14 Rotterdan Proefproces over CMI-schade 'Oosterschelde' ligt in haven Singapore Klachten borstkankerpatiënten verminderen door groepstherapie Exhibitionist valt schooljeugd lastig F Draaiorgel moet Lijnbaanjeugd wegjagen Hoeveel ambtenaren hebben dienstauto? Bedrijfsleven wil helderheid over gevolgen van gifwolk Ondergrond van Rotterdam digitaal in kaart gebracht Charlois raakt banen niet kwijt De Coolsii Ambtswoning van de soos Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 februari 1997 Rotterdam De directie van de openbare basisschool De Tuime laar in Meeuwenplaat heeft de ou ders van alle leerlingen per brief gewaarschuwd voor een exhibitio nist. De man, die onder behande ling is van een psychiater, heeft de voorbije veertien dngen in de Hoogvlietse wijken Boomgaards- hoek, Zalmplaat en Meeuwen plaat diverse kinderen lastig ge vallen. Hij liet de kinderen zijn geslachtsdelen zien en heeft som migen ook beetgepakt en betast Directeur J. G. Eggens van De Tuimelaar schrijft dat zijn school i niet uit is op een heksenjacht, maar dat enige aandacht voor de ze zaak beslist geen kwaad kan. De politie is geïnformeerd over deze brief. Het doel is onder meer dat de man stopt met zijn gingen en vooral dat de kinderen niet nogmaals worden lastig ge vallen. De schoolleiding hoopt de ouders ervan te doordringen dat eventueel afwijkend gedrag van huzi kinderen terstond gemeld moet worden op school en bij de politie. Ouders van twee mindeijarige meisjes hebben vorige week aan gifte gedaan bij de politie. De man had hun kinderen beetgepakt en aan de billen opgetild. De man is op verzoek van de ouders gearres teerd. De dader heeft een repri mande gekregen en wordt nog strenger dan voorheen door de hulpverlening begeleid. De man wordt vooralsnog niet strafrechte lijk vervolgd. Rotterdam De Stadspartij wil van hét college van burgemees- ters en wethouders wéten hoe- veel ambtenaren over een dienstauto met chauffeur be schikken en over door de ge- v-ftieerite betaalde huisvesting. 1 Ook is-' 4) benieuwd naar het éantai ambtenaren dat exsrf fi- 1 vergoedingen krijgt, bovenop het wettelijk vastge- sbelcteloon. Aanleiding De Stadspartij vraagt dit naar aarJcidii 3 van het gedwóngen Kassêimdediensfgbtiaieza- fftipfrll^^ :se werd vorige week door ben w; de.iaan 'uitgestuurd ómdat" hy H dens had gesjoemeld met decla raties. In de publiciteit daarover viel het de Stadspartij bovendien op dat Krosse besch? kte over een dienstauto en dat hy bij zijn aan stelling een ruime onkostenre- geling had bedongen. Zb bleef hij wonen in. Tilburg, eh kreeg hij van b en w een forse vergoe ding, voor de jhuur van eèn ap- parlement in Rotterdam .voor zyriverblijf door de week. -c DeStadspartij wil nuwkuuten hoeveel leidinggevende arable- naren op meer dan twintig kilo meter van Rotterdam wonen ambteharen en door de week op kosten van de gemeente in Rot terdam verblijven, Tevens wil zij .weten.wat er gaat gebeuren ;met de dienstauto van KrosÈSé.^ p Rotterdam Informatie over de ligging van kabels en buizen in de 1 ondergrond van Rotterdam is voortaan sneller beschikbaar. De afdeling Landmeten en Vastgoed- informatie van de dienst Gemeen tewerken Rotterdam beschikt nu over digitale informatie over lig- ging en soort van alle kabels en "buizen die zyn ingegraven. Het digitaliseren van de gegevens heeft ruim zeven j aar in beslag ge nomen. Een groot voordeel van 'het digitaliseren van de gegevens is dat de informatievoorziening niet alleen sneller verloopt, maar ook kostenbesparend