Rotterdam 'Snel verkiezingen voor stadsprovincie' Actie tegen wielervandalisme Politiek weet officieel niets van spuitasbest Casinokassier moet rest straf uitzitten Piet Roovers wilde 'ook zo'n dingetje' Bedevaartreizen zorgen voor onrust bij fanclubs van Elvis Staatssecretaris wil geen uitstel: 'Pre-provincie noodzaak' Wielerunie en fietsersbond niet blij met verkeersdrempels Rotterdams Dagblad Donderdag 6 maart 1997 Door John Bunte Rotterdam Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) wil begin volgend jaar per se verkiezingen la ten houden voor het bestuur van de voorlopige stadsprovincie Rotterdam. Er zou dan gelijktijdig met de gemeenteraadsver kiezingen over moeten worden gestemd. De gekozenen zou den vervolgens ook meteen deel gaan uitmaken van het eer ste'echte stadsprovinciebestuur, dat op 1 januari 2000 ge vormd moet worden. Van uitstel kan volgens haar geen sprake zijn. Een pre-stadsprovin- cie is pure noodzaak omdat an ders velerlei belemmeringen zou den worden opgeworpen, aldus Van de Vondervoort gisteren tij dens een werkbezoek aan Rotter dam. De Rotterdamse gemeenteraad sprak onlangs in een brief aan de bewindvoerders van Binnenland se Zaken zeer ferm niets in een, door de speciaal geformeerde commissie Andriessen geadvi seerde, pre-stadsprovincie te zien. De Stadsregio liet zich, iets om zichtiger geformuleerd, in ge lijksoortige bewoordingen uit. Volgens Van de Vondervoort ligt het echter niet zo zwart/wit „Er moet op zeer korte termijn een nieuwe interim-wet voor een re gionaal bestuur komen. De huidi ge, tijdelijke, wetgeving loopt op 1 januari van het volgend jaar af. Dan verdwijnt dus de wettelijke grondslag voor het regiobestuur en vervallen alle extra bevoegdhe den die tot dusverre worden gebo den. Dat heeft enorme gevolgen. Ryk alleen maar naar de uitvoe ring van alle afspraken die op het gebied van de woningbouw in de Vmexzijn gemaakt." Tussenstap Volgens haar is in Rotterdam, en ook in omliggende gemeenten, het besef terdege aanwezig dat* er wel een nieuwe interim-wet móet komen. En dat een pre-stadspro vincie, voortgaand op de werkwij ze van de huidige Stadsregio, daar een onlosmakelijk gevolg van is „Er bestaan ook slechts bezwaren tegen bepaalde onderdelen van de interim-wet," aldus de PvdA- staatsseeretans, ,,Ik ben nu naar Rotterdam gekomen om die be zwaren duidelijker op mijn net vlies te krijgen en dan kunnen we vervolgens samen proberen op een lijn te komen. Welke proble men houdt Rotterdam? Kan ik daar iets mee en wil ik daar ook rekening mee houden? Iedereen is het er over eens dat die stads provincie er moet komen. Het gaat nu om de inhoud die je die noodzakelijke tussenstap geeft." De kritiek van Rotterdam spitst zich toe op het al vervroegd afge ven van de bestuurlijke verant woordelijkheid voor de haven, ter wijl in de regio nog steeds grote twijfels bestaan over de wense lijkheid van een regionaal grond bedrijf. Daarnaast speelt ook nog steeds het straks verdwijnende stemrecht voor niet-Nederlanders een rol. zie verder pagina 11 In een door vrienden beschilderde kist js gisteren onder grote belangstelling op de begraafplaats Oud-Krallngen de Rotter damse kunstschilder Piet Roovers ter aarde besteld. Mede kunstenaar Gerrit Lakmaakor was hem daar eerder in zo'n be schilderde kist voorgegaan en Piet had in het ziekenhuis ge zegd: „Ik wil ook zo'n dingetje en ik ga bij Gerrit liggen." En net als destijds had ook Piet de wens geurt dat zijn vrienden - ve len uit zijn stamcafé timmer - bij zijn graf nog een borrel zou den drinken. Wethouder Kombrink vertegenwoordigde het ge meentebestuur. In de Rotterdamse galerie Duo Duo loopt tot en met 16 maart nog een expositie van Roovers' werk. roto Niets van der Hoeven Door Louis Du Moulin Rotterdam De herdenking van Elvls' twintigste sterfdag laat nog