ftk- 19^| Bewoners Rotterdamsedijk leven al jaren met het glasgerinkel ÏWS*L Dansend en hossend op weg naar Blauwe Brug Het Buizengat wordt meer doorsnee Eén probleem is het geld voor de bodemsanering Huurders krijgen huurverlaging door geluidsoverlast Rotterdams Dagblad Zaterdag 8 februari 1997 Een schonere nieuwe oven. De omwonenden van de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam wa ren er blij mee. Tot hef moment dat ze beseften dat met die nieu we oven de productie bijna ver dubbeld kan worden. De verdub beling betekent volgens de bewo ners nog meer geluid. Het be zwaarschrift dat ze ingediend hebben tegen de afgifte van de miHeuvergunningmoet dan ook vooral voorkomen dat de hoe veelheid geluid nog hoger wordt. Nu al kliidtt 24 uur per dag het glasgerinkel door de omgeving. De Glasfabriek en de omwonen den leven zo al jaren met elkaar. Die herrie is er altijd geweest, maar daar zijn volgens de bewo ners wel grenzen aan. Over wo nen in de buurt van zware indus trie en de strijd tegen het geluid eöde huisbaas. Door Desiree van der Jagt Schiedam Hoewel de Glasfa- -bliek al jaren deel uit maakt van Ldej;woonomgeving -de fabriek i>.wasier overigens al eerder- heb- cberj.de bewoners zich sinds 1995 Otvergnigd om wat aan de geluids- noygijlast te doen. „Dis zomer was héél erg heet. Zodra je de ramen open zette, hoorde je het geluid. Doordat de productie ook 's nachts doorgaat, gaat dat je na verloop wel heel erg vervelen" vertelt H. Krul, een actieve bewo ner in de Vereniging van Eigena ren van het blok Rotterdamsedijk 235-258. De omwonenden van de Glasfa briek horen permanent een zoe- mèhd geluid. „Het is niet één ge luld, het is een mix van allerlei ge luiden," vertelt Krul. Naast het gerinkel van het glas op de trans portbanden horen de bewoners veelvuldig het geluid van rijden- deifvorkheftrucks en brengt ook öexaan- en afvoer van goederen geluid voort. „Het is een continue mix van lage en hoge tonen, die VQflral hinderlijk wordt bij een be paalde windrichting en bij afwij kende geluiden." En bij een hete zomer is het dus zaak om de ra- ragn en deuren dicht te houden. Ee# probleem in het blok huizen aajj de Rotterdamsedijk is dat het zowel huur- als koopappartemen ten zijn- Pogingen om de huizen op te knappen door hijvoorbeeld gezamenlijk dubbel glas te laten plaatsen, strg^fen^orjdéonwil van dé verhuurder. De krachten van Jiuurders en ei genaren zijii nu gebundeld in de Bewonersvereniging! >Schiedam- Opst(BVSOÏL"^IëLde„huumers va© deRötterdainsedijk;.'hadden Wefbl ivèi contact övérhét achter stallig- onderhóud in de wönin- g<m vertelt J.Freijee van de BVSO.,Bé huizen zijn een beleg gingsobject en de huidige eige ner doet dus niet meer of minder dan wat die moet doen. Dit terwijl de eigenaren van de appartemen ten wel wat willen," vertelt Krul. Het geluidsprobleem is er volgens Krul, die in vroegere jaren ook al eens in het huizenblok heeft ge woond, altijd geweest. „Het is niet iets van de laatste twee jaar. Van toen kan ik me de herrie ook her inneren." Dat de bewoners zich nu pas roeren heeft volgens hem onder meer te rnaken met de toe nemende mondigheid van 'le bur gers. „Vroeger werd ook over het