18 £c§i®nie 1 SamenEev Winterschilder betaalt eigen werkloosheid Met de vuilniszak van maïsmeel is het vooral nog pionieren geblazen In de strijd tegen de beunhaas is Deltaplan begin van nieuw offensief Autoschade zakelijke kilometers Proeftijd twee maanden Ziekenfondspremie bejaarden Overdrachtsbelasting koophuis Staatslot bü IOAWers OUebollenkraam op braderie Rotterdams Dagblad Woensdag 26 februari 1997 De campagne die al zo'n 25 jaar het gebruik van de zogeheten winterschilder moet sti muleren, kent vrijwel iedereen. Toch zitten nog veel schilders in de koudste maanden van het jaar thuis. Volgens het Bedrijfschap Schildersbedrijf hebben in de winter circa 13.000 van de 32.000 schilders in ons land geen werk. In de zomer daalt deze werkloosheid naar een kleine 2.000 mensen. Met een heus Deltaplan, ruim een jaar oud, werkt de schil- derssector (5.200 bedrijven, totale omzet vier miljard gulden) aan een gezondere be drijfstak met een sterker imago. Dat offensief moet onder meer leiden tot een betere spreiding van het werk en minder seizoenswerkloosheid. De schilders hebben om dat doel te bereiken enkele ideeën voor ogen: de BTW moet zakken naar het 'lage' tarief en het onderhond aan de woning moet weer Gscaal aftrekbaar worden. En vooral: schilder werk in de winter kan ook best buiten. Door Gert Onnink RotterdamDe Rotterdamse schilder M.C. Stinis had het afgelopen najaar re delijk gunstige vooruitzichten. Met zijn bedrijf was hij in derace voor een grote schilderbeurt van twee scholen; orders met een totale waarde van ruim twee ton. Helaas voor Stinis ging dat feest niet door. „Ik moest ze alle twee schrap pen, terwijl we in beide gevallen de laagste inschrijver waren. Eén van die klus sen ging naar een bedrijf, omdat dat mensen in dienst had met een Melkert- baan. Had ik een van die twee scholen wel mogen doen, hadden we twee men sen minder de WW in hoeven te sturen. En in de toekomst wordt dat met een högere premie alleen maar erger." Bij Stinis, gevestigd aan het Bo- lerdiep in Rotterdam-Zuid, wer ken op dit moment negen schil ders in vaste dienst. „In de zomer waren we nog met twaalf. Tja, by een bank werk je het hele jaar door, je weet op 1 januari waar je zit en op 31 december ook. Voor een schilder ligt dat heel anders. Die werkt dan weer binnen en dan weer buiten. En soms zit-ie thuis." Stinis, die onder meer het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam met een deel van het Euro- pomtoomplex aan het Marco- niplein tot zijn klantenkring mag tekenerh~schat~d»t-zijn bedrijf voor zeventigprocénfbinnen' ac tief is. De.resterende dertig pro cent istïuitenwerk^ Die veelbesproken spreiding van bet werk'moet beter,-vinden'de Schilder s.'En'dan niét "alleer!'sto mers buiten. „De overheid zou het voor beeldmoe ten geves, zekerde RijksgebouwepdieijSjt," stelt mr. E.LJ. vmlj^-wfS projec ten van het' Bednjfschap Schil dersbedrijf, de motor achter het fenomeen winterschilder. „Staatssecretaris Tommei van VROM ziet dat ook zo. Hij heeft de opdrachtgevende overheden een brief geschreven, waarin hij aan dacht vraagt voor deze kwestie, £ij moeten meer rekening hou den met de continuïteit van de be drijfstak. Nu is de ffictiewerkloos- heid veel te hoog. Die dip in de winter moeten we te lijf gaan." Van Hal kent een goed voorbeeld van een geslaagd demonstratie project: het Ryksmuseum in Am sterdam. „Maar bij dat ene project mag het niet blijven. Die winter schilder kost de bedrijfstak veer tig miljoen gulden per jaar. Daar tegenover staat weer dat er voor