Rotterdams Dagblad 13 PLN-bewoners in beroep tegen sloop van woningen 'Help, mijn vissen stikken' Sportclubs zuiniger met energie Simons matigt toon, maar kritiek op PvdA- bestuur Schiedam blijft Uitstel besluit over korten op subsidies Ondernemer wil WV in het dorp houden <\E Nep- ontvoerders gearresteerd 'Woningbedrijf kan niet aan woonwensen vertrekkers voldoen' Jongeren slaan Vlaardinger Fietser in ziekenhuis 'Politie soepeier bij evenementen' Ui Waterweg Woensdag 12 februari 1997 Schiedam De kritiek van het PvdA-lid J. Simons aan het adres van het huidige bestuur, maar vooral aan die van voorzitter C. Zijdeveld, staat nog steeds. Het bestuur heeft te weinig contacten, vindt Simons. „Wordt daar niets aan gedaan dan bloedt de vereni ging dood en dat is niet de bedoe ling," zegt het prominente PvdA- iid. De twee stromingen binnen de plaatselijke PvdA komen van avond bij elkaar tijdens de leden vergadering. Of de vergadering gevolgen zal hebben voor het huidige bestuur, hangt volgens Simons vooral af van wie er vanavond naar de le denvergadering komen. „Wat zij willen en doen, dat is van belang," zegt hij. De toon van Simons lijkt daarmee wat getemperd. Eind november opende hij frontaal de aanval op de positie van afdelingsvoorzitter C. Zijdeveld. Oud-senator Simons hield Zijdeveld verantwoordelijk voor de aanhoudende 'bestuurlij ke malaise' in de afdeling Schiedam van de PvdA. Simons schreef dat in november in een ar tikel in het afdelingsblad Voor waarts. Daarin stond onder meer dat hij bij Zijdeveld visie miste en hij beklaagde zich over het feit dat er zelden of nooit ledenvergade ringen zijn. Ook riep hij Zijdeveld op de eer aan zichzelf te houden Vlaardingen Het besluit over de korting op de subsidies voor in stellingen en verenigingen in Vlaardingen als het ouderenwerk, dienstencentra en CJV zijn uitge steld. De discussie die de raads commissie voor sociale zaken en welzijn daarover vanavond zou voeren, gaat niet door. Wethouder A. Kool, voorzitter van deze com missie, heeft het punt van de agenda gehaald. In een reactie zegt de wethouder dat de kritiek op zijn bezuini gingsvoorstellen, waardoor een aantal wijk- en buurtcentra de deuren moet sluiten, nog niet alle maal op een rijtje is gezet „Wij willen daar serieus naar kijken en mogelijk leidt dit tot enig herover wegen," aldus Kool, die bijna twee miljoen gulden minder moet gaan uitgeven aan subsidies. Op 22 januari kwamen meer dan honderd ouderen naar het stad huis om het gemeentebestuur te kennen te geven dat de voorge stelde bezuinigingen op het oude renwerk niet door de beugel kun nen. In soms heel emotionele be togen („Wij hebben dit land na de oorlog opgebouwd. Hoe durft u ons dan zo te straffen.") kreeg de wethouder hei die avond om de oren. Om de bezuinigingen te halen lig gen er ambtelijke voorsteilen om de grote zaal van Dienstencen trum West te sluiten, Diensten centrum Babberspolder eenderde van de ruimte moet inleveren en in Holy moet De Bijenkorf ook met flink minder toe. De CJV heeft inmiddels gezegd dat als het huidige voorstel blijft gehand haafd (120.000 gulden -de helft van de totale jaarlijkse subsidie - inleveren), zy zaal Triangel af stoot Daardoor komen bijvoor beeld de randgroepjongeren die daar op vrijdag- en zaterdagavond worden opgevangen (weer) op straat te staan. Ook de politiek had vragen wat wethouder Kool bijvoorbeeld met die zogenoemde 'Veerplein-jonge- ren' ging doen. Ook ligt er een aantal eisen over het in stand hou den van de dienstencentra. „Al met al kost het wat meer tijd om alle bezwaren serieus te beoorde len en de gevolgen er van in kaart te brengen," aldus Kool, die ver wacht dat in april het definitieve voorstel over de bezuinigingen op tafel ligt. Of daar voor de instellin gen enige positieve geluiden in staandaar zegt de wethouder niet op vooruit te kunnen lopen. In juni stelt de gemeenteraad de Voorjaarsnota 1997 vast. en