11 'Sloop van school kan twee ton goedkoper' Snelle sluiting leefgroephuizeii domper voor schipperskinderen Rotterdams Dagblad WÉêè Hydro Agri diet langer verplicht tot onderzoeken hergebruik gips Raadslid laat op eigen houtje drie slopers offerte maken Tweede smartshop inde Hoogstraat Opgespoten strand blijft dagenlang onbetrouwbaar URM neemt afstand van woorden ex-secretaris igehouden n afbrand Müassluizer aast op condoooms i Verduistering niet bij controleurs BARENDRECHT-TEL.:0180-611100 'tl. 'v. Waterweg Dinsdag 4 februari 1997 SchiedamDe gemeente Schiedam moet de kredieten die zij beschikbaar wil stellen voor de komende twee sloopprojecten in de stad herzien. Dat vindt raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Platform Schiedam). Schoenmakers komt tot deze con clusie nadat uit een door hem ge houden onderzoek is gebleken dat de gemeente zich bij het meest recente sloopproject in de sta<j ruim twee 200.000 gulden door de neus heeft laten boren. Wethouder L.A. Hafkamp, nog steeds achtervolgd door het sioop- spook, wil echter niets weten van een herziening. Hij vindt dat Schoenmakers maar eens op moet houden met zijn gespit in het Schiedamse sloopverleden. Ook de gemeenteraad voelde gis teravond niets voor het amande- ment^fat raadslid Schoenmakers indiende om het toekomstige kre diet met een kwart te verlagen. Zij gaf haar fiat voor de voorgestelde verstrekking van ruim 520.000 gulden voor de sloop van de pan- deaaan de Marconiweg. Ook ging zij akkoord met de ruim 2,1 mil joen die de Dienst Gemeentwer- keitzegt nodig te hebben voor het afbreken van een aantal flats in Nieuwland. Schoenmakers betreurde de me- SÜiiCfom—In SjjSnti&ntiP1 iSiedam tsis smartsfcops'ge itfgri dfc deurc-E! opende, ïieeft fltoielsal zo'ntwêeduiaiiui, K§totóiifOVer 'ie vloei1 gehad. Ëèn twintigtal dèiren veder-, mi-ging .Happy Herbal House, afgelopen weekeinde van start Heïiabinet bepaalde.eiad.vo- rige vreek het beleid voor hal lucinerende paddestoelen niet te,-, wijzigen. Prcrnier Kok schreef in een brief aan de Ifede Kamer dat er'geen ^e-, 'oor de.volksgezondheid' tenaaARiMontei» van-.; ffideHodgstrastiegi WTréflig spul'.veri' :Hp heeft op de, ope-, réi achtpolitieagen- Evjoer gehad,. Het., 1\eerste bezoekers. Vlaardingen In een woning aan de -|23puwe Kerkstraat is gister middag brand ontstaan. De 32-ja- rigt£gewoner, die nog in de wo- niri$»aanwezig was, werd door age|tên in veiligheid -'gebracht. OokJJbovenliggende woningen zijméoor rookontwikkeling korte '"Itruimd geweest. Nadat de fcwas geblust bleek dat de i in de woning openst- kraan werd dichtge- i De brandweer constateer- jhdstichting en daarop werd roner aangehouden. sBen 19-jarige man uit Maassluis is gisteravond aange houden op de Rembrandtlaan na een poging tot diefstal. Eerder op de avond had de Maassluizer ge- probeeid een condoomautomaat op de Kuyperkade weg te nemen met hulp van een breekijzer. Dat mislukte. De Maassluizer kon na eenonderzoek in de omgeving worden aangehouden. ning van de raad, maar moest zich bij het meerderheidsbesluit neer leggen. Enigszins teleurgesteld deelde het raadslid mee toch ver wacht te hebben dat meer politici voor zfjn amandement zouden stemmen. Fraudegevoelig Schoenmakers kwam op het idee van een onderzoek, toen vorig jaar november bekend werd dat uitgerekend sloopbedrijf Bik de technische school Ter Schie aan de Monsigneur Nolenslaan mocht gaan afbreken. Het was juist dit Lekkerkerkse sloopbedrijf dat in de onderzoeken van drie raadsle den en twee adviesbureau's in verband was gebracht met de fraudegevoelige wijze waarop de gemeente Schiedam haar sloop- opdrachten aanbesteedde. Inmid dels was zelfs het