9 Leefgroephuizen moeten dicht Tot rust komen met een schaal op je buik 'Champagnekleur is ook erg mooi hoor' Busreizigers niet meer in taxi naar Maasland Schipperskinderen zijn de dupe van geldgebrek Extra optreden van het Don Kosaken Chor Dief zonder rijbewijs gepakt Auto's in de brand Van Dijks Amusementsorkest biedt een feest van herkenning Iceparty in finale Popprijs Schiedam Rotterdams Dagblad Maandag 3 februari 1997 Schiedam De drie Schiedamse leefgroephuizen voor schip perskinderen moeten wegens financiële problemen hun deu ren sluiten. In een vergadering zondagavond is besloten dat de 36 kinderen niet langer in de leefgroephuizen kunnen blij ven. Katins, de stichting katholieke in stellingen voor schippersjeugd en kermiskinderen zegt genood zaakt te zijn de drie leefgroephui zen te sluiten. De stichting ver keert in 'grote financiële proble- men\ aldus een woordvoerder. „We hadden het ministerie ge vraagd om bij te springen. Zonder rjjksgelden is het echter niet meer vol te houden." Besloten is dat de schipperskin deren die in het voortgezet onder wijs zitten in Schiedam mogen blijven om hun opleiding af te ma ken. Voor de kinderen uit het ba sisonderwijs moet voor augustus van dit jaar een andere oplossing worden gezocht. Volgens de woordvoerder wordt er naast het scliippersinternaat in Zwijdreeht een deels nieuw leefgroephuis ge bouwd waar plaats is voor twaalf tot veertien kinderen, De meeste personeelsleden uit de Schiedam se leefgroephuizen kunnen' daar ook terecht. Het schipperspaar Lubbers, dat in oktober vorig jaar uit onvrede met de dreigende sluiting het voorma lige leefgroephuis aan de School straat in Schiedam bezette, noemt het sluiten van de overige drie on- Maasland Maasland was niet opgenomen in het tournee-pro gramma van het Don Kosaken Chor. Maar als een soort extraatje treedt" dit beroemde Russische koor op dinsdag 25 maart op in de Nederlands hervormde kerk van Maasland. Het Don Kosaken Chor - hetkoor houdt overal in Europa dezelfde Duitse naam aan- brengt de Russische tradities weer tot le ven. De warme klanken van de oeroude mannenkoortraditie: li turgische werken uit de Russi sche orthodoxie, militaire en genre-liederen van de Kozakken, Russische volksliederen, vrolijke feestmuziek en melancholieke melodieën. Het koor bestaat uit zestien besnorde mannen, die on der leiding staan van de Neder landse chef-dirigent Marcel Ver- hoeff. De kaarten voor het concert op 25 maart kosten 32,50 gulden voor het middengedeelte van de kerk en 20 gulden voorde zogenoemde zijbeuk. In totaal is er plaats voor 635 bezoekers. De kaarten zyn vanaf 20 januari verkrijgbaar bij het Kleinste Warenhuis aan de 's- Herenstraat in Maasland en bij kaashandel Niek Luuk aan de Ko ningshoek te Maassluis. Ook kan er telefonisch worden gereser veerd bij de Nationale Theater kassa, telefoon 06-9203. SchiedamEen 19-jarige man en een 20-jarige vrouw uit Rotterdam zijn zaterdagavond aangehouden op de Burgemeester van Haaren- laan in Schiedam. Bij een controle van de politie bleek de automobi list niet in het bezit van een rijbe wijs. Daarbij zagen de agenten dat de bedrading onder de stuurko- lom los hing. De Rotterdammer bekende de auto uit het Beatrix- park in Schiedam te hebben ge stolen. SchiedamEen korte felle brand heeft zondagochtend rond vijf uur een aan de