14 Hoogvliet tegen bouw gevangenis Volkstuinders willen niet wijken voor stadion Wethouder Kombrink overweegt terugfluiten van deelgemeente Wordt Rotterdam steeds vuiler? 'Een vieze bende is het' Er is al een Marshallweg in Rotterdam Ife.' V&X*-è4». Minder stankoverlast in Rijnmondgebied Laatste werkzaamheden kering Nieuwe Waterweg Zuid-Holland bepaalt omvang stadsprovincie Verdachte spraakmakende ontsnapping nog vast Enthousiast 'ja' voor bouw Kinderkunsthal Overvallers bende achter de tralies Rotterdams Dagblad I I Vrijdag31 januari 1997 TR Rotterdam In Nederland ondervinden inwoners van het Rijnmondgebied over het algemeen de mees te overlast van industriestank en -stof. Ten opzichte van 1994 is de hinder in de regio wel afgenomen. Vo rig jaar daalde het aantal klachten over stank met 15 procent ten opzichte van 1995. In 1996 kwamen 7431 klachten binnen bij de meldkamer van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond. Dat zijn er 1279 minder dan in het jaar daarvoor. De inwoners van Zuid-Holland zijn minder ontevre den over het milieubeleid in hun provincie. Dit blijkt uit een onderzoek van de provincie Zuid-Holland naar milieubeleving. Voor het onderzoek zyn ruim 1900 mensen ondervraagd die wonen in gebieden waar grote industrieën zijn gevestigd. Het aantal on tevreden burgers is vorig jaar gedaald tot gemiddeld 22 procent. In 1990 was nog bijna de helft van de Zuid-Hollanders (46 procent) niet te spreken over het milieubeleid in hun provincie. Volgens de DCMR is de vermindering van stank het gevolg van strengere voorschriften. Ook pakken be drijven de bestrijding van hun eigen stank beter aan. Het is nog niet duidelijk of de afname aanhoudt De afgelopen jaren blijkt namelijk dat het aantal klach ten over stank nogal schommelt In totaal kwamen in 1996 ruim 20.000 klachten binnen. RotterdamMet het plaatsen van de dokdeuren na dert de stormvloedkering Nieuwe Waterweg zijn vol tooiing. Maandag wordt aan de noordzijde de eerste dokdeur geplaatst met behulp van een drijvende bok. Ook de zogenaamde rolwagens in de geleideto- ren worden die dag opgehangen. Naar verwachting wordt de dokdeur aan de zuidzijde in later in de maand geplaatst. De stormvloedkering is in oktober officieel gereed, waarmee het sluitstuk van de Deltawerken is afgerond. In mei zal, bij wijze van test, de stormvloedkering voor het eerst worden gesloten. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Bouwkombinatie Maeslant Kering in opdracht van Rijkswaterstaat. RotterdamGedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn begonnen met de wettelijke procedure om de omvang van de stadsprovincie Rotterdam te bepalen. De provincie is de aangewezen instantie die met alle betrokken gemeenten en waterschappen behoort te overleggen om tot een herindelingsplan te komen. Zo is dat bepaald in de wet algemene regels herinde ling (Arhi). Na de inspraakronde wil het college van GS een ont- werp-regeling maken, die begin 1998 aan het kabinet kan worden aangeboden. Dat past in hettydsschema van staatssecretaris ,.Vaii de Vondervoort (Binnen landse Zaken), die de stadsprovincie op 1 januari 2000 gerealiseerd wil zien. De start met de Arhi-pro- cedure betekent niet dat Zuid-Holland zonder meer instemt met de voorgenomen bestuurlijke verande ringen in de Rotterdamse regio. Gedeputeerde G. Brouwer is het met de gemeente Rotterdam en de Stadsregio eens dat het nieuwe bestuur een aantoon bare meerwaarde aan bestuurskracht moet opleve ren. Daarvoor