13 Schiedamseweg gaat op de schop Kinderen ruimen straat op voor een zak patat Negen van de tien padden halen veilig de overkant van de weg Rotterdams Dagblad Sporen verder uit elkaar voor TramPlus, minder ruimte voor auto Pleidooi voor eenduidig verhuurbeleid wijkcentra Jongen zit vast in het zwembad Vogels vinden dood in net Hennepkwekerij opgerold Emblemen van auto's gestolen Jeugdige vuurstokers Waterweg Woensdag 5 maart 1997 Maassluis Een 8-jarig Vlaar- dings jongetje is gistermiddag met zijn voet klem komen te zit ten tussen de verstelbare bodem van het zwembad in Maassluis. De brandweer heeft de jongen uit zijn benarde positie bevrijd. Het letsel bleek mee te vallen. Het ts niet bekend hoe de voet van de jongen klem kwam te zitten. Vlaardlngen In een zogenoemd 'mistnet' trof een voorbijganger gistermiddag op het Oeverbospad enkele vogels aan. Een paar wa ren dood. De politie en medewer kers van het recreatieschap heb ben een specht, drie koolmezen en een winterkoninkje bevrijd. Eén koolmees was zo verzwakt dat die naar het vogelopvangcen trum in Schiedam moest worden gebracht. Een torenvalk en een koolmees vonden de dood. De po litie heeft de omgeving afgezocht naar andere netten maar kon niets vinden. Het gevonden net, dat met aluminium tentstokken was geplaatst, is door de politie weggehaald. Van de dader is nog geen enkel spoor. Hoek van Holland Een klacht over stank heeft gistermorgen ge leid tot de vondst van een kleine hennepkwekerij. De klachten kwamen over een woning aan de 2e Scheepvaartstraat. In de wo ning vond de politie 28 planten, lampen en ander materiaal voor een kwekerij. De 33-jarige eige naar uit Hoek van Holland is ver hoord en krijgt een proces-ver baal. Hy heeft verklaard dat hij de planten kweekte voor eigen ge bruik. Maassluis—Van enkele tientallen auto's zyn in Maassluis de afgelo pen weken de auto-emblemen ge stolen. Bij de politie zijn al tiental len aangiften binnengekomen. De politie vermoedt dat jongeren verantwoordelijk zijn voor de diefstallen, Vermoedelijk worden de emblemen gebruikt voor een verzameling. Vlaardingen Twee Schiedam- mertjes van 15 en 8 jaar hebben gisteren bij het Achterlangs een fikkie gestookt. Een dikke rook wolk trok de aandacht van twee agenten. De Schiedammertjes zijn naar het bureau overge bracht. Daar bleek dat de oudste een dolk met twee snijkanten in zijn bezit had. Dit is een verboden wapen. Hij wordt doorgestuurd naar Buro Halt voor een alterna tieve straf. Het mes is m beslag genomen. Schiedam/Rotterdam Het gedeelte van de Schiedamseweg tussen Schiedam en Marconiplein wordt volledig overhoop gehaald. Dat gebeurt om de trams van het TramPlus-systeem er snel te kunnen laten rijden. Het voorstel komt morgen in de raad van de deelgemeente Delfshaven en lijkt op weinig te gengas te hoeven rekenen. De TramPlus moet sneller, com fortabeler en vaker op tijd zijn dan de gewone tram. Om dat alle maal mogelijk te maken worden de sporen vernieuwd en komen ze verder uit elkaar te liggen. Voor de Schiedamseweg betekent dit dat er voor het autoverkeer min der ruimte overblijft. Er komt aan elke zijde van de trambaan maai' één rijstrook. Nu zijn dat er twee. De tramhaltes worden breder en beter afgesloten zodat wachtende mensen met voortdurend zijn blootgesteld aan koude wind of striemende regen. De perrons worden opgehoogd, waardoor ou deren en mensen die slecht ter been zijn makkelijker kunnen in stappen. Langs dc tramrails, aan de kant van de autoweg, komt een hek le staan. Bewoners van Oud Mathenesse en het Witte Dorp willen ook dat er verkeerslichten worden