Openbaar Mi nisterie met een strafrechtelijk onderzoek gestart. Alsof er niets aan de hand was, besloot de ge meente Schiedam echter dat haar huissloper de klus voor ruim 7,5 ton mocht klaren, De hoogstverbaasde Schoenma kers, één van drie raadsleden die het sloopbeleid van de gemeente hebben ontrafeld, besloot de aan- neemsom van Bik te onderwer pen aan een uitvoerige controle. Een vergelijkend warenonder zoek leek Schoenmakers de beste methode en dus nodigde hij opei gen houtje drie onafhankelijke en gerenommeerde sloopbedrijven uit een offerte te maken voor de sloop van diezelfde technische school. De uitkomsten daarvan maakte het raadslid gisteravond tijdens de raadsvergadenng be kend. Volgens Schoenmakers liggen de prijzen voor het slopen van de school bij alle drie de sloopbedrij ven ruim onder de geldsom waar voor Bik het werk heeft gekregen. De eerste sloper, wiens naam met bekend is, leverde een offerte van zes ton in. De tweede, ook één die niet met naam wil worden ge noemd, zat daar 20.000 gulden on der. Terwijl de derde, het sloopbe- drijf Van As uit Zuid-Beijerland, de technische school voor 557.000 gulden wil slopen; 27 procent goedkoper dan Bik. Schoenmakers zegt aangetoond te hebben dat het nog steeds mis is met de gevoerde procedure. Hij wil nu dat de kredietverlening voor de komende twee slooppro jecten met een kwart omlaag wordt gebracht. Volgens hem is dat met het verschil in prijs tus sen Bik en Van As in ogenschouw nemend goed mogelijk. Daarbij is de kredietaanvraag van beide pro jecten gemaakt door de inmiddels geschorste ambtenaar. Hoe de man aan de bewuste bedragen is gekomen is volgens Schoenma kers niet terug te vinden in de dossiers. Daarnaast is de bere- king zo'n tweeëneenhalf jaar oud en te gedateerd om nu nog te wor den gebruikt. De gemeenteraad bleek echter niet gevoelig voor de argument Ook wethouder Hafkamp wim] de de kritieken van Schoenma kers af, „Schoenmakers sollici teert met zijn houding naar een ander functie. Namelijk die van sloopadviseur, maar dan wel in een andere gemeente," sneerde Hafkamp. Scherp Volgens de wethouder wordt alles rondom de aanbesteding van sloopwerkzaamheden in de ge meente Schiedam uiterst scherp in de gaten gehouden. Bovendien was, volgens Hafkamp, het onder zoekje van Schoenmakers te een voudig bedacht. Een reele prijs valt volgens de wethouder niet te verwachten als sloopaannemers worden uitgenodigd een prijs te maken voor een sloopobject waar van ze weten dat ze het toch met krijgen. WD-fractievoorzitter W. van Wyk probeerde de wethouder een handje te heipen. Volgens hem is het goed mogelijk dat de drie slo pers die Schoenmakers heeft uit genodigd onderling prijsafspra ken hebben gemaakt. „Wie zegt dat die drie slopers geen contact met elkaar hebben gehad," vroeg hij Schoenmakers. De reactie van Van Wijk was ko ren op de molen van Schoenma kers: „Alsu daarvan uitgaat, heeft het clubje sloopaannemers dat de gemeente de afgelopen jaren stee vast uitnodigde ook onderlinge prijsafspraken gemaakt. En dat is nou precies waar de hele affaire om is begonnen." Schiedam t du- 4~. Nadat een man in het weekeinde vast kwam te zitten in het vers opgespoten zand bij Hoek van Holland, zijn er nu waarschuwingsbor den en een afzetlint geplaatst. Foto Richard Hoogeveetl Hoek van Holland Opgespoten strandgedeelten blijven enkele dagen tot een week onbetrouw baar. Het vele water dat er nog in zit, kan leiden tot een vorm van drijfzand. Voor een leek valt ech ter niet te zien hoe lang het zand er al ligt. - Zo kon het g^rero@rö5rtie afge lopen week diverse nietsvermoe dende mensen vast kwamen te zitten in het zuigende zand omdat er geen afrastering