wil hij meer duidelijkheid over het ta kenpakket en instrumentarium van de stadsprovin cie. Ook wil hij het advies van de Raad van State over de pre-provincie afwachten; Rotterdam heeft ernsti ge bezwaren tegen een tussenwetje, omdat de vrees bestaat dat de stadsprovincie dan het einddoel niet haalt en in de interimfase blijft steken, net als des tijds het openbaar lichaam Rijnmond. Gedeputeerde Staten willen behalve de achttien Rijnmondgemeenten ook de zes gemeenten in de Hoeksche Waard en de tien gemeenten in de Drecht- streek betrekken bij de herindelingsprocedure. In een eerdere fase toonde Brouwer zich er ook voor stander van om het Westland bij de Rotterdamse re gio te betrekken. Brouwer behoudt zich het recht voor om op een aan tal ijkmomenten te toetsen of het kabinet en het par lement zich houden aan de voorwaarden van de pro vincie Zuid-Holland. Een ijkmomem is er bijvoor beeld als het kabinet een standpunt inneemt'over 4e toekomst van de andere regio's in Nederland waar van een stadsprovincie sprake is of was. Rotterdam De 34-jarige E. F. W. uit Rotterdam wordt voorlopig vastgehouden in verband met de spraakmakende ontsnapping uit de Rotterdamse ge vangenis De Schie in 1993. Een verzoek van zijn raadsman om hem onmiddellijk vrij te laten, werd gisteren door de rechtbank afgewezen. De rechts zaak werd aangehouden tot 17 Februari. Dan zulllen ook andere betrokkenen bij de ontsnapping in het verdachtenbankje plaats nemen. De ontsnapping uit De Schie baarde op 30 maart vier jaar geleden opzien. Twee zware jongens deden een poging uit het extra beveiligde deel van De Schie te komen. Met behulp van een bewaarder, die zich liet gijzelen en een vuurwapen had doorgegeven. Slechts eentje, een Colombiaanse drugscrimineel, lukte het om buiten de muren van De Schie te komen. Hij slaagde er echten niet in met een in klaar liggende speedboat te ontsnappen. Uiteindelijk kon deze ge vangene in Blijdorp worden aangehouden. Hulp Verdachte W. wordt er van verdacht het wapen te hebben geleverd. Als regelmatig bezoeker zou hem dit zijn gelukt met behulp van een corrupte bewaar der. Deze cipier is al voor medewerking aan de vluchtpoging veroordeeld. W. zou ook op de dag ven de ontsnapping de speedboat hebben bestuurd. Daarnaast wordt' hem ten laste gelegd op 23 april 1993 in de Parkhaven enkele mensen meteen auto matisch wapen te hebben beschoten. Officier van justitie mr. H. E- Mos vroeg meteen schorsing van de zaak. Nader onderzoek en behande ling samen met andere verdachten die ook betrok ken zijn by de ontsnapping op 17 februari leek hem verstandiger. Raadsman mr. G. Szegedi wilde echter niet zo lang wachten en vond onmiddellijke vrijla ting op zijn plaats. 2yn dient zou niks te maken heb ben met de schietpartij in de Parkhaven. Rotterdam De deelgemeente Hoogvliet staat de bouw van een gevangenis in de nieuwbouwwijk Tussenwater niet toe. Met tien tegen zeven is de aanvraag voor een grondreserve- ring van het ministerie van Justitie gisteravond door de deel- gemeenteraad weggestemd. Hiermee riskeert Hoogvliet een aanwijzing door het centrale be stuur van Rotterdam. De 'Coolsin- gel' heeft zich eerder uitgespro ken voorde komst van een gevan genis voor 192 liehtgestraften. Wethouder Kombrink acht de kans reëel dat het gemeentebe stuur het negatieve besluit naast zich neerlegt en overgaat tot een zogeheten aanwijzing. Daarmee kan de deelgemeenteraad worden gedwongen alsnog in te stemmen met de bouw. Hij zei dit vanmor