Sport Bal na Scouts op klassieker A C R 0 P 'Ik houd mijn hart vast voor Feyenoord' Roberto Baggio flink in de problei n Dick van den polder, Michelle Smith was niet thuis; mag dat dan niet? Het laatste woord '-f* - ES Herhalingen; alsof 3-0 zo al niet erg genoeg is.. 'Smollie' steunt De Borst Maradona gaat de horeca in Schmeichel, een racist? Belachelijk Rotterdams Dagblad I Maandag 24 februsfi 1997 voelt de hete adem van FC Twente in de nek: zaterdag wonnen de Tukkers ook bij De Graaf schap-Arnold BrugginK (I) en Youri Petrov vieren eenfeestje na de 1-2. FotoANP We mag na hef echec van Feye- noord tegen Ajax aanspraak ma ken op de landstitel? Het elftal van Arie Haan stat *r nog steeds goed voor, krijgt IriV nog op bezoek in de Kuip. Maar tege lijkertijd voelt Feyenoord de he te adem van FC Twente - een ge vaarlijke outsider - in zijn nek. ED DE GOEY, doelman van Feyenoord: „Ik vind dat Feyenoord zich eerst hele maal moet richten op het behoud van de tweede plaats, die ook goed is voor deelname aan de Champions League. FC Twente staat maar twee punten achter op ons en ligt op de loer. De komende twee wedstrijden worden heel be langrijk. Zaterdagavond NEC thuis, daarna PSV op 9 maart thuis. Als we die wedstrijden alle bei winnen doen we goede zaken en kunnen we automatisch ook weer gaan kijken of we nog een kans maken op de landstiteL Maar het veilig stellen van die tweede plaats gaat voor. 'We moe ten namelijk wél nuchter blij ven." JEAN-PAUL VAN GASTEL, middenvelder van Feye noord: „Ik ben naar Feye noord gekomen om prijzen te win nen. Vorig jaar was ik er al een keer dicht by, maar in één week vergooiden we de kans op het win nen van de Europa Cup H en de Nederlandse beker. We verloren van Rapid Wïen en van Sparta. Zo'n week wil ik dit jaar niet nog een keer meemaken. Feyenoord zit bij de laatste acht in het beker toernooi en doet nog mee om het landskampioenschap. Ik hoop dat we een van die twee prijzen kun nen binnenhalen. Dan zou het sei zoen voor mij zijn geslaagd." HENK. TEN CATE, trainer Vitesse: „Ik denk dat Feye noord nog steeds nadruk kelijk in beeld is voot de landsti tel Je kan die ploeg niet op basis van een wedstrijd afschrijven. Feyenoord-PSV zal de beslissing brengen. Wint Feyenoord,-dan is er geen vuiltje aan de lucht. Dan wordt het in elk geval tweede. Al leen bij verlies wordt het gat te groot en zal Feyenoord nog moe ten gaan oppassen voor FC Twen te, dat een goede indruk op mij maakt. Die ploeg steekt goed in elkaar. Daarbij ben ik er van over tuigd dat Ajax terugkomt. De top clubs worden gewoon weer één, twee en drie, want Ajax zal nog maar weinig punten verspelen. Daar moet je realist in zyn. Ook Roda JC blijft aardig meedoen, terwijl ik denk dat ook Vitesse bij de eerste cv* zal eindigen. We hebben gisteren in elk geval een belangrijke stap gezet. Het zou trouwens goed zijn voor de com petitie als Feyenoord van PSV zou winnen. Dat houdt de spanning er een beetje in." EDDY JANSEN, radio-ver slaggever NOS: „Als PSV zonder kleerscheuren uit de topper tegen Feyenoord tevoor schijn. kan komen, maakt men in Rotterdam geen meer op de titel. Maar op basis van wat Ajax gisteravond in Amsterdam heeft laten zien in de topper tegen Feyenoord, moet je als neutrale kijker vaststellen dat er eigenlijk maar één club is die recht heeft op die titel Ja, Ajax dus. Het geeft ook aan hoe sterk Ajax is als het een complete selectie heeft," oud-sportjournalist: „We krygeneen schitterend slot van de competitie. Slaagt FC Twente erin om Feyenoord nog in