Historisch besef komt terug A kijk voor nog meer regionieuws elke avond TV Rijnmond. 'Wij proberen instellingen te motiveren om banen te creëren' genda Jenevertorentje Kunstbus naar Leiden Schrijversavond met Hafid Bouazza Inzameling voor Zambia Bach-cantate in de Groote Kerk Libellen in d'Oude Koestal Eurosport terug op de kabel Projectontwikkelaars gaan ver terug in de tijd bij ontwerp Hemaplein «CE* Rotterdams Dagblad Dinsdag 25 februari 1997 Ineens had ik 'm. Dat torentje hè, daar op het Stadserf waardoor de ruïne aan het zicht wordt onttrokken, daarhad ik ineens een bestem ming voor. Want ik heb nog nergens kunnen lezen dat ze die in het stadskantoor inmiddels wél hebben gevonden. Schiedam heeft geen jenevercafé. Nou, dat kan dan mooi daar komen. Maar alleen jenever dan hè. Mooie melancholie opwekkende posters aan de muur, oude gebruiksvoorwerpen op de vloer, exploitant Henk Post op klompen achter de bar en burgemeester Reinier Scheeres kan zijn gasten in stijl ontvangen. En na afloop van de rondleiding een neut schenken. Borrelen op niveau. Heerlijk moet dat zijn om straks vanaf dat torentje uit te kijken op de weekmarkt op het Hema-plein terwijl in de verte, aan de rechterkant, de metro onder de grond duikt en, links, op het in Italiaanse stijl aan gelegde Delft-plein, de mensen in het zonnetje kuieren. En als dan Wil van Wijk als extra attractie weer de rol van stadsomroeper wil spelen om het hoge bezoek een blik in de Schiedamse historie te gun nen, maakt Reinier natuurlijk helemaal een goede beurt. Lijkt me ook een mooi gezicht. Wil van Wijk in die traditionele klederdracht én in kleur op de cover van VWs nieuwe toeristenfolder. Maar terug naar de jenever. Schiedam is de stad van molens en. jene ver. Mij een raadsel dat we dan ook geen echt jenevercafé hebben. Maar Henk Posi kennende zou dat er binnenkort wel eens kunnen komen. Henk is ondernemend, brouwt zijn eigen Provenier bier, al is het hem tot zijn onvrede nog altijd niet gelukt z'n eigen brouwerijtje in Schiedam temogen openen. Bijna was het zover, maar het Jan van Gent-complex moest tegen de vlakte. Post brengt overigens meer op de markt en met succes. Zijn Weeskind is her en der verkrijgbaar, ligt zelfs bij de slijter en vindt vooral in de zomer gretig aftrek. Ik twijfel er niet aan dat Post ooit zijn zin krijgt en een pandje op de kop weet te tikken om er aan het brouwen te siaan. Nu Schiedam eigen lijk openlijk voor schut heeft gestaan omdat de jeneverstad géén offi cieel erkend jenevercafé in huis heeft, zal hij er waarschijnlijk wel op inspelen en gelijk ook het een en ander in het werk stellen om het schildje van erkend jenevercafé boven zijn deur te krijgen. Ik zwéér overigens bij Ketel I. Gemengd met cola en drie blokken ijs. Belazer me niet, want ik proef het product van meneer Nolet uit dui zenden, watje er ook doorgooit. Ik heb overigens nog wel een leuke .ipreuk om in de sehenkerij van het 'jerievertorentje1 achter de bar te hangen. Ik hoor 'm wijlen Jaap Rensman - op zijn vaste stekkie aan de bar in café dé Unie - nog uitroepen: 'Beter jenever in je bast, dan linnen in de kast Want linnen moetje strijken en plooien, maar jene ver kan je zó in je holle bolle donder gooien'. En hup, daar ging zijn glaasje achterover. SANDER SONNEMANS VLaardingen De vrije academie Vlaardingen houdt dinsdag 11 maart de eerste editie van de Kunstbus voor het win terseizoen '97, Bestemming deze keer is de tentoon stelling List, bedrog en vervalsingen in de Neder landse archeologie, in het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden. Om 12.10 uurwordt vertrokken vanuit het Hdlandiagebouw. Vanaf 13.30 uur is er een rond leiding door de gidsen in twee groepen. Om half zes is de groep weer terug in Vlaardingen. Informatie