werkt/ Lei dingbeheerders en belangstellen den kunnen met de gegevens uit deze digitale database aanzienlijk sneller plannen afstemmen op de aanwezige ondergrondse infra structuur. Nu de eerste fase is afgerond, richt alle aandacht van de be standsbeheerders zich nu volle dig op het actualiseren van de da tabase. ^Rotterdam Banen bij de vleet, maar geschikte kandidaten... ho -'•maar. Hoe Charlois ook leurt en zoekt, twintig banen als veilig- ffheidsassistent krijgt de deelge- ■0 meente niet ingevuld met 'Melke- - "tiers'. Zeer tot verdriet van porte- d feüillehouder L. B. Martijn (CDA). Niks is hem liever dan mensen zonder baan aan werk te helpen. Alle bronnen in Rotterdam voor ö'het vinden van geschikte kandi daten zyn opgedroogd," zei hy gisteravond behoorlijk wanhopig in de deelgemeentelijke commis sie voor economische zaken. ,.Op deze manier halen we de norm stelling nooit!" Volgens Martijn zouden voldoende goede kandida- ten voor Melkertbanen te vinden zijn als de bestanden van uitke- ringsinstantïes, de dienst Sc Jale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) en het arbeidsbureau op elkaar afgestemd zouden zijn. Dat is nu volstrekt niet het geval. Bij het arbeidsbureau staan bij voorbeeld zo'n zeventigduizend werkzoekenden ingeschreven, waarvan veertigduizend mensen uitkeringsgerechtigd zijn. De der tigduizend anderen zoeken een andere werkkring. Dat iemand in loondienst is of een uitkering ont vangt, staat in het bestand van het arbeidsbureau niet vermeld en dat is nou juist weer zo belangrijk voor het vinden van mensen voor een Melkertbaan. Die komen hiervoor pas in aanmerking als ze meer dan één jaar werkloos zijn. Om dus mensen te vinden die lan ger dan deze periode zonder werk zijn, moet een beroep worden ge daan op de dienst SoZaWe.Maar deze dienst heeft in het diënten- bestand geen vermelding van de beroepsopleiding opgenomen en dat is weer noodzakelijk om een kandidaat te 'wegen'. Door Peter Louwerse Rotterdam De organisatie van havenwerkgevers SVZ wil door een proefproces tegen CMI duidelijkheid krijgen over de aansprakelijkheid van opslagbedrijven voor gevaarlijke stof fen. Een aantal bedrijven zegt voor een bedrag van 424.554 gulden aan schade te hebben geleden door de brand by CMI op 28 februari vorig jaar. Het gaat hier om de bedrijven die als gevolg van de brand hebben stilgelegen. Tijdens de brand by CMI kwamen gifwolken vrij. De overheid adviseerde de mensen in het getroffen gebied om binnen te blijven. Het personeel van be drijven in de wijde omgeving van CMI zat daarom noodgedwongen duimen te draaien. CMI vecht de claims aan. Ook de verzekeringsmaatschappij geeft niet thuis, omdat de kosten niet gedekt zijn door de poüs. „Voorde bezitter van een gevaarlijke stof geldt een risico-aansprakelijk heid," legt stafmedewerker E. J. Wijdeveld van de SVZ uit. „Dat betekent dat zo'n bedrijf ongeli miteerd aansprakelijk is, zonder dat de schuld hoeft te worden aan getoond. De verzekeringsmaat schappij dekt die schade niet." De leden van de SVZ, waaronder veel opslagbedrijven die dezelfde risico's loper, als CMI, willen we ten waar ze aan toe zijn. De wet waarin de risico-aansprakelijk heid voor gevaarlijke stoffen is vastgelegd werd vorig jaar goed gekeurd door het parlement. Tij dens de behandeling in de Twee de Kamer heeft de SVZ nog gewe zen op de verstrekkende gevolgen van deze wetgeving. „Het gaat nu om de vraag in hoeverre de bedrij ven aansprakelijk zijn en in hoe verre die aansprakelijkheid ver zekerbaar is," zegt