geluid geklaagd, maar deed ieder een dat individueel en stond men ook niet stil bij de gevolgen van het lawaai op bijvoorbeeld de ge zondheid." De klachten van de individuele huurders kwamen allemaal te recht bij de BVSO. Een aantal huurders tekent bijvoorbeeld door het achterstallig onderhoud al enkele jaren bezwaar aan tegen de jaarlijkse huurverhoging. Bij de huureommissie is twee jaar ge leden ook protest aangetekend te gen de hoge geluidsbelasting. Uit het onderzoek van de huur eommissie blijkt dat in de woning aan de Rotterdamsedijk de zoge noemde etmaalwaarde aan geluid het maximum van 65 decibel over schrijdt. Eén huurder heeft na tussenkomst van de kantonrech ter bewerkstelligd dat het huurbe drag met meer dan helft is ver laagd. „Geluid tast het woongenot aan," zegt Freijee. Inmiddels zijn meer huurders een procedure ge start bij de kantonrechter voor de huurvermindering Vooruitgang De bouw van de nieuwe oven werd door de bewoners dan ook bijna met gejuich ontvangen. Hoewel nieuw niet altijd beter be tekent, zou deze nieuwe techniek minder vuile stoffen uitstoten en ook voor de reductie van het ge luid hadden de omwonenden goe de hoop. „Volgens de nieuwe ge luidsnorm mag dan nog maar 55 decibel per etmaal worden gepro duceerd. Dat betekent een voor uitgang," zegt Krul. De nieuwe oven heeft echter een productiecapaciteit van 280 ton tegen 150 ton met de huidige ap paratuur. „Die hogere productie betekent niet alleen dat er meer emissies komen van de afvalstof fen, maar vooral dat er veel en veel meer moet worden afgevoerd en aangevoerd. Wij vrezen alleen maar meer en meer herrie," zegt Krul. Dat de nieuwe oven 280 ton glas per etmaal kan produceren wordt door woordvoerder J. J, van der Hout van de Glasfabriek beves tigd. „Het gaat om een maximum. Op dit moment is er nog geen sprake van dat we zoveel gaan produceren." Met de nieuwe oven zal binnen enkele maanden wor den gewerkt. De vernieuwingen op de fabriek worden door de omwonenden toe gejuicht, maar ze vinden dat dan ook het hele complex vernieuwd moet worden. „Bij productiever dubbeling wordt het geluidsvolu me voor de omwonenden altijd hoger," zegt Krul. Hij hoopt dan ook dat de geluidswaarden objec tief worden opgemeten. Die meting moet vier maanden nadat de nieuwe milieuvergun ning van kracht is, worden ver richt. Doordat het bezwaarschrift van de bewoners nog niet is be handeld, is het onzeker wanneer dat zal gebeuren. Vooruitlopend op die behandeling zijn ze er bij BVSO van overtuigd dat hun be swaren gegrond worden ver klaard. „Wij eisen dat de Glasfa briek met specificaties komt. Ze zouden een stappenplan moeten maken waarin alles staat vermeld. Nu staat er helemaal niets in de milieuvergunning. Geen garan ties, geen sancties op overtredin gen." Naast de hulp van de rechterzijn de bewoners voor de oplossing van de geluidsproblemen voor een groot deel afhankelijk van de Glasfabriek. De directie van het bedrijf laat weten graag met de bewoners te praten. Ook de om wonenden vinden dat de proble men gezamenlijk moeten worden opgelost. „Het gaat er ons niet om de Glasfabriek een loer te draaien. Dit is geen campagne tegen de fa briek. De Glasfabriek