over de kunstbus is te krijgen bij de administratie van de vrije academie aan de Oosthavenkade 42. De jonge Marokkaanse schrijver Hafid Bouazza houdt vrijdag een lezing over zijn succesvolle debuut 'De voeten van Abdullah' oat vorig jaar verscheen. De stijl van Bouazza is poëtisch, bloemrijk en zeer origineel. De aanvang van de vierde schrijvérsavond in de openbare bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam-Noord is 20.15 uur en de toegang bedraagt 7,50 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij boekhan del Mercurius aan het Hof van Spaland 31 en 's avonds aan de zaal. Onder de bezoekers worden een gesigneerd boek en een abonnement op Musis een nieuwe elan'verloot. De Augustinusschool houdt een inzamelingsactie voor het Afrikaanse land Zambia. De school staat daarvoor geheel in het teken van dat land. A3s afslui ting wordt zaterdag 1 maart van 10.00 tot 16.00 uur een bijzondere rommelmarkt gehouden waar onder andere gereedschap en schoolspullen te koop zijn. Ook hebben winkeliers tal van artikelen beschikbaar gesteld. De Augustinusschool staat aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan 498. Voor de vierde en laatste keer wordt de Groote Kerk dit seizoen gevuld met de klanken van cantates van Bach. De componist heeft de cantates geschreven voor gebruik in de kerk en daarom is er een korte om- lijsting van lezingen en liederen om de cantate heen. Ook om het verband tussen de muziek en de kerkelij ke traditie te verhelderen en toe te lichten. Zaterdag 1 maart vanaf 19.00 uur wordt cantate nummer 127 uitgevoerd. Koor en orkest staan onder leiding van Johan Sonneveld en Jaap Kroonenburg bespeelt het garrelsorgel. De entree is gratis. In het bezoekerscentrum d'Oude Koestal in het Staelduinse Bos wordt zondag de film Libellen ge draaid. Libellen, sierlijk en vlug. zijn boven menig poel en vijver te vinden. Het bezoekerscentrum staat aan de Peppellaan en is zaterdag geopend van 13.09 tot 16.00 uur en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desireevan deriagt, Marlëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Ik doe een dringend beroep om Eurosport terug te krijgen op de TV-ka- bel in Vlaardingen. Het college van burgemeester en wethouders van Dordrecht heeft reeds besloten om dit met ingang van I februari ij. te doen en nu vraag ik het ook aan ons college. Er zijn nu tien TV-zenders met Nederlandse tekst op het kabelnet, waar van vier tot vijf 's avonds moord- en doodslagprogramma's vertonen, wat mijns inziens niet goed is voor de ontwikkeling van de jeugd. Een sportzender is zeker op zijn plaats en hopelijk steunen veel sportieve kijkers dit voorstel. J. C. van Leeuwen, Vlaardingen Door Desiree van der Jagt Schiedam Het programma van eisen is duidelijk. De ka le vlakte in de Otterbuurt, de officiële benaming van het Hemaplein, moet worden ge vuld met 400 vierkante meter winkels, ongeveer zestig wo ningen, 4400 vierkante meter kantoren, ongeveer driehon derd vierkante meter be waakte fietsenstalling en zo'n 120 parkeerplaatsen, Als er helemaal niets wordt ge bouwd kan het ook nooit wat wor den met dat Hemaplein, is de me ning van de twee projectontwik kelaars Mabon en de combinatie Maasstede/ Slavenburg, die in op dracht van de gemeente Schiedam een ontwerp hebben gemaakt. „Voor een plein moeten er goede wanden zijn. Die zijn er nu niet en daardoor is het gebied één grote, kale vlakte. Maar de vraag blijft natuurlijk wel hoeveel wanden daar worden neergezet," zei P. van der Ven van Mabon. Beide projectontwikkelaars heb ben bij het maken van hun plan nen geen last gehad van dat soort vragen. Dat is een zorg voorde po litiek. Aan de hand van het pro gramma van eisen hebben de pro jectontwikkelaars een visie ge maakt