12 College zwicht voor Roteb-personeel 'Opvoeren is zo oud als de brommer zelf ■fc, Emoties personeel wegen zwaarder dan besparing -5% m m sp% Vrijwilligers begeleiden rouw- en uitvaartdiensten Portlandstraat is af van 'lastige' bewoner Drugscriminelen kiezen andere smokkelroutes De Coolsii Vemarringover 'yjepaogen' Wedloop politiecontrole en hardrijders feller dan ooit Bereikbaarheid van bedrijfsleven Rotterdam* Dagblad 'fiis&t Dinsdag 11 februari 1997 RotterdamHet Humanistisch Verbond en de stich ting Humanitas starten dit najaar gezamenlijk het regionale project 'Dienstverlening rond Overlijden'. Voor dit project zoeken de instellingen vrijwilligers uit de gemeenten rond Rotterdam die zich zullen be zig houden met uitvaartbegeleiding, rouwbegelei ding en promotie van dit project bij uitvaartverzor gers, artsen en maatschappelijk werk. Op maandag 17 februari vindt hierover bij Humanitas aan de Pie- ter de Hoochweg 110 in Rotterdam een informatiebij eenkomst plaats. De instellingen willen met het project inspelen op de wens van veel mensen om een persoonlijk tintje te geven aan de uitvaart Velen willen het afscheid zelf regelen, maar hebben daarbij wel steun nodig. Omdat Humanitas en het Humanistisch Verbond beide al het een en ander deden met rouwverwer king, heeft men besloten de krachten te bundelen om te komen tot een pakket van dienstverlenende activiteiten rond de rouw. De vrijwilligers worden ge zocht in de regiogemeenten omdat is gebleken dat daar de vraag naar deze activiteiten groot is. In Rot terdam bestaat die behoefte minder. Twaalf uitvaartbegeleiders zullen tijdens begrafenis sen en crematies namens de nabestaanden toespra ken houden. In die speeches staat de overledene en diens betekenis voor de nabestaanden centraal. Ook de gevoelens van de nabestaanden kunnen er in wor den verwoord. Twaalf rouwbegeleiders komen bij na bestaanden aan huis om te praten over het verlies. Ze zijn er voor rouwenden die hun verhaal willen vertel len, ook al is dat voor de honderdste keer. Naar aan leiding daarvan kunnen ook lotgenotengroepen wor den samengesteld, Verder zoekt men voor dit project twaalf vrijwilligers die deze dienstverlening gaan promoten. Zy zullen bij begrafenisondernemers, artsen, en maatschappe lijk werkers langs gaan om hen attent te maken op het bestaan van het project In april 1997 start voor de vrijwilligers een aantal trai ningen. Rouwbegeleiders en promotiemedewerkers volgen in de weekeinden van 5 en 6 april en van 26 en 27 april een cursus aan de Volkshogeschool Olaerts- duyn in Rockapje. Uitvaartbegeleiders volgen in de weekeinden van 4,5 en 6 april en 18,19 en 20 april een opleiding in Aardenburg te Zeeland. Wie meer informatie wil of de informatiebijeen komst van 17 februari wil bijwonen, kan zich mel den bij de heer F. van Wijk van Humanitas, tele foonnummer 0104250102, of bij mevrouw G. van Roon, telefoonnummerÖ104824882. Rotterdam De Portlandstraat in Rotterdam zal waarschijnlijk geen hinder meer ondervinden van een lastige' bewoner. De man keert voorlopig niet te rug naar zijn oude woning in Oud-Charlois nadat tientallen buurtgenoten zondagavond op niet mis te verstane,wijze zijn vertrek hadden geëist De verslaafde kunstenaar zorgde volgens omwonen den geregeld voor overlast Dat varieerde van het 's nachts draaien van harde muziek, het bekladden van de nabijekerktothet veroorzaken van brandjes.Om- wonenden belden zondagavond bij de lastpost aan met het verzoek te verhuizen. De politie nam de verslaafde even later mee, om hem tegen de agressie van zyn buurtgenoten te bescher men. Hy heeft de nacht op het politiebureau doorge bracht en zal voorlopig elders worden gehuisvest. In