op te stappen. Als de voorzitter dat niet zou doen, dan zou Simons met vijfentwintig leden een ver gadering bijeenroepen om hem af te zetten. Die vergadering is er nooit geko men. Bovendien is er volgens Si mons sindsdien heel langzaam wat aan het verbeteren binnen de Schiedamse PvdA-afdeiing. „De leden zijn sindsdien enkele ma len bijeengekomen," meldt hij. En de prominente PvdA'er zegt zijn partijgenoten wel wat tijd te gunnen om het gedrag te verbete ren. „Ik heb in mijn artikel enkele dingen gesignaleerd. Dat is drie maanden geleden en die tijd is net iets te kort om alles te veran deren." Ondanks die geconstateerde ver beteringen vindt Simons het in het laatste nummer van Voor waarts toch de hoogste tijd dat er een nieuw bestuur aantreedt dat nieuw elan aan de afdeling geeft. Of dat vanavond ook gaat gebeu ren, is nog de vraag. De ledenvergadering wordt ge houden in het wijkcentrum Wi- bautplein aanhetWibautplein 165 in Schiedam. Maassluis Met de aanhou ding van drie Rotterdammers (21 en 29 jaar) heeft de politie van Maassluis deze week een in scène gezette ontvoering op gelost. De 'kidnapping' werd op 10 december vorig jaar ont dekt. De ouders van een 18-ja- rige Maassluizer ontvingen toen een brief waarin stond dat hun zoon was ontvoerd. De jon- gen, schreven de. overvallers, zou worden gedood als zyn ou ders niet vijftigduizend gulden losgeld aan de gyzelnen^^ betaalden. -ƒ■'' De ouders van de jongen na men de brief zeer serieus. Hun zoon was inderdaad al enige tijd verdwenen. De bezorgde Maassluizers vertelden met een het verhaal aan de politie. Ook gingen ze aan de slag om het losgeld bij elkaar te krij gen. De ontvoerders namen van tijd tot tijd contact op met de familie. Elke keer dreigden de gijzelnemers de jongen te vermoorden als het losgeld niet spoedig zou worden over handigd. Ais de bezorgde fami lieleden om een teken van le ven van het slachtoffer vroegen, kregen zij te horen dat de jongen zo erg mishan deld was dat hij niet aan de te lefoon kon komen. Een paar weken na het opmer ken van de ontvoering werd duidelijk dat de familieleden het geld niet bij elkaar konden krijgen, Dc politic was met het onderzoek ook niet veel verder gekomen en daarom werd be sloten de foto van het slachtof fer tijdens een uitzending van Politieberichten op de televisie te vertonen, Kijkers die de jon gen recentelijk nog hadden ge zien werden gevraagd te bellen met het politiebureau in Maas sluis. Kort na de uitzendig gebeurde iets waar niemand op had gere kend. Het slachtoffer, de ont voerde 18-jarige jongen zelf, meldde zich op het bureau. De Maassluizer bleek helemaal niet ontvoerd; hij was uit on vrede met zijn ouders weggelo pen. Omdat hij niet wilde dat zijn familie hem kon vinden dook hij onder. De drie Rotterdammers die de ze week werden aangehouden hadden via-via gehoord dat de jongen van huis was weggelo pen. Om op een gemakkelijke manier veel geld te verdienen bedachten de mannen het plan om zich voor te doen als ont voerders. Nadat het 'slachtof fer' zich uit eigen beweging had gemeld, kon de politie de drie Rotterdammers opsporen. Twee van hen zitten nog steeds vast Een derde is in middels vrijgelaten, Eén van de nep-ontvoerders wordt er ook nog van verdacht op 20 januari een Maassluise jongen met een pistool te heb ben bedreigd Het onderzoek naar die zaak loopt nog. Door Ben van Haren Vlaardingen „Het casco van onze woningen is goed, dus moet je ze niet slopen, maar renoveren. Zeker omdat Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV) niet kan voldoen aan de wensen van huurders, die zich bereid hebben getoond te verhuizen." Bewoners uit de vier flatblokken inde Zuidbuurt die het woningbe drijf wil slopen ten behoeve van nieuwbouw met 116 eengezinswo ningen (78 huur en 38 koop), heb ben beroep aangetekend tegen de goedkeuring van het sloopbesiuit door het gemeentebestuur. Als controleur van de volkshuisves