9 >i Kantoren en plein gecombineerd in Otterbuurt legenda- Bezoekers zakken door vloer m moskee Met hoogwerker uit flat gehaald Songfestival nog in opwarmfase Bewoners ageren tegen rouwcentrum Auto over de kop in tunnel Inbreker aangehouden Auto uit het water getakeld Rioolluc't leidt tot klachten Platform Schiedam komt met alternatief voor Hemaplein 'BGS moet uitbreiden om de vraag bij te houden' Literair tijdschrift als pamflet tegen het egoïsme Herman Frensdorff overleden Rotterdams Dagblad Maandag 24 februari 1997 Den Haag/Maassluis „Als ik minder lui was geweest had ik weer ^onderden handtekenin gen verzameld van buurtbewo ners die tegen de komst van het rouwcentnim aan het Prin ses Julianaplantsoen zijn," Met deze woorden verwees J. Gordijn uit de Oranjewijk in Maassluis tijdens een hoorzit ting bij de Raad van State naar de bezwaarschriftenprocedure tegen; het bestemmingsplan Oranjewijk. Gordijn verzocht in eert spoedprocedure dit be stemmingsplan, waarin, de komst! van een nieuw rouwcen trum wordt geregeld, te schor- - sen. Gordijn is teleurgesteld dat de gemeente na twee re cente .besluiten om groen te spared (geen woningen in'de Steendijkpolder èn geen brandweerkazerne "op Het Stort) wel vasthoudt aan de komst van, het rouwcentrum naar een plaats waar de kinde ren van de Oranjewijk spelen. Dat de* gemeente de speelbe- hoefte daar recent heeft laten onderzoeken en laag-inschat zegt Gordijn weinig. Een on derzoek naar de speelbehoefte voor kinderen in een ijskoude winter is'niet echt een repre sentatief onderzoek. - Medebuurtbewoner J.' 't Hart uit de Willem de Zwijgerstraat; vraagt zich af of het rouwcen- irum überhaupt wel verplaatst - dieftt te worden. Wat is er mis' met de huidige plaats in de ge- v reformeerde; kerk,' vroeg hij zich af; Een gemeentewoord voerder kwamdirect met Het. antwoord.De ruimte in de ge deformeerde .kerk móet altijd worden gehuurcCen kan niet altjjd op dë%ewenste tjjdstip- pen gebruikt -worden.Het komt hu al wël eens, tot ont- moetingen tussen condoleren- -• den en kerkbezoekers," Een ander argument is dat" sommige 'éondolerendeh van wege hun geloofsovertuiging liever.niet in een gereformeer de kerk komen condoleren. Er is door het gemeentebestuur uitgebreid naar alternatieve plekken gekeken raaar mtein-1 -,'soen.ais romt;geschikte>pfefc rdf de bus.fln^overleg metjde fiömh'*E;*heti; nofspro'nkèlijke - .^Staatsraad mre£;de.wieszal3> ^woensdag 26 ïebruaH'bekend f-makéfiS:of .het bestémmings- f plan-Or^evdjki al of niet 'ge- h^orstj^rdt^b J) Schiedam Een 20-jarige auto mobilist uit Hellevoetsluis is gis termorgen gewond geraakt toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn auto tegen de tunnel- wand van de westbuis van de Be- neluxtunnel reed. Zijn wagen sloeg enkele malen over de kop. Het slachtoffer werd voor behan deling overgebracht naar het Ruwaard van Putten Ziekenhuis in Spijkenisse. De man raakte ge wond aan zijn hoofd. De tunnelbuis is een half uur af gesloten geweest voor het ver keer. Vlaardingen Na een inbraak in een auto die geparkeerd stond op de Charlotte de Bourbonlaan is gisteravond een 15-jarige jongen, uit Vlaardingen aangehouden. De jongen werd gepakt op aanwijzing van getuigen. Hij is overgebracht naar het bureau. Schiedam Uit het water van de Lange Haven is zondagochtend een p- rsonenauto geborgen. Het bleek te gaan om een. auto die de avond daarvoor door een groep jongeren de haven in was ge duwd. De politie stelt een onder zoek in. Vlaardingen—Een indringende ri- ooilucht veroorzaakt door een be drijf aan de Delftseveerweg was gisteren de oorzaak voor een aan tal klachten over stankoverlast. De DCMR Milieudienst Rijn mond kreeg diverse meldingen binnen en stelt een onderzoek in. De stank was na een uur