hoort bij de woningen en dat moet ook zo blij- Clowns, boeven, prinsesjes en vampiers. Ze waren alle maal vertegenwoordigd. Zelfs de boerenkiel ontbrak niet. Driehonderd leerlingen van de Schiedamse basisschool De Klinker liepen gistermid dag in Schiedam luidkeels zingend van school naar het wijkcentrum de Blauwe Brug. Daar deden de jonge feest vierders mee aan een groot carnavalsoptreden. De bonte stoet uitgelaten kin deren vertrok van het school gebouw aan de Warmoeze- nierstraat. Eigenlijk was het de bedoeling om het feest pas in de Blauwe Brug te be ginnen. Maar de groep verkle de kinderen was zo door het dolle heen dat op straat al werd gehost en gedanst. Nog lang niet moe kwamen de kinderen na een stuk lo pen aan bij het wijkcentrum. Binnen zetten de leerlingen het buiten al in gang gezette feest voort. Er werd gezongen over paarden in de'ianjfèri hele grote bloemkolen en er waren optredens van clowns. Pas laat in de middag keerde de rust weer teruglri'het~wjk7TÓ centrum. Rond half vier vér- trokken de leerlingenridar huis waar de ouders waar schijnlijk de grootste moeite hadden hun uitgelaten kinde ren weer tot bedaren te bren gen, Foto Roel Dijkstra Anderhalfjaar geleden presenteerden drie stedenbouwkundige bu reau's hun ideeën voor het Buizengat, een verpauperd stukje Vlaar- dingen aan de rand van het centrum. Zowel de projectgroep, waarin onder anderen omwonenden zijn vertegenwoordigd, als de gemeente- "nflfllkoGS voor Palmboom Van der Bout. De plannen van het Rotter- 'dSnse bureau sloten het best aan bij de ideeën die in Vlaardingen al leefden: een overbrugging tussen twee verschillende werelden - de sö&èn het park. De eerste plannen zijn inmiddels verder uitgewerkt -cid'hët nieuwe Buizengat begint vorm te krijgen. Volgend jaar kan wat K; van der Windt betreft de eerste paal de grond in. En als -aflééeen beetje meezit kunnen over een jaar of tien de laatste wonin- n^WT2~ op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Hoflaan- dén betrokken. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De Kortedijk afda len en tossen de masten van een •handjevol zeiljachfjes over het Buizeïigat naar de Hoflaan kij ken. Het wegdek van de Hoflaan zelf zie je niet meer, omdat er hui- zé?Pvoor staan. Maar vlak langs •hèTwater, nog voor die mooie hui- :zém' flaneren mensen. Net als Vróeger, toen de Vlaardingers ovêr de statige laan naar 't Hof, -..hptpark liepv"; v,?Dgt beeld je een beetje te- ;rugj" zegt de trotse wethouder K. ..van'.dér Windt, terwijl zijn woor- -rteïi de'enthousiast wijzende vin ders;,over de maquette van 'de nieuwe wijk nauwelijks kunnen volgen. Er komt meer terug. Het straten- beeld van de woningen die aan de rand van het park, op de plek bij de brandweerkazerne waar nu on der meer stadsreiniging is geves tigd, doet denken aan delen van de Oostwijk. Aan de Arnold Hoog- vlietstraat en Cailenburgstraat. Niet kaarsrecht, zoals in de eerste plannen wel was getekend, maar hier en daar licht buigend. Ook geen lange rijen daken allemaal even hoog, maar karakteristieke punten: de brandweerkazerne en -toren en natuurlijk de waterto ren, die alle blijven behouden. „Dat zjjn juist de speciale dingen Het