ongeveer eenzelfde bedrag wordt bespaard op de WW. Zo lijlrt het er op dat we onze eigen werkloos heid betalen." BTW Ook Stinis vraagtftié^^arltódTcaïi i steun. „We kunnènferiiietlial- leen," zegt de Rotterdamse, schil der. Er wordt- al twintig jaar ge pleit voör eert' Verlaging'van het R-'W-tarief van 17,5 np^r 0 pj$- centJiet ligt te spogen'oaf kost banen," ondei^freéjot becijfert dat een'schilder bij'hem per uur ruim zeventig gulden moet opbrengen. „Als we ergens 37,5 uur werken, zouden we met het lage BTW-tarief voor hetzelf de geld vier uur langer kunnen schilderen. Helaas zitten we vast aan de Europese regelingen." Zeker nu Nederland tijdelijk voorzitter is van de Europese Het Rotter damse schil dersbedrijf Stinis aan het werk bij het advocaten kantoor Pot Stoop aan de Veerkade. „Zeventig procent van de tijd werken we binnen, de rest buiten," zegt directeur M.C. Stinis. Foto Jaap ftoxemW Rotterdams Commissie, zo vult Van Hal van het Bedrijfschap aan, moet het kabinet de politieke moed hebben de zaak in Europees verband aan te kaarten. „En niet roomser zyn dan'de paus. In België hanteren' ze het lage tarief aL in Zweden geldt de aftrek en in Duitsland hebben ze een deeltijd-WW." In Nederland, stelt Stinis vast, „heb ben we niets van dit alles." Dat leidt volgens de Rotterdamse schilder ook tot een grijs, of erger, een zwart circuit „Kijk hier maar eens aan het einde van de mid dag. Al die wagentjes diejftoppen bij de doe-het-zelf-tóarkten. Neem maar van mij aan; die ko men daar echt niet voor hun baas hoor. Iedereen kan raden wat ze daar komen doen." Deze Vooral in de avond actieve' collega's bestrijken een markt die ten koste gaat van de 'gewone' schilders, zegt Stinis. „Het kost werk. Bovendien wordt het er met de kwaliteit niet beter op. Die ex tra mensen die er in de zomer tij delijk bijkomen, zorgen natuur lijk niet direct voor beter schilder werk. Hf t is voor de mensen echt veel intéressanter weg te zijn van dat zwarte of grijze circuit" De klussers, stipt Van Hal aan, zijn niet erkend en leveren géén ga rantie. „Je krijgt het gevoel dat de overheid zwartwerkers meer steunt dan witwerkers." Volgens Stinis is het 'vijf voor twaalf, hoog tijd voor de schil ders. „Ik heb in dertig jaar nog nooit een winter gehad dat ik het niet meer wist, ook nu niet maar ik moet wel oog hebben voor mijn personeel en hun gezin, Boven dien moeten we letten op héttoe- komstperspectief voor de jonge schilders,"-, Van Hal erkent dat de BTW-kwés- tie een lastig dossier is. En die zaak speelt niet alleen in de schil dersector, maar ook bij de schoon makers, schoenmakers, kappers en installateurs. Toch overheerst bij het tweetal (voorzichtig) opti misme. „We geloven in een betere toekomst met volop continuïteit voor de bedrijfstak," stelt Van Hal. floor Edwin Comeli.sse Capelle aan den Ussel Gft-bak- ken vol schimmels, onbestemd bruine drap en luchtjes die het met slecht zouden doen in het ri- opl Voor menig huishouden een llMbleem bij het systeem van ge scheiden inzamelen van huisvuil. Het groen-, fruit- en tuinafval gaat rotten en zorgt voor alle proble- ihen van dien. Maar niet alleen de huisvuilscheidende burgers zit ten ermee, het is ook een pro bleem voor de gemeente die het ihzamelingssysteem hebben op gezet. Veel mensen kieperen het gft-af- val in een gewone grijze vuilnis zak omdat ze geen zin hebben in een plakkerige container waar na iedere leging een koek van half weggerot huisvuil van de bodem moet worden geschraapt. Kortom, weg milieuwinst. Voorde gemeente