14 School geeft les in 'levensvaardigheden' 'Stormvloedkering sneller dicht doen' Advocaat gispt aanklaagster op laatste dag Kobus-proces Meeste scholen nog altijd niet voorbereid op giframp Zorgen medische faculteit over slechte bereikbaarheid Lagere straffen voor Indiase kindersmokkel Jongeren leren omgaan met ruzies, met afwijzing en met 'nee' zeggen Warm welkom voor teruggekeerde Aya I p lf UT sr f Boos over open Van Brlenenoord Rotterdams Dagblad Woensdag 29 januari 1997 Rotterdam Rijkswaterstaat wil dat de stormvloedkering bij Hoek van Holland al bij middelzware storm dicht gaat. Dat betekent dat de waterkering eens in de drie a vier jaar moet sluiten. Rijkswaterstaat adviseert dat aan minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Daarmee gaat de dienst in tegen de wens van de ge meente Rotterdam. Het college van b en w heeft een sluiting bepleit van gemiddeld eens in de tien jaar. Dat kan, aldus Rotterdam, als de waterkering dicht gaat bij een waterhoogte van 3.20 meter boven NAP. Gemeen ten waar bij hoog water buiten dijkse gebieden onderlopen, be pleiten uitte gaan van een hoogte van 2.80 meter. Volgens projectleider T. Rohde staat Rijkswaterstaat in principe neutraal tegenover de verschil lende mogelijkheden voor slui ting. Gelet op de voorkeuren van de meeste gemeenten en water schappen voor een lagere stand, die van 2.80 meter dus, zal Rijks waterstaat de minister echter de ze hoogte adviseren. Met name de gemeente Dordrecht dringt sterk aan op een sluiting bij 2.80 meter. Al bij een stand van 2.50 meter boven NAP staat een groot deel van de buitendijks ge legen historische binnenstad on der water. In 1994 en 1995 bereik te het water dergelijke hoogten, waardoor aanzienlijke schade ont stond voor bedrijven en particu lieren. Rotterdam bepleit een minder streng sluitingsregime vanwege de kosten. Elke keer als de stormvloedkering dicht gaat kost dat de haven zeven, ton aan inkomsten omdat scheepvaart verkeer voor enige tijd onmoge lijk is. Daarbij komen de kosten van de overstromingen. Aan stra ten en gebouwen ontstaat dan 7,5 miljoen gulden schade, zodat het financiële gevolg bij elkaar dus een kostenpost van 8,2 miljoen gulden oplevert. Het is ook nog mogelijk de storm vloedkering dicht te doen als het water een hoogte heeft van 3.0 meter boven ANP. Dan zou de ke ring eens in de vijf jaar gesloten moeten worden. In 1987 werd besloten tot de bouw van de stormvloedkering en be perkte dijkverzwaring in de regio Rotterdam. De waterkering in de Nieuwe Waterweg heeft 965 mil joen gulden gekost aan het ziekenhuis-arsenaal toe te voegen. Dat zou moeten gebeuren op het nu nog lege s' Jaeobplein. Vanuit de universiteit wordt bij het overleg als een van de belang rijkste wensen ingebracht dat het medische complex beter bereik baar wordt en dat er meer par keerplaatsen voorhanden zijn om bezoekers en belangstellenden probleemloos naar de midden in de stad gelegen voorzieningen te krijgen. Uitbreiding Rotterdam wil bij de uitbreiding een vinger aan de pols houden en de 'meerwaarde' van zo'n belang rijk medisch complex in de stad uitbuiten. De stad onderkent het belang van de universiteit, die een van de grootste werkgevers is in de stad. Maar de academische wereld is van dergelijke bemoeizucht weer minder gecharmeerd, zo bleek gisteren in het NAi. i De medische facul teit van de Erasmus Universiteit Rotterdam dreigt aan belang in te boeten door de moeilijke bereik baarheid van het D-ükzigtcom- plex. „Wij verliezen onze positie als ontmoetingscentrum, wij ra ken belangrijke conferenties kwijt," zei prof. dr. C. Verwoerd, decaan van de faculteit der ge neeskunde en gezondheidsweten schappen, gisteravond tijdens een forumdiscussie over de toekomst van het Erasmus Medisch Cen trum Rotterdam in het Neder lands