op het toekomstige He maplein. Land van belofte Beide ontwikkelaars zijn daar voor ver terug in de tijd gegaan. De benamingen voor dit gedeelte in de binnenstad zijn talrijk. Bij de gemeente staat het bekend als de Otterbuurt, bij de bevolking als Hemaplein en Mabon heeft ge- bru ik gemaakt van een andere be- titeling 'Het land van belofte'. Dat land van belofte is kleinscha lig van opzet. „Met respect heb ben we wanden op de kale vlakten neergezet. Je moet daar kamers aan toevoegen die overzichtelijk zijn en kleinschalig," zegt Van der Ven. Mabon legt de nadruk.op multifunctionaliteit van de ge bouwen. Naast .wonen, en werken worden de kelders van de gebou wen gebruikt als parkeerplaats. „Mensen rijden de stad binnen en de wagens verdwijnen onder de grond." Het ontwerp van Mabon ken merkt zich door de ronde vorm. „Het is een symbolische schar nier. Vanuit dat punt hebben we zicht op de twee kerken en kan vanuit iedere positie een samen hang naar de omgeving worden gemaakt," aldus Mabon. De ronde vormen komen overigens terug in het in aanbouw zijnde Stadserf. Skyline Het oer-Sehiedamse bouwbedrijf Slavenburg heeft zich voor de ont wikkelingvan het Hemaplein ver enigd met projectontwikkelaar Het He mapieininde ogen van pro ject oritwïkke laar Mabon de bebouwing alseen schar nier waarop alle functies zijnaangeslo- Maquene Maoon De visie van Maasstede en Slavenburg op het Hemaplein. Maak met spitstorens een nieuwe skyline van Schiedam. Maq u ette M aa sstede/Slavenü urg Maasstede. De vorm van de oude kerken in de Schiedamse binnen stad komt direct terug in het ont werp. „De torenspitsen vormen een nieuwe skyline," rei I. van der Sluis. De toren zorgt voor een on miskenbaar markant punt in het ontwerp. De bebouwing zou volgens dit ontwerp vooral aan de kant van van de Kreupelstraat worden ge situeerd. Aan de andere kant van de bebouwing, aan de kant van het Broersvest, zijn de kantoren gedacht. De binnenplaats moet in de visie van Maasstede/Slaven burg een uniek karakter krijgen door het gebruik van speciale bomen. Rondom het gebouw zou de Broersvesl een boulevardach tig karakter krijgen en komt er ruimte tussen het in aanbouw zijnde Stadserf. Vooral over het wonen aan de kant van de Kreu pelstraat zijn ze bij Maasstede/ Slavenburg enthousiast. „Dat geeft een meerwaarde aan het ge bied." De Schiedams/Rotterdamse com binatie van bouwer en ontwikke laar noemde haar plan gister avond vernieuwend, doordat in het gebouw dat zij voor ogen heb ben het mogelijk is om collectief diverse functies te gaan beheren. De ontwerpen van de twee pro jectontwikkelaars worden binnen het stadskantoor verder bekeken. Daarnaast beschikt de gemeente inmiddels ook over de visies van twaalf Schiedammers op het He maplein. In sommige gevallen zijn'ook deze plannen heel gede tailleerd uitgewerkt. Wie uiteindelijk aan de haal kan gaan met het definitieve ontwerp, die beslissing ligt in handen van de gemeenteraad. Door Jan Rozendaal VlaardingenTien procent van de uitkeringsgerechtigden in Vlaar dingen is inmiddels aan een ge subsidieerde baan geholpen. Met het '37 banenplan Vlaardingen' komt het aantal werkplekken op 250. Wethouder A. Kool (sociale zaken en werkloosheidsbestrij ding) is daarover 'behoorlijk te vreden'. Het gaat om banen in het kader van de Jeugd Werk Garan tie-wet (JWG), banenpools en Mel- kert-regelingen. De jongste regeling waarmee de gemeente Vlaardingen 37 uitke ringsgerechtigden aan het werk kan houden is het zogenoemde 40.000 banenplan van het ministe rie van Sociale Zaken en Werkge legenheid. De banen -waarvoor mensen in aanmerking komen die langer dan één jaar werkloos zijn - moeten dit jaar nog worden bezet. Vlaardingen kon zich bij het ministerie aanmelden voor de regeling omdat het