gen in een eerste reactie. Het col lege van burgemeester en wet houders vergadert daar vandaag al over. Kombrink benadrukte bijzonder teleurgesteld te zijn in de afwij zing door de deelraad. Volgens hem was er na een jaar van over leg met de deelgemeente alle re den aan te nemen dat zou worden ingestemd met het plan. Kom brink houdt staande dat Tussen water de enige geschikte locatie is. De gemeente gaat dan ook met op zoek naar een andere plek. Tijdens de discussie van twee uur voerden gisteravond alle fractie voorzitters het woord met als bo ventoon dat Vol ook vol is'. Verwe zen werd naar tal van zaken die voor Hoogvliet al belastend zijn voor het milieu en de bevolking en ook dat er vorig jaar al een TBS-innchting in de buurge meente Albrandswaard is ge opend. Bovendien staan in de omgeving van de geplande inrichting in de wijk Tussenwater koopwoningen die onlangs zyn opgeleverd. De nieuwe bewoners wisten volgens Hoogvhetse politici niets van de plannen voor een ommuurde stra finrichtingen op het moment dat zy hun huizen kochten. Ook dit feit is de diverse partijen in het verkeerde keelgat geschoten. De vijf leden van de gecombineer de fractie van PvdA/D66 stemden voor de komst van de gevangenis, terwjjl acht van de negen fractie leden van de grootste partij in Hoogvliet, IBP (Initiatiefgroep Boomgaardshoek en Platen), het plan naar de prullenbak verwe zen. De eenmansfractie van de WD kon zich evenmin verenigin gen met de bouw van een peniten tiaire inrichting, terwijl de twee leden van het CDA verdeeld stem den. Door Harm Harkema Rotterdam De stad, het vuil en de irritatie. In zijn nieuwjaarstoe spraak verklaarde burgemeester Peper de vervuiling van straten pleinen en parken tot een van de vier grote Rotterdamse ergernis sen waar strenger tegen moet worden opgetreden. Sn PvdA-raadslid J. Ellenkamp kreeg vorige week van alle kanten bijval toen ze in een vergadering zei dat Rotterdam 'een grote zooi' is. Hoe erg is het nu eigenlijk? Een rondgang langs "Rotterdam mers aan wie de volgende stelling werd voorgelegd; Rotterdam wordt steeds vuiler. Voorzitter F. Hollaar van de Win keliersvereniging Boulevard- Noord; „Klopt, Rotterdam wordt steeds vuiler. Een vieze bende is het. Ik sta nu in de Zwarljanstraat, en wat zie ik hier vlak voor me? Een oude klerenhanger en een smerig matje. Als je ziet hoeveel honden- drollen hier liggen! Het is meer dan verschrikkelijk. Met de Roteb is het hopeloos. Daar hadden we een contract mee. Voor achthon derd gulden per maand zouden ze een keer per week extra komen vegen. Daar zijn we in oktober mee opge houden. Ze gooiden er met de pet naar. Met een halve bezem erover heen, en na afloop lag de stoep nog vol. Ze komen hier nu nog wel regu lier, hooguit twee keer per week, maar ook met de Franse slag. Tot voor drie jaar terug haalden we zelf de rotzooi op. En dat was veel: een wagen per week. Leverden we keurig bij de Roteb af en dan moesten we er nog voor betalen ook: zo'n drie-tot vierhon derd gulden. Zijn we dus ook mee opgehouden. In februari begin nen we met Melkertbaners. Laten we hopen dat dat wat wordt" Directeur Eddy Treijtel va» schoonmaakbedrij f Treijtel BV; „Ik vind het nog wel meevallen. Ik heb niet het idee dat de stad vuiler wordt. Maar wat ik niet snap is dat ik nu overal nog vuur- werkresten van oudejaarsavond zie liggen. Waarom wordt die troep niet weggehaald? Weet u wat wel vuiler wordt? De gebouwen in de stad. Door komt door het drukke autoverkeer. De gevels worden