9 Bom onder sloop flats Schubertlaan DeWetenschat Speelgoedauto zet strijd tegen rotonde kracht hij Rotterdams Dagblad Show :>'a 'Convenant geeft huurders munitie voor de rechter' Jongeren Bouw De Hogendam schiet goed op Ruimte gereserveerd voor elektriciteitscentrale aan Waterweg bij Maassluis Geschrokken democraten hebben niets te vrezen E Cromstrijen zegt 'ja' tegen glastuinbouw gratis straattheater Hiccf i icci« How Wise J is Streetwise? C - r 7 x Oliespoor op rijbaan Vastgebonden en overvallen Vlaardingse beroofd 'Meer geld voor nieuwkomers' Project voor lastige huurders Waterweg Donderdag 30 januari 1997 Door Pieter Vermaas Maassluis De discussie over de sloop van twee Elementum- flats aan de Schubertlaan in Maassluis is nog lang niet afge rond. Die moet zelfs nog beginnen zegt voormalig Huurders- raad-secretaris W. Zwiep. Hij heeft onderhandeld met de Wo ningstichting Maassluis (WSM) en de gemeente over het Con venant Prestatie-afspraken dat de drie partijen afsloten. De gemeente Maassluis en de WSM hebben het in Nederland unieke convenant omhelsd. Dat de huurders erin meedoen geeft het gewenste maatschappelijk draagvlak, zo heet het. Datzelfde convenant bevat evenwel een bom die elk moment tot ontplof fing kan komen, blijkt uit de in terpretatie van Zwiep. Mocht het op een rechtszaak uitdraaien, dan hebben de huurders van de Schu bertlaan ijzersterke troeven in handen, speculeert hij. De onder handelaar baseert zich op een overeenkomst die gemeente en WSM zelf hebben ondertekend. Stilgehouden „Artikel 23 in het convenant is pu re winst," juicht Zwiep bijna. Winst voor alle huurders van WSM-wonmgen, maar in het bij zonder voor de met sloop van hun woning bedreigde bewoners van de Schubertlaan. „Niet voor niets was artikel 23 het laatste struikel blok." Toen de Huurdersraad (HRM) dat artikel er bij de WSM eenmaal had doorgekregen, heeft de HRM bewust nooit hardop geroepen dat dit voor de bewoners grote moge lijkheden schiep. „Het kostte ons enorm veel moeite dat stil te hou den, maar als we het hadden aan geroerd was het artikel uiteinde lijk nooit in het convenant geko men." Schiedam De van Cromstrijen lijkt zich te kun nen vinden in de aangepaste ver sie van de Intentieverklaring Glastuinbouw Cromstrijen, waar in de uitgangspunten staan voor de ontwikkeling van 265 hectare glastuinbouw in de Ambachts heerlijkheid Cromstrijen. Wel wil de gemeente het recht houden alsnog af te zien van het plan, mochten van Cromstryen te grote (financiële) offers worden ge vraagd. In elk geval lijkt hiermee de weg vrij voor een aantal tuinders in het Westland. De provincie Zuid- Holland heelt de Ambachtsheer lijkheid Cromstrijen enige tijd ge leden als mogelijke locatie voor glastuinbouw aangewezen. Het gebied is nodig om ruimte te bie den aan tuinbouwbedrijven uit onder meer het Westland die moe ten wijken voor woningbouw en groenvoorzieningen. Zwiep, die als ex-secretaris op persoonlijke titel spreekt, is met bang dat gemeente en WSM de HRM als 'kommaneukers' opzij kunnen schuiven. De kwestie mag dan zeer procedureel lijken, zij kan verstrekkende inhoudelij ke gevolgen hebben. De onder handelaar zegt zich te baseren op door iedereen aanvaarde teksten. „In een bij de privatisering van de WSM getekende samenwerkings overeenkomst had de HRM al het instemmingsrecht bij sloop ver worven. Maar by conflicten