Architectuurinstituut De medische faculteit en het Aca demisch Ziekenhuis Dïjkzigt heb ben grote plannen om verder uit te breiden. Met de dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting stude ren de medische faculteit en het Academisch Ziekenhuis Rotter dam (Dijkzigt) inmiddels naarstig op plannen hoe die uitbreiding gestalte moet krijgen. Bedoeling is ook de Daniel den Hoedkliniek RotterdamDe rechtbank in Rot terdam heeft gisteren vier man nen veroordeeld tot gevangenis straffen van negen tot dertig maanden wegens kindersmokkel. De vier behoorden tot een inter nationaal opererende organisatie die zich bezighield met mensen smokkel. De uit India afkomstige en in Am sterdam wonende broers Ajay K. P. (37) en Ajay K P,(34) kregen wegens de onttrekking van min derjarigen aan het over hen ge steld gezag en het lidmaatschap van een criminele organisatie res pectievelijk dertig en twintig maanden cel Dat is een aanzienlijk lagere straf dan de eerder geëiste vijf en vier jaar cel. Hun in Engeland woon achtige neef S. B.(22) kreeg negen maanden cel en de in België wo nende Indiër J. S. (36) moet twaalf maanden zitten. Tegen hen was dertig maanden cel geëist Rechter mr. F. J. W. M. van Door- en kwam tot lagere straffen omdat hem niet gebleken is dat de smokkel is gebeurd tegen de wil van de ouders of de kinderen. De verdachten hebben de kinde ren ook goed behandeld, vindt Van Dooren. Hij achtte roof van de kinderen en het bezit van valse documenten niet bewezen. De organisatie van de Indiërs heeft ten minste zeventig minder jarige jongens van tussen de 6 en Rotterdam De politie heeft van morgen heel wat verbaasde en bo ze telefoontjes gehad van automo bilisten, die rond zeven uur lang durig voor een geopende Van Brienenoordbrug hadden ge staan, De file die daardoor ont stond, had een lengte van negen kilometer. Dat had vooral te ma ken met het feit dat de brug veel langer openstond dan gebruike lijk. Recent zijn er vragen gesteld of het noodzakelijk is dat de Hrie- nenoord'juist tijdens de ochtend spits open moet Minister Jorrits ma heeft aangegeven dat ze de be staande afspraken daarover niet wil veranderen. 15 jaar uit India via Nederland naar de Verenigde Staten gesmokkeld. Bij het oprollen van een deel van de groep in septem ber 1995 vond de politie negen kinderen, variërend in leeftijd van 10 tot 15 jaar, in een Amster damse woning. Justitie bracht ze onder in op vangcentrum Valentijn maar ook daaruit verdwenen ze weer. De Duitse politie vond ten slotte drie terug in een asielzoekerscentrum in Keulen. Twee van hen zijn on dergebracht bij gastgezinnen in Nederland. De derde jongen is op nieuw verdwenen. De andere zes kinderen zijn spoorloos. Justitie vermoedt dat de groep meer dan honderd kinderen uit de Indiase Sikh-bevolkingsgroep naar Amerika heeft gesmokkeld. Ze reisden mee op paspoorten van Nederlanders van Hindoestaanse komaf en Indiërs. In India betaal den de echte ouders de bende tot 25.000 gulden per kind voor een betere toekomst in Amerika. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Twaalf lessen 'levensvaardigheden' hebben de docenten maatschappijgeschiedenis Luuk Heykoop en Jan Ippel nu achter de rug. Ze vormen de eerste ervaringen met een lesprogramma dat jongeren moet leren omgaan met ru zies, met afwijzing, met 'nee' zeggen. Doel is het geloof in de persoonlijke effectiviteit, volgens professor René Diekstra het belangrijkste psychologische criterium voor een succesvolle overgang naar volwassene, te vergroten. Klas drie electro van de scholengemeenschap voor vbo-mavo Cleynpolder in Over- schie diende als proeftuin. Vloekend, tierend en scheldend komt de rector tijdens de eerste les 'levensvaardigheden' het les lokaal binnenstormen. Hoe kon den Luuk Heykoop en Jan Ippel het in hun hóófd halen om uitge rekend