te halen? Krijgt Ajax het voor elkaar om nog Europees voetbal veilig te stellen ten koste van Ro da JC, Vitesse of FC TWente? En hoe komt PSV na zijn zwakke pe riode voor de dag? Dick Advocaat moet ervoor zorgen dat hy niet te ongedurig wordt. Want dat zou nog meer onrust teweeg brengen bij PSV. Eerlijk gezegd houd ik mijn hart vast voor Feyenoord. Aan de ene kant maakt het nog een goede kans om kampioen te worden doordat het zoveel thuis wedstrijden heeft. Aan de andere kant ben ik bang dat men na de klap van gisteren tegen Ajax ook die voorsprong van twee punten op FC Twente nog kwijtraakt." Moét kunnen „Wij kunnennoQ héelbreemduitdehoekspringen. PSVvediestvanAZ inde bekeren kan in de competitie ook best nog punten laten liggen. Ik denk dat wij iets stiekems gaan doen." Ajaxcied Patrick Klutvert in SI ,Jüuivert en Bogarde moeten aanpassenaanpassen, aanpassen. De taal leren, direct Want als die jongens te veel met z'n vieren gaan op trekken, hebben ze een probleem. Een groot probleem." Ronald Koeman in Nieuwe Revu „Het gebeurtneg steeds dat de trainer in mij boos wordt Danzegik: ver- dommeDkk,wateenkloteunssélwas<latlEnhijzegttegenmij:Wateen slecht trainingskamp heb jij geregeld! Dat kan gelukkig. Bet is uitste kend sammwerkerimtiDukAdvormt," .;y FrankAraêsenliiyi' VV '„Wanneer ik'dood ben en ze scHroevenmijn Hst dicht, dan ben ik nog ambitieus: Danmiïkeruit." 1 Frans Thuys, e^-trainer van Ellen van Langen, In Vrij Nederland ram, an^washéteenuitgemaaktezdcddGeendoping.Maarnugaik uitzoeken Wat kan en ïoaf niet kan. Jkwil allesweten zodat ik giftm- deerd kan beslissen of je bet wel of niet moet doen." Nogmaals FransThnys inVN ■>J&n Bankrosmodel voor het basketbal? Waarom niet. Dan gebeurt er tenminste iets. Ikzeihet tocfcalstelaisbond nart dafMnifcs is, dan doe jealmtMoeixelledenhebbenze?45.00ö?DiehaddenzetijdensdeSlag 'VastBieuwpo^tpokól èudatiras in.,1600." Basketbalbalcoach Ton Boot in SI „Deerfenissen van die televisïeclub zullen nog langhun schaduw wer- penopdevoetbahcereld. Het 'mgaan iets rtteutoscfoen'w vadkte horen als moede bestuurderen van tolrecht en Veendam, in delate avond, kTomgebogen(merkwstvuT,teQen(temndinnaarhvisfietseii.Mvies: ga kkkerktön&tthadvgeMspelen:opwaaT-mwerk£lijkheidgeba- XPirrïirzpnri. Tjrrdrrrr^-fr? zander Mart Smeets In Nieuwe Revu „Zkweetdaterzoveel hersencellen steruen bijelkeklap, maarikheb toe- komst metdeze vuisten." Vrouwelijke bokser Lucia Rijker in SI De Amsterdamse Mobiele Eenheid op zoek naar vandalen. Het bleef betrekkelijk rustig rond de Arena. Foto Jerry Lampen/Reuters Ajax-Feyenoord is voor buiten landse trainers vanzelfsprekend een prachtige gelegenheid om de toppers van Nedelerlandse bo dem aan het werk te zien. De Eu ropese transfermarkt is Vviop in beweging. De topclubs hebben al lemaal miljoenen te besteden. En dus zaten er Engelsen, Schotten, Duitsers en Spanjaarden in de Amsterdamse Arena. De Engelsen en Schotten wa ren er voor spelers als Iitmanen en Overmars. De Spanjaarden - volgens voetbalmakelaars - op nieuw voor George Boateng. Al durfde niemand de naam van de dub te noemen. Eerder dit sei zoen was Sevilla in beeld, vorige maand sloeg de verdediger nog een aanbod van Deportivo la Co- runaaf. Maar opmerkelijk was de aanwe zigheid, andermaal ook van Bay- em München, voor G vanni van Bronckhorst. Manage' Uü Hoe ness en een scout van de Duitse topclub zaten op een gezellig rijtje naast Johan Neeskens en Morten Olsen. Ronald Koeman werd door de ruim 1600 naar Amsterdam afge reisde supporters van Feyenoord