de tussentijd proberen we een oplossing te vin den," zegt een politiewoordvoerder. Het pand van de verslaafde is inmiddels op last van de politie dichtge timmerd. De eigenaar probeert de terugkomst van zijn huurder voor altijd te beletten door middel van een kort geding. Volgens bewoners in de Portlandstraat is de zaak ge ëscaleerd omdat diverse overheden elkaar de bal toe speelden. Ze vinden het onverantwoord dat de in hun ogen psychotische man zo lang zijn gang heeft kunnen gaan. Rotterdam De douane en de FIOD hebben in 1996 veel meer drugstransporten onderschept dan in het jaar daarvoor. Daar staat tegenover dat het aantal in beslag genomen kilo's drugs sterk is gedaald. Vol gens de douane komt dat doordat de controles in de havens in de afgelopen jaren zijn verbeterd. Drugss mokkelaars reageren hierop door kleinere partijen te sturen en smokkelroutes te verleggen naar andere landen. De douane boekte vorig jaar met name succes met de bestrijding van cocaïnesmokkel. Het aantal onder schepte ladingen steeg met 10 procent Bijna 1100 partijen cocaïne zyn in beslag genomen. De totale vangst bedraagt 5002 kilo. In 1995 was dat nog 3968 kilo. De cocaïne wordt in de Rotterdamse haven in toene mende mate via de klassieke smokkelwijze het land binnengebracht. Smokkelaars verstoppen de drugs dan op een verborgen plek op het schip. De zeelui lo pen vaak tegen de lamp bij controles opdebootofals ze van boord gaan. De douane heeft ook bij smokkelaars van softdrugs een nieuwe trend ontdekt De importeurs van hasj en marihuana doen na recordvangsten in de afgelopen jaren aan risicospreiding. De onderschepte partijen zijn veel kleiner. Werden in 1995 nog zeven partijen softdrugs van meer dan 15.000 kilo ontdekt, vorig jaar waren dat er maar twee. De forse afname van de softdrugsvangsten komt vol gens de douane doordat smokkelaars hun routes ver leggen. Ze wijken uit naar andere EU-ianden. op zoek naar plaatsen waar minder controle is, en lan den buiten de EU. Zo is het aantal grote vangsten van voor Nederland bestemde partijen drugs aan de oost grens van de EU fors toegenomen, aldus de douane. Om te voorkomen dat drugscriminelen andere smok kelroutes vinden, versterkt de Nederlandse douane de samenwerking met de douane-autoriteiten in de overige EU-landen dit jaar. Vorige week tekende Ne derland al een convenant met de Franse douane. In 1998 neemt de de douane in de Rotterdamse ha ven en op Schiphol nieuwe containerscans in ge bruik waardoor de dienst meer lading kan controle ren. De douane verwacht dat drugscriminelen dan nog meer op zoek gaan naar alternatieve smokkel routes. Overigens spoort de douane niet alleen drugs op die het land wordt binnengesmokkeld. Nederland geldt ook voor drugs als distributieland. Byna dagelijks onderschept de douane ladingen drugs die via pak- ketpost in Rotterdam en Amsterdam naar afnemers moeten in het buitenland. Rotterdam Het college van b en w is gezwicht voor het verzet van Roteb-personeel tegen een volledige fusie met de Afvalverwerking Rijn mond. Volgens wethouder mr. J. H. A van den Muijsen- berg was een volledige inte gratie tussen de Roteb en de AVR financieel het gunstigst. Het zou op termijn een be sparing van 7 a 10 miljoen gulden hebben opgeleverd. „Maar gezien de emoties on der het personeel hebben we toch gekozen voor een ge deeltelijke splitsing," zei de wethouder gisteren. De wethouder maakte gisteren bekend dat de Roteb wordt opge splitst. Het is de bedoeling dat de afvalverwerking, de Roteb Che mie en het leasebedrijf worden ondergebracht bij de AVR. De 'burgergerichte' functies zoals vuilinzameling, straatvegen, reï- nigingspolitieen ontsmetten, blij ven