dik vijfmaanden op zich wachten, maar onder de Nederlandse fans van The King Of Rock 'n Roll is daarover nu al volop commotie ontstaan. Aanleiding is het initia tief van de in 'Presley-reizen' ge specialiseerde Jeroen Noppen om in augustus zoveel mogelijk lief hebbers naar Memphis te loodsen voor het bijwonen van de festivi teiten. Pas op voor die man, luidt inmiddels de waarschuwing die door de twee grootste fanclubs gaat Wat krijgen we nou, ik word hier door een stel rancuneuze fa natici kapot gemaakt, ik ga hier mijn advocaat op zetten, roept de Rotterdamse touroperator laaiend van woede. Wie komende zomer de 'Elvis Tri bute Week 1997" in Memphis wil bijwonen, kon al kiezen uit twee reismogelijkheden, in beide ge vallen een aanbieding van de fan clubs It's Elvis Time en For Elvis Fans Only. De recente toevoeging van een derde alternatief door Je roen Noppen heeft intussen veel onrust onder de trouwe Presley- volgers veroorzaakt. Vooral omdat deze zelfstandige reisagent in het verleden in naam van beide fan clubs flink wat brokken heeft ge maakt en daarom aldaar geboekt staat als onbetrouwbaar. It's Elvis Time, sinds 35 jaar ac tief, brak in 1993 met Noppen als feitelijk organisator van haar Presley-trips wegens een overdo sis aan klachten, aldus voorzitter Peter Haan. De meest fnuikende: het niet boeken van de reisverze keringen die wel waren betaald, waardoor diverse ongelukkige 'bedevaartgangers' moesten knokken voor de teruggave van gemaakte onkosten. Daarnaast kwam Noppens onzorgvuldigheid bestuurslid Jan van Mourik op een schuld van bijna 30.000 gul den te staan. Bij For Elvis Fans Only, in 1995 gestart, kreeg Noppen een nieuwe kans, maar ook daar ging het mis. De door hem begin vorig jaar ge plande trip naar Memphis werd op het laatste moment afgeblazen, omdat er te weinig deelnemers bleken te zijn. De daaruitvoort- vloeiende 'ellende' deed voorzit ter Simon de Wit besluiten te bre ken met Noppen. Zowel De Wit als zijn collega Peter Haan van It's Elvis Time willen nog net niet oproepen tot een boy cot van de Rotterdamse reisagent. Laatstgenoemde: 'Iedereen moet maar voor zichzelf weten met wie die naar Amerika gaat. Onze rei zen zijn inderdaad duurder, maar bij ons zit je wel safe. Wij doen het niet uit winstbejag." Jeroen Nop pen reageert meteen furieus op al le verdachtmakingen. Hij ontkent niet in het verleden fouten te heb ben gemaakt, maar die hebben nooit tot blijvende schade van zijn cliënten geleid. „Ik heb altijd aan mijn verplichtingen voldaan. Ik geef wel toe, soms heeft dat wel erg lang geduurd. Maar goed, het moet nu uitzijn met al die laster praat, ik ben het spuugzat. Gaan de heren van de fanclubs die er achter zitten er mee door, dan sleep ik ze voor de rechter. Want het is volgens mij alleen maar pu re broodnijd. Ik bied mijn reizen naar Memphis aan voor 2500 gul den en dat is zo'n achthonderd gulden goedkoper dan die reizen van hen. Dat kunnen ze gewoon niet hebben," aldus Noppen, die thans samenwerkt met Argus Tra vel en zich beroept op een staat van dienst in de reisbranche van ruim 19 jaar plus het (voormalige) bestuurslidmaatschap bij de AN VR. Als ik zo onbetrouwbaar zou zijn als zij zeggen, dan zou ik er bij Graceland (het Elvis-domein) niet eens in komen en zouden de men sen die in 1993 met mij hebben ge reisd zich nu niet by mij melden in plaats van bij die fanclubs. Ik kan met een gerust zeggen dat ik mijn zaakjes beter voor elkaar heb dan wie ook." Wielervandalisme. Recreatieve fietsers en wandelaars die zich keer op keer het zuur schrikken van voorbij suizende racefietsers. In het duinlandschap tussen Den Haag en Wassenaar ziet Duin waterbedrijf Zuid-Holland zich genoodzaakt hobbels in het fietspad aan te leggen om de snelheid van wielrenners te temperen. Want voor fietsers geldt nu eenmaal geen maximum