meer dan dui zend uitkeringsgerechtigden teil: ongeveer 2500. Gisteren en vandaag waren er in formatiebijeenkomsten voor kan didaat-werkgevers, In aanmer king komen werkgevers in de col lectieve sector: instellingen, ver enigingen, stichtingen en organi saties die worden gesubsidieerd én de gemeente Vlaardingen zelf. Tijdens die bijeenkomsten krij gen deze instellingen ric voor waarden te horen waaraan zij moeten voldoen. „Maar," zegt wethouder Kool, „wij proberen deze instellingen ook te motive ren om banen te creëren." De arbeidsplaatsen in deze rege ling kunnen alleen worden inge- Wethouder A. Kool: 'Ik verbaas mij ook over die strenge regels, natuurlijk.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema zet op het gebied van openbare veiligheid, toezicht, beheer open bare ruimte, beheer publieke mo numenten, kinderopvang, onder wijs cn sport. De nieuw te creëren arbeidsplaats dient 'zichtbaar te zijn en nut te hebben voor de bur gers en/ol' samenleving', schrijft het ministerie als voorwaarde. Het gaat daarbij om 'eenvoudige functies die geen vooropleiding vereisen'. Minimumloon Volgens Kool is de werkgever zo'n 35.000 gulden per jaar kwijt vnnr een werknemer in deze regeling. De rest van de salariskosten wordt met de uitkering betaald: de werknemer, die een vast dienstverband krijgt, ontvangt het minimumloon dat bij een 32- urige werkweek hoort. De minis ter streeft ernaar dat het plan structurele banen in de collectie ve sector oplevert. ..In principe worden de uitke- ringsgelden gebruikt om mensen een vast en volwaardig dienstver band te geven." zegt Kool. Met de tien procent langdurig werklozen die nu aan een gesubsidieerde baan zijn geholpen, is de wethou der dus behoorlijk tevreden. „Maar je moet als overheid na tuurlijk geen gemakzuchtige hou ding aannemen. Als je het afzet tegen de negentig procent die nu nog thuiszit, motiveert dat me al leen maar extra. We moeten ervoor zorgen dat het aantal banen wordt uitgebreid. Verder proberen we ook het nodi ge te doen om mensen te active ren voor vrijwilligerswerk. Ook op die manier houden langdurig werklozen een koppeling met de samenleving. En ook vergroot het hun zelfrespect." Aan het noemen van 'streefper centages' wil Kool niet, als het gaat om het aantal werklozen dat aan het werk moet worden gehol pen. „Dat moetje niet doen," zegt hij. „Wat je wel moet doen. is ge woon alle energie die er is steken in het motiveren van mensen en instanties om de schouders eron der te zetten. Je ziet langzamer hand dat het gaat werken." Kritiek Vorige week kreeg de wethouder kritiek dat in Vlaardingen - voor Schiedam en Maassluis geldt hei zelfde- een stuk of twintig Mel- kert-banen bij zorgcentra niet worden bezet. Dat heeft te maken met de strenge regels die de amb tenaren van het :n. nisier ie met de banen meesturen. In dit geval gaat het om Me'kert-banen die aan Rotterdam zijn gegeven in het kader van het grote-stedenbe- leid. Voorwaarde is dat de banen door Rotterdamse werklozen wor den bezet. Dat ze nu niet worden bezet omdat Rotterdam geen ge schikte kandidaten heeft, bete kent niet dat er dan Vlaardingse werklozen in aanmerking kunnen komen. Dit houdt in dat werk zaamheden in Vlaardingse ver- zorgings- en verpleeghuizen niet worden gedaan en Vlaardingse werklozen thuis moeten blijven zitten. „Ik verbaas mij ook over die strenge regels, natuurlijk." zegt Kool. „Maar de minister heeft uit drukkelijk gezegd, en de Tweede Kamer heeft hem daarin ge steund: We zetten volop in op de grote steden'. Daar is aan de ene kant weinig begrip voor op te brengen als er dan in Vlaardingen banen onbezet blijven, maar aan de andere kant moet het vanuit het ministerie ook te managen zijn. Men is begonnen met de gro te steden en je ziet aan