in dit lokaal te gaan zitten. Heykoop, op zijn beurt, valt onge nadig togen zijn baas uit. Zijn col lega Ippel druipt snikkend af. Klas drie electro reageert ge schokt, uit het veld geslagen. Wat is hier aan de hand? De leraren grinniken bij de herin nering. „Even de aandacht van gen," noemt Heykoop de aanlei ding tot het toneelstukje. „Als je tegen de jongens zegt dat ze in een kring moeten zitten, denken ze: 'ha kring, we hebben geen les'. Zo hebben we ze even door elkaar willen schudden." Jan Ippel: „Bo vendien vormt zo'n scène een pri ma illustratie om te laten zien dat mensen heel verschillend kunnen reageren op een bepaald gedrag." Leidraad Leidraad voor veel van de lessen levensvaardigheden' vormen de vier g's: gebeurtenis, gedrag, ge voel en gevolg. Gris je een pen weg van een medeleerling zonder iets te vragen, dan geeft dat die ander een rot gevoeL Dat negatie ve gevoel leidt tot een bepaald ge drag: tot een boze reactie, of mis schien juist tot een heel stil mok ken. „Het gaat erom dat de jongen die die pen pakt 2ich van de gevol gen van zijn daad bewust wordt. Hebben ze dat inzicht eenmaal te pakken," zegt Ippel, „dan veran dert hun gedrag vanzelf." Lessen levensvaardigheden, ook wel 'skills for life' genoemd, vormen één van de aanbevelin gen die de psycholoog professor René Diekstra, adviseur van de gemeente Rotterdam voor het preventief jeugdbeleid, heeft ver woord in zijn rapport 'Keerpun ten'. Aanleiding daarvoor is de toename van emotionele moeilijk heden en gedragsproblemen on der jongeren. Jongeren zijn vol gens Diekstra in toenemende ma te niet in staat zelf problemen ef fectief aan te pakken. „Problemen zijn van alle tijden," relativeert Luuk Heykoop, ooit zelf leerling op de school waarop hij nu les geeft. „Bij ons gingen de problemen alleen niet zozeer over drugs, maar over beginnen met roken." Ook zijn collega Jan Ippel waakt over het imago van 'zijn' leerlingen. „Er zijn heus wel wat jongens bij die al in aanraking zjjn geweest met de politie. Maar daar merk je niets van op school" Levensvaardigheden opdoen is evenwel hard nodig, vinden de twee leraren, hoewel thuis daar- Luuk Heykoop (rechts) en zijn collega Jan Ippel zien dat de lessen levensvaardigheden vruchten afwerpen. Maar wil het beklijven, dan moeten ook andere docenten op een dergelijke manier werken. FotoNieis van der HoevefVRottertiai)is Dagbiaö voor een betere plek zou zjjn dan de schooL „Maar zo werkt dat te genwoordig niet meer. Veel jonge ren krijgen van thuis de bood schap mee dat ze het zelf maar moeten uitzoeken. Het gemak waarmee sommige jongeren aan hun lot worden overgelaten..," zucht Jan Ippel „De kern is dat veel kinderen te weinig liefde krijgen." Heykoop: „Als je even naar ze luistert, schieten de schoolprestaties omhoog." Thuis wordt vaak niet gepraat, merkt Ippel op. „Als ik langs kom, blijft de tv aan staan." Heykoop constateert een gebrek aan 'posi tieve terugkoppeling'. „De jonge re krijgt van zijn ouders te horen dat hij niet mag stelen, maar thuis wordt wel gepraat over zwart wer ken." Even later, verbouwereerd: „Ik had kort geleden nog een va der aan de lijn die niet eens wist dat zijn zoon bij ons op school zat. En dat is niet de eerste keer dat ik dat heb meegemaakt." De leraar bespeurt in het gedrag van een -deel van zijn leerlingen een zekere overlevingsdrang. „Ais je bet ergens niet mee eens bent, direct boos worden," illus treert hij. „Onmiddellijk op maxi male sterkte reageren." Docententraining Jan Ippel en Luuk Heykoop zijn aan het begin van het schooljaar, samen met docenten van nog vier andere Rotterdamse middelbare scholen, naar de docententrai ning geweest. Drie dagen op cur sus met twintig collega's in het Oost-Brabantse Mierlo. Daar raakten 2e vertrouwd met het lesprogramma 'levensvaardighe