duidelijk gemaakt dat zij zijn boodschap, die hij in een open brief in deze krant zaterdag het overkomen, hebben gewaardeerd. Op het moment dat hij gister avond om half zes samen met de rest van de selectie de nieuwe grasmat van de Arena betrad, zong het Rotterdamse legioen hem uit volle borst toe. De Gro ninger applaudiseerde op zijn beurt voor de aanhang van Feye noord, die hij omschrijft als het beste supporterslegioen van alle dubs waar hij heeft gespeeld. Feyenoords aanvoerder schreef zaterdag ondermeer dat hij en de spelers geen goed woord over heb ben voor het wangedrag van de kleine groep vandalen binnen en buiten de stadions waar Feye noord speelt. In vele radio- en tv- uitzendlngen werd afgelopen weekeinde de hartekreet van Koeman getoond. Een officier van Justitie noemde de oproep van de Groninger 'een prima daadstel ling.' De aanhang van Ajax probeer de met een liedje over de trainer van Feyenoord de Rotterdamse supporters bij een stand van 3-0 nog te raken. Op de wijs van Henk Henks Sinterklaaslied zongen ze: 'Arie Haan, wie kent hem met? Ane Haan, Arie Haan, da's een echteAjacied' Feyenoords coach verblikte of verbloosde niet m de dug-out. Wel van het scoreverloop en de eindstand. Het vertoon van nazisymbolen door supporters m het Bernabeu- sradion is Real Madrid duur te staan gekomen. Rechtsradikale fans van de Koninklijke zwaaiden bij de thuiswedstrijd tegen Betis Sevilla bij herhaling met vlaggen met hakenkruisen. De tuchtcom- missie van de Spaanse voetbal bond legde de club voor dat ver grijp een boete op van ruim 65.000 gulden Real kreeg bovendien de opdracht .vee de toeschouwers strenger te controleren bij de in gangen. Rob Druppers treedt op 1 juli in vaste dienst by FC Utrecht. De voormalige atleet werkte al af en toe als looptrainer bij de eredivi sieclub. Drappers wordt toege voegd aan de trainersstaf van FC Utrecht. Hij krijgt een fulltime contract FC t echt is ook een samenwer kingsverband aangegaan met het KNVB district Midden, De nieuwe partners willen de opleiding van jonge talentvolle spelers verbete ren, wat moet leiden tot een bete re samenwerking tusen het ama teur- en betaalde voetbal. FC Utrecht-manager Nol de Ruiter was zaterdagavond op Woudestein. Hij bekeek Mischa Rook, middenvelder van Dor- drecht'90. Joe Addo was gisteren gepas seerd voor Sparta's uitwedstrijd tegen FC Utrecht, Sparta-trainer Joop Brand: „Hij moet leren op tij d op de training te komen. Afge lopen week is hij een paar keer te laat gekomen. Hij moet zichzelf een zekere discipline opleggen." Een slotwoord voor de Feye- noord-'hoolies': De oproep van Ronald Koeman geldt ook voor komend weekeind, met Feye- noord-NEC en Sparta-Ajax op het programma. Alsof 3-0 al niet erg genoeg was. Alsof er nog meer Amsterdams zout in de Rotterdamse wonden moest worden gestrooid. Maar al les wat Ajax gisteravond goed deed in de klassieker werd op een reusachtig video-scherm nóg eens de Arena ingestuurd... De Amsterdamse club had Ajax- Feyenoord uitgekozen voor een opmerkelijke primeur, Voor het eerst bij een officieel duel in Ne derland werden beelden geduren de de wedstrijd herhapM op een groot tv-scherm. En het - de be doeling dat dit voortaan bij alle duels in de Arena tebeurt. De actie is opvallend. Tot dusver hebben de internationale over koepelende organisaties uit het voetbal zich tegen een dergelijk initiatief uitgesproken. De FIFA maalde daarop vonge week een voorzichtige uitzondering, door Frankrijk toestemming te geven bij een vriendschappelijke inter land