sneller smerig en er is frequenter onderhoud nodig. Daar wordt verschillend op gerea geerd. Sommige eigenaren laten ons een keer per maand komen, anderen vier keer per jaar. ïk kan wel zeggen dat de minimale eis zes keer per jaar is". Saskia van Dongen, van Op- zoomerMee: „Plaatselijk wordt het schoner. Daar waar mensen 2ich bekom meren om hun omgeving zie je Onbezoldigd zwerfvuJIop- haler Bukko: Weet u wat het s? Wat vullis valt de mensen op wat schoon is niet.' Archieffoto Rotterdams sagbiad you torff'W. het opknappen. Bewoners maken afspraken met diensten als de Ro teb en Gemeentewerken, houden zelf een oogje in het zeil en dat werkt. In vrijwel elke wijk zijn wel een paar straten actief. Aan de andere kant merk je ook dat het vrij moeilijk is afspraken te maken met de Roteb. Dat komt denk ik door de bezuinigingen. Ze hebben onvoldoende geld en mensen om aan alle wensen te voldoen. Kortom: daar waar bewo ners actief zijn wordt de stad schoner, maar op andere plaatsen wordt het vuiler vanwege de be zuinigingen." Een agent van de reinigingspoli- tie, die anoniem wil blijven: „Mijn bazen zijn er op het ogen blik niet, maar persoonlijk vind ik dat Rotterdam vuiler wordt. Dat komt toch door de grote bezuini gingen op de Roteb die in de jaren tachtig zijn begonnen. Sindsdien wordt het stukje bij beetje erger. Het personele aanbod bij de Ro teb is ook achteruitgelopen. Dat is logisch. Vuilophalen is zwaar werk, terwijl ze mensen willen aannemen voor een loon van zo'n 1300 gulden. Dat is maar tweehon derd gulden meer dan een uitke ring." Banketbakker J, Uljee, met fili alen onder meer op Rotterdam- Zuid: „Rotterdam wordt vuiler, je schaamt je dood. Overal onkruid en rotzooi. Veel vuiligheid blijft liggen. Een plein hier m de buurt, daar is vorig jaar een aanrijding geweest. De rotzooi daarvan ligt er nu nog. Ze zijn nu pas begonnen met het opruimen van de herfstbladeren. Die liggen er dus al maanden. De Roteb doet zijn werk niet goed. Ze zitten volgens my te veel aan de koffie en het werk dat ze doen, doen ze half. Op de Bejjerlandsel- aan hebben we nu een ploegje Melkertbaners. Maar ik heb nog niet kunnen constateren dat dat helpt." John 'Bukko' Bruijnzeel, onbe zoldigd zwerfvuilopraper: „Rotterdam wordt schoner, zeker weten. Er is de laatste jaren veel verbeterd, maar weet u wat het is? Wat vuil is valt de mensen op, wat schoon is niet. Neem het Kralingse Bos, bij de molens. Daar lag altijd zwerfvuil, nu ziet het er pieo bello uit. Of hei Afrikaanderplein. Een paar jaar geleden was hel er niet te harden, je liep er tot je knieën in de vuilig heid. Ingewanden van geslachte schapen lagen dagen op straat: Een onbeschrijfelijke stank. Vergeleken bij toen ziet het er nu redelijk uit, al blijft het er natuur lijk een beetje armoedig. Wanneer de verbetering is inge zet? Begin jaren negentig, met de sociale vernieuwing. Mensen wa ren de verwaarlozing zat, de men taliteit veranderde. Ook de Roteb doet lekker mee. Kent u mijn blikjesvanger? Een simpel vuil-opraapapparaatje. We hebben al duizenden verspreid onder scholieren. Die vinden dat leuk, met zo'n apparaatje troepjes van de straat halen." Mevrouw M. Eindhoven, lid van de actiegroep Koba Schoon aan de Koolvisweg en de Baarswcg; „Zeg maar Manny hoor. Rotter dam wordt misschien wel vuiler, maar aan de Koolvisweg en de Baarsweg gaat het sinds een paar maanden beter. In september zijn we als groep bewoners met onze actiegroep begonnen. Uit ergernis over het feit dat de