Boylestraat in Schiedam geparkeerde auto in de as gelegd. Door de hitte sprongen ook twee ruiten van een woon huis. Niemand raakte gewond. De brandweer moest er aan te pas ko men het vuur te blussen. Het ver moeden bestaat dat het gaat om brandstichting. In Vlaardingen brandde zaterdag ochtend een aan de Parallelweg geparkeerde bedrijfswagen volle dig uit. Ook hier moest de brander aan te pas komen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. derkomens onaanvaardbaar en onnodig. Zij vinden het belache lijk hoe er met de kinderen wordt omgegaan. „Wij moeten nu in kor te tijd voor de derde keer onze zoon verhuizen en een andere school voor hem zoeken. Dat is niet goed voor een kind." Sturen De ouders moeten in maart be sluiten of zij hun zoon in Zwyn- drecht onder wallen brengen. De Lubbers zijn m geen ge va! van plan hun kind er naartoe te stu ren. „De leefgroephuizen draaien nu al met meer kinderen en min der leiding. Dat heeft al zoveel na delige effecten en dat kan in Zwijndiecht alleen maar erger worden. Vergelijkbare alternatie ven zijn er niet" De drie Schiedamse leefgroephuj- zen zijn in 1984 voortgekomen uit het schippersintemaat De Uit kijk. De Uitkijk ging drie jaar ge leden na een fusie op in Katms. In de vaak gewone rijtjeshuizen wo nen de kinderen in kleine groe pen, Kinderen uit één gezin wo nen bij elkaar zodat de huiselijke situatie zoveel mogelijk gehand haafd blijft Begin vorig jaar besloot de stich ting Katms ai tot sluiting van een van de vier leefgroephuizen aan de Schoolstraat in Schiedam. Toen in oktober bekend werd dat ook de andere drie huizen binnen twee jaar zouden verdwijnen, kwamen de schipperskinderen en ouders in opstand. De familie Lubbers bezette drie dagen lang het pand aan de Schoolstraat en boden staatssecretaris Terpstra (Welzijn) een petitie aan omdat zij menen dat de intieme sfeer in een teefgroephuis beter voor de kin deren is dan de meer onpersoon lijke situatie op een internaat. De staatssecretaris beloofde zich in te zetten voor behoud van de Schiedamse leefgroephuizen. Maasland Het taxibusje dat soma de passagiers op de buslijn 132 (Delft-Maasland/Maassluis) ophaalde, gaat terug naar de remise. In de nieuwe dienstregeling komt er weer een grote gele streekbus op deze buslijn. Het busbedrijf ZWN heeft dat besloten. Dat besluit is genomen omdat er soms meer passagiers waren dan in het taxibusje plaats konden nemen. Een staanplaats is er niet in het busje, zodat vaak een tweede busje moest worden opgeroepen. Soms werd 2elfs, op kosten van het busbedrijf, een taxi gebeld voor een ex tra passagier die met zijn strippenkaart naar Maasland wilde. „Het aanbod van reizigers blijkt groter dan de capaciteit. We gaan dus weer de streekbussen inzetten, net als vroeger," aldus een mede werker van ZWN. Klankmassage was een van de disciplines die zondag te zien waren op de paranormale beurs in De Erker in Schiedam. Foto D en nesvan der Wel/Roel Dijkstra Schiedam 'Zandlezen', meldt het bordje op de tafel in het Schiedamse wijkcentrum De Er ker. Een rondTupperware-sehaal- tje met een laagje zand. Een mevrouw die een consult wil, zet een handdruk in het zand. „Je hebt nog niet zo lang geleden iets vervelends meegemaakt," analy seert paragnoste en zandlezer Henny Schot. De vrouw knikt en zegt zachtjes 'ja'. „Het zit nog heel erg