ting handelt zij verkeerd met die toestemming, redeneerde gister avond W. Veenman op een hoor zitting. Het bestuurslid van de bewoners- vereniging PLN-720, dat zelf ook in één van de 180 voor sloop aan gewezen flats woont, vertelde voorzitter W.G. Verkruisen de raadsleden in de bezwaarschrif tencommissie dat de SWV zijn toezeggingen niet kan nakomen. Bij huisbezoeken van een mede werkster van het woningbedrijf bleken vijftig tot zestig huurders bereid te verhuizen, maar SWV heelt niet de woning beschikbaar die ze graag willen. Hij wees erop dat de bewonersver- eniging waarmee het woningbe drijf de Zuidbuurtplannen ont wikkelde, nooit akkoord is gegaan met de sloop. Ook zei hij dat er nog veel onzekerheid bestaat over de SWV-nieuwbouwplannen. Huurders hebben volgens hem slapeloze nachten omdat het wo ningbedrijf wel beweert dat zij een gelijkwaardige woning terug zullen krijgen, maar niet aan de woonwensen van de huurders kan voldoen. Ambtenaar C, Vermoen bena drukte dat niet het gemeentebe stuur. maar SWV het sloopbesiuit heeft genomen. Het college kan dat volgens de wet uitsluitend toetsen aan de financiële positie van de corporatie en aan het plaat selijke volkshuisvestingsbelang. Het sloopbesiuit is financieel gun stig voor SWV en past uitstekend binnen de politieke besluitvor ming over de aanpak van de West- wijk. constateerde hij. Onvolledig Commisieleden verweten de ge meente slordige en onvolledige formulering van het goedkeu ringsbesluit. B. E. van der Velde (GroenLinks) trok in twijfel dat het sloopbesiuit wezenlijk in het belang van de volkshuisvesting is. Vermoen stelde hier tegenover dat het uitsluitend ging om het antwoord op een vraag van het woningbedrijf en dat de beslis sing van b en w aansluit bij het door de gemeenteraad gekozen beleid. SWV kan volgens Veenman niet voldoen aan de woonwensen van huurders die door sloop worden getroffen. „De corporaties in Maassluis, Vlaardingen en Schie dam verdelen niet alleen aan de hand van bonnen de woonruimte in het MVS-gebied, maar ook de sloop van goedkope woningen. De één sloopt ook nog meer dan de ander," signaleerde hij. De bezwaarschriftencommissie adviseert b en w over het beroep, dat de PLN-bewoners tegen de goedkeuring van het sloopbesiuit hebben ingediend. Hoek van Holland Het red dingsplanvoor de WV, gemaakt door H. A. Alzein uit Hoek van Holland, is inmiddels voorge legd aan de beleidsmedewer kers van de deelgemeente. Maar een reactie heeft de eigenaar van een computerbedrijf in de Rietdijkstraat tot nu toe niet ge kregen. De buurman van de WV snapt niets van het plan om de vestiging op te heffen. „Hel lijkt er op dat de deelgemeente- raad de WV in het dorp in ieder geval wil laten vallen ten gunste van een vestiging op het Grens wisselkantoor." Alzein vindt dat dè VW thuis hoort in hét dorp en niet op het station. „Daarvan profiteren al leen de Stena Line e,n het grens wisselkantoor." Dé! computer deskundige gaat zijn zaak aan de Rietdijkstraat drastisch uit breiden nu hij het-pand daar heeft gekocht Bij die aankoop hoort ook de winkel waarin de VW een tijdelijke behuizing heeft gevonden. Alzein is bereid om voor twee jaar de helft van het subsidiebe drag, dat nu door déj deelge- meenteraad wordt vérstrekt voor z(jn rekening te nemen. Ook wil hij bekijken fcoebet per- scneel kan worden gehand haafd. eventueel door die ïn deeitydmzyn bedrijf te-werken. Daar wordt namelijk uitgebreid tot 700vierkantemeter.Maarde Hoekse ondernemer heeft tot nu nog geen enkele reactie gehad op zijn plan. DeeJraadsvoomtier L. Treugö- pnhil heeft alleen TffiëfingsTan het plan van Alzein geboord, „Hij heeft kennelijk aöeen een informatief gesprek gehad met een van de ambtenaren. Daaruit is echter nooit een schrStdyk voorstel gekomen. Ik ben trou wens bang dat Alzein de conse quenties van eendogdijk pteso |-i 1 r« i - T- i rum, neiemaai uoorzel rrnucn namelqk nogal wat haken en ogen aan. Het gaat niet aBeen geld, er gieten üak amdere sluitvorming niet op deze ma nier." VreugdenbU is van nwrring dat er na bet besluit van de öeeige- takeni Jen naar het toar, een traject anfingen—Een HtjarigeVlaar- dinger is gisteravond door een stuk nf tien jrtngwn mreharwWri De groep sloot het slachtoffer rond half negen in op (te Sclaavenburch in het centrum van Vlaardingen. Ze scholden hem uit en begonnen dcVJaardin- go1 te schoppen ai te staan.