Rotterdam was onder andere deze onfrisse kant 'van de biobak een reden om zich jarenlang te verzetten tegen de gescheiden inzameling van huis vuil. Pas na het voldoen van de voorwaarde dat flatbewoners hun afval niet hoeven te scheiden, ging uiteindelijk ook de Maasstad overstag. Een plastic zak zou een prima op lossing zijn. Het lekvocht loopt de bak niet in en met de luchtjes valt het ook wel mee. Nadeel is echter dat plastic verre van milieuvrien delijk is. Maar er gloort hoop. Ver pakkingsbedrijf Van Leer heeft namelijk een doorzichtige zak op de markt gebracht die volledig te composteren is. De BlObag wordt jn Nederland 'in de markt gezet' door het Capelse bedrijf Velea Trading. De zak is gemaakt van maïszetmeel en polycaprolactam. Deze laatste stof wordt gebruikt voor stevigheid en wordt geprodu ceerd uit melkzuur, zoals dat ge wonnen kan worden uit suiker bieten, aardappelen, tarwe en mals. Het heeft een volledig na tuurlijke oorsprong, net zoals het maïszetmeel. Daarom kan de zak na afdanking met een gerust hart en een schoon geweten in de na tuurlijke kringloop worden ge stopt Het Capelse bedrijf dat is gespe- Volgens het Capelse be drijf Velca Trading zit het met de zelf'in de markt ge zette'BlObag weisnor. Foto Pet ar MoHtenboor cialiseerd in verpakkingsmate riaal, werd een tijd geleden door het Duitse moederbedrij f 4P Folie gevraagd om de Nederlandse mi lieumarkt te verkennen. Het be drijf wilde weten of er in ons land animo was voor de milieuvriende lijke zak. En dat lijkt wel snor te zitten. Het afgelopen jaar is geble ken dat het groene imago van Ne derland geen kwestie is van een gewiekste reclamecampagne. Ne derland is nu zelfs proefgebied voordeBIObag, „Wij lopen ten opzichte van de rest van Europa met veel milieu zaken toch voorop," zegt Velea- medewerkster Hanneke Keijser. „Er komt de laatste jaren enorm veel informatie los over milieu vriendelijke artikelen. Het leeft echt. Dat merken wij ook aan de telefoontjes. We hebben ons tele foonnummer op de zak gezet en krijgen zo veel reacties. Mensen willen weten hoe ze de zak moe ten gebruiken, of het toch echt geen plastic is en of ze deze zak by het gft-afval mogen stoppen." Sommige gemeenten hebben pro blemen met de zak die sinds eni ge tyd te koop is hij alle vestigia gen van Albert Heijn. Consumen ten die tegen 20'n probleem aanlo pen, bijvoorbeeld dat de vuilnis- dienst weigert om de zak mee te nemen, kunnen dan naar het Ca pelse bedrijf bellen. Hanneke Ke ijser neemt in dat geval contact op met de betreffende gemeente om het probleem uit de wereld te hel pen. Vaak berust het op een mis verstand, bijvoorbeeld dat de ge meente denkt dat het om plastic gaat, dus dat lukt dan wel. Een en kele keer gaat het probleem wat dieper. Dan heeft het voorname lijk te maken met de opstelling van devuilverwerker. „In ons land hebben we ruim vijf entwintig bedrijven met bijna evenveel composteermethodes," vertelt Keijser. „Soms kan het ge beuren dat de BlObag bij de ver werking problemen veroorzaakt Bijvoorbeeld omdat er aan voor scheiding wordt gedaan. Dan wordt het plastic eruit gevist en vervolgens verbrand. Ook de BlO bag ondergaat dit lot maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. We hebben nu gesprekken met com- posteerbednjven in het hele land. Maar het accepteren van ons pro duct is blijkbaar toch een lang zaam proces. Daar 2ijn nog heel wat gesprekken voor nodig." Prijs Een probleem bij het aan de man brengen van de BlObag is de •prijs. Deze ligt op het moment nog vrij hoog. Voor een