bij de Roteb. Onderzocht wordt verder of deze dienstverle ning kan opgaan in een dienst Buitenruimte.Zo'n vierhonderd man personeel van de Roteb gaat naar verwachting over naar de AVR. De overige achthonderd blijven in dienst bij het gemeente lijke vuiiverwerkingsbedrij f. Wet houder Van den Muijsenberg ver wacht dat de reinigingsrechten door de reorganisatie zullen da len. Verschillende mogelykheden worden nog onderzocht De wethouder kon gisteren ken nismaken met een groep boze Ro- teb-werknemers. Ze waren onder aanvoering van voorzitter T. Heu- sen van de ondernemingsraad naar het stadhuis gekomen om hun gram te halen. De vuilnis mannen in oranje pakken waren verbolgen over het feit dat het personeel pas gisterochtend werd Boze vuilnismannen in het stadhuis: Wij kunnen óók pesten, hoor'. Foto v»ct<* van BreuKeten geïnformeerd over de plannen met de Roteb, Eén vuilnisman richtte zijn woe de op wethouder Meijer die vorige week heeft gezegd dat de ge meente andere vuilophalers kan inschakelen als de Roteb niet be ter gaat presteren. „Wij voelen ons gepakt door dit soort pesterij en," briest hy. „Maar wij kunnen óók pesten, hoor." Hij nodigde wethouder Meijer uit om eens een dagje mee te lopen achter de vuil niswagen. Ook de ambtenarenvakbond Ab vaKabo staat kritisch tegenover de plannen met de Roteb. „Ik vind het vrij gênant dat er na vele onderzoeken door dure bureaus en advocaten nog geen besluit is gevallen op een aantal punten," zegt vakbondsbestuurster L. Groen van de AbvaKabo. „Al die onderzoeken hebben tonnen ge kost." De bond juicht wel toe dat de 'bur ger-gerichte' taken bij de ge meente blijven. „Gelet op de af- valschandalen van de afgelopen jaren vinden we dat overheid de zaak in handen moet houden," meent Groen. Verder is ze scep tisch over de gevolgen voor de ta rieven. „Op de afvalverwerking aan de Brielselaan moet nog 285 miljoen worden afgeschreven. Wat betekent dat voor de tarie ven? Dat zal duidelijk moeten worden," stelt Groen. Onzorgvuldig Ze is verder verbolgen over de manier waarop het besluit tot splitsing van de Roteb is meege deeld aan het personeel.,HeeI on zorgvuldig," meent ze. „Men heeft het personeel het hele week einde in spanning gehouden." Wethouder Van den Muijsenberg zegt echter dat er geen andere mogelijkheid was. „Het besluit is vrijdagmiddag gevallen," aldus de wethouder. „Het leek mij on zorgvuldig om dat mondeling mee te delen voordat er iets op schrift stond. Wij wilden voorko men dat misverstanden zouden ontstaan over een verschil tussen geschreven en gesproken tek sten." De wedloop tussen politie en snelheidsduivels op brommers, scooters en snorfietsers is feller geworden. De handel in spullen om scooters en bromfietsen op te voeren en controles te ontduiken tiert welig. Meest geavanceerd technisch snuQe is het te slim af ztyn van snelheidscontrole met behulp van afstandsbediening. De regiopolitie Rotterdam-Rijn mond gaat in het tegenoffensief en zet binnnenkort een 'mobiele werkplaats' in om brommers ter plekke uit elkaar te halen. Door Paul Smits Rotterdam Slim, klein en effec tief; dat is de uitvinding met de toepasselijke naam TJnotwin', een apparaatje dat dient om de po litie te misleiden en met afstands bediening kan worden gebruikt. 