Buizengat gezien uit de lucht. Over enkele jaron moet het gebied er uitzien zoals op de maquette. Foto sRoei Dïjttra die kenmerkend zijn voor dit ge- bied. Die geven mede aan dat dit geen doorsnee-wijk wordt, maar een eigen karakter heeft. Je komt hier niet zo maar een wijk inrij den, maar herkent 't: oh ja, daar moet ik zijn," aldus wethouder Van deT Windt. Achterhuizen In totaal zijn zo'n vijfhonderd wo ningen gepland aan Kortedijk, Havenstraat en Hoflaan. De bouw is, mede met het oog op de bodem verontreiniging (zie in2et), in vier fasen gesneden. Volgend jaar wordt begonnen langs de Kortedijk. Daar komt een compacte bebouwing, die aansluit bij de bestaande huizen: speciale woningtypes zoals voor- en achterhuizen, stads- en parkhuizen. Vanaf de Kortedijk komen diverse straatjes naar be neden uit op het water. Aan de wa terkant is voorzien in een kleine jachthaven, op de plek waar nu een vervallen steiger werkloos ruimte inneemt. Gestreefd wordt naar een passend bedrijf voor seheepsbenodigdheden. Ook langs de Havenstraat komen veel losstaande gebouwen, met meer groen dan aan de Korte dijk. Rond 2000 wordt begonnen aan de Hoflaan. Tot 2005 wordt rondom brandweerkazerne en watertoren keur aan woningen gebouwd: .-.g- en hoogbouw, sociale wo ningbouw en koopwoningen van goedkoop tot duur. Ook langs het water - de rijbaan van de Hoflaan wordt verlegd - verrijzen huizen. De nu verkruimelde kademuur wordt voor twaalf miljoen gulden opgeknapt. Behalve dat de brandweerkazer ne blijft staan, is nog niet bekend wat erin komt Van der Windt op pert de mogelijkheid van 'atelier achtige' ruimten, eventueel in combinatie met woningen. Een andere optie is om er een wijkpost in onder te brengen. Dat is een ruimte vanwaaruit wijk- en buurt beheer (voor het centrum) wordt gecoördineerd. Watertoren Ook voor de watertoren leven di verse plannen, maar is niets ze ker: van een restaurant of kanto ren tot woningen. Aan de kant van de Van Linden van den Heu- vellweg komen drie appartemen tengebouwen, die vaaaf de West- landseweg gezien in hoogte aflo pen, Ten slotte, na 2005, is het terrein van de voormalige gasfabriek aan de beurt om te worden bebouwd. Met als blikvanger een gebouw waarin Fok) publieke functies worden v,.-zameid. Om de verbinding tussen stad en park handen en voeten te geven komt er een brug van de Hoflaan naar de overkant. Dat moet niet zo maar een oeververbinding wor den, vindt wethouder Van der Windt. Hij denkt aan de klap- of draaibrug, die 'een bijdrage levert aan het karakteristiek van dit ge bied'. Buizêngaf* oker 'esn''jaöi óf tien omgeven wórdt door zo'n vijfhonderd ivo- tongen, zjjn'er nog wel wat hob- béV te némen voorda t al die hui- zëh ook bewoond zijn. t •Ia Bodemverontreiniging: in to taal is ruim dertig miljoen guldén nódiè yan het rijk en dé Stadsre is Rotterdam. Die laatste partij rfiDDefchegënmiljoen bijdragen: Ój^;^yi^^éidlangs de Körte-: Ipk j Havenstraat en Hoflaan-mi- nus-gasfabriekterrein (onder en rond het huidige evenementen terrein) "op te ruimen. Een dezer weken hoopt wethouder Van der - Windt op witte rook uit Rotter dam. Als dat lukt kan zo'n drie kwart van dé bouwplannen wor den uitgevoerd. "Verder