Wijdeveld. De advocaat van CMI heeft de claims aangevochten met hel ar gument dat de gedupeerde bedrij ven met het binnenhalen van hun personeel een waarschuwing van de overheid hebben opgevolgd, die 2e niet pi r se hadden hoeven opvolgen. Wijdeveld: „Zo komen de bedrijven in een dilemma te recht. Als je de waarschuwing van de overheid in de wind slaat en je haalt je werknemers niet binnen, dan kun je als werkgever aanspra kelijk gesteld worden door je werknemers. We wiLlcn nu de rechter inschakelen om uit die patstelling te komen. De bedrij ven willen weten hoe nat ze zijn als er iets gebeurt." Reder De gedupeerde bedrijven zijn ac tief in uiteenlopende branches.' van stuwadoors tot transportbe drijven, van de Nederlandse Spoorwegen tot cargadoors. Als voorbeeld geeft Wijdeveld een ru- d »r die een schip in de Europoort had liggen. Dat schip moest bela den worden met een zwaar stuk waarvooreen drijvende bok nodig was die in de Eemhaven lag. Die bok kon echter niet wegvaren als gevolg van de CMI-wolk. Wijde veld. ,.Is die schade nog te verha len op CMI? Dat is de vraag." De belangen van CMI worden be hartigd door het advocatenkan toor Sandberg cs. Een advocaat van dit kantoor 2egt over de SVZ- claim: „Voor ons is dit nieuw. Ik kan me voorstellen dat de bedrij ven duidelijkheid willen hebben." Rotterdam De ruim vijf maan den geleden voor een anderhalf jaar durende wereldreis uit Rot terdam vertrokken driemast schoener Oosterschelde ligt sinds afgelopen weekend in Singapore. Op 2 maart begint het schip van uit die haven de tocht naar Hong kong; het moet daar volgens het vaarschema op 15 maart aanko men. Vanuit Hongkong neemt de schoener deel aan een Tall Ships Race naar de Japanse havenstad Osaka. De uitnodiging om aan de- ze zeilwedstrijd deel te nemen was de aanleiding om deze tocht om de wereld te organiseren. In Hongkong en Japan wordt de schoener ingeschakeld bij een aantal nautische evenementen. Met de aankomst in Singapore heeft de Oosterschelde het zeven de van de in totaal zeventien (twee tot zes weken durende) tra jecten van de reis om de wereld beëindigd. De Oosterschelde kwam uit Jakarta, waar ze een kleine week heeft gelegen. De schoenerhèeft.Sihgaggra - na./. een afstand van 8600 zeemijlen - bereikt na stops in Palma dëjMa- jorca, Herak]ion "(&iekenland)j Hurghada (Egypte);Adeft(Jémenj j de Malediven-efÉmdèri -en étól^ laatste dus Jakarta. t 'i Op 16 juni vertrekt de Ooster-7 schelde vanuit Tokio naar Guam in de Stille Oceaan. Via dé Solo- mon-eilanden, Australië, Nieuw- Zeeland, Argentinië (via Kaap Hoorn) en de Azoren koerst het schip naar Rotterdam. De aan komst staat gepland op 12 april 1998: exact achttien maanden na vertrek uit de thuishaven.'Vanuit Singapore moet er nog bijna 20.000 zeemijl worden afgelegd. Vanuit het zuiden van Argentinië worden overigens nog twee vaar tochten met passagiers naar Ant arctica gemaakt. Op de zeven tot nu toe gevaren trajecten heeft de Oosterschelde al een groot aantal passagiers (maximaal 24 per keer) aan boord gehad. Dick van Andel, schipper van de Oosterschelde, is op de Ma lediven aan boord gekomen.. Dé vijftig meter lange schoener werd in 1918 in ons land gebouwd. De Reederij Oosterschelde kon het onttakelde schip zeventig jaar later kopen en met financiële hulp van de stichting 'Het Rotter damse Zeilschip' grotendeels in de oospronkelijke staat laten res taureren. De Oosterschelde is de laatste vertegenwoordiger van een omvangrijke vloot driemast- topzeilschoeners die onder Ne derlandse vlag