verpakking var» tien zakker» betaalt de consu ment 5.50. Het gebruik van de zak moet dus nog duidelijk een bewuste keuze zyn van de consu ment die een milieuvriendelijk al ternatief zoekt voor de plastic zak. „De zak wordt uiteraard goedko per als hy in een grotere hoeveel heid geproduceerd kan worden," zegt Keijser. „Nu is het echt nog pionieren voor ons. Maar de mi-, lieuvriendelijke metaliteit in ons land zal er uiteindelijk voor zorgen dat de BlObag goed raakt ingeburgerd." De BlObag is nu alleen nog maar verkrijgbaar in het formaat 45x45 centimeter. Maar daar komt waar schijnlijk verandering in. De vraag om grotere zakken is nu al groot. Het Capelse bedrijf kan ze echter nog niet leveren. Grotere zakken vragen namelijk om meer stevigheid omdat ze zwaarder worden belast. Dat betekent in de praktijk dat ze dikker gemaakt moeten worden. Maar dan ont staan er weer problemen bij de compostering. fle ontbindingstijd van zo'n dikkere zak is namelijk aanzienlijk langer dan die van het dunnere en kleinere broertje. Af valverwerkingsbedrijven zouden dus hun composteringsproces moeten aanpassen. En aangezien nog niet eens alle verwerkingsbe drijven de BlObag geaccepteerd hebben, zal het nog wel even du ren eer dit onderwerp op de agen da komt te staan. Toch is het niet onwaarschijnlijk dat het er uiteindelijk toch van komt. Uit verschillende hoeken van de samenleving komen wen sen en vragen over de toepassing van de BlObag. Zo is het Capelse bedrijf al benaderd door bedrij ven die er bloembollen, kaas of vleeswaren in willen verpakken. „Deze bedrijven wiien zich profi leren als milieuvriendelijk en zijn op zoek naar een alternatief voor het vele plastic dat ze gebruiken bij hun verpakkingen," zegt Han neke Keijser. Op één ding moet bij het gebruik van de BlObag wel heel goed ge let worden: het is een product dat bij gebruik beperkt houdbaar is. Vanaf het moment dat er gft-afval in de zak wordt gestopt start het afbraakproces van de zak. Gead viseerd wordt om de zak met lan ger dan een week in de gft-bak te houden. „Een gemeente vond het wel een leuk idee om compost aan de burger aan te bieden dat was verpakt in de BlObag," vertelt Keijser. „Die zakken werden ver volgens volgeschept en opgesta peld- Maar dat liep niet helemaal volgens plan: by het uitdelen vie len ze namelijk uit elkaar." Onder redactie van Hans Roodenburg In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Voor mijn boos njd ik zakelijke kilometers tn mijn privé-auto. Daarvoor krijg ik van hem een vergoeding van 42 cent per kilometer. Als ik tijdens de zakelijke ritten schade aan mijn auto oploop, kan ik die dan verhalen op mijn werkgever? Een dergelijke kwestie is in 1992 m de Hoge Raad be handeld. Inderdaad zal een werkgever de schade aan de auto van zijn werknemer moeten vergoeden als hij een te lage autokostenvergoeding geeft (minder dan de normen die de ANWB voor de verschillende typen auto's adviseert). De werknemer zou in zo'n ge val zelfs ook het (gedeeltelijk) verlies van de no- claimkorting op de premie van de autoverzekering kunnen verhalen op zyn werkgever. Het gaat altijd om gevallen waarin u met een WA-verzekenng aan de eigen auto schade oploopt. In het arrest stelde de Hoge Raad dat de kilometervergoeding die de werk gever aan zijn werknemer betaalt, ook bedoeld is voor het afsluiten van afdoende verzekeringen. Maar als die vergoeding lager is dan de ANWB-norm, kan in redelijkheid van de werknemer niet worden ver wacht dat hij zich volledig (all risk) verzekert. Het ri sico voor de