moet het ministerie van VROM nog eens 22 miljoen gulden'overmaken om hétvoormalige gas fabriekterrein te saneren. Een van de redenen dat de gemeente dé commissaris van de koningin maandag de ma quette van het Buizengat laat zien en ook in het echt een kykje gaat nemen, is dat de provincie de locatie hoog op de prioriteiten lijst van de minister kan. zetten. Overigens wil Van der Windt met de uitvoering van rie plannen be ginnen zodra het geld van de Stadsregio Rotterdam binnen is. Bebouwing van het gasfabriek- terrein staat -als laatste- pas rond 2005 op de rol. 2. Evenemententerrein: de hui dige, onder het asfalt sterk ver ontreinigde» plek voor onder meer de kermis wordt deels be bouwd met een stadsgebouw. Dat krijgt eenpublieksfunetie,en er- voorkomt eeri plein, maarditisté. klein voor kermissen en circus sen. Er zijn maar weinig plekken over in Vlaardingen waar genoeg ruimte is. Een van de mogelijkhe den waarmee momenteel het meest rekening wordt gehouden is aan de Deltaweg, vlakbij de Technische Schoot achter het NS-station Vlaardingen-Cen- trum. v'oigens wethouder Van dei- Windt is het 'een van de ideeën'. 3. Huidige kantoren: de brand weerkazerne blyft staan, maar voor stadsreiniging, Eneco en de Dienst Stadswerk moet een ande re werkplek worden gevonden. De gemeente moet in eerste in stantie 2orgen voor de ambtena ren van de Dienst Stadswerk, omdat tegen die tijd stadsreini ging VeiiUucuéüjk i-S gêpriVati- seera en ait voor het energiebe drijf al langere tijd geldt. Er is een aantal ideeën, variërend van ruimte huren tn de V D. in het leeg komende Holy Ziekenhuis of nieuwbouw op de plek van het", huidige stadskantoor aan het Westnieuwland. 4. Tennisbaan en dierenasiel: ook de tennisbaan onderaan de Westlandseweg en het dierena siel aan de Van Linden van den Heuvellweg in het park moeten wijken voor woningen. Voor de iCpUtiobuan is misschien plek aan de Hofsingel, bij het pannenkoe kenhuis en het gemeentelijk na-, tuur- en milieucentrum. Voor het dierenasiel moet nog een -énts worden gevonden. Zaterdag 8 februari SCHIEDAM Pand Paulus. Openingtentoonstel ling Maarten Greve, 17.00u. Dc 4 Molens. Prinsenbal. Theater De Teerstoof. Jan Rot en Hans Breed- veld met Dans met mij, 20.30u. Filmhuis. Palookavilie, 20.30. Spa- land. Zingende keukenmeiden. Po dium. Bedrock, 22.00u. Galerie Distanza. Presentatie Etalage Pro ject!. VLAARDINGEN Vredeskerk/lchtuskerk. Film: Het Grote Panda Avontuur, 10.30u en 14,00u (Vredeskerk) en 13.00u (ichthuskerk). MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Golden Fic tion, 20.3^j. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Film: Goldeneye, 20.00u. ROTTERDAM De Doelen, Gr.z. Orkesten van we reldklasse, 20.15u, KJ.z. Voices of the world, 2G.15u. De Blokhut Or phanage, 21u. De Buurman. Jam session, 21u. C5 Jazz, Joop Verbaan Kwintet, 21.30u. L'Esprit. Mike the Mellotones, 22u. Rotown. Thé Gourds, 22u, Zondag 9 februari ROTTERDAM De Evenaar, SKVR: Ensemble Wé- reldmuziekdeef 1,14u. De Doelen. Kl.z. Nieuw operakoor R'dam, 14.30u, Kl-zJeugdKamerrnuziekop zondagmorgen, llu. C5 Jazz. New Orleans Syncopators, 15u. Dodora- ma. Ab Baars trio muziek van John Carter, 