snelheid. Ook in het recreatiegebied Rot- temeren maken renners de fietspaden onveilig. Reden om ook daar 'snelheidsbegrenzende maatregelen' te nemen. Door Joyce de Bruin Rotterdam Slechts het zachte tikken van kogella gers en het ruisen van rubber op asfalt verraden dat ze er aan komen. Dan ineens brult een stem, bij gebrek aan een fietsbel:Attentie, uitkijken, opzij!" In een reflex kijkt de argelo ze fietser of-wandelaar ach terom en staart in de bezwete gezichten van een horde over hun stuur gebogen wielren ners. Hij wil opzij sturen of springen. Maar welke kant op? Een fractie van een se conde is het evenwicht zoek. Het hart slaat een keer over. In een handige manoeuvre flitsen de wielrenners, de kuiten ge bruind en geschoren, langs de ge schokte recreant heen. Tongen klakken geïrriteerd. „Slome dui kelaars ook," klinkt het soms. En terwijl de toeristische fietser of wandelaar nog naar adem snakt, staart hij het peloton in de rug. Het tikken en ruisen ver dwijnt in de verte. De rust keert terug en het gegons van insecten, gekabbel van water en vogelge- tjilp voeren opnieuw de boven toon. In de regio Rotterdam heeft men van dergelijke 'wielerterreur' nauwelijks gehoord. Met uitzon dering van het recreatiegebied Rottemeren. Daar hebben toeris tische fietsers en wandelaars ge regeld last van wielrenners die met een kilometertje of veertig langs komen suizen. Bekveeh- terijtjes en zowel letterlijke als fi guurlijke botsingen waren voor Groenservice Zuid-Holland, een onderdeel van de provincie dat Een wielrenfanaat haalt een jogger In: 'Attentie, uitkijken, opzij!' Foto peterdeJong/cor vos werkt in opdracht van de recrea tieschappen, reden genoeg om maatregelen te nemen. Trainingsplekken Groenvoorzieningen heeft een aantal populaire trainingsplek ken voor racefietsers geïnventari seerd dat tot broeinesten van con flicten tussen langzame en snelle fietsers was uitgegroeid. Vooral bij restaurants op de routes, waar groepen afgestapte toeristische fietsers samenklonteren, lopen de gemoederen nogal eens hoog op wanneer een peloton snelheids duivels zich een weg baant door het 'gepeupel'. Ook splitsingen en kruisingen blijken 'hot spots' als het gaat om wederzijdse irritaties. Op een drietal plaatsen langs de Rotte zijn reeds in 1995 betonnen balken geplaatst. Een jaar lang is bekeken hoe deze drempels be vielen. Op zich temperden ze de snelheid van de wielrenners pri ma, maar deze drempels blijken ook hinderlijk voor de toeristi sche fietsers. Om er zonder kleerscheuren over heen te rijden moeten tweewie- Iers tot vijf kilometer per uur vaart minderen, bijna tot stil stand. Bovendien schijnen wiel renners al over technieken te be schikken om zonder vaart te min deren over de drempels heen te wippen. Dus heeft Groenvoorzieningen op andere maatregelen gestudeerd. Een mogelijkheid is een rubberen drempel. Die is minder hoog en nkan er met 20 tot 25 kilome ter per uur overheen rijden. Boch ten aanleggen in de fietspaden is ook een optie. AI moet dan weer worden opgepast dat al te bijde hante fietsers de bocht niet dwars door gras of struik zullen 'afsnij den' waardoor schade ontstaat aan het groen. Dijken Het aantal plaatsen waar snel- heidsbegrenzing moet komen zal worden uitgebreid. Racefietsers zouden bovendien op alternatieve routen moeten worden gewezen, zodat ze in het vervolg de drukste paden -die op de dijken langs het water- mijden. Op dit mo ment wordt berekend wat het to tale pakket maatregelen gaat kos ten. De Zuidhollandse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie (KNWU) is niet blij met de snelheidsbegrenzers. Secretaris D. van Loon reageert geagiteerd. „Een slechte zaak. Ze proberen het autoverkeer terug te dringen, dan moeten ze ook accepteren dat er fietsers zijn die snel ryden. Ik denk dat het met de klachten van