13 D66: 'Noodbrug' voor Hoogstraat Wethouder Wiegman op het matje geroepen over plan ontvlechting ONS Rotterdams Dagblad Maassluis ergert zich aan idee tolheffing A4 IKV: A4-Noord in tunnel Ontwikkeling Buizengat duurt volgens Democraten te lang Vlaardingse weldoenster wacht in spanning op verlossend 'da' Asielbeleid gemeenten blijft gehandhaafd ua \\E Corporaties schrijven ook Kok én Tweede Kamer Kamerleden ontmoeten demonstranten in Den Hoorn Ook trouwen buiten het stadhuis Weer arrestatie na mishandeling van Hagenaar Duitsers racen over de A20 cri Waterweg Woensdag 29 januari 1997 Maassluis Wethouder J. Storm is gisteravond door verschillende Maassluise fracties op de vingers getikt. Volgens de raadsleden is Storm zijn boekje te buiten ge gaan tijdens een recent onder houd met minister Jomtsma, dat hij samen met wethouders van Schiedam (Hafkamp) en Vlaar- dingen (Van der Windt) had. Door voor zijn beurt te spreken, zou Storm de raad hebben 'overval len'. „Met verbazing heb ik m de krant gelezen over dat onderhoud," sprak CDA-fractievoorzitter G.J. Enzennk in de richting van de college, waarin Storm wegens ziekte ontbrak. „Het is ons totaal onbekend dat de gemeente Maas sluis geheel tegen de A4 is. Nog bonter is het dat Maassluis wel ak koord zou gaan als er tol wordt ge heven op de weg. Ik kan me met voorstellen dat dat buiten elke raadscommissie omgaat." WD-fractievoorzitter J. F. Scheerstra sloot zich aan bij de kritiek: „Het is een ovcrvaltech- niek, die ook ons in het verkeerde keelgat is geschoten." Door de afwezigheid van Storm antwoordde burgemeester J. Ster- kenburg-Versluis voor haar wet houder. AJs college hebben we de Tweede Kamerfracties een bnef gestuurd waarin we ons stand punt -tegen de A4- hebben ge formuleerd. Daarna is de wethou der uitgenodigd om samen met Schiedam en Vlaardingen een ge sprek met de minister te hebben. In dat gesprek zijn, in het heetst van de discussie, suggesties over tafel gegaan die niet in het college aan de orde zijn geweest. Het was een vrijblijvende, verkennende en spontane manier van meeden ken," aldus de burgemeester. „U kunt dat nu wel suggesties noemen," reageerde Scheerstra, „maar ik vind het optreden voor barig. Je mag verwachten dat een wethouder het gemeentelijke standpunt uitdraagt. Het gaat niet aan dat kwesties zomaar de sa menleving in worden geslin gerd." CDA-raadslid J.F. Koen meende zelfs dat de raad van Maassluis nooit bij stemming heeft vari gelegd hoe het over de A4 denkt. Sterkenburg ontkende dit. Volgens haar was dit stand punt in een commissievergade ring wel aan de orde geweest. Om duidelijkheid te brengen stelde de PvdA voor dat wethouder Storm m een commissievergade ring maar eens zijn suggesties over de A4 moest toelichten. D66 stoorde zich aan de kritiek van de coalitiepartners op de ei gen wethouder. „Spierballen- taal." vond F. L. M Wensveen het. „Het is helemaal niet zeker of Storm hierover gesproken heeft of één van de wethouders van Schiedam of Vlaardingen." Vlaardingen De Industriële Kring Vlaardingen wil dat de A4- Noord in een tunnel wordt aange legd, .Alleen dan is het mogelijk de belangrijkste nadelige aspec ten van deze noodzakelijke ver bindingsweg weg te nemen," schrijft het bestuur van de belan genvereniging voor het Vlaar- dingse bedrijfsleven in een brief, die is verstuurd naar de ministers Jomtsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Milieu) en de Tweede Kamer De IKV dringt al jaren aan op de aanleg van de nieuwe rijksweg van het Kethelplein tussen Holy en Groenoord door, dwars door Midden-Delfland naar Delft: "Veel