Roteb hier heel weinig langs kwam met de veegwagen en omdat zoveel men sen hun grofvuil buiten zetten zonder de Roteb te bellen. We zijn zelf troep gaan weghalen, spreken mensen op hun aan. Zeg wat ben jij aan het doem zeg je dan. Valt niet altijd mee hoor, maar het helpt wel. Mensen gaan zich schamen. Ook werken we samen met in stanties in de buurt en met de Ro teb. Tja... de Roteb. Ze komen, na onze klachten, nu ieder geval wel geregeld met de veegwagen langs. Dat is positief. En de wacht tijd voor het ophalen van grofvuil i s korter geworden. Aan de andere kant zou het toch ook veel beter kunnen. Halen ze grofvuil op waarover is gebeld, maar laten ze grofvuil waarover niet is gebeld gewoon staan. Ligt er allemaal glas naast de con tainer. De veegwagen laat het lig gen. Laatst stond er dagenlang een accu naast de cocon. Wordt niet meegenomen omdat het che misch afval is. Dan bel je, ik geloof ook naar de Roteb, en dan zeggen ze, we ko men niet voor één accu. Op het laatst heeft de wijkagent de accu naar het milieustation gebracht. Hartstikke goed, maar daar is een wijkagent toch niet voor? Al kun je de Roteb overal de schuld van geven. Want het 2ijn toch de men sen zelf die de troep maken." Rotterdam Het gisteren door WD-kamerlid ir. E.L.P. Hes- sing geopperde idee om in Rot terdam een straat, weg of plein naar de Amerikaanse generaal George Marshall te vernoemen,- Is al niim twintig jaar geleden verwezenlijkt in de wijk Om moord. Die naamgeving had in de ogen van de politicus - voorzitter van de stichting Viering Vijftig Jaar Marshalhuip- prima aangeslo ten op de activiteiten die in "de f Maasstad worden georganiseerd om de Amerikaanse hulp aan Êu~ .„ropate herdenken. terdam in het bijzonder- ver- Binnen het Rotterdamse ge- wyst meentebestuur leeft nu- de ge- Een Holiand-Amerikastraat of - dachte om op de Kop van Zuid plein zou in dit deel deel van Rot- een nieuwbouwproject, te voor- terdam refereren aan zowel de zién van een naam "die naar de; -'MarshallhuJp.tats naarMe ge-- goede' band tussen dié Verenigde Ifjknamige^ scheepvaartverbin- Staten en Nederland -en Rot- ding. Rotterdam De Rotterdamse Bond van Volkstuinders voelt he lemaal niets voor het plan om het terrein van de volkstuinvereni gingen Vreelust of Ommoord op te geven voor een nieuw Sparta- stadion. Komende dinsdag al zul len de volkstuiners massaal pro testeren tegen het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de grond van één van de twee complexen te gaan gebruiken voor de nieuwbouw. „We zijn daar buitengewoon on gelukkig mee," stelt secretaris G. Vrauwdeunt van de bond. Er zijn inmiddels bneven de deur uit aan de voorzitter van alle aan gesloten verenigingen. Hij rekent erop dat minstens honderd vólks- tuinders een speciale commissie vergadering in het stadhuis zul len bijwonen. Daar ook zullen nogmaals de bezwaren tegen het verdwijnen van een vereniging van de huidige plek. „Dat er alter natieve plaatsen voor de volkstui ners worden voorgesteld is prima. Nog beter is echter als Sparta ge woon in Spangen blijft." De volkstuinders zullen 'stap voor stap' bekijken welke maatregelen er te nemen zijn. In eerste instan tie moet de gemeenteraad op an dere gedachten worden gebracht, zegt Vrauwdeunt. Ook zal meege wogen worden of er een schade loosstelling in het verschiet ligt en welke andere plekken de ge meente voor de te verhuizen volkstuinen op het oog heeft. Loopt dit alles op niets uit, dan is het indienen van bezwaarschrif ten een