voer. De Oosterschelde bij één van de Malediven-ellanden. Foto Hollands Gioue /lUrtttadsBh—jDroepstherapie ver- mindert ■dejriycblsche klachten Syaa borstkankerpatiënten. Dit ifsteit G.tm.dk'Rpmpe in haar proefschrift Dfjiaam-Geest in interacties bjjTöorstkankqr waarop vrouwen ée meedoen aan - r^epsthhrapie .vergeleken met pto)etere '-"immunologische af- jjwëer hebben. Stresshormomen Sbhderdri^eh,;:;^werking van hei 'miinuunsysteem en kunnen zo de tumorgroeï bevorderen. Vafr "der Pompe stelt dat borst- kanker vanaf dé eerste diagnose •het" psychisch evenwicht van,: Tvrouwen ernstig kan ontregelen, fêaast de gst mr uilzaaim <r-sche behandelingen zoals een ■j;operatieem-ldiemotherapie;vóor,; \:sb«r4k4ikérpatiëriten een toon ^■y^stress.lVeel patiëntéri'kub-" jam»; daardoor getroffen worden door gevoelens van wanhoop ënff paniek, afjgewiss ld met depres- -siviteit," stelt de onderzöeksteri' (pi stresssituaties ;pr^uctoen/ mensen hormomen 'als Cortisol en adrenaline. Uit het onderzoek van Van der Pompe. blijkt; dat borstkankerpatiënten voortdu rende stresshormomen produce-7 '•ren: waardoor; zij -onvoldoende hormonen produceren op mo menten dat dat nodig is. Van der Pompe,'onderzocht wat de effecten rijn van een groeps- therapieprogrêmma. Het .doel van de- therapie is borstkanker patiënten te nelpen by de ver- verlang van de diagnose door onder ander sociale steun te ge- cvenen doorpatiënten leren om te rgaan met stress.Patiënten met -depressieve klachten bleken na afloop minder klachten te heb- - ben dan patiënten dieniet metde bleken patiëntenna afloop van het programma minder te roken en te drinken. Van der Pompe ontdekte ook dat "groepstherapie 'éénïsfebïlisèrèü- de werking heeft op het hormo nale- en het afweersysteem van de patiënte. „Deelname aan het. groepstherapieprogramma bleek samen te gaan met een vermin- dering van de hormonen 'prolac- tine en cortisoL Dit effect.bieek het sterkst by patiënten met een hoge hormoonspiegel" Door Donald Bax Rotterdam De massale vecht- party van vrijdagavond op de «Lijnbaan, nabij de als politiepost ^ingerichte kiosk, wordt zowel ffdoor de winkeliersvereniging als ff dóór de politie als een incident be stempeld. Om overlast van jonge- £ren tegen te gaan wordt al geëxpe rimenteerd met een draaiorgel. ^De politie zal de gebeurtenissen -van dit weekeinde uitgebreid be spreken, „Want we moeten voor tkomen dat de bedreigende situ- ffatie van ruim vier jaar geleden te- --•rugkeert," zegt een politiewoord- kvoerder. Wel is inmiddels voor de '- wekelijkse koopavond de surveil- fflance in dit winkelgebied dras tisch uitgebreid. De onlusten ontstonden vrijdag avond toen twee medewerkers van een beveiligingsbedrijf in een sportzaak recht tegenover de poli tiepost een winkeldief betrapten. Toen zij de dief wilden overdra gen aan de politie, werden zij daarin belemmerd door enkele tientallen jongeren. De dreiging was zo groot dat de politie om spoedassistentie verzocht. Enkele V jongelui hadden de riem uit hun broek gehaald en sloegen daar mee driftig in op de politieagen ten. Om de orde te herstellen moest de politie paarden en hon den inzetten. Er werden vijf arres taties verricht. De jongelui wor den vérdacht van openlijke ge weldpleging, het slaan naar de po litie en het niet opvolgen van het gebod zich te verwijderen. Ze zijn voorgeleid aan de officier van jus titie. Ook zondagmiddag dreigde het even fout te gaan op de Lijnbaan, toen een groepje Feyenoord-sup= porters het aan de stok kreeg met andere jongelui. De politie