te laat, maar gelukkig nu wel defi nitief, schrijven ze in de brief: „Een goede infrastructuur in de Randstad is van levensbelang voor een gunstige ontwikkeling van het bedrijfsleven. Zeker nu blijkt dat de ontwikkeling in deze regio achterblijft by de rest van ons land." Maar in tegenstelling tot het kabi net, willen de ondernemers niet dat de weg bovengronds wordt aangelegd. „Omdat de weg door een druk stedelijk gebied loopt en bovendien de recreatieve moge lijkheden verder inperkt, is het van groot belang om de weg niet op een tal ud aan te te leggen maar verdiept: in een bak of een tunnel. Zo kunnen de beperkingen voor toekomstige ontwikkelingen wor den voorkomen. Bovendien," schrijft de IKV verder, „zal de weg op een talud negen meter boven het maaiveld liggen. Daar komt nog een geluidsscherm van vier meter bovenop. Dit is een 'muur' van van dertien meter hoogte, dwars door een stedelijk gebied. Dat is uit het oogpunt van visuele vervuiling onacceptabel." Vlaardingen De gezamenlijke brief van de woningcorporaties van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, waarin ze hun veront rusting uitspreken over het prin cipebesluit van het kabinet voor de aanleg van de A 4 op maaiveld niveau, is breed verspreid. Alle betrokken bewindslieden en de gehele Tweede Kamer zijn bena derd. Behalve de minister Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat, hebben ook minister-president Kok, minister De Boer en staats secretaris Tommei van VROM het standpunt van de sociale verhuur der in het zogenoemde MVS-ge- bied toegestuurd gekregen. Net als de voorzitter van de Tweede Kamer en alle fracties. De zes corporaties wijzen erop dat zij met circa 40 000 sociale huur woningen waarin 100.000 mensen wonen, zestig procent van de wo ningvoorraad en hel inwonertal vertegenwoordigen. Het beheer en de leefbaarheid ervan wordt door de snelwegaanleg getroffen, benadrukken zij. Ze wijzen op hun zorg voor een leefbare huis vesting in dit gebied. „Wij hebben als gezamenlijke cor poraties in goed overleg met de gemeenten en de in de wijken opererende bewonersorganisa ties, welzijns- en andere maat schappelijke instellingen ge tracht in te spelen op de verander de opgave die heden ten dage van sociale verhuurders wordt ge vraagd, en zijn zeer bezorgd dat dit teniet zal worden gedaan door de aanleg van de snelweg zoals door het kabinet wordt voorge staan. Indien de aanleg van de snelweg onoverkomenlijk is dient er sprake te zijn van een variant die gepaard gaat met optimale in passing in dit stedelijke gebied," schryven de zes directeuren. Vlaardingen De leden van de vaste Kamercommissie voor ver keer die morgen een werkbezoek brengen aan het tracé voor de A4- Noord, zullen in Den Hoorn de monstranten ontmoeten. De Werkgroep Stop Rijksweg 19 en GroenLinks in Vlaardingen en Schiedam roepen tegenstanders van de weg op zich vanaf 9.45 uur te melden in Den Hoorn. Daar, in gebouw De Hoombloem, worden de Kamerleden ontvangen door leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en bestuurders van Schiedam, Vlaardingen, Delft èn Schipluiden en vertegenwoor digers van de Reconstructiecom missie Midden-Dellland. Dit gezelschap mag in korte ver haaltjes (vijf minuten per spre- keide visie geven over ue (inpas sing van) de A4. Leden van Stop Rijksweg 19 en andere actiegroe peringen worden daar niet toege laten. De Kamerleden hebben te kennen gegeven daar 'geen be hoefte aan te hebben omdat we dat nu wel weten'. Op het laatste moment heeft de actiegroep in samenwerking met GroenLinks een actie op touw ge zet. „We hopen dat er toch