was en waar schuwingsborden ontbraken. In het weekeinde moest de politie zelfs de helpende hand bieden aan een jogger. De inwoner van Hoek van Holland was het opge spoten zand opgerend en tot bo ven de kmeen weggezakt Hij kon uit zichzelf niet meer los komeru „Onbegrijpelijk dat er niet direct een markering is aangebracht," vindt een woordvoerder van de politie. „Er zijn meer mensen in het zand verzeild geraakt die zich zelf konden redden. Maar je moet er natuurlijk niet aan denken dat kinderen zomaar vast komen te zitten; In. deze tijd van het jaar is er lang niet altijd iemand in de buurt op het strand." Inmiddels zijn er rond de opspuiting waar schuwingsborden geplaatst en plastic afzetlinten aangebracht. De opspuiting wordt verzorgd door Rijkswaterstaat. Er bestaat een contract met de gemeente Rotterdam dat voorziet in de sup pletie van enkele honderdduizen den kubieke meters zand per jaar. Daarmee wordt de afslag gecom penseerd, maar die.isdeafgelo-, pen winter heel kleirigeweest f""* w iqmib las j.14 ;ir!' jeb iirl burnt cooi funrn 'Ajiïd' ns .pibiuvs Doar Marietta Olsthoorn Schiedam Ze voelen zich bela zerd, in de maag getrapt. „Het is een grote domper," zegt het schippersechtpaar Van der Werf. „Zelfs in de laatste vergadering is ons-nog voorgehouden dat er tot 1998 niks zou gebeuren. Tot zondagavpnd,.toen we te horen kregentdat'hët Wldit schooljaar is afgelopen." 1 - Crisis in de drie Schiedamse leef- groeptyuizen. Het „nieuwsdat tweè'fvan dedri^.huiZeifrvoor .schipperskinderen in augustus definitief him .deuren moeten sluiten, brengt heftige emoties teweeg. „Het nieuws kwam als een koude douche," zegt leider Kees Eldersen van het leefgroe phuis aan1 de Burgemeester Knappertlaan. „Iedereen is erg aangeslagen. Niemand had ver wacht dat het nu al zou gebeuren. Ook omdat niet duidelijk is hoe dingen gaan verlopen. Wat gaat er gebeuren met de kinderen die hier mogen blijven om hun school af te maken? En wie gaan er naar het internaat in Zwijn- dreeht? Iedereen zit te peinzen over wat er met hem of haar per soonlijk gaat gebeuren De stichting katholieke?instellin- g'èri voor 'schippersjeugd en ker miskinderen (Katins)wil de - Schie&imse leefgroephuizen ^mteh|wegens geldgebrek.- De zitten, mogen in T-Schiêdam blijven om hun ppïei- 'tliég|i£të maken.' Ouders vanRe jnegenjien kinderen uit hetbasis- ,^n4epeijs moeten voor augustus ;eeri'%dere oplossing hebben ge vonden. Als alternatief wordt er naast het Julia-intemaat in Zwijndrecht een nieuw onderko men gebouwd. Tenminste, hij ge noeg belangstelling, zeggen de ouders te weten. Ook Meivin en Laurens van der Werf kregen zondagavond een flinke klap toen hun ouders het slechte nieuws brachten. De twee broers wonen-al zes jaar in het Schiedamse - leefgroephuis. „Vooral voor de jongste is het wrang omdat hij nog één jaar no- De meeste schipperskinderen in de Schiedamse leefgroephui zen moeten deze zomer hun biezen pakken. Foto Oenn es van der WeVRoel Dijkstra dig heeft om zijn school af te ma ken," zegt een verontwaardigde vader. „Hier hebben ze hun thuis, hun vriendjes, hobby's. Dalijk moeten ze naar een ande re school én ook nog eens naar een internaat. Dat zijn twee zwa re klappen." Zes jaar geleden koos het echt paar Van der V/erf er bewust voor hun kinderen in het leefgroep huis onder te brengen. „We zoch ten een gewoon huis. Een huis waar de kinderen als ze uit school komen een kop thee kunnen drinken," zegt de schippers vrouw. Het moest een huis zijn waar iedereen makkelijk naar binnen kan stappen. Waar ze niet drie dagen van te voren een af spraak moeten maken om met de leiding over hun kind te praten. Wendy en Brenda weten nog een