den', waaraan ze voor een flink deel hun eigen invulling hebben gegeven. In de pilot die op de vijf scholen draait leren de jongeren hoe je kunt handelen wanneer een le raar je onterecht bestraft. Ze leren 'nee' zeggen, zowel tegen een groep als tegen een persoon al leen. Seksualiteit wordt bespreek baar gemaakt en ze leren omgaan met agressie door praktijksitu aties na te spelen. Ippel en Heykoop hebben de in druk dat de lessen 'levensvaardig heden' -volgende week starten op Cleynpolder twee nieuwe groe pen- hun vruchten afwerpen. JUs er een conflict is, zetten we ze in een kring. Dan weten ze ai dat ze moeten gaan praten," zegt Heykoop. Om te bevorderen dat de effecten bekleven, zouden ook collega's opeen dergelijke manier moeten werken, vinden ze. „Heel goed," vindt Luuk Hey koop een suggestie van leerlingen die tijdens individuele gesprek ken naar voren kwamen. „Een aantal van hen zei dat de cursus ook heel goed zou zijn voorouders en docenten. Daar ben ik het hele maal mee eens." Gorilla-peuter Aya is weer terug in diergaarde Blijdorp en de hereniging, <net Haar oude groep heeft tot hartverwarmende taferelen geleid. De jonge gorilla zou in het kader van een Internatio naal fokprogramma naar Tel Aviv verhuizen en moest daarvoor eerst in Apenheul wennen aan het oudere mannetje Lucas. Dat klikte echter niet en dus keerde Aya terug op het oude 'nest'. Daar kan ze het uitstekend vinden met de hele groep, maar met een ongeveer even oud nichtje in het bijzonder, foto Jaap Rozema/Rotterdams DagDlad Het zit er op voor de advocaten en procureur-generaal mr. C. M. P. Flint- Van Noort in het omvangrijke Kobus-proces. Het hoger beroep in de zaak, die eerder de Rotterdamse rechtbank maanden in zijn greep hield, werd gisteren in het Hof in Den Haag afgerond. Nog één keer trokken de raadslieden ten stnjde tegen het Openbaar Ministerie en verwierpen de argumenten van de aanklaagster. Het woord is nu aan de rechter die over twee weken een oordeel velt over Kobus L., Lambert S, en alle an dere verdachten. Door Marcel Potters Den Haag Het was uiteindelijk mr. H. van Dijk die de immer doordreunende boor overstemde. Het apparaat dat te pas en te on pas in een betonnen muur of vloer werd geprikt en daarmee het pro ces tegen Kobus L. en tien andere verdachten danig verstoorde. Het Paleis van Justitie in Den Haag wordt verbouwd en dat zullen we weten. Dat de raadsman zo goed was te horen, had vooral te maken met zijn boosheid. Want als advocaat van Kobus' rechterhand Lambert S. - óók verdacht van grootschali ge drugshandel - kreeg hij vorige week een stevige veeg uit de pan van procureur-generaal mr. C. M. P. Flint-van Noort. Ze rea geerde daarmee op eerdere uitla tingen van mr. Van Dijk die een rechercheur in de Kobus-zaak door het slijk had gehaald. „In faam en in feite klachtwaardig," vond de aanklaagster deze aantij gingen. Laatste dag Maar de strafpleiter sloeg terug, gisteren op de laatste dag van het hoger beroep in de zaak tegen Ko bus en kornuiten. Zo nu en dan wat rood aanlopend, handjes op de rug en licht voorover gebogen, opende hij de aanval op zijn oppo nent. Mr. Van Dijk, enigszins cy nisch, terugblikkend op de re pliekvan de aanklaagster: „De ve le jaren dat de procureur-generaal bij het Openbaar Ministerie heeft gewerkt, hebben haar geleerd dat in de meeste strafzaken met de meest waarschijnlijke waarheid moet worden gewerkt. Dat moetu toch even tot u laten doordringen. Niet de waarheid maar de meest waarschijnlijkewaarheid." Pleidooi De raadsman meende in zijn plei dooi te hebben aangetoond dat niet zijn cliënt en Kobus achter de verscheping van 357 kilo cocaïne in 1991 zaten - het belangrijkste verwijt aan het adres van deze verdachten- maar anderen. In elk geval had de verdediging veel twijfel gezaaid, meende hij, „en die twijfel