enkele honderden mensen op afkomen," aldus een woordvoerder. Op het landelijk congres van GroenLinks is afgelopen weekeinde een motie aangenomen op initiatief van de afdelingen Schiedam, Vlaardin gen en Delft. Daarin wordt de Tweede Kamerfractie van deze partij opgeroepen het standpunt in te nemen dat de aanleg van de A4 'ongewenst is'. De motie werd unaniem door bel GroenLinks- congres ondersteund. Vlaardingen D66 heeft zich aangesloten bij het rijtje politie ke partijen in Vlaardingen dat zich zorgen maakt om de leeg stand in de Hoogstraat. De van oudsher gezellige en commer cieel succesvolle winkelstraat in het centrum van Vlaardingen verpietert: winkeliers vertrekken en de winkels blijven leeg omdat nieuwe ondernemers struikelen over de hoge huurprij zen die de eigenaren van de panden nog steeds vragen. De ellende voor 'het tweede deel' van de Hoogstraat -tussen de Korte Hoogstraat en Afrol- is voorlopig nog niet op, signaleert het nieuwbakken D66-raadslid H. de Wit. Want daar waar de Korte Hoogstraat en het zuidelijk deel van de Hoogstraat zelf nog dit jaar wordt voorzien van sierbestra ting, moet 'het achterste deel' wachten tot 1998. Dat duurt volgens De Wit te lang, die met zijn fractie vindt dat met spoed maatregelen moeten wor den genomen 'omdat dit voor de winkeliers van levensbelang is'. D66 stelt daarom voor de bestra ting voor de gehele Hoogstraat nog dit jaar in één klap uit te voe ren. Op die manier wordt voorko men dat winkeliers ongelijk wor den behandeld en dat door twee achtereenvolgend uitgevoerde bestratingsklussen onnodig om zetverlies wordt geleden, aldus de democraten. De partij veronder stelt dat de extra kosten (investe ring een jaar eerder) kunnen wor den weggestreept tegen de op brengsten van het ineens uitvoe ren van de klus. Fietsers Verder heeft D66 het idee om over de haven een noodbrug voor fiet sers en voetgangers naar de Hoflaan aan te leggen. In het bouwplan voor het Buizengat is in zo'n brug voorzien, maar dat duurt D66 te lang. Met zo'n nood brug komt de Hoogstraat wat meer in de loop te liggen, ver wacht de kleinste coalitiepartij. D66 is niet de eerste partij die zich opkomt voor de belangen van de overgebleven ondernemers in de Hoogstraat. Eerder deed onder meer het CDA dat. Dit is al meer dan een jaar geleden en wethou der H. C. J. Royers suste de chris ten-democraten destijds met de mededeling dat de problemen van tijdelijke aard zouden zijn. Op dat moment verhuisden verschillen de Hoogstraat-winkeliers naar het Liesveld. Daardoor ontstond vol gens wethouder Royers 'frictie leegstand.' De leegstand zou snel weer tot het verleden behoren, verwachtte hij. Problemen Later gaf de WD-wethouder toe dat de problemen wat hardnekki ger zijn dan hij in eerste instantie had verwacht. De wethouder voor economische zaken zei dat het 'nog vele jaren' kan duren voordat de Hoogstraat er weer bovenop is. Hierop lanceerde CDA-fraetie- voorzitter K.W. van Netten (tij dens de behandeling van de be groting in november van het vorig jaar) het voorstel om winkels om te zetten in woningen. Maar Roij- ers vond toen dat het daarvoor nog te vroeg was. Door Menno Haddeman Vlaardingen—Ineen ijskoude fiat woning in de Oekrainse plaats Kiev wacht de Vlaardingse hulp verlener Bea Kluiters van Stich ting Spoetnik nu al anderhalve week op een oplossing. Met een slaapzak over haar lichaam tegen de kou, zit de 45-jarige weldoen ster gespannen naast de telefoon. Wachten is het op het verlossende 'da' van de Oekraïnse autoritei ten. Deze weigeren de lading van de twee hulptransporten die Klui ters naar het land