groten deels verdwenen. Schiedam Het Platform Schiedam heeft een alterna tief plan ontwikkeld voor het Hemaplein. In het alternatief van raadslid Th. H. B. Schoenmakers worden wo nen, werken, parkeren en re creëren gecombineerd. Het plan van het Platform Schiedam ligt inmiddels bij het college van burgemees ter en wethouders. Datzelfdecollege presenteert van avond tijdens een speciale com missievergadering ruimtelijke or dening de plannen van twee pro jectontwikkelaars voor de Otter- buurt, de officiële naam van het plein. Beide plannen bevatten 4400 vierkante meter kantoor ruimte, omdat dat één van de ei- sen van hel college was. De ge meente beschouwt de commissie vergadering van vanavond als de eerste presentatie van de nieuwe plannen. De discussie over de ka le plek in het hart van Schiedam loopt al jaren en is ook net zolang onderwerp van verhitte discus sies. Eén jaar geleden werd het Hemaplein uitgebreid in een stadsgesprek besproken, maar m het laatste stadsgesprek over het centrum van een maand geleden werd het plein bewust niet in de discussie meegenomen. Het He maplein, daar kunnen de Schiedammers meer dan een avond mee vullen, was de vrees. Voor de Otterbuurt liggen twee mogelijkheden voor de hand: kantoorruimten of een park. Het Platform Schiedam heeft beide mogelijkheden in zijn plan ver werkt. „Alle eerdere suggesties gaan uit van een of/of-situatie. Ons plan bevat bebouwing én een openbare parkachtige ruimte," zegt Th. Schoenmakers. Het Plat form vindt ruim vierduizend vier kante meter kantoren veel te veel voor de Schiedamsc binnenstad. „Het is ons een raadsel waarom zo hard wordt geroepen om kanto ren. Aan de overkant van de straat ligt het Hollandiaterrein en daar zijn van de kantoren al woningen gemaakt," is de mening van Schoenmakers. Bovendien zouden kantoren vol gens het Platform ook de winkel functie van de binnenstad kun nen dwarsbomen. „Als er kanto ren komen dan gaat de laatste kans om de grote omloop (Hoogs traat-Lange Kerstraat-Broersvest) gestalte te geven verloren Kanto ren brengen gewoonweg de loop. er niet in." Poortgebouw In het plan van het Platform wordt het achterste deel van de Otterbuurt - het deel waarop des tijds werd geparkeerd - gebruikt voor bebouwing. De nieuwbouw zou in de vorm van een poortge bouw over de Broersvest gestalte kunnen krijgen. De andere poot van het gebouw zou dan kunnen liggen binnen de keerlus. Voor het gedeelte binnen de hui dige keerlus zijn volgens het al ternatieve plan twee mogelijkhe den. Een slanke poot die slechts een bouwfysische rol heeft of een meer massieve poot waarin ook functies kunnen worden onderge bracht. De bebouwing in poort- vorm, waar het verkeer onderdoor rijdt, zou volgens Schoenmakers een bijzondere entree kunnen worden van de Schiedamse bin nenstad. Naast bebouwing biedt het plan van het Platform Schiedam ook plaats aan een openbare ruimte, waar in de stadsgesprekken om gevraagd is. Het plein zou in een terrasvorm moeten worden aangelegd zodat het niet gebruikt kan worden als cross- en voetbalveld, maar wel voor de markt en voor manifesta ties. De detaillering en visualisering van het plan laat het raadslid lie ver aan de deskundigen over. „Dit plan voorziet zowel in de grondop- brengst die door de bebouwing wordt gegenereerd als in een pleinfunctie en daardoor is het een alternatief dat voor iedereen acceptabel kan zijn," zegt hy. De twee plannen van het college worden vanavond gepresenteerd. Schoenmakers pleit vanwege het belang dat de Schiedammers hechten aan de invulling van het Hemaplein nogmaals om de uit eindelijke politieke keuze te toet sen in een referendum. De commissievergadering wordt vanavond vanaf 19.30 uur gehou den m zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. Schiedam