het 40.000 banenplan dat het nu langzaam ook onze kant op komt." Ook de doorstroming van de jon geren vanuit de JWG naar een 'echte' baan. gaat volgens' Kool steeds beter. „Ik schat dat mo menteel op tien tot vijftien pro cent. Hc-t is uiteraard heel belang rijk dat dit verder groeit." Dinsdag 25 februari SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Muziekcentrum OpMaat. Voor speelavond blokfluit, 19.00 uur. MAASSLUIS Ontmoetingscentrum Konings hof. Voorspeelavond piano, key board, accordeon en hobo, 19.30 uur. ROTTERDAM Luxor Theater. West Side Stoiy, 20.15u. De Doelen Gr.z. Jubileum concert Jeugdbond Gereformeerde gemeenten, 20.15u. Dizzy. Sprink- huizen, Fennis Didderen, 22u. Theater Zuidplein Gr.z. Crème Frai- che, 20.15u. Zaal De Unie. Nooit- gedacht, 20.30u. SKVR Caland- straat. Nederlands Dans Theater 1, pasdetrois. Lezing, 20u. Woensdag 26 februari SCHIEDAM Woon- en Zorgcentrum Thurtede. Bingo, 14.00u. VLAARDINGEN Muziekcentrum OpMaat. Voor speelavond harp, 19.30 uur. MAASSLUIS Theater Schuurkerk, Henk van III- sen met Tekstbeeld, 20.30u. Ontmoetingscentrum Konings hof. Voorspeelavond saxofoon, pia no en klarinet. 19.30 uur. ROTTERDAM De Buurman. Jamsession, 19u. Luxor Theater. West Side Story, 20.15u. De Doelen Gr.z. Rotter dams Philharmonisch Orkest, 20.15Ü. KJ.z.Schuberttade,2Q.15u, Dodorama. Jablkon, 20.30u. Thea ter ZuldpleïnGr.z. Markvan deVeer donk, 20.15u. KU. Niet Schieten, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. Peuterfestival, 10.30 en 14.30u. Li teraire avond, 20u. Zaal De Unie. NCRV Volgspot Live, 20.30u. ROTTERDAM Calypso 1: The portrait of a lady' (16) 12.45-15.30-18.15-21.15. Calypso 2: 'Secrets and lies' (al) 12.45-15.30-18.15-21.15. Calyp so 3: 'Micrccosmos' (al) 13.15-16- 18,45-21.30.Cineramal: Thefirst Wives Club' (al) 13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: 'Space Jam' (al) 13.15-16-18.45. Triereltc' (16) 21. Cinerama 3; Ransom' (16) 13.15-16-18.45-21.30.Cinerama 4: The long kiss goodnight' (16) 13.15-16-18.45-21.30.Cinerama 5: The nutty professor' (al) 13.15- 16. 'Daylight' (12) 18.45-21.30. Corso: The relic'" (16) 13.15-16- 18.45-21.30. ImaxTheater: 'Ring of fire' (af) 14-16. 'Special Effects' (al) 13-15.''Star Trek: First contact' (12) 18,30-22. 'Microcosmos' (al) 17-20.30. Venster 1: 'Un airdefa- mille'(al) 19.30-22, wo. ook 14.30. Venster 3: Trees Lounge' (al) 20- 22, wo. ook 14.30. Venster 4: 'Bound' (al) dag. 19.30-22, Wallace and Gromitare back (al) wo.14.30. Venster 2: 'Drama della gelosia* (al) 19.30, wo, ookl4.30. 'Aflordo mar' (16) 21.30. Lumière 1: 'Ransom' (16) 13.15-16-18.45-21.30. Lu mière 2: 'Dragonhead' (al) 13.15- 16-18.45-21.30. Lumière 3: The first wives club' (al) 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 4: TheGlim- merman' (16) 13.15-16-18.45- 21.30. Rexane: 'Ondeugende schoolmeisjes' (16) doorl.voorst. Pathé 1: '101 Dalmatians' (al) 11.10-13.30-16-19-21.30. Pathé 2: 'Evita' (al) 11.45-14.55-18.05- 21.15. Pathé 3: The mirrorhastwo faces' (al) 11-13.35-16.15-18,55- 21.35. Pathé 4: 'StarTrek: first con tact' (12) 11.25-14.10-16,35- 19.10-21,45.Pathé5:'SpaceJam' (al) 11.35-13.45-15.45-17.45- 19.45-21.50. Pathé 6: 'Shine' (al) 1120-13.50-16.25-18.50-21.10. Pathé 7: The English patiënt' (12) 11.05-14.20-17.35-20,50. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Da! matters'wo. 13.15-16. Ci nerama 4: 'Matilda' wo. 13.15-16. Corso: '101 echte Dalmatiërs' wo. 1315 -161 max: 'S pace Jam' diwo. 11.15. Lumière 3: 'De avonturen van Pinokkio' wo. 13.15-16. Lumiè re 4: 'De klokkenluider van de Notre Dame'wo. 13.15-16. rtijntnrtonfD Dagelijks van 17.00 tot 24.00 uur aandacht voor nieuws, sport en cultuur uit het Rijnmond gebied.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3