zou den we ongetwijfeld aan het kortste eind hebben getrokken. Nu ligt dat totaal anders: in het convenant staat dat we een ge lijkwaardige gesprekspartner zijn, die zal moeten instemmen by sloop, Aangezien de HRM zich nog nooit heeft uitgesproken over een samenhangend pakket van maatregelen waarvan sloop deel uitmaakt, moet die discussie nog gevoerd worden. Zeker omdat te- rugbouw veel duurder wordt. Goedkoper bouwen kan in elk ge val met." Zwiep meent dat actievoerster A. Mooijman en de bewonerscom missie nog lang "riiëi zijn uitge schakeld. JJeji^ogöSflpjnis- sie SchuBê'rtl'aan-Mozaftlaaft is volwaardig lid van de HRM en kan die discussie dus nog vanaf het begin gaan voeren. Nogmaals, de HRM heeft zich nooit over de sloop zelf uitgesproken; we heb ben het steeds slechts over voor waarden gehad." Lafheid In een voorbereidende, maar voor besluitvorming niet bindende commissievergadering stemden de raadsleden minus de PvdA-le- den vorige week in met de sloop van de twee Elementumflats aan de Schubertlaan, Eergisteren stel de de gemeenteraad als laatste van de drie partners weliswaar het convenant vast, maar be krachtigde de raad niet de in stemming met de sloop. Dat kon niet, omdat het raadsvoorstel die instemming niet meer bevatte. „Godzijdank is dat laatste eruit gehaald; dat hebben ze niet op nieuw aangedurfd," kijkt Zwiep op die discussie terug. Hij uit kritiek op de raadsleden. „Zij hebben geen stelling durven nemen en ik noem dat lafheid. Ze zijn meegegleden met het conve nant dat HEM en WSM al hadden getekend, daarbij denkend dat de HRM in artikel 23 instemt met sloop. Maar dat is dus niet zo. Als je het artikel m de context be kijkt, zie je dat de HRM er nog mee in moet stemmen." BINNGNWeGPLeiN, IG.30-I7.B0 1 UI3V.U33IC. WTC. B.OQ-tS.pO 1 Kennis voor morgen INFO: OIO-4I54575 MET DANK AAK 1ACWE WAN DAM, JEMMï GEDULD CBK, BELASTING EN DOUANE MUSEUM, ST BWTOAUJ. ST PLUSPUNT VROUWEN VORMINGSCENTRUM R'HAM, DIENST RECREATIE ROTTERDAM, AFD NME, SCH[ELANDHUIS MARITIEM MUSEUM NIVDN FEDERATIE RDAM WV CITY INFORMATIE CENTRUM FESTIVAL RDAM DS+V ST ONS ROTTERDAM CIRCUS R0TJEKN0R, RCA, ENFB R DAMSE SCHOLIEREN lU y.' V 'i —■ft tjf De Hogendam naast het NS-stetJon In Nieuwland Heeft bljnahet hoogste punt bereikt f«o Dennes vandwtt Schiedam De vorst heeft een. paar weken als spelbreker gefun geerd, maarondanks deze tegen valler vordert de bouw van aj> partementencomplex De Hogen dam gestaag. De 'nieuwbouw naast NS-station Schiedam- Nieuwland heeft op een haar na het hoogste punt bereikt en vijf maanden voor de oplevering zyn bijna alle woningen verkocht Het hoge flatgebouw is een pro ject van Bokx Bouw en Woningstichting Noordvest Er komen 54 appartementen. Op zes woningen na zijn ze allemaal verkocht Er resteren slechts en kele driekamerwoningen (189.000 gulden per stuk). De duurste appartementen 'gingen het eerst van de hand, Het door het Rotterdamse archi- tectenbureau Van Tilburg Partners ontworpen gebouw is onderdeel van een groter project Zij tekenden ook aan zestien eengezinswoningen en een se niorencomplex met 46 apparte menten. De 'nieuwbouw in de wijk Nieuwland vormt de kroon op de opknapbeurt van het buurtje tussen de spoorbaan, de Nieuwe Damlaan, 'de Burge-" meester van Haaxenlaan en de Van der Duyn van Maasdam laan. De ingrijpende facelift van een aantal portiekflats in de omge ving werd