aan de oppervlakte," zegt Schot dan, als ze voorzichtig haar hand enkele centimeters boven het zand heen-en-weer heeft ge haald. Zo'n vijfentwintig paragnosten waren zondag naar de paranorma le manifestatie in De Erker geko men. De één gaf advies aan de hand van tarrotkaarten, de ander naar aanleiding van alleen een kort praatje en de hand vasthou den. Bij een numeroloog stond een rij wachtenden. Er was één glazen bol. Ook mensen die zich wilden ont spannen konden in het wijkcen trum terecht. Zo deed Marry Hui- zer aan klankmassage. De 'pati ënt', die op een tafel ligt, krijgt een grote schaal op het lichaam geplaatst. Huizer Iaat die schaal klinken door met een vilten klop per over de rand te wrijven en er op te slaan, waardoor 'lichaam en geest worden geholpen hun eigen natuurlijke harmonie te vinden'. Voor de mensen die zich nog niet zo bloot wilden geven, bestond de mogelijkheid om passende lec tuur of muziek te kopen. Chinese healingmuziek bijvoorbeeld. Het draaien van zo'n cd'tje helpt vol gens de verkoper 'energie te har moniseren en emoties te kalme- Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Vier staan d'r. Keu rig netjes naast elkaar; van mas sief blank populierenhout, spaan plaat met eikenfineer. massief wengé en veredeld multiplex met hoogglanzende metalliclak be handeling. De helft is afgesloten met een deksel, bij de andere kun je naar binnen kijken. Naar de lichte, Laura Ashleyachtig ge plooide bekleding. „Ik vind dat wel erg wit hoor," zegt een wat oudere mevrouw. „Wit is zo onschuldig. Zilvergrijs vind ik dan geloof ik toch beter passen." EUy van Wijk, de enige vrouwelij ke grafkistenmaker van Neder land, tilt opgewekt het deksel van de massief wengé houten kist op, die op de hoek staat: „Champag- nekleur is ook erg mooi hoor." Het uitvaartcentrum Monuta aan de KorhoenJaan in Vlaardingen hield zaterdag open dag. CLdu- rende zes uur kwamen er zo'n tweehonderd belangstellenden over de vloer. Voornamelijk oude ren, maar ook enkele jongeren. Raymond Otten bijvoorbeeld. Is de 20-jarige Vlaardinger dan al zo met zijn dood bezig? „Nee hoor. Ik kwam iafon natie viagen over een baan als uitvaartverzorger. Dat is gelukt. Ik heb een formu lier gekregen en ga nu een sollici tatiebrief schrijven." Maar er komen ook jonge mensen kijken naar de mogelijkheden die er zijn voor hun uitvaart, zegt Mo- nuta-medewerker in Vlaardingen, Andrea Virati (zelf net 30 jaar). „Vaak gebeurt dat op een moment dat er iemand uit hun klas, een vriend of vriendin is overleden. Dat is niet gek. Als je twintig bent en je gaat met een stel vrienden met de auto op vakantie, kun je toch een ongeluk kijken. Je gaat heus niet alleen dood als je oud of ziek bent," zegt Virati. „Het gaat er om," zegt Peter Buschkens, de voorlichter van Monuta in Apeldoorn, „dat de drempel wordt verlaagd. Dat je hier ook eens binnenstapt zonder dat je net een dierbaar persoon hebt verloren. Dat de mensen eens nadenken over hoe ze willen dat hun uitvaart eruit ziet. En dat ze dat aan hun familie laten we ten." Op de parkeerplaats in Holy staat een mooie, traditionele zwarte rouwkoets van stalhouderij Wijnand Hazeleger als trekker. Binnen is er een bloemist, notaris en iemand die urnen verkoopt. Maar de grafkisten trekken toch de meeste aandacht. Nou goed dan, welke kist moet ik nemen, is de