-Na een tijdje gingen de jongeren er een waring aantegen.daar behandeld aan u»r un« tfinyn ja het gpréht ardfagen Een 43-jarige fiet ser uit Maasland is gisteravond op de Zoidbuurt in Vlaanfingen ge- od: gpmalrt na een yaL HQ moest worden overgebracht naar het Boly Ziekenhuis, Door nog onbekende oorzaak kwam de Maaslander rond zes uur ten vaL ïEj kwam daarbij op het hoofd terecht De wfnXolier van de tabakshop aan de Roris de Vijfdelaan in Vlaardingen verkoopt tijdens de stroomstoring in de Westwijkzijn waar onder de sfeervolle gloed van een brandende kaars. Foto Roei Dijkstra Door Menno Haddeman Vlaardingen De stroomstoring in de Westwijk in Vlaardingen heeft gisterochtend voor lichte pa niek gezorgd. In alle huiskamers, winkels, verzorgingshuizen en bedrijven viel om tien uur plotse ling het licht uit. Liften, kassa's, schuifdeuren, koelkasten en com puters werkten niet meer. Het enige dat niet uitviel, was de tele foon en het gezond verstand van de meeste Westwijkers. Na de korte schrik schakelden de onder nemers in het gébied, zonder pro blemen, over op het by sfeervol kaarslicht met de hand optellen van de rekening van de bood schappen. Niet alleen de ondernemers ook de bewoners van de Westwijk stapten vrijwel probleemloos over op een primitievere levensstijl. Koffie werd weer met de hand ge zet en de televisie maakte plaats voor een gezellig gesprek. Toch hield niet iedereen het hoofd koel. Verschillende Vlaardingers bel den ongerust naar het kantoor van ENECO met de vraag hoe lang de storing zou gaan duren. „Help mijn vissen stikken!" meldde een man wiens huisdie ren zonder zuurstof zaten omdat de pomp van het aquarium was uitgevallen. Bij een ander ston den allerlei gerechten in de koel kast te verrotten. In verzorgingshuizen in de West wijk zaien bewoners vast in de lift. Zy moesten er door de huis baas worden uitgehaald. Die kon de liften met de hand bedienen. Alle medische apparatuur in de huizen is aangesloten op een ncodstroomvoorziening. Aange zien dat aggregaat draait op ben zine, bleven de dialyseapparaten en de infuzen werken. Op de Billitonlaan lag de grens van het gebied zonder stroom en waar niets aan de hand was. Bak kerij Scholtes aan de laan moest van een ander filiaal gesneden brood laten komen. De snijmachi ne werkte niet meer en de klanten namen geen genoegen met onge sneden brood. Een aantal winkels verder had bloemenwinkel Bos- manart gewoon elektriciteit. Het licht brandde en de radio stond zacht aan. Op de vraag hoe het kwam dat hij wel stroom had en bijvoorbeeld de bakker niet ant woordde Bosman olijk. „Omdat wij goede ondernemers zijn. Wij betalen gewoon de energiereke ning." Volgens E. Putters, woordvoerder van de ENECO, heeft de storing zo'n anderhalf uur geduurd. Werklui zijn vandaag nog steeds bezig met het repareren van de hoofdkabel. De storing werd ver oorzaakt doordat ergens in die ka bel kortsluiting ontstond. Daar door vloog de beveiliging eruit en raakten 21 elektriciteitshuisjes zonder stroom. Het gebied zonder elektriciteit strekte zich uit van de Marathon- weg to? aan de Burgemeester Pruissingel. Ook een deel van in dustrieterrein De Vergulde Hand en Hoogstad waren van het net af gesloten. „De telefoon op het kantoor hééft een flink gedeelte van de dag roodgloeiend gestaan," vertelt Putters. „Met vijftien telefonisten hebben we de ongeruste bewo ners te woord gestaan. Rond kwart voor twaalf had het hele ge bied weerstroom. Er hebben zich, afgezien