heeft gestuurd in te klaren. Ze willen dat de Vlaardingse hulpverleenster eerst zo'n zestigduizend gulden aan be lasting over de spullen betaalt. Sinds 1 januari geldt er in de Oekraïne namelijk een nieuwe wet. Deze regel, die voorschrijft dat ook over hulpgoederen belas ting moet worden betaald, is inge voerd om, zeggen de autoriteiten, misbruik te voorkomen. In de af gelopen jaren hebben veel wester se bedrijven onder het mom van liefdadigheid handel gedreven met de voormalige provincie uit de Sovjetunie. Zij richtten valse stichtingen voor hulpverlening op en importeerde op die manier, be lastingvrij, handelswaar. Aan die oneerlijke maar uiterst lucratieve handelwijze is nu door de Oekraïnse overheid een einde ge maakt. Dat ze met die nieuwe wet voorbij zijn gegaan aan de werkelijk goedbedoelde hulptransporten uit het westen, werd de Oekraïnse ambtenaren anderhalve week ge leden duidelijk. Toen arriveerde Bea Kluiters met twee vrachtwa gens vol met onder meer medicij nen, voedselpaketten, kleding en speelgoed in Kiev. Uitladen mocht ze de auto's niet. De dou- Bea KluKerszit met haar hulpgoederen momenteel vast In de Oekraïne. De autoriteiten willen dat ze belasting betaalt over de hulp goederen. Archieffoto Roel Dijkstra aniers hadden duidelijke op drachten gekregen. Belasting be talen of anders rechtsomkeert. Na lang 'zeuren' is het tot nu toe al leen nog gelukt de vrachtauto die als eerste aankwam te lossen. De goederen mogen de loods echter niet verlaten. Gezeten in een zeer koud en klein éénkamerfiatje vertelt Kluiters door de telefoon hoe zij nu in sa menwerking met de Nederlandse ambassade bezig is met onder handelen, „Die hulpgoederen moeten natuurlijk naar de instan ties en de mensen die ze hard no dig hebben. De medewerkers van de ambassade hebben meer in vloed dan ik en die praten nu met Oekraïnse autoriteiten." Kluiters maakt het naar omstan digheden goed. „Het is hier alleen erg koud. Ook binnen in de hui zen is het niet warm. De mensen hebben weinig geld dus verwar men ze de kachel nauwelijks. Ik hoop dat dit gedoe zo snel moge lijk is afgelopen. Het liefst voor volgende week." Een woordvoerder van het minis- Door Carel van der Velden Schiedam Wethouder AG. Wiegman wordt vanmiddag in een commissievergadering op het matje geroepen over uitlatingen die ONS-directeur H. Eikenbroek vorige week deed in het Rotter dams Dagblad. Volgens raadslid M. Houtkamp (D66) is het ongepast dat de werk nemer van het nutsbedrijf 2ich openlijk heeft uitgesproken over ontmanteling van het Schiedam- se nutsbedrijf. „Ik ben daar ver ontwaardigd over. Over dit soort ontwikkelingen moeten eerst de aandeelhouders worden inge licht." De grootste aandeelhouder van ONS is de gemeente Schiedam, met de gemeenteraad als hoogste bestuursorgaan. Wethouder Wieg man (nutsbedrijven) is president commissaris van de NV ONS. Hij is politiek verantwoordelijk voor uitlatingen van de personeelsle den van het nutsbedrijf, dat be staat uit een energietak, de vuil nisophaaldienst, het marktbe- drijf, het kabelbedrijf en een faci litair bedrijf. Eikenbroek speculeerde in het in terview openlijk op ontmanteling van het Schiedamse nutsbedrijf, dat sinds de 19de eeuw bestaat. De nieuwe Wet op de Energiedis tributie maakt een dergelijke ope ratie volgens hem noodzakelijk, De wetgever eist dat iedere activi teit m de nutssector m de toe komst in een apart bedrijf wordt M. Houtkamp (D66): 'Aan conclusies ben ik nog lang niet toe.