dient in het voordeel van mijn cliënt te worden uitge legd". En weer werd de politieman, aan wiens bedoelingen hij al eerder Door Peter de Lange Rotterdam Ramen dicht, radio aan. De jampenbesirijding propa geert dat mensen het beste bin nen kunnen blijven bij een che mische calamiteit. Maar de ram penplannen van de meeste scho len in Rotterdam houden nauwe lijks rekening met die mogelijk heid. De draaiboeken zijn bijna al lemaal gebaseerd op een situatie waarbij iedereen zo snel mogelijk naar buiten moet. De enorme gifbrand bij CM! vorig jaar februari en de verstikkende chloorwolk die over de Nieuwe Maas naar Pernis en Hoogvliet af dreef leek de komst van een nieu we generatie rampenplannen te versnellen. De dienst Stedelijk Onderwijs, die een voor alle scho len bruikbaar basisplan zou schrijven, is daar echter nog niet aan toegekomen. Taak De dienst wil wel, maar komt tijd te kort en worstelt bovendien met de vraag om wiens verantwoorde lijkheid het eigenlijk gaat. „Voor de scholen ligt hier ook een taak. Maar blijkbaar is het een onder-, werp dat niet hoog op de agenda* staat." In het nabije verleden, toen in Rotterdam de nieuwe rampensi rene werd geïntroduceerd, heeft de brandweer de scholen gewezen op het belang van binnen blijven bij een calamiteit. Dat gebeurde tijdens een grootschalige campag ne, waarbij ook voorlichtingsma teriaal werd verspreid onder zie ken- en bejaardenhuizen. Voor de brandweer was daarmee de kous af, zegt een woordvoer der. „Iedereen weet het nu. Wij hebben gedaan wat we moesten doen, de rest is ieders persoonlij ke verantwoordelijkheid." Wel geeft de brandweer desge vraagd adviezen als instituten een gedetailleerd rampenplan willen maken op basis van het principe 'ramen dicht, binnen blijven'. Was er van de zijde van scholen veel belangstelling vtèor die mogelijkheid? De zegsman van de brandweer: „Neie, alleen het Einstein Lyceum in Hoogvliet heeft ons benaderd." Maar die school lag vorig jaar dan ook letterlijk onder de rook van CML Eigen houtje Rector M. Roder heeft door de chemische brand geleerd dat in derdaad serieus rekening moet worden gehouden met de moge lijkheid dat grote aantallen leer lingen voor langere tijd binnen moeten blijven. Met de chloor wolk van CMI nog vers in het ge heugen, paste het Einstein Lyce um op eigen houtje de regels aan. Er werd nagedacht over noodbed- den, rantsoenen levensmiddelen en wie er verantwoordelijk is voor het uitzetten van het ventilatie systeem. Röden „Een industriële ramp is een reële mogelijkheid. Een plan hoe je daarop moet reageren kun je als school niet missen. Maar je moet het wel zelf maken. Als je gaat wachten tot de bureaucratie met iets komt, kan het heel lang duren." De rector noemt een goed ram penplan voor scholen een 'onder belicht thema'. „Ik denk dat wij wat de ontwikkeling ervan betreft in de voorhoede zitten." Toch zijn ook andere onderwijsin stellingen er mee bezig. Het Albe- da College heeft voor alle 34 vesti gingen een door de brandweer goedgekeurd ontruimingsplan, maar werkt daarnaast ook aan een scenario voor andere rampen. De school (met in totaal 10.500 leer lingen) wil ook zijn voorbereid op een situatie waarbij honderden mensen de deur niet uit kunnen omdat de lucht buiten niet zuiver is. K Bel, directeur van het facilitair bedrijf bij het Albeda College: „We moeten er naar toe dat we de leerlingen desnoods ook 's nachts kunnen opvangen." Hij vergelijkt rampenplannen met veiligheids riemen in de auto. „Je moet ze hebben, anders loop je onnodige risico's." Op scholengemeen schap Wolfert van Borselen (Blijdorp) is men zich sinds CMI bewust dat in het rampenplan ook een hoofdstuk over binnen blij ven zou moeten Staan. Een extra argument is het feit dat de school vlak bij de spoorbaan ligt. Inniimlngsplait Toch beschikt Wolfert