'Unotwin' is gemaakt van een zwart fotokokertje; in plaats van een rolletje zitten er wat elektri sche onderdelen in en steken er wat draden uit. Deze zogeheten toerentalbegren zer wordt aangesloten op de elek trische ontsteking van de brom mer en vervolgens weggemoffeld, is onzichtbaar aan de buitenkant. De begrenzer vermindert het aan tal vonken dat door de elektroni sche ontsteking wordt overge bracht naar de motor zodat de tweewieler terug gaat naar een la ger toerental. De uitvinding wordt geactiveerd met afstandsbediening; de toe rentalbegrenzer wordt uitgescha keld en de opgevoerde brommer kan veel harder rijden dan is toe gestaan. Ontwaart de berijder een potitiebusje, dan mindert hij vaart en bergt de afstandsbediening op. Als de brommer op de rollenbank wordt getest, hoeft de politie niks te merken. Want by starten zon der afstandsbediening wordt het toerental beperkt en houdt de brommer zich keurig nefies aan de maximum snelheid. 'Nooit gepakt' Het kleinood werkt volgens be denker Alex (18) naar tevreden heid. „Ik ben al vele malen gecon troleerd. Brommer telkens op de rollenbank gezet, maar ze konden niks vinden, hebben me nooit ge pakt." Alex is een van de vele knutse laars die hun scooters opvoeren. „Makkelijk te doen, want de spul len ervoor kun je overal krijgen. Je kunt bijvoorbeeld iets met de uitlaat doen, die wordt in gewone staat 'geknepen'. Of je monteert een andere carburateur, doet iets met de luchtfilter of zet er een nieuwe cilinder in." De jonge 'uitvinder' heeft inmid- De elektronische toerentalbegrenzer (links) om de politie te mis leiden is gemakkelijk in te bouwen. Als het apparaattemet de af standsbediening (rechts) wordt bediend, is er aan de buitenkant zelfs niets van te Zien. Foto Rotterdams Dagblad dels honderden 'Unotwins' en an dere toerentalbegrenzers ver kocht aan de rijwielhandel. Geen probleem, wat evenals onderde len om brommers op te voeren zyn dergelijke apparaatjes vrije lijk te koop. Tot ergernis van de politie. „Het is raar dat het niet is verboden," geeft Peter Uithol van de ver keerspolitie toe, „Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft wel geprobeerd verkoop te stop pen door een convenant met de branche af te sluiten. Maar in de praktijk wordt dat advies niet of nauwelijks opgevolgd door de handel. Eventueel komt er een maatregel van de minister als het vrijwillig niet lukt" Een woordvoerster van Verkeer en Waterstaat bevestigt het ma ken van afspraken tussen het mi nisterie en onder meer Rai, Bovag en ANWB, Vastgelegd in het zoge heten 'Convenant Opvoerbesten- digheid'. Het is volgens het minis terie te vroeg om te spreken van een mislukking. „Pas na de zomer wordt de balans opgemaakt. We willen niet nu al vooruitlopen op wat dan wordt beslist," zegt de woordvoerster. Over de mogelijkheid om het by de constructie van de brommers onmogelijk te maken ze op te voe ren, doet Uithol laconiek. „Alles wat mechanisch is, kan worden veranderd. Het blijft een kat-en- muisspelletje tus sen politie en bromfietsers. Want het opvoe ren is zo oud als de brommer zelf. Maar het kan levensgevaarlijk zijn. Soms kunnen ze meer dan honderd kilometer per uur rijden, terwijl die brommers of scooters daar "helemaal niet op gebouwd zijn." Scooters Onder de jeugd is de brommer een tijdje 'uit' geweest. Maar sinds een aantal jaren is dat ver anderd met de opkomst van de scooters. En het belegen imago van de snorfiets werd al snel opge- "ril, 'ïu rrbJ rrr- Onder bromfiet, hardde brommer kan njden. Dus alleen de meetmethode ver. andeit, maar de snelheden waar aan bromfietsers zich dienen te houden blijven bet zelfde. Want nog steeds geldt een construc tiesnelheid van 45 kilometer per uur voor brommers en 25 fctlo- roetei per uur voor snorfietsen, De maxinwde rijsnelheden blij ven ook onverminderd van kracht: voor bromfietsers 30 ki lometer per uur in de bebouwde kom en 40 kilometer per uur daarbuiten, voor snorfietsers alijd 25 kilometer per uur. Kort. om: een toerentalbegrenzer blijft van waarde om als brom fietser de politie te slim af te zijn. Voor het meten van de trek kracht