vraag aan EUy van Wijk. Maar zo werkt dat niet m de uitvaart branche: „Dan vraag ik eerst aan u wat bij uw levensstijl past: klas siek, modern, of wat anders?" Als het antwoord luidt dat dc gre nen meubelen thuis wel goed in de smaak vallen, pakt Van Wijk een boekje en Iaat een Ameri kaans grenen kist zien. „Eerste klas hout. Foutvrij," verzekert ze. Dat betekent dat er geen kwasten in zitten En dan is er een keuze uit zestig modellen kist. Een man even verderop vindt het maar onzin om a! te veel geld uit te geven aan een kist: „Ik gun mjjn nabestaanden liever een leu ke week dan dat ik in zo'n dure kist wordt verbrand Van Wijk geeft hem gelijk. „Neem dan po pulierenhout, daar zijn de crema toria ook blij mee omdat het zo snel verbrandt." Spaanplaat by een begrafenis raadt ze af: „Daar trekt het vocht heel makkelijk in en dat heeft tot gevolg dat het stoffelijk overschot snel ontbindt." Zelf kiest Van Wyk voor een kist die ze zelf heeft ontworpen, uitgevoerd in blank esdoorn. ..Een frisse, eerlijke houtsoort." Het vak van uitvaartverzorger is de afgelopen jaren sterk veran- deid. „Vroeger kwamen wij bin nen en waren wij De Mannen," zegt een uitvaartverzorger die 'al 26 jaar in het vak zit' „Dan zeiden wy dat dit en dat het best was. Maar nu zegt de klant wat ie wil en dat voeren wij uit. Het is heel anders." Zijn veel jongere Vlaardingse col lega Virati zegt dat de tijd dat de uitvaartverzorger 'een stoffige, oude kraai met een hoge hoed' is, voorgoed voorbij is. „Het is ge woon een mooi vak." De Vlaar dingse uit- vaartverzor- 1" ger Andrea Vi- ratiinfor- meertbelang- stellenden W over grafkis ten voor ba by's, waarvan de meeste bezoekers bjj het zien een kippenvel kregen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Op 11 oktober houdt Monuta in de vestiging aan het Verploegh Chas- sêplein in Vlaardingen een open dag. Wie niet zo lang wil wachten, kan ook de Monuta-pagina's be kijken op Internet Behalve dat op verzoek de rouwadvertentie gra tis op Internet kan worden gezet, is het mogelijk om aan de hand van een formulier, dat overigens ook gewoon per post is op te vra gen, de eigen wensen in te vullen. Bijvoorbeeld de muzieksoort, sfeer (van klassiek tot excentriek) dat de kist wordt opgebaard in stamkroeg, by voetbalvereniging of op het strand en dat in geval van crematie de as over de Broek polder wordt uitgestrooid. Monu ta kijkt na of alles is toegestaan. Buschkens tot slot: „De wet in Ne derland schrijft voor dat het stof felijk overschot de vijfde dag moet worden begraven of gecre meerd. Dat is heel snel en daarom is het handig zoveel mogelijk van tevoren geregeld te hebben. Niet alleen voor uzelf, maar zeker ook voor uw nabestaanden. Die halen het formulier uit de lade, geven dat aan de uitvaartverzorger en die zorgt voor de rest." Een oudere mevrouw, zaterdag middag aan een tafeltje: „Mijn man is twee jaar geleden overle den en op zo'n moment kom je voor zoveei dingen te staan, datje aan rouwverwerking niet toe komt. Dat vmd ik nog steeds jam mer. Daarom ben ik nu hier om het een en ander vast te regelen." Door Anke van Bree VlaardingenHet is weer een ou derwets gezellig en typisch Vlaar- dings feest geworden waar het in groten getale toegestroomde pu bliek van heeft kunnen genieten. De stampvolle Stadsgehoorzaal vierde zaterdagavond het 55-jarig