van Borse len nog niet over een inruimings- plan. Gek genoeg komt dat juist door die spoorlijn. Rector N. Frö- berg: „De risicofactor is laag, omdat bij mijn weten er alleen 's nachts gevaarlijke stoffen over dit tracé worden vervoerd. Nee, ik weet niet zeker of dat overdag nooit gebeurt. Ik zou inderdaad over die informatie moeten be schikken, maar ik heb ze dus niet. Dat geldt voor alle scholen langs de spoorlijn, denk ik." Het Noordrand College (Wilgen- piaslaan) heeft als zovele scholen een calamiteitenplan dat is geba seerd op ontruiming. Een scena rio voor binnen blijven bij een in dustriële ramp ligt niet in de kast. Locatiedirecteur Th. van Gurp vindt dat ook niet nodig. „Ik kan me voorstellen dat scho len die in de directe nabijheid van industriegebieden liggen zo'n plan maken. Voor ons is dat min der urgent Hillegersberg/ Schiebroek is een plattelandsge meente, de risico's zijn hier veel kleiner." De leerlingen en docenten van het Scheepvaart en Transport College in het noordelijk haven gebied (Japarastraat) hebben laatst nog een ontruiming geoe fend. „Maar in het calamiteiten plan staat niks over binnen blij ven," zegt W. Roozen namens de schoolleiding. „Bij een ramp nemen we contact op met de politie. Om te horen wat er aan de hand is en wat ons te doen staat. Moeten we voor langere tijd bin nen blijven, dan denk ik dat we voor een probleem staan, heel eer- twijfelde, onder vuur genomen. Sinds Van Traa, klonk het, moe ten advocaten goed op hun hoede zijn voor functionarissen die het niet zo nauw met de regels ne men. „En rond deze verbalisant hebben zich merkwaardige feiten voorgedaan," meende hij- De poli tie heeft in zijn ogen slechts ge zocht naar een bevestiging van het vermoeden dat Kobus en Lambert achter het cocaïnetrans port zaten. „Dus: niets onderzoe ken, maar gewoon boud een stel ling poneren." Kobus' advocaat mr. Tj. van der Spoel sprak nogmaals zijn afkeur uit over de wjjze waarop het Openbaar Ministerie bewijs had vergaard. De deals met enkele cri minelen -kroongetuigen, vindt hij nog steeds - en de onmoge lijkheid van de advocaten om de betrouwbaarheid van deze lieden te toetsen. Ook hij was er nog im mer zeer verbaasd over dat de pro cureur-generaal het 'sehaduw- scenario' rondom de cocaïne smokkel, zónder een rol voor Ko bus en Lambert, van tafel veegde. Het was ook de dag van het laatste woord der verdachten. Iedereen was blij dat het erop zat, dat sowieso. Een aantal aangeklaag den voegde daar nog iets aan toe. Zoals Yolanda S., voor wie in het hoger beroep slechts een bijrolle tje was weggelegd. Ze blikte terug op de bange tijd nó haar arresta tie, in mei 1934. De manier waarop ze door politie en justitie Ln Rot terdam -met toen nog officier van justitie mr. M. Witteveen, be kend van het Hakkelaar-proces - werd behandeld.,,We hebben niet zoveel tegen mevrouw, zei Witte veen, maar we hebben wel kleine visjes nodig om de grote vis te vangen." En die grote vis, dat was Kobus, volgens justitie. Eis Ruim tweeëneenhalf jaar duurde de Kobus-zaak; eerst in de Rotter damse rechtbank en later in het gerechtshof in Den Haag. Tach tigduizend telefoongesprekken werden afgetapt, het dossier ken de tientallen ordners en een heel legertje advocaten was erbij be trokken, De eisen klonken begin deze maand: vijftien jaar cel en vijf miljoen gulden boete voor Ko bus, twaalf jaar en één miljoen gulden voor Lambert. Vólgens de hoofdverdachte, in middels getooid met een grijze baard, slaat het Openbaar Minis terie de plank mis. Weg wil hjj uit de Tijdelijke Extra Beveiligde In richting (TEBI) en wel zo snel mo gelijk. Zjjn uitsmijter: „Ik ben geen drugshandelaar. Daarmee heb ik me nooit beziggehouden." Op 11 februari doet rechter mr- in 't Velt-Meijer uit spraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2