De Bedrijfsgemeen- schapSchiemond (BGS) moet uit breiden, Dat vindt K. Nederhof, directeur van Homemakers '76 bv. Zyn bedrijf is één van de be- langrijkse afnemers van de tach tig doe-het-zelf-producten. die door de BGS worden gemaakt. In de sociale werkvoorziening werd vrijdag gevierd dat de 125.000ste houten opbergkist van de productiebanden rolde. De kis ten worden door de firma Home makers doorverkocht aan doe- het-zelfketens en gaan voor een prijs van rond de vijftig gulden als warme broodjes over de toon bank. „De branche breidt zich steeds verder uit. Daarvoor heb ben we goede leveranciers nodig. Voor de BGS is het noodzakelijk om te groeien, anders ga je er aan," vindt Nederhof. Met de gemeente voert hij ge sprekken over de mogelijke uit breiding. Binnenkort worden bij het pand aan de Van Berckenro- destraat portocabins geplaatst waar lichte werkzaamheden kun nen worden uitgevoerd. Voor plaatsvervangend directeur. S. Adolfs is dat een eeYsfé'stap, „De ^ruimte is hier JieeLj^em., We moeten gewoon 'uitbreraetr De vraag is veel groter dan dat we nu kunnen produceren," vertelt hij Voor uitbreiding is Schiemond af hankelijk van de gemeente Schiedam. Adolfs: „Wij schreeu wen ai jaren om meer ruimte. De branche is groeiende en de omzet zal alleen maar verder stijgen, maar dan moet er wel meer ruim te komen. Nu zouden we jaarlijks al rond de 200.000 producten kun nen maken, maar dat gaat niet Op initiatief van directeur Neder hof van Homemakers werd vrij dag het feestje rondom de 125.000ste opbergkist gevierd. Voor Nederhof was het meteen de gelegenheid om de gemeente en de politiek nogmaals op het ruim tegebrek te wijzen en voor de werknemers werd het een feeste lijke middag. Aan de productie van doe-het-zeifmeubelen wordt door zeventig mensen gewerkt. Al sinds 1982 werkt Schiedam met hout. In die tijd werden maximaal 10.000 producten per jaar ge maakt. De productie is inmiddels gestegen tot zo'n 180.000. Naast de houten rekken worden nu nog 79 andere doe-het-zelfproducten gemaakt bij de BGS. Van de zeer gewilde opbergkistjes tot aan bu reaus. Voor de werknemers is het maken van doe-het-zeifmeubelen volgens plaatsvervangend direc teur Adolfs een prachtige vorm van weik. „Het werk geeft ze vol doening, omdat ze al heel snel re sultaat zien. Met een zekere trots werken ze ook aan de producten en dat is goed voor de moraal van de werknemers, maar ook goed voor ons bedrijf." Motivatie"'' - De opbergkistjes waar het feestje vrijdag omdraaide worden niet ai- leen op grote schaal gemaakt maar ook op grote schaal ver kocht- „Zo'n product, dat eigen lijk in iedere winkel is terug te vinden, betekent een enorme mo tivatie voor de mensen. Door het gebrek aan ruimte worden ze vaak met kunst- en vliegwerk ge maakt, want de flexibiliteit van de mensen'hier is echt geweldig." Door onbekende oorzaak heeft gistermiddag de vloer in een moskee aan de Vijgensteeg in Schiedam het begeven. Bezoekers zakten door de vloer en vielen ongeveer drie meter naar beneden. Ze kwamen terecht in een woninginrichtingszaak. Twee Haagse bezoekers raakten daarbij gewond. Een 31-jarige man moest met schouderletse! naar het Schieland Ziekenhuis worden overgebracht, terwijl een 60-jarige bezoeker door het ambulancepersoneel kon worden behandeld. Bouw- en woningtoezicht stelt een onderzoek in naar de technisch© staat van de vloer. Foto Roei Dijkstra Iljlliji'i'iwmi De bewoners van een bejaardenflat aan de Burgemeester Stuiemeijerlaan in Schiedam moes ten zaterdagavond halsoverkop hun huizen verlaten. Sommige bewoners werden door een hoog werker uit de woning gehaald. Door nGg onbekende oorzaak was in de gezamenlijke stertkeker brand ontstaan. De brand was snel geblust maar de rookontwikkeling