aan het achterwiel in plaats van het vermogen kan de politie de -bestaande - roikn- banfoen gebruiken, hetzij dat ze daarvoor moeten worden aange past mer meteen kan worden gede monteerd. Een soort lik-op-stuk- beleid- Volgende maand wordt hij voor het eerst ingezet'in Helle- voetsluis." Kinderachtig De branche zelf vindt het beleid van de overheid in Nederland kin derachtig. Een Rotterdamse rij wielhandelaar: „Nu moeten brom mers voor de Nederlandse markt speciaal worden aangepast omdat in het buitenland veel harder mag worden gereder». Dus wordt bij voorbeeld de uitlaat 'geknepen'. Maar dat soort ingrepen heeft twee nadelen: je verbruikt meer brandstof en de verbranding is niet optimaal. Dat is dus niet zui nig en milieuvervuilend. Laat ze beginnen met betere voorlichting te geven aan de jeugd over de ge varen van hard rijden en het ver sera en in de rijwielbranche is grote verwarring ontstaan over een nieuwe Europese richtlijn voor bromfietsen die dit jaar ook in Nederland/ gaat gddem Die richtlijn rept, niet ianger meer over 'vermogen'. Door' velen wordt dit opgevat als een vrij brief voor het Oproeren van brommers. -De interpretatie is ook dat politiecontrole met" be hulp van jóe rollentestbaflken niet langer mag en snelheids duivels aReen nog op heterdaad kunnen worden betrapt Volgens iet ministerie van Ver keer en/Waterstaat ligt hetan- ders/Df politie mag Inderdaad niet langer het vermogen meten om te toewijzen dat een-brom- - fiets - i» 'gekieteid'. In plaats- daarvan moet voortaan de trek kracht aan het achterwiel wor den gemeten om te weten hoe' krikt doordat handige jongens dit voertuig opvoerden. Hard rijden zonder helm werd mogelijk. Anno 1997 betekent het dat de politie de handen vol heeft aan scheurende bromfietsers en krijgen die meer aandacht. Alex kan het beamen. „Er zyn vrij vaak controles. Meestal op doorgaande routes en bij scholen." Handicap voor de politie is echter dat menige hardrijder niet kan worden betrapt en ook de Tollen- bank niet wijst op een opgevoerd voertuig. Politieman Uithol is als expert van de ontwikkelingen op de hoogte. „Tuurlijk. Het begon met schakelaartjes voor het bedie nen van toerentalbegrenzers. En nu heb je al afstandsbediening. Maar voor een geoefend oor is het te horen of een brommer is opge voerd." Nieuw wapen in de strijd tegen keer in het al- i n 1 li i tie-optredenis J „Ze zijn vaak niet deskun dig. Het is bijvoorbeeld een ramp als de politie een brommer uit elkaar haalt. Dat gebeurt weinig zachtzinnig, vreselijk." opgevoerde brommers is een poli- tiebusje waarin een takel en aller lei sleutelmateriaal aanwezig is om ter plekke verdachte brom mers uit elkaar te halen. Uithol: „Binnen het korps bestaat grote behoefte aan een dergelijke 'mo biele werkplaats'. Nu moeten we brommers meenemen naar bu reau als we denken dat eraan ge sleuteld is. Dat betekent veel ge sjouw, vreselijk onhandig. En het maakt natuurlijk indruk op de jeugd als een opgevoerde brom- Uithol geeft toe dat bij de demon tage wel eens wat mts gaat,Juist met het vervoer van een in beslag genomen brommer voor nader on derzoek op het politiebureau ge beurt het. Dan kan schade ont staan. Daarom zijn we zo blij met die nieuwe bus, waarmee je dat kan voorkomen." Kor Kegel Oud-minister en kmderboeken- schry ver Jan Terlouw gaat zich als bijzonder hoogleraar bezig houden met de bereikbaarheid van het bedrijfsleven in de grote steden, met name Amsterdam, dat laatste omdat hij zijn leerstoel nu eenmaal aan de Amsterdamse universiteit heeft. Maar Rotter dam kan ook iets aan hem heb ben, alleen al omdat Terlouw ver gelijkingsmateriaal nodig heeft. De conclusies, die over een poosje door