tegen Zweden, in april, met een dergelijk initiatief te experi menteren. Ajax echter zegt dat er geen enkel juridisch beletsel is, „We hebben de reglementen van de KNVB en de UEFA erop nage keken en nergens stond dat het niet mag," aldus een woordvoer der. Vooraf waren tegenstander (Feyenoords coach Haan) en scheidsrechter (Luinge) ingelicht Volgens Ajax hadden ze geen be zwaar. In principe hanteert de club wel een strenga selectie: mooie doelpunten wel, discutabe le voorvallen niet. De woordvoer der „Die kopstoot van Sanchez tegen Musampa hebben we bij voorbeeld niet nóg eens laten zien. Dat zou tot onrust kunnen leiden, wat we natuurlijk willen voorkomen." By de selectie van de beelden zal Ajax daarom ook een deskundige aanstellen, die als het ware de beelden arbitreert Bij voorbeeld Bep Thomas, oud-scheidsrechter, ras-Amsterdammer, tijdens Ajax- Feyenoord overigens toevallig met vakantie. Ajax wil binnenkort de UEFA en de aanstaande Euro pese tegenstand-rin de Cham pions League, Atletico Madrid, op de hoogte brengen van de nieuwe gewoonte. „Ze zullen met goede argumenten moeten komen om ons er van af te houden ook op 5 maart bij de weüocrijd tegen de Spanjaarden de beelden te herha len," aldus de woordvoerder. Met Wlodl Smofarek aan zijn zijde maakte Nico de Borst (1) gistermiddag een triomfantelijke entree in Nieuw- Galgenwaard. De in Utrecht nog altijd populaire Pool had zich even na half twee bij de Sparta-supporter gevoegd, die in het politiebureau Tolsteeg het moment afwachtte dat hij aan de laat ste anderhalve kilometer naar het sta dion kon beginnen. De Borst (39) was 's morgens om zes uur bij het Sparta-Kas teel gestart voor de 64,9 km naar de Domstad. Hij hoopte daarmee 12.500 gulden te verwerven voor het kinderzie kenhuis in Gdansk. Dat is met inbegrip van de 100 gulden, die hij meekreeg van het bestuur van de v.v. Haastrecht, waar hij gistermorgen in alle vroegte even op adem mocht komen. Foto Fred Ernst/Oor Vos Diego Maradona (36) gaat de horeca in. De gevallen Argentijn se voetbalster wil een keten onder de naam 'Maradona Sports Cafés- 'opzetten. 'El Pibe de Oro' treedt daarmee in de voetsporen van o.a. de Hollywoodslerren Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Sylvester Stallone en Demi Moore. Ze exploiteren met 'Holly wood Planet' wereldwijd horeca zaken De keten vertoont gelykems met de 'Hard Rock Cafés', Er komt een restaurant, bar, videoschermen en het logo wordt een gigantische voetbal. In de zaken wordt ruim- schoois geexposeerd met souve nirs, foto's en bewegende beelden van 'Pluisje', die in 1986 in Mexico zijn land naar de wereMtitellood- ste. Het ligt in dé bedoeling in Argen tinië te beginnen. Maar als de za ken naar wens verlopen, vol hij ook in Japan, China en Italië 'Ma radona Sports Café' openen. Maradona ziet er vanaf een we reldwijde keten in drugstores te starten Een andere internationale voet balster, George Weah, gaat wat bijverdienen in het mineraalwa ter. De Liberiaanse spits van AC Milan heeft geïnvesteerd in een bedrijf dat op het Tanzaniaanse eiland Zanzibar een fabriek gaat bouwen. Weah speelde zaterdag met Libe ria een WK-kwaliftcatiewedstrijd in Dar es Saiaam. Tanzania hield de gasten op 1-1. Weah benutte het vr-ftbaireisje gebruikt om de plannen voor de mineraahvater- fabnek te bestuderen. .Peter Schmeichel hangt een aanklacht wdgehs racis tische uitlatingen bóven het ■hoold.: De Deense doelman' van Manchester United z«*si izioh vörigjaa.v november- in helViüel met Arsenal discri minerend hebben uitgela ten tegen over'oppon ent .Ian ..Wright.