was zo hevig dat de bewo ners uit de woningen moesten. Vijf bewoners in de leeftijd van 68 tot 85 jaar werden naar het Schieland Ziekenhuis vervoerd. Vier van hen hadden ademhalingsmoeilijkheden. Na behande ling konden ze het ziekenhuis weer verlaten. Een 76-jarige bewoner werd in het ziekenhuis opge nomen met hartklachten. Na twee uur konden de bewoners weer terug naar hun huizen. Foto «oei Dijkstra Vlaardingen Na een voorberei dingstijd van tweeënhalf jaar heeft hoofdredacteur Look J. Bo den het nieuwe literair tijdschrift Renaissance gepresenteerd. De Vlaardingse 'cultuurkeizer' wet houder K van der Windt kreeg vrijdagmiddag het eerste exem plaar overhandigd. Volgens de wethouder bewijst na de initiatie ven schrsjfkring Rotonde en het Vlaardings Taalgenotschap het nieuwe blad dat de literatuur in Vlaardingen 'tot ontwikkeling komt'. 'Renaissance', legde initiatiefne mer Boden uit, staat voor 'weder geboorte'. „En dat is precies wat men in de kunstwereld tussen 1400 en 1800 voor ogen had. Het was, om precies te zijn, de weder geboorte van de menselijke per soonlijkheid, na een tigtal jaren in de duisternis van Gothiek en Mid deleeuwen te hebben geleefd. Het was een wedergeboorte van de Klassieken uit de Oudheid, die met hun wijsgerige uiteenzettin gen de basis legden voor een geor- dende ontwikkeling van de mens en zijn maatschappij." Anno 1997 is er volgens Boden weer een Renaissance, 'zijn' tijd schrift dus dat de basis moet zijn voor de wedergeboorte van de menselijke persoonlijkheid in de jaren negentig en verder. „Onze tijd lijkt zich nogal te kenmerken door egoïsme, waardoor een ont wikkeling, waarbij enig nadenken over de grondwaarden van ons be staan aanwezig is, in de verdruk king komt." En dat vindt Boden 'jammer1, hij hoopt dat de bijdra gen in Renaissance 'de scherpe kantjes van het individualisme af halen', Inhoudel i reeft het eerste num mer niet veel met Vlaardingen te maken. In de dertien bijdragen - Renaissance telt 32 pagina's op 'clubbladformaat1- komt Vlaar dingen' één keer voor. En dan nog nauwelijks van belang: 'In de trein van Vlaardingen naar Rot terdam...', begint Elsa van de Pas haar bijdrage 'Zinnen'. Andere verhalen en gedichten zijn van Erik Eldor Koudijs, Steven Ver- helst, John Blad, Jan Buisman, Manja Herstel, Mirjam Poolster, Aat Rolaff, Eva Timmermans en de hoofdredacteur zelf, Look J. Boden. Een ieder met literaire aspiraties kan één of meer pennenvruchten opsturen (op schrift én op floppy) naar Postbus 96, 3130 AB Vlaar dingen. Renaissance verschijnt vier keer per jaar en is behalve per abonne ment verkrijgbaar bij Boekhuis Den Draak, Boekhandel Aart Por tier (beide in Vlaardingen) en boekhandel Van Gennep in Rot terdam. Losse nummers kosten ƒ4,95. Maandag 24 februari VLAARDINGEN Muziekcentrum OpMaat. Voor speelavond saxofoon, 20.00 uur. ROTTERDAM Rotown. CopycatTrap, 22u. Rotter damse SchouwburgGr.z. De twaalf gezworenen, 20.15u. Kasteel van Rhoon, Jeugdconcert, 12u. Popu lar. Fil m: Homebrew, nnb. SKVR Ca- landstraat. LezmgencyclusVenetië, 20u. Zaal De Unie. Architectuurca- fér20-30u. Dinsdag 25 februari SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u. vlaardingen Muziekcentrum OpMaat. Voor speelavond blokfluit, 19.00 uur. MAASSLUIS Ontmoetingscentrum Konings hof. Voorspeelavond piano, key board, accordeon en hobo, 19.30 uur. ROTTERDAM Luxor Theater. West Side Stoty, 20.15u. De Doelen Gr z. Jubileum concert Jeugdbonc ^..reformeerde gemeenten, 20.15u. Dizzy. Spnnk- huizen, Fennis Didderen, 22u. Theater Zuidplein Gr.z. Crème Fras- che, 2Q.l5u. Zaal De Unie. Nooit- gedaebt, 20,30u. SKVR Caland- straat Nederlands Dans Theater 1, pas de trois. Lezing, 20u. ROTTERDAM Calypso 1: The portrait of a lady' (16) dag. 12.45-15.30-18.15- 21.15. Calypso 2: 'Secrets and lies' (al) dag. 18.15-21.15, ma.di. ook 12.45-15.30. Calypso 3: 'Microcosmos' (al) dag, 13.15-16- 18.45-2L3Q.Cineramal: Thefirst Wives Club' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Space Jam' (al) dag. 13.15-16-18.45. The relic' (16) dag. 21. Cinerama 3: 'Ransom' (16) dag, 13.15-16- 18.45-21.3C '"lerama 4: The iongkissgood» (16) dag. 18.45- 21.30, ma.di.tnJk 13.15-16. Cine rama 5: The nutty professor' (al) dag. 13.15-16. 