paar andere voordelen van het wonen in een leefgroephuis. De twee meisjes zijn 'een beetje blij' omdat zij in Schiedam op school mogen blijven, In 2001 doen ze examen, hebben ze uitgerekend. Vooral de persoonlijke band met de leiding bevalt hen goed. Maar ook over de kleine groep kinde ren zijn ze enthousiast „Daar door kun je iets met elkaar op bouwen. In een internaat gaan er steeds kinderen bij of ze gam weg "weet Wendy. Uitzingen Volgens de leiding, ouders en de schipperskinderen zit er niets anders op dan zich neerleggen bij het besluit om de leefgroe phuizen te sluiten. Ze zullen de tijd die er nog rest naar eigen zeggen 'zo goed mogelijk uitzin gen'. Acties zullen er naar alle waarschijnlijkheid niet volgen. „We hebben al zoveel gestre- den," zegt Van dér Werf. „En het is beter voor de rust van de kin deren om het hierbij te laten. Bo vendien is er toch weinig hoop meer." Kees Eldersen zegt dat de proble men in 1993 zijn ontstaan toen voormalig sehippersintemaat De Uitkijk na een fusie opging in de stichting Katins. „Leefgroephui zen zijn veel duurder dan een in ternaat, reden waarom het be stuur van Katins heeft gekozen om er niet mëe door te gaan. Daar zijn wij nu de dupe van. Het wange is dat de leefgroephuizen goed draaien er» dat het de bedoe ling is ook op internaten met kleinere groepen te gaan wer ken." Algemeen directeur van Katins, J. Klievink, kan zich de veront waardiging van alle betrokkenen voorstellen. Het was inderdaad zo dat de stichting tot voor kort heeft gezegd dat er tot 1998 niks zou gebeuren, erkent hij. „Maar we hebben gekeken naar de con sequenties voor de kinderen. Dit is in elk' geval voor de kinderen die in het voortgezet onderwijs zitten een goede maatregel. We denken een kleine voorziening wel een' aantal jaren overeind te kunnen houden. En wat de basis schoolkinderen betreft: beter nu verhuizen dan een jaar later. Dat zullen ouders ons niet in dank af nemen, maar we hebben die af weging moeten maken." Den Haag/Vlaardingen Kunst- mestproducent Hydro Agri m Vlaardingen hoeft geen verplich te onderzoeken te doen die voor het jaar 2000 moeten resulteren in hergebruik van het bij de kunst mestproductie vrijkomende gips. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald. De kunstmestproducent was daar in beroep gegaan tegen de onder zoeksverrichting die was opge nomen in de door net ministerie van Verkeer en Waterstaat ver leende lozingsvergunning. Het bedrijf had niet zozeer moeitemet de onderzoeksplicht alswel met de van te voren vastgestelde uit komst. De onderzoeken zouden voor het jaar 2000 moeten leiden tot minimaal negentig procent hergebruik van het gips. In de vergunning was ook bepaald dat, als dat resultaat niet gehaald zou kunnen worden, de vergunning ingetrokken zou kunnen worden. Hydro Agri was van mening dat geen onderzoeksverplichting mag worden opgelegd onder drei ging van intrekking van de ver gunning, zeker niet als de stand der techniek nog niet zo ver is dat de gewenste uitkomst van het on derzoek gegarandeerd kan we den. Hydro Agri produceert aan de Maassluissedijk in Vlaardingen fosforzuur en andere mestproduc- ten. Het fosforzuur wordt ge maakt van fosfaatrijke ertsen die uit Jordanië worden geïmpor teerd. Bij de productie ontstaat een grote hoeveelheid gips als af valstof, wat geloosd wordt op de Nieuwe Maas. Van nature zit een aantal schadelijke stoffen in het erts, zoals zware metalen en radio actieve stoffen. Die stoffen gaan met het gips mee de Nieuwe Maas in. Het fosfaatzuur is belangrijk voor de landbouw, maar het gips- afval is een bekend probleem bij de productie. In veel landen wordt het gips opgeslagen, maar daar is in