vorige zomer reeds af gerond. Om ruimte te maken voor de nieuwbouw werden vorig jaar enkele portiekflats gesloopt Bij die operatie werden 106 goed- kope woningen tot puin verma len. De stadsvernieuwing in de wijk naast het station is onderdeel van het Beheerplan Nieuwland. Het beleid van de gemeente is gericht op het doorbreken van de eenzijdige structuur van de eer ste naoorlogse wijk, In totaal worden zeshonderd woningen in Nieuwland gesloopt Maandag geeft de gemeenteraad de aanzet voor een ander verbeterplan in - de wijk. Voorafgaande aan nieuwbouw worden aan het "Wi- bautplein, de Kuyperlaan en de Cort van der Lindenlaan 216 por- tiekwoningei, gesloopt. Den Haag Tussen Hoek van Holland en Maassluis komt moge lijk een elektriciteitscentrale. Dat bleek deze week tijdens een zit ting van de Raad van State in Den Haag. De centrale is opgenomen in de planologische kernbeslis sing over de elektriciteitsvoorzie ning die het kabinet reeds heeft goedgekeurd. De Samenwerkende Eiektriciteits Producenten (SEP) laten weten dat er geen concrete plannen zijn om nieuwe centrales te bouwen. De elektriciteitssector kampt met overcapaciteit. „Een reservering als deze wordt gedaan voor het ge val het wel nodig is de capaciteit uit te breiden. Dat gebeurt op meer plaatsen in het land," aldus een woorvoerster van de SEP. De ligging naby de Nieuwe Water weg is, gezien de aanwezigheid van koelwater, vrij gunstig. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken maakte duidelijk dat in de nabije toe komst wel extra behoefte is aan energie in de kassentuinbouw. Het Zuidhollands Landschap heeft als milieuorganisatie bezwa ren ingediend tegen de komst van de centrale. „Een centrale past niet in een polder die volgens het bestemmingsplan groen moet blijven," verwoordde H. Smits de grieven. De organisatie hoopt via de Raad van State een wijziging in de pla nologische kernbeslissing te be reiken. De Raad doet over enkele maanden uitspraak. Door Menno Haddeman Vlaardingen De leden van de D66-fractie in Vlaardingen maken zich grote zorgen over de veilig heid en volksgezondheid in de ge meente. De fractie heeft van 'ver schillende zijden' gehoord dat de 'speciale telefoonlijn' tussen het stadhuis, het politiebureau en het Holy Ziekenhuis, zonder enig overleg, is opgeheven. Een schan de vinden de D66'ers. Zfl willen daarom van de burgemeester we ten of deze 'ontoelaatbare' ophef fing de veiligheid en gezondheid van medewerkers en patiënten van het ziekenhuis, of erger nog, het welzyn van de hele Vlaar- dingse bevolking in gevaar kan brengen. „Waar hebben ze het over?" vraagt W. Spanjaard, ambtenaar rampenbestrijding bij de gemeen te. „Een hotline tussen de ge meente, politie en het zieken huis? Nooit van gehoord ^Heeft ook nooit bestaan. Ik weet niet wat die mensen bedoelen." Spanjaard is dé deskundige op het gebied van rampenbestrijding van de gemeente Vlaardingen. Hij bedenkt de plannen die in geval van calamiteiten of rampen moe ten worden uitgevoerd. Spanjaard is de spin in het web van de ram penplannen en hy is exact op de hoogte van de communicatiever bindingen tussen verschillende instanties in Vlaardingen. Hotline „Nee, een zogenoemde hotline heeft nooit bestaan. Wel is er van uit de burgerzaal in het stadhuis een verbinding met het nationale noodnet. Op dit net zijn allerlei overheidsinstellingen aangeslo