15u. Baroeg. Dark Funeral, 15u. Doelencafé. Jazz at the Doe lencafé, 15.30u. Dizzy. Bernard Reinke's Rel Ier Coaster, 16u. De Buurman. Jamsession, 19u. Zaal de Unie. Feldman Tsoupaki, 15.30u. Nighttown. Steve Earl, 21ü. ROTTERDAM Calypso 1: 'Extreme measures' (16) dag. (beh.zo.) 13.15-16-18.45- 21.30. Calypso 2: The portrait of a" lady' (16) dag. (beh. zo.) 18.15- 21.15, ma.oi. ook 12.45-15.30. Calypso Z: "Secrets and ües' (al) dag. (beh.zo.) 18.15-21.15, ma.dt- .ook 12.45-15.30. Cinerama 1: The first Wives Club' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21.30.' Cinerama 2:"The nutty professod (al) dag. 13.15-16- 18.45. The island of dr. Moreau' (16) dag 21.30. Cinerama 3: 'Evita' (a!) dag. 12.15-15.15-18.15- 21.15. Cinerama 4: Tie long kiss goodnight' (16) dag. 18.45-21.30, ma.di.ook 13.15-16. Cinerama 5: 'Courageunderfire'(16)dag. 18.45- 21.30, ma.di. ook 13.15-16. Cor so: t/m 9/2:26e Filmfestival Rotter dam. 'First Strike' (16) ma.di.wo. 13.15-16-18.45-21.30. Imax Theater: 'Special Effects' (al) dag. (beh.ma.) 14-16. 'Surviva; Island' (aO dag.(beh.ma.) 15, za.zo. ook 13. 'Star Trek: First contact' (12) dag. (beh zo.) 17.30-19.45-22, zo. al leen 19.45-22. Lantaren/Venster t/m 8/2:26e Filmfestival Rotterdam. Venster 1: Trees Lounge' (al) dag. 20-22 wo.ook 14.30. 'Sneak Pre view' ma.22. Venster 2: 'De zaak van Traan "They destroyed all the Ro ses' "Man on the Roof 'De Wolkerfa- briek' zo.ma.di. 20. Venster 3: Bound' (al) dag.20-22 wo. ook 14.30. Venster 4: 'De Lijkenver- orande'-' (a!) ma.di.wo. 19.30, wo.ook 14.30'Kinderen van gietijze ren goden' (a') zo. 19.3> 21.30 di- .wo. 21.30. Lumlère 'Ransom' (16) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumlère 2: 'Dragonheart' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumlère 3: 'Daylight' (12) dag. 18.45-21.30 ma.di. ook 13.15-16. Lumière 4: TheGlimmerman' (16) dag. 13.15- 16-18.45-21.30. Rexane: 'Kost school voo: Ontucht' (16) t'm zo.doort.voerst. 'Pomoprooi'ma.t'm •wo. doori.voorst. Pathé: t/m 9/2: 26e Filmfestival Rotterdam. 'Star Trek: Fust contact' (12) ma.di .wo. 19.05-21.30, di.wo. ook 11.50-14.15-16.40 'Evita' (al) ma .di.wo 18-21 di.wo. ook 11.40-15 'Sleepers' (18) ma.di.wo.17-50- 21.10di.ookll.40-14.10 TheFifst Wives Club' (al) ma.di.wo. 19.15- 21.45 di.wo. ook 11.45-14.15- 16.45 'Ransom' (16) ma.di.wo. 19- 21.30 di.wo. ook 11.30-14-16.30 'Independence Day' (12) ma.di.wo. 17.35-20.45 di.wo.ook 11.20- 14.25 'Shine' (al) ma.di.wo.19.15- 21.45 di.wo.oök 11.40-14.15- 16.45 Nachtvoorstellingen: Lumlère 1: 'Star Trek:First Contact' (12) za. 00.15. Lumière 2; 'First Strike' (16) ra. 00.15. Lumière 3: 'Ransom' (16) za. 00.15. Lumière 4: The Glimmerman' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: 'De klokkenluider van deNotreDame'za- .wo. 13.15-3 6 ralypso 3: The Leo pard Son' 13.15-16. Cine rama 4: -.keniuider van de Notre Dame' za.zo.wo. 13.15-16. Cinerama 5: 'Matiida' ze.zo.wo. 13.15-16. Imax: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.20. 11 zo.ookl7. Lumière3:'Deavonturen van Pinokkio' za.zo.wo. 13.15-16. Pathé: 'De Hokkenluidervan de Not re Dame' (al) wo.11.45-14.30. 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1