- De "politie hóeft verklaard dat het Open baai' Ministe rie: een onderzoek gaat in:- Opeens dook vorige week een opvallend bericht op, Michelle Smith, drievoudig "Olympisch kampioene zwemmen, was niet thuis toen de vliegende doping- controleurs voor de. deur ston den. Zou dat nog een keer ge beuren, dan moest ?e rte "^vol gen maar accepte" de strekking. Voormalig discuswei i ^rik de Bruin, tevens echtgenoot en trainer van Smith, was zaterdag bij de NKindooratletiek in Den Haag en gaf enige tekst en uit leg. Het ging om vijftig zwem- - mers en zwemsters die niet op de verwachte plek waren. Alleen de naam van Smith was eruit ge licht, waarbij het overigens ging om een bezoek van de doping- vorsers in oktober. Zijn achterdocht "was-gewekt. Hij belde met de NOS, hoe ze op- eens aan dat wat loze bericht kwamen De Bruin: „Persbu reau AP, was het antwoord." Dat is Amerikaans. De Bruin wist wel genoeg/Sinds Smith in het - bad van Atlanta drie keer goud weggriste; konden de Amerika nen het met nalaten het gebruik van verboden middelen te sug gereren. „In-die brief met vermelding van vijftig zwemmers staat ook helemaal niet dat ze wordt ge schorst als ze er nóg een keer niet is. Het kan wel dat ze dan kosten in rekening brengen omdat de controleurs voor niks zyn gekomen." De Bruin, wiens eigen loopbaan in het slop raakte door een do- pingaffaire, vinfit het bestaan van de onverwachte controles in periodes van training een goede zaak. Wel zijn ze een inbreuk op de privacy. Michelle Smith, met Olym pisch eremetaal behangen. Foto Reuters „Je moet constant laten wéten waar je bent Als Michelle een uitnodiging krijgt om ergens 'een lezing te houden, sturen we een fax naar de FINA (zwem- bond, red). Maar in het week einde zijn de"kantoren niet be zet. De boodschap komt dan te laat door. Stel datje slecht slaapt en een training overslaat, dan ben je op het aangegeven tijd stip dus niet in het bad. En als je even naar de supermarkt bent, ben je pok niet thuis Overigens is het niet te zeggen dat Smith, die doorgaans in Har- dinxveld verblijft, weer zo gaat presteren als in het Olympisch jaar. In Ierland is ze een heldin en spoedt ze zich van opening naar 'motivation speech'. Van trainen is niet overdreven veel gekomen. Misschien doet ze mee aan de EK in Sevilla, zeker is dat nog niet De Bruin: „Moge lijk beschouwen we 1997 als een tussenjaar." Roberto Baggio heeft betere tijden gekend. Sportief zit het hem al ge ruime tijd tegen. AC Milan-trainer Sacehi heeft de voormalige interna tional naar de reservebank verbannen. Steeds vaker denkt Baggio hard op over een afscheid. Ook heeft hy nu juridische problemen. Vandaag moet hij zich verantwoorden by de Italiaanse fiscus. Het gaat om een in vestering van 7,5 miljoen gulden m een omstreden financieringsmaat schappij, die kapitaalkrachtigen heeft opgelicht voor naar schatting 315 miljoen gulden En of dat nog niet genoeg is; de Milanees is ook verwik keld geraakt in politieschandaal in Turijn. In september 1991 maakte hy een snelheidsovertreding. Baggio werd met een snelheid van 104 kilo meter geflitst. De politie verscheurde de bekeuring. Rechter Rossotti is echter een onderzoek gestart. Op 14 mei heeft zij 83 ordehandhavers en 23 verkeerszondaars, onder wie Baggio, Detuchtcommissie van de KNVB is een twee derangs rechtsorgaan en ik verbeid de dag waarop vindingrij ke mensen zullen opstaan om dit comité te vervangen Ik snap werkelijk niet hoe het mo gelijk is dat er binnen een moder ne