13 Conflict over tolheffing A4 loopt op Potentieel van binnenstad Schiedam verder uitbuiten Verwarde zelfmoordenaar krijgt gevangenisstraf Rotterdams Dagblad Voorbereidingen voor bouw van Beneluxtunnel vorderen gestaag Wethouder en raadsleden ruziën over wie idee heeft voorgesteld Inspraakavond Contourennota in stadhuis Brand door roken sigaret Achtervolging bij controle Dronken tegen paal Fietsenstalling voor de VOP upmeuw skinheads aangehouden Commissaris op werkbezoek in Vlaardingen Formido verhuist «21^* -t 1 Waterweg Woensdag 5 februari 1997 Door Pieter Vermaas MaassluisWie is er nu met het idee over tolheffing op de A4 gekomen? Was het minister Jorritsma, zoals de Maassluise wethouder J. Storm zegt. Of kwam het idee toch uit de koker van de wethouders? In Maassluis is daarover nogal wat commotie ontstaan. Wethou der Storm werd door CDA en WD op de vingers getikt. Deze partij en vonden dat de wethouder hen met het voorstel tot tolheffen had overvallen'. Storm, die bij die ver gadering niet aanwezig was, rea geerde later in een open bnef dat dit een voorstel van de minister zelf was. Maar dit wordt tegengesproken door de Vlaardingse wethouder K. van der Windt, die ook op 16 ja nuari bij Jorritsma op de koffie ging om over de aanleg van de nieuwe rijksweg tussen het Ke- thelplein en Delft te praten. Of be ter: om haar dat idee uit het hoofd te praten. Van der Windt: „Het idee van 'pay-lanes' was voor Jorritsma na tuurlijk geen nieuw idee. Maar wij wethouders hebben het naar vo ren gebracht, nadat de minister zei dat ze geen geld had voor een volledige ondertunneling van de A4. Ik opperde de mogelijkheid van tolheffing." Even terug naar 28 januari. CDA'er G. J. Enzerink en WD'er J. F. Scheerstra uitten in de raads vergadering in het Maassluise stadhuis kritiek op de niet aanwe zige Storm. „Je mag toch ver wachten." stelde Scheerstra een retorische vraag, „dat een wet houder het gemeentelijke stand punt uitdraagt? Het gaat niet aan dat kwesties zomaar de samenle ving in worden geslingerd." In zijn brief van twee dagen later neemt de D66-wethouder afstand van die kritiek. Volgens hem had hij de instemming van de raad niet nodig. „Als dagelijks bestuur der," schrijft Storm, „behoud ik me het recht voor om afspraken met derden te maken zonder een rondje telefoneren langs de ge meenteraad." Storm vindt het met fair dat CDA en WD hun kritiek niet in een commissievergadering op 21 ja nuari hebben geuit, waarin het ge sprek met Jorritsma op de agenda stond. De coalitiepartners hielden zich toen stil. „Die door mij gebo den gelegenheid is met aangegre pen. Nee, er is gewacht tot de raadsvergadering van 28 januari om vervolgens tijdens mijn afwe zigheid de aanval te openen. Als dit jullie uitleg van politiek is, dan kan ik ter afsluiting melden dat die met de mijne is," schrijft Storm de twee raadsleden. Misplaatst Dat laatste noemt Scheerstra in een antwoordbrief aan Storm een 'misplaatste aantijging'. Hij had zich verbaasd over de mededeling in de brief van de wethouder dat het idee van tolheffing afkomstig was van Jorritsma. De plaatselijke WD-leider had in het Rotterdams Dagblad immers gelezen dat het idee van tolheffing was gekomen van de wethouders van de Water weggemeenten. „Hoe komt de krant dan aan die wijsheid? En waarom heeft de wethouder dat volgens hem foute bericht dan niet tegengesproken, bijvoor beeld tijdens de commissieverga dering van 21 januari?" Voor Scheerstra is, nadat hij op de hoogte is gebracht van de woor den van de Vlaardingse wethou der Van der Windt, de kous nog niet af. „Er kan er maar één zijn die gelijk heeft. Als het waar is dat de suggestie van tolheffing van de wethouders is gekomen, blijft on ze kritiek recht overeind. Het is immers zeer de vraag of de ge meenteraden van Maassluis, Schiedam en Vlaardingen achter het idee van tolheffing zouden staan." De fractievoorzitter van de WD zou in elk geval tegen deze vorm van 