bestaan van het Van Dijks Amu sementsorkest. Dit orkest werd in 1942 opgericht in Vlaardingen door musicus Leen van Dijk. De oudere Vlaardingers kunnen zich nog goed herinneren dat het or kest ter gelegenheid van de be vrijdingsfeesten op een wagen door Vlaardingen reed en daar vrolijke muziek liet horen. Zaterdagavond waren niet alleen de omstandigheden heel wat an ders, ook de samenstelling van het orkest heeft een flinke veran dering ondergaan. Vroeger be stond het orkest uit veel blaasin strumenten, maar nu ligt het ac cent op de accordeons, aangevuld met onder meer gitaar, saxofoon en slagwerk. Het 25-koppige or kest, dat onder leiding staat van de bekende Vlaardingse dirigent Dick Borst, begon het concert met de feestmars van Van der Glas. Daarmee kreeg het ai direct het publiek op het puntje van de stoel. Het orkest vervolgde met 'La da me de coer' van George Duvai en imponeerde daarmee niet alleen met een fraai verzorgde opbouw en mooie dynamische lijnen, maar ook met de zeer alerte reac ties op de aanwijzingen van de di rigent. 'Perzische markt' Een van de hoogtepunten voor de pauze was de 'Perzische markt' van Alfred Ketelby, waarbij pre sentator Eric van de Ende op boei ende wijze het bijbehorende ver haal vertelde. Hoewel dat eigen lijk niet echt nodig was, want Van Dijks Amusementsorkest musi ceerde hier zo dat ook zonder ge sproken woord de muziek duide lijke taal sprak. Pianiste Agnes van Vessum had hierbij een deels verbindende rol en wist door mooi pianospel ook in de sologedeelten de spanning goed vast te houden. Terecht kregen zij, orkest en diri gent, een flink applaus. Het Vlaardings Musical Gezel schap, dat ook onder leiding staat van Dick Borst, heeft alvast een voorproefje laten horen uit de mu sical 'Jaar in Jaar uit" die op U en 12 maart in de Stadsgehoorzaal ten gehore wordt gebracht. Zij Heten voor de pauze een deel uit de lente-selectie horen waar van de bekende liederen zoals bij voorbeeld 'Naar de bollen', 'Op een mooie Pinksterdag' en 'Tul pen uit Amsterdam' veel waarde ring oogstten. Het was een con cert waarbij veel werd meegezon gen en meegedeind. Dat is de gro te kracht van Dick Borst, die mu ziek laat maken met een prima sfeertje, die makkelijk meegezon gen wordt en bovenal een feest van herkenning is. 'Sterrenmedley' Ook in de pauze was het feest van herkenning groot, omdat velen goede bekenden onder de luiste raars ontwaarden. Het jubileren de orkest kreeg ook na de pauze veel bijval voor onder meer 'Stars fell on Alabama', waarbij de saxo foonsolo op voortreffelijke wijze werd vertolkt door Kees Post, en de alom meegezongen 'Sterren medley' in een arrangement van Dick Borst, Het Vlaardings Musical Gezel schap liet een selectie uit het zo- mergedeelte horen met onder meer het bekende 'Summertime'. Het gezelschap weet ook zonder kostuums, decors en het complete verhaal al een enthousiast en meeslepend stukje muziek te la ten horen. Samen met het Van Dijks Amusementsorkest besloot het met de finale uit de eerder op gevoerde musical 'De Zee is ons land'. Een daverende, staande ovatie was hun deel. Het concert werd besloten met 'Bye, bye blues' als een ode aan het deze avond voor het laatst op tredende Delta Dansorkest. Na het concert ging het feest met het dansorkest onder grote belang stelling door tot in de late