organisatie mensen kunnen worden aangesteld uit de tijd van de stoomlocomotief. Die als enige oplossing van het hooligans- vraagstuk tjoeke, tjoeke, tjoek aan dragen... de clubs blijven bestraf fen. Terwijl tegelijkertijd hun ei gen veiligheidsmanager angst vallig de enig juiste maatregel propageert: hij wil politieke, poli tionele en justitiële maatregelen. Ik chargeer - hij wil iets dat daar op lijkt, in elk geval beseft hfj dat men toe is aan een totaalvernieu wing van het maatregelenpakket en dat dit initiatief van de over heid moet komen en niet langer van de clubs. Het enige wat Wil van Rhee nog aan zyn verstand moet worden gebracht is dat een stadionverbod ongeveer nog dommer is dan het bestraffen van dubs, want ik heb nog nooit een dompteur meege maakt die een leeuw in de stad losliet omdat hy zich in zyn kooi misdroeg. Toch blijft zelfs Van Rhee naïef volhouden dat een aan de poort van een stadion wegge stuurde hooligan na drie minuten de moed opgeeft en onverrichter- zake naar huis terugrijdt. Laat ik Van Rhee dit verzekeren, zodat hij later niet kan zeggen dat hij het niet heeft geweten: die hooligan breekt eerst ter plekke de tent af en vervolgens de hele omgeving. Veertien dagen later doet hij dat weer. In Nederland is dat hartstochtelijk gewoon, want zelfs als de poktie ingrijpt - wat niet of nauwelijks gebeurt - is er geen rechter die in tweede instan tie een disproportionele straf uit spreekt. Wel een stadionverbod, maar juist dat moet hij nalaten. Daarmee geeft hy aan het pro bleem met te snappen. De hele coverage van de gebeurte nissen blijft zwak. Het is een godvergeten schande geweest dat de politie vorige week zondag op die rijksweg ten eerste niet in staat is gebleken om ook maar één naam te noteren van een hoo ligan met een foute lading in zyn achterbak. Iedereen de doorde weeks op die rijksweg vijf kilome ter te hard rijdt, wordt via een in genieus radarsysteem achteraf alsnog op de bon geslingerd. Maar als in de auto's van tientallen straatvechters stokken en knu- pels voor het oprapen liggen, kan niemand een pen vinden. Wat is dit voor een land? Wie bestuurt mij? Er is voor honderdduizenden gul dens video-apparatuur in de sta dions aangebracht. Per wedstrijd lopen er voor tienduizenden gul dens salans mannen in gele bewa- kingspakken rond. De burge meesters klagen steen en been over de massale inzet van het poli tiepersoneel. De ME was gisteren bij Ajax-Feyenoord aanwezig met een macht die de belachelijkheid passeerde. Maar du moment dat er een relschopper in zyn kraag wordt gepakt en wordt voorgeleid, krijgt hij een straf die hem in staat steltveertien dagen later weer gewoon tot aan de poort door te lopen. Vrijwel alle proeven zijn nu al ge nomen, behalve één. Dat is het uitspreken van een straf waarby de dader zich na driekwart jaar cel bedenkelyk achter de oren gaat krabben en zich afvraagt of hij er wel verstandig aan heeft gedaan. Clubcards, flyers, trappelende paarden, standjes, stadionverbo den-ze zeggen me niks. Hef eni ge wat telt en afschrikt is een straf, die klinkt als een klok en die anderen aan het denken zet. En zodra men dat voorbeeld heeft gesteld, en de schrik er inzit, zou men ook nog eens kunnen den ken aan een nieuwe start. Dus zonder een overmacht aan ME en zonder die afschrikkende hekken en colonnevorming, want hoe vaak heb ik al gezegd en hoe dik wijls moet ik het nog herhalen, als je als beestwordt behandeld, ga je op den duur vanzelf denken datje dit bent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6