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema ondergebracht. De operatie is be doeld om de nutssector transpa ranter te maken. In energieland staat het ONS be kend als een klein bedrijf. Het be drijf heeft slechts bestaansrecht dankzij de bundeling van een groot aantal activiteiten. De zoge noemde overhead kan nu worden verdeeld over de verschillende sectoren van het bedrijf. Tot deze kosten behoren de huisvestings lasten, de investeringen in kapi taalgoederen en de organisatie kosten. De raad van commissarissen van ONS heelt Eikenbroek de op dracht gegeven de gevolgen van de nieuwe Wet op de Energiedis tributie te onderzoeken. Samen voeging van ONS en Eneeo kan hiervan het gevolg zijn, vertelde Eikenbroek. Een vingerwijzing vormt het feit dat de directeur van het ONS sinds 1 januari ook de scepter zwaait over Eneco-Water- weg-Noord, Dit energiebedrijf in Vlaardingen en Maassluis is de beoogd fusiepartner van het oude Schiedamse bedrijf. Conclusies ,,I' 'deer de eigen verant- wc 1 Jtcheid van Eikenbroek," zegt Houtkamp. „Maar de wet houder had ons eerst over deze ontwikkelingen moeten inlich ten. Aan conclusies ben ik nog lang niet toe. Ik lees over de nood zaak van fusies, maar het gaat he lemaal niet slecht met ons bedrijf. In het verleden hebben we bewust gekozen voor deze constructie." De fractievoorzitter van D66 zegt zeer te hechten aan de bestaande nauwe band tussen de gemeente Schiedam en het ONS. Bij ont vlechting van het bedrijf en fusies van de diverse onderdelen met andere bedrijven kan dit controle mechanisme verloren gaan. „Op de gasverkoop rust nog steeds een monopolie. In die situ atie is het nodig dat de overheid controle uitoefent. Een geheel au tonome ontwikkeling van een be drijf is in zo'n situatie niet altijd goed. Voorzichtigheid is geboden omdat de consument geen keuze vrijheid heeft." Pas als de controle goed is gere geld is en er waterdichte afspra ken over winst-afdrachten aan de gemeenten zijn gemaakt, valt er met Houtkamp te praten over de op de directieburelen uitgedachte plannen. Oppositieleider G. Kaptein (CDA) vindt de woede van D66 op coali tiepartner PvdA een beetje over trokken. „Ik vind het uitstekend dat de directie in het interview haar ideeen heeft geventileerd. Een aantal ontwikkelingen is on ontkoombaar. Het is goed dat de directeuren een aantal mogelijk heden opperen om de uitdagin gen tegemoet te treden." ter ie van Buitenlandse Zaken geeft de Vlaardingse hulpverleen ster echter weinig hoop. Volgens hem kan het wel enige tijd duren voordat de problemen zijn opge lost. De ambassades van Neder land, Duitsland en de Verenigde Staten zijn nu aan het praten met de Oekraïnse autoriteiten. Ook uit die landen zitten er namelijk hulpverleners vast in de voormali ge staat. „De Oekraïnse autoriteiten zien zelf ook dat dit niet de bedoeling is," vertelt de woordvoerder. „Ze hebben toegegeven niet te heb ben gedacht aan de wel nobele or ganisaties. Er wordt momenteel ook van alles gedaan om iets te doen aan die wet maar dat valt niet mee. Een wijziging of aanvul ling moet officieel worden goed- gekeud en dat laat lang op zich wachten." Kluiters houdt goede hoop op een snelle afloop. „Het lukt me zeker zonder de spullen weer naar huis te gaan." Maassluis Trouwen buiten het stadhuis van Maassluis be hoort binnenkort wellicht tot de mogelijkheden. De ge meente lonkt naar het Délf- landhuis ais alternatieve plek. Het Hoogheemraadschap van Delfland beslist binnenkort of het mee wil werken aan die wens van Maassluis. Dat antwoordde burgemeester J. Sterkenburg-Versluis gister avond op vragen van D66. De burgemeester vertelde dat mo menteel andere plekken inten sief worden bekeken en dat daarvan het Delflandhuis