niet-verzekerde schade komt dan vol gens 'de Hoge Raad bij de werkgever te liggen. Niet van invloed is of de werknemer bij de aanrijding schuld draagt. We! moet fcy op dat moemnt zakelijk met zijn auto aan het rijden zyn. Bij roekeloos rygé- drag of opzet vervalt uiteraard deze verhaatsmogé- lykheid op de werkgever. Enige weken geleden behandelde u m deze rubriek een zaak nart iemand die bij een winkelier alleen maar in dienst kon treden als hij een proeftijd van vijf maanden accepteerde. Dat kan toch niet? Een proeftijd mag toch niet meer dan tioee maanden zijn? U hebt gelijk. Een proeftijd van langer dan twee maanden is by wel verboden. In dit geval van die vyf maanden geldt dan helemaal geen proeftijd meer en als de winkelier dan toch van zyn werkenemer afwil, dan zal hij de normale ontslagprocedures in acht moeten nemen. Bjj een officiële proeftijd kan hij ge makkelijk van zijn werknemer af onder de verkla ring dat hij of zy niet voldoet. Mijn moeder in een bejaardentehuis heeft slechts AOW en een heel klein pensioentje. Zij betaalt echter wel 129 ziekenfondspremie per maand. Kan dat kloppen Ja. Per 1 januari bedraagt de nominale premie 18 per maand. Over het AOW-pensioen betalen 65-plus- sers een premie van 5,4 procent Dat komt neer op omstreeks 83 per maand voor een alleenstaande. Op het overige inkomen bedraagt de premie 6,9 pro cent Bij een pensioentje van omstreeks 400 gulden per maand komt men in totaal al gauw aan een zie kenfondspremie van omstreeks de 130. Ik ben genoodzaakt om tn korte tijd voorde tweede keer een huis te kopen. Onlangs schreef v. in deze rubriek dat slechts één keer overdrachtsbelas ting hoeft te worden betaald als binnen een jaar twee keer een huis u»rd£ getocht ivaartnj de eerste tooning treer is verkocht. Volgens ons, is dat slechts binnen een halfjaar. Dat klopt In de betreffende rubriek stond een fout. Als u binnen een halfjaar genoodzaakt bent twee keer een huis te kopen, dan hoeft de overdrachtsbe lasting bij de verkoop van uw eerstaangekoebte wo ning niet betaald te worden. U zult dat in de koop prijs met de koper van uw eerste woning moeten vastleggen. Ik las laatst in uto rubriek dat iemand die bijstand krijgt en die een ton in de loterij wint, eerst vier jaar -jan die prijs moet gaan leven voordat hij weer voor een nieuwe bijstandsuitkering in aanmerking zou kunnen ko men. Wij hebben een IOAW-uitkering. We hebben elke maand een lotje ih de staatsloterij. Als ttrij prijs hebben, wordt dan ook onze lOAW-uitkering gestopt of gekort? Nee. In tegenstelling tot de bijstand geldt by ,$e IOAW - een vervolguitkering op basis van de by- stand voor oudere langdurig werklozen - geen zoge noemde vermogenstoets. Op de IOAW worden alleen inkomsten uit arbeid (zoals loon) of in verband met arbeid (zoals pensioenen) in mindering gebracht IJ prijs in de staatsloterij is vermogen dat nikr te ma ken heeft met eventuele werkzaamheden. Is uw prijs in de staatsloterij bijvoorbeeld een ton, dan houdt u gewoon uw IOAW-uitkering. Ik heb het idee opgevat om in de zomermaanden op braderieën oliebollen te gaan bakken en te verkopen. Heb ik daarvoor een vergunning nodig? tekening Sandra de Haan U moet bij de winkeliersvereniging die de braderie organiseert vragen of u mag meedoen. Als u wilt we ten waar in Rotterdam deze zomer braderiëen wor den gehouden, kunt u het beste de Dienst Marktwe zen, afdeling straathandel, bellen (tel 0104400785). In andere gemeenten moet u het gemeentehuis bel len.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4