ten. Het politiebureauhet zieken huis, de brandweerkazerne en het stadhuis. Via deze lijn kan. tijdens rampen direct worden gecommu niceerd." Volgens Spanjaard is elke ge meente in Nederland al jarenlang op dat net aangesloten. Het moet voorkomen dat het zogenoemde Henny Huisman-effect ontstaat. „Jaren geleden had Huisman een show waarin kijkers met behulp van de telefoon hun stem konden uitbrengen. Er is toen zo massaal gebeld dat het telefoonnet overbe last raakte en hulpdiensten niet meer te bereiken waren. Om te voorkomen dat in zo'n geval de gemeente geen contact meer kan hebben met de politie of brand weer is dat noodnet ingevoerd." Opheffing van het nationale noodnet is volgens Spanjaard on denkbaar. De leden van de D66- fractie kunnen met een gerust hart gaan slapen. Of toch niet? 06-11 In een tweede vraag aan de burge meester spreekt de fractie name lijk haar bezorgheid uit over de 06-11 alarmcentrale. De democra ten hebben 'signalen ontvangen over problemen bij meldingen van inwoners van Vlaardingen'. Volgens de informatie van D66 verwart de telefonist van de 06-11 centrale soms een melding uit Vlaardingen met een oproep uit by voorbeeld-Rotterdam door een brandweerwagen naar de Rotter damse Hoogstraat te sturen in plaats van naar de Vlaardingse. Een kwalyke zaak menen de de mocraten. Zo kannen volgens hen levensbedreigende situaties ontstaan. „Klopt volgens mij ook nietzoveel van," reageert Spanjaard. „Bij de 06-11 centrale wordt alleen maar gevraagd wat de beller wenst. Brandweer, ambulance of politie. Vervolgens wordt de beller door verbonden met de alarmcentrale van één van de hulpdiensten in de regio. De telefonist op die centrale vraagt uitdrukkelijk om welke plaats het gaat." De situaties waar de fractie van D66 in de brief op doelt kwamen, volgens Spanjaard, in de beginfa se van de 06-11 centrale spora disch voor. 'Kinderziekten'. Bijna acht jaar na de invoering van de 06-11 centrale behoren die onvol komenheden tot het verleden. De leden van de D66-fractie in Vlaardingen hoeven zich -wat dat betreft- dus niet langer zorgen te maken. Met een gerust hart kunnen ze gaan slapen om de volgende dag, uitgerust, met een paar echt wakkere vragen op de proppen te komen. Door Carel van der Velden Schiedam Aan de muur hangt een foto met kinderen in een speeltuin, op tafel wordt een mini atuur-vrachtwagen over het uitge zette parcours gestuurd. Het oogt als een luchtig spel, maar voor J. Starks is het bittere ernst. Met zijn demonstratie in het vergader- kamertje van het stadskantoor poogt de beleidsmedewerker van de Logistiek Transport Nederland de gemeentelijke bezwaar- en be- roepencommissie te overtuigen van de gevaren van de aanleg van een rotonde op de Van Haaren- laan De gemeente Schiedam wil de ge wraakte kleine rotonde maken op de kruising Van Haarenlaan/ Troelstralaan. De vrachtwagen op tafel moet aantonen dat 'levensgevaarlijke situaties' op die rotonde ontstaan. De verte genwoordiger van het beroepsver voer ziet de bui al hangen. „Onderzoek van het Centrum voor Ontwikkeling Weg- en Wa terbouw heeft uitgewezen dat een rotonde geen goed idee is als een flink percentage van het verkeer uit vrachtverkeer bestaat. Dat is. hier het geval. De maatvoering is te klein, waardoor de verkeersvei ligheid in het gedrang dreigt te komen." Het beroep tegen de rotonde is in gesteld door de