Terlouw worden getrokken, laten zich voorspellen: de infra structuur verdient allerwegen verbetering, zowel wegvervoer als transport via water en spoor. Dat is geen nieuws. Het voordeel aan de nieuwe baan van Jan Terlouw is alleen dat er straks weereen au toriteit is. die zoiets roept. Voor sommigen blijkt dat keihard nodig te zyn. Er bestaan in Rotter dam nog altyd gemeenteraadsle den die denken dat een autovrije binnenstad het antwoord op ver keersellende is. Chris van der Born vergeet dat een autovrye binnenstad ook een klantvrije binnenstad betekent. Het gros van de consumenten verdwynt naar ande re winkelcentra, als Van der Bom zijn zin krijgt. De Groen* Linkser pleit in feite voor ver plaatsing van auto-overlast. Maar nu al zit Oosterflank barstensvol blik, omdat het publiek bij Alexandrium de auto's in de woonwijk zet. Geen nood: Van der Bom zal ongetwijfeld pleiten voor een autovrij Oosterflank of voor net zulke hoge parkeertarieven als in Rotterdam-Centrum. Groenlinks bevoordeelt het grootkapitaal; de minima kunnen zich geen auto meer veroorloven. Het milieu is gebaat by selectief autogebruik. Het is sociaal on rechtvaardig om dat selectieve ge bruik af te dwingen door de kos ten te verhogen. Als je het autorij den wilt ontmoedigen door het voor de armen onbetaalbaar te maken, kun je evenzogoed stellen dat de politiek het zwerven en dakloos zijn wil óanmoedigen met steeds hogere huren - een woon- ontmoedigingsbeleid. Autogebruik kan beperkt worden als het openbaar vervoer beter, sneller en goedkoper wordt - ook openbaar vervoer te water. Het is raar dat je voor een treinkaartje meer geld kwijl bent dan voor benzine, Die kinderboekenprof Terlouw moet eens uitrekenen wat gratis openbaar vervoer ople vert, doordat er meer ruimte voor het bedrijfsleven op de weg ont staat, zodat minder nieuwe wegen nodig zijn. Het Westland wordt beter ontsloten meteen voorbij Westerlee verlengde Rijksweg 20 dan meteen A 4 door Midden- Delfland, zeker als er een her structurering komt van de glas tuinbouw. Verbreding van de A 20 (met het select-systeem voor doelgroepen van Sjaak van der Tak) ligt voor de hand, evenals intensivering van de A15 voor Europoort, de Botlek en de Maasvlakte. Deze havengebieden zullen ook veel hebben aan een Oranjetunnel on der de Nieuwe Waterweg; daar voegt een rijksweg door Midden- Delfland niets aan toe. Integen deel. Een opwaardering van de Benelux-corridor tot internationa le handelsroute tussen Amster dam en Antwerpen is niet bevor derlijk voor snelle ontsluiting van Voorne-Putten, eenvoudig omdat al het aangezogen verkeer zich zelf opnieuw in de weg gaat zitten. In de milieu-effectrapportage voor de A 4-Noord door Midden- Delfland is de verbinding tussen rijkswegen 13 en 16 als alternatief opgenomen. Rijksweg 13 is Cver- schie-Den Haag. Rijksweg 16 is de Van Brienenoord-corridortot aan het Terbregseplein. Een verbin ding zou lopen langs Rotterdam Arport en het Lage Bergse Bos. Omgekeerd wordt de A 4-Noord beschouwd als alternatief voorde A13-A16 (ten gunste van Over- schie). Het resultaat is dat ze alle bei in de planning worden opge nomen. Het gebruik van de term 'altematïeF is dus misleidend. Het meest effectieve plaatje van hoofdverkeerswegen in de Rijn mond is nog altijd dat van de Srb iehroekse Bewonersgroep Te gen Vliegtuigoverlast, nota bene. Minister Jorritsma heeft daar geen boodschap aan. Bovendien, zolang bet openbaar vervoer voor velen niet aantrekkelijk genoeg is, heeft zij redenen om groen in asfalt om te zetten, wat haaks staat op het met de mond beleden beleid van haar zwakkere collega De Boer, minister van Vroem!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2