nu de eerste optie is. D66-fractievoorzitter L. G. van Duijn-Camfferman vroeg zich af of zo'n simpel besluit niet wat sneller kon worden geno men. Maar volgens Ster kenburg kan dit 'toch niet zo- maar', omdat er een formeel besluit voor nodig is om het trouwen buiten het stadhuis te laten plaatsvinden. Die andere plek krijgt immers dezelfde status als het stadhuis, ook al wordt hij maar één keer in de week gebruikt. Daarnaast neemt het opstellen van een contract voor het gebruik van een tweede trouwruimte nog wat tyd in beslag. CDA-raadslid A. Ketóerwaard grapte in de richting van colle ga Van Duijn: „Je hebt gemak kelijker een bruidegom dan een trouwplék hoor." Schiedam Rechercheurs van de Schiedamse politie hebben giste ren opnieuw twee verdachten aangehouden vanwege de mis handeling van een Hindoestaan vorig jaar november. De Rotter dammers (18 en 23 jaar) worden er van verdacht na afloop van een neonazibijeenkomst in Schiedam op het NS station Schiedam-Rot- terdanVWest een 22-jarige Hin- doestaanse Hagenaar te hebben mishandeld. Eerder dit jaar werden in deze zaak drie mannen uit Alphen aan de Rijn aangehouden. Op één na zijn die irpniddels weer vrijgela ten. Ook de gisteren aangehou den 23-jarige Rotterdammer is in middels op vrije voeten. De 18-ja- rige verdachte zit 'nog vast Hij wordt morgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Vlaardingen Vier Duitsers zijn woensdag tegen het ochtendglo ren aangehouden op de rijksweg A20 bij de afslag Vlaardingen. Daar belandde hun auto tegen een paal na een rit met snelheden tot boven de 180 kilometer per uur. De bestuurder, een 25-jarige man uit Eschborn, had geen rijbe wijs. Een 23-jarige inzittende was in het bezit van een busje met gas en een boksbeugel. Twee vrouwe lijke passsagiers zijn na een ver hoor op het politiebureau vrijgela ten. De beide mannen zitten nog steeds vast. Schiedam De gemeenten in de regio hebben niet de intentie om net als de drie grote steden het asielbeleid van het rijk te gaan boycotten. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag hebben het voorbeeld van Apeldoorn gevolgd om uitgeproceerde asielzoekers niet meer op straat te zetten of hun uitkering af te nemen. De gemeente Maassluis blijft bij haar standpunt. Een woordvoer der verwacht niet dat het beleid van de gemeente zal gaan veran deren. „Wij hebben hier eigenlijk weinig asielzoekers gehad wiens uitkering moest worden gekort omdat ze uitgeprocedeerd waren. En als het zover is doen ze niet moeilijk, maar verdwijnen ze naar een andere stad." De handelwijze waarbij de ge meente zelf bij de burgerrechter moet gaan procederen voor ont ruiming van asielzoekerswonin gen wordt door Maassluis echter verworpen. Zoals uit een intern memo blijkt: daarmee neemt de gemeente de verantwoordelijk heid voor het uitzettingsbeleid over van het ministerie en dat is naar onze mening niet de wens van het gemeentebestuur. Een woordvoerder van de ge meente Schiedam zegt dat deze gemeente 'nog geen afgewogen standpunt' heeft. Maar zij kan niet zeggen of dat binnenkort zal veranderen. „Het college van bur gemeester en wethouders heeft zich nog geen mening gevormd," zegt een woordvoerder van de ge meente Vlaardingen. „Maar ge zien de actualiteit van het pro bleem zal het college binnenkort yast tot een uitspraak komen." De gemeenten Vlaardingen, Maas sluis en Schiedam hebben respec tievelijk 31,25 en 50 ROA-wonin- gen. Dit zijn woningen die aan asielzoekers zijn toegewezen in afwachting van verdere ontwik kelingen omtrent hun verblijf in Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1