in de Wilhelmina- haven gevestigde beroepsver voerders. Zij gebruiken de Van Haarenlaan als ontsluitingsroute. Economisch nadeel levert de eventuele aanleg van de rotonde hen volgens een woordvoerder niet op. „Hier is de verkeersveilig heid in het gedrang," vertelt woordvoerder Starks. „In de och tendspits steken honderden scho lieren hier de weg over. Zij heb ben altijd voorrang op de rotonde. Dat kan leiden tot filevorming op de Van Haarenlaan." Het kruispunt is nu uitgerust met verkeerslichten. Die installatie staat echter op instorten, ver klaarde woordvoerder Breedevelt van de gemeente Schiedam gis tel middag tijdens de hoorzitting. Dat was een van de aanleidingen om eens na te denken over een andere inrichting van de kruising. Verder vinden veel Nieuwlanders dat de Van Haaren laan smaller moet worden. In de wijk staat de weg bekend als een racebaan. „Met een rotonde hebben we de laatste tyd ervaring opgedaan op de kruising Nieuwe Haven/Vlaar- dingerdijk. Dagelijks passeren daar zestienduizend auto's. Dat is meer dan op de plek waar we nu een rotonde willen maken. En het gaat goed. De politie en de bus chauffeurs van de RET zijn tevre den, Ook op de nieuwe rotonde kunnen trekkers van 16,5 meter zonder problemen de rotonde ne men." Eigenaar P. van der Kooij van het gelijknamige Schiedamse trans portbedrijf heeft het nodige op die redenering af te dingen. „Op die nieuwe rotonde zijn alle bermen al kapotgereden door vrachtwa gens. Ze kunnen er slecht uit de voeten. Ik ken de stelling dat ro tondes in het algemeen verkeers veiliger zyn. Maar dé bestaat niet. De maatvoering bepaalt of hij vei lig is." Met zijn vrachtwagentje poogt Starks het gelijk van Van der Kooij aan te tonen. „De vrachtwa gen moet flink manoeuvreren," onderstreept hij zyn bewegingen op tafel. „De chauffeur heeft drie keer last van een dode hoek. Fiet sers en bromfietsers kunnen on der de vrachtwagen schieten. Het lijkt er op een rotonde op dat een vrachtwagen naar links gaat, ter wijl de chauffeur op het laatste moment het stuur moet omgooien om naar rechts te gaan." De woordvoerder van de gemeen te: „De chauffeur kan dat voorko men door zyn richtingaanwijzers aan te zetten. Dan ziet de fietser waar hy naartoe wil." Starks: „De theorie is anders dan de praktijk. Op de rotonde moet de chauffeur in korte tijd een groot aantal han delingen verrichten. De richting aanwijzer is daarbij snel verge ten." De gemeente geeft toe dat bij het ontwerp van de rotonde om planologische redenen is ingele verd op de veiligheid. Fietsers en automobilisten delen dezelfde weg. Een ontwerp met vrijliggen- de fietspaden is veiliger, maar dat kost volgens de gemeente te veel ruimte. De gemeente heeft een deel van de ruimte gereserveerd \oor een nieuwe tram verbinding. Komt die er niet, dan is extra wo ningbouw in beeld. M. de Mol-de Mooij, lid van de be roeps- en bezwaarschriftencom missie, wilde meer weten over de gemeentelijke motieven. „Een echte reden lijkt er niet te zijn. Er gebeuren nu nauwelijks ongeluk ken op deze kruising. De ver keerslichten regelen de zaak." Volgens de gemeentelyk woord voerder is die veiligheid maar schijn. Die wordt volgens hem in elk geval fors groter bij aanleg van de rotonde. „Fietsers rijden nu massaal door rood licht." De bezwaarschriftencommissie doet over zes weken uitspraak in deze kwestie. Schiedam Een aantal uren lang is gisterochtend de kruising van de Burgemeester Knappertlaan! en de Vlaardingerdyk in Schiedam afgesloten geweest. De rijbaan was veranderd in een gly-1 baan nadat de stuurleiding van' een vrachtwagen was gebroken.' De olie uit die leiding kwam op het wegdek terecht en moest wor den opgeruimd. De chauffeur kreeg nog een extra tegenvaller te verwerken. 