optie. Dat Sparta uit Spangen verdwijnt, wordt in de wijk zelf betreurd. „Ik vind het jammer," zegt An Ver doold, „we hebben hier al zo wei nig." Wat haar betreft is de plek bij het Giessenplein het beste al ternatief. „Zeker voor de grote groep oudere mensen die met de tram of lopend naar Sparta gin gen. Dan is de Spaanse Polder nog redelijk dichtbij." Ook in Rotterdam-Oost is er wei nig enthousiasme over de eventu ele komst van Sparta. Deelraads- voorzitter D. Klaassen van Prins Alexander: ,J2r zal sprake moeten zijn van een groot strategisch be lang om tot een dergelijk ingrij pende maatregel te komen. Hier zit geen volkstuinder op te wach ten." Als het aan hem ligt gaan'de besprekingen niet alleen over de geschiktste locatie. „Laat de ge meenteraad zich eens maar eens uitspreken over de toekomst van het betaald voetbal in Rotter dam." Rivïum Sparta's commercieel directeur Charles van der Steene: „Mijn voorkeur gaat uit naar de Alexan- derpolder, maar het Giessenplein zou een aanvaardbaar alternatief zijn. Commercieel gezien, bedoel ik dan. Want het ligt ook aan de rijksweg en dus zijn er dan voor Sparta mogelijkheden tot recla me-uiting. Het voordeel van de Alexanderpolder is de mogelijk heid tot aanwas van jeugd, want Oud-Mathenesse is ook een ver grijsde wijk. Anderzijds ligt het Giessenplein vlak bij uitvalswe gen en bij station Schiedam Rot terdam-West." Piet Groeneveld, bestuurslid sup portersvereniging Sparta:„Ik had gehoopt dat de gemeente de knoop zou doorhakken. Als de nood het hoogst is, is meestal de redding nabij. Nu is er nog steeds geen oplossing voor Sparta. Als er een duidelijk voorstel van de ge meente was gekomen, zouden sponsors hun bijdragen hebben opgeschroefd en zouden er nieu we geldschieters in de rij hebben gestaan. Nu blijft het gevaar be staan dat er meer spelers vertrek ken." D, Happel, manager stadionzaken bij Sparta. is niet bang voor de 'deadline' die de Europese Voet balunie (UEFA) heeft gesteld met betrekking tot stadions. In 2999 moeten alle accommodaties vol doen aan strenge veiligheidsei sen. „We gaan er vanuit dat het stadion er 1 augustus 1998 al staat, dus dat we die tijdslimiet makkelijk halen. Het is echter geen 'must' dat de nieuwbouw er aan het begin van dat seizoen al staat Het kan ook gaande het sei zoen zijn." Sparta heeft de locatie-Alexander- polder al laten onderzoeken door bouwbedrijf Ballast Nedam, één van de clubsponsors. Happel: „Daaruit blijkt het allemaal nét past." „Een waanzinnige willekeur," foeterde directeur Simon Kelder van Excelsior dat van de gemeen te geen geld krijgt voor de eigen nieuwbouw. „Het is van de gekke dat de gemeente één partij wel steunt en de andere niet. Dat is iets wat men absoluut niet kan maken. Absoluut verwerpelijk. Ik hoop dat de gemeenteraad meer gevoel heeft voor een gelijke be handeling van voetbalclubs." Rotterdam Een haast ongebrui kelijk warm welkom krijgt het plan voor een Kinderkunsthai van de gemeenteraadscommissie Kunstzaken. ..Een plezierig initia tief," „ontzettend leuk" en „ster ke combinatie met Sophia Kin derziekenhuis" zijn bewoordin gen waarmee raadsleden ja zeg gen tegen het voorstel van Kunst hal-directeur Wim van Krimpen en Jet Manrho van de Stichting •Autoped. Het gebouw, een ontwerp van ar chitect Sjoerd Soeters, komt in het Museumpark op het meest westelijke deel van het grote eve nemententerrein, recht tegenover het kinderziekenhuis. Vanuit Sophia komt een vaste verbin ding met de Kinderkunsthal. Pa