Nederland geen geld en plaats voor. Daarom streeft de Neder landse overheid er naar de vervui ling van het geloosde afval terug te brengen. Hydro Agri heeft m de afgelopen jaren aanzienlijke in vesteringen gedaan om de hoe veelheid schadelijke stoffen in de lozingen terug te brengen. De nieuwe lozingsvergunning stelt vanaf 1997 nog strengere eisen aan de hoeveelheid verontreinig de stoffen die in het gips mag voorkomen. Vanaf 1997 zou het bednjf vijftien procent minder verontreinigde stoffen mogen lozen. Volgens Hy dro Agri kan dat alleen als de pro ductie met vijftien procent wordt teruggebracht, waarmee de conti nuïteit van het bedrijf in gevaar komt. De Raad van State is van mening dat er geen eisen in de vergun ning kunnen worden opgenomen waarvan niet duidelijk is of deze haalbaar zijn. Daarom heeft het rechtscollege de strengere zingsnormen die vanaf 1997 ge-^ haald zouden moeten worden vernietigd, alsmede het verplicht" te gipsonderzoek. Het ministerie?:! van Verkeer en Waterstaat heeft drie maanden de tijd gekregen- om deze vergunningsvoorschrif ten opnieuw vast te stellen. 'oC Vlaardingen De twee ambtena ren die vorige week door burge meester en wethouders van Vlaar dingen oneervol ztjn ontslagen omdat ze parkeergelden hebben verduisterd, waren geen parkeer- eontroleurs. Het gaat om mede werkers van de gemeente die ver antwoordelijk zijn voor het legen van de parkeermeters. Door Pieter Vermaas Maassluis» De Huurdersraad Maassluis (HRM) neemt voor eert belangryk deel afstand van de woorden van zijn ex-secretaris W Zwiep. Dat heeft HRM-voorzitter S.V.W. Erftemeijer gisteravond gemeld aan directeur J.R.K Ploeg van Woning Stichting Maassluis (WSM). Zwiep baarde opzien met. een in terview in het Rotterdams Dag blad, waarin hij stelde dat de dis cussie over sloop van de Elemen- tumflats aan de Schubertlaan in Maassluis door de HRM nog vanaf het nulpunt kan worden gevoerd, omdat de HRM nog nooit akkoord is gegaan met sloop. Volgens Zwiep zou een onlangs akkoord bevonden convenant tussen ge meente, WSM en HRM een sterk wapen zijn in handen van de met sloop bedreigde huurders, moch ten die naar de rechter willen stappen Hierop dreigde een gepikeerde WSM-directeur Ploeg het vertrou wen m de HRM op te zeggen, als het bestuur zich vierkant achter zijn oud-secretaris op ?ou stellen Ook wethouder J. Storm had zijn bedenkingen. „Inhoudelijk klopte een aantal uitspraken wel," zegt HRM-voor zitter Erftemeijer. „Maar de HRM kan er niet goed de bedoeling van Zwiep in vinden. En Zwiep is nu huurder." De voorzitter meent dat een 'loopgravenverhaal' in nie- mands belang is: „Vertrouwen tussen WSM en HRM is er nog steeds." Erftemeijer benadrukt dat de HRM niet voor of tegen sloop kan zijn. „Het gaat ons om de voorwaarden. Maar als de' huurders niet akkoord gaan met de sloop, dan begeleiden wij ze om het tegen te houden. Als HRM behartigen we tenslotte de belan gen van de huurders." Kritiek kreeg WSM-direeteur Ploeg gisteren ook te horen. Een brief die Ploeg naar haar huur ders stuurde, waarin stond dat de gemeenteraad akkoord is gegaan met de sloop, is bij de huurders slecht gevallen. „Ik heb het raads voorstel voor mijn neus liggen. De raad is helemaal niet akkoord ge gaan." Erftemeijer had liever ge zien dat de WSM de brief samen met de HRM had opgesteld, zoals in eerdere planteamvergaderin gen was afgesproken. Ook de verhuiskostenvergoeding - vierduizend gulden plus twee maanden huur- vindt de HRM nog steeds te laag. Een verhoging is nog mogelijk, maar die moet uit de exploitatie van het Elemen- tumplan komen. „Een sigaar uit eigen doos," meent de HRM.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1