1 Tegen hem is proces-verbaal op-; gemaakt omdat hij geen vergun ning had om de lading te vervoe ren die hy bij zich had. Maassluis Een 54-jarige Ma^s- sluise is gisteravond in haar wo-, ning aan de Zwaluwstraat over vallen door drie mannen. De man nen drongen de woning binnen en mishandelden en bedreigden het slachtoffer. Daarna bonden zej de vrouw vast en doorzochten de woning. Het is nog niet bekend of er iets is weggenomen. Een buurt onderzoek van de politie heeft nog niets opgeleverd. VlaardingenEen 32-jarige Vlaar-! dingse is gisteravond op de Aza-J leastraat in haar woonplaats be-, roofd van haar tas. De vrouw1 stond bij de bushalte toen een jon-' gen op haar af kwam en aan haar' tas begon te trekken. De vrouw( verweerde zich hevig waarna ze door de dader werd geslagen. De overvaller rende vervolgens weg; samen met een hulpje dat de1 wacht hield. Vlaardingen/Schledam HetCDA" in Schiedam en de- -SGP/RPF/ GFV-combinatie in ,de V2aar-! dingse gemeenteraad willen dat1 er meer geld beschikbaar komt' voor de opleiding van nieuwko-' mers. Dat geld zou door de beide gemeenten beschikbaar moeten, worden gesteld. De twee politieke partijen schrij ven dit aan de beide colleges van' burgemeester en wethouders' naar aanleiding van een artikel in het Rotterdams Dagblad van 27 januari. Daarin zegt regionaal co-' ordinator R. Roest van het taalon-, derwijs dat de wachtlijsten in! Schiedam en Vlaardingen alleen' maar langer zijn geworden sinds de invoering van het Project Lite-, gratie Nieuwkomers. Velen moe-' ten anderhalf tot twee jaar wach ten voordat er plek is om Neder-, lands te leren. Daarbij komt dat1 niet iedere inwoner van buiten-, landse afkomst als nieuwkomer! wordt aangemerkt. Het CDA in Schiedam oordeelt dat deze knelpunten 'de gewenste, inburgering van een beduidend deel van de allochtone nieuwkot mers in Schiedam in de weg staat':, en vraagt b en w of zij bereid zyn' geld beschikbaar te stellen voor aanvullende opleidingsmaatrege len waarin het rijk niet voorziet. Datzelfde vraagt de SGP/RPF/ rpV in Vlaardingen. Deze fractie is bovendien verbaasd dat de uit latingen van de coördinator in het Rotterdams Dagblad niet stroken met eerdere mededelingen van de wethouder in de raadscommissie. Daar is volgens de SGP/RPF/GPV meegedeeld dat er 'niet of nauwe lijks sprake is van een wachtlijst problematiek'. Schiedam GGD en Maatschap pelijk Dienstverlening Nieuwe Waterweg (MDNW) gaan in' Schiedam samen het probleem van 'moeilijk plaatsbare huur ders' aanpakken. In februari start een project dat met 75.000 gulden wordt gesubsideerd door de ge meente Schiedam. Deskundigen van beide organisaties leggen dé' laatste hand aan de vormgeving; van het hulpplan. t[ Het komt regelmatig voor men-' sen door hun gedrag zoveel over-' last veroorzaken voor hun omge-; ving dat hulpverlening noodzake-; lijk is. Vaak is er sprake van ver-! slaving, vervuiling, huurschulden, of psychiatrische problemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1