arres teerde een 17-jarige inwoner van Nieuwerkerk aan den IJssel omdat hij niet weg wilde gaan. De jongen werd na verhoor heenge zonden. Doodgestoken Kort na de zomer va^ 1992 werd het winkelend public, op de Lijn baan regelmatig lastiggevallen door opgeschoten jongens en meisjes. Er waren regelmatig on derlinge vechtpartijen. Dat leidde in november 1992 tot rellen waar bij een 14-jarige jongen werd doodgestoken. Volgens vooizitter A. van der Loo van de winkeliersvereniging Lyn- baan zjjn er geen redenen om aan te nemen dat opnieuw van struc tureel relgedrag kan worden ge sproken. „Wij zijn tevreden over de huidige gang van zaken," al dus Van der Loo. „Het was vroeger veel en veel erger. De komst van een politiepost op de Lijnbaan is een duidelijke verbe tering." City Management, dat de belan gen van de winkeliers in het cen trum behartigt, was. gisteren niet op de hoogte van de gebeurtenis sen van vrijdagavond en zondag middag. Het is de politie echter niet ontgaan dat de jeugd zich stil aan verplaatst van de hoek Lijn baan/Korte Lijnbaan naar de Bur ger King bij de Beurstiaverse. Wijkagent J. Tjelpa spreekt even eens van een eenmalig opstootje. „Een incident, meer niet. Op een verzamelplaats voor jongeren heb je altijd met pieken en dalen te maken. Er zijn al maatregelen ge nomen om het binnen de perken te houden, zoals extra surveillan ce en inzet van politie in burger. De laatste weken wordt er op de Lijnbaan al met tien agenten ge surveilleerd." Op de Lijnbaan wordt voorts sinds kort geëxperimenteerd met de plaatsing van een draaiorgel, Deze proef is in Amsterdam een succes gebleken. Door een draai orgel te plaatsen op een piekwaar de jeugd vaak samenkomt, wordt hen de lust ontnomen om daar nog langer te blijven. Tjelpa: „Het is slecht voor hun imago, omdat ze niet met die muziek geassoci eerd willen worden. Op de tweede plaats kunnen ze niet goed meer met elkaar praten. Dat werkt goed," Vertier Een politiewoordvoerder zegt dat de 'hangjeugd' niet alleen een zorg is voor de politie, maar dat ook de winkeliers en de gemeente bereid moeten zijn hun steentje bij te dragen. „De winkeliers zeg gen dat de veiligheid een zaak is voor de politie, maar als er nog meer maatregelen getroffen moe ten worden, dan moeten alle par tijen daaraan bijdragen." De omgeving van de 'politie-koban' op de Lijnbaan: een verzamelplaats voor jongeren. Foto vincentvan Tjelpa is voornemens om deze zo mer de jeugd wat vertier te bieden op het gerenoveerde Schouw burgplein. „Kijken of we het een en ander kunnen organiseren. Daarbij kunnen de winkeliers ook een rol spelen. Waarom laten zij geen artiesten optreden?" De politiepost - 'koban' - op de Lijnbaan wordt binnenkort geslo ten voor een verbouwing. Het is nog niet bekend waar de politie tydens de werkzaamheden wordt gehuisvest. „Dat de koban voor ziet in een behoefte, staat buiten kijf," aldus Tjelpa. „De respons van de bewoners uit de flats rond de Lijnbaan is enorm." Je wilt een eigen amhtswoning? Tjonge, 't is niet gebruikelijk, weetje. Tegen Bram hebben we ook gezegd dat hy dat maar uit zyn hoofd moest zetten. En als de burgemeester niet mag. waarom dan een hoofd van dienst wel? Er is een verschil, zegje? Ja, daar zit iets in. De burgemeester hoort in Rotterdam te wonen en jij wordt slechts voor driejaar inge huurd. Te kort om te verhuizen. Zo bekeken is het niet zo gek dat je een buis in Rotterdam huurt. Want 't is zo, je zult heel wat over uren moeten gaan maken, het veranderingsproces bij de dienst is inderdaad