tiëntjes van de kinderkliniek krij gen af en toe volledig de beschik king over de faciliteiten van de Kinderkunsthai. Op alle andere tijden is de Kinderkunsthai open voor iedereen. Het gebouw knjgt een eigen horeca-gelegenheid met een groot terras. Zo moet het voor ouders aantrekkelijk worden hun kinderen enkele uren 'los' te laten en intussen de wachttijd aangenaam door te brengen in het park met de aanpalende culturele voorzieningen als NAi, Boijmans en Kunsthal. „Het Museumpark kan zo een echt familiepark wor den," aldus Jet Manrho. Boven dien is sprake van gelijktijdige aanleg van een openluchttheater voor ongeveer 500 mensen. Sponsors zullen voorde volledige bouwkosten van de Kinderkunst hal moeten opdraaien, ook als die tegenvallen, zoals Gemeentewer ken nu al voorspelt. De gemeente raadscommissie Kunstzaken heeft vastgelegd dat de gemeente geen cent meer zal betalen dan de nu toegezegde kwart miljoen per jaar voor de exploitatie, Rem Koolhaas, architect van Kunsthal en Museumpark, heeft zijn aanvankelijke bezwaren te gen de komst van de Kinder kunsthai in 'zijn' park laten va ren. Ook Rotterdam Festivals, dat in de zomer culturele activiteiten organiseert in het park en vooral op de bewuste asfaltvlakte, kan le ven met de inperking van de ruimte en ziet er nu zelfs een ver ruiming van de mogelijkheden in. Rotterdam De politie heeft met de aanhouding van zes verdach ten minimaal vijf uiterst geweld dadige overvallen in Rotterdam, Maassluis, Berkel en Rodenrijs en Zwijndrecht opgelost. Vier van de verdachten, onder wie een heler en in leeftijd variërend van 2-6 tot 34 jaar, zijn dinsdagochtend gear resteerd. Een uit Colombia af komstige man (32) en zijn 23-jari- ge vriendin, die deel uitmaakten van de zeer wreed opererende bende, werden dinsdagochtend bij aankomst op Schiphol aange houden. Bij huiszoekingen wer den onder meer twee vuurwapens enkele bij de overvallen buit ge maakte goederen in beslag geno men. Het onderzoek naar deze crimine le organisatie werd begin decem ber gestart door de recherche van het district De Noordhoek. Uit analyses van het roof coördinatie- team (RCT) van de politie was ge bleken dat in november vorig jaar in Berkel en Rodenrijs en Zwijn drecht gepleegde overvallen veel overeenkomsten (signalement daders en gewelddadige werkwij ze) vertoonden, In Zwijndrecht werden een bewo ner en een kennis met vuurwa pens bedreigd. Zy werden met touw en tape gekneveld door drie mannen en een vrouw. Nadat de woning was doorzocht, gingen de overvallers er vandoor met een kostbaar horloge diverse goede ren en geld. De overvallers had den hun slachtoffer 'uitgekozen' na lezing van een annonce in een landelijke advertentiekrant waar in het uurwerk voor vijfduizend gulden te koop was aangeboden. Bij de overval in Berkel en Ro denrijs -eindnovember- waren vier mannen en een vrouw be trokken. In totaal dertien perso nen van een verkoopinstelling werden bedreigd en eveneens ge boeid met touw en tape. Een slachtoffer liep een schotwond in de rug op, een ander in de arm. Uit de verhoren van de overval lers, die als motief aangaven in grote geldnood te verkeren door schulden, is inmiddels gebleken dat zij in wisselende samenstel ling minstens nog drie overvallen hebben gepleegd. Het ging om een vogelhandelaar in Maassluis (november), een privéhuis aan de Lange Hilleweg (eind november) en een vogelhandelaar in Kralin- gen (januari). De zes verdachten zijn vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2