'Daylight' (12) dag. 18.45-21.30.Corso: Thereitc' (16) dag. 18.45-21.30, ma.dk ooit 13.15-16. Imax Theater: 'Ringof fi re' (ai) dag. 14-16. 'Special Effects' (al) dag. 13-15. 'StarTrek: First con tact' (12) dag. 18.30-22. 'Microcos mos' (al) dag. 17-20.30, Venster 1: 'Un air de familie' (al) 19.30-22, (beh.ma.22), - ~i.ookl4.30, 'Sneak Preview' ma.22 Venster 3: Trees Lounge' (ai) 20-22 wo.ook 14.30. Venster 4: 'Bound' (at) dag, 19.30-22. 'Wallace and Gromit are back (al) vvo.14.30. Venster 2: 'Dra ma delfa gelosia' (al) ma.di.wo. 19.30, wo. ookl4.30. 'Aflordomar' (16) ma.di.wo. 21.30. Lumière h 'Ransom' {16} dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 2: 'Dragon- heart' (at) dag 13.15-16-18.45- 21,30. Lumière 3: The first wives club' (al) dag. 18.45-21.30, ma.di. ook 13.15-16. Lumière 4: Tne Glim merman' (16) dag. 18,45- 21.30, ma.df.ook 13.15-16. Rexa- ne: 'Ondeugende schoolmeisjes' (16) doort.voorst. Path él: '101 Dal matians' (al) dag. 11.10-13.30-16- 19-21.30. Pathé 2: 'Evita' (al) dag. 11.45-14.55-18.05-21.15. Pathé 3: The rrifrror has two faces' (al) dag. 16.15-18.55-21.35, ma.di.ookll- 13.35. Pathé 4: 'StarTrek: first con tact' (12) dag. 11,25-14.10-16.35- 19.10-21,45. Pathé 5: 'Space Jam' (al) dag. 11.35-13.45-15.45- 17.45-19.45-21.50, Pathé 6: 'Shi- ne' (al) dag. 16.25-18.50-21.10, n ia.auook 11.20-13.50. Pathé 7: The English patient' (12) dag.11,05-14.20-17.35-20.50. Kindermatlnees: Calypso 2: '101 echte Dalmatiërs'wo. 13.15-16. Ci nerama 4: 'Matilda' wo,13.15-16„' Corso: '101 echte Dalmaners' wo. 1315-16. Imax: 'Space Jam' t/m wo. 11,15. Lumière 3: 'De avontu ren van Pmokkio'wo. 13.15-16, lu mière 4: 'De klokkenluider van de Notre Dame' wo. 13.15-16. Pathé: 'De klokkenluider van de Notre Da me' wo.11.30-13.45. 'Deavonturen van Pmokkio' wo. 11,40-13.50, Schiedam Op 84-jange leeftijd is gisteravond in zijn woonplaats Schiedam de pianist Herman Frensdorff overleden. De bak kerszoon uit Rotterdam stond be kend vanwege zijn 'gouden han den'. Al op zijn vijftiende speelde het natuurtalent in een orkest in het voormalige Victoria-theater aan de Bergweg en ontwikkelde zich daarna tot barpianist. Regel matig trad Frensdorff ook op met de beroemde Amerikaanse saxo fonist Coleman Hawkins en be roerde in Rotterdam de toetsen m "vooroorlogse uitgaansgelegenhe den als Psehorr, Alcazar, Mephis- to en Cosmopoliet. Na de Tweede Wereldoorlog speelde Herman Frensdorff, die m 1948 trouwde met Hanna, m zaken als l'Ambas- sadeur en In den Rustwat. Gedu rende tal van jaren musiceerde hij op cruiseschepen op de Rijn, wat tot voor vier jaar nog regelmatig het geval was. Het was eigenlijke een op warmertje voor de natio nale wedstrijd, die gister avond op de Nederlandse televisie werd uitgezon den. Met één groot ver schil. Het Vlaardingse songfestival zit pas in de voorronden. De Vlaar dingse tegenhanger van het nationale songfestival had gistermiddag In zaal Middelhuyse alles om ie dereen te vermaken. Naast het livegezang was er een mlniplaybackfesti- val, konden de toeschou wers een dansje wagen en waren er gastoptredens. Zangeres Ciska van der Lugt combineerde giste ren het zingen al met dan sen. De finale van het Vlaardings songfestival is op 13 april. Foto Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1