geen peulenschil. Ik kan me voorstellen dat je dan 's avonds helemaal gaar bent, te uit geblust om nog naar Tilburg te rij den. Vooruit, doe maar. Huur maar een huis op de Kop van Zuid, da's representatief. Een stuk Rotterdam-promotie. In dat geval ligt het wel voor de hand dat de gemeente de huur voor haar re kening neemt Je wilt er relaties van de dienst ontvangen? Dat staatje vrij. Hans Kombrink komt bij mij ook wel eens langs, dan gaan we stevig aan de likeurtjes en nemen we heel Rotterdam op ons gemak door. Dat ontspant. O, maar j ij wilt het gewoon als werk doen? Je wilt contacten ook buiten de sfeer van je directiekamer ontvangen? Is dat nodig? Die directiekamer kostte toch al een aardige slok? Wat zegje? Buiten het werkkli maat om? In privésfeer toch za ken doen? Goed, jy bent direc teur, als je denkt dat het helpt. Zorg dan wel datje het kunt vei - antwoorden. Je mag een fles wijn best op je declaratie zetten, maar hou 't binnen de perken. Uil eten? Ja, als je moet overwerken is het normaal dat je je maaltijd vergoed krijgt, dat'is in het bedrijfsleven doodgewoon. Nee, elke avond Chinees, dat zou ik ook niet hoe ven. Kijk maar, ik vertrouw op je. Ik begrijp best dat je je relaties niet een patatje kunt offreren, Een auto met chauffeur? Doen wij wethouders ook. Ministers ge bruiken een dienstwagen en on der topambtenaren zie je het ook steeds meer. Nemen we als secun daire arbeidsvoorwaarde op. Je wilt er tenslotte niet op achteruit gaan, nu je naar Rotterdam komt. Co Kunst van de RET liet zich destijds naar de Bollenstreek ha len en brengen. En die was nog wel directeur van een openbaar vervoersbedrijf. Nou, dan kun jij zéker! Bij len Dales was het ge bruik van auto met chauffeur nog een rel, ooit, toen ze directeur van de sociale dienst was, maar tegen woordig mag een gemeentedirec teur best Doen we niet moeilijk over. En als jij thuis relaties ont vangt en je wüt datje vrouw erbij is omdat dat uit representatieve overwegingen we! zo goed staat, ja, laat ze dan maar overkomen. Een OV-jaarkaart? Gut, geen idee wat zo'n ding kost. Weetje, ik ver- trouwje, doe het nou maar zoals je denkt dat het goed is. Een fitness apparaat? Nou, ik wil wel graag een fitte directeur, ja. Dat je woning'- een beetjeorden- telijk uit moet zien, geen bezwaar tegen. In een gribus ontvang je nu eenmaal je relaties niet. Kleedt 't maar leuk aan. Bloemetje, gezel lig vaasje, mij best. Kunst mag ook. Je zou iets uit de collectie van de artotheek kunnen doen. Niet mooi? Heb jy zo'n dure smaak dan, haha. Nou, kyk maar watje aardig vindt staan, ik heb toch geen verstand van kunst Ik heb alleen verstand van werk-werk- werk. Ik werk me rot, hahaha. TWEE JAAR LATER. Zeg eens, hoe zit het? Laten wij eens kijken of wij elkaar by je aantreden goed begrepen hebben. Ik heb je de ruimte gegeven, maar ben je niet een beetje tegen de grenzen aangelopen? Moest dat vaasje nu echt honderden gul dens kosten? O, is het design? Maar de verdere inrichting van je piedèterre dan? Zestigduizend ballen? Gaatje in je hoofd? Heeft die headhunter dat niet gezien, twee jaar terug? En die auto, allemachtig, een Ford Galaxy! Beetje opzichtig, niet, om pakketjes in te vervoeren? 't Is wel opgelopen, hemel! Je kreeg je ambtswoning, maar moest je ook nog stappen en gasten fêteren? Waren 't minima, die je een bij zondere uitkering wilde geven? Zal wel. Je hebt je salarisbrief iets te diagonaal gelezen? Dan vliegje er nu horizontaal uit. Opgekrost.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2