dat een miljoen gulden bevat. De op positieparty kreeg echter geen steun van andere fracties. Als de gemeenteraad op 28 janua ri het gisteren genomen 'beginsel besluit' over de sloop bekrachtigt - en niemand twijfelt daaraan - dan zal de WSM de humders van de Schubertlaan afzonderlijk gaan bezoeken voor een toelich ting op de plannen. Leegkomende woningen zal de WSM er niet meer verhuren. Sloopkogel Nu de politiek de sloop van de flats aan de Schubertlaan toe staat, kan de WSM verder met haar bouwplannen in de Compo- nistenbuurt-Zuid en de renovatie- plannen voor andere Elementum- flats. Die renovatie zal kostbaar zijn: 77.000 gulden per woning. Maar met een zuinige, halfslachti ge renovatie is niemand gebaat, meent de WSM. Daarmee zouden problemen weer te snel de kop op steken. Hoewel recent woonbehoefte-on derzoek ontbreekt, zagen alle fracties gisteren de noodzaak in van renovatie en sloop van de Ele- mentumflats. In de huidige staat voldoen de woningen, die ooit in een gTOte behoefte yoorzagen, niet meer aan de eisen van de tijd. „De stad moet zich vernieuwen. We moeten afstand nemen van 'een bouwwijze van veertig jaar geleden," meende CDA-raadslid A. van der Knijff. Hij wees erop dat de WSM niet de financiële mo gelijkheden heeft om alle Ele- mentumflats te renoveren. Som mige flats krijgen daarom de sloopkogel. Dat is zuur voor de huurders van het Schubertlaan, erkende Van der Knijff. T.Be las ten moeten worden gedragen door een kleine groep. Daarom is het heel jammer dat de financiële verhuisregeling voor die huur ders naar de toekomst is gescho ven." Volgens het CDA is het een pres tatie dat tegenover de kostbare re novatie een relatief geringe huur verhoging zal komen te staan. De WSM heeft immers beloofd dat de kale huurprijs van de gerenoveer de flatwoningen de zeshonderd gulden niet te boven zal gaan. Binnen die grens blijft overigens voor sommige huurwoningen een stijging van rond de honderd gul den mogelijk. WSM-directeur J. R. K Ploeg wees erop dat vanaf juli, mits het parlement binnenkort het groene licht geeft, voor de 'absolute mini ma' het nu nog maximale bedrag van driehonderd gulden huursub sidie kan worden overschreden. Zelfs woningen met een maand- huur van even boven de duizend gulden kunnen theoretisch bin nen bereik van die minima ko men. 'Stuitend' De PvdA uitte de vrees dat bewo ners van de te slopen flats die la ter willen terugkeren naar de Schubertlaan, in een veel duurde re woning terecht zullen komen. CDA-wethouder L. Timmermans (sociale zaken) antwoordde dat juist in dat soort situaties de indi viduele huursubsidie een goed in strument is. Hij voegde eraan toe dat het rede lijk is als tegenover een hoger woongenot een wat hogere huur prijs staat. Daarop ontplofte PvdA-raadslid J.M. de Bruin bijna. „Opnieuw blijkt dat u geen enkel benul heeft van hoe mensen op een mini mumniveau moeten rondkomen. Het wordt vrij stuitend dat u - ze ker als CDA'er- zo met die men sen omgaat." Timmermans wilde niet te veel woorden, vuil maken aan die persoonlijke aanvsfl. „Ik wil er, op een ander moment, best over praten. Maar ik .vind wei dat we zó niet met elkaar moeten dis cussiëren." de cijfers heel anderszijn," aldus Van Wijk. - Schiedam is volgéhs:zelfstahdig raadslid Th.. Schoenmakers een mooie oude.stad, maar met..'te- weinig vwrzleriLngen, zoals ver- blijfsmögelijkhèdeni- Ook--heeft?' het gèlh intercity-verbinding zo als de meeste andere'steden. Daar zou volgens hem''eerst ver-' andéring iiri; moeten kbmen om het een toeristisch aantfekkelij- ke stad te maken. Bovendien is het historisch belang van dé'stach volgens hemiknge tijd verwaar loosd zijn. „We hebben ons lange tyd voor onze jenevercultuur ge schaamd," zegt Schoenmakers,' „om de-negatieve kanten ervanm Ook zijn er in de loop der jaren veel historische gebouwen""ge- sloopt. Maar gelukkig hebben we nog genoeg over, want ooit Iiad- den we een regiofunctie, waren we bekender dan Rotterdam." 'j Schoenmakers doopr ouk op be tere tijden: „In de toekomst ver- wachten we meer bezoekers, uifi dé .Verenigde Staten '.en I Japan.' Want als die mensen Gouda en pélftthebbëngezien, komen' ze naar ons,-dat merken we nu met de Belgén, de Duitsers en dejlta- hariëm"th£^ ^l^'letóm^Plospünt aahdë 'de ..toeristische reputatievan ïfstefplaats op 'de ^ranglijst is.-hetSchiedam alleen maar kan groei- feifc dat er daarna alleen nog maar' en,'"' zegt gemeenteraadslid P. gestegen kah,wordemDezeposi-Groeneweg (PvdA), „In hei bui- tieve gedachte gaat -op'voor, de tenland is Schiedam om de jene- hoop op verbetering dit toerfe verb kend, mam daar blijft het ^flsch Schiedam koestert Uit een "ook bij.- "Wat bekendheid betreft dadereoek komt naar voren dat heeft Delft een voorsprong te ver-; van de zes gemeenten diein het liezen, wij een achterstand in te toeristisch, project Geheim van halen Ue VW in Schiedam HpHancll sameOrerken, wijst eveneens op de geringe toe- dSchiedam'het minst door buiten- - ristische1 reputatie van de jene- j'landers woidt'bézotpttbZió'werd vergëmeente. „De j toeristische P-Delft rg^urende<-viér peüdagen'-, :,.promotie staat bij ons nog in "de vijfduizendmaaldoorbuitenlan kinderschoenen/ egtR Filla-ri ders bezocht en Schiedam maar van de VW. „Maar via het Ge- 75 keer. „Uit die cyfers blijkt dat heim van Holland kunnen we goed bij dé' andere historische steden' aanhaken. Wyzhebben daar als minst ,bekehde: gemeëri-i te natuurlijk het meest- profijt van." Het VW heeft het afgelo pen jaar in Ieder geval een fUhke groen gekend in bcclar.ger. oor groepbezoeken in Schiedam v- r - 26 bezoeken in 1996 naar 149 vo- rig jaar. Deze groei en het succes-van het nieuwe GedistilleerdMuseum zijn volgens raadslid W. van Wijk. |'(VVD)hetbewijsdathet toerisme in Schiedam in een stijgende lyn zit.Als het onderzoek vandaag zou worden uitgevoerd, zouden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1