uurtjes. SchiedamIceparty, Panic in De troit en Subhead zyn de drie bands die het tot de finale van de Popprijs Schiedam hebben ge schopt. Zij werden door juryleden Ron Boers, Gerard Wold en Dick Makelaar als beste gekozen uit de negentien deelnemers. Aanstaan de vnjdsg stryden zy om de eer ste plaats in café Het Podium aan de Lange Haven. De beste band mag optreden tijdens het Plan tage Festival en krijgt een bedrag van 750 gulden. Voor de band die als tweede eindigt is er een geld bedrag van 500 gulden beschik baar. De derde prijs is een bedrag van 250 gulden. Maandag 3 februari SCHIEDAM I HaverSchmldt-zaal. bezing NPB Schiedam,20.00u< DeWilgenburg. Bezinmngsavond, inleiding door kar dinaal A. J. Simoms, 20.00u, VLAARDINGEN Hollandiagebouw. Start cursus et sen, 19.30. ROTTERDAM NS Station Blaak. Perrons/hal: Crawl Space. Filmsvanjongekunste: naars, 16-20u. Popular. De Livin, 21.30u. De Doelen Gr.z. Vanuit Stravtnsky, 20.15u. Rotown. Club Yellow Moon, 22u. SKVR Muziek school Centrum-West. Jamsessie SKVR-Jazzschcof, 20ü. Rotterdam se Schouwburg, Pathé, Lantaren/ Venster, Zaal De Unie, Luxor. Film: festival Rotterdam 1997. Erasmus Universiteit Zaal B4. SG Dossier. Euinu, 16-17.45u. Kasteel van Rhoon. Turnen en tuinieren, lezing, 20.15u. SKVR Calandstraat. Van modernisme naar postmodernisme, 20u. Dinsdag 4 februari r SCHIEDAM Stedelijk Museum. Kunstuurtje, ll.OOu. Wc Nieuwfand. Heafing- avond,2Ö,00u. Podium. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Holy Ziekenhuis. Cursus reanima te, 20.00u. Dc Soenda. Bingo, 14.00u. ROTTERDAM Dizzy. Los Gngos &The Groove Pro ject, 22u. AFKunstruimte. Lente- ment l'AmengueLatme', lezing, 19u." Rotterdamse Schouwburg, Pa thé, Lantaren/Venster, Zaal De Unie, Luxor. Filmfestival Rotterdam 1997. ROTTERDAM Calypso l: 'Extrememeasures'(16) 1.15-4-6.45-9.30.Calypso2: The portrait of a lady' (16) dag. 6.15- 9.15, ma.di. ook 12.45-3.30. Ca lypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag. 6.15-9.15, ma.di.ookl2.45-3.3Q. Cinerama 1: The first WivesCiub'(al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The nutty professor' (ai) dag. 1.15-4-6.45. The island of dr. Mo- reau' (16) dag. 9.30. Cinerama 3: 'Evita' (al) dag. 12.15-3.15-6.15* 9.15. Cinerama 4: The long kiss goodnight'(lS) dag. 6.45-9.30, ma- .di.ookl.15-4. Cinerama 5:'Coura ge under fire' (16) dag, 6.45-9.30, ma.di. ook 1,15-4. Corso: t/m 9/21 26e Filmfestival Rotterdam, Imax Theater: 'Special Effects' (a!) dag. (beh.ma.) 2-4. 'Survival Island' (al) dag.(beh.ma.) 3. 'Ransom' (16) dag.7-9.30. Lantaren/Venster:t/m 8/2:26e Filmfestival Rotterdam. Lu- mière 1: 'Ransom' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Dragon- heart' (al) dag. 1.15-4-6.45*9.30. Lumière 3: 'Daylight' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4, Lu mière 4: The Glimmerman' (16) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Rexane: 'Jossefine Mutzenbacher' (deel 1) (16) ma.Vm wo. doorl.voorst, Pathé; t/m 9/2:26e Filmfestival Rotterdam. Kindermatinees: Calypso 2: 'De klokkenluider van de Notre Dame' wo. 1.15-4. Calypso 3: T ne Leoparü Son' wo. 1.15-4. Cinerama 4: 'De Klokkenluider van de Notre Dame' wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Matilda' wo. 1.15-4. Lumière 3: 'De avontu ren van Pmokkio' wo. 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1