geplaatst, want veel oude ren uit die buurten zijn bang voor het langsrazendc autoverkeer op de rijstroken aan weerszijden van de trambaan. De deelgemeente vindt echter dat het verlig genoeg is als de rijstrook eenmaal is ver smald. Er wordt nu vooral hard gereden ais automobilisten inha len, zegt het deelgemeentebe- stuur. dat denkt met de versmal ling de vaart uit de verkeers stroom te kunnen halen. Bij de oversteekplaatsen komt boven dien goede verlichting De bedoe ling van TramPlus is het tramver- voer dusdanig te verbeteren dat mensen eerder de auto laten staan. De nieuwe trams ryden met een snelheid van 25 kilome ter per uur. De huidige voertuigen leggen 18 kilometer per uur af. Tot het jaar 2000 worden zeven nieuwe lijnen aangelegd. Lijn 1, die over de Schiedamseweg rijdt, hoort daar by. De TramPius ver voert per tTaject zesduizend pas sagiers in een uur, zo is de ver wachting De vernieuwing van de tram is ook nodig omdat de struc turele rijkssubsidies voor het openbaar vervoer omlaag gaan. De RET moet meer passagiers vervoeren om er m dc toekomst fi nancieel beter uit te springen. Schiedam Zand moest terug in de zandbak, graspollen tussen de stenen vandaan, losse takken in de kruiwagen en de stoep moest aangeveegd worden. De kinderen die zich gisteren in Nieuwland hadden aangemeld om hun wijk op te ruimen, hadden de handen er vol aan. Al hielden sommigen het al weer snel voor gezien. De Opruimdag, die om tien uur begon en zeker vier uur zou du ren, eindigde voor een aantal jon ge medewerkers al rond half twaalf. In de zandbak zit 7-jarige Mandy Moss zandtaartjes te bak ken. „Ik ben klaar, want ik heb al het zand in de zandbak geschept. En zo moet het," zegt het blonde meisje opgewekt De Opruimdag is een idee van de bewonersgroep Jan Oudegeeststraat. Met dit ini tiatief hopen de bewoners te be reiken dat jonge kinderen uit de buurt leren netjes om te gaan met de woon- en speelomgevmg. Vol gens Wil Binkhorst van de Wijk en Bewonersvereniging Wonen en Leven in Nieuwland halen de kinderen tot 14 jaar dezelfde stre ken uit als acht jaar geleden, toen er eenzelfde actie werd gehouden. Plassen in de hal ^n, leergang, het uit de grond trekken Van plan ten, het slopen van toegangsdeu ren en ramen zijn streken die door de jeugd in Nieuwland regel matig worden uitgehaald. Rob Abers van de Stichting Wel zijn Nieuwland vindt niet dat de actie moet worden gezien als on derdeel van de opvoeding van de kinderen: „Zo zwaar moet je het niet zien. Het is op basis van vrij willigheid en niemand wordt ver plicht schoon te maken." Overlast Wordt het eigenlijke doel van de actie dan wel bereikt? Komen de kinderen die de overlast veroorza ken dan wel vrijwillig meehel pen? Volgens Abers staat overlast los van deze actie: „Het voorjaar komt er weer aan en daarom ma ken we schoon. Het moet meer worden gezien als een spontane buurtactie," Bibi Kristen (7) vindt het vooral 'leuk' om mee te doen: „Straks krygen we ook nog een cadeau tje." Zelf. zegt ze, maakt ze geen rotzooi in de buurt: „Ik gooi nooit Meer dan vijftig jeugdige Schiedammers hebben gisteren hun wijk Nieuwland opgeruimd. Eén van de taken was het aan vegen van de Straten in de wijk. Foto Dennes van der WetfRael Oijkstra zand op straat. En ook geen pa piertjes in de bosjes. Dat doen kleine kinderen en dat ben ik niet." Meer dan vijfhonderd brieven heeft de bewonersvereniging ver stuurd om de kinderen en ouders van de actie op de hoogte te stel len. Tussen de vyftig en zeslig kinderen zijn aan het schoonma ken geslagen. Voor hun inspan ningen krijgen ze patat en limo