'autootje pesten' zijn. Schiedam Concrete maar vooral bruikbare ideeen. Dat was gister avond de inzet van het stadsge sprek over de binnenstad van Schiedam. De wandelgangen van het winkelcentrum De Nieuwe Passage waren voor de gelegen heid omgetoverd tot vergaderhal len, waarin de ruim honderd deel nemers hun ideeen konden spui en. Van architect, gemeenteraadslid, ondernemer tot bewuste binnen stadbewoner zat aan de twaalf grote vergadertafels in de Nieuwe Passage. Voor een paar uur ging de knop van de zaktelefoon uit. werd er veelvuldig koffie ge schonken en werd voor een avond alle aandacht gegeven aan de ver betering van de Schiedamse bin nenstad. Aan sommige tafels werd geestdriftig gediscussieerd, terwijl aan andere werd geluis terd naar plannen die de deelne mers vooraf aan de discussie al op papier hadden gezet. Het grote probleem van die Schiedamse binnenstad is de be reikbaarheid. Eigenlijk zou er vanaf het station een entree naar de binnenstad moeten zijn, werd op heel veel vergadertafels gecon cludeerd. Bovendien ziet die bin nenstad er op veel plaatsen niet uit, is er geen verband meer met het water en wordt te argeloos met de monumenten omgesprongen. „Als er familie langskomt van bui ten de stad, dan schaam ik me diep," uitte een oudere Schiedam mer zijn verontrusting. Maar Schiedam heeft wel potenti eel, daar was iedereen het over eens. Een oude binnenstad, win kels, wonen langs het water. Dat potentieel moet echter wel wor den uitgebuit. „Draag uit dat Schiedam mooi is. Breng die ri vier terug in de stad en dwing de Maassluis In de Burgerzaal van het stadhuis in Maassluis wordt volgende week woensdag om 19.30 uur een inspraakavond ge houden over de Contourennota 1998-2001. Tijdens de bijeen komst krijgen belangstellenden de gelegenheid om duidelijk te maken wat zij de komende jaren belangrijk vinden als het gaat om het gemeentelijk welzijnsbeleid. De naar voren gebrachte opvattin gen, verwachtingen en meningen zullen worden gebruikt bij het schrijven van de Contourennota. Om de discussie op gang te hei pen is er een eerste concepttekst geschreven waarop gereageerd kan worden.; iPe inventarisatie van de bijeenkomst wordt meege nomen in het daarna op te stellen concept. Naast of in plaats van een per soonlijke inbreng op 12 februari is het ook mogelijk om een schrifte lijke reactie te geven. Deze kan voor 12 februari worden gezonden aan de sector welzijn van de ge meente Maassluis, Postbus 55, 3140 AB Maassluis. Belangstellenden voor de bijeen komst kunnen zich telefonisch aanmelden bij het secretariaat van de sector welzijn. Na opgave worden het programma en de con cept-tekst toegezonden. Schiedam In een woning aan de F. H 'timidtlaan in Schiedan -id gisterochtend brand toen een matras vlam vatte. De 82-jarige bewoonster lag op haar bed een sigaret te roken. De brandweer bracht haar in veilig heid en bluste de brand. Het pand is niet meer bewoonbaar. Schiedam Politieagenten heb ben gistermiddag na een korte achtervolging een 39-jarige Schiedammer aangehouden. De man reed hard weg tijdens een controle van de agenten. Tijdens een korte dollemansrit door de stad kwam de man tot stilstand te gen de pui van een woning aan de Pascalstraat. De Schiedammer bleek eerder die dag een aantal kratten met lege flessen te heb ben gestolen by een bedrijf aan de 's-Gravelandseweg. De man zit nog vast op het politiebureau. VlaardingenEen 37-jarige Vlaar- dinfèr is gisternacht in zijn wo ning aangehouden. De man was ineen dronken bui op de Sehiedamsedijk tegen een licht mast gebotst en daarna doorgere den. De politie stelde vervolgens een onderzoek in en mede aan de hand van getuigeverklaringen vonden ze de beschadigde auto voor de deur van de dronkaard. Een blaastest wees uit dat de man te diep in het glaasje had geke ken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Het werk heeft door de vorst enkele weken vertraging opgelopen, maar de voorbereidin- gen