van alle ongemakken, geen ongelukken voorgedaan," aldus de woordvoerder. krant maandagt/tn vrijdag van lauDOtntl&QQ w MlOQ totl&JjQ uur Schiedam De sportraad gaat een brief schrijven naar burge meester en wethouders met het verzoek om soepeler op te treden tegenover foutparkeer- ders rond de Margriethal, Groe noordhal en zwembad Groenoord. Volgens voorzitter F. M. van Krugten 'schamen we ons' dat bij grote sporteve nementen en andere manifes taties de bezoekers na afloop vaak een parkeerbon op de voorruit van hun auto aantref fen. „De parkeermogelijkhe- den zijn zo beperkt, dat wij vra gen of de politie wat soepeler kan optreden. Ik heb vaak de Indruk dat de politie juist de grote evenementen in de sporthallen opzoekt om zoveel mogelijk bekeuringen uit te delen. In dat verband verzoe ken wij het college van b en w om ook gebruik te kunnen ma ken van ue parkeerplaatsen in en rond het viaduct bij de Mar- grie*hal." Door Bas van den Berg Schiedam Onder het motto 'Geen zes procent ecotaks betalen maar vijftien procent halen', gaat de sportraad van Schiedam actie voeren om de sportclubs op de noodzaak van energiebesparende maatregelen te wijzen. Als gevolg van het wegvallen van inkomsten uit de speelautomaten en de toto en lotto zijn de vaste lasten voor afval, gas, water, elektriciteit en vervoer voor een aantal clubs nau welijks meer op te brengen. Volgens voorzitter F. M. van Krugten van de sportraad heeft Schiedam de landelijke primeur wat betreft de ondersteuning om tot energiebesparende maatrege len te komen. Het inzicht in het huishoudboekje van de sport clubs wordt door de 'vakbond' van de sportclubs als zeer belangrijk ervaren. „De vraag is alleen in hoeverre de sportclubs in Schiedam bereid zijn d; raan mee te werken. We kunnen alle sportclubs een brief schrijven en daarin aangeven op welke wijze men tot besparende maatregelen kan komen, of een sportclub doorlichten en het (posi tieve) resultaat aan de andere sportclubs te melden. Ik heb na melijk de indruk dat de leden van de sportclubs niet in de rij zullen staan om efficiënter en economi scher met gas, water en licht om te gaan. Op de één of andere ma nier zullen we sportclubs toch van de noodzaak moeten doordringen om beter met het milieu om te gaan. De vraag is natuurlijk waar we moeten beginnen. We hebben geen voorbeelden hoe we maatre gelen kunnen nemen omdat we in Nederland de eerste sportraad zijn die zich daarmee bezig houdt." Enige duidelijkheid verschafte inleider J. Schoonenberg van het Ecoteam meldpunt Waterweg- Noord. Hij stelde dat (bestuursle den die zich in hun sportclub met het onderzoek gaan bezighouden, eerst thuis onderzoek moeten doen. „Zij moeten streven naar een situatie dat zij hun eigen me- teropnemer zijn en inzicht krij gen in de hoeveelheid afval op de stoep en hoeveel kilometers men reist." Een bestuurslid schetste gister avond öathet voorzijaclhb moei lijk zal worden de leden daarvoor "te interesseren,, J\ls blijkt dathet drinken van. koffie in. een plastic bekertje schadelijker ia dan het gebruik van. echte koffiekopjes, dan moeten wij gaan investeren in koffiekopjes, AÏs dewarmwater douches worden geregeld; door een tijdschafcelaar, dan. moeten we eerst kostenvoor aanschaf ma ken." Ook Sportraadwoorzitter Tan Krugten wist zo'gauw niet wat hij er van moest denken: „We gaan er vanuit dat bij de-sportclubs eerst een energiescan. wordt gemaakt Daaruit zal blykeni welke investe ring moet worden: gedaan: om. op- den duur .goedkoper uit té zyn. met energie. We moeten de sport clubs er van overtuigen: dat door eenvoudige maatregel en. te- ne men een besparing; van. tien. tot vyftien proeent haalbaar, moet zyn. Omdat wjj ook: nog niet we ten wat nu precies; hij, een sport club onderzocht moet worden, gaan we eerst met het ecoraeld- team en checklist maken waar de sportclubs op moeten letten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1