nade. Als klap op de vuurpijl ko men ze in het bezit van een zoge noemd Nieuwland Brevet. Daar mee beloven ze de lift niet als speelgoed te gebruiken, geen af val en papier op straat te gooien, geen planten uit de grond te trek ken of andere vernielingen aan te richten. Verder zullen ze niet meer plassen en poepen in de hal van de flat of daarbuiten, dat doen ze voortaan thuis. En tenslotte ge ven ze met het Nieuwland Brevet aan om andere kinderen tc waar schuwen dit ook niet te doen. De eigenaar van de meeste wonin gen in Nieuwland, Woningstich ting Noordvest, is blij met de ac tie. De huisbaas investeert een hoop geld in het gebied. Er is a! begonnen met de aanbouw van liften, isoleren en aanpassen van de portieken van de galerijflats. Tmka Hurkmans van de Wo ningstichting Noordvest: „Het is een prima initiatief. We proberen in samenwerking met de bewo nersgroep en onder meer het nutsbedrijf ONS het belang dui delijk te maken van een schone buurt. Wy hebben vandaag ook mensen ingezet om te helpen en de patat te halen." Op de hoek van de Henri Polak straat scheppen twee meisjes de laatste losse takken en papiertjes in een kruiwagen. Als ze tegen twaalven klaar zijn, staat de patat en limonade klaar op de binnen plaats. Daar zit Mandy nog steeds te werken aan haar assortiment zandtaartjes Nog steeds heel en thousiast. „Als er weer zo'n op ruimdag is doe ik weer mee hoor." ren. Daar gaan ze dan voor eigen nageslacht zorgen in de vorm van kikkerdril of paddesnoer. Als overwinteringsplaats kiezen de padden en kikkers de opge hoogde buitenwijken van de de stad of de Broekpolder. Daar door vindt elk jaar een massale oversteek plaats over de rand wegen, waarbij er in die periode alleen in Vlaardingen al enkele honderden de tocht niet overle ven. Ze worden overreden of door de snelheid van het overrijdende verkeer met een klap tegen de onderkant van de auto's aange zogen, Warme avond Wie de paddentrek met eigen ogen wil volgen, moet op een warmere (zeven graden Celsius), liefst vochtige avond een kijkje gaan nemen op één van de rand wegen. Behalve de Holyweg en Watersportweg is dat in Vlaar dingen ook de Zuidbuurtseweg. Hier worden geen extra maatre gelen getroffen omdat er al een maximum snelheid van dertig kilometer per uur geldt. - De jaarlijkse pad dentrek komt weer opgang. Gis teravond zijn op de Holyweg en Watersportweg waarschuwings borden geplaatst en ook zijn er tijdelijke snelheidsdrempels aangebracht Er geldt een ad viessnelheid van dertig kilome ter per uur en de Holyweg is tus sen de Abelendreef en Olmen- dreef van vyf uur 's middags tot ckt volgende ochtend acht uur met hekken afgesloten. Alleen béstemmingsverkeer mag er doorheen. Verder zijn er vrijwilligers actief Óm padden en kikkers over te zetten. Op de Watersportweg zijn gisteravond honderd beest je overgezet door één vrijwilli ger, maar er zijn er ook tien plat* gereden. In de loop van de week neemt bet aantal vrijwilligers toe. Met het wat vochtigere weer dat op komst is, zal de paddentrek dan pas goed op gang komen. Vele honderden padden en kikkers verlaten dan hun winterslaap- plaats en gaan -vooral 's avonds- op weg naar de pol dersloten waar ze zelf zijn gebo- Frank Rut gers (5) legt op de Holy weg zijn step neer om een bij het overs teken voor dat deze on der het rub ber van een autoband wordtgeplet. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schiedam is niet bereid meer lesuren Nederlands voor nieuw komers te financieren. Het hui dige aantal lessen (vyfhonderd uur) volstaat volgens de coördi nator van het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) niet om laagopgeleiden voldoende Ne derlands te leren zodat ze zelf- redzaam worden. Ook hoger op-' geleiden komen met dit aantal uren niet op een niveau dat ze uitzicht hebben op een goede baan. Het CDA in Schiedam had naar aanleiding van een artikel in het Rotterdams Dagblad schriftelijk vragen ingediend bij het college van burgemeester en wethou ders. De christen-democraten vinden dat hoger opgeleiden in staat moeten worden gesteld om negenhonderd uren les te vol gen als ze dat willen en dat lager opgeleiden het aantal uren les moeten kunnen volgen dat noodzakelijk is om sociaal red- zaam te worden. Daarnaast mag het project slechts een select groepje nieuwkomers helpen. Ook daar moet, vindt het CDA, verande ring in komen. Mensen zonder vluchtelingenstatus, mensen af komstig uit Europese Unie-lan den en het voormalige Oostblok zouden volgens het CDA even eens gebruik moeten kunnen maken van PIN. „De integratie van vele nieuwkomers wordt hierdoor belemmerd. Gemeen ten kunnen uit eigen middelen besluiten om bijvoorbeeld de doelgroep uitte breiden." Volgens b en w van Schiedam is de uitbreiding zoals het CDA die voor ogen heeft, niet haalbaar. „De honorering van die wensen zou een dusdanig beslag op de gemeentelijke middelen leggen dat het op dit moment niet reëel is," schrijft het college. In 1997 heeft de gemeente 138 zoge noemde inburgeraars. Het op voeren van de cursussen van 500 uur naar 900 uur zou de gemeen te op basis van die 138 mensen 700.000 gulden kosten. Het college heeft onlangs wel een overeenkomst gesloten met het ROC-Zadkine. De nieuwko mers en mensen die van de ba siseducatie af komen kunnen hier terecht. De gemeente Schiedam betaalt daar jaarlyks 450.000 gulden voor. In tegenstelling tot de gemeente Schiedam heeft buurgemeente Vlaardingen wel extra geld vrij gemaakt voor de Nederlandse taallessen.Vlaardingen heeft 75.000 gulden extra uitgetrok ken. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Er moet een een duidig verhuurbeleid komen voor de Vlaardsngse wijk- en buurtcen tra. Dat stelt een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. Ook de directeur van Het Bureau Wèlzsjnsprojeeten, die door de ge meente onder meer wordt betaald voor de exploitatie van de wijk- en buurtcentra, lijkt het goed om ge zamenlijk een aantal afspraken te maken. „Want ik denk dat er nu geen beleid is." Beiden zeggemdit naar aanlei ding van de vragen van SGP/RPF/ GPV-gemeenteraadslid G. W. van Veelen, Twee voorbeelden wijzen volgens Van Veelen op discrimi natie van kerkelijke groeperin gen. Zo hield vorig jaar zomer wijkcentrum Babberspolder/ Oostwijk de gereformeerde kerk vrijgemaakt buiten de deur toen deze een zaaltje wilde huren voor jeugdactiviteiten. En later over kwam de pinkstergemeente het zelfde bij wijkcentrum Holy. „Ik kan u haarfijn uitleggen hoe dat is gegaan," zegt penning meester B. J.A. Diepstraten van wijkcentrum Holy. „De pinkster gemeente wilde met kerst iets doen en met kerst zijn wij geslo ten." Om daar meteen aan toe te voegen dat als er raadsleden zijn die zich beschikbaar willen stel len als vrijwilliger om bardien sten te draaien, ze welkom zijn. Maar Diepstraten wil zich er niet al te gemakkelijk van af maken en zegt dat er wel degelijk afspra ken zyn. „Wij, dat wil zeggen het stichtingsbestuur van het wijk centrum, stellen ons op het stand punt dat kerkelijke groeperingen welkom zijn voor vergaderingen. Maar op het moment dat ze het geloof erin gaan brengen en kerk diensten willen houden, dan niet. Hetzelfde geldt voor politieke par tijen: wel bijvoorbeeld