voor de aanleg van de tweede Beneluxtunnel vorderen gestaag, Binnen een maand wordt begon nen met de werkzaamheden op het Schiedamse deel bij Vyfslui- zen. Met de werkzaamheden voor de nieuwe tunnel tussen het Kethel- plein en de Beneiuxster is Rijks waterstaat in november vorig jaar begonnen. Aan de kant van Per nis is de sanering in de Madroei- haven inmiddels gereed. Op dit moment wordt daar een deel van de haven gedempt. Zodra dat is gebemd en zetting heeft plaatsge had, kan daar in-de tweede helft van dit jaar de Bakkenoordseweg worden omgelegd. Hefwéritincfë Madroelhaven heeft door de vorst wel enkele weken stil gelegen; omdat er ijsschotsen lagen. Zonder het dempen van het zuid westelijke punt van de Madroel haven zou de aanleg van de twee de Beneluxtunnel niet mogelijk zijn. De omlegging van de Bak kenoordseweg op het gedempte deel van de haven is noodzakelijk voor de bouw van de toeritten van de tweede tunnel. Aan de Schiedamse kant van de tunnel moet eerst de bodem van de Vyfsluizerhaven worden gesa neerd. De verontreinigde grond zal naar de daarvoor aangelegde depots worden gebracht. Het 'gat' wat dan ontstaat - onder de wa terspiegel - zal later worden ge bruikt voor de berging van de (schone) grond die uit de toeritten van de tweede Beneluxtunnel komt. Ook zal om de toekomstige toerit ie kunnen realiseren er een ophoging van zand worden aange bracht. Alternatieven De Beneluxtunnel staat al jaren lang hoog in de file top-20 van Ne derland. Voor de bereikbaarheid van de Rotterdamse havens is uit breiding van de tunnel noodzake lijk, aldus Rijkswaterstaat. Voor de files bij de Beneluxtunnel is gezocht naar een oplossing waar mee zowel de economische ont wikkeling van de Rotterdamse haven als het milieu is gediend. Beperking van de groei van het niet strikt noodzakelijke autover keer en het bieden van goede al- Het werfc aan de Schiedamse kant van de tweede Beneluxtunnel is inmiddels begonnen. De tweede tunne! moet in 2001klaarzijn. Foto Roel Dijkstra ternatieven voor dit verkeer staan daarbij centraal. Bij de aanleg van de tweede Bene luxtunnel gaat het dan ook niet al leen om een nieuw stuk asfalt. In het integrale plan, waarin wordt samengewerkt tussen Rijkswa terstaat, Projectbureau Benelux- lijn, de gemeenten Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam en de Ge zamenlijke Openbaar Vervoerbe drijven. De nieuwe tunnel zal bestaan uit vier tunnelbuizen met twee rij stroken, een wisselstrook en een metrobuis. Voor het doelgroepen- verkeer worden twee buizen be schikbaar gesteld. Tot de doel groepen worden het economisch verkeer, net efficienie personen verkeer en de hulpdiensten gere kend. De tweede Beneluxtunnel zal ook de schakel vormen in de metro verbinding Beneluxlijn. Deze ver binding zal de bestaande oost- westlijn vanaf Marconiplein ver binden met de noord-zuid-lijn in Hoogvliet. Daarnaast biedt de tunnel de mogelijkheid om voor fietsers een vaste oeververbin ding te maken. De voorbereidingen voor de aan leg van de tunnel zijn inmiddels in volle gang. Verwacht wordt dat in de loop van dit jaar daadwerke lijk begonnen kan worden met de bouw van de tunnel. De verbin ding moet in 2001 klaar zijn. Tota le kosten van het project bedra gen ongeveer 650 mihoen gulden. Inspraak De gemeente Schiedam houdt momenteel een inspraakprocedu re over de inrichtingsplannen en verkeersomleidingen voor de me tro. Behalve dat de plannen (tot en met 16 februari) ter inzage lig gen, vinden er ook twee inspraak-/ informatieavonden plaats. De eer ste is morgenavond, donderdag 6 februari. Tijdens die avond lig de nadruk op het deel tussen Plein 1940-1945 en de Thorbeckesingel. Volgende week donderdag, 13 fe bruari, staat het stuk Thorbecke singel tot de Beneluxtunnel cen traal. De bijeenkomstendie worden ge houden in Woon-en Zorgcentrum Thurlede aan de Nieuwe Dam- laan, beginnen om 20.00 uur. Tij dens de avond worden de inrich tingsplannen