toerfietsers wel meevalt. Met v voetgangers is, het snelheidsver- schil inderdaad wel erg groot Maar-daari zouden ze dan aparte voetpaden voor moeten aanleg gen." In bredere fietspaden ziet hij niets. „Dan krijg je juist dat mensen naast elkaar gaan rij den." Rappe fietsers De Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) is evenmin enthou siast over de plannen voor drem pels omdat ze ook de gewone fiet sers hinderen. De ENFB onder scheidt de rappe fietsers in twee groepen. „Je hebt groepen die zo snel mogelijk hun rondje willen maken en die daarbij de andere fietsers van de weg af drukken," zegt woordvoerder J. Lagerman. Maar je hebt ook fietsers die met hoge snelheid grote afstanden in het woon- werkverkeer afleggen. En die nemen vaak toeristische routes. Als je voor die groep be lemmeringen aanbrengt is dat een slechte zaak." Lagerman probeert de snelheids duivels liever te overreden een ander traject te kiezen. ..Het is puur een gedragskwestie bij wie lerfanaten," weet by. „Je moet hen aanspreken via hun organisa ties. Ik bon zelf lid van zo'n orga nisatie en er wordt inderdaad ge regeld gehamerd op alternatieve routes. En de organisaties moeten zelf hun tochten op alternatieve rou tes uitzetten." Door Paul Smits Rotterdam Een voormalige kas sier van Holland Casino's in Rot terdam moet de resterende ge vangenisstraf uitzitten voor het verduisteren van een miljoen gul den. Het gratieverzoek van de nu op Aruba vertoevende R. G. (37) is door het ministerie van Justitie afgewezen. Tevens overweegt de raadsman van G. gerechtelijke stappen te nemen tegen het week blad Panorama naar aanleiding van een artikel over zijn cliënt G. baarde in januari 1995 opzien door er met een miljoen gulden uit de kas van het Rotterdamse casino vandoor te gaan. Korte tijd later zou de buit ergens op een Ve- luwse heide uit zijn auto zijn ge stolen. Hij meldde zichzelf bij de politie met dit verhaal. De Rotter damse rechtbank veroordeelde de man tot 21 maanden cel. waarvan zeven voorwaardelijk. Snorkeltips Van de veertien maanden 'netto' heeft G, er amper drie uitgezeten. Tot verbazing van velen blijkt G. inmiddels een ogenschijnlijk mooi leventje te leiden op het zon nige eiland Aruba, zo meldde het weekblad Panorama twee maan den geleden. Daarin vertelt G. dat hij inderdaad het miljoen is kwijt geraakt en dat hij een gratiever zoek heeft ingediend. Een terug keer naar de gevangenis zou het opbouwen van een nieuw bestaan doorkruisen. De oud-medewerker van het casi no begeleidt nu per boot toeristen voor snorkeltrips. Het verblijf op Aruba komt ongeveer overeen met het beeld dat de officier van justitie tijdens de rechtszaak schetste. Die voorzag dat G. wel licht van het gestolen bedrag, als dat nog in het bezit was van de ex- kassier, feest zou gaan vieren in Rio. Het ministerie van Justitie kent het gratieverzoek, maar heeft dat afgewezen. G. moet dus nog een jaar in de cel verblijven. Daar blijft na aftrek vanwege goed gedrag ongeveer een half jaar van over.Momenteel wordt bekeken of een uitleveringsproce dure in gang wordt gezet," laat een woordvoerster van het Rotter damse Openbaar Ministerie we ten. Bij Holland Casino's wordt het niet meer dan logisch gevonden als G. zijn straf uitzit „Het zou na tuurlijk onrechtvaardig zijn, ook ten opzichte van collega's, als dat niet gebeurt. Misbruik van ver trouwen moet worden gestraft," zegt voorlichter W. M. van Erve. Kale kip Het gestolen bedrag is voor het grootste deel al lang door verzeke raar Nationale Nederlanden aan het bedrijf uitgekeerd. Het is dus eventueel een zaak van deze ver zekeringsmaatschappij om als nog het geld terug te vorderen. J. N. Dreteler namens Nationale Nederlanden: „We zijn nog geen civielrechtelijke procedure ge start, maar ik sluit niet uit dat 't gebeurt. Het is in dit soort geval len vaak een kwestie van kosten en baten afwegen. Enerzijds pro beer je het natuurlijk te verhalen, ook voor het signaal dat fraude niet onges^ ft blijft. Anderzijds kan het v .