een be stuursvergadering, maar geen verkiezingsbijeenkomst en pam fletten op de ramen," aldus het bestuurslid van wijkcentrum Ho ly. Pinkstergemeente De pinkstergemeente wilde vol gens Diepstraten een kerstdienst houden 'met een kerstmaal enzo'. „En als je de één toelaat, dan moet je de ander ook toelaten. Vanuit die normen zijn de regels destijds, een jaar of zeven geleden, opge steld. De Jehovah's Getuigen, die al een keer by ons hun geloof wil de komen belijden, en Maasbach moetje dan ook toelaten. En ook hier gaat de vergelijking met de politiek op: laten we het CDA toe, dan moet je de CD ook toelaten. Nou als het zo ver komt, dan ben ik weg." Diepstraten vindt dat de wijkcen tra geen grenzen moeten over schrijden om de tekorten zo veel mogelijk aan te zuiveren. Van Veelen opperde de mogelykheid dat wijk- en buurtcentra hun za len tegen commerciële prijzen - zodat er geen oneerlijke concur rentie is met de particuliere zaal eigenaren- gaan verhuren. De penningmeester van wijkcen trum Holy wil daar om diverse re denen niet aan. „Ten eerste moet u goed begrij pen dat wij onze zalen niet verhu ren, Wij vragen een vergoeding om spullen en materiaal te kopen om do boel schoon te maken. We houden hooguit een paar centen over'ahn de flesjes limonade die we verkopen. Als wij driehonderd gulden per vierkante meter gaan vragen, moeten wij dat dan ook de bewonersvereniging in rekening brengen? Die nu cursussen en an dere bijeenkomsten houdt voor mensen met een AOWtje. Zy zyn nu voor een paar gulden lid van de bewonersvereniging en kun nen er op die manier af en toe nog eens uit. Als je commerciële pry» zen in rekening moet gaan bren gen, dan moet de prijs van zo'n lidmaatschap natuurlijk ook fors omhoog. Dat kan toch niet. Een wijkcentrum moet sociaal blijven. En," gaat Diepstraten onver stoord verder, „wat denkt u van de vrijwilligers, die bij ons 99,9 procent van het werk doen. Als wij de zaal voor een hoop geld gaan verhuren, dan willen zij daar na tuurlijk ook een deel van. En dat zou terecht zijn. Maar ook dan ben ik weg hoor. Ik vind dat vrijwilli gers niet moeten worden betaald. Bij ons krijgen ze nog niet eens het buskaartje vergoed, ook al ko men sommigen uit Schiedam." Politie Wijkcentrum Holy heeft al een keer problemen gehad met de min-of-meer commerciële ver huur van een zaaltje, weet Diepstraten. „De personeelsver eniging van de politie vroeg of ze bij ons het sinterklaasfeest kon den vieren. Nou, dat was geen punt. Hebben ze dat in een perso- neelsblaadje van de politie gezet en staat de volgende dag de eco nomische controledienst van de zelfde politie op de stoep. Zo'n commercieel feest mocht by ons niet, vonden ze. Dus ja: wat mag wel en wat niet, dat is nog niet zo gemakkelijk." Daarom ook vinden gemeente en Het Bureau Welzijnsprojecten dat er eerst eens moet worden geke ken of er een gemeenschappelijk beleid is. En zo ja, of dat moet wor den aangepast. En zo nee, of het er moet komen. In een overleg tussen de wijk- en buurtcentra in Vlaardingen verderop in de maand komt deze zaak aan de or de. Daarnaast wordt ambtelijk aange stuurd op een politieke uitspraak over verhuurbeleid van de wijk en buurtcentra. Die discussie wordt betrokken in de bezuinigin gen die de gemeenteraad wnl doorvoeren. Daar circuleren voor stellen om het in 1990 geopende wijkcentrum Hoty aan de Anstide Briandring uit financiële overwe gingen te sluiten. Nieuwstraat 140 Spijkenisse telefoon 0181 - 617036 ETUDE PAMESMAJO nieuwe •jofjrjaarskleuren maten S, M,LenXLnn.2_yoW^Si^,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1