en verkeersomlei dingen aan de hand van tekenin gen nader toegelicht. ïn de pauze bestaat de mogelijkheid om (aan onder meer verantwoordelijk wet houder L. A Hafkamp) vragen te stellen en het informatiemate riaal te bekijken. Vlaardingen Op het pleintje Verheij-/Röntgenstraal in de Vettenoordsepolder in Vlaar dingen komt een buurtfietsen- stalling. De afgesloten ruimte van tien bij vijf meter biedt plaats aan vijftig fietsen. Met de bouw is in totaal ruim 77.000 gulden gemoeid. Het idee voor de buurtfietsenstalling ont stond in 1994 tijdens de Op- zoomerdag. Veel woningen in VOP hebben geen berging en/ of achterom om de fiets te stal len. Dit leidt er toe dat de twee- wieler in de hal en portalen of op straat moet stallen. Dit heeft brandgevaarlijke situ aties of yandalisme en diefstal tot gevolg. De speciaal in het leven geroepen Stichting Fiet senstalling VOP gaat de stal ling beheren. Schiedam Met een jerrycan ge vuld met benzine ging de 33-jari- ge Schiedammer N. G. vorig jaar op een mooie zomeravond op pad. Hij nam de jerrycan mee om zich, naar zijn zeggen, in de brand ste ken. Maar voordat hij dat deed, liep de Schiedammer nog even langs de kroeg. Hij wilde zien hoe zijn vriendin het maakte, ver klaarde hij twee weken geleden voor de rechtbank. De twee had den pioblemen en de Schiedam mer wilde, voordat hij een eind aan zijn leven maakte, nog even met zijn geliefde praten. Binnen in het Schiedamse café trof hy zijn vriendin aan in een zeer intiem tafereeltje met een andere kroegbezoeker. De Schiedammer kon dat niet erg waarderen en sommeerde de man weg te gaan. Deze liet zich echter niet wegsturen en een flinke ruzie volgde. De eigenaar van het café, die niet zo in zijn sas was met dat opgewonde standje in zijn zaak, zette de twee naar buiten. Benzine Op atl aal zette de ruzie zich vuoif De Schiedammer had zijn jerry can mee naar buiten genomen. Al scheidend en ruzie makend pro beerde hij vervolgens zijn oppo nent te overgieten met de benzi ne. Getuigen zagen hoe hij zwie pende bewegingen met de jerry can maakte en daarna een aanste ker probeerde te ontsteken. „Dat het de verdachte niet lukte het slachtoffer in de brand te ste ken heeft meer te maken met het weigeren van de aansteker dan met het handelen van de verdach te," zei officier van jusitie mr. E, Baars tijdens de rechtszitting te gen de man. Zelf verklaarde de Sdiiedanunei vuui tleRuUeitUm- se rechtbank nooit de bedoeling te hebben gehad zijn rivaal in de brand te steken. De officier geloofde weinig van dat verhaal en eiste een gevange nisstraf van achttien maanden. Tevens moest de man zich vol gens de aanklaagster laten behan delen voor zijn alcoholprobleem. In dat laatste kon de advocaat van de verdachte zich wel enigszins vinden. Hij vond echter niet dat zijn cliént een gevangenisstraf verdiende, „Er is geen enkel be wijs dat mijn cliënt heeft gepro beerd de andere man in de brand te steken." De verklaringen van de getuigen zijn volgens de raads man onduidelijk en verre van eenduidig. De rechtbank oordeelde echter anders. Zij vond dat wel degelijk bewezen is dat de man probeerde zijn opponent in de brand te ste ken. Een gevangenisstraf van vijf tien n taanden waai van vijf ïuaaii- den voorwaardelyk is volgens de rechter op zijn plaats. Ook moet de man zich in zijn proeftijd van twee jaar laten behandelen voor zijn alcoholprobleem. Schiedam De politie van Schiedan. heeft opnieuw twee rechts-extremisten aangehou den die ervan worden verdacht een Hindoestaanse Hagenaar te hebben mishandeld. Dat ge beurde op 9 november na af loop van een bijeenkomst van neonazi's in Schiedam. De Hagenaar liep een groepje skinheads toevallig tegen het lijf bij het NS-station in Schiedam. De rechts-extremis ten hadden een bijeenkomst bijgewoond van Duitse, Neder landse en Vlaamse neonazi's in een café in het centrum van Schiedam. De Hagenaar, die bij kennissen in Schiedam op bezoek wilde, werd bespuwd en achtervolgd, Toen hij viel werd hij geslagen en getrapt. Het slachtoffer werd ontzet door mensen die op zijn hulp geroep afkwamen. De aanhoudingen deze week van een 19-jarige Rotterdam mer en een even oude man uit Oosterhout zijn de vijfde en zesde in deze zaak. Zij worden vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie. Van de vier eerder aangehouden mannen zitten cr twee, ccn l?-jarige Al- phenaar en een 18-jarige Rot terdammer, nog vast De ande re twee zijn na verhoor heenge zonden. gemeente woorden om te zetten in daden," betoogde een deel neemster. Op één van de tafels werden alle mooiste stukken in de binnenstad omcirkeld. Al snel bleek dat er verbanden tussen de gebieden konden worden gelegd. „Die ver binding komt er wellicht met Spaanse trappen," opperde één van de deelnemers. Toen de origi naliteit van dat voorstel tot de rest van de tafel doordrong - Vlaardingen heeft ze al- werden de toekomstige Schiedamse trap pen snel omgetoverd tot Europese trappen. Trommelvlies Het stadsgesprek van gisteravond is een vervolg op de drie eerder gehouden gesprekken vorig voor jaar. Het grote verschil is echter dat tijdens de bijeenkomst van gisteren over veel gerichtere on derwerpen is gesproken. De on derwerpen kwamen overigens uit de stadsgesprekken van het vorig jaar. Naast het opknappen van de bin nenstad kwam ook veelvuldig de betrouwbaarheid van de overheid ter sprake. De gemeente zou vol gens de deelnemers aan het stads gesprek van gisteravond veel dui delijker actief moeten zijn. Ook zouden Schiedammers in de bin nenstad kunnen gaan opzoome- ren. Door de eerdere ervaring met de stadsgesprekken was een aan tal deelnemers sceptisch, maar wethouder L.A. Hafkamp ver wacht wel veel van de uitkomsten van dit laatste gesprek. Na de schifting van alle ideeën hoopt Hafkamp in het najaar zijn plannen te kunnen presenteren aan de gemeenteraad. Om de wet houder toch vooral bij de les te houden, kreeg hij gisteren een on derscheiding van de Orde van het Trommelvlies. Met deze orde rondom zijn nek kan hij de uit komsten" van het vierde stadsge- sprekniet meer ^eger^n. Op ae concrete' ideeën die daad werkelijk bruikbaar zijn, is het nog een paar weken wachten. Van alles wat er aan de tafels is ge zegd, wordt een uitgebreid ver slag gemaakt. Overigens werd over de Invulling van het Hema- plein gisteren niet gesproken. Over dat onderwerp wordt maan dag 24 februari apart gesproken. VlaardingenDe provinciale vlag van Zuid-Holland zal maandag wapperen op het stadhuis van Vlaardingen als commissaris van de koningin J. M. Leemhuis-Stout op bezoek komt Het gaat om een werkbezoek. De opvolger van S, Patijn, de huidige burgemeester van Amsterdam, is bezig aan een tournee langs alle gemeenten in Zuid-Holland. De commissaris wordt om 14.00 uur ontvangen door burgemees ter L. W. Stam. Daarna volgt een werkbespreking met burgemees ter en wethouders. Daarin komen onder meer de organisatie bij rampenbestrijding, de financiële positie van de gemeente Vlaardin gen, de grootscheepse opknap beurt van de Westwijk'en de wo ningbouwplannen rond het Bui zengat ter sprake. Tussen 15.30 en 16.30 neemt de voorzitter van het provinciebe stuur een kijkje buiten de deur. De stadswandeling voert onder meer naar de stadskraan, het Vi- serijmuseum en de bloementrap- pen. Daarna is er nog een infor mele ontmoeting met de Vlaar dingse raadsleding in de oude hai. Vlaardingen De Formido aan de Produktiestraat in Vlaardingen verhuist naar de woonboulevard. De bouwmarkt gaat een nieuw pand neerzetten naast Kwantum. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben inmiddels ingestemd met de verkoop van de grond, waarover de gemeenteraad zich eind deze maand buigt. Een woordvoerder van Formido ver wacht dat aan het einde van het jaar de nieuw zaak kan worden geopend. De winkel wordt ander half keer zo groot als de huidige Formido.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1