-en kale Ijip moeilijk plukken zijn. En het feit dat hij op Aruba zit, maakt het er ook moei lijker op." De raadsman van de ex-kassier, mr. J.M.L.I. van Hommerieh, vindt de commotie over zijn cliënt overdreven. „Hij is veroordeeld voor verduistering in dienstbe trekking. Er is geen hoger beroep ingesteld door justitie en er zijn ook geen financiële eisen inge diend door de benadeelde partij. En hij is vervroegd op vrije voeten gesteld, mede omdat de rechter geen kans op herhaling vreesde." Onherkenbaar In de privé-sfeer zou G. proble men hebben gehad, een reden waarom hij tot nu toe pas ruim twee maanden van zijn straf heeft uitgezeten. Maar wel op voorwaar de dat hij contact moest houden met de reclassering. Dat Panorama G. met foto's en al in het weekblad heeft gepubli ceerd, zal mogelijk tot gerechtelij ke stappen leiden. Van Homme- nch: „We overwegen Panorama aansprakelijk te stellen voor de schade die hij door dit artikel lijdt. Er zijn bijvoorbeeld foto's ge maakt. Maar mijn cliënt heeft daarmee allleen ingestemd als hij onherkenbaar zou zijn. Dat is niet het geval geweest." RotterdamIn de agendapost zo als die volgende week donderdag in de Rotterdamse gemeenteraad wordt besproken wordt met geen woord gesproken over de aanwe zigheid van spuitasbest in het cruiseschip Rotterdam. ,Jk ken dat hele geluid niet," zegt wethou der J. van der Tak, belast met on der meer milieu en financiën. Volgens C. Breekweg, een van de initiatiefnemers van het project om de Rotterdam als hotel en con grescentrum naar de Maasstad te halen is de aanwezigheid van as best al lange tijd bekend en wordt er ook terdege rekening mee ge houden. „Het is in het plan van aanpak in de verbouwingskosten opgenomen. Dal plan ligt al ge ruime tijd in het stadhuis." Toen het schip in het droogdok lag is een eerste inventarisatie ge maakt. Het spuitasbest, de ge vaarlijkste soort, is als isolatiema teriaal gebruikt in de wanden, rond leidingen en buizen en op al lerlei plaatsen in de machineka mer. „We hebben een aardig beeld." „Officieel weet niemand van iets," zegt PvdA-raadslid R. M. van Middelkoop. „Maar iedere boerenlul die ook maar iets van scheepsbouw afweet is er van op de hoogte dat er in de jaren vijftig ontzettend veel asbest werd inge zet. Zoals dat ook bij woningbouw gebeurde. Bij schepen ging het vaak om spuitafval, de gevaarlijk ste vorm, dat voor de isolatie werd gebruikt. De machinekamer van De Rotterdam zit er in ieder geval vol mee." Het Stadspartij-raadslid M. M.M. Kneepkens is echter furieus. Het zit hem bijzonder dwars dat de aanwezigheid van asbest en de noodzakelijke verwijdering nooit is gemeld. „Er is geen enkele me dedeling over gedaan," aldus Kneepkens, die vandaag schrifte lijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders heeft gesteld. Hij vraagt zich af of exploitanten nog wel geïnteres seerd zijn als de verwijdering wel licht bijzonder duur zou uitpak ken. PvdA-wethouder J.C. Kombrink weet naar zijn zeggen van niets. „Ik ken alleen de agendaposi zo als die aan de gemeenteraad is ge stuurd. Het kan zijn dat de asbest verwijdering al in de beraamde kosten is opgenomen, maar het is in ieder geval niet als zodanig ge noemd." Volgens Breekweg hoeft Rotterdam daar echter niet over in te zitten. Kombrink zegt zeer verbaasd te zijn over het feit dat andere gemeenteraadsleden, on der wie dus zijn partijgenoot Van Middelkoop, al langer op